Veiligheidsraad vanavond bijeen in New York Het weer van a.s. zondag .....dus bierweer! r Schoolkwestie in handen van een nationale commissie Conjunctuurwerkloosheid gedaald WIN Van dag tot dag Goed ce slecht nieuws Murphy kreeg toch Nasser te spreken f1000.- ^Praatótoel DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 3 Hirosjima herdacht zijn verwoesting door A-bom Meeste UNO-delegaties willen de speciale zitting combineren met de Assemblee in september Dulles wil Latijns-Amerika meer stem geven Periodieke bijeenkomsten van ministers gewenst Cees Laseur vermoedelijk vanavond terug IMC0S Vier Belgische partijen zoeken gezamenlijk een compromis voor de onderwijspolitiek Russische kerkvorsten in ons land Overleg in Utrecht met Wereldraad van Kerken Benoeming van mr. F. H. de Graaff spoedig verwacht Gemeente-indeling voor premiebouw gewijzigd Ingesloten Jordanië Honds Mr. J. Slagter overleden Woningbouw in juni 1958 Het is goed nieuws in de eerste plaats voor hen, die al zo heel veel jaren op een woning hebben gewacht dat er in de eerste helft van dit jaar in Nederland meer woningen gereed zijn gekomen dan in de eerste helft van enig vorig jaar. Het aantal, 43.259 nieuwe woningen, is inder daad indrukwekkend; zelfs als men de voor het bouwbedrijf altijd moeilijke win terperiode, die zich vooral dit jaar over een zeer groot deel van het eerste half jaar heeft uitgestrekt, gewoon meerekent, betekent dat aantal dat er gemiddeld el ke week 1664 nieuwe woningen zijn afge leverd. Dat is een prestatie, waarover we ons zeker mogen verheugen. Daartoe is nóg meer aanleiding als wij in een statistisch bulletin van de Verenig de Naties lezen dat er in 1957 slechts in twee landen (de Sovjet-Unie en West- Duitsland) méér woningen per duizend in woners werden voltooid dan in Neder land, en dat onze woningproduktie per duizend inwoners verleden jaar zelfs twee tot drie keer zo groot was als die in vele andere West- en Oosteuropese landen wel ke niet veel minder zwaar door de oorlog zijn getroffen dan ons land. Nu blijkt, dat het record-aantal voltooide woningen van verleden jaar (voor zo ver het de eerste zes maanden betreft) dit jaar opnieuw aan zienlijk is overtroffen, kan dat onze vol doening nog slechts groter maken. Maar.helaas komt hier een „maar" bij. Het aantal woningen, met de bouw waarvan werd begonnen, daalde van 48.622 in de eerste helft van 1957 tot 38.625 in de eerste helft van 1958, een verminde ring van tienduizend dus, of van ruim twintig percent. Dat is, naast het goede nieuws voor de woningzoekenden van dit jaar, dus slecht nieuws voor die van het volgend jaar. Maar onverwacht nieuws is het niet. Wij hebben er in de laatste maan den van 1957 herhaaldelijk op gewezen, dat de regeringspolitiek toen onvoldoende rekening hield met het vooruitzicht, dat het toenmalige bouwniveau dreigde te zullen gaan dalen en dat er dringend be hoefte was aan overheidsmaatregelen om die tendens tegen te gaan. De kapitaal- schaarste, de hoge rentevoet en de beste dingsbeperking oefenden toen een druk op de bouwmarkt uit, die althans voor een aanzienlijk deel had kunnen worden weg genomen door tegenmaatregelen zoals het van overheidswege stimuleren (of garan deren) van hypotheken tegen lage rente. Niets van deze aard is echter ondernomen. De gevolgen hiervan zullen het volgend jaar blijken, wanneer de woningbouwcij- fers een veel minder verheugend beeld zullen gaan vertonen dan dit jaar. Maar dan zal het Nederlandse volk niet veel méér kunnen doen dan nakaarten. HIROSJIMA, (UPI) „Wij, het volk van Hirosjima, doen een beroep op de we reld de fabrikatie en het gebruik van kern wapens geheel stop te zetten om de mens heid voor vernietiging te bewaren", aldus begon de boodschap die de burgemeester van Hirosjima, Tadao Watanabe, woens dag op de dertiende verjaardag van de vernietiging van Hirosjima door een atoombom uitsprak. Enkele momenten later om kwart over acht, op het tijdstip waarop dertien jaar geleden de bommenwerper „Enola Gay" van de Amerikaanse luchtmacht de atoombom liet vallen begonnen sirenes te loeien en kerkklokken te luiden. Tegelij kertijd werden 800 duiven losgelaten en boog de bevolking van 410.000 zielen het hoofd om te bidden dat de verschrikkelijke gebeurtenis zich nimmer zal herhalen. De plechtigheden in het Nakanosjima- park, nabij de plaats waar de bom viel, waren het begin van een reeks vredesbe- togingen over geheel Japan. De plechtig heden werden bijgewoond door 30.000 per sonen, onder wie prins Takamatsoe, de broer van de keizer, en zijn echtgenote, en een klein aantal buitenlanders. CAIRO (Reuter) De Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Ro bert Murphy, die als speciale afgezant van president Eisenhower het Nabije Oos ten heeft bezocht, heeft woensdagavond te Cairo een onderhoud gehad met president Nasser, dat mede werd bijgewoond door de Amerikaanse ambassadeur Raymond Hare en luitenant-kolonel Ali Sabri, mi nister voor presidentiële zaken. (Upi) Murphy kwam dinsdagavond in de Egyptische hoofdstad aan, in de ver onderstelling reeds woensdagochtend door president Nasser te worden ontvangen. Murphy heeft de gehele dag in de Ameri kaanse ambassade doorgebracht, wach tend op een bericht, dat hij door Nasser werd verwacht. In diplomatieke kringen te Cairo gelooft men, dat Nasser's ontstemming over de verklaring van minister Dulles, dat de pre sident van de Verenigde Arabische Repu bliek niet het Arabische nationalisme ver tegenwoordigt, aanleiding was om Mur phy te laten wachten. (Reuter) Hedenmorgen is Murphy uit Cairo per vliegtuig naar Ethiopië vertrok ken. (AFP) Murphy die van Ethiopië naar Athene en vervolgens naar New York te rug zal vliegen, prees voor zijn vertrek pre sident Nasser. Hij noemde hem „een man met grote kennis en groot talent". Het ge sprek met Nasser was „zeer openhartig en vriendschappelijk" geweest, zo zei hij NEW YORK (AFP) De Veiligheids raad komt vanavond te New York bijeen om een datum vast te stellen voor de bui tengewone bijeenkomst van de UNO-As- semblee, waarom zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie heeft verzocht. De Amerikaanse delegatie lijkt verzekerd te zijn van de zeven stemmen die nodig zijn voor een speciale bijeenkomst van de Assemblee en de Russen kunnen er zeker van zijn dat hun voorstel zal worden ver worpen. Wanneer de raad met een spoed- bijeenkomst van de Assemblee akkoord gaat, komen de afgevaardigden binnen 24 uur bijeen. Waarschijnlijk zal de Assem blee dan alleen nota nemen van het be roep dat op haar wordt gedaan en vervol gens tot dinsdag of woensdag uiteengaan. Het merendeel van de UNO-delegaties en ook het secretariaat-generaal zijn niet ingenomen met het denkbeeld van een bui tengewone bijeenkomst van de Assemblee, een maand voordat de vergadering in ge wone zitting bijeenkomt. Men verwacht hoofdzakelijk beschuldigingen en tegen- beschuldigingen te zullen horen, zonder dat ét veel hoop op bestaat dat men tot een regeling voor het Nabije Oosten komt. In een aantal afvaardigingen leeft dan ook de wens het denkbeeld van een „spoedpro cedure" te laten varen, waardoor men de speciale bijeenkomst over het Nabije Oos ten zou kunnen laten samenvallen met de normale zitting die midden-september be gint. De Amerikanen en de Russen houden ech ter nog aan de noodzaak van een spoed vergadering vast. De Verenigde Staten zul len hun oude resolutie in zoverre wijzigen, dat zij de Verenigde Arabische Republiek niet alleen van inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Libanon, maar ook van indirecte agressie tegen Jor danië beschuldigen, waarbij zij ongetwij feld het begrip „indirecte agressie" nader zullen omschrijven. De Russen, die in hun ontwerp-resolu- tie eveneens een bijeenkomst van de As semblee vroegen ter bespreking van „het vraagstuk van de aanwezigheid van Ame rikaanse troepen in Libanon en van Britse eenheden in Jordanië" eisen nu „de on verwijlde terugtrekking" van deze strijd krachten. Daar naar hun mening deze kwestie een „bedreiging van de interna tionale vrede en veiligheid" betekent, ach ten zij een spoedbijeenkomst noodzakelijk. Het is evenwel mogelijk dat andere dele gaties voor, of op, de bijeenkomst van de Veiligheidsraad amendementen op de Amerikaanse en de Russische ontwerp-re- solutie zullen indienen, met de bedoeling de bijeenroeping van de Assemblee te ver tragen. De kwestie van de vertegenwoordiging van Irak in de UNO is intussen in die zin opgelost, dat secretaris-generaal Ham- marskjoeld officieel de geloofsbrieven van Hasjim Djawad als afgevaardigde van het nieuwe bewind in Irak heeft erkend. Dr. Abdoel Madj id, die Irak vertegenwoordig de tijdens de staatsgreep in Bagdad, heeft laten weten dat hij zijn functie heeft neer gelegd. Men verwacht dat Djawad van- RIO DE JANEIRO (AFP) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles is na twee dagen te Rio de Janeiro besprekingen met president Kubitschek en andere Braziliaanse leiders te hebben ge voerd, per vliegtuig naar Washington te ruggekeerd. In een gemeenschappelijke verklaring pleiten minister Dulles en pre sident Kubitschek voor versterking van de banden tussen de Amerikaanse staten. Met name worden gezamenlijke maatre gelen noodzakelijk geacht voor een oplos sing van het vraagstuk van de economisch ten achter gebleven gebieden. Dulles en Kubitschek zijn het er over eens dat La tijns-Amerika een belangrijke taak heeft te vervullen en zij achten het zeer wense lijk dat dit gebied een actiever aandeel krijgt bij het vaststellen van de politiek der „vrije wereld". (Reuter) Dulles heeft woensdag op een middagmaal aangeboden door de Ameri kaanse Kamer van Koophandel te Rio de Janeiro verklaard dat een indirecte com munistische agressie in het Nabije-Oosten tot het uitbreken van een derde wereld oorlog kan leiden". „Er bestaat echter geen reden voor vrees, daar de vrije vol ken bereid znn, zelfs ten koste van groot risico, het gevaar koelbloedig onder de ogen te zien. Bovendien hebben zij, ver enigd, een overwicht aan macht in de we reld". Dulles verklaarde voorts dat de minis ters van Buitenlandse Zaken der leden staten van de organisatie der Amerikaan se landen, periodiek bijeen moesten ko men, „zoals hun ambtgenoten van de sta ten, die zijn aangesloten bij de NAVO, ZOAVO en de Bagdadse verdragsorgani satie". Dulles meent ook, dat de leden der Amerikaanse Verdragsorganistie meer van gedachten moeten wisselen over eco nomische aangelegenheden. Bezoek uit Rome ROME (UPI) President Gronchi en premier Fanfani van Italië zullen begin september een officieel bezoek van vijftien dagen aan Brazilië brengen. (Van onze correspondent in Parijs) Het is mogelijk dat Cees Laseur reeds vanavond in het ziekenhuis aan het West einde in Den Haag zal worden opgenomen. Het radiologisch onderzoek van gisteren is uiterst bevredigend uitgevallen zodat dr. Paraf vanochtend toestemming tot ontslag uit het Parijse ziekenhuis en tot vervoer door de lucht naar Nederland heeft willen geven. Daar de K.L.M. alle medewerking had toegezegd, zal de pa tiënt waarschijnlijk reeds vanavond kun nen worden vervoerd. Het is de bedoeling dat één van zijn dochters met hem mee zal vliegen en dat mevrouw Laseur per auto naar Nederland terugkeert. daag zijn zetel in de Veiligheidsraad zal innemen. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben het voorstel voor een buitengewone zitting van de UNO-assemblee gisteren aanvaard. (AFP en Reuter) Frankrijk heeft geen bezwaar tegen een buitenge wone bijeenkomst, hoewel Frankrijk het niet de beste manier acht om de vraag stukken van het Nabije Oosten op te los sen, aldus verluidt in Parijs. De minister van Voorlichting, Soustelle, verklaarde te genover verslaggevers dat de Franse re gering Kroesjtsjevs jongste voorstel niet realistisch vindt en een topconferentie bij een verscherping van de toestand in het Nabije Oosten onontbeerlijk acht, al zijn de vooruitzichten voor zulk een conferen tie momenteel erg vaag. Soustelle voegde eraan toe dat indien in de UNO-Assem- blee Algerije ter sprake zou worden ge bracht, Frankrijk geen deel zou nemen aan de debatten. Advertentie Weerdlenst London seint: Komende dagen voornamelijk tamelijk koel en regenachtig, maar met zonnige perloden. Een service van de gezamenlijke rouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagenI Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uurzonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 11,9 uur zon, 0,1 mm neerslag. Prijswinnaar: W. J.A. Kuipers. Buys Ballotweg 72, De Bilt. WAT IS IMC0S7 International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de gealliéerde operaties voorspelden. 'BIER-BAR' VOOR JONGE MENSEN Zet een emmer met water (waarin ijs en flesjes bier) op de grond. Ga er omheen zitten, draai platen, zing, maak plezier. Vier 't met bierl BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Weet je de overeenkomst tussen jou en je glas bier?' Zij: 'Nou?' Hij: 'Jullie zijn allebei lang. blond en pittigI' (Van onze correspondent in Brussel) De schoolkwestie in België gaat worden opgelost, althans de vier nationale par tijen zijn het eens geworden over de vor ming van een nationale commissie. Deze nationale commissie, waarin vier vooraan staande partijleiders per partij zitting heb ben, wordt vrijdag op het departement van Onderwijs geïnstalleerd. De minitser van Openbaar Onderwijs Van Hemelrijck, heeft meegedeeld dat de leden van de com missie zich door onderwijsdeskundigen zullen laten voorlichten. Het doel van deze commissie van politici is voorname- Met het K.L.M.-vliegtuig uit Moskou arriveerde woensdagavond op Schiphol de metropoliet van de Russische orthodoxe kerk in Moskou, Nikolaj, vergezeld door bisschop Michael van Smolensk. Zij werden verwelkomd door dr. Franklin Clark Fry, voorzitter van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, door de archi mandriet Dionysius, deken van de Russi sche orthodoxe kerk in Nederland, en door een vertegenwoordiger van de Russische ambassade in Den Haag. Van 7 tot 10 Augustus zullen te Utrecht besprekingen worden gehouden tussen een delegatie van de Wereldraad van Kerken en de beide Russische kerkvorsten. De Wereldraad van Kerken zal daarbij wor den vertegenwoordigd door dr. Franklin Clark Fry, door dr. W. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad, en door patriarch Johannes van Melita Metropoliet Nikolaj zal tot 13 augustus Metropoliet Nicolaj van de Russische orthodoxe kerk uit Moskou werd op Schiphol verwelkomd door archiman driet Diomsius, deken van de Rus sische orthodoxe kerk in Nederland, (links. in ons land blijven. Zaterdag arriveert bis schop Nikolai van Parijs, die direct onder het Russische patriarchaat staat, in ons land, evenals de bisschop van de Russische orthodoxe kerk in Londen, Anthony Bloom. Kerkvorst Nikolaj zal waarschijnlijk in de Russische orthodoxe kerk in Rotterdam een dienst leiden. Van de zijde van de Wereldraad van Kerken wordt medegedeeld dat de bespre kingen in Utrecht een eerste daadwerke lijk contact zullen vormen met de Russi sche orthodoxe kerk, welke niet bij de Wereldraad van Kerken is aangesloten Er zal onder meer gesproken worden over de Russische orthodoxe kerk en de oecumenische beweging, het vraagstuk van de eenheid van het christendom bij de ver dediging van de vrede, en de Russische kerk en de sociale en politieke problemen van deze tijd. Ook zullen doel en middelen van de Wereldraad van Kerken om de eenheid der christenen te bevorderen, wor den besproken. De vrijheid van godsdienst komt eveneens ter sprake. Formele onderhandelingen voor het op nemen van de Russische orthodoxe kerk in de Wereldraad staan niet op de agenda. Een uitvoerig rapport van de besprekin gen te Utrecht zal worden uitgebracht op de zitting van het centrale comité van de Wereldraad, welke van 22 tot 29 augustus te Nyborg in Denemarken zal worden ge houden. ljjk de grondslag te leggen voor een defi nitieve schoolvrede, dat wil zeggen, een harmonische verhouding tussen het open baar en het bijzonder rooms-katholiek on derwijs in België. In de jongste verkiezingen is de school kwestie steeds het onderwerp geweest van de politieke hartstochten en men wil de school klaarblijkelijk „depolitiseren", zo als het hier wordt gezegd. Of de voorzitters van de drie politieke partijen, die in de commissie zitting heb ben en hun collega's er in zullen slagen om de delicate vraagstukken op te lossen, wordt door sommige waarnemers sterk in twijfel getrokken. In de commissie hebben naast de drie voorzitters van de politieke partijen ook de beide oud-ministers van Onderwijs, de rooms-katholieke hoogleraar Pierre Har mei en de socialist Leo Collard zitting. Men wil allereerst aan de deskundigen een aantal richtlijnen verstrekken, opdat de commissie in september met haar werk zal kunnen beginnen. Alle maatregelen, die ten voordele van het rooms-katholieke onderwijs en van het openbaar onderwijs worden genomen, zul len, naar de voorzitter van de C.V.P., mr. Lefevre, verklaarde, met terugwerkende kracht tot 1 september van kracht worden. Het gaat voorai om het betalen van een gelijk salaris aan de leraren en onderwij zers van het rooms-katholieke onderwijs, wanneer zij althans hetzelfde diploma heb ben als hun collega's van het openbaar on derwijs, om de aanschafkosten voor mate rieel in het nijverheidsonderwijs, en om de kosteloosheid van de eerste drie jaren van het middelbaar onderwijs. De onderbouw van het middelbaar nij verheidsonderwijs zal eveneens kosteloos worden, wat betekent dat de Belgische ouders geen schoolgeld meer zullen die nen te betalen voor hun studerende kinde ren tot en met de leeftijd van achttien jaar. Middenweg Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de vorming van een nationale commis sie van vooraanstaande leiders van de drie nationale partijen met het doel de school kwestie op te lossen in de eerste plaats moet worden beschouwd als een neder laag voor de rooms-katholieke politici, die van de huidige rooms-katholieke minder heidsregering Eyskens eisten dat zij een revanche-politiek ten nadele van het open baar onderwijs zal voeren. De socialisti sche en liberale voorstanders van het openbaar onderwijs als nationaal onder wijs hebben echter evenzeer het pleit ver loren. Nieuwe Rode-Kruis-voorzitter De directeur van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder en Zonen, mr. F. H. A. de Graaff uit Amsterdam, zal bin nenkort hoogstwaarschijnlijk worden be noemd tot voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Deze be noeming moet nog bij Koninklijk Besluit worden bevestigd en in de Staatscourant gepubliceerd. De heer De Graaff is opvolger van ir. F. C. C. baron Van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, die op 1 januari van dit jaar aftrad en onlangs overleed. Mr. De Graaff is voorzitter van de Stichting van de Ar beid, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, secretaris van het Koningin Wilhelminafonds, en lid van het Landelijk Campagnecomité van het Rode Kruis. De heer De Graaff is 65 jaar. Bij de toekenning van subsidie voor woningen wordt rekening gehouden met het verschil in grondkosten in de ver schillende gemeenten. De gemeenten zijn hiertoe in drie groepen verdeeld. De minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid heeft met ingang van 15 augustus een aantal gemeenten, die tot nu toe in de tweede groep waren ingedeeld, in de eerste groep gebracht. Het zijn de gemeenten Groningen, Maastricht en Utrecht. Deze wijziging brengt tevens mede, dat in deze gemeenten de stichtingskosten van premie woningen voor eigen bewoning ten hoogste f 33.000 mogen bedragen. Er zijn 60 ge meenten van de derde naar de tweede groep verplaatst. Daarbij zijn Haarlem mermeer en Sassenheim. In deze gemeenten zullen de maximale stichtingskosten voor premiewoningen f 30.000 mogen belopen. Het bovenstaande kaartje geeft het toenemende isolement van het door koning Hoessein geregeerde Jordanië weer. Niet alleen Syrië heeft overigens zijn grenzen met Jordanië gesloten maar ook het zuidelijker aan Jordanië grenzende Irak, dat reeds onmiddel lijk na de revolutie de grens sloot. Het nog zuidelijker aan Hoesseins land grenzende Saoedi-Arabië schijnt zich met de dag meer op de Verenigde Arabische Republiek te oriënteren. Is rael, aan de westzijde verbood gedu rende enige dagen transportvluchten over zijn gebied naar Jordanië, die het echter thans weer heeft toegestaan. Voorts heeft het tot meerdere bezorgd heid, van het.westen toegezegd de delen van Jordanië bewesten de Jordaan on middellijk te zullen bezetten als Jor danië uiteenvalt. de Lectuur voor het slapen Ik weet niet, wat u leest 's avonds in bed voor het slapen gaan of wanneer u niet kunt slapen. In mijn gezin zijn het al tijd weer dezelfde boeken. Nieuwe boeken zijn als nieuwe lan den of nieuwe paden. Men gaat ze niet binnen zonder grondige voorbereiding. En wanneer men ze binnengetreden is, blijft men geboeid er aan hangen en de lees- lamp wordt niet vóór vijf uur 's morgens uitgedraaid. Nieuwe boeken zijn te zeer een onbekend avontuur voor het slapen gaan. Nee, wat wij lezen zijn oude bekenden. Boeken die ons reeds zeven jaar geleden in slaap wiegden. Ze worden dan een jaar of drie, vier, verre gehouden, afgewisseld door andere favorieten, komen dan weer terug als nachtkastbekenden. Je kunt zo'n boek overal opslaan, het doet er niet toe waar. Je kunt de passages kiezen die bij je stemming passen, de grijze hoofdstuk ken bij grijze buien, de felrode passages bij levendige gevoelens. Je geniet alle ge noegens dubbel, omdat je weet wat er gaat komen. Ik geloof wel dat er ook mensen zijn die 's nachts nieuwe en verrassende boe ken lezen. Maar zulke boeken nemen je te veel in beslag. Ze grijpen in je wakende leven, beïnvloeden je daden, vertroebelen je gedachten. De oude bekenden zijn als vertrouwde landschappen die je rustig stemmen en je in slaap wiegen. Er is iets kinderlijks in. Ja, ik heb ont dekt dat het welbekende boek op het hoofdkussen is als de teddybeer met één oog die ons op jeugdiger leeftijd in slaap suste. Het bekende, beproefde boek ver vangt de pop met één arm, de eend van rubber of het schaapje van wol. Het is het oude vertrouwde knuffelbeest, een begeleider door de donkere nacht, een troostende vriend tussen de klippen van angst en zorgen. Het bedleeslampje vervangt het nacht lichtje en het welbekende hoofdstuk is bijna zo goed als het vertelde sprookje. Een kind zou diep verontwaardigd zijn en gaan brullen als men het een nieuw sprookje vertelde. Het wil voor het slapen gaan niet verrast worden door nieuwe beelden en nieuwe angsten. Oude angsten zijn vertrouwd en prettig. „En wat zei de wolf tegen Roodkapje?" „En wie heeft er van mijn bordje gegeten?" „En wat zei de boze oude heks?" En daarom lezen wij 's avonds voor het slapen gaan bekende, oude, vaak herlezen boeken. Teddyberen van de geest, sprook jes voor volwassenen. H. B. Fortuin Een mevrouw in de Heemskerkstraat te Delft trof midden op de rijweg een dicht gebonden schoenendoos aan, waarin zij enige beweging meende te bespeuren. Het bleek dat zich in de doos twee jonge katjes bevonden. Kennelijk was het de bedoe ling geweest, dat de doos door een auto werd overreden. Op deze wijze wilde men blijkbaar van de katjes afkomen. In de afgelopen maand is het aantal werkloze mannen gestegen van 58.904 tot 64.125. De geregistreerde arbeidsreserve, welke dus behalve de geregistreerde werkloze mannen ook de op aanvullende werken geplaatste werknemers omvat, steeg van 73.579 tot 77.302. Het aantal werkloze vrouwen steeg in de verslag- maand van 4.820 tot 6.052. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat van de 70.177 als werkloos geregistreerde mannen en vrouwen er 13.330 op sociale werkvoorzie ningsobjecten waren geplaatst. Werkloos waren op eind juli dus 51.314 mannen en 5.533 vrouwen. De stijging van de gere gistreerde arbeidsreserve van mannen in de afgelopen maand is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de jeugdigen, die in deze tijd van het jaar de scholen ver laten, thans minder snel door het bedrijfs leven worden opgenomen dan in andere jaren. Hierdoor steeg het trendcijfer voor de mannen, dat is het voor normale sei zoenschommelingen gecorrigeerde cijfer vande geregistreerde arbeidsreserve, tot 103.000 per eind juli 1958. Deze stijging draagt echter grotendeels een tijdelijk ka rakter, aangezien de thans nog ingeschre ven jeugdigen over enkele maanden wel in het arbeidsproces zullen zijn opgenomen. Hoewel het tempo van opneming enigs zins trager is geworden, is de opname capaciteit nog wel degelijk aanwezig. Jaarlijks verlaten er ongeveer 80.00 man nelijke leerlingen de diverse scholen en komen voor het merendeel in de maanden juli en augustus op de arbeidsmarkt. Per eind juli bedroeg het aantal ingeschreven mannelijke werklozen jonger dan 19 jaar nog 6.040, zodat een groot aantal jeugdi gen voordien reeds hun weg naar het bedrijfsleven moet hebben gevonden. Daar naast is van een vervanging van de ouderen door jeugdigen nog weinig merk baar, daar.het aantal ingeschrevenen van 19 jaar en ouder in de verslagmaand een kleine daling vertoonde. In de metaalnijverheid komt de tragere opname van jeugdigen het sterkst naar voren; aan het eind van de verslagmaand waren er ruim 2000 jeugdige metaalbe werkers meer werkloos dan aan het begin. Het aantal oudere werklozen in deze be drijf sklasse onderging echter een geringe daling. Hoewel nog niet van een duidelijke opleving in de metaalnijverheid kan wor den gesproken, valt hier en daar wel enige verbetering in de orderpositie waar te nemen. In geregistreerde arbeidsreserve in de sector landbouw nam met rond 1000 toe, doordat enerzijds de verplegings- werkzaamheden, de hooioogst, de kersen pluk en de oogst van vroege aardappelen afliepen, terwijl anderzijds de eigenlijke zomeroogstwerkzaamheden nog niet waren begonnen. De lichte opleving welke, zij het nog incidenteel, in verschillende bedrijfstakken was waar te nemen, leidde tot een geringe daling van de conjunctuur-werkloosheid. De toeneming van het aantal werkloze vrouwen moest eveneens worden toege schreven aan de inschrijving van meisjes die de school hebben verlaten. Het betreft hierbij vooral handels- en kantoorperso neel, waarvoor voldoende vraag aan wezig is. In Noordholland is de geregistreerde arbeidsreserve in juli toegenomen van 10450 tot 10702 arbeidskrachten (1.8% van de beroepsbevolking). Deze toeneming is hoofdzakelijk het gevolg van het aanbod van jeugdige werkkrachten, die van school kwamen. Het aantal openstaande aanvra gen steeg van 4711 tot 5047. Het aanbod van vrouwelijke werkkrachten groeide met tweehonderd. Het aantal openstaande aanvragen om vrouwelijk .personeel liep iets terug, namelijk van 6367 tot 6323. De structurele werkloosheid is in juli ongeveer gelijk gebleven; de conjuncturele werkloosheid is iets gedaald. De lichte stij ging van de arbeidsreserve is dan ook in het geheel niet verontrustend. Niet alleen konden vele jeugdige krachten worden ge plaatst, ook het aanbod van oudere werk krachten liep in sommige bedrijfstakken iets terug. Dit was bijvoorbeeld het geval in de metaalindustrie, -in welke sector het aanbod toenam van 1421 tot 1461 krachten, doch de vraag met 725 groeide tot 2151 werkkrachten. In de bouwnijverheid nam het aanbod van 1359 tot 1721 toe. Er was een grotere vraag van ongeveer tweehon derd arbeiders. Voornamelijk verminderde het aanbod in de kleding- en metaal industrie en bij het kantoorpersoneel. In de scheepvaart verminderde het aanbod, de vraag bleef ongeveer gelijk. In het rayon Haarlem van het Arbeids bureau bedroeg het aanbod begin juli 1464 en eind juli 1492 arbeidskrachten. De ge registreerde arbeidsreserve bedroeg 1.5% van de beroepsbevolking. Honderdacht jeugdigen werden ingeschreven. Het aan tal aanvragen om jeugdige arbeiders is nog groot. Het blijkt, dat bijna alleen de kleine bedrijven de grootste moeilijkheden als gevolg van conjucturele teruggang on dervinden. Te Leiden is in de ouderdom van 71 jaar plotseling overleden de oud-dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland^ mr. J. Slagter, die in 1921 werd benoemd tot secretaris van het hoogheemraadschap, volgde in 1948 W. J. J. A. baron Schim- melpenninck van der Oye op als dijkgraaf. Vorig jaar mei trad hij af als dijkgraaf. Onder zijn leiding kwamen vele belang rijke waterstaatkundige werken, waaronder het gemaal te Katwijk aan Zee, tot stand. Zoals wij reeds hebben gemeld is uit de becijferingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek gebleken, dat in juni 1958 een record aantal woningen is gereed gekomen namelijk 7.611. Uit de gegevens blijkt voorts nog, dat het aantal woningen, waarvan met de bouw in juni 1958 werd begonnen, 8.331 bedroeg tegen 8.456 in juni 1957. In het eerste halfjaar van 1958 werd met de bouw van 38.625 woningen aange vangen, tegen met 48.622 woningen in de overeenkomstige periode van 1957. Doordat in juni met de bouw van meer woningen werd aangevangen dan er ge reed kwamen, steeg het uitvoeringsniveau. Het aantal woningen in uitvoering beliep op 1 juli 1958: 85.245.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3