Venkaiïe UMPIE IN DE DROOMTUIN r PROFITEER! 10 °/o KORTING De weerman en de dominee krijgen een eigen hoek (P TH IM I? T TF M W TI IK" Uj JtLf £jJtb1^1 W JLJ JIV Agenda voor Haarlem en ISPIllJfl 1 MM NABESCHOUWINGEN Weerzien met Minna Radio A pienti in de ether Huis der stilte De radio geeft vrijdag Studiedagen voor scheeps bouwers in New Castle Maak er een feest van met STUDIO 3 KOMT BUSSUM VERSTERKEN Presentatiestudio Chaplin jr. getrouwd met actrice Susan Magness Max Tailleur maakt „recordtournee" Duits operaconcert boekte record aantal bezoekers Eindhoven koopt beeld Overvaller krijgt een jaar gevangenisstraf Poppen als mannequins DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 Advertentie li De herhaling van Lessings „Minna von Barnhekn" in het programma, dat de N.C.R.V. woensdagavond verzorgde, zal vele kijkers geamuseerd hebben, al was het alleen, omdat ze Sigrid Koetse en Kitty Jansen in heel aardige vertolkingen za gen. Wij herinneren ons van de eerste uit zending - nog geen jaar geleden - hun op treden zeer goed. De programmaleiders van de N.C.R.V. ook, denken wij. Vandaar de heruitzending van dit stuk uit het to. neelarchief der klassieken. Beeldschermer Zatérdag zal radio Apienti voor het eerst in de ether komen. Dit radiostation, waar. van de Surinaamse musicus Eddy Vervuurt eigenaar is, zal door een kilowattzender te beluisteren zijn op de 355 meter. Radio Apienti is een zeer moderne radio-omroep met vier studio's. Apienti is een trommel waarmee in de binnenlanden de berichten snel worden doorgegeven. Deze trommel die zijn oorsprong vindt in de oerwouden van Afrika wordt tot nu toe nog in Surina me bij de Bosnegers gebruikt. De anders zo drukke N.C.R.V.-studio In Hilversum is deze zomer wat het radio werk betreft een huis der stilte ge worden. De verbouwing, die allang in de pen was, is in volle gang en dit betekent, dat musici, omroepers, reporters en ac teurs plaats hebben moeten maken voor metselaars, timmerlieden en stucadoors. Wie de N.C.R.V.-studio nadert ziet al di reet, dat er iets ongewoons aan de hand is: de parkeerplaats aan de Schutters, weg, dikwijls te klein, ligt nu stil en ver. laten voor het studiogebouw. In de hal liggen gedemonteerde registratiekamers op een rijtje: de draaitafels worden op de zelfde manier als die der Alkmaarse kaas dragers door het gebouw naar de in gang gesjouwd, waar zij op transport naar de magazijnen van de Nederland- sche Radio Unie wachten. Zij hebben er vele jaren trouwe dienst opzitten, maar zullen nu worden vervangen door appara tuur, die meer aangepast is bij de eisen van de tijd. Ondertussen wordt een der gangen van de studio welhaast geblok keerd door de nieuwe, volkomen geluid- dichte deuren, die straks in de verbouw de en uitgebreide N.C.R.V.-studio zullen worden aangebracht. Die deuren zijn er dus al, maar verder biedt de studio de aanblik van een grootscheepse verhui zing. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.0024.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gvmn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Weense muz. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.Landb.- rubriek. Het voorkomen van verontreiniging van de melk. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Alt en piano. 14.30 Voordracht. 14.50 Gevar. progr VARA: 16.00 Muz. causerie. 16.40 Vragen- beantwoording. 17.05 Gram. 17.25 Vakantietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 Kamermuz. 19.45 Op be zoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 De dichter Remy van de Kerckhove, caus. 20.15 Was u op de Expo? klankb. 20.45 Chicago 1958, caus. VARA: 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Jazz- muz VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.05 Gram. 10.30 Gram of progr. voor de jeugd. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.45 Gram. 14.00 Koorzang. 14.50 Gram. 15.00 Gram. of progr. voor de jeugd. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Boekbespr. 17.15 Gram. 17.40 Beurs ber 17 45 Lichte muz. 18.05 Mil. ork. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.: Emigratierubr.Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 Pol. caus. V.V.D. 19.35 Operamuz. 20.20 Gram. 20.30 Act. 20.45 Gram. 21.20 Philippe, de arme oude ziel, hoorsp. 22.15 Wereldmuziek concours Kerkrade 1958. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Accordeonspel. 14.00 Idem. 15.00 Maria La O, operette. 15.40 Gram 16.00 Or.kconcert. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Vlaamse liederen. 18.10 Gram. 18.20 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.30 Idem. 22.45 Lichte muz. 22.5523.00 Nieuws. Advertentie tot 15 aug. geven wij op alle aanwezige COSTUUMS REGENJASSEN OVERHEMDEN HERENMODE-ARTIKELEt enz. enz. Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 NEWCASTLE (UPI) De Production Engineering Ltd. in Engeland, een groot industrieel adviesbureau belegt een aan tal studiedagen voor de moderne scheeps- bouwtechnieken in New Castle, waarvoor leidende functionarissen van scheepswer ven uit geheel West-Europa worden uitge nodigd. De cursus duurt van 15 tot 19 september en er Worden dertig tot veertig deelnemers verwacht. TOFFEES 32 ct. per 100 gr. Kornets 85 ct. en f 1.50 Het moge dan ook voor de televisie thans enigszins een vakantieseizoen zijn, in twee van de drie studio's wordt deze zomer voortdurend met man en macht gewerkt, niet zozeer voor de uitzending in onmid dellijke zin, maar wèl om deze gereed en beter gereed te maken voor hun taak als werkplaatsen voor de Nederlandse t.v programma's. Twee van de drie studio's schreven wij. Dat behoeft enige verduidelijking. Er zijn momenteel slechts twee studio's (Irene en Vitus) in bedrijf. Studio 3 (het oude ge bouw Eltheto) moet nog worden ingericht om begin volgend jaar het trio compleet en de N.T.S. (voorlopig) gelukkig te ma ken. Het aantal gebouwen, dat de N.T.S in Bussum in gebruik heeft, is nauwe lijks nog te tellen op de vingers van twee handen. In Bussum voelt men zich daar bij als „televisiestad" voorlopig betrekke lijk veilig. Betrekkelijk, want als een waarschuwend opgeheven vinger staat de televisietoren niet langer nieuw en blin kend, maar met zijn lichtroestende staal constructie herinnerend aan zijn tijdelijk karakter. Nog twee of drie jaar ten hoog ste en dan zal een nieuwe t.v.-toren in Hil versum zijn werk overnemen, de eerste stap wellicht - op de weg van de verschuiving van de activiteiten naar de Gooise hoofd stad. Maar al die ten koste van veel geld voor de televisie gereedgemaakte gebou wen zullen ongetwijfeld toch nog vele ja ren in Bussum dienst blijven doen. In Studio 3 naderen intussen de eigen lijke verbouwingswerkzaamheden hun vol tooiing. De oude grote zaal van de „El theto" zou men bij een bezoek zelfs niet meer terugkennen: deze is herschapen in een ruime en lichte studioruimte met een vloeroppervlakte van tweehonderd vijf- Michael en Armand Denis zijn goede vrienden van de televisiekijkersIedere week ontmoeten we hen in de serie „Luipaard op schoot". In de dierentuin van Bristol bevestigden ze hun reputa tie heel snel goede maatjes met dieren te zijn. Jack, de jonge oerang-oetan van de dierentuin voelde zich best bij het echtpaar op zijn gemak en ze ken den elkaar nauwelijks een paar minuten. entwintig vierkante meter voorzien van al die attributen die in een t.v.-studio nu een maal onontbeerlijk zijn. Zolang de eigen, lijke t.v.-apparatuur nog niet is aange bracht daarmede denkt men in septem ber te beginnen beperkt zich dit tot de smalle „catwalk" hoog boven de vloer langs de vier wanden en de vele stangen onder het plafond, waaraan straks schijn werpers, decorstukken enzovoorts beves tigd kunnen worden. De omvangrijke elek trische installatie zal een maximumver mogen van tweehonderd kilowat toelaten. Ook de akoestische bekleding van deze studioruimte is vrijwel gereed. Aan het air-conditioningsysteem wordt reeds hard gewerkt: verse lucht zal straks door ope ningen onmiddellijk onder de „catwalk" de studio worden ingeblazen en door an dere openingen, in het plafond, worden afgevoerd. De apparatuur voor dit lucht- verversings- en -verwarmingssysteem staat in hoofdzaak althans in het hou ten hokje op het dak: de goedkoopste op lossing, want elke ruimte in het studioge bouw is te kostbaar om die hiervoor te ge bruiken. Verder telt studio 3 nog een filmcabine, controlekamer, regiekamer waarin voor het eerst de afdelingen voor beeld en geluid door een tussenwand zijn gescheiden, een commentaarcel, een werk plaats en in het sousterrain een royale dubbele kantine, vier kleedvertrekken en een schminkkamer. Ook in de Vitusstudio wordt nog hard aan verbouwingen gewerkt. De zoge naamde presentatiestudio is vrijwel ge reed. Hier, in een enigszins verdiept ge legen vertrek, krijgen de omroepsters, de „weerman" en de predikanten van de dagsluitingen, eventueel ook interviewers met hun slachtoffers, een vaste plaats. Ze hebben zelfs ieder hun eigen hoekje in de ze presentatiestudio, al is er daarbij wel voor gezorgd, dat men de „achtergrond" gemakkelijk kan verwisselen. Verder wordt de gehele „air-conditioning van de Vitusstudio in orde gebracht. De installaties daarvoor zijn in een ruimte boven een overkluizing terzijde van het gebouw geplaatst, zodat het houten hokje 'op het dak hier kan verdwijnen. Het moet (trouwens plaats maken voor een veel gro ter, nieuw vertrek, dat boven op' 'hië't Vi- tusgebouw wordt gezet en waarin de eind- regie en de eindcontrole voor alle uitzen dingen (dus ook die uit andere studio's) hun plaats krijgen. Hier zal het dus zijn, dat alle programma's hun „finishing touch" krijgen, alvorens ze via de toren aan de zender worden toevertrouwd, waar toe de N.T.S. nu over twee onafhankelij ke „uitgangen" zal gaan beschikken. In principe kan men dus twee programma's tegelijkertijd de deur uitzenden, bijvoor beeld een voor de Nederlandse kijkers en een over de lijn voor een of meer Eurovisielanden. WINTERHAVEN (UPI) Charles S. Chaplin jr. is dinsdag in stilte in het hu welijk getreden met de actrice Susan Magness in de kerk van Winterhaven in Californië. De drieëndertigjarige zoon van Charley Chaplin en Lita Grey Chaplin ont moette zijn tweeëntwintigjarige bruid een jaar geleden toen deze in Pasadena, Cali fornië studeerde. Hij speelde toen met de bekende filmkomiek Edward Everett Hor ton in het toneelstuk „All for Mary". Aan de balie van de Europahal van Schiphol werd aan de Amsterdamse mop pentapper Max Tailleur door mr. H. W. A. Heldring van de K.L.M. een dik boek vol met vliegbiljetten uitgereikt. Zaterdag is „De doofpot" op het Rembrandtsplein voor de laatste keer in dit seizoen open, daarna gaat Max Tailleur een week vis sen en op 16 augustus stapt hij in het K.L.M. vliegtuig naar de Antillen, waar zijn tournee van vijf weken zal beginnen In negentien steden treedt hij op, in totaal staan achtentwintig voorstellingen op het programma, soms twee op één dag. „Het is de langste tournee, die ooit door een Nederlands artiest gemaakt is", zegt Max Tailleur niet zonder trots en mr. Hel dring bevestigt dit, want zijn cliënt heeft dertigduizend kilometers voor de boeg. „Ik houd van Amsterdam, maar ik moet er weer eens uit. Ik ga die vele duizenden Nederlanders op de Antillen, in Venezuela, in Amerika en in Canada moppen vertel len, ze zullen vast en zeker lachen om die echte Amsterdamse gein. Ik moet er al leen voor zorgen, dat die emigranten geen heimwee krijgen. Ik neem een nieuw lied je voor ze mee en ik kom verder ook niet met lege handen, want voor alle Neder landse mannen en vrouwen, die ik in die landen zal ontmoeten, heb ik een ge schenkje bij me". Mr. P. J. Mijksenaar, perschef van de gemeente Amsterdam en de heer J. H. Strijkers, directeur van de V.V.V. in de hoofdstad, die ook aan de balie staan, knik ken bevestigend. Zij weten er kennelijk meer van. De Koninklijke Shell is een van de organisatoren van dit tournee, verder heeft Max Tak in New York veel voorbe reidend werk gedaan, evenals Jan van der Vossen, attaché voor pers en cultuur aan de Nederlandse Ambassade in Otto- wa. Curasao krijgt vele voorstellingen, dan volgt Venezuela, vervolgens New York, Washington, New Orleans, Mexico City, San Francisco, Los Angeles en Holly wood. „Ik heb al een aanbieding gekregen van een der grote filmmaatschappijen uit Hollywood", zegt Max Tailleur. „Men biedt mij een bedrag van een ton om.in Amsterdam te blijven". Van Hollywood gaat de reis naar Cana da, Vancouver, Winnipeg, Toronto, Otto- wa en Montreal. In de tweede helft van september keert hij terug naar Amster dam en Uithoorn, om te vissen, voordat „De doofpot" op 26 september weer open gaat. Ook plannen voor een groot tournee in 1959 hebben al vaste vorm aangenomen. Australië gedurende vier weken, een week naar Nieuw Zeeland en daarna nog drie weken naar Nieuw Guinea. In 1960 Zuid-Afrika en Belgisch Kongo. Festival Kerkrade Zes duizend toehoorders hebben woens dagavond in de grote Concerthal van het wereldmuziekconcours in Kerkrade aan dachtig geluisterd naar een operaconcert door het Noordwestduits Filharmonisch Orkest, naar de solisten Erna Berger, so praan en Helge Rosvaegne, tenor. Onder leiding van Wilhelm Schüchter brachten orkest en solisten aria's én duetten uit opera's van Mozart, Von Weber, Wagner, Verdi en Puccini ten gehore. Het wereld muziekconcours boekte met dit concert een record aantal bezoekers. Vanavond geeft hetzelfde orkest, nog maals onder leiding van Wilhelm Schüch ter, een Beethovenconcert. Het program ma vermeldt onder meer het derde Pia noconcert in c. Soliste is Lotty Wackers- Haaf uit Kerkrade. Hedenmiddag was de beurt van optre den aan de violiste Sylvia van der Hoeff. Deze violiste werd in Beverwijk geboren en is een oudleerlinge van de Santpoort- se violist Zoltan Székely. Na bet Amster dams Conservatorium doorlopen te heb ben, kreeg ze van de Italiaanse regering een beurs, die haar in staat stelde de be roemde muziekschool te Sienna te bezoe ken. Zij treedt thans herhaaldelijk op voor de Nederlandse, Belgische, Italiaanse en Duitse radio. Het gemeentebestuur van Eindhoven heeft woensdag voor de som van een entwintigduizend gulden het beeld „Le vensvreugd" van de Italiaanse beeldhou wer Marcello Mascherini gekocht, Daar kwam meneer Springhipper weer terug gewipt. „Ziezo", zei hij voldaan. „Nou heb je gezien, hoe ik aan mijn naam kom. En kom nou maar binnen, dan drinken we gezellig samen een kopje thee; ik vind het altijd leuk, als ik bezoek krijg!" Met meneer Springhipper samen zat Vmpie aan tafel en ze babbelden wat. Maar na enig'e tijd begon Vmpie te geeuwenHij kreeg toch opeens zo'n slaap! Hij pro beerde het te onderdrukken, maar telkens weer moest hij tegen wil en dank gapen. 136—137 Gerechtshof Amsterdam Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 31-jari- ge bloemenventer uit Bennebroek, die in de nacht van 10 op 11 september 1957 een inbraak pleegde in een benzinestation bij Purmerend en meewerkte aan een over val op een boerderij in Woubrugge. De verdachte werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief van december 1957 af. De Haarlemse rechtbank had hem ver oordeeld tot een jaar en drie maanden en de procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer had om bevestiging van dit vonnis verzocht. Niet alleen in Londen, Parijs en Floren ce zijn de in afgelopen week modeshows gehouden, maar ook woensdagmiddag in Amsterdam, op de vijfde etage van de Bijenkorf. Het enig verschil was, dat hier poppen inplaats van mannequins de mo dellen toonden. Verder was alles net echt. Er was muziek op de achtergrond, er wa ren flitsende fotolampen en er was een „ladyspeaker", die alles vakkundig aan kondigde. Wèl zal het publiek in Amster dam iets luidruchtiger geweest zijn. De vele poppenmoeders en zelfs enkele vaders knikten goed of afkeurend en staken overigens ook hun geestdrift be paald niet onder stoelen of banken. Er werd geroepen en vaak zonder dat ze het zelf wisten hard met de bekende liedjes meegezongen en naar de ver schillende poppen-mannequins gelachen net alsof ze echt waren. En zo leek het ook. Soms kon men niet geloven, dat „Juliette' „Annemieke", Audrey" en „Josefine" al leen maar noppen waren. Als ze opkwa men^ maakten "ze aMen' een reverence, draaiden dan rond om hun wijduitstaande petticoats goéd tè" laten uitkomen. Het grappigste was, dat alle attributen, die bij de»verschillende toiletjes pasten ook aan wezig waren. Als de poppetjes „Milly" en „Nora" van vakantie terugkomen, stap pen ze uit een auto met „car-coats" suède jasjes aan. Als „Nicole" thuis op belt met een echte rinkelende telefoon, draagt ze een lange broek en een slobber trui. Alle poppenmoeders hadden zoals het hoort op hun stoel een boekje gevonden waar de prijzen van de verschillende mo dellen instonden. Met een bijbehorend pot lood konden ze zodoende de bikini's, jasjes of avondjurkjes die ze kopen wilden, aan strepen. En dat heeft dan ook bijna ieder een gedaan. Het hoogtepunt was natuurlijk ook hier het bruidstoilet. De muziek werd éven zachter toen op het kleine toneel een wit stadhuis verscheen tegen een paarse achtergrond, maar schalde meteen weer op toen langzaam de bruid naar voren schreed. Vele kindermondjes riepen toen „Ohhhhh" en handjes begonnen van zelf te klappen, vooral toen achter de bruid nog twee hele kleine bruidmeisjes aan kwamen, die echter niet schreden, maar huppelden, net zoals levende „poppen" zouden doen. Eva keek en keek naar de wolkenkrabbers alsof zij bang was, dat het droombeeld plot seling weer zou verdwijnen. Ze keerde zich een paar maal om en keek dan weer en iedere keer waren de wolkenkrabbers er nog. Op de kade werden zij opgewacht door vader Fong, Daiko en zijn vrouw Flora, Yiko (Frederick A. T. Fong) en oom Chan. Yiko zag er het meest opvallend uit, in een prachtig hardblauw pak met een anjer in zijn knoopsgat. Het was niet alleen de grootste en dik ste van hen allen, hij - was ook degene, die de contan ten had verstrekt om het gezin over te laten komen en was daarom in ieder opzicht de „grote broer". Hij had het kleine broertje en zusje nog maar zeven of acht jaar geleden gezien, wat met Daiko niet het geval was. Hij was blij, dat hij een man van betekenis was in de Chinezenwijk. Ter ere van deze blangrijke gele genheid had hij een zwart vlinderdasje aangedaan. Buiten medeweten van Daiko en zijn vader had Frederick A. T. Fong iets gedaan, waarmee hij de moeder in hevige verlegenheid bracht. Hij had een fotograaf laten komen. Toen de moeder de loopplank afkwam, gevolgd door de beide kinderen, ging hij haar tegemoet en omhelsde haar innig. Er flitste een licht. Moeder Fong viel bijna flauw. Na de opgewonden uitroepen en overstelpende vragen en wederzijdse verbazing toen de twee helften van het gezin na een scheiding van twaalf jaar verenigd wa ren, wilde Yiko, dat van deze gedenkwaardige gele genheid een foto werd gemaakt. De vader en de moe der hoorden eigenlijk te gaan zitten, maar er waren geen stoelen op de kade. Flora, die aan de ene kant naast Daiko stond, glimlachte dapper, maar zij was innerlijk nog erg verlegen. Oom Chan, als een van de drie ouderen, stond met de vader en de moeder in het midden. Hij was in de veertig. Hij had zijn beste zon dagse pak aangetrokken, dat van zwart alpaca was en glom van ouderdom. De oppervlakte van zijn vooruit stekend, met vet gevuld, gespannen rond buikje glom alsof het van een zeehond was. Zijn donkere, ronde hoofd, zijn paar dunne snorharen, zijn glimmende huid en zijn waggelende loop deden allemaal aan een zeehond de» n. Yiko, die aan de andere kant achter Tom en Eva stond, legde zijn uitgespreide handen op de schouders van de kinderen. Met zijn anjer en zijn welwillende glimlach leek het alsof hij zijn kleine broertje en zusje onder onzichtbare vleugels beschermde. De moeder, een vrouw van vijftig, met een krachtig, vierkant gezicht, was nog niet bekomen van de harte lijke, maar hoogst ongepaste omhelzing van haar zoon. „Ah-Tong, waarom heb je dat portret gemaakt?" zei zij in het' Kantonees tegen Frederick, aldus de naam onthullend waarvoor A. T. het geheimzinnige symbool was en waar de eigenaar liever niet over praatte. Hij was Freddy in de dagelijkse omgang, Frederick in zijn chequeboekje en Ah-Tong voor zijn familieleden. „Wel, dat is voor de Chinese kranten", antwoordde hij. De Chinezenwijk zou eens zien hoe Frederick, de toegewijde zoon, zijn moeder aan de kust van New York verwelkomde. Dat waren de ogenblikken, die er op aankwamen. De Amerikaanse Indianen die de Mayflower begroetten, waren het onderwerp van 'n historisch schilderij. „Sei-lo! Sei-lo!" zuchtte de moeder. Het was al erg genoeg, dat haar zoon haar een kus had gegeven, maar nu moest dat schandalige ogenblik nog open baar gemaakt en vereeuwigd worden! Het streed te gen alle beginselen van vrouwelijk fatsoen. Vanaf dat ogenblik was er geen vrede meer in het gezelschap in de taxi, totdat Daiko opmerkte, dat Yiko kon zorgen, dat de foto niet in de krant kwam en allen het er o\?er eens waren, dat hij dat doen moest. Dat was ongeveer het ogenblik, dat zij de wasserij-met-de- hand van Tom Fong bereikten. De dingen zijn altijd anders dan je je voorstelt. Het kleine konijnenhol van een winkeltje aan een dwars straat dichtbij de hoek van Third Avenue was een diepe teleurstelling voor Tom en Eva en zelfs voor hun moeder. Maar het was geen konijnenhol. Het was een goudmijn, waarin de vader en Daiko genoeg geld verdiend hadden om hun boerderij in Sunwei van te kopen. Tom had vizioenen gehad van een piekfijne winkel, helemaal op zijn Amerikaans, waar zich hon derden Amerikaanse klanten verdrongen, die alle maal het koeterwaals praatten, dat Engels was. De winkel in het souterrain was nu gesloten. Tom probeer de het uithangbord te lezen. Hij herkende de woorden Tom Fong. De volgende regels kon hij nog niet be grijpen. Zij luidden, „Snel en schoon. Kom en overtuigt U". Flora had dadelijk plezier in Tom gehad. Hij wees op het bord en vroeg aan Flora wat het betekende. Zij glimlachte alleen maar, want zij kende niet meer dan een paar Kantonese woorden. Yiko antwoordde voor haar. „Overtuigt u betekent seong sun, net als geloven". „Wat is geloven?" vroeg Tom, de nieuwe woor den gretig in zich opnemend. „Geloven betekent seong sun". „Waarom staat er dan niet geloven?" „O, overtuigen is een mooier woord. Overtuigt u klinkt veel mooier dan gelooft het". Het was het eerste Engelse woord dat Tom in New York leerde. De winkel bevond zich in een oud, grijs huis van drie verdiepingen, dat tussen twee hogere bakstenen ge bouwen ingeklemd lag. Een trap leidde van de voor deur, die met een zoemerinstallatie geopend werd. naar een donker portaal. De woning van het gezin lag op de bovenste verdieping en bestond uit drie ka mers en een zeer ruime keuken, die uitkeek op een binnenplaats met een paar waslijnen. De twee kinderen gingen op het dak af zodra zij ontdekten, dat daar een trap heen leidde. Aan hun linkerkant lagen de achterkanten van de huizen aan de Third Avenue. Door een raam zag Tom een vrouw in het rose in een keuken bezig en in een ander huis, op de vierde verdieping, keek een meisje uit het raam, met haar hoofd op haar handen geleund. Toch gaf de binnenplaats een gevoel van afgeslo tenheid en rust. Hun edeelte van de binnenplaats was net als de andere ingesloten door oude, verveloze planken, schuttingen. Een schrale iep op de plaats van de rechterbuurman zag kans met een paar takken met bladen in het leven te blijven. Van het dak kon Tom vlakbij de bladeren komen en het dak was helemaal van hen. Het was goed en vredig, de zon scheen op de binnenplaats en Tom was tevreden. Flora's hart had snel geklopt toen zij met haar man mee was gegaan om haar schoenmoeder af te halen. (Wordt vervolgd) Minister Helders op de Expo. De minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, heeft op uitnodiging van de Bel gische minister van Koloniën, een bezoek gebracht aan het paviljoen van de Bel- gishce Congo en Roeanda-Oeroendi op de Expo. Geen studentenkamers. In september zal een aantal eerste jaars-studenten geen woonruimte kunnen vinden. Reeds nu zijn er al meer dan 200 studenten, die ver geefs naar een kamer zoeken. Aangezien jaarlijks het aantal eerstejaars studenten 1500 bedraagt, is het waarschijnlijk dat dit aantal nog in aanzienlijke mate zal toenemen. Het gevolg hiervan zal zijn dat velen niet in de hoofdstad zullen kunnen gaan wonen. Braziliaanse sopraan. De Braziliaanse sopraan Graciema Felix de Sousa zal op 8 en 11 augustus, respectievelijk te 's-Gra- venhage en in Amsterdam, een recital geven. Beide uitvoeringen zijn georgani seerd door het Culturele Centrum Neder landPortugalBrazilië waarvan Prins Bernhard beschermheer is. Eervol ontslag. Op eigen verzoek is eervol ontslag verleend als lid van de raad voor de kunst aan mevrouw N. Steuer Wagenaar in 's-Gravenhage en de heer J. G. Toonder in Hiza (Spanje), met dank betuiging voor de door hen in deze be wezen diensten. In hun plaatsen zijn be noemd de heren Johan van den Boogert in Utrecht en W. A. Smith in 's-Graven hage. Loonstaten vervalst. De Haagse recht bank heeft een 35-jarige Haagse uitvoer der wegens valsheid in geschrifte veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk. Hij had een aannemingsmaatschappij, voor welke hij in Den Haag werkte, be nadeeld voor 11.000,door een aantal niet bestaande arbeiders op de loonlijsten bij te schrijven en iedere week het loon van deze denkbeeldige werkers op te strijken. Brutaal. Insluiping in een huis aan het Achterom in Den Haag heeft de koel bloedige dader 2500 opgeleverd. Hij haalde het geld weg uit een portemonnaie, die zich bevond in de pantalon van een man,-die er vlak naast lag te slapen. Via het dak en een openstaand dakraam is de insluiper in de slaapkamer gekomen. Langs die weg is hij ook verdwenen. De pantalon met de lege portemonnaie werd bij het dakraampje teruggevonden. Etherpiraat. De Enschedese politie heeft beslag gelegd op de zendapparatuur van een 19-jarige militair, die clandestien uitzond onder de naam „Monte Carlo". De apparatuur stond in de ouderlijke woning, waar werd uitgezonden op het moment dat de politie binnendrong. Ook een pick-up en 65 grammofoonplaten werden in beslag genomen. Donderdag 7 augustus FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur, Frans Halstheater: ,,'t Zit in de lucht", a.l., 19 en 21.15 uur, Lido Theater: „Vader heeft het moeilijk", a.l., 19 en 21.15 uur,Luxor Theater: „De rode pimpernel", 14 jr., 19 en 21.15 uur, Minerva Theater: „Du bist musik", a.l., 20.15 uur, Rembrandt Theater: „Scampolo", a.l., 19 en 21.15 uur, Roxy Theater: „Jungle Juin en het gedoemde eiland", 14 jr., 19 en 21.15 uur, Studio Theater: „Souvenir d'Italie", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „High n:oon", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Vrijdag 8 augustus Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters 11.30-12.30 uur. Vleeshal: Poppen theater van Jan Nelissen met „Hans en Grietje", 14.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstel ling van Tinus van Doorn 10—12.30 en 13.3017 uur. „In 't Goede uur": Tekenin gen en etsen van Harry Prenen 1019 uur; Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Teyler's museum: Expo sitie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De gelaarsde kat", 10.30 uur. „Tarzan en de verloren Safari", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, Frans Halsthea ter: „Tante Jutta uit Calcutta", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur, Lido Theater: „Hartstocht in de tropen", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, Luxor Theater: „Donald Duck en zijn vriendjes", a.l., 10.30 uur. „De rode Pim pernel", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur, Minerva Theater: „Leise flehen meine Lieder", a.l., 20.15 uur, Rembrandt Theater: „Montag- ne's jeugdvariété, 10.30 uur. „Scampolo". a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u., Roxy Theater; „Salvo des doods", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur, Studio Theater: „Films van Stan Lau rel en Oliver Hardy, 10.30 uur. „Christel van de post", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Ver- giss mich nicht", a.l., 19 en 21.15 uur. i

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4