Iraakse revolutie is voorbij, maar publiek blijft betogen Japan staakt geofysisch werk zolang kernproeven doorgaan Eyskens in verlegenheid door nieuw ontwerp voor taalwet „Bulwark" voer met lichten op langs Egyptische batterijen Graad van radio-actieve besmetting op waarnemingsschepen overdreven Achter internationale allure van EXPO laait taalstrijd weer op Luchtgevecht boven de Straat van Formosa Troepen naar Jordanië Regeerders in verlegenheid en niet opgepakte verdachten in angst VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 Indonesische leger is nog niet klaar met rebellen Milly Gramberg bij het Nederlands Ballet HONIG) PUDDING zonder koken Duitse schadeloosstelling aan nazi-slachtoffers Bonn bereidt nota's voor aan elf landen Tsjang Kai Tsjek trekt alle verloven in V.S. helpen Hoessein met ontwikkelingsproject Frank Kierdorf overleden Volgens de politie had hij zelf brand gesticht Examens Subandrio sprak met Hasselman Kon. Olie had te New York grootste omzet Slechts 77,2 miljoen op schatkistbiljetten ingeschreven TOKIO (Reuter) Kanji Soeda, hoofd van de afdeling hydrografie van de Ja panse raad voor de veiligheid ter zee, heeft donderdag te Tokio op een pers conferentie verklaard, dat Japan zal op houden met het uitzenden van waar nemingsschepen ingevolge het Internatio nale Geofysische Jaar, zolang de Verenigde Staten doorgaan met het nemen van proe ven met kernwapens in de Stille Oceaan. Hij verklaarde, dat twee Japanse waar nemingsschepen, de „Takoejo" en de „Sat soema", die donderdag de haven van Tokio waren binnengevallen, verleden maand ten westen van het atol Eniwetok aan „krach tige radio-actieve straling" hadden bloot gestaan. Hij had daarom alle Japanse waarnemingsschepen, die waren ingescha keld bij werkzaamheden in het raam van het internationale Geofysische Jaar, op dracht gegeven niet uit te varen, zolang de Amerikaanse kernwapenproefnemingen nog voortgang vonden. Dr. Joship Hijama van de universiteit van Tokio heeft donderdag verklaard dat hij, bij onderzoeking van beide Japanse schepen, slechts weinig sporen van radio activiteit had aangetroffen. TOKIO (AFP) Een grote menigte nieuwsgierigen was donderdagmorgen aan wezig bij de ontscheping van 113 beman ningsleden der beide Japanse waar nemingsschepen, die de vorige maand ten westen van het Amerikaanse kernproef gebied Eniwetok in een sterk radio-actieve zone verzeild raakten. Volgens de op varenden vertonen tien hunner leukemie- verschijnselen. De schepen zowel als de bemanning ondergingen direct na aankomst een zorgvuldig onderzoek op radio-activi teit. De Japanse regering heeft bekendge maakt, dat zij Amerika om schadevergoe ding zal vragen indien er werkelijk van stralingsbesmetting sprake is. Het Japanse zeeliedenverbond wijst er in een protest telegram aan president Eisenhower op dat de betrokken zone een eind buiten de Amerikaanse veiligheidsstrook valt. Het Japanse persbureau Kyodo maakte later op de morgen bekend dat het onder zoek had uitgewezen dat er aan boord een geringe graad van radio-actieve besmet ting heerst. Men vermoedt, dat echter al veel besmettingssporen door het dek- schrobben zijn verwijderd. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Ook de „Witjaz" MOSKOU (Reuter) Machinerieën op het dek van het Russische schip „Witjaz" zijn in mei van dit jaar door radio-activi- Nog duizenden guerilla's op Sumatra en Celebes DJAKARTA (ANP) Op de bijeen komst van militaire commandanten van geheel Indonesië is donderdag besloten al le militare functionarissen, die deelnamen aan de opstand van hun functie te onthef fen. De chef-staf van het leger, luitenant- generaal A. H. Nasution die voorzitter van de conferentie was, gaf de regionale commandanten met uitzondering van die in operationele gebieden (Midden-Su- matra en Noord-Celebes) de opdracht de organisatie van het „nationale front voor de bevrijding van West-Irian" te ver volmaken. De bezoekende commandanten van vroegere opstandelingenprovincies ont hulden intussen, dat de opstandelingen troepen in Noord-Celebes nog vijf batal jons omvatten en dat het aantal opstan delingen in Noord-Sumatra ongeveer even groot was. De gebieden van Yasaman, ten noorden van Padang, en van Korintji, ten zuiden van Padang (in Midden-Sumatra) zijn nog niet van opstandelingen gezuiverd. De opstandelingentroepen in Noord-Ce lebes onder leiding van de voormalige ko lonel Joop Warouw werden geconcentreerd in het gebied ten zuiden van het Tondano- meer, zo deelde de commandant mede. Luitenant-kolonel Rukmito, comman dant van de regeringsstrijdkrachten in Centraal Celebes, heeft op een persconfe rentie gezegd, dat het verzet van de op standelingen toeneemt. Op Celebes, zei hij, vechten nog 10.000 rebellen, die over „moderne Amerikaanse wapens" beschik ken. Er waren volgens hem aanwijzingen, dat de opstandelingen nog steeds door vliegtuigen van wapens worden voorzien. DJAKARTA (ANP) Blijkens een communiqué van het marinehoofdkwartier in Djakarta hebben eenheden van de In donesische marine opstandelingencon centraties in de omgeving van de plaats jes Adinoro en Bukok, in het gebied van Gorontalo in Noord-Celebes, onder vuur genomen. De betrokken eenheden waren de korvetten „Pati Unus" en „Tenggiri". Het eerstgenoemde schip kwam kortgele den uit Italië in de Indonesische wateren aan. Het werd op de Ansaldo-werven in Livorno voor Indonesië gebouwd. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se regering verwacht dat de piloot A. L. Pope, die door de Indonesische militaire politie is gearresteerd omdat hij voor de rebellen een bommenwerper gevlogen zou hebben, een eerlijke berechting zal krij gen. Deze mededeling is afkomstig van enkele regeringsfunctionarissen. De Indonesische regering zal niet toe staan, dat Pope een buitenlandse raads man krijgt. De Amerikaanse regering heeft indertijd verklaard geen verantwoordelijkheid te aanvaarden voor Pope's daden. Hij wordt beschuldigd van het doden van „honder den mensen" bij bombardementsvluchten in Oost-Indonesië, aldus Amerikaanse re geringsfunctionarissen. De voorheen aan het Ballet van de Ne derlandse Opera verbonden danseres Milly Gramberg is met ingang van 15 dezer ver bonden aan het Nederlands Ballet. teit aangetast, toen het vaartuig in de Stille Oceaan in regen voer, die radio-actief was tengevolge van Amerikaanse kernproeven, aldus heeft de Russische geleerde Gabrilov geschreven in het donderdag verschenen nummer van het blad van de Sovjet-vloot. De bemanning mocht alleen om zeer dringende redenen aan dek verschijnen en droeg beschermende kleding. Na elke regenbui werd het dek schoongespoten. Echter ook het oceaanwater en de daarin levende dieren, in het bijzonder vliegende vissen, bleken radio-actief te zijn. De radio-actieve regen viel ongeveer 2.400 kilometer van de plaats van de Ameri kaanse kernproeven. De „Witjaz" is een schip van het insti tuut voor oceanologie van de Russische academie van wetenschappen. Nadat het schip in de radio-actieve regen had ge varen, is het eerder dan de bedoeling was naar Wladiwostok teruggekeerd. Advertentie (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische oud-minister van Arbeid dr. G. van den Daele, volksvertegenwoor diger voor Gent, heeft een wetsvoorstel ingediend, waarbij de taalwetten in Bel gië veel strenger zullen worden toege past. De Vlaamse ambtenaren zouden in de Brusselse rijksbesturen in geen geval nog mogen worden verplicht om rappor ten en ontwerpen van besluiten in het Frans te redigeren en er zou een automa tische regeling moeten komen voor het evenwicht tussen Vlaams- en Franstalige ambtenaren in alle Belgische ministeries. Op het ogenblik kent men in de centrale rijksbesturen te Brussel reeds het systeem van de taalrol, maar er is niettemin in vele departementen een groter aantal Frans sprekende ambtenaren, voorname lijk in de hogere functies. Het wetsvoor stel heeft in de Brusselse Franstalige pers gisteren reeds heel wat kritiek uitgelokt. Le Soir schrijft, dat op het ogenblik dat de Vlaamse pers zo'n misbaar maakt over de vermeende achterstelling van de Vlamingen in Brussel, er in de hoofdstad bouwwerken zijn waar men uitsluitend Nederlandse opschriften aantreft. Enkele dagen geleden werd tussen het verbond der Belgische nijverheid en de vakbonden een akkoord gesloten over de werking van de ondernemingsraden. De heer Bekaert, voorzitter van het verbond, sprak eerst in het Nederlands, daarna in het Frans. De voorzitter van het liberale vakverbond de heer Coll, sprak op deze ^plechtigheid uitsluitend Nederlands en dé voorzitter van het socialistisch vakverbond van Bel gië, de heer Louis Major, sprak eveneens uitsluitend in het Nederlands, aldus meldt de Brusselse Soir. In regeringskringen acht men het ongewenst de taalstrijd in deze periode van de wereldtentoonstelling te doen opleven. Premier Gaston Eyskens heeft de auteur van het wetsvoorstel, zijn oud-collega Van den Daele, ontvangen om een gesprek over deze strijdvraag te heb ben. De heer Eyskens wil klaarblijkelijk vermijden, dat zijn minderheidsregering voor het karretje van een vrij radicale Vlaamse politiek wordt gespannen, want BONN (DPA) Westduitse regerings deskundigen stellen, zo verluidt in Bonn, antwoordnota's op voor Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Denemar ken, Griekenland, Groot-Brittannië, Italië, Oostenrijk, Noorwegen en Zwitserland terzake van schadeloosstellingen voor na zi-slachtoffers, die niet onder de Westduit se schadevergoedingswet vallen. Men zoekt naar mogelijkheden om in enige vorm aan de verzoeken van de elf landen tegemoet te komen. De Westduitse regering heeft de elf re geringen in februari 1957 medegedeeld dat, uit financiële en juridische overwegingen, geen uitbreiding kan worden gegeven aan de reeds omschreven groepen van hen, die als voormalige slachtoffers der nazi's voor schadeloosstelling in aanmerking komen. Zij heeft zich echter bereid verklaard om, uit oogpunt van menslievendheid, finan ciële tegemoetkoming te verlenen aan hen, die buiten de voor afzonderlijke personen of bepaalde groepen getroffenen schade loosstellingsregelingen vallen. Dit is nog steeds het standpunt der Westduitse rege ring. Men overweegt een stichting in het leven te roepen, die zich met deze gevallen zou bezig houden. Als overwegingen, waarom het de West duitse regering niet mogelijk is officieel uitbreiding te geven aan de categorie van hen, die, als voormalige nazi-slachtoffers recht op schadeloosstelling bezitten, wor den genoemd: 1. Dergelijke personen moeten op een bepaalde datum in 1937 in Duitsland woon achtig zijn geweest. 2. West-Duitsland heeft na 1945 aan zienlijke herstelbetalingen gedaan, die niet in de laatste plaats als schadeloosstel lingsuitkeringen waren bestemd. 3. Volgens de Londense overeenkomst inzake de Duitse schulden kunnen geen uit de tweede wereldoorlog voortkomende aanspraken tot gelding worden gebracht. 4. De regeling voor de Duitse schade loosstellingen is onder invloed en met goedkeuring van de voormalige bezetten de mogendheden in Duitsland tot stand gekomen. 5. De Westduitse bondsrepubliek heeft reeds schadeloosstellingverplichtingen op zich genomen, die een totaal bedrag van veertien tot 24 miljard mark belopen, dat waarschijnlijk nog zal worden overschre den en dat over vijf jaar geheel zal zijn uitgekeerd. Een uitbreiding van de cate gorie rechthebbenden zou tot nieuwe aan spraken leiden, waarvan de financiële ge volgen niet te overzien zouden zijn. Erna. Atletiek. dan zou hij in het najaar moeilijkheden ondervinden met de liberalen, met wie op het ogenblik onderhandelingen lopen over de vorming van een katholiek-liberaal ka binet. De Brusselse liberalen zijn name lijk heftige tegenstanders van radicale Vlaamse politieke maatregelen. Men geeft echter toe, dat er iets moet worden gedaan om de situatie van de taalrollen in de ministeries te verbeteren, althans in sommige ministeries zoals Buitenland se Zaken, Defensie en Arbeid. „De taalwet van 1932", aldus Van den Daele, „heeft ongetwijfeld grote diensten bewezen, maar na 25 jaar wordt zij nog steeds gebrekkig toegepast. Nog steeds moeten wij betreuren, dat sommige in stellingen en diensten onwil tonen en be weren niet onder de toepassing van de wet te vallen, zo bijvoorbeeld de maat schappij voor de wereldtentoonstelling. Ve le Vlaamse ambtenaren worden moreel, zo niet uitdrukkelijk, verplicht de zaken van algemene aard, zoals de wetsontwer pen, koninklijke besluiten, studies enzo voort in het Frans te redigeren. Het ge beurt, dat wanneer een Vlaamse onder geschikte het aandurft de aandacht van zijn chefs op Jie toestand te vestigen, hem eenvoudig ieder belangrijk werk wordt ontzegd, zodat hij in zijn beroepsvorming schade ondervindt. Het staat buiten kijf, dat de Vlaming, die direct of indirect wordt verplicht be langrijk werk te presteren in een andere taal dan de zijne, gewoonlijk moet onder doen voor zijn Franstalige collega's. Zo wordt de legende van de Vlaamse minder waardigheid in het leven gehouden en uit gespeeld bij benoemingen en bevorderin gen." Aan die misstand, aldus Van den Daele, wordt door het voorstel een einde gemaakt. De verhouding van het aantal Neder lands sprekende ambtenaren van de eer ste „categorie" tegenover de Frans spre kende ambtenaren in die categorie, was op 1 januari 1958: 42,93 percent tegenover 57,07 percent. De bevolking van België daarentegen sprak voor 58,44 percent Nederlands en voor 41,56 percent Frans. Voortaan moet de verhouding van het aantal Nederlands talige en Franstalige ambtenaren in Bel gië wettelijk worden vastgelegd, aldus Van den Daele. TAIPEH (UPI) Donderdag heeft zich boven de Straat van Formosa een luchtgevecht afgespeeld tussen nationalis tische en communistische straaljagers. Te Formosa werd verklaard dat er tijdens het korte luchtgevecht geen slachtoffers zijn gevallen, maar radio Peking meldt dat een nationalistische straaljager werd neergeschoten. (Reuter) Alle verloven voor militai ren en politie op Formosa zijn ingetrok ken wegens de gespannen toestand in de Straat van Formosa. Volgens het nationa listische ministerie van Defensie zijn de troepen op Formosa en de door de natio nalisten bezette eilanden voor het Chine se vasteland waakzaam om het hoofd te bieden aan een eventuele aanval. HONGKONG (Reuter) Volgens het onafhankelijke Hongkongse blad „Dage lijkse waarheid" zijn de nationalisten be gonnen met „evacuatie-operaties" op de eilanden Matsoe, Quemoy en de Pesca- doren. Afleidingsmanoeuvre? MOSKOU (AFP) Waarnemers te Moskou merken op dat een hernieuwing van de spanning in het gebied van Formo sa een argument zou kunnen opleveren voor een spoedige bijeenkomst van rege ringsleiders zoals Kroesjtsjev aanvanke lijk heeft voorgesteld. Deelneming van communistisch China aan een dergelijke bespreking zou dan vanzelf ter sprake ko men. TAIPEH (UPI) De regering van Tsjang Kai Tsjek vreest, dat Peking, vol gens de instructies van Moskou, een ex pansiepolitiek in het Verre Oosten zal be drijven terwijl de vrije wereld de handen vol heeft met het probleem van de indi recte agressie in het Nabije Oosten. Washington heeft laten weten, dat van Formosa uit Amerikaanse Super Sabres, zeer snelle straaljagers, opereren. Vol gens Tao Hsi-Sjeng, de persoonlijke ad viseur van Tsjang Kai Tsjek, heeft de ont moeting tussen Kroesjtsjev en Mao be trekking gehad op een nieuwe communis tische veldtocht tegen Zuid-Korea, Viet nam, en Formosa. Hij ziet daarin een af leidingsmanoeuvre, die de aandacht van het Nabije Oosten moet afleiden. AMMAN (AFP). - Het eerste bataljon Schotse jagers (Cameronians), dat door het Britse vliegdekschip Bulwark van Aden naar de Jordaanse havenplaats Akaba was gebracht, is later per vliegtuig bij de hoofdstad Amman aangekomen. Deze route was gekozen vanwege het verbod van de Israëlische regering om over Israëlisch ge bied te vliegen. Dit verbod werd zoals ge meld woensdagavond ten aanzien van Amerikaanse vliegtuigen voorlopig opge heven en zes Amerikaanse toestellen heb ben inmiddels materiaal en leeftocht van Cyprus naar Amman gevlogen. Te Londen werd verklaard dat de Britse regering haar troepen in Jordanië wil hou den en hun verbindingslijnen wil verzeke ren totdat in het kader van de UNO een oplossing voor het Jordaanse probleem wordt gevonden. Zij wil wat de voorzie ning van de troepen betreft niet van de welwillendheid van de Israëlische regering afhankelijk zijn. Men wijst verder, in, ver band met het feit dat de Schotse jagers door de Bulwark in Akaba werden ont scheept, op het eerder door de Britse rege ring tot uiting gebrachte standpunt dat de Golf van Akaba als een internationale wa terweg moet worden beschouwd en niet, zoals Egypte en Saoedi-Arabië zeggen, als een Arabische binnenzee. (PUI). - Officieren van het Schotse ba taljon vertelden, dat de „Bulwark" met alle lichten aan en iedere man op zijn post - ingeval de Egyptenaren zouden schieten - door de golf voer. Oorspronkelijk was men van plan ge weest de lichten te doven en de manschap pen onderdeks te doen gaan, maar later besloot men openlijk door de golf te varen, die op een punt slechts drie-en-een-halve kilometer breed is en beheerst wordt door kustbatterijen van de V.A.R. Aan de an dere kant ligt Saoedi-Arabië. MAAN (UPI) Amerikaanse spoorweg- deskundigen en waterbouwkundige inge nieurs worden spoedig in Akaba verwacht. De haven van Akaba en de verbindingen met het achterland zijn weinig gebruikt Bij Banuyl sur mer in Zuid Frankrijk streden meer dan duizend brandweer lieden en vrijwilligers tegen een felle bosbrand, die een groot oppervlak aan bos en wijngaarden verschroeide. BAGDAty (Reuter) Een commissie van vijf, die de corruptie in Iraks bin nenlandse zaken moet uitroeien, heeft een speciale brievenbus doen plaatsen waar in men onder strikte geheimhouding zijn klachten kan deponeren. Een nieuwewet heeft voorts Je huren met gemiddeld 15 percent verlaagd. In Bagdad zitten ongeveer honderd men sen in arrest in afwachting van een on derzoek naar hun politieke verleden. Daar naast zijn krachtens een nieuwe zuive- ringswet honderdzeventig vooraanstaande regeringsambtenaren geschorst of op pen sioen gesteld. Premier Kassem vertelde aan verslaggevers, dat hij dagelijks vele telefonische verzoeken ontving van men sen, die opneming in een gevangenis ver zochten teneinde „tegen het volk be schermd te zijn". Men maande hun dan echter aan rustig thuis af te wachten, „want indien we alle misdadigers zouden arresteren zouden de gevangenissen uit puilen", aldus Kassem. De plaatsen van gezuiverden worden veelal door jongeren ingenomen. In de kranten verschijnen geregeld lijsten van weggezuiverde functionarissen. BAGDAD (Reuter) Er bestaat in Irak een steeds duidelijker aan het licht tredende sympathie voor president Nas ser van de Verenigde Arabische Repu bliek, aldus is het oordeel van politieke waarnemers te Bagdad. Velen achten te rugtrekking van Irak uit het Pact van Bagdad slechts een kwestie van tijd. Deze mening wordt gesteund door en kele uitlatingen van Iraakse ministers. De minister van Buitenlandse Zaken, briga de-generaal Djaffar, zei donderdag, dat zijn regering hoopt, dat men er op een top conferentie in zou slagen het Nabije Oos ten buiten militaire bondgenootschappen te houden. De Iraakse minister-president, Kassem, heeft in de laatste tijd op vragen over het Pact van Bagdad gezegd, dat Irak zich reeds voldoende beschermd acht door zijn lidmaatschap van de UNO. In diplomatieke kringen te Bagdad is de mening uitgesproken, dat men er alleen nog in kan slagen Irak in het pact te hou den, indien men dit omzet in een zuiver economische bondgenootschap. Het ministerie van onderwijs te Bagdad heeft woensdagavond plannen bekendge maakt voor de eenmaking van het onder wijs in Irak en de V.A.R. De pers, die zich aanvankelijk voorna melijk bezighield met de corruptie in Irak, schrijft thans in hoofdzaak over de buitenlandse politiek, die het land voort aan moet gaan voeren. Het blad „Al Jag- da" pleitte donderdag voor een unie van de Iraakse republiek en de Verenigde Ara bische Republiek. Afvaardigingen van de plattelandsbevol king en van stammen uit alle delen van Irak, die naar Bagdad gaan om hun aan hankelijkheid aan de nieuwe regering te betuigen, reizen in auto's, die beplakt zijn met foto's van Nasser. Kassem poseert niet (UPI) Meer dan 10.000 enthousiaste Iraki's hebben donderdag voor het mini sterie van Defensie te Bagdad gedemon streerd ten gunste van het nieuwe bewind. De regering van premier Kassem scheen echter nauwelijks ingenomen te zijn met de betoging en verzocht de menigte via de radio huiswaarts te keren en het werk te hervatten. Sinds de revolutie heeft de bevolking onophoudelijk bewijzen van aan hankelijkheid aan het nieuwe bewind ge toond, méér dan de autoriteiten lief is. Door de rage van het vieren van de revo lutie, is het voor de nieuwe ministers na melijk moeilijk hun werk te doen en een degelijk nieuw regeringsstelsel op te bou wen. Gisteren weigerde premier Kassem de juichende menigte voor het ministerie van defensie te begroeten. Via de radio deed hij een beroep op de betogers naar hun werk terug te keren. De grote menigten in de straten van Bagdad, die zoals donderdag elk verkeer in de stad voor uren zo goed als onmoge lijk maken, zijn geen geruststellend ver schijnsel te noemen. In de dagen van de revolutie kwamen zulke spontane uitbar stingen van de massa goed te pas. Nu zij echter een bestuur moeten gaan opbouwen, waarin met de tekortko mingen van het oude wordt gebroken, verlangen de medewerkers van premier Kassem iets anders. Een van de grootste PONTIAC (Reuter) De 56-jarige Amerikaanse vakbondsfunctionaris Frank Kierdorf, die, naar hij zei, maandag door twee onbekende mannen met benzine werd overgoten en in brand werd gestoken, is donderdag in een ziekenhuis te Pontiac overleden. Kierdorf was lid van de bond van vervoerspersoneel van Hoffa. De openbare aanklager van de staat Michigan heeft tegenover de pers als zijn mening te kennen gegeven dat Kierdorf zijn brandwonden heeft opgelopen toen hij trachtte een wasserij te Flint (op vijftig kilometer van Pontiac) in brand te steken. Een politieonderzoek heeft uitgewezen dat Kierdorfs kleren doorweekt waren van water, niet van benzine. Voorts was ge bleken dat Kierdorf voor zijn aankomst in het ziekenhuis reeds medische behandeling had ondergaan. Chantage WASHINGTON (UPI) De voormalige eigenaar van een wasserij in Detroit heeft voor een commissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat wasse rij-eigenaren in Detroit in 1949 'n aanzien lijk bedrag aan vakbondsfunctionarissen hadden betaald, zogenaamd om een geschil bij te leggen. Als dit bedrag niet was be taald, zou een staking zijn begonnen in de wasserijen. De getuige verklaarde aan te nemen dat het geld naar Hoffa was ge gaan. Tevoren had Hoffa voor de commis sie verklaard zich de gebeurtenissen in 1949 niet meer voor de geest te kunnen halen. De voorzitter van de commissie, de Democraat McCellan, betoogde aan het be gin van de zitting, dat Hoffa gemene zaak heeft gemaakt met de onderwereld, die volgens hem „de meest onheilspellende macht in dit land" is. Hoffa gaf toe, Kierdorf een betrekking te hebben gegeven als olaatselijk vertegen woordiger van de bond in Flint doch ont kende Kierdorf ooit opdracht gegeven te hebben die zou hebben kunnen leiden tot brandstichting of vandalisme tegenover enige werkgever. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte-examens (gehele akte): N. Cobelens, Uithoorn en H. Clarenburg, Santpoort. Voor gedeelte A: N. Wentink, Uit hoorn. moeilijkheden waarmee de nieuwe rege ring te kampen heeft is een tekort aan geschoolde ambtenaren. De meeste amb tenaren die onder het oude bestuur heb ben gediend zijn of zullen worden gezui verd en worden vervangen door nieuwe, aan wie het weliswaar niet aan enthou siasme zal ontbreken, maar die voor het grootste deel ervaring ontberen. sinds de Engelse troepen twee jaar geleden Jordanië verlieten. Men wil de tegenwoordige, enkelsporige verbindingen tussen Amman en Maan, zeventig kilometer ten noorden van Akaba, tot Akaba doortrekken. Inmiddels is een begin gemaakt met de uitvoering van het Oost Ghor-ontwikke- lingsproject, dat beoogt de komende drie jaar 30.000 hectaren geschikt te maken voor de teelt van gewassen. Negentiende van de aanloopkosten van het project zijn voor Amerikaanse rekening. Twintig arrestaties AMMAN (Reuter). - In Jordanië zijn, naar officieel wordt meegedeeld, twintig leden van een bende aangehouden, die ten doel had „vreedzame burgers te terrorise ren" door springstof te plaatsen in buiten landse regeringsgebouwen. Gemeld wordt, dat de meeste bendeleden artsen, studen ten en ambtenaren tussen de 20 en 30 jaar zijn. Er is „een grote hoeveelheid" spring stof in beslag genomen. De Jordaanse overheid deelt mee, dat de activiteit van de groep aan de dag is getreden na de arrestatie - vorige week - van een studente aan de Amerikaanse universiteit in Amman, Nadia Saba Soelti geheten, en haar verloofde Stephen Theo- dor, die daar eveneens studeerde en Liba nees staatsburger is. Zij werden aangehouden kort nadat de politie ontdekt had, dat er springstof was geplaatst in een Jordaans en in een Brits gebouw in de hoofdstad. Nadia Soelti is de dochter van een handelaar in bouw materialen te Amman. Volgens de politie opereerde de groep al twee jaar. Zij zou financieel zijn gesteund door agenten van de Verenigde Arabische Republiek in Bei roet en Damascus. DJAKARTA (Reuter) De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, heeft donderdag een onder houd gehad met de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer Hasselman, die voor overleg met zijn regering naar Nederland zal vertrekken. Naar verluidt zou minister Subrandio de heer Hasselman op de hoogte hebben ge steld van zijn inzichten over de betrek kingen tussen Indonesië en Nederland, in het bijzonder wat Westelijk Nieuw Gui nea betreft. DEN HAAG, (ANP) Naar wij verne men zal de heer Hasselman dezer dagen voor twee a drie weken naar Nederland komen, voor het voeren van dienstbespre- kingen. Halfjaarcijfers Wall Street Met een omzet van 3.817.700 aandelen was Koninklijke Olie in de eerste helft van 1958 op de Newyorkse effectenbeurs het fonds met de grootste omzet. Op de tweede en derde plaats volgen op korte afstand Lorillard met 3.766.100 aandelen en American Motors met 3.739.200 aan delen. Het fonds, dat in de eerste helft van het vorige jaar het levendigst ver handeld werd, de Bethlehem Steel, zakte af naar de zevende plaats. De 25 meest actieve aandelen van de eerste zes maanden van dit jaar worden opgesomd in het augustusnummer van het Exchange Magazine, de officiële publikatie van de Newyorkse effectenbeurs. De ge zamenlijke verkopen van deze vijfentwin tig leidende fondsen beliepen in het eerste halfjaar 52.717.985 aandelen, of ongeveer 18 percent van de totale omzet van 297.846.276 aandelen op de beurs. Ten opzichte van de eerste zes ma""-,»i van 1957 is de omvang van de handel in alle officieel genoteerde aandelen met bijna 12 percent toegenomen. Meer dividendgeld In hetzelfde nummer wordt verder medegedeeld, dat de dividenden in con tanten, die werden uitgekeerd door de maatschappijen, waarvan de aandelen officieel op de Newyorkse effectenbeurs worden genoteerd in het eerste halfjaar een nieuw record hebben bereikt. Het to taal van 4.280.736.940 dollar betekende een toeneming van bijna 40 miljoen dollar ten opzichte van de contante dividenden, die in de eerste helft van 19K7 werden betaald. Dat het nieuwe hoogtepunt werd be reikt is hoofdzakelijk toe te schrijven aan het feit, dat drie groepen aandelen die der maatschappijen van bedrijven van openbaar nut, van aardolie en natuurgas, en van chemicaliën hun gezamenlijke dividend-uitkeringen met 88 miljoen dol lar hebben vergroot, hetgeen opwoog tegen kleinere uitkeringen in andere groepen. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op 7 augustus 1958 is ingeschreven op schatkistbiljetten voor een totaal be drag van f 77,2 miljoen. Dit bedrag wordt ten volle toegewezen. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op woensdag 13 augustus 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrij ving zal worden opengesteld op schatkist promessen met een looptijd van respectie velijk drie en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. Dit is dus weer het oude tendersysteem. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk groot 100.000. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewe zen promessen dient te geschieden uiter lijk op 15 augustus 1958 vóór 12.30 uur. In de Nederlandse Staatscourant van 11 augustus 1958 worden nadere bijzonderhe den over de inschrijving gepubliceerd. Overdrukken hiervan alsmede inschrij vingsformulieren zijn van maandag 11 augustus af kosteloos verkrijgbaar bij het agentschap van het ministerie van Finan ciën te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11