Woningtekort werd in 1957 met één zesde ingelopen UNO-Assemblee komt heden in spoedzitting bijeen HET WEER Veiligheidsraad eenstemmig voor compromis-resolutie Cabot Lodge laakt censuur in Sovjetrussisch blok Haarlems Dagblad Sjehab laat wapens inzamelen in Beiroet Op vrij groot deel van het platteland bestaat geen woningnood meer Tankers stoten elkaar in brand Nederland erkent republiek Irak Patisserie DEKKERS Het gemak de mees eiet Goedkope appels en peren in het verschiet Een Franse straaljager in Friesland neergestort Piloot kwam veilig neer in Oosterwolde Dodelijk ongeval ge MORRIS 'êeforeyof/óu/// Kans op regen Valse voorstelling HAZENBERG'S te klas banketbakkerij Het woord is aan 73e JAARGANG No 25 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303 e JAARGANG No 178 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BEIROET, (Reuter) Generaal Foead Sjehab, die kortgeleden tot presi dent van Libanon is gekozen, schijnt suc ces te hebben met zijn „pacificatiecam pagne" voor zover deze tenminste betrek king heeft op de inzameling van wapens van extremistische troepen. Op onopvallende wijze trokken solda ten donderdag naar verschillende punten in Beiroet en begonnen daar met het inza melen van wapens, die openlijk door deze groepen werden gedragen. Café „gestraft' (UPI) In de Libanese hoofdstad Bei roet weerklonken twee bomexplosies. De ene bom ontplofte in een café op de Place des Cannons, het belangrijkste plein van Beiroet, de andere ontplofte in de Babel Driss-wijk, Het was de tweede keer, dat het Benzar-café, dat eigendom is van Emi- le Azar, een vriend van de pro-Westerse president Sjamoen, werd aangevallen. Volgens een mededeling van een politie man ter plaatse werden vanochtend in het café twee personen gedood en vier ge wond. De andere explosie maakte geen slachtoffers. Van de inventaris van het café, waar uitsluitend koffie werd geschonken, bleef maar weinig heel. De ruiten van het café en van de aangrenzende gebouwen werden verbrijzeld en tafels en stoelen kwamen op het plein terecht. In de ravage vond de po litie een vernielde kop in gips van Sja moen. Het café van Azar was een van de wei nige zaken op het plein die zich niet ge stoord hadden aan het bevel van de rebel len tijdens de opstand gesloten te blijven. Azar heeft zich voorts het misnoegen van de rebellen op de hals gehaald door zijn établissement binnen en buiten te versie ren met grote foto's van Sjamoen. Bij de meeste in de Betuwe gehouden verkopingen van laat fruit aan de boom was de publieke belangstelling aanmerke lijk groter dan de animo van de handel om zich van een of meer boomgaardge wassen meester te maken. De handel is terughoudend voor appels en peren, hoe wel de kersen over het algemeen goede resultaten hebben opgeleverd. De Betuwe-boomgaarden zitten goed ge laden, maar de kwaliteit wordt niet zo ge roemd. De meeste soorten appels hebben veel van schurftaantasting te lijden ge had als gevolg van het sterk afwisselende en doorgaans vochtige weer. De schatting komt per kist van 20 kg Inhoud op het hout ongeveer neer op 2,50 tot 4,50. Daaruit zou afgeleid kunnen worden dat de prijs van appels en peren in de huishoudkwaliteit voor de consu ment dit najaar zelfs beduidend lager zal komen te liggen dan vorig jaar. Twee Franse straaljagers, die gister middag in Duitsland voor een oefenvlucht waren opgestegen, kregen boven Fries land brandstofgebrek als gevolg van on gunstige weersomstandigheden. Boven Meppel sprong een der vliegers met de schietstoel uit zijn toestel, dat daarna op 12 kilometer ten oosten van Heerenveen neerstortte. De vlieger kwam aan zijn parachute neer bij Oosterwolde. Hij werd door een helipokter opgehaald en naar de vliegbasis Leeuwarden gebracht. Het andere toestel is later op de vlieg basis Volkel bij Eindhoven geland. Op de Rijksweg tussen Velsen en Haar lem is de vierenvijftigjarige J. H. E. Schil ling uit IJmuiden donderdagavond om streeks kwart over elf bij het oversteken van de weg door een personenwagen aan gereden en ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het Antonius-ziekenhuis in IJmuiden-Oost is de heer Schilling, een broer van het oud-raadslid G. Schilling, overleden. De personenwagen, bestuurd door ie mand uit Rotterdam, kwam uit de richting Velsen. Volgens de bestuurder stak J. S. plotseling op de fiets de weg over De man werd door de linker zijde van de auto ge schept en over een afstand van tien meter weggeslingerd waar hij in de berm bleef liggen. Er zijn voor zover bij de politie bekend is, geen getuigen van dit ongeluk. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BÓLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 PLASTIC REGENJASSEN Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Blijkens het thans verschenen jaarverslag over 1957 van de Centrale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid werd het woningtekort in dat jaar met ongeveer 1/6 ingelopen door het gereedkomen van 88.397 woningen. Ons land behoort thans tot de vier of vijf Europese landen, die de hoogste woningproduktie bereiken. Volgens het verslag behoort voor het thans lopende jaar een aantal van 80.000 zeker tftt de mogelijkheden. Volgens de resultaten van de woning- en gezinstelling blijkt het woningtekort op een groot deel van het agrarische platteland belangrijk ingelopen te zijn, niet alleen in de randprovincies maar ook in het westen des land, waar eveneens vry uitgebreide gebieden zijn, waar van woningtekort nauwelijks of geen sprake meer is. Naast deze verschillen in de breedte be ginnen zich thans ook verschillen in de diepte af te tekenen, aldus het verslag. In Pulchri Studio te Den Haag waart op het ogenblik de jury rond, die moet uitmaken aan wie de Jacob Maris-prijs van dit jaar zal worden toegekend. De jury, aldus zou haar rapport wel eens kunnen luiden, stond voor geen gemak kelijke taak. Sterker nog: ze stond voor een moeilijke keus. Sterker nog: ze wist het ook niet meer.... Maar dat leest men nooit in een jury-rapport. Dat denken wij bij het aanschouwen van deze foto- NEW YORK (UPI,) Na een debat waarin de Russische afge vaardigde Sobolev trachtte de heer sende mening naar zijn hand te zet ten, heeft de Veiligheidsraad met alge mene stemmen besloten de UNO- Assemblee in spoedzitting bijeen te roepen. Het UNO-secretariaat heeft de bijeenkomst voor vanmiddag (tien uur vanavond Nederlandse tijd) uitge schreven. Onderwerp van het debat zal de toestand in Libanon zijn, niet zoals Rusland had voorgesteld de Brits-Amerikaanse militaire inter ventie. Sobolev had twee amende menten voorgesteld op de oude Ameri kaanse resolutie waarbij een spoed zitting van de UNO-Assemblee werd gevraagd ter bespreking van de situ atie in Libanon. De klacht van Liba non tegen de indirecte agressie van de Verenigde Arabische Republiek zou moeten vervallen, alsmede de verwijzing naar een, ondanks Rus sisch verzet, in 1950 aangenomen procedure voor verwijzing van een probleem naar de Assemblee als de Veiligheidsraad niet eenstemmig is. De Amerikaan Cabot Lodge verklaarde de klacht van Jordanië en Libanon niet te zullen opgeven, maar geen bezwaar te hebben tegen weglating van de verwij zing naar de in 1950 vastgestelde proce dure. Na een kortstondig reces kwam de Amerikaanse resolutie, met de door Lodge aanvaarde wijziging, in stemming. De voorzitter, Georges-Picot, was dermate vermoeid dat hij bijna vergat voor Frank rijk te stemmen. Op het laatste ogenblik ging zijn hand omhoog. Het resultaat van de stemming was elf tegen nul. Het debat dat zes. uur duurde werd ta melijk mild gevoerd. Toen eenmaal dui delijk was geworden dat Ruslands ver oordeling van het Brits-Amerikaans op treden weinig kans op aanvaarding had, liet Sobolev zijn propaganda-aanvallen varen. Lodge stelde Sobolev voor de de batten in de UNO over het Nabije Oosten nu ook tot Rusland te laten doordringen „Het is jammer dat de volken van de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen niets zullen kunnen horen van wat hier is besproken of in de Assemblee, omdat bui tenlandse radio-uitzendingen gestoord worden en de Russische pers onder cen suur staat. Wij zouden u willen vragen, bij wijze van proef en zolang de Assem blee beraadslaagt, het Russische volk en de volken van Oost-Europa de kans te geven alle kanten van de huidige grote problemen te leren kennen, en niet alleen de uwe. Schort de censuur op nieuws uit het buitenland eens op. Laat uw volk alles horen wat hier besproken wordt". „De heer Lodge is buiten de orde van de vergadering", merkte Sobolev op. „Hij praat niet over de problemen die wij hier bespreken, maar over ietsdat niets met de Veiligheidsraad te maken heeft. Ik kan hem de verzekering geven dat het Rus sische volk niet minder wordt voorgelicht dan andere volken. Het krijgt te horen wie agressor is, en wie onder agressie lijdt", aldus de Sovjet-afgevaardigde. (Reuter) Nadat de geamendeerde Amerikaanse ontwerp-resolutie was aan vaard trok Sobolev zijn voorstel voor een speciale bijeenkomst van de Assemblee ter aanbeveling van de onverwijlde terugtrek king van de Amerikaanse en de Britse strijdkrachten uit Libanon en Jordanië in. Hij verklaarde echter dat de Sovjet-Unie streeft naar „doeltreffende maatregelen" om de terugtrekking te bewerkstelligen. Door de Amerikaanse en de Britse „agres sie" is zijn inziens in het Nabije Oosten het gevaar van een oorlog ontstaan. Dit vraagstuk hangt als een zwaard van Da mocles boven de Assemblee, zo zei hij. Lodge kenschetste deze uiteenzetting als een valse voorstelling van zaken. In de loop van het debat zei Cabot Lodge, naar aanleiding van Sobolevs ver wijt dat er door het toedoen van Groot- Brittannië en de Verenigde Staten geen topconferentie tot stand is gebracht, dat Kroesjtsjev zelf van mening was veran derd na zijn besprekingen met Mao Tse Toeng in Peking. Overigens wees de Ca nadese afgevaardigde Ritchie op de moge lijkheid, dat er gedurende de zitting van de Assemblee „gelegenheden zullen zijn voor een informeel en vruchtbaar over leg" om te komen tot een topconferentie. De bijeenkomst van de Assemblee van vandaag zal, naar verluidt, hoofdzakelijk gewijd zijn aan de procedurekwesties. De vergadering zal een commissie voor de geloofsbrieven instellen en een agenda aanvaarden, waarvan het hoofdpunt zal zijn de toestand in Libanon en Jordanië. Men verwacht dat de bijeenkomst spoedig verdaagd zal worden, waarschijnlijk tot woensdag. Volgens doorgaans welinge lichte kringen zullen dan verscheidene ministers van Buitenlandse Zaken naar New York zijn gekomen. De aanwezigheid van deze ministers zou de Sovjet-regering er toe kunnen brengen, minister Gromyko af te vaardigen. Dit zou besprekingen achter de schermen onder auspiciën van secretaris-generaal Hammarskjoeld moge lijk maken. MOSKOU (Reuter) Adlai Stevenson de voormalige Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft in Moskou gezegd, de indruk te heb ben, dat Kroesjtsjev evenmin als Eisen hower de mogelijkheid van persoonlijke bijwoning van een bijzondere bijeenkomst van de UNO-Assemblee niet uitsluit. Ste venson, die dinsdag een onderhoud met de Russische premier heeft gehad, kort voor de publikatie van Kroesjtsjevs laat ste voorstel aan het Westen, wordt van daag in Warschau verwacht. WASHINGTON (Reuter) Te Washing ton wordt aangenomen, dat de Verenigde Staten kort na het begin van de spoedzit ting van de UNO-Assemblee over het Na bije Oosten bereid zijn tweeduizend ma riniers uit Libanon terug te trekken. Amb tenaren van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zeiden dat de mogelijkheid van een vroegtijdige terug trekking van Amerikaanse troepen uit Li banon niet uitgesloten moet worden ge acht. Het doel van deze beperking van de Amerikaanse strijdkrachten zou zijn de Russische beschuldigingen van agressie te doorkruisen. Deze terugtrekking zou dan geschieden op initiatief van de regering te Washington en niet op verzoek van de Libanese regering. De Nederlandse zaakgelastigde te Bag dad heeft de Iraakse regering officieel medegedeeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten het nieuwe bewind in Irak te erkennen. Bij een aanvaring tussen twee tankboten bjj de ingang van de haven van Newport op Rhode Island zijn vijftien zeelieden om het leven gekomen. Twaalf worden ver mist. Op beide schepen, de „Gulfoil" van ruim 10.000 ton en de kleinere „Graham", ontstond brand. De eerste tanker was leeg, maar de Graham was met benzine geladen. Men is het vuur inmiddels meester ge worden. Zesentwintig zeelieden zijn naar het ziekenhuis gebracht. De foto toont de brandende „Gulfoil", omgeven door brand- weerboten. Advertentie EEN PRETTIGE VAKANTIE met LEKKERNIJEN uit Lange Nieuwstraat 439 Houdb. verpakt Roomboter sprits 12 st. 1.45 Roomboter cakejes 12 stuks f 1.45 Roomboter rondjes 12 stuks f 1.45 Roomboter koeken per stuk 75 ct. Gevulde koeken, kano's m. echte amandelspijs Zelfs in gemeenten met een nog voortdu rend groot woningtekort doet zich in toe nemende mate het verschijnsel voor van onderbezette woningen. Aangezien wel ge bleken is, dat ook de best geformuleerde morele appèls in deze weinig uitrichten, terwijl tegen de idee van een woonruimte belasting ernstige bezwaren kunnen wor den aangevoerd, doet zich de vraag voor of het geen tijd wordt althans voor bepaal de huurcategorieën het economisch mo tief zijn werking te hergeven. Mits goed voorbereid en met wijsheid uitgevoerd zou een dergelijke maatregel een belang rijke bijdrage kunnen leveren voor de op heffing van de huidige situatie, waarbij nog vele gezinnen in overbezette wonin gen moeten verkeren, terwijl anderzijds vele woningen een te geringe bezetting hebben. Na de huurverhoging van 1957 deed zich niet de na vorige huurverhogingen optredende figuur voor van een stijging der bouwprijzen. In tegendeel heeft zich bij de woningwetbouw in het laatste half jaar van 1957 eerst een stabilisatie en ver volgens een begin van daling der aanbe- stedingsprijzen voorgedaan. De vraag dringt zich op of moet worden voortge gaan met uniforme percentuele huurver hogingen bij de wet. De differentiatie in de feitelijke verhoudingen maakt een dif ferentiatie in maatregelen het overwegen waard, aldus het verslag. De neiging tot daling van de bouwkosten kwam nog niet tot uitdrukking in de huren der woning wetwoningen, waarvoor in 1957 machti ging tot gunning werd gegeven. De voor lopig vastgestelde huurprijzen varieer den van een gemiddelde van 17,96 per week in de drie grote gemeenten tot ƒ11 per week in gemeenten van de vijfde huur- klasse. De jaargemiddelden voor 1956 daarentegen varieerden van 13,15 voor de drie grote gemeenten tot 9.05 voor gemeenten van de vijfde huurklasse. Woningtoestand Sinds de woningtelling in 1947 bleef het gemiddelde aantal van vijf kamers per woning vrijwel constant. Het percentage woningen met meer dan zes kamers en met minder dan drie kamers liep echter terug. Het percentage een- en tweekamer woningen beliep voor de bewoonde wonin gen in 1947 10,4 van het totale aantal wo ningen tegen 5,6 in 1956, het aantal een- en tweekamerwoningen liep van 1947 tot 1956 met rond 47.000 terug. De woningtelling van 1956 heeft aange toond, dat medio 1956 de woningvoorraad van Nederland voor bijna een derde deel bestond uit woningen van meer dan 50 jaar oud. De woningen, die na de oorlog tot stand kwamen, maakten ongeveer 20 percent van de woningvoorraad uit. Er werden in 1957 2729 woningen onbe woonbaar verklaard en 3703 krotwonin gen afgebroken. Voor de huisvesting van bejaarden kwamen 44 tehuizen gereed met een totale capaciteit van 3300 perso nen. Er werden 6194 systeemwoningen gebouwd (7,3 pet. van de totale woning produktie) en ongeveer duizend zo ge noemde houtrijke woningen. In de bergen bij Moukhtara in Liba non staat het hoofdkwartier van de rebellenleider Djoenblatt waarin en waarvoor zwaar bewapende Druzen dagenlang rondhangen. Men ziet hier zo'n wandelend arsenaal, zijn vest overdekt met wapens en patronen, in gesprek met een der commandanten. Advertentie Wij verwerken uitsluitend ROOMBOTER Centrum Galerij - Telef. 4502 Joseph Joubert: Beleefdheid is de bloem der menselijk heid- Wie niet beleefd genoeg is, is niet menselijk genoeg. Menigeen die kennis heeft genomen van het jongste, ook door ons in extract ge publiceerde, verslag van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor de Verenigde Staten zal door de lectuur enigszins on gerust zijn geworden. Ongerust over het verschijnsel dat Nederland niet voldoende gebruik maakt van de gelegenheid om zijn produkten naar Amerika uit te voeren; ongerust over het feit dat vele takken van de Nederlandse industrie blijkbaar niet in staat zouden zijn om aan een te creëren Amerikaanse vraag te voldoen; en ongerust vooral over de in het rapport aan de kaak gestelde Nederlandse neiging om, de weg van de minste weerstand volgend, naast de binnenlandse markt de voorkeur te geven aan „gemakkelijk toegankelijke exportmarkten", waardoor „weinig of geen belangstelling aanwezig was om de export naar nieuwe en moeilijker markten te entameren". En die ongeruste lezers zullen toen wellicht zuchtend hebben vastgesteld dat de tijd, waarin Nederlandse onder nemers niet in de eerste plaats het gemak zochten maar verre en moeilijke reizen ondernamen om stoutmoedige projecten uit te voeren en daarmee voor ons land een Gouden Eeuw schiepen dat die tijd toch wel heel, heel ver achter ons is komen te liggen. „Ook wanneer wel interesse bestond, bleek later dat men niet bereid of in staat was, aan de eisen van de Amerikaanse relatie tegemoet te komen", klaagt de K. v. K. Dezelfde klacht kan men, op een reis door de Verenigde Staten, telkens en telkens weer horen, vooral uit de mond van hen die er beroepshalve mee belast zijn, de Amerikaanse invoer van Nederlandse produkten aan te moedigen. „Orders, of aanvragen die kunnen leiden tot orders, waarnaar andere exporteurs hun vingers zouden aflikken, worden door sommige Nederlandse fabrikanten of hun vertegen woordigers met een bijna beledigende on verschilligheid behandeld", werd ons dit voorjaar door meer dan één Nederlands consulair ambtenaar in Amerika verteld. „En dat terwijl onze onmiddellijke con currenten Belgen, Fransen en Duitsers er in soortgelijke gevallen als de kippen bij zijn om de Amerikaanse relatie de grootst mogelijke „service" te geven". Toch staat de Nederlandse exporteurs in de Verenigde Staten een heel export promotie-apparaat ter beschikking, een apparaat dat misschien zelfs t e veel raderen heeft om werkelijk vlot te kunnen lopen. Tot die raderen behoren: de consu laten, de handelscommissariaten, de bu reaus van de Nederlandse Voorlichtings dienst, de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Amerika en de kantoren van sommige samenwerkende exportbranches. Vrijwel al deze instanties werken los van elkaar en dus dikwijls door elkaar heen, en maar al te vaak weet de één nauwelijks wat de ander doet. In een belangrijk gebied van de Verenigde Staten wordt de Neder landse exportsituatie zelfs rustig onder geschikt gemaakt aan het feit datde handelscommissaris en de consul op ge spannen voet met elkaar leven! En onder zulke omstandigheden moeten wij dan concurreren, bijvoorbeeld tegen de Duit sers, die ook buiten de grootste steden, New York en Chicago, op sommige plaat sen consulaten hebben van een man of dertig, onder wie zich behalve de gewone ambtenaren ook handelsdeskundigen en specialisten voor de voorlichting bevinden, wier werkzaamheden voorbeeldig gecoördi neerd zijn. Frankrijk spant zich de laatste tijd eveneens geweldig in om een stukje van de Amerikaanse markt te veroveren en enige maanden geleden heeft het mach tige Franse reclamebureau „Publicis" een groot kantoor in New York geopend, dat onder meer tot doel heeft, op uitgebreide schaal marktonderzoek in Amerika ten behoeve van de Franse export uit te voeren. Wat de kleine landen betreft, is vooral België energiek in de weer, zijn produkten in de Verenigde Staten populair te maken. Het is, gezien die bedrijvigheid van onze buurlanden, niet erg plezierig, een overi gens welmenende Amerikaanse zakenman even schamper als oprecht te moeten horen opmerken: „The Dutch are not doing all they could do". Want volgens deze en vele andere Amerikaanse zakenlieden (en nu ook volgens de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Verenigde Staten) kan ons land op de Amerikaanse markt meer doen dan het nu doet. Ons export-promotie apparaat moge dan verre van volmaakt zijn en dringend behoefte hebben aan reor ganisatie, de grootste fout ligt toch hier in Nederland. En wel bij de talrijke leiders van bedrijven, die de gemakkelijkste weg (Zie verder pagina 3, eerste-kolom)

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1