Newyorkse beurs wordt gestimuleerd door inflatieverwachtingen (Panda. en de protonplopper J Effecten -en Geldmarkt Duitse oliemaatschappijen gaan kolenmijnen steunen Wereldnieuws Tijdelijk veel bewolking Ook dekkingsaankopen steunen vaste stemming oclt ió Uet zo Miniaturen VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 2 EUROPESE KAPITAALMARKT VERDER VERRUIMD Onzekere vooruitzichten remmen emissies af Beperking melkproduktie Opschudding door advies van Landbouwschap Int. Viscose 10% dividend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nationalisatie van „ovérgenomen" bedrijven? Te oud om te dansen Bosbrand aan de Rivièra tussen Grasse en Cannes J. J. VAN KOOTEN j? el e Sa 9 Van onze financiële medewerker) IN DE INTERNATIONALE POLITIEKE toestand is geen lijn te ontdekken, en evenmin kan uit de warreling der veelal onder ling tegenstrijdige verschijnselen van deze tijd de richting van het economisch leven worden bepaald. In de V.S. stimuleert de regering met de ene hand de industriële activiteit door de ver groting van haar uitgaven, aan de andere kant tracht zij de kredietverlening te beperken om de inflatie tegen te gaan, welke thans ongetwijfeld weer de kop opsteekt en die een be langrijke, zo niet de voornaamste stuwkracht is van de koersbe- weging op de Newyorkse beurs. Men zit er als het ware op te wachten dat na de forse koersstijging, welke de laatste weken en maanden is tot stand gekomen, een reactie zal intreden, maar tot dusver blijft deze uit, hoewel het rendement van de aan delen, zoals wij de vorige week reeds opmerkten, het obligatie rendement nadert en de halfjaarsontvangsten van de meeste industriële ondernemingen voor dit jaar een zeer gevoelige teruggang te zien geven. Terwijl van een noemenswaardige produktiestijging nog geen sprake is en de werkloosheid weinig of niet teruggaat, zijn in verschillende bedrijven, met name de staalindustrie, de lonen verhoogd, hetgeen reeds tot een ver hoging van de staalprijzen heeft geleid, met als gevolg dat ook in andere industrieën, bijvoorbeeld de automobielindustrie, tot prijsverhoging wordt overgegaan. Dat men in een tijd van economische depressie deze niet met loon- en prijsverhogingen kan bestrijden, is duidelijk, tenzij opnieuw een periode van schijnwelvaart wordt ingeluid met inflatie als ondergrond. De vrees hiervoor is thans blijkbaar in de V.S. aanwezig, ook bij hen, die overigens ten aanzien van de Amerikaanse economie minder gunstige verwach tingen koesterden. Want deze laatsten, die reeds maandenlang op de effecten beurs a la baisse speculeerden (dus fondsen verkochten, welke ze niet bezaten in de hoop ze tegen lagere koersen te kunnen verkopen), schijnen de laatste tijd tot dekking over te gaan en daarmee aan de opgaande beweging van de New yorkse beurs krachtige steun te verlenen. Zowel de optimisten als de pessimisten dragen derhalve tot de vaste stemming in Wallstreet bij, zodat deze week een nieuw hoogterecord voor de industriële aandelen werd bereikt, dat nog slechts ongeveer 15 punten van het hoogterecord van 1956 verwijderd is, waarop een lichte reactie is gevolgd. Terwijl in januari van dit jaar het dek kingspercentage voor niet contante affai res in de V.S. van 70 tot 50 percent werd verlaagd om de beurs te stimuleren, is de ze week dat percentage weer tot 70 per cent verhoogd uit vrees dat de speculatie ve beweging een te grote omvang zal aannemen. Het feit dat ook in de V.S. de geld- en kapitaalmarkt ruim is en met na me de beleggingsmaatschappijen over ruime geldmiddelen beschikken, is uiter aard voor de beurs een voortdurende sti mulans, vooral nu als gevolg van de on zekere vooruitzichten de uitgifte van nieu we aandelen aanmerkelijk kleiner is dan een en twee jaar geleden. De V.S. zijn steeds beschouwd als een land, dat zogenaamd „selfsupporting" is en waar de export niet meer dan 5 tot 6 percent van de nationale produktie uit maakt, maar dit wil niet zeggen dat het Amerikaanse bedrijfsleven voor die ex port ongevoelig is. En als men leest dat de uitvoer van de V.S. in het eerste kwar taal van 1958 met 19 percent is gedaald, waardoor het uitvoersaldo van 7.7 miljard dollar tot 3.7 miljard dollar terugging, ligt de gevolgtrekking voor de hand dat dit op de produktie van invloed is geweest. Te vens blijkt hieruit dat Europa allengs van de V.S. minder afhankelijk is geworden, doordat het zijn invoeren meer en meer heeft beperkt en deze in het eerste kwar taal van 1958 zelfs met 10 percent zijn te ruggelopen, terwijl de Europese uitvoer ongeveer op peil is gebleven. Zo is het mogelijk geweest dat de goud- en devie- zenpositie van verschillende landen in West-Europa de laatste tijd aanmerkelijk kon worden versterkt, waardoor dan te vens de nog altijd toenemende kapitaal ruimte wordt verklaard. Het is deze nog steeds aanhoudende ver ruiming van de kapitaalmarkt in West- europese landen, welke de aandacht van de beurzen gespannen houdt, omdat zij ook hier een van de voornaamste steun punten is voor de koersbeweging van de obligatie- en de aandelenmarkt. De beste dingsbeperking, waartoe een jaar geleden door verschillende regeringen het initia tief werd genomen, heeft zich vooral in het particuliere bedrijfsleven krachtig doorgezet en tot een zodanige verminde ring van voorraden en investeringen ge leid, dat blijkbaar grote kapitalen vrijko men. Ook doet zich het merkwaardige Het gisteren vermelde besluit van het Landbouwschap om minister Vondeling voor te stellen een heffing op veekoeken te leggen teneinde de weideboeren als het ware te dwingen minder krachtvoer te vervoederen en daardoor de melkproduk tie te verlagen heeft in industrie- en han delskringen veel opschudding veroor zaakt. Het bestuur van het Landbouwschap heeft gemeend uit de vele „kwade wegen" om tot vermindering van melkproduktie te komen, deze weg te moeten kiezen. Hoe de minister van Landbouw op dit voorstel zal reageren is vooralsnog niet te bezien. Mengvoeder- en oliefabrieken alsook de importhandel vragen zich af hoe een eventuele heffing op veekoeken te reali seren zal zijn. De heffing zal, wil men het beoogde doel bereiken, tamelijk hoog moe ten zijn. Gezien het feit, dat bij enkele dui zenden bedrijven onbekende voorraden liggen, acht de handel het opleggen van een voorraadsheffing ondoenlijk en vreest zij dat deze, gezien de mogelijkheden tot ontduiking, tot ongewenste concurrentie verhoudingen zou kunnen leiden. Voor de olie-industrie acht men een hogere koe- kenprijs bepaald nadelig omdat men met deze restverwerking toch al in een moei lijke positie tegenover de goedkoop inge voerde veekoeken staat. Beurs en handel hebben op het bericht, dat het Landbouwschap het voorstel tot heffing aan de minister van Landbouw zal doen, snel gereageerd. De indruk be staat, dat menige handelaar en boer zich met de stalperiode in het vooruitzicht thans reeds willen dekken. Van enkele eiwitrijke produkten voor veevoeder is de prijs reeds gestegen. Naar grasmeel, dat men een paar maanden geleden moeilijk kwijt kon, bestaat thans een vlotte vraag. Hoewel het allerminst zeker is, dat de voor te stellen maatregel ook werkelijk genomen zal worden, wordt thans dus reeds gespeculeerd, waardoor de gezonde handels- en concurrentieverhoudingen zijn verstoord, aldus wordt in handelskringen opgemerkt, verschijnsel voor, waarop prof. Goudriaan onlangs wees, dat de spaarzin van de be volking zich het sterkst ontwikkelt in tij den van depressie. Spaarcijfers Ten onzent komt dit in de spaarcijfers van de eerste zeven maanden sterk tot uitdrukking. In het eerste halfjaar is het spaartegoed bij Rijkspostspaarbank, al gemene spaarbanken en boerenleenbanken met ongeveer 250 miljoen toegenomen tegen 113 miljoen in die periode van 1957. De Rijkspostspaarbank heeft in juli weer een spaaroverschot van 18.6 mil joen verkregen tegen ƒ4.7 miljoen in die maand van het vorig jaar, terwijl bij vijf tien algemene spaarbanken in ons land het spaartegoed met ruim 6 miljoen steeg in vergelijking met ruim 1 miljoen in juli 1957. De verminderde kapitaalsuitga ven van de bedrijven worden duidelijk ge ïllustreerd door de daling van het debi- teurencijfer bij de banken, dat eind juni 280 miljoen kleiner was dan bij het be gin van het jaar, terwijl aan de andere kant de deposito's en krediteurengelden met rond 540 miljoen zijn toegenomen. Hierdoor wordt de nog altijd dalende ren testand verklaard, waaruit dan blijkt dat niet de behoefte aan kapitaal, maar de reële vraag de rentestand beheerst. Want de behoefte aan kapitaal is in de wereld van vandaag en ook in ons land nog altijd groot, zowel bij de Overheid als bij de be drijven, alleen durft men thans niet tot de bevrediging van die behoeften overgaan, omdat men van de rentabiliteit der nieu we investeringen niet zeker is. West-Duitsland Hiermee is dan ook het onzeker karak ter van de geld- en kapitaalmarkt aange toond. Zo valt thans bijvoorbeeld in West- Duitsland ook een toenemende kapitaal verruiming te constateren. De spaartegoe den zijn daar in het eerste halfjaar van 1958 met DM 1.7 miljard toegenomen, ter wijl in die tijd voor niet minder dan f 3.7 miljard geldleningen en pandbrieven kon den worden geplaatst. Werden ruim een halfjaar geleden in Duitsland .og 8 per cents leningen uitgegeven, thans zal de eerste 5 percents leningen worden uitgege ven, nadat de 7 en 8 percents obligaties alle aanmerkelijk in koers zijn gestegen, alleen tegengehouden door de mogelijk heid dat ze vervroegd zullen worden af gelost, welke bij sommige leningen over twee of drie jaar reeds mogelijk is. Terwijl men dus op grond van het bo venstaande geneigd is een verdere ver ruiming van de kapitaalmarkt te ver wachten, moet rekening worden gehouden De raad van beheer van de n.v. Inter nationale Viscose Compagnie te Breda heeft besloten aan de komende algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keren van 10 percent (v. j. nihil). met het feit dat de Duitse regering het volgend jaar grote bedragen voor de op bouw van haar defensie-apparaat nodig zal hebben, waardoor dan aan de daling van de rentestand een einde kan komen. Minder dan ooit kan men zich dus een beeld van de naaste toekomst vormen, zelfs al schakelt men de aanwezige en dreigende calamiteiten in de internationa le politiek uit. Ten onzent wijst de opnieuw vastere stemming op de obligatiemarkt er op dat de rentestand tot dusver nog steeds naar een verdere daling tendeert, zodat dan ook voor de nieuwste 4 3/4 percents lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten a 99V2 percent uitgegeven, een succes wordt verwacht. De oude 4 3/4 percents le ning, aanvankelijk wat ingezakt, is weer tot bijna pari gestegen en de nieuwe is dus voordeliger. De aandelenmarkt te Amsterdam wordt wel af en toe door minder gunstige be- drijfsberichten over 1957 beïnvloed, maar bied toch, mede onder invloed van de da lende rentestand, goede weerstand. Ook het feit dat het koersniveau in vergelijking met dat van New York laag is, betekent uiteraard voor haar een ruggesteun. Indonesië-Polen Donderdag is in Djakarta een Indonesisch- Foolse handelsovereenkomst getekend. Indonesië ontvangt schepen, uitrusting voor scheepswerven, bouwmateriaal, tractors, machines en andere in dustriële en elektrische uitrusting. Het zal rub ber, copra, tin, palmolie, sisal en hennep, thee, koffie en tabak naar Polen exporteren. De beta ling geschiedt in ponden sterling of een andere valuta waarover beide partijen het eens kunnen worden. Surinaamse Plastic Onderneming De eerste Surinaamse Plastic Onderneming in Paramaribo is begonnen proef te draaien. Op richter is de heer A. J. Bosch Reitz, voormalig directeur van de O.G.E.M. Begonnen zal worden met de vervaardiging van plasticboten in afme- tipggn van 5 en 7.5 meter lengte. De prijs van de boten zal lager zijn dan van ingevoerde plastic- boten, maar zal ongeveer 2.5 maal zo hoog liggen als van inlandse houten boten. Indonesische berichten DJAKARTA (ANP) Volgens pers berichten in Djakarta bestaat de moge lijkheid, dat Indonesië zal overgaan tot nationalisatie van de Nederlandse be drijven, welke tijdens de recente anti- Nederlandse campagne onder regerings- toezicht werden gesteld. Het dagblad „Pos Indonesia" (een voortzetting van het vroegere, en gewoon lijk welingelichte Chinese dagblad „Keng Po" in Djakarta) meldde, dat de regering een commissie ad hoe heeft geïnstal leerd, welke onder leiding staat van de minister van staat voor economische sta bilisatie, kolonel Suprajogi, en belast is met het bestuderen van de nationalisatie van Nederlandse bedrijven in Indonesië. Het blad voegt daar aan toe, dat de mo gelijke nationalisatie een maatregel zou zijn, volgend op de „overneming" van Nederlandse bedrijven tijdens de cam pagne van verleden jaar voor de „be vrijding van Westelijk Nieuw-Guinea". SCHILDER PELLEGRINI BAZEL (UPI) In Bazel is dinsdag ten gevolge van een hartverlamming de be kende Zwitserse schilder Alfred Heinrich Pellegrini overleden. Hij werd zevenenze ventig jaar. ROME (UPI) De leden van het ballet van de Romeinse Opera zijn in staking, als reactie op een onverwachts ontslag, dat verleend is aan enkele leden van het ballet met de motivering, dat zij te oud gewor den waren. CANNES (UPI) Een bosbrand aan de Franse Rivièra die uitgebroken is tussen de Grasse en Cannes, breidt zich snel uit. De brand woedt in een gebied van drie duizend hectaren. De politie meldt dat als voorzorgsmaatregel verscheidene huizen ontruimd zijn. Persoonlijke ongelukken zijn nog niet gemeld. Na middernacht is de uit de Middellandse Zee komende wind gaan liggen. De brandweer hoopt in de loop van de dag een verdere uit breiding van de brand te kunnen voor komen. Gisteravond was al meer dan tweedui zend hectare bos verwoest. Uit de verre omgeving zijn brandweerploegen, leger eenheden en vrijwilligers aangetrokken om te voorkomen dat de brand de kust bereikt Het Tanneron-woud, waar de brand is ontstaan, loopt gevaar geheel verteerd te worden. Rondom de grote brand zijn, door vliegvuur, verschillende kleinere ontstaan. Van onze correspondent in Bonn) Overleg te Bonn tussen de grote in West- Duitsland werkende oliemaatschappijen, de werkgevers en de werknemers der ko lenmijnen en het ministerie van Econo mische Zaken leidde er gisteren toe, dat de oliemaatschappijen de mijnen de hel pende hand toestaken. Zij zullen de invoer van buitenlandse en de produktie van bin nenlandse stookolie voor particulieren en industrie verminderen en bij de bouw van nieuwe raffinaderijen rekening houden met de mijnen. Men hoopt dat daardoor de afzet van de 8,5 miljoen ton grote onver kochte kolenvoorraad bij de mijnen ge waarborgd zal worden. Van de zijde van de oliemaatscappijen was vlak voor de onderhandelingen nog verklaard, dat het juist de mijnindustrie in het Roergebied was, die de gehele ener giemarkt van West-Duitsland in de war had geschopt. Grote kolenhandelmaat schappijen hadden de laatste jaren name lijk enorme hoeveelheden stookolie geïm porteerd en daardoor de prijs hiervan naar beneden gejaagd, waardoor er een grote vraag naar dit produkt ontstond. Het zijn deze kolenhandelmaatschappijen, die thans voor wat zware stookolie betreft de Westduitse markt voor tien percent en voor wat lichtere soorten aangaat de markt voor veertig percent beheersen. Het waren tenslotte ook al weer kolenhandel maatschappijen die contracten hadden afgesloten voor de invoer van goedkope Amerikaanse steenkool, die in West-Duits land enorm sterk concurreert bij de eigen steenkool wegens de relatief lage prijs, Door het olie-steenkoolakkoord van gis teren te Bonn wordt een druk op de ver- DE meeste mensen verstaan onder mi niaturen de kleine, zeer fijn, dikwijls on der een loupe geschilderde portretten, die niet alleen in musea te bewonderen zijn, maar vaak ook voor etalages van uitdra gers en antiquairs zijn uitgestald. Toch zijn dit niet de eigenlijke miniaturen. Oor spronkelijk verstond men onder miniatuur de schildering of tekening waarmee in vroeger eeuwen de handschrif- ten werden verlucht. Het woord miniatuur hangt sa men met menie, de rode verf stof waarmee de opschriften van de hoofdstukken en ook de randen en initialen van handschriften werden geschil derd. Omdat de maker hier- van, de miniator, ook meestal de afbeel dingen schilderde, kwam voor deze teke ningen het woord, miniatuur in gebruik. De verluchting van handschriften was in de oudheid al gebruikelijk. De oudste voor beelden hiervan worden gevonden op de Egyptische papyrusrollen, de zogenaamde Dodenboeken, die geïllustreerd waren met afzonderlijke taferelen zonder omlijsting, maar ook wel met doorlopende beelden reeksen, die we als voorlopers van de tegenwoordige beeldromans kunnen be schouwen, met dit voorbehoud, dat bij het vervaardigen van de tekeningen in de Dodenboeken minder commerciële over wegingen een rol hebben gespeeld. Hoe het ook zij, de miniatuurkunst die in de oud heid reeds heeft gebloeid, werd in de hand schriften der vroege middeleeuwen zonder onderbreking voortgezet en is in verschei dene landen met grote vlijt beoefend door de kloosterlingen, vooral gedurende de Ka rolingische periode. Wanneer de eigenlijke kunstenaars zich er mee gaan bemoeien, ontstaat in de regel een bloeitijd die voor verscheidene landen en streken op geheel andere tijdstippen valt. De Vlaamse mi niatuur ontwikkelt zich gedurende de 13de en 14de eeuw parallel met de Franse, maar blijft voorlopig op lager peil. Dan volgt omstreeks de tijd der Bourgondiërs een ware bloeiperiode in de boekverluchting onder Jan van Eyk en Rogier van der Weyden. In die tijd wordt de miniatuur opgevat als een pa neelschilderij dat door rijk dom en kleur een ongemene bekoring heeft. In Holland en omgeving was Utrecht het voornaamste bijna enige cen trum in die dagen. Er werden toen veel Bijbels van groot formaat uitgegeven die door minia tuurschilders prachtig werden verlucht. (Terloops merken we op, dat omstreeks de 13de eeuw de verluchting van de Bijbel in Frankrijk een nog veel grotere vlucht had genomen. De miniatuur cyclus van de bible moralisée Bijbel met uit legging die tegenover de Bible histo- riée staat, omvatte ongeveer 5000 beeld jes!). De tweede helft der 15de eeuw wordt beheerst door een zeer groot kun stenaar, te weten de Meester van Souden- balch, die tevens paneelschilder was, en wiens Bijbel te Wenen wordt bewaard, terwijl zijn getijdenboek van Maria van Vronensteyn zich in de Koninklijke Bi bliotheek te Brussel bevindt. Waarna we wel iets kunnen zeggen over de miniatuurkunst die een geheel ander terrein beslaat. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 8. Panda reed een blokje rond met zijn nieuwe wagen en probeerde intussen een paar van de typische apparaten, die er in gebouwd waren. Daar kon hij nu niet be paald erg geestdriftig over worden; het was allemaal wel erg handig, maar tijdens het rijden waren ze nogal afleidend. „Straks, als ik buiten de stad kom", dacht hij, „en als ik dan ergens op een mooi plekje stil sta om er te gaan kamperen, dan zijn al die dingen leuk, want dan kan ik mijn auto de was laten doen terwijl ik naar de televisie kijk en intussen mijn tanden laten poetsen! Maar nu ga ik eerst zorgen, dal ik een heel eind weg kom om fijn van de natuur te gaan genieten en dan ga ik eens lekker een tijd geen nare avonturen meer belevenHet was maar goed, dat hij niet in de toekomst kon kijken, want dan zou hij heel wat minder onbezorgd ge weest zijn terwijl hij nu de stad achter zich liet en met een flink vaartje de bui tenweg opstoof. Hij glimlachte zelfs nog, toen hij in de verte een oud dametje zag staan, dat kennelijk zijn aandacht trachtte te trekken. „Dat is zeker iemand, die mee wil", dacht hij vriendelijk. En het oude dametje, op haar beurt, glimlachte ook. „Daar komt precies het soort kereltje, dat geen ritje kan weigeren aan een hulpeloze oude vrouw", grijnsde zij. „Het kon niet beter treffen!" bruikers uitgeoefend. Immers, ten einde te voorkomen dat er in het Roergebied mijnen zullen worden gesloten en arbei ders zullen moeten worden ontslagen wordt de consument thans voor het feit gezet, dat het aanbod van stookolie klei ner zal worden, dat hierdoor de prijs zal stijgen en dat hij, zo hoopt men, terug zal moeten vallen op de Westduitse Roerko len, die op hetzelfde oude prijspeil zullen worden gehandhaafd. Deze gang van za ken lijkt bepaald niet in overeenstemming met de vrije-markteconomie van de mi nister van Economische Zaken prof. Er- hard, die juist de onwilligheid der mijn directies op het stuk der prijzen het vo rige jaar bestreed met onder meer de eis om meer stookolie te produceren en te importeren. Thans wordt dit dus weer ge kortwiekt dank zij de bemiddeling van bondskanselier Adenauer, diens politieke vriend de nieuwe Noordrijn-Westfaalse minister-president Meyers en Erhard's eigen ministerie. Nu voorlopig de kolenmijnen enig respijt wordt gegeven kan in het Roerge bied ernstig worden nagedacht over maat regelen om een herhaling van de vorming van de reusachtige ongewenste voorraden kolen te voorkomen. Daarbij wordt aller eerst gedacht aan het door elkaar heen spelen van de handel in Duitse en Ameri kaanse kolen en in stookolie door kolen handelmaatschappijen, die zelf de chaoti sche toestand van thans hebben gescha pen. Voorts aan een modernisering van de kolenverkooppolitiek, aan een rationalise ring van de mijnen en dus aan een slui ting van nief-renderende bedrijven onder uitsluiting van nationale en onder over weging van Europese motieven, en ten slotte aan een afstemming van de prijs op de vraag. In feite betekent het Bonner akkoord van gisteren, dat West-Duitsland uit politieke, sociale, binnenlandse over wegingen een stap terug doet. Men gaat op het punt der algemene ernergieverzor- ging van de industrie over tot een bevoor deling van de duurdere energiebron, in dit geval Roersteenkool. Dit houdt een druk in op de industrie, waarvan men te Bonn kennelijk aanneemt dat zij op het ogen blik wel een stootje kan verdragen, in elk geval meer dan de kolenmijnen waarmee de regering te Bonn en die van de pas weer onder C.D.U.-leiding staande deel staat Noordrijn-Westfalen thans het mees te op hebben. (Voor de beurs zie pagina 6) Advertentie 400 cc AUTO thans uit voorraad leverbaar Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 Paniek. Er heerst paniek onder de houders van automaten voor sigaretten en film rollen in het gebied van Darmstadt. Een bende oplichters gebruikt Mexi caanse muntstukken van tien centavo die dezelfde afmetingen en hetzelfde gewicht hebben als de Westduitse mark. De Mexicaanse munten, die ten opzichte van de Westduitse munten een zeer geringe waarde hebben, zijn ook gevonden in de wisselautomaten van de posterijen, die voor een munt van een mark tien pfennigen teruggeven. Dode vliegen. De regering van Nepal heeft de prijs voor een pond dode vliegen verdubbeld van 36 tot 72 cent in haar strijd tegen de cholera-epidemie in het dal van Katmandoe. Schending. De Amerikaanse bevelhebber in West-Berlijn, heeft krachtig gepro testeerd bij de Russische commandant in Oost-Berlijn tegen een schending van Westberlijns grondgebied door le den van de Oostduitse politie. Volgens generaal Hamlett is een Oostduitse po litiepatrouille de Westberlijnse enclave Steinstücken binnengetrokken om een gedeserteerde politieman te grijpen. Voordat de politie de enclave binnen drong, was het gebied geheel omsin geld door ongeveer achthonderd Oost duitse politiemannen, aldus Hamlett. Zuiver. De Westduitse minister van de fensie, Strauss, heeft de Westduitse jazz-federatie desgevraagd doen weten dat hij „de elementen die in de zuive re jazz hun uitdrukking vinden positief acht en dat zij door de bindende kracht die de mensen ervan ondergaan, in ho ge mate aan het streven van de West duitse Bundeswehr" tegemoet komen. In totalitaire staten wordt de jazz als vijandelijk gevoeld ook wegens zijn in dividuele muzikaliteit, zijn vreugde aan het improviseren, aldus Strauss, die meedeelde graag een jazz-legerka- pel in het leven te willen roepen. Ruimte-aap. Een ballon van de Ameri kaanse luchtmacht met een aap, plan ten, kikkers, goudvissen en vliegen in de gondel is op een hoogte van achttien kilometer uit elkaar gesprongen. Ge leerden hoopten, dat de ballon tot veer tig kilometer zou stijgen. De aap en zijn gezelschap zijn gezond en wel te ruggevonden op een drassig stuk grond bij een boerderij. Hij was bekleed met voor kosmische straling gevoelige pla ten, waarmee de kracht van de stra ling gemeten kon worden en die boven dien het lichaam bescherming boden. De Amerikaanse luchtmacht is van plan volgende week een man met een ballon naar grote hoogte te laten stij gen om gegevens te verzamelen voor een bemande kunstmaan. Voorbeeld. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het de Russische am bassade te Washington heeft gevraagd of het uit de vermeerdering van de persberichten voor leden van het Ame rikaanse Congres, zakenlieden en an deren mag afleiden, dat de Amerikaan se ambassade te Moskou dit voorbeeld mag volgen. Executie. De 33-jarige Amerikaan Angelo John La Marca en vader van twee kin deren, is op de elektrische stoel in de Sing-Sing terechtgesteld, nadat hij ter dood veroordeeld was wegens de ont voering van Peter Weinberger, oud 1 maand. Gouverneur Harriman van de staat New York had gratie geweigerd. Afgelopen. Na een staking van vijf dagen bij het treinpersoneel in Mexico is het treinverkeer hervat. Een plaatselijke staking bij het telegraafpersoneel in Mexico City is eveneens geëindigd. Boete. Een Italiaanse emigrant heeft een boer in Italië dezer dagen vijfhonderd Californische kuikens gezonden. De emigrant had zeven jaar geleden een vijftigtal kippen van de boer gestolen en te gelde gemaakt om zijn reis naar de Verenigde Staten te kunnen betalen. Alwetend. Een leraar van een technische bedrijfsvakschool in Dessau (Oost- Duitsland) is tot een half jaar gevan genisstraf veroordeeld omdat hij in de klas de opmerking „Ik ben niet alwe tend zoals Walter Ulbricht" gemaakt had. Dit meldt de organisatie van vrije juristen in West-Berlijn. Mis. Van het proefterrein te Cape Cana veral is een onderscheppingsraket van het type Bomarc afgeschoten, die het doel, een onbemande bommenwerper die boven de oceaan kruiste niet heeft be reikt. Deze raketten zoeken zelf hun doel op. Vermoedelijk heeft bij deze de ap paratuur niet goed gewerkt. Een storing, die van Zuid-Engeland over ons land trok bracht op de meeste plaatsen langdurige regenval. Mede daar door werd het een van de koudste dagen van deze zomer. In De Bilt schommelde het kwik in de middag om 13 graden. In de loop van donderdagavond begon het weer op te klaren bij de nadering van een zwakke rug van hogere luchtdruk, die voorafgaat aan een nieuwe oceaandepres sie. De nachtelijke opklaringen hadden opnieuw voor de tijd van het jaar zeer lage minimumtemperaturen tot gevolg. De sterke afkoeling veroorzaakte plaatselijk mist, die in de ochtend overging in laag hangende bewolking, maar later kwamen op de meeste plaatsen opklaringen voor. De oceaandepressie verplaatst zich slechts langzaam in oostelijke richting. Vanmorgen splitste zich een gedeelte af, dat met regen over Zuid-Engeland in de richting van Frankrijk koerst. Deze af splitsing zal in ons land tijdelijk veel be wolking veroorzaken met hier en daar Zaterdag 9 augustus Zon op 5.13 uur, onde- 20.17 uur. Maan op uur, onder 15.33 uur. wat lichte regen. Daarna zal geleidelijk iets warmere oceaanlucht tot onze om geving doordringen. WEERRAPPORTEN Maanstanden 15 aug. 21 aug. 29 aug. 4.33 uur 20.45 uur 6.53 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 9 augustus Hoog water '0.11 en 22.42 uur. Laag water 5.23 en 17.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten BC land maxima van giste- 3 d ren Binnenland heden 7 uur. Neerslag laatste gij 01 24 uur fes 3 Den Helder zwaar bew wzw 16 7 Ypenburg zwaar bew zzw 13 3 Vlissingen dichte mist zw 12 2 Eelde licht bew zw 10 3 Twente zwaar bew zw 12 2 De Bilt mist z 1 Eindhoven zwaar bew. z 11 2 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. wzw 13 2 Helsinki mist windst. 19 0,6 Stockholm zwaar bew. windst. 19 0 Oslo licht bew. windst. 18 0 Kopenhagen regen zzw Aberdeen /waar bew wnw 16 0,5 Londen regen zzo 18 0,1 Amsterdam half bew. z 14 5 Brussel zwaar bew zw 18 6 Luxemburg zwaar bew w 18 6 Bordeaux zwaar bew. zw 20 0 Grenoble half bew. ono 23 2 Nice half bew. nw 32 0 Parijs zwaar bew. zw 20 3 Berlijn zwaar bew. zo 18 1 Frankfort licht bew. zw 22 0 München regen w 17 9 Garmisch P. regenbui windst. 17 13 Zürich regenbui zw 18 17 Genève licht bew. w 21 1 Locarno onbewolkt ono 23 26 Wenen regen wnw 24 24 Innsbruck regen ivnw 17 6 Rome licht bew. z 31 0 Ajaccio onbewolkt n 26 0 Algiers mist windst. 30 0 Madrid half bew. windst. 33 0 Mallorca zwaar bew. n 32 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2