Twintigste eeuw dringt maar zeker Ethiopië ^""Italiaanse markies sprook jestuin Premier Macmillar in Athene Voor een beperkte groep Nederlandse ondernemingen liggen er nog kansen in industrie en cultures Vijftig jaar geleden Het geoiak dieet de eiees eiet C*Praatótoel 3 FOTOGRAFEREN? vraag AGFA films Riskeer niets! Kort en stroef antwoord van Macmillan aan Moskou €)p de Schrijver Arthur Miller vrijgesproken Strawinski maakt tournee door Europa GARAGE DEN HOUT Uit Haarlems Dagblad van 8 augustus 1908 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 ATHENE (Reuter) Premier Macmillan is donderdagavond in Athene aangeko men voor besprekigen over Cyprus, enkele uren nadat de Britse gouverneur van Cy prus, Sir High Foot, daar was gearriveerd Macmillan zei bij zijn aankomst, dat dit hem de geschikte tijd leek voor bespre kingen, nu ook de premiers van Grieken land en Turkije aangedrongen hebben op beëindiging van de gewelddaden op het eiland. Premier Karamanlis die Macmillan begroette, verklaarde hoopvol gestemd te zijn over de besprekingen. „Macmillan is welkom in Athene", zo zei hij. Uit betrouwbare bron is vernomen dat Macmillan de Griekse eis heeft ingewil ligd, dat de besprekingen een „algemeen karakter" zullen hebben. De Grieken wil len niet dat er gesproken zal worden over de aanvaarding van het Britse plan voor Cyprus. In Griekse diplomatieke kringen heeft men er echter op gewezen dat de Griekse regering toch wel bereid is over dit plan van gedachten te wisselen, mits de volgende drie punten uit dit plan wor den geschrapt: 1. De verdeling van Cyprus in een Grieks en Turks deel; 2. De instel lmg van twee gescheiden assemblees, een Griekse en een Turkse; 3. Elke bepaling die verband houdt met de scheiding in een Turkse en een Griekse gemeenschap. (UPI) De Griekse regering zou zich bereid hebben verklaard voorlopig niet te zullen aandringen op zelfbeschikking voor de bewoners van het eiland en zou voor alsnog genoegen willen nemen met zelf bestuur. Aartsbisschop Makarios en de EOKA-leider Dighenis zouden akkoord gaan met „democratisch zelfbestuur". Advertentie (Van onze correspondent in Londen) In een korte en minder beleefde brief dan tot dusver, heeft premier Macmillan Kroesjtsjev's voorstel voor een speciale zitting van de UNO-Assemblee over het Nabije Oosten aanvaard. „Maar ik blijf van mening", zo schrijft de Britse premier aan zijn Russische collega, „dat er meer vooruitgang zou kunnen zijn gemaakt op een bijeenkomst van de Veiligheidsraad, vooral wanneer de regeringschefs daar hadden kunnen praten". Men neemt in Londen aan dat er wei nig kans bestaat dat de regeringschefs de zitting zullen bijwonen. Premier Macmil lan voelt er, naar verluidt, weinig voor naar New York te gaan, en zal de verde diging van de Britse zaak vermoedelijk aan zijn minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, overlaten. Macmillan verwijt Kroesjtsjev tenslotte dat hij nog steeds niet heeft geantwoord op zijn brief van 1 juli over het westelijke voorstel de ambassadeurs van de grote vier te laten beginnen met de voorberei dingen voor een topconferentie over de meningsverschillen tussen Oost en West. De Russische premier had geschreven dat hij over die kwestie nog steeds niets van Macmillan had gehoord. „Integendeel", zo schrijft Macmillan, „ik wacht op ant woord van u". (Vervolg van pagina 1) kiezen en daarom maar liever exporteren naar landen waarheen dat geen problemen meebrengt. Bij hen dus, die kortzichtig ge noeg zijn om een „aardig" winstcijfer op de eerstvolgende balans te prefereren boven veel indrukwekkender winstcijfers die pas over een aantal jaren zouden worden bereikt. Natuurlijk spelen ook de investerings mogelijkheden hierbij een rol. Het inves teren is onze industrie door het huidige regeringsbeleid helaas niet gemakkelijker gemaakt; integendeel. Maar toch: inves teren voor produktie-uitbreiding en voor verbetering van de produktie-efficiency is voor Nederland een levensnoodzaak ge worden nu de Europese Gemeenschappe lijke Markt werkelijkheid begint te wor den en wij dus ook op die markt in staat zullen moeten zijn te concurreren. De Amerikaanse markt is een moeilijke markt; dat zal niemand ontkennen. En on loochenbaar brengt het risico's mee, naar Amerika te exporteren en Nederlandse bedrijven onder meer op die export af te stemmen. Maar wie risico's vreest en moei lijkheden uit de weg gaat omdat met min der inspanning toch óók wel iets (zij het dan niet zó veel) kan worden bereikt, werd vroeger in Nederland een Jan Salie ge noemd. Tegenwoordig wordt hij, in maar al te veel gevallen, „door commissarissen geprezen voor zijn voorzichtig beleid". Velen in ons land zullen er zich toch nog eens goed bewust van moeten worden, dat Nederland geen koloniale mogendheid meer is en dat het daarom nu nog vele malen dringender nodig is dan vroeger, dat wij de handen uit de mouwen steken. Het heeft nooit in onze volksaard gelegen, bij de pakken neer te zitten (zelfs niet bij ons exportpakket). En als er ooit een tijd is geweest, waarin wij die volksaard noeten tonen, dan is het nu. Simon Koster (Van onze reisredacteur) JIMMA De glanzend bruine bok die uit het hoge, gele gras van het vliegveld teas gekomen en met wanhopige sprongen voor de oude Dakota uitjoeg, had een tik van het landingsgestel gekregen. Hij trok langzaam weg en men zag hem niet meer. Maar w e l zag men de gieren, die uit niet aan waren komen zweven en nu hun stille kringen boven hem draaiden. Het was een toren van gieren, die zich langzaam verplaatste boven het gele veld tussen de blauwe heuvels en onder de passieve hemel, de onpartijdige ruimte van Afrika. Zonder meedogen schoof die toren van zwarte vogels voort boven de gewonde bok, die zich voortworstelde. In het drama van Afrika tellen slechts de essen ties: honger, eten, angst, lachen, geboorte en dood. Het duurde een lang kwar tier. Toen stortte de donkere toren in: de bok was dood, de gieren konden eten. Dat de gieren van Afrika een bok te pakken krijgen is niets bijzonders, ten hoogste was het ongewoon dat zij assistentie kregen van een gemechani seerde vogel van de twintigste eeuw. doocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocooooooox 8 Op een punt is de Sovjet-Unie bij- 3 zonder actief in Addis Abeba: de propaganda van haar voorlichtings- 8 dienst, die de concurrerende Ameri- kaanse het vuur na aan de schenen 8 legt. - Met veel succes? De Ethio- pische inlichtingendienst is waak- 3 zaam. Die Dakota had Amerikaanse land- bouwspecialisten meegebracht, die de Ethiopiërs modern moesten Ieren boeren, Het waren brave mannen met witte hoe den, met kauwgum en kiektoestellen, met actetassen vol rapporten en met accenten uit Wyoming. Er komen tegenwoordig veel missies naar Afrika, democratische en communistische. Techniek en handel, effectenbeurzen en Marx dringen het zwarte continent binnen. Zij komen om er voorspoed, geluk en welvaart aan te dra gen en zweten daar geducht bij. Zij sturen kinderen naar school, leren mannen wer ken en vrouwen corsetten dragen. Zij drin gen stap voor stap het oude Afrika met zijn geweldige beesten terug, tot het over vijf tig jaar, gelijk de Veluwe, beschermd zal moeten worden. Het zal wel beter zijn, maar toen ik vóór mij het gele veld en de blauwe bergen zag en achter mij de Ame rikaanse stemmen hoorde knauwen, wenste ik de vooruitgang naar de maan. Het zal inderdaad wel beter zijn: Afri ka's geïsoleerdste land, Ethiopië, dat een „eiland in een continent" is genoemd, heeft vandaag zijn deuren voor de econo mische ontwikkeling geopend, voor offi ciële technische hulp en voor particulier initiatief. Dat betekent nog geenszins dat men dit land, dat agrarisch een fabuleus rijk potentieel heeft, nu maar binnen kan snellen om er als ondernemer schatten te verdienen of er in ruil voor politieke vriendschap technische hulp rond te strooien. De Ethiopiërs hebben in hun verleden onaangename ervaringen met buitenlandse invloed gehad. Keizer Haile Selassie doseert nu met pijnlijke nauw keurigheid de gewenste buitenlandse in vesteringen over zo veel mogelijk landen uit zoveel mogelijk verschillende kampen. Hij wenst van niemand afhankelijk te wor den. De Amerikanen geven drie miljoen dollar per jaar, helpen bij het onderwijs, de wegenbouw en de burgerluchtvaart en verschaffen wat materiaal en training voor het leger. De Russische hulp beperkt zich tot het uitstekende hospitaal in Addis Abeba, dat in schromelijk overdreven verhalen een centrum van politieke agita tie is genoemd. De keizer is voorzichtig je gens communisten. Hij laat wat Tsjecho- Het zwakste punt van de Ethiopi sche economie: transport. Regen vult in een oogwenk de doorgaans droge rivierbedding die Dire Dawa door midden snijdt. En aangezien er geen brug is, moeten de inwoners dan pootje baden. Slowaakse en Bulgaarse handel toe, maar werkt in het Oostblok het liefst met Joego- slaven, die er een uitstekend bezette am bassade hebben en een grote handelsorga nisatie, en die grote projecten, als de bouw van de haven van Assab, uitvoerden. En aan westelijke zijde hebben Zweden, Britten en Fransen ieder zo hun eigen spe cialiteiten. Op het terrein van het particulier initia tief slaat Nederland met de H.V.A.-suiker- plantage in Wonji ieder ander land met stukken. Dit is verreweg de grootste parti culiere investering en het is een zeer lu cratieve. Is er aanleiding in dit poten tieel rijke land dat onder een verstandig bestuur zonder grote schokken politiek evolueert, méér te investeren? Zeker, maar met enig voorbehoud en met de grootste voorzichtigheid, want de Ethio pische economie heeft zo zijn eigenaardig heden. En zijn zwakste punt heet trans port. Het land heeft voor zijn buitenlandse handel slechts één spoorverbinding, de oude spoorweg Addis-Djiboeti, de rest gaat over de weg naar Assab en Massawa. De hoge transportkosten drijven de ex portprijzen op tot een voor de concurren tie nauwelijks meer lonend niveau. Iedere nieuwe onderneming in Ethiopië moet er mee rekenen geheel (zoals de H.V.A.), of voornamelijk, voor de Ethiopische markt te werken. Ook het binnenlands wegennet is onvoldoende. Voor zover het bestaat, is het een van de weinige zegeningen van de Italiaanse be zetting. Het grote aantal Italiaanse kleine technici en vaklieden, zonder wie de Ethio pische economie terstond ineen zou stor ten, is een tweede. Nu wordt het wegen net met Amerikaanse hulp onderhouden en uitgebreid door de keizerlijke wegen autoriteit, maar het is een werk van uiterst lange adem. Zolang dit enorme land niet door een wijd vertakt wegennet is opengelegd, kan de Ethiopische econo mie niet bloeien. Een voorbeeld? Ethiopië's voornaamste exportprodukt is koffie, de Ethiopische provincie Kaffa heeft zelfs vermoedelijk zijn naam aan deze opwekkende drank verschaft. Koffie brengt meer dan zestig percent van Ethiopië's deviezen binnen, een gevaarlijk eenzijdige stand van zaken trouwens. Het is voornamelijk wilde koffie die door de bevolking wordt geplukt wan neer de wereldprijs dat lonend maakt. De voornaamste kostenfactor is de transport- prijs. Welnu. Bij gebrek aan behoorlijk transport wordt de koffie vaak eerst per ezelrug vervoerd (het ezelzweet geeft de eigenaardige smaak aan de voortreffelij ke Ethiopische koffie) en dan per vlieg tuig. Bijzonder modern, maar bijzonder duur. De transportkosten eisen soms ne gentig percent van de opbrengst op. Wan neer het huidige wegenplan klaar is, zou Ethiopië voor meer dan tien miljoen dol lar aan koffie per jaar extra kunnen uit voeren. Dat is maar een van de problemen voor MNHP' HUI i| |i I de buitenlandse investeerder. De handel die trouwens zozeer bij de gevestigde be langen berust, dat men er nauwelijks meer in komt, voelt het iedere dag. Aanlokke< lijker zijn dus industrie en cultures. Ethio pië's enige textielonderneming, een ka- toenfabriek in Dire Dawa, die slechts tien percent van de behoefte dekt, keert divi denden uit van dertig tot vijftig percent, Het loont dus wel zich het vuur uit de slof fen te lopen om bij de autoriteiten moei lijkheden met transfers en vergunningen op te lossen. Cultures met binnenlandse afzetmogelijkheden (in Ethiopië wil vrij wel alles groeien) zijn ook veelbelovend, mits men althans de problemen baas kan die het duizelingwekkend ingewikkelde Ethiopische grondrecht opwerpt. Slechts een grote onderneming die over veel geld veel tijd, veel ervaring en veel hardnek kigheid beschikt, kan hopen, na de uitge breidste voorbereiding, in Ethiopië aan de slag te raken. Naast het H.V.A.-succes zijn er in Ethio pië ook Nederlandse mislukkingen ge weest. Zonder te willen zeggen dat er voor uit Indonesië verdreven Nederlandse on dernemingen gouden kansen liggen, ge loof ik toch op z'n minst dat er voor zul ke bedrijven in Ethiopië mogelijkheden zijn. Dank zij de H.V.A. heeft Nederland er een goede reputatie. Het ontmoet wei nig wantrouwen omdat het geen grote macht is. De Ethiopische economie is on derontwikkeld, maar gezond, de Ethiopi sche dollar is een keiharde valuta, de han delsbalans toont ieder jaar een gunstig saldo, nieuwe ondernemingen zijn vijf jaar belastingvrij en betalen daarna 33 percent winstbelasting. Het loont de moei te het te proberen, te rade te gaan bij de geslaagden, zich niet te laten afschrikken door de mislukten. Er is naast de economische voordelen voor de employé's een plezierige bijkom stigheid: Ethiopië is een prettig land met een heerlijk klimaat. Het mag zijn dat Addis geen mondaine metropool is, maar ondanks de Tsjechoslowaakse handelsrei zigers, wier schoenen te geel zijn en wier handel te rood is, is het een werkelijk in ternationale stad. En zelfs in de provincie is het wel uit te houden. Men mag mees muilen om de Franse en Italiaanse vrou wen die op het terras van het enige hotel in het industriestadje Dire Dawa onder de bougainvilles, en ondanks de vliegen, de „grande dame" uithangen, terwijl een krassende grammofoon de liedjes uit hun jeugd in Parijs of Rome speelt. Maar in twintig stappen staat men in de kleurige Somali-wijk waar Afrika's mooiste vrou wen onder hun waterkruiken lopen. En een kilometer verder lokt het avontuur daar beginnen de heuvels. En daar, in het lage struikgewas, wonen de leeuwen. „In de Napoleontische tijd was deze hele streek nog wei nig meer dan een woestijn", zegt de man van het Vreemde lingenverkeer in Nervi, terwijl hij vanuit het raam van zijn hooggelegen kantoor mijn blik leidt over het onverge lijkelijk park. „De boeren, die in die tijd gedwongen waren een gedeelte van hun oogst in te leveren, verborgen zoveel ze konden tussen de rotsen en de wilde vegetatie". Ik kan me hier met de beste wil van de wereld geen wil dernis voorstellen. Ik kijk uit over een zee van palmen en ander exotisch geboomte en zie in de verte de Middel landse zee. Dit gedeelte van de langgestrekte stad Genua de gemeente heeft zich langs de golf uitgebreid en reikt thans over een afstand van vijfendertig kilometer van Voltri tot Bogliasco is be roemd om zijn weelderige flo ra. Aanvankelijk heb ik de grote verscheidenheid van bomen, bloemen en planten vanzelfsprekend aanvaard als een geschenk van het milde klimaat aan deze contreien, maar mijn informatiebron maakt me duidelijk, dat deze rijkdom zo eenvoudig niet kan worden verklaard. „Dit is allemaal het werk van de markies van Cropallo", legt hij uit. „Meer dan hon derd jaar geleden bewoonde hij de villa, waarin nu ons kantoor is gevestigd. Hij was voor zijn tijd fabelachtig rijk en dankte zijn vermogen aan de scheepvaart. Gaandeweg schakelde deze reder met een hobby voor botanie zijn kapi teins in om de omgeving van zijn villa te verfraaien. Uit alle delen van de wereld Vijftien kilometer van het centrum van Genua, maar nog steeds op gemeentelijk gebied, kunnen we wandelen in een park, waarin bomen staan die afkomstig zijn uit alle delen van de wereld. Als deze weelderige schoonheid 's avonds verlicht is, waant men zich in een sprookjestuin. brachten zij jonge boompjes mee. In de meeste gevallen lukte de overplanting uit stekend en zo ontstond dit park". Australië, Afrika, Brazilië, de Molukken en Californië hebben met talrijke andere landen hun bijdragen ge leverd aan deze unieke tuin. Hoeveel soorten palmen er be staan moet u mij niet vragen, maar ik vind het al heel wat te vernemen, dat er op deze tachtigduizend vierkante me ter grond zesentwintig fami lies zijn vertegenwoordigd. Coniferen en cypressen wis selen af met stadige ceders uit Libanon en enkele heel bijzondere pijnbomen, die overigens alleen in de Oeral groeien. De verscheidenheid aan cacteeën heb ik slechts overtroffen gezien bij een kweker in San Remo, die hier van zijn specialiteit heeft ge maakt. „In de loop van de jaren heeft een gebied van vijftig kilometer in de omtrek hier van geprofiteerd. Deels langs natuurlijke weg, deels door overbrenging van jonge aan plant is dit deel van de Ita liaanse Rivièra getransfor meerd in één grote tropische tuin. U hebt zeker onze Viale delle Palme wel gezien?" Ik verzeker hem enthousiast deze fraaie palmenlaan niet te hebben gemist. Dat kan ook moeilijk, want hij loopt van het stationnetje naar de hoofdstraat van het door Ge nua opgeslokte Nervi. De werkkamer van de man, die momenteel de activiteiten leidt van de Azienda Autono- ma di Soggiorno van Nervi Nervi's Bloei klinkt nog wel zo eenvoudig was eens het vertrek van waaruit de mar kies zijn botanische schepping overzag. Het zal er toen zeker wat minder verzorgd hebben uitgezien, want hoe rijk hij ook was, hij kon onmogelijk vierentwintig tuinlieden in dienst hebben, zoals de ge meente Genua nu. Ook zal er wel wat hebben gemankeerd aan de dichtheid van de bos- sages en wat hij zeker niet heeft gekend, is de feeërieke avondverlichting, gedeeltelijk uitgevoerd door een Neder landse firma uit Eindhoven, waarvan ik u de naam moet onthouden: reclame is vol strekt taboe in de redactie kolommen. 's Avonds tegen half negen slenter ik weer door het park. Het is er niet al te druk, hoe wel de banken bevredigend bezet zijn. Uit tientallen ge raffineerd opgestelde schijn werpers wordt licht geworpen op compacte bladermassa's, langs grillige stammen en tegen hoog opgeschoten pal- menpluimen. Elke kromming van het pad brengt een nieuwe verrassing. Op een grasveldje staat een slanke kokospalm te pronken een symbool van Afrika. Rondom mij bewegen zich andere bezoekers; zij lijken schimmen tegen de lichte ach tergrond. Soms krijg ik de in druk, dat met de schaar ge knipte silhouetpoppen levend zijn geworden. Die indruk is het sterkst bij het vijvertje met waterlelies, waar omheen vijf helwitte beelden zijn ge groepeerd. Vier ervan zijn da mes, die vermoedelijk de sei zoenen voorstellen, de vijfde is een zeer ontkleed heer met minder duidelijke pretenties. De stem van mijn begeleider verbreekt even de onwezen lijke sfeer. „In 1949 hebben wij de proef genomen in dit park een internationale bal letgroep te laten optreden. Ter gelegenheid hiervan was een tijdelijke verlichting aan gebracht, die zeer in de smaak viel. We zijn toen aan het experimenteren gegaan, eerst tijdens Shakespeare- voorstellingen in het open luchttheater, later ook op an dere avonden. Bij de verlich ting van bomen en bomen groepen treden heel eigenaar dige moeilijkheden aan de dag: de schijnwerpers mogen overdag geen hinderlijke blik vangers vormen, de kabels moeten van een bijzondere constructie zijn, enfin, na heel wat mistasten hebben we ein delijk de definitieve vorm ge vonden en van 1953 af is de illuminatie definitief ge worden". Een slanke Italiaanse in een moderne hemdjurk wandelt van beeld tot beeld, verdwijnt telkens even in een wazige duisternis en staat dan weer als een scherpgetekend sil houet tegen het licht. Bij.het vijvertje hurkt een klein meisje en werpt stukjes brood naar de onzichtbare goudvissen. Ze is een ragfijne pop zonder herkenbaar ge zichtje, niet te beschrijven van gratie in haar speelse be wegingen. „De kabels zijn van Pirelli, acht kilometer in totaal", zegt mijn gids droog aan mijn oor. Ik ruk me los uit de droom en wandel verder, steeds ge voed met inlichtingen, die ik in het halfduister op een pa piertje krabbel. „De opkomst van Nervi dateert van 1875. Toen werd hotel Eden ge bouwd, in die dagen het groot ste hotel van de Franse en Italiaanse Rivièra. Voor de eerste wereldoorlog wemelde het hier van Russische groot vorsten. Zelfs de tsaar kwam wel eens en er leven nog mensen, die zich kunnen her inneren, dat de keizerlijke slaapwagen op het station be waakt werd door Kozakken". In een hoek van het park vinden we een bank met uit zicht op een grasveld en en kele fantastische palmen- groepen. De stem van de pro pagandamachine ratelt voort: „Er is aan deze illuminatie ook een sociale kant verbon den. Overdag, wanneer de be volking werkt, kunnen prak tisch alleen de vreemdelingen van het park genieten. Nu heeft ook het dorp zelf de ge legenheid het eigen bezit in zijn volle schoonheid te zien en het dienstbaar te maken aan een gezonde ontspanning". De bijna volle maan drijft boven de bomen aan een wol keloze hemel. Plotseling weet ik heel zeker, dat geen kunst matige verlichting hiertegen op kan. J. J. F. Kemming Heel gevaarlijk Ik geloof dat ik me wel een voorzichtig mens kan noemen in het verkeer. Ik loop netjes over de zebra's, houdt rechts, kijk uit, laat rechts voorgaan, ga in de stad slechts met tegenzin van het trottoir om slaktrage drentelaars te passeren. Ik ge loof in knipperbollen, flikkerlichten, ver keersborden, verkeersagenten en heren in het verkeer, en ik bevond me daar tot gis teren wel bij. Gisteren, op het moment dat het me niet wel meer werd, liep ik op het enige veilige terreintje dat de voetganger is toe gewezen, het trottoir. Ik gnuifde om een ballonjurk, de zon scheen, het was prettig druk en niet t e druk, ik voelde me in een uitnemende stemming. En toen kreeg ik op het alleronverwachts een dreunende klap van achter, er priemde iets in mijn benen, ik duikelde met mijn neus tegen de onvoorstelbaar harde eta lageruit en een stem zei: „P'rdon!" Me dui zelig omkerend zag ik een ,jhalf Engels" gevaarte van onmenselijke afmetingen. Het was wit en glom van chroom overal. Er staken punten uit en remmen, en er hingen zakken aan vol etenswaar. Enorme wielen als zonnen blikkerden onder het geheel en een tragisch baby-gekrijt steeg er uit op. Een rood hoofd keek over de bovenkant.„P'rdon!" zei het hoofd nog eens. Ik keek naar twee ladders in mijn kou sen, naar twee bloedstraaltjes die langs mijn kuiten siepelden. Ik veegde ook mijn neus schoon, beschadigd als die was door de etalageruit. De tank zette zich weer in beweging, de zonnen begonnen te wente len, het gekrijt nam af in sterkte. Groot, goddelijk, dreigend, een juggernaut gelijk, verdween het witte gevaarte in de verte. In mijn verhit gemoed was geen plaats meer voor ballonjurken, etalages of gezel lige drukte. Er woelden wraakgedachten, plannen voor petities aan de Tweede Ka mer, wetsontwerpen waterdicht als geen andere. We regelen het verkeer, we be schermen de burger, we bestraffen de boos doeners. Gevaarlijke vehikels voorzien we van gele bordjes, we verbieden uitsteeksels en lawaai. Maar één vehikel, gevaarlijk als geen ander zien we over het hoofd, de kinderwagen! Ik wil een wet waarbij de formaten voor deze nuttige vervoersmiddelen worden vast_ gesteld, ruim vastgesteld, laten we zeggen tien centimeter om de buitenwerkse maat van een flink uit de kluiten gewassen baby Dan houdt men een beschaafd klein kar retje over. Chroom mag er aan voor wie daar nu eenmaal dol op is, en ook een kap - maar zonder pieken - tegen de regen. Remmen, wielen, zakken, duwstangen, spatborden worden teruggebracht tot nor maal formaat. De kleur mag naar verkie zing zijn maar een voorlichtje lijkt voor de duistere avond wel op zijn plaats. En dan - en dat is heel erg belangrijk - moet de hele voorkant rond en glad zijn als een ei en voorzien van een dik, sterk verend kussen van schuimrubber. En o ja, rij- vaardigheidsproeven dienen te worden ge houden in een drukke straat vol lopende en stilstaande dames met nieuwe nylon kousen en dunne jurken en zonnige hu meuren. Wie zich daar vol decorum en zonder brokken te maken doorwerkt, mag wat mij betreft zijn of liever haar kinder wagenrijbewijs hebben. Komaan, heren van de Tweede Kamer, wie waagt er zich aan? Bob Tadema-Sporry WASHINGTON (Reuter) De bekende Amerikaanse toneelschrijver Arthur Mil ler is in hoger beroep vrijgesproken van de hem ten laste gelegde „minachting voor het congres", waarvoor hij verleden jaar in eerste instantie tot eer voorwaardelijke straf van dertig dagen gevangenisstraf en vijfhonderd dollar boete was veroordeeld. Miller had tegenover een congrescom missie geweigerd de namen te noemen van communistische schrijvers, die hij in 1949 had ontmoet. GENUA (UPI) De componist Igor Strawinski is donderdagavond met zijn echtgenote aan boord van de „Christoforo Colombo" gegaan. Hij zal een tournee van vijf maanden door Europa maken. Op 23 september gaat hij naar Venetië, waar de première van zijn nieuwste opera „De klaagzangen van Jeremiah" zal plaats hebben. Advertentie WONDEREN DER TECHNIEK! VLIEGENDE SCHOTELS Nog niet. Maar wel RENAULT FRéGATE TRANSFLUIDE De gemakkelijkst berijdbare wagen ter wereld. STUREN EN GASGEVEN. Meer hebt u niet te doen. Nadere inlichtingen en demonstratie: BERLIJN. Er is op wreede wijze een einde gemaakt aan het plan van den luchtvaarder Graaf Zeppelin, met zijn luchtschip 24 uren in de lucht te blij ven en zoodoende den hem voor dit kunststuk toegezegde regeeringsprijs van 500.000 Mark te ontvangen. Na een voorspoedige tocht zou het gevaarte te Echterlingen landen, doch er stak een storm op, die het gevaarte tegen de landingspaal sloeg. Het ontplofte en was in enkele oogenblikken door vlam men verteerd. Eenige persoonen, die niet snel een heenkoomen vonden, werden gekwetst. Tot het ongeluk heeft veel bijgedragen het domme gedrag der of ficieren, die alleen letten op het stram in de houding staan der soldaten, in- plaats van hen te bevelen, het lucht schip aan de neerhangende touwen in bedwang te houden opdat het niet door den storm meegesleurd zoude worden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3