Succes van S.O.S.-berichten is meestal maar matig Brussel verwacht liberalen in de regering na zomerreces Ringvaart om Haarlemmermeer krijgt eerste tunnel Vanmorgen in de vishal en op zee VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 Zij worden tegenwoordig door de omroep in Oostenrijk, Duitsland en Frankrijk overgenomen Geen satellietstad bij 's Gravenhage? Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn er niet voor Met mes bedreigd uit minnenijd Tekenen van rooms-katholiek-liberale toenadering Victor Borge voor Deense commerciële televisie Stevenson nam afscheid van Moskou met vredesoproep AQUADUCT BIJ ABBENES Echtpaar in Bonn verdacht van spionage voor Pankow Daggeld verlaagd Vier doden in het verkeer Mr. dr. Hugenholtz over het houden van kistkalveren (Van onze correspondent) HILVERSUM Bij elk der omroepver enigingen gaat in deze vakantiemaanden herhaaldelijk de telefoon voor het opge ven van S.O.S.-berichten. Maar lang niet altijd blijkt de aard van het opgegeven bericht zodanig, dat het voor uitzending in aanmerking komt, dit soms tot grote verwondering van degenen, die het be richt opgeven. De Nederlandse Radio Unie stelt name lijk bepaalde voorwaarden voor het om roepen van een S.O.S.-bericht. Het moet ziektegevallen betreffen met grote kans op dodelijke afloop, de oproep moet bloed verwanten in de eerste graad dan wel echtgenoten betreffen en een dergelijk be richt kan slechts worden omgeroepen, in dien de behandelende dokter de urgentie van het geval bevestigt. Er worden geen S.O.S.-berichten omgeroepen, indien er reeds sprake is van overlijden. Uiteraard werken de omroepverenigin gen bij het uitzenden van deze S.O.S.-be richten nauw samen. Zo kan het heel goed gebeuren dat een door de VARA om 18.15 uur omgeroepen melding, om 23.15 uur door de AVRO wordt herhaald. Dat deze berichten altijd achter het nieuws worden geplaatst, is begrijpelijk. Op deze tijdstip pen is er sprake van de grootste luister dichtheid en dus een gunstiger kans op re sultaten. Hoe staat het in het algemeen met het nuttig effect van de omgeroepen S.O.S berichten? In 1956 heeft de Nederlandse Radio Unie een enquête ingesteld door de genen, die S.O.S.-berichten opgaven, te verplichten binnen twee weken het resul taat daarvan op te geven. Toen kwam vast te staan, dat van de 264 S.O.S.-berichten die in de periode van 1 januari tot 15 sep tember 1956 waren omgeroepen er 73 de gewenste uitwerking hadden gehad. De 191 overigen bleven zonder resultaat. En het overgrote deel van die 73 berichten was bestemd voor mensen, die in Neder land op reis waren. „Het omroepen van S.O.S.-berichten voor het buitenland le vert in het algemeen een zeer matig suc ces op," vertelde ons de heer Jan van Her pen, het hoofd van de afdeling gesproken woord van de AVRO. Zijn collega's van de andere omroepverenigingen zullen on getwijfeld deze uitspraak zonder aarzelen bevestigen. Eén van de belangrijkste re denen is, dat het voor automobilisten on mogelijk is in Oostenrijk of Frankrijk de Hilversumse zender met hun autoradio te ontvangen. Door internationale samen werking is echter sinds vorig jaar een be langrijke stap gezet op de weg, die naar betere resultaten leidt. De voor Oosten rijk, Duitsland en Frankrijk bestemde S.O.S.-berichten worden namelijk door de omroepdiensten van de desbetreffende landen overgenomen en via de eigen zen ders omgeroepen. Ook met Engeland is er in dit opzicht een vorm van samen werking, maar het aantal voor dit land bestemde S.O.S.-berichten is gering Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de minister van Binnenlandse Za ken geadviseerd niet tot stichting van een satellietstad over te gaan om de in het westen des lands te verwachten bevol kingstoeneming te kunnen opvangen. Vol gens het advies biedt de stedengroep Leiden-Den Haag-Delft voldoende woon ruimte om de bevolkingsaanwas in de ko mende twintig jaar op te vangen. Het op gang brengen van een groeiproces als bij het plan Wilsveen werd voorgesteld, is volgens Gedeputeerde Saten alleen dan verantwoord, als de uitbreiding op zich zelf onvermijdelijk is of nationaal ren dabel. Hiervoor is geen bewijs geleverd en daarom verdient een gedecentraliseerde ontwikkeling de voorkeur. In tegenstelling tot de prognose van de Werkcommissie Westen der Lands waar bij de bevolking in de randstad in 1980 op 1.200.000 zielen wordt geraamd, schat het college van Gedeputeerde Staten dit ge tal op 1.500.000 tot 1.600.000. De woonruimtecapaciteit voor de Haag se agglomeratie is met 730.000 personen te laag gesteld, meent het college, mede door een te laag berekende woningbezitting (3,3). Zij kan voor 1980 gesteld worden op 770.000 personen, met een gemiddelde woningbezetting van 3,55. Met de woon ruimtecapaciteit van de agglomeratie Lei den (270.000) en van Delft (120.000), heeft de stedengroep Leiden-Den Haag-Delft woonruimte voor 1.160.000 personen. Geleidelijke verwezenlijking van de structuurplannen van Delft en Leiden, af gestemd op de behoeften van de steden groep, zal voor die groep als geheel even zeer ruimte scheppen als de bouw van een nieuwe stad, zo menen Gedeputeerde Staten. Wegens de onzekerheid van alle prog noses acht het college het wel verant woord via een streekplan gronden voor stichting van een nieuwe stad te reser veren. Om algemeen planologische rede nen zal echter de voorkeur moeten wor den gegeven aan het plan-Reyens boven dat van Wilsveen. Gedeputeerde Staten achten de verkeersligging van het gebied Reyens aanmerkelijk gunstiger en natio- naal-economisch voordeliger, omdat ge deeltelijk van centrale voorzieningen, bestaande vervoersapperatuur en derge lijke gebruik kan worden gemaakt. Wanneer van het stichten van een nieuwe stad wordt afgezien, blijft toch de menselijkheid van een district, zoals de gemeenten in de Haagse agglomeratie voorstellen, bestaan. Overleg op bestuur lijk gebied zal noodzakelijk zijn, met name om de woningbouw in de steden- complexen Leiden en Delft ten goede te doen komen aan oplossing van het Haagse probleem, bijvoorbeeld bij verdeling van het bouwvolume. Gedeputeerde Staten hebben Pijnacker op het oog om dc gelei delijke ontwikkeling van het plan-Reyens ter hand te nemen. In vele gevallen kan het publiek er toe bijdragen de stroom van S.O.S.-berichten die thans worden omgeroepen, wat in te dammen. Wie ondanks ernstige ziekte van een familielid toch besluit in het bui tenland met vakantie te gaan, zal zelf maatregelen moeten treffen om te zorgen, dat het contact regelmatig gehandhaafd blijft. Dat kan door iedere dag even op te bellen of per telegram regelmatig het ver- blijfsoord in het buitenland op te geven. Dit contact biedt een groter zekerheid dan de via de radio omgeroepen S.O.S.-berich ten. Voor andere toeristen, die geen aanlei ding hebben te verwachten, dat een S.O.S.- bericht voor hen zal worden omgeroepen, geldt niettemin, dat zij er verstandig aan doen in binnen- en buitenland te proberen de nieuwsberichten te beluisteren. Want onmiddellijk daarna volgen de S.O.S.-be richten. En hoe vaak maken deze niet melding van een onverwachte ziekte of on geval van een familielid, dat in blakende welstand verkeerde, toen men opgewekt met vakantie ging? Haarlemse politierechter Een dertigjarige Amsterdamse vrouw stond vrijdagmorgen wegens bedreiging met geweid terecht voor de Haarlemse po litierechter, mr. H. G. Rambonnet. Al enige tijd had zij onenigheid met haar echtgenoot. Haar man zou haar namelijk ontrouw zijn en hebben gezegd: „Ik loop weg en kom nooit meer terug". Op 11 juli was verdachte met een mes naar Schiphol getogen, waar haar man werkzaam is als controleur van de be- drijfspolitie van de K.L.M. Gelukkig kon iemand de vrouw bijtijds het mes ontruk ken. „Ik steek je overhoop. Ik rijg je aan het mes" had verdachte op die bewuste dag uitgeroepen." Politierechter: „Dat is toch wel heel ernstig". Verdachte: „Ik wist niet meer wat ik deed. Ik was heel erg overspannen". De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitloo, vond dat er geen sprake was van koel overleg, maar dat de vrouw in opge wonden toestand had gehandeld. „Toch kunnen we zulke dingen niet hebben. Het is hier geen Wild-West". Mr. Pitloo eiste twee weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf en twee maanden voorwaardelijk. De politierechter was van mening, dat er wel degelijk sprake was van voorbedachten rade, omdat de vrouw het mes bij zich had gestoken met de bedoeling haar man te verwonden. Zijn vonnis luidde een maand voorwaardelijk. Van onze correspondent in Brussel) Zoals de politiek zich op het ogenblik in België ontwikkelt, is het vrij zeker dat er na de vakantiemaanden en waar schijnlijk na de gemeenteraadsverkiezin gen van 12 oktober een katholiek liberaal kabinet, onder leiding van de huidige rooms kahtolieke premier profes sor Gaston Eyskens zal worden gevormd. Het blijkt namelijk dat de liberalen alles vermijden wat de toenadering tot de Chris telijke volkspartijzou kunnen bemoeilij ken. In België, evenals in Nederland, werken evenwel krachten die het samen gaan van de voorstanders van een vrije economie rooms katholieken en libera len willen voorkomen. Sommigen zijn voorstanders van een rooms-katholieke- socialistische regering, op grond van de overweging dat „iets" moet worden gedaan aan bedrijfsorganisatie en de structuurher_ vormingen. Een aantal rooms katholieken zou met de socialistische voorstanders van de nationalisatie van de kolenmijnen en de elektriciteitsbedrijven een eind weegs kun nen meegaan. Men zou bijvoorbeeld de be voegdheid van de nationale raad van de steenkoolmijnen sterk kunnen uitbreiden. Op het ogenblik heeft die raad een advise rende taak. Wanneer men de raad de macht zou verlenen te bepalen, .welke ko lenmijnen in een bepaald bekken dienen samen te smelten, zou men langzamerhand komen tot een verkapte nationalisatie van deze basisindustrie. Het ziet er echter naar uit dat de grote tegenstellingen tussen rooms katholieken en socialisten, die in de jongste kamer debatten sterk tot uiting kwamen, de for matie van 'n rooms-rose combinatie zullen tegenwerken. De beide grote partijen trachten elkaar bij de openbare mening vliegen af te vangen en zoals het in België al zo vaak het geval is geweest, zit de libe rale partij op de wip. Bij de Vlaamse libe ralen is er een sterke stroming voor het samengaan met de rooms katholieken, maar in Brussel en in de Waalse provincies voelen vele liberalen meer voor de oppo sitie. Een van de vraagstukken die van 1954 tot 1958 door de socialistisch-liberale regering-Van Acker niet werd opgelost is namelijk de erkenning van de liberale vak bonden. De socialistische vakbonden wei gerden in een aantal paritaire commissies met de afgevaardigden van de liberale vakbeweging samen te werken. Nu de libe rale vakbonden juist in de Vlaamse pro vincies leden winnen. Al met al echter zijn slechts zestigduizend arbeiders bij de libe rale bonden aangesloten, nog geen tiende van het aantal socialistisch georganiseerde arbeiders. De rooms katholieke vakbonden lijken tegen de formele erkenning van de liberale bonden minder bezwaren te heb ben dan de socialisten. Meer dan over die principiële kwesties loopt het politieke gesprek in de wandel gangen van het parlement over de vraag welke rooms katholieke ministers de hui dige homogene rooms katholieke regering Eyskens zouden verlaten. Wanneer er een rooms katholiek-liberale regering wordt geformeerd, dient een aantal rooms katho lieke vervangen te worden door liberale ministers. Wie zal het slachtoffer worden voor het kabinet Eyskens op bredere basis? Traditioneel komt er een liberaal aan het departement van Justitie. De liberalen zou den ook Binnenlandse Zaken, Onderwijs en Openbare Werken krijgen. Dat vijf of zes ministers hun portefeuille zouden ver liezen is niet zo erg, zo kan men de humo risten horen zeggen: „In België blijft men heren die slechts 14 dagen minister waren tot aan het eind van hun dagen met mijn heer de minister aanspreken. KOPENHAGEN (UPI) Radio „Mer- cur", de Deense commerciële radiomaat schappij, heeft met de humorist Victor Borge (werkelijke naam Boerge Rosen- baum) een contract afgesloten om maan dag 11 augustus een uitzending van een half uur vanuit een theater in Kopenhagen te verzorgen. Hoewel Victor Borge's hono rarium niet van Amerikaanse omvang is zal hij toch wel het hoogste salaris tou cheren uit de geschiedenis van de Scandi navische kleinkunst. Verduistering van 125.000,De rechtbank te Breda heeft de gewezen pro curatiehouder van het bijkantoor van de Rotterdamse Bank te Roosendaal, H. J. H. wegens verduistering van f 125.000,ver oordeeld tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf, mede wegens een delict, dat tevoren achter gesloten deuren was be handeld. MOSKOU (UPI) De Amerikaanse Democratische leider Adlai Stevenson is vandaag van Moskou naar Warschau ver trokken. Voor zijn vertrek gaf hij een ver klaring uit waarin hij zegt bijzonder dank baar te zijn voor „het lange en interes sante gesprek met premier Kroesjtsjev". Stevenson vraagt samenwerking „voor de ontwikkeling van minder gelukkige volken en niet om hen te beheersen". „Laat ons opnieuw schouder aan schouder strijden op het gebied van de gezondheid, de opvoeding, de economische ontwikke ling en de internationale vriendschap. La ten wij er voor zorgen, dat de toekomstige generaties on-s danken in plaats van ons te vervloeken", aldus Stevenson. De besprekingen die Stevenson heeft gevoerd met de Sovjet-minister van On derwijs, Nikolai Mihailov, over het be talen van auteursrechten aan Amerikaanse schrijvers „zijn niet bemoedigend" verlo pen. Mihailov heeft toegezegd dat het pro bleem door de regering zal worden bestu deerd en dat in de toekomst verdere be sprekingen zullen worden gevoerd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In de Rijksweg 4a, die in 1960 voor het verkeer tussen Amsterdam en Rotter dam wordt opengesteld, wordt ter hoog te van Abbenes onder de Ringvaart een aquaduct aangelegd. Deze tunnel is de eerste in zijn soort, die in ons land wordt gebouwd. Het zal nog anderhalf jaar du ren voordat de tunnel voor het verkeer kan worden opengesteld. Het werk vormt het sluitstuk in de reeks van 38 kunstwerken, die in de rijksweg 4a wor den gebouwd. Het aquaduct wordt de eerste verbin ding, die de Ringvaart ondergronds kruist. Voordat tot deze bouw werd be sloten, heeft de Rijkswaterstaat eerst en kele andere oplossingen voor de kruising van de rijksweg met de Ringvaart onder zocht. Men kwam tot de conclusie, dat een brug geen ideale oplossing zou zijn. Ter plaatse wordt de Ringvaart namelijk druk bevaren. Voornamelijk door zeilers, die van de Kagerplassen naar de Braassemer- meer en terug van deze waterverbinding gebruik maken. Voor een vaste overbrug ging zouden de kosten veel te hoog wor den. De diepe ligging van Haarlemmer meer en de aan de andere zijde van de vaart gelegen Googerpolder zou lange en zeer hoge toeritten naar de brug noodza- lijk maken. Een beweegbare brug werd eveneens geen ideale oplossing geacht. Edwin Schuster in Neurenberg verza melt verlopen bankbiljetten en houdt op een windstille dag een tentoonstel ling op een bordes. Het pronkstuk van zijn collectie is een biljet van honderd biljoen mark, uitgegeven tijdens de in flatie na de eerste wereldoorlog in Duitsland. De handelswaarde van het stuk bedraagt nu ongeveer 150 mark. Vandaag 2300 kisten De aanvoer bestond vanmorgen te IJmuiden uit 2300 kisten vis, waarbij 250 kisten schelvis, 250 wijting, 100 gul en ka beljauw, 830 verse haring, 165 makreel, 25 diversen, 400 schol, 185 stuks stijve kabeljauwen, 400 kleine kisten haring en 14.000 kg tong. De VL 142 loste 400 kisten haring en de Herman IJM 2 (van 25 juli) was pre sent met 110 kisten schelvis, 430 verse ha ring, 150 makreel, 100 gul, kabeljauw en kool vis, 180 wijting, 30 stuks stijve kabel jauwen, 400 kleine kisten haring en 225 kantjes gezouten haring. De KW 93 loste 160 kisten schelvis, 15 makreel, 10 gul en kabeljauw. 70 wijting en 155 stuks stijve kabeljauwen. Van de kleine vaart waren voor de schol- en tongaanvoer 22 scheepjes binnen. Voor het buitenland De export nam de regels grote kabel jauw af voor 67 tot 86, kleine voor 43, kisten grote kabeljauw voor 77 tot 96. De grote schol maakte 55 tot 66, zetschol 50 tot 55 en schol I 47 tot 50. Grootmiddel tong bracht per kg 3,30 tot 3,60 op, klein- middel 2,80 tot 3,30, tong I 3,10 tot 3,40 en tong II 3,10 tot 3,30. Het binnenland in De handel op het binnenland betaalde voor de haring vanmorgen 20 tot 24, ma kreel 27 tot 32. Kisten kleine kabeljauw deden 82, grote gul 48 tot 33, middel 33 tot 26, torgulen 23 tot 18. Zwarte koolvis deed 92 tot 76, koolvis I 32 en II 23. Leng ging weg voor 70, grote schelvis voor 37 tot 38, grootmiddel voor 33, kleinmiddel voor 37, pennen voor 35 tot 42 en braad- schelvis voor 18 tot 32. Wijting bracht 16 tot 24 op, grote tong per kg 4,50 tot 4,90 schol 2 en 3 respectievelijk 32 tot 40 en 20 tot 32. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de nacht van donderdag op vrijdag: ADECO, KW 5—85, 6—80, 9—11, 23—92, 25—11, 138—34, 147—75. IJM. 75—62, IJM. 283—37 k. HAP AS: KW 16—44, 19—30, 47—46, 54— 90, 140—40, 168—68, 170—50 k. RKP: KW 15—4, 43—29, 44—15, 85—6, 97—17, 20—12, 40—15, 41—85, 22—21, 127 11, 175—23 k. DUPA: KW 48—66, 67—14, 86—37, 37— 23, 130—6, 151—7, 163—45 k. Gemiddelde vangst Scheveningen 20, Katwijk 40 kantjes. Besommingen van heden Herman 25.200; IJM 3 1070; RO 29 f 960; KW 30 f 1700; KW 71 1290; KW 65 f 1120; VL 142 5490; KW 56 720; KW 93 7650; KW 98 f 1800; KW 60 f 1030. Naar de Westkust Ook de Sch. 117 van de Rederij Vrolijk te IJmuiden heeft koers gezet naar de westkust van Engeland. Het zal zeker veertien dagen duren, voordat de logger met de mooie grove door de vishandel zeer gewilde haring aan de markt zal komen. Blijven liggen De logger K W 104, die met 250 kisten vis in de nacht van donderdag op vrijdag binnenkwam is tot zaterdag blijven lig gen. Dit deed wel enigszins vreemd aan, daar er weinig schelvis aan de vrijdag markt was en in het geheel geen „zuid- schelvis". Tongvangsten De kottervloot, die vrijdagmorgen bin nenkwam moest het noodzakelijk hebben van de 700 tot 800 kilo tong, die de vissers in drie nachten vissen hebben buitge maakt. Bijvis, zoals schol, wijting en bot wordt vrijwel niet buitgemaakt. Westduitse vangsten De aanvoer van de haringvloot van West-Duitsland was tot 28 juli 163.881 kantjes groot. Hiervoor werden 163 reizen gemaakt. In 1957 werden in de overeen komstige periode van 138 reizen 135.305 kantjes scheep gehaald. Prijzen van donderdag Heilbot 3.502.60, gr. tong 5.0(14.50, grm. tong 4.00 - 3.80, kim. tong 3.70-3.50, kl. tong I 3.80—3.50, kl. tong II 3.803.40, tarbot 1 3.302.60 per kg. Tarbot IV 6257, gr. schol 68, grm. schol 60, kim. schol 5530, kl. schol I 67 46,kl. schol II 4821, schar 3614, bot 2212, v. haring 2518, makreel 2716, gr. schelvis 31—21, grm. schelvis 32 22, kim. schelvis 3223, kl. schelvis I 3522, kl. schelvis II 32—19,wijting 30—17, gr. gul 4335, mid. gul 3527, kl. gul 2618, kl. leng 24, kl. haai 32, poontjes 22. pieterman 80, kl. koolvis zw. 33— 22 per 50 kg. Gr. kabeljauw 172—72, gr. koolvis zw. 7773, gr. leng 86—65,gr. wolf 94 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 94 kisten tong en tarbot, 6 k. heilbot, 393 k. schol,40 k. schar, 20 k. bot, 1085 k. haring, 315 k. makreel, 550 k. schelvis,290 k. wijting. 225 k. ka beljauw en gul, 15 k. leng, 5 k. haai, 10 k. wolf, 5 k. poon, 80 k. koolvis en 25 k. diversen. Totaal 3110 kisten vis. (Van onze correspondent in Bonn) Het echtpaar Sch. uit Bonn is onlangs, juist voor zijn vlucht naar Oostenrijk, door de Westduitse contra-spionagedienst aan gehouden, na een onderzoek, dat ander half jaar heeft geduurd. Mevrouw Sch. is werkzaam geweest op het ministerie van Defensie te Bonn en bij het secretariaat van de Westduitse inzending op de wereld tentoonstelling te Brussel. De heer Sch. was boekhouder en propagandist van de Christen-democratische partij te Bonn. Anderhalf jaar geleden werd hij ontsla gen en kort daarna werd in het CDU- bureau te Bonn ingebroken, waarbij enig geld en lijsten met namen verdwenen. Deze inbraak werd niet opgehelderd, maar men verdenkt de thans gearresteerde man er van. Het ministerie van Defensie had al eer der argwaan gekregen en stuurde tijdens het carnaval een officier naar de woning van het echtpaar. Hij gaf in een dronken bui evenwel toe dat hij zijn gastvrouw en gastheer moest schaduwenDe officier werd disciplinair gestrafd. Tussen man en vrouw ontstond onenig heid. De man liet in café's los dat zijn vrouw, die naar Brussel was gegaan, voor de Oostduitse staatspolitie te Pankow werkte en dat men hem wilde vermoorden. Korte tijd later bleek het echtpaar ver zoend en dat de heer Sch., die nog altijd zonder werk was, over grote hoeveelheden geld beschikte. Men neemt aan dat Sch. voor de Oostduitse spionage werkte. Enige weken geleden haalde Sch. zijn vrouw uit Brussel en wilde met haar naar Oostenrijk gaan. Toen zij de grens wilden passeren, ontving het grensstation bericht, dat het echtpaar gezocht werd wegens spionage. Tengevolge van de aanhoudende ruimte op de geldmarkt is vanmorgen het tarief van daggeld wederom verlaagd met een kwart percent tot 2 percent. Enige dagen geleden, op 4 dezer, vond een verlaging plaats van 2 '/2 tot 2% percent. Bij druk zeilverkeer zou de brug te lang geopend zijn, waardoor de auto's op de rijksweg te lang zouden moeten wachten. Besloten werd daarom een aquaduct aan te leggen, temeer daar het polderland aanmerkelijk lager dan de Ringvaart ligt. Betonnen bak Op de plaats, waar de rijksweg de Ring vaart kruist, wordt het water via een be tonnen bak geleid. De bodem van deze bak fungeert als dak boven de verkeersweg. De totale lengte van het kunstwerk wordt 390 meter. In de betonnen bak is de doorvaartbreedte dertig, de breedte van de tunnel achtien meter. Ter plaat se heeft de rijksweg twee rijbanen van ieder twee rijstroken. De rijbanen worden door een middenberm van 2.50 meter ge scheiden. In de tunnel wordt geen verlich ting aangebracht. Vorig jaar is de Rijkswaterstaat reeds met de eerste werkzaamheden begonnen. Over een afstand van zeshonderd meter werd de Ringvaart omgelegd, wat nodig was om een grote en diepe bouwput te gra ven. In september zal deze bouwput ge reed zijn, zodat dan met de bouw van het eigenlijke kunstwerk kan worden begon nen. De betonpalen worden ingeheid tot op een diepte van dertien en zeventien meter onder N.A.P. Op deze palen komt de vloer van de tunnel te rusten, die de betonnen wanden moet dragen. Niet minder dan 250 ton stalen damplanken, zesduizend strekkende meter betonnen palen, vijftien honderd ton wapeningsstaal en veertien duizend kubieke meter gewapend beton worden in het kunstwerk verwerkt. Eerst wordt tweederde van het aqua duct gereedgemaakt. Dan wordt de Ring vaart over het betonnen aquaduct geleid, waarna het derde gedeelte van het bouw werk tot stand wordt gebracht. Om de Haarlemmermeer tegen wateroverlast uit de nabijgelegen polders te beschermen, wordt de dijk aan de binnenzijde van de Ringvaart om de tunnel geleid. Bij een eventuele dijkdoorbraak in de Googerpol der zou dus wel de tunnel vol lopen, doch zou de Haarlemmermeer tegen het water voldoende beschermd zijn. Bij een botsing op de Nude te Wage- ningen tussen een personenauto en een NBM-bus, werd een der inzittenden van de personenauto, de heer J. Jansen uit Venraay, gedood. De 4-jarige Annie Cor- nelisse werd zwaar gewond; de overige vier inzittenden twee vrouwen, de be stuurder en een kind werden minder zwaar gewond. De 22-jarige A. Oskam uit Utrecht, die op de Amsterdamsestraatweg met zijn bromfiets in aanrijding kwam met een vrachtauto, is aan zijn verwondingen overleden. De vrachtauto veranderde op de Amsterdamsestraatweg plotseling van richting. Hierdoor werd de heer Oskam klem gereden. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De heer G. Schievïng uit Havelte is in de buurtschap Witte Paarden, gemeente Steenwijkerwold, tijdens wegwerkzaam heden onder een achteruitrijdende vracht auto gekomen en gedood. De bijna tweejarige Elizabeth Maria Olde Scholtenhuis uit Oldenzaal is door een personenauto aangereden toen zij plotse ling uit het plantsoentje, waar zij speelde, de De Ruyterstraat opliep. Het kind was op slag dood. Op de verkeersweg UtrechtDen Haag, onder de gemeente Waarder, is een grote slippende personenauto door de schei dingsheg gevlogen en heeft op de ande-e rijbaan een touringcar uit Den Haag ge ramd. Door de botsing raakte ook de chauffeur van de bus de macht over het stuur kwijt, waardoor zijn voertuig door de heg naar de andere rijbaan schoot. Hier kon de chauffeur van een grote vracht auto dank zij grote tegenwoordigheid van geest een tweede botsing voorkomen. De hestuurder van de personenauto, de heer Aronson uit Driebergen, werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Woerden vervoerd. De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft verklaard (zie ons blad van gisteren, pag. 2), dat de die renbescherming zich zijns inziens ten onrechte tegen het houden van kistkalve ren verzet. Naar aanleiding hiervan deelt mr. dr. W. Hugenholtz, voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren het ANP mede, dat hij deze verklaring onjuist acht. Het opsluiten van kistkalveren in nau we en donkere hokken, waarbij deze die ren geen groen voer, maar alleen melk krijgen, aldus mr. dr. Hugenholtz, bete kent voor deze dieren niet alleen een voortdurende marteling, maar ook het toebrengen van schade aan hun gezond heid en dit alles ter wille van geldelijk gewin, namelijk het verkrijgen van blank kalfsvlees. Mr. dr. Hugenholtz acht het dan ook zeer juist, dat de regering het houden van kistkalveren wil afschaffen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7