Het Botlekgebied moet bij Rotterdam komen B&sxMk Wedstrijd voor amateurs in de kleinkunst Tuinders in N.O.-polder ongerust over vreemde plantenziekte HENSEN Gebed voor de automobilist Voorstel van de raad om een verzoek tot grenswijziging in te dienen KOKSBUIZEN-PANTALONS MUTSEN en SLOVEN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 9 B. EN W. VAN ROTTERDAM AAN VERRASSING GEEN GEBREK Veroorzaker zou een grondaaltje zijn, dat tot nu toe alleen in Amerika werd aangetroffen Voor nieuwe staatsdrukkerij moeten 200 woningen worden afgebroken Nederlandse matroos in New York veroordeeld Zeventig jaar koopman Verdwenen soldaat uit Parijs teruggehaald Tweede concours weekeinde in „feeststad" Kerkrade P. Zwaanswijk Kort nieuws Personeelswerving bij het rijk gecentraliseerd Mevr. Meir naar Londen genodigd door Llovd Feest in Biervliet Standbeeld voor uitvinder van het haringkaken KERKELIJK LEVEN Ds. Okke Jager Bij de poorttoren van het Muiderslot deed zich een ernstige lekkage voor en bij onderzoek bleek, dat de muur naast de toren dringend restauratie behoefde. Men is terstond met de her stelwerkzaamheden begonnen B. en W. hebben de gemeenteraad voor gesteld, aan de kroon het verzoek te rich ten, op grond van artikel 157 der Gemeen tewet de gemeentegrenzen van Rotter dam, Rozenburg, Spijkenisse en Geervliet te wijzigen, opdat het Botlekgebied bij bij Rotterdam komt. Dit gebied beslaat een oppervlakte van 1551 hectare, waar van 1262 hectare grond en 289 hectare water. In een toelichting verklaren B. en W. dat Rotterdam in de moeilijke omstandig heid verkeert, dat ten behoeve van de door de economische ontwikkeling nood zakelijk geworden havenuitbreiding gro te technische werken moeten worden uit gevoerd en voor een groot deel reeds tot stand zijn gebracht op het grondgebied van andere gemeenten. Deze gemeenten hebben een overwegend agrarische struc tuur en zijn bestuurlijk noch technisch in gesteld op de oplossing van de vraagstuk ken, welke aan de aanleg en exploitatie van zeehavens verbonden zijn. Daarom is het volgens B. en W. nodig dat de volle dige publiekrechtelijke zeggenschap in dat gebied bij Rotterdam komt te berus ten. Zij zeggen voorts, dat een veelheid van voorschriften en tarieven, van ver- gunninggevende, toezichthoudende en an dere instanties met verschillende beoorde lingsmaatstaven, welke zou ontstaan als de bestuursbevoegdheden van de gemeen ten Rozenburg, Spijkenisse en Geervliet onverminderd van kracht bleven, geens zins bevorderlijk is voor een vlotte en doel treffende behandeling van zaken en een uniforme exploitatie van de havens. Daar komt bij, dat de grenzen tussen deze ge meenten veelal niet zullen samenvallen met de grenzen der aan haven- en indus triële bedrijven in huur of erfpacht uit te geven terreinen, waardoor bijvoorbeeld één onderneming in meer dan éen ge meente zou komen te liggen. B. en W. merken op dat deze moeilijk heden zich nu reeds voordoen bij de re geling van de vergoedingen voor het ge- Advertentie voor het nieuwe Tb. T. Schooljaar. Zware drillkwaliteiten „SANFOR" maten 4244 10.15 46—48 10.90 50—56 11.75 hebben wij ook in jongensmaten voorradig. In de eerste helft van september zal op hét braakliggende terrein achter de huizen aan de Boomsluiterskade-Scheldestraat- Maasstraat-Pletterijstraat te Den Haag een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuwe staatsdrukkerij. Voor de ze bouw zullen later 200 woningen moeten worden afgebroken en zullen nieuwe stra ten moeten worden aangelegd. Voor het bereikbaar maken van het bouwterrein zullen twee huizen moeten worden afge broken. Later zullen de 200 andere wonin gen moeten verdwijnen. De procedure over de onteigening van deze huisjes, meest hofjeswoningen, is nog aan de gang. Gisteren is in New York de 20-jarige Nederlandse matroos A. Volkers uit Enk huizen, die getracht heeft een Duits meisje de Verenigde Staten binnen te smokkelen, tot één dag gevangenisstraf veroordeeld, evenals het meisje, de 18-jarige Karin Grauel. Volkers had haar in Bremen leren kennen en haar verborgen in zijn hut op het Noorse vrachtschip „Havmoy", toen dat naar de Verenigde Staten vertrok. Bij aan komst in de haven van New York had hij haar de raad gegeven, overboord te sprin gen en naar de wal te zwemmen. Het meis je durfde dat niet aan en werd later door de Amerikaanse douane gearresteerd, evenals de matroos. Na hun straf van één dag te hebben on dergaan zullen zij hét land worden uit gezet. In Bergen op Zoom is gisteren een feéstmarkt gehouden ter ere van de bijna 82-jarige heer A. Verbiest, die 70 jaar marktkoopman was. Na afloop van de markt, waaraan een internationaal stand werkersconcours was verbonden, werd de heer Verbiest tijdens een receptie het ere lidmaatschap aangeboden van de Neder landse Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel. De jubilaris werd ook na mens hét gemeentebestuur gelukgewenst. Collega's boden hem een huldeblijk aan. Minister Witte, oud-burgemeester van Bergen op Zoom, had de heer Verbiest een felicitatietelegram gezonden. De jubilaris stond 70 jaar geleden in Roosendaal voor het eerst als 11-jarige jongen met groente op de markt. Hij was 42 jaar geleden mede-oprichter van de Bergen op Zoomse weekmarkt. Voorts had hij namens de kooplieden van 1919 tot 1931 zitting in de Bergen op Zoomse gemeenteraad. Bij zijn 60-jarig marktkoop- manschap werd hem de zilveren ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, verleend. bruik van de havens en kaden, de orde en veiligheid in de havens en op de in dustrieterreinen, de politiebewaking en de behandeling van bouwaanvragen. De ge meente moet ook voorbereidingen treffen voor de gas-, elektriciteits- en watervoor ziening van het nieuwe industrie- en ha vengebied. Voor het onderhouden van goe de verbindingen met het Botlekgebied is Rotterdam thans, wat het openbare per sonenvervoer betreft, afhankelijk van de Commissie Vergunningen Personenver voer. Het samenstel van wettelijke bepa lingen en richtlijnen, dat bij deze vergun ningverleningen wordt gehanteerd, past echter niet voor de zeer bijzondere situa tie, welke zich hier voordoet. Langs de weg van samenwerking, zo verklaren B. en W. van Rotterdam ten slotte, kan naar hun mening geen bevre digende toestand worden geschapen. De organisatie van de wedstrijden voor amateurs is door de stichting „Haarlems Bloei" dit jaar opgedragen aan de stich ting „d'Oprechte amateur". Dit heeft met zich meegebracht dat, in tegenstelling tot de wedstrijden die in de zomer van 1957 werden gehouden, nu de inschrijving voor deelneming voor leden van vier afdelin gen van „d'Oprechte amateur" werd open gesteld, te weten Amsterdam, Hilversum, Den Haag en Kennemerland, welke rege ling in wezen neerkwam op een beperking van aanbiedingen. De afdelingen Amsterdam en Hilversum hadden elk voor de eerste wedstrijd, die donderdagavond in de aula van het Ste delijk Gymnasium op het Prinsenhof ge houden werd, zeven „solisten" en ensem bles afgevaardigd. Het was eigenlijk een selectieavond, waarop door de jury, ge vormd door Didi Sanders, mr. Harm Sme- des en de heer Jan van de Ven, uit de deelnemers een keuze gemaakt werd van degenen, die in aanmerking konden ko men voor een optreden op de finale, die zaterdag gegeven zal worden. Maar ook werd op deze avond enigszins de span ning van een concours gebracht door de twee genoemde afdelingen in vreedzame kamp tegenover elkaar te plaatsen voor het behalen van het grootste aantal pun ten. In deze strijd heeft het zoveel „klei nere" Hilversum zich met 57 punten te genover het machtige Amsterdam, dat 60 punten behaalde, kranig geweerd. „Los buenos amigos" uit Amsterdam be gonnen met een vlotte vertolking van een paar Zuidamerikaanse werkjes, waarbij de overigens charmante refreinzangeres te gereserveerd bleef. De Amsterdamse jeugdige accordeonist Rien Demoitié on derscheidde zich door een muzikale, vir tuoze en ook door dynamiek opvallende voordracht van variaties over een Rus sische melodie. In de zang van zijn stad genoot Roel Tillard, die zichzelf handig op de gitaar begeleidde, was een te kort aan overtuigende zegging, aan sfeer en aan ritmische nauwgezetheid. Op een veel hoger amusementsniveau stond het vlotte en verzorgde spel van de Amsterdamse „Rhythm Fellows" en respect kon men krijgen voor de technische beheersing, het goede samenspel en de ritmische lenigheid van het mondaccordeontrio „De Borwinis". Jack van Heumen uit Amsterdam was ongetwijfeld sympathiek als zanger van een paar Napolitaanse liedjes, maar ver boven hem uit ging zijn stadgenote de sopraan Els Bolkestein, die met expres sieve klare stem, levendige voordracht en leuke mimiek een paar operettefragmen ten zong. Zij zou daarmede zelfs in een geroutineerd beroepsgezelschap geen slecht figuur gemaakt hebben. Voor de afdeling Hilversum trad eerst op de bas Gé Franzel met negerliederen, die hij zèèr verdienstelijk en met eenvou dige uitdrukking vertolkte. Voor een ko misch intermezzo zorgde de heer en me vrouw Van de Water met pantomimeach tige imitaties van beroemdheden bij grammofoonmuziek. Voor een keer is zo iets wel aardig, maar duurzaamheid moet men er niet van verwachten, zelfs niet voor een tweede optreden. Het trio Wij nand le Gué speelde in verantwoorde stijl „moderne" muziek, waarna mevrouw Co- bie Andrée met goede intenties, maar te weinig bewust en overtuigend, te weinig gearticuleerd en té klankloos een paar „songs" vertolkte. Advertentie Een wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee heeft in Parijs de soldaat A. B. aangehouden, die samen met de sol daat H. G. K. uit het garnizoen Assen was gedeserteerd. B. die in Parijs werk had gevonden, had een brief geschreven aan zijn voogd in Sneek, waarin hij deze ver zocht hem zijn Nederlandse papieren toe te sturen. De voogd waarschuwde onmid dellijk de commandant van B. die de ma rechaussee verzocht de betrokkene uit Pa rijs naar Assen terug te brengen. Van sol daat K. heeft men inmiddels nog niets ver nomen. Het is niet uitgesloten dat K., die vóór zijn diensttijd gevaren had, op een schip heeft gemonsterd. De muziekstad Kerkrade raakt niet uit- gefeest. Donderdagmiddag werd in feite reeds het tweede concoursweekeinde in gezet. In de middaguren arriveerde na melijk de Ierse „Transport and general workers union band" uit Dublin. Dit korps was in 1954 ook al in Kerkrade te gast, zij het in een totaal andere samen stelling. „De helft van ons muziekkorps is namelijk in 1956, toen in Ierland grote werkloosheid heerste, naar Engeland en Amerika geëmigreerd", vertelde ons diri gent Joseph Murphy. De Ieren, voor een groot deel havenarbeiders van Dublin, maakten direct na aankomst een muzi kale mars door de klankstad. Bij aan komst aan het station werden zij door verscheidene gezinnen, waai1 in 1954 Ieren waren gehuisvest, opgewacht. Ook een Noors korps uit Tonsberg is reeds in Kerkrade In totaal worden vierentwintig muziekkorpsen voor zater dag en zondag verwacht. Een Spaanse harmonie uit Sevilla heeft haar komst telegrafisch afgemeld. Dit is het tweede Spaanse korps, dat in Kerkrade verstek laat gaan. Het concert, waarmee donderdagavond het Noordwestduitse filharmonische or kest uit Herhord afscheid nam, werd bij gewoond door bijna vijfendertigduizend muziekliefhebbers. Veel indruk maakte Fanneke Polak met een vaak aangrijpende voordracht van een paar eigen gedichten, getuigende van diep levensbesef. En Tip de Boer ontpopte zich met een paar staaltjes van grote vin gervaardigheid als een volleerde gooche laar. Een complete verrassing werd het optreden van het ensemble Jacques Or- land met de „geboren" chansonière Mar- got Fleury aan het slot van de avond. Met de geladen voordracht van enkele chan sons heeft deze zangeres haar toehoorders doen vergeten, dat zij bijeen waren op het Prinsenhof op een herfstachtige zo meravond. Zij heeft de illusie gegeven van la ville lumière, van Parijs, waar het hart van het Franse volk klopt door amoureu ze emoties, door sprankelende humor, maar ook door de druk van een tragiek, die het leven zijn donkerte en zijn uit zichtloosheid kan geven. En die wisse ling van emoties tekende zich af op het expressieve gezichtje van dit jeugdige zangeresje, in de trilling van haar stem en in het gebaar van haar handen. Op Shakespeares klassieke vraag: „What is in a name?" heeft deze Margot Fleury met haar zang wel een heel overtuigend ant woord gegeven. De eenheid van begelei ding en zang was door het uitstekende spel van het trio Jacques Orland voorbeeldig. Tussen de nummers in zorgde de heer Kees Bruijn voor eenvoudige conférences. Mr. Harm Smedes sprak tenslotte een woord van dank voor de inspirerende be langstelling van de toehoorders en deelde voorts mede dat het ensemble Jacques Or land met Margot Fleury, Jack van Heu- De voor kleuteronderwijzeres stude rende Margot Fleury uit Hilversum werd door de jury van het kleinkunst- concours voor amateurs te Haarlem met verreweg het hoogste aantal pun ten beloond. Zaterdag kan men - als ze in de finale optreedt - wederom haar Franse chanson beluisteren. men, Tip de Boer, Els Bolkestejn, The Rhythm Fellows en het Trio Wijnand le Gué voor de eindwedstrijd op zaterdag avond aanstaande gekozen zijn. Vanavond is er weer een selectie-uit voering in de aula van het gymnasium, bij gunstig weer buiten. Haagse en Ken- nemerlandse amateurs komen dan tegen elkaar uit en ook hierbij kan men verras singen verwachten. Wieker Eindrach". Via het Konink lijk Nederlands Zangerverbond ontving het mannenkoor „Wieker Eindrach" uit Maastricht een uitnodiging voor het ge ven van een concert op de wereldten toonstelling in Brussel. Dit concert zal plaatshebben op maandag 11 augustus in de muziektent van de wereldtentoonstel ling, in het park van Ossegem. Voor het concert werd een programma van een tien tal koorwerken samengesteld die uitge voerd zullen worden onder leiding van de heer G. Rorissen. Ambassadeur te Rome. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. W. F. L. graaf van Bylandt, ambtenaar van de buitenlandse dienst der eerste klasse, tot ambassadeur in Rome. Vier jaar. De rechtbank te Breda heeft een vrouw uit Bergen op Zoom veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord op haar man. Omdat zij meende, dat hij haar wilde verlaten, had zij hem met een mes in de hals gestoken. Dank zij snelle doktershulp bleef de man in leven. (Van onze correspondent) Zwolle. Bjj Ens in de Noordoostpolder is een tot dusverre in ons land onbekende plantenziekte geconstateerd. De ziekte treedt zeer plaatselijk op en beperkt zich hoofdzakelijk tot drie gewassen: irissen, peen en sla. De Plantenziektekundige Dienst heeft reeds een onderzoek inge steld en naar verluidt wordt de ziekte veroorzaakt door het optreden van een tot nu toe alleen nog in Amerika aange troffen grondaaltje. Op sommige bedrij ven treedt de kwaal met name in de iris- De rijksinstantie die tot nu toe het per soneelsbeleid van het rijk uitvoerde, de Centrale Personeels-Dienst (C. P. D.), gaat verdwijnen. Met ingang van 1 sep tember worden personeelswerving en taakanalyse bij verschillende diensten ondergebracht. De personeelsvoorziening krijgt onderdak bij de Rijks-Psycholo gische Dienst. Alle ministeries zullen ver plicht zijn, hun vakatures bij het bureau op te geven. Deze meldingsplicht was er bij de C.P.D. niet. Het Bureau Personeels voorziening zoekt uit de gegadigden voor een rijksfunctie een aantal geschikte per sonen uit (ten hoogste zes) en draagt die bij het betrokken ministerie voor. Het ministerie mag tussen de voorgedrage nen een keuze doen, maar mag niet op eigen gelegenheid een andere sollicitant aanstellen. Alle aanstellingen lopen dus via het nieuwe bureau. De meeste aandacht zal worden be steed aan de wachtgelders, ambtenaren, die op de een of andere manier zijn afge vloeid en door vergaande specialisatie niet gemakkelijk in het particuliere be drijfsleven te werk kunnen worden ge steld. Het bureau krijgt opgave van amb tenaren, die op wachtgeld zullen worden gesteld en kan dan, doordat alle vakatu res bij alle ministeries bekend zijn, op ef ficiënte wijze voorzieningen treffen. De toestand is nu zo, dat de minister van Binnenlandse Zaken, die met de eer ste personeelsselectie is belast, in bepaal de gevallen zijn collega's van de andere ministeries kan dwingen een sollicitant, die aan redelijk te stellen eisen voldoet, te plaatsen. De bedoeling van de nieuwe re geling is vooral een vlot lopend bureau te scheppen, dat met weinig personeel en een moderne gemechaniseerde admini stratie snel en doeltreffend werkt. De voordelen van het nieuwe systeem zijn: meer gemak voor de sollicitanten, die zich nu alleen tot het Bureau Personeelsvoor ziening behoeven te wenden om voor be trekkingen bij alle ministeries in aanmer king te komen. Wachtgelders komen snel ler weer in het arbeidsproces en door een centrale advertentie-organisatie kan de werving van buitenaf efficiënter geschie den. Het promotiebeleid kan verbeterd worden, omdat ook overhevelen van het ene naar het andere ministerie mogelijk is. Alle sollicitanten komen met hun. ge gevens van opleiding, leeftijd en ervaring op een ponskaart te staan. Men blijft drie maanden „in roulatie". Heeft men dan nog geen betrekking, dan moet een nieuwe aanvrage worden ingediend. Op deze ma nier krijgt men geen oude dossiers en wordt het systeem om de drie maanden geheel vernieuwd. PARIJS (UPI) De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, die thans in Rome vertoeft, zal maandag in Londen besprekingen voeren met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, zo heeft de Israëli sche ambassade in Parijs bekend ge maakt. Mevrouw Meir maakt de reis naar Londen op uitnodiging van Selwyn Lloyd. sen zo sterk op, dat ten opzichte van dit gewas min of meer van een misoogst ge sproken kan worden. Al sinds enige jaren hebben sommige tuinders in Ens last van een onregel matige stand van de gewassen. Aanvan kelijk maakte men zich daarover niet al te ongerust, omdat men met nieuw land te maken heeft, waarvan hier en daar de ontwatering nog niet geheel in orde is. Dat laatste is in de loop van 1957 verhol pen, maar dat en ook een intensieve be mesting van de grond bracht niet de ver wachte resultaten. Het gewas bleef on regelmatig en langzamerhand kwamen van steeds meer bedrijven dezelfde klachten. Vooral in peen en irissen, twee belang rijke gewassen op de zandgronden ten zuiden van Ens, kwamen op dezelfde pet- celen vaak grote verschillen voor. De opbrengsten liepen hier en daar sterk terug en ten einde raad hebben de tuin ders de Plantenziektekundige Dienst in geschakeld, die nu een onderzoek is begonnen. Hoewel dit onderzoek nog pas in een beginstadium is men zal waarschijnlijk een grote proeftuin in de nabijheid van Ens aanleggen schijnt het wel haast zeker te zijn, dat een tot nu toe in Europa onbekend grondaaltje de oorzaak van de misère is. In ons land is een klein aantal soorten aaltjes bekend, die grote schade kunnen aanrichten aan de gewassen, waarop zij parasiteren. Zo kent men een bietenaaltje en een aardappelaaltje. Het zijn zeer kleine wormpjes, die aan de wortels der gewassen zuigen en vaak in zulke grote hoeveelheden voorkomen, dat zij aan die gewassen enorme schade kun nen toebrengen. Een bekende soort is het aardappelaaltje, dat ons de beruchte aardappelmoeheid heeft bezorgd. Al die aaltjes hebben één opmerkelijke eigenschap met elkaar gemeen, namelijk dat zij niet van het ene naar het andere gewas overgaan, als die gewassen geen familie van elkaar zijn. Een van de be langrijkste bestrijdingsmethoden is der halve een goede vruchtwisseling. De Wet op de Aardappelmoeheid bepaalt dan ook, dat slechts eens in de drie jaar aard appelen op dezelfde grond verbouwd mogen worden. Bestrijding moeilük De aaltjes planten zich zeer snel voort en kunnen jaren in latente toestand in de grond blijven leven. Wanneer dus een land met deze diertjes is besmet, is het zaak om er lange tijd niet meer hetzelfde gewas op te verbouwen. Het kan zijn dat zelfs na tien jaar in dergelijke grond nog voldoende aaltjes in leven zijn om het land, als daarop het vroeger eens geteelde gewas weer wordt verbouwd, in één jaar tijds weer geheel te besmetten. Het verontrustende van de ziekte bij de gewassen te Ens is dat zij zich niet be perkt tot een enkel tuinbouwprodukt, maar drie zeer uiteenlopende gewassen aantast. Wanneer zou blijken, dat de aal tjes zich gaan aanpassen aan elk wille keurig gewas, zou de situatie voor de tuinbouw verontrustend worden. Tot nu toe heeft men echter nog niet aan andere dan de drie genoemde gewassen schade kunnen constateren. Men kan thans twee dingen doen: ge wassen telen, die nog geen tekenen van besmetting hebben getoond, of de grond gaan ontsmetten. De eerste methode zou de tuinders groot nadeel berokkenen, want het betekent dat geen irissen, wor telen en sla kunnen worden verbouwd. Tot nu toe heeft vooral de peen bij de Enser tuinderij een voorname plaats in genomen, daar de kwaliteit en de kwanti teit van het produkt steeds zeer goed zijn geweest. Ontsmetten van de grond is na genoeg ondoenlijk wegens de zeer hoge kosten. Er is een middel in de handel, waarmede het ontsmetten van één hectare grond op omstreeks f1500 komt. Het mid del werkt echter niet afdoende, want na drie jaar heeft men op ontsmette grond weer aaltjes en kan men opnieuw begin nen. Gemiddeld zou men dus ongeveer f500 per hectare per jaar moeten neer tellen, ongerekend de bijkomende kosten. Op vrijdag 5 september zal te Biervliet het gedenkteken onthuld worden voor Willem Beukelszoon, de man, die in de veertiende eeuw het haringkaken uit vond. Zijn methode wordt nog steeds bij de haringvangst toegepast. Het gedenkteken, waarvoor gelden bij een werden gebracht uit visserijkringen, terwijl ook rijk, provincie en diverse ge meentebesturen van visserij steden bij droegen, zal in brons worden uitgevoerd. Het is vervaardigd door de beeldhouwer Philip ten Klooster uit Veere en zal 1.70 meter hoog worden. Het komt op een stenen voetstuk van een meter op het marktplein te Biervliet te staan, de stad, waar Willem Beukels zoon in de veertiende eeuw woonde. Het beeld stelt voor een hedendaagse haring visser, die het bekende kaakmesje in de rechterhand heeft en een haring in de linkerhand. Het beeld zal onthuld worden door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, waarna een historische optocht door Bier vliet zal trekken, waaraan ruim 200 per sonen zullen deelnemen. Tot besluit van de feesten bij de onthulling van dit monu ment wordt een wedstrijd in het haring kaken gehouden, waaraan vissers uit Vlaardingen, Katwijk, Scheveningen, IJmuiden en Breskens zullen deelnemen. Onlangs hebt u kennis kunnen nemen van een boodschap, die door de Her vormde Synode aan de kerkeraden is ge zonden en die betrekking had op het ver- keersvraagstuk. Ongeveer tegelijkertijd dat we hiervan op de hoogte werden ge steld, troffen we in het Amerikaanse weekblad The Christian Century een „Gebed voor de automobilist" aan, dat door de Lutherse dominee David J. Quill te Minneapolis werd geschreven. Zijn „Motorist's Prayer" luidt, vertaald, als volgt. „Heer, doe zwaar op mij drukken de grote verantwoordelijkheid die ik op mij laad, wanneer ik het stuurrad van mijn auto ter hand neem. Ofschoon ik Uw lei ding in alle dingen behoef, heb ik deze in het bijzonder nodig nu leven en dood in mijn handen liggen. Schenk mij voortdu rend een diepe eerbied voor het leven van de mens, alsmede een verlangen het te beschermen. Herinner mij, wanneer ik onvoorzichtig mocht worden, aan de ge zinnen waar kommer en eenzaamheid heersen, aan de ziekenhuizen waar gebro ken lichamen in pijn en angst terneer liggen omdat iemand vergeetachtig was. Schrijf onuitwisbaar in mijn geweten, dat ik elke keer waarop ik het stuurwiel van mijn auto in handen neem, een moorde naar kan worden; dat ik door enkele ogenblikken van onvoorzichtigheid ge confronteerd kan worden met een ver schrikkelijke tragedie zowel voor mijn ge zin als voor anderen. Sta mij toe de christelijke deugden, ge duld en zorgvuldigheid, onophoudelijk in praktijk te brengen. Help mij bij het be tonen van dezelfde hoffelijkheid en vrien delijkheid tegenover andere weggebrui kers die ik zo graag van hen verwacht. Wanneer anderen de voorgeschreven maximumsnelheid overschrijden of an derszins de wet overtreden, bewaar mij dan voor de verleiding hetzelfde te doen. Vergeef mij de ergerlijke dwaasheid te denken dat het geoorloofd is de wettige verkeersregels te overtreden, zolang ik maar niet betrapt word. Laat me voort durend beseffen, dat ik zowel tegenover U als tegenover de overheid verantwoor delijk ben voor de eerbiediging van de wettelijke verkeersregels. Doe ik dat niet dan zondig ik tegen U en tegen mijn me demensen, zelfs als niemand het zou zien en er geen ongeluk van komt. Heer, ver leen mij de macht over mijn wagen en over mezelf, elk ogenblik van de dag. Sta mij bij om in gehoorzaamheid aan de wet vreedzaam te leven, het leven te beveili gen in plaats van te vernietigen en door mijn voorbeeld anderen er toe te brengen hetzelfde te doen. Amen." De bekende publicist en televisiemede werker ds. Okke Jager, gereformeerd pre dikant, is in conflict geraakt met de leger leiding. Hij heeft in het blad „Op de uit kijk" een artikel geschreven en de inhoud daarvan is voor de leiding van de Ko ninklijke Landmacht en van de Konink lijke Marine reden geweest om het ver spreiden van het betreffende nummer onder de militairen te verbieden. „Ik had nooit verwacht dat ze er zo'n drukte over zouden maken", verklaarde ds. Jager toen hij het besluit van de leger leiding vernam. Het gewraakte artikel be handelt het oorlogsvraagstuk, dat de schrijver de moeilijkste kwestie acht waarmee de christelijke ethiek in onze tijd geconfronteerd wordt. Hij duidt op enkele critische vragen die prof. Diepen horst stelde naar aanleiding van een rap port, dat op de synode van de Gerefor meerde kerken over dit vraagstuk werd ingediend. „Indien de Suezkwestie bij voorbeeld een nieuwe grote oorlog had teweeg gebracht, wat heeft men dan te onzent aan de uitspraak, dat een oorlog alleen rechtvaardig mag heten als hij ge voerd wordt uit zelfverdediging of ter handhaving van het internationale recht?" Ds. Jager is van mening, dat in het rap port beter had moeten uitkomen dat zelfs de kerk het niet meer weet. Ook meent hij, dat men van de kerk en van de ker kelijke bladen èn van de christelijke tijdschriften en dagbladen mag verwach ten, dat zij de verontrusting over het oorlogsvraagstuk levend houden. Hij citeert voorts onder anderen een groot aantal ingezonden stukken, die destijds zijn geplaatst in het dagblad Trouw naar aanleiding van een folder van het mi nisterie van Oorlog. Over de marine zegt hij: „Wij mogen niet zonder huivering langs een aanplak bord van de Marine lopen: Zorg dat je er bij komt! Zoiets als advertenties in de bezettingstijd: Hang niet aan je moeders rokken, ga met de Kriegsmarine uit knok ken". Ds. Jager gaf als zijn mening te kennen dat zijn artikel niet antimilitaris tisch wil zijn, maar slechts geschreven is om de gedachten over al de problemen rond de oorlog op gang te houden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9