In november per K.L.M. via de noordpool naar Tokio Communisten remmen sociale vooruitgang in Italië Vanmorgen in de vishal en op zee Krijger's Haster's Carrosseriefabriek A. A. JANSSEN ZN 10 Op Schiphol is men reeds maandenlang met de voorbereidende werkzaamheden bezig Beroving was verzonnen Dordts echtpaar in arrest Arbeiders lopen niet meer warm ter verdediging van de buitenlandse politiek in Moskou Schande Aanbesteding in Velsen van etagewoningen Hulp voor slachtoffers van brandstichter Kunstmaan-verschijningen Scheepvaart Voor eon betrouwbare auto WOONHUIS MET GARAGE ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 Op zaterdag 1 november, des avonds om 10 uur, zal een K.L.M.-Douglas DC-7C met gezagvoerder Snitslaar en met aan boord een groep vertegenwoordigers van alle lagen van het maatschappelijk leven der Westeuropese landen, van Schiphol opstijgen voor de eerste vlucht van de ge regelde dienst van de K.L.M. over de noordpool naar de evenaar, van Amster dam via Anchorage op Alaska naar Tokio en Biak. Verscheidene afdelingen van de K.L.M. onder de coördinerende leiding van een speciale „poolcommissie" zijn reeds lang bezig met de voorbereidingen voor deze nieuwe lpn, die over een gebied loopt, waar de K.L.M. tot dusverre niet kwam. Er is een diepgaande studie gemaakt van het reisschema. Problemen, betrek king hebbende op de dagen en uren van vertrek, zowel in Amsterdam als op Biak, met aansluitingen op Schiphol, zowel uit gaand als thuiskomend voor geheel Euro pa met Rome als meest zuidelijke punt, werden opgelost. Rekening moest worden gehouden met het feit, dat de DC-7C's van de K.L.M. op een andere dag, in ieder ge val op een ander uur in Anchorage zouden moeten landen als de toestellen van de S.A.S. en van de Air France. Het resultaat is, dat de K.L.M. voor een frequentie van twee keer per week in beide richtingen zaterdags en woensdags, te beginnen op 1 en 5 november, van Schiphol vertrekt. Er wordt een tussenlanding van 1 uur in Anchorage op Alaska gemaakt. De machi ne blijft voorts maar anderhalf uur in To kio en vertrekt dan naar Biak, waar acht uur tijd is voor technische controle. Op el ke woensdag en zondag komen de toestel len op Schiphol terug om twee uur in de middag. Vóór 1 november worden twee proefvluchten gemaakt om de bemannin gen met route en navigatie vertrouwd te maken. Route De route loopt in grote lijnen (veel hangt voor elke vlucht af van de weerbe richten) van Amsterdam via Noorwegen en oostelijk van IJsland naar Anchorage, een afstand van ongeveer 7800 km. Ancho rage-Tokio via de poolroute is 13.600 km., hetgeen 2400 km. korter is dan via Rome, Karachi en Bangkok. In Anchorage wordt geland om brandstof in te nemen. Passa giers en goederen met bestemming An chorage worden niet meegenomen. We gens het overschrijden van de internatio nale datumlijn wordt op de vlucht naar Tokio een dag verloren, op de terugweg evenwel een dag gewonnen. Vliegtijd De vliegtijd met tussenlandingen van Amsterdam naar Tokio is berekend op on geveer 32 uur en die van Tokio naar Am sterdam op 30 uur. Dit verschil is te ver klaren door het feit, dat op het traject toklo-Anchorage gewoonlijk van staart- wind kan worden geprofiteerd. De route via Rome, Karachi en Bangkok naar To kio vergt met de Super Constellations 48 uur. Op deze route -zijn namelijk meer landingen in de dienstregeling opgenomen voor het passagiers- en vrachtverkeer. De bemanning van elk vliegtuig zal uit tien personen bestaan. Voor de trajecten van Amsterdam over Anchorage naar To kio en terug zijn negen bemanningen aan gewezen, die allen reeds op de noordatlan- tische route vliegen. Zij verwisselen in Anchorage en Tokio en zijn, van Amster dam uit gerekend, in tien dagen uit en thuis. De route tussen Tokio en Biak wordt door een gedetacheerde bemanning ge vlogen, die na zes weken wordt afgelost. Deze bemanning vliegt dus telkens heen en terug van Tokio naar Biak. Maaltijden en dranken worden voor de gehele route tot Tokio uit Amsterdam mee genomen. Praktische en economische re denen spelen hierbij een rol. Aan extra gewicht kost dit 250 kg. Per week zullen na 1 november vier toe stellen van de K.L.M. op Biak landen en eenzelfde aantal vertrekken, namelijk twee via de pool, één via Karachi en Bang kok en Biak naar Sydney en terug. Biak wordt dus een belangrijke stopplaats voor de K.L.M., vooral ook met het oog op de technische controle, welke de toestellen die via de pool vliegen, daar zullen onder gaan. Navigatie In oktober 1957 is reeds begonnen met de navigatievraagstukken te bestuderen. De route is zodanig uitgekozen, dat het toestel op het gehele traject nooit meer dan twee tot drie uur van een vliegveld, dat als uitwijkhaven dienst kan doen, af is. Zo nodig kan worden gebruik gemaakt van een baan op een drijvend ijsveld, waar zwaar geladen stratocruisers van de Ame rikaanse luchtmacht zelfs kunnen landen en vertrekken. Op Schiphol zullen specia le poolnavigatie-cursussen van tien dagen voor gezagvoerders, piloten en naviga tors worden gehouden. Op de beide proef vluchten worden de bemanningen ver trouwd gemaakt met de praktijk. Na de cursus krijgen de bemanningen nog in structies over de vliegvelden, die in en na bij de poolroute zijn gelegen. De gebrui kelijke navigatiekaarten zijn ten noorden van de 70ste breedtegraad niet meer bruikbaar, daar zij in dat gebied te veel vervormd worden. Er zijn nu polair-ste- reografische kaarten getekend, die in het hoge noorden gebruikt zullen worden Speciale kompassen In de buurt van de magnetische pool wordt het kompas reeds op 500 tot 600 km. afstand dol. Daarom worden twee gyro- magnetische kompassen in alle DC-7C's ingebouwd. Voor de controle op de juiste werking van deze gyro's is behalve de pe- riscopische sextant voor de plaatsbepa- ling nog een speciaal kompas aan boord, waarmede de richting van de zon wordt bepaald, ook als deze enkele graden onder de horizon is. Altijd goed weer Het gehele jaar door is het vliegweer boven het poolgebied stabiel. Onweers buien kent men er niet. De poolstreken be horen tot de droogste regionen van de we reld. Het zicht is zeer goed. Temperaturen op 6000 meter hoogte variëren van min 33 tot 43 graden in de winter en van min 17 tot min 25 graden in de zomer. Sneeuwstor men zijn lokaal, remous komt in de pool streken weinig voor. De weersomstandig heden in Anchorage zijn goed. Laaghan gende bewolking of mist is er zeldzaam. In de zomer verdwijnt de zon in de pool streken niet beneden de horizon, in de win ter komt zij er niet boven. In het voor-en najaar ziet de luchtreiziger de zon, als hij na zonsondergang uit Amsterdam vertrekt de volgende dag twee keer opkomen en één keer ondergaan. In het voorjaar is de poolvorser-journa- list Innes Taylor op Schiphol geweest om adviezen te geven. In elk vliegtuig zal een speciale pooluitrusting een plaats krijgen. Deze bestaat uit poolzakken, slaapzakken, houwelen, schoppen, kooktoestellen, gewe ren, een zendertje, voedsel in blik en tech nische apparaten om drinkwater te ver krijgen. Deze speciale uitrusting weegt 200 kg. Thans is aan het licht gekomen, dat de echtgenote van de congierge van een ver kooplokaal in Dordrecht, die bp 7 juli bij de politie aangifte van een beroving, deze beroving samen met haar man had ver zonnen. De vrouw had op die dag de politie opgebeld met het verzoek haar te komen bevrijden uit een kamer, waar zij door een onbekende man was ingesloten. De onbekende zou volgens haar verklaring aan de deur zijn gekomen met het ver zoek, een biljet van 25,te wisselen. Zij had toen een portefeuille, die 1200, bevatte, uit de kamer gehaald. De man, die bij de voordeur stond te wachten, griste haar de portefeuille uit de hand, duwde haar een zijkamertje in en deed de deur op slot, waarna hij verdween. Uit het onderzoek van de recherche is nu gebleken, dat dit verhaal gefantaseerd was. Het echtpaar verkeerde in financiële moei lijkheden en wilde het doen voorkomen alsof het als gevolg van de beroving niet aan zijn verplichtingen kon voldoen. Man en vrouw hebben bekend en zijn in het politiebureau opgesloten. (Van onze correspondent in Rome) De Italiaanse minister van Binnenland se Zaken Tambroni heeft in een bewogen zitting van de Senaat, die in een handge meen dreigde te eindigen, verslag uitge bracht over de wijze waarop de commu nistische partij in Italië heeft getracht on rust te zaaien naar aanleiding van de ge beurtenissen in Libanon en elders. De eer ste indruk is dat er heel wat gebeurd is: straatgevechten, sabotage en het voorne men maar het bleef bij woorden om op Ciampino, het vliegveld van Rome, waar Amerikaanse militaire vliegtuigen op weg naar het oostelijke bekken van de Middellandse Zee benzine innamen, eens wat schoten te lossen om te tonen dat het Italiaanse volk het niet eens is met de im perialistische politiek. Als men er wat die per op ingaat, blijkt echter al gauw dat de politie zonder veel krachtsinspanning overal de orde heeft kunnen handhaven. Hier en daar, vooral in Rome, werden per sonen gearresteerd, die hadden deelgeno men, of wilden deelnemen, aan vergade ringen en betogingen „tegen het wester se imperialisme en voor de vrijheid der Arabische naties". De voornaamste arres tant was mevrouw Carla Bentivegna, ge boren Capponi, draagster van de gouden medaille voor haar belangrijk aandeel in de verzetsbeweging in 1944/45 en tot voor kort communistisch kamerlid. Tot ver wondering van velen hebben intussen vrij wel alle verdachten, ook mevrouw Cap poni, ontkend, dat zij zouden hebben deel genomen aan een vergadering of betoging. Zij „kwamen toevallig voorbij en werden per abuis door de politie ingerekend." Zelfs de hoofdpersonen in deze commu nistische actie hebben blijkbaar niet meer de moed voor hun overtuiging (al is het een alleszins eerbare overtuiging de Ame rikaans-Britse maatregelen in het Nabije Oosten te laken) uit te komen. In 1947, toen op 14 juli een aanslag werd gepleegd op het leven van Togliatti, heeft het wei nig gescheeld of er brak in Italië een com munistische revolutie uit. Alléén de toe vallige omstandigheid dat op dezelfde dag Bartoli de „Tour de France" won, bracht in de algemene feestvreugde de opgewon den gemoederen tot bedaren. Heftig wa ren ook de betogingen en straatgevechten in de dagen van de oorlog in Korea. Daar bij vergeleken is wat nu gebeurt een slap pe vertoning. Waarom is de houding der massa zo zeer veranderd? Daarop is maar een ant woord mogelijk: de massa der arbeiders heeft begrepen dat de communistische partij niet op eigen benen staat, maar zich moet regelen naar het woord van Moskou. Vooral de gebeurtenissen in Hon garije hebben de ogen geopend en daar naast de houding van Tito. De Italiaanse arbeider begint in te zien, dat men hem misbruikt om te manifesteren voor en te gen zaken, waarin hij niet het minste be lang stelt. Destijds voor Korea, nu voor de Arabieren. Men verwacht van hem, dat hij bewondering zal koesteren voor de zelfde Nasser die, nog geen drie jaar ge leden, door de communistische pers als „fascist", „tiran" en „militarist" werd uitgekreten, bewondering ook voor een groep kolonels en andere militairen in Sy rië, of Irak, of Libanon, die men onmoge lijk als „vertegenwoordigers van de strij dende arbeidersklasse" kan zien. En dit alleen omdat het op het ogenblik zo te pas komt in de politiek van Moskou, die, in het buitenlands beleid, onder de communisten dezelfde lijn volgt als onder de tsaren. Zon der dat zij deze dingen goed onder woor den kunnen brengen, worden zij door de grote massa aangevoeld. Dat die arbeidersmassa toch communis tisch stemt, is een andere zaak. Gewoon te en een gevoel van trouw aan de „ar beiderspartij", geven daarbij de door' slag. En vooral is het van belang dat de christendemocraten (de enige partijfor matie die tenslotte meetelt) niet in staat zijn het communisme afdoende te bestrij den, omdat zij de ingrijpende sociale her vormingen, die Italië broodnodig heeft, niet of druppelsgewijs en met voelbare te genzin invoeren. Het is waar dat zij nau welijks anders kunnen, omdat de gezeten burgerij in Italië totaal gespeend is van alle sociaal gevoel en veel liever dan ook maar iets te doen voor rechtvaardige be strijding van wantoestanden, zijn hoop vestigt op een „krachtige regering", die „raddraaiers" in het gevang stopt of voor het executiepeloton stelt. Dit gruwelijk on begrip van de „hogere" standen, maakt dat het communisme, theoretisch, nog al tijd een grote propaganda waarde heeft. Voor de vele miljoenen armen blijft het „de blijde boodschap" bij uitnemendheid en heeft het mystieke, messianistische waarde. Maar de leiders, hoezeer ook door de massa vereerd, kunnen deze niet meer door hun woord tot een revolutionair op> treden bezielen, omdat de massa voelt dat de doelstellingen der partij niet in Rome maar in Moskou worden vastgesteld. Het gevolg van een en ander is dat het communisme de zaak der arbeiders ma teloze schade toebrengt. In de eerste plaats zal, zolang de zaken zo blijven, een democratisch socialisme hier geen kans van slagen hebben en vooral niet, wanneer de leiding der sociaal-democraten al te ge dwee achter de christen-democraten aan loopt. Nenni heeft nog enige vat op de ar beiders. Saragat's aanhangers zijn kleine ambtenaren, kantoorbedienden en derge lijke, maar geen arbeiders. Bijzonder schadelijk is voorts het optreden der com munisten op het terrein der vakbeweging. Ook de protestmanifestaties tegen „het westerse imperialisme" worden door gaans georganiseerd door de vakbonden, die nu eenmaal onder communistische lei ding staan. Het gevolg is, dat de arbei ders de vakbonden niet langer beschou wen als verenigingen, die voor hun econo mische belangen opkomen. Zij worden kopschuw en zien uit naar een andere vorm van organisatie. Voor de rooms-ka- tholieken is de oplossing gemakkelijk te vinden, maar in de arbeidersstand in Ita lië is, vooral onder de mannen, het rooms- katholicisme, de godsdienst in het alge meen, verre van gezien. Zo komt het dat juist in het noorden, in de grote industrië le centra, de vakbonden niet langer als „het schild der arbeiders" worden ge voeld. Veelal weten de werkgevers daar gebruik van te maken, door op handige wijze een „vakbond voor het eigen be drijf" op te richten, een bond dus die tot geen der drie grote nationale confedera ties behoort (algemene, lees communisti sche, rooms-katholieke en veel kleiner so ciaal-democratische) en dus bij arbeids geschillen vrij machteloos staat tegenover het paternalisme van de werkgever. De communisten hebben dus, door hun (mis lukte) pogingen om de arbeiders voor de kar van de Russische buitenlandse poli tiek te spannen de arbeidersbeweging van hun land in groot gevaar gebracht en zij beletten de strijd voor de dringend nodi ge sociale voorzieningen. Als waarschu wend beeld van waartoe dit kan leiden, heeft men nu Frankrijk, ook al zijn de toestanden daar geheel anders, waar noch de communistische partij noch de vakbe weging onder communistische leiding heeft kunnen beletten, dat de reactie in de vorm van De Gaulle, of de ernstiger vorm van Soustelle en Massu, kon zege vieren. Hedenmorgen is op het raadhuis te Velsen aanbesteding gehouden voor de bouw van twee-en-veertig étage-woningen aan de Oranjestraat te IJmuiden. Inschrij vers zijn: firma Van der Putten te Haar lem voor een bedrag van 654.900,M. Koning te Santpoort voor 698.500,G. Groot te Den Helder voor 874.000,Joh. R. Keijzer te Den Helder voor ƒ824.000, n.v. A. Kingma en Zn. te Emmeloord voor 674.750, De gunning van de bouw zal slechts plaats hebben als de gemeente de beschik king kan krijgen over een geldlening die aan de van rijkswege voorgeschreven eisen voldoet en als ter zake een premie van rijkswege zal worden toegekend. Architecten zijn: Jb. Schipper Jr. (B.N.A.) te Zaandam en de directeur van de ge meentelijke dienst voor de volkshuis vesting. De oproep om de veehouders in Haas trecht en Gouderak, die vorige week door het werk van een brandstichter hun ooer- derij verloren, te hulp te komen, neeft veel weerklank gevonden. In één week werd reeds f25.000 bijeengebracht. Niet alleen uit de streek, maar uit alle delen van het land kwamen bijdragen binnen. Verpleegsters van het ziekenhuis te Dirksland zonden f 45 onder het motto „wij dragen een steentje bij voor een nieuwe boerderij". Op andere wijze wor den de getroffen boeren geholpen. Buren helpen met puinruimen en burgemeester mr. Lepelaars van Haastrecht heeft „sta- lenboeken" met ontwerpen voor nieuwe boerderijen laten zien, waaruit de boeren een keus kunnen maken. Allerlei instan ties verlenen medewerking opdat zo viug mogelijk nieuwe boerderijen kunnen wor den gebouwd. In elk geval wil men vóór de winter de stallen voor het vee klaar hebben. Jongen verdronken. Nabij de groente veiling te Noord Scharwoude is de 13-jarige André Winter zonder dat iemand het be merkte te water geraakt en verdronken Toen de ouders later op de dag ongerust werden over zijn wegblijven, ging de vader met anderen op zoek. Het was de vader, die het stoffelijk overschot van zijn zoon vond. Contract met Israel In de moeiljjke positie, waarin de Ne derlandse haringhandelaren en rederijen zijn komen te verkeren door de geringe export van gezouten haring en het over vol raken van de pakhuizen, is thans enig licht gekomen. De Nederlandse Bond van Haringhandelaren heeft een contract af" gesloten voor de levering van 22.000 vaten gezouten haring aan Israel. De levering beloopt een bedrag van ruim één miljoen gulden en moet half maart 1959 voltooid zijn. De mogelijkheid bestaat, dat dit aantal vaten nog groter wordt. De Bond is thans nog in onderhande ling met Oost-Duitsland over de levering van vaten haring. Twee slepen De logger SCH 341 van de rederij Jac. den Duik en Zn. is vrijdag met een defecte motor door de SCH 2 van de V.V.M. naar de Scheveningse haven ge sleept. De SCH 341, die thuisstomende was, kreeg op omstreeks 200 mijl van Scheveningen motorpech. De SCH 2, waarvan de schipper het plan had de netten nog eenmaal overboord te zetten, alvorens eveneens de thuis haven op te zoeken, heeft de SCH 341 assistentie verleend en is onmiddellijk van de visgronden vertrokken. De beide loggers zijn vannacht binnen gekomen. De thuisstomende logger SCH 39 van de gebr. Van Leeuwen heeft op 10 mijl van de Scheveningse haven motorpech gekregen. De SCH 250 L. R. Koolemans Beynen ging naar zee om het schip naar huis te slepen. Vrjjdag op zee Tussen 59 en 58 noorderbreedte, waar de meeste trawlers om de Noord gisteren vis ten, was het goed weer. De visserij was echter niet al te best; 180 tot 120 manden haring en makreel per etmaal. De trawler Postboy meldde een trek van 2 pakjes en de Elie een trek van een pakje. Op de Vikingbank werd weinig haring gevangen. De trawlers zijn nu van de bank af om wat haring voor de tonnen te vangen. De loggers en kotters op de kust hadden vrijdag veel last van gescheurde netten. De dagvangsten bestonden uit 120 tot 60 kg. tong en 20 tot 25 manden schol per etmaal. Op 't Zand werd door de loggers en kotters veel minder gevangen dan voor gaande dagen; 60 tot 40 manden schelvis en gul en voorts 40 tot 50 stuks kabel jauwtjes. Een donderdag op zee Ook donderdag is het om de Noord goed weer geweest met dagvangsten van 200 tot 150 manden haring. De Elie deed toen een trek van 50 manden haring en makreel, de Postboy een trek van 70 manden makreel en haring, de Beatrice een trek van 2 pakjes en de Haarlem een trek van 2 pakjes. De loggers en kotters op de kust hadden als vangsten 120 tot 80 kg. tong en 15 tot 20 manden schol per etmaal Op 't Zand werd door de schepen van 100 tot 80 manden schelvis en gul en 20 tot 40 stiiks "kabeljauwen' buitgemaakt. Donder dag gingewondermeer de Allanwater en de Medan naar zee. Vandaag 2700 kisten Te IJmuiden werden zaterdagmorgen 2700 kisten vis aangevoerd. Hierbij waren 440 kisten schelvis, 120 wijting, 115 gul en kabeljauw, 625 haring, 220 makreel, 40 varia, 750 schol, 75 stuks stijve kabeljau wen en 20.000 kg tong. De VL 121 (van 23 juli) was binnen met 80 kisten schelvis, 500 verse haring, 210 makreel, 20 gul en kabeljauw, 110 wijting, 10 diversen, 10 stuks stijve kabeljauwen en 355 kantjes haring. De KW 104 was present met 200 kisten schelvis, 25 gul en kabeljauw, 5 wijting en 10 diversen; de KW 24; met 160 kisten schelvis, 70 gul en kabeljauwen en 5 wij ting en 10 diversen en de KW 110 met 125 kisten drijfnetharing. Voor het buitenland De export nam regels kleine kabeljauw af voor 35-40, grote schol voor 58-62, mid del 55-62, zetschol 48-54 en schol I 40-49 De grote tong leverde 4.50-4.90 op, groot middel 3.40-3.60, kleinmiddel 2.90-3.20, tong I en tong II 3.30-3.40. De tarbot maakte 2.90-3.20. En het binnenland in De kisten kabeljauw deden 68-86. Grote gul maakte 29-40, middel 24-28 en torgul len 17-21. Zwarte koolvis bracht op 68-78, grote schelvis 25-27, grootmiddel 23-31 kleinmiddel 23-26, pennen 18-23 en braadschelvis 15-23. De wijting noteerde 18-22, schol II en III respectievelijk 25-28 en 15-24. De drijfnetharing leverde op 19,50-22, trawlharing 20-24. De makreel maakte 24- 27 en kleine 14.50-17. Wat er komt Verwacht worden voor de maandagmarkt de Stadt Enchuysen, Curagao, twee Vlaar- dingse trawlloggers, Wiron 2 en Dirkje. Haringvangsten De vangsten van de drijfnetloggers wa ren in de afgelopen nacht; ADECO: KW 5-15, 66-11, 9-65, 23-15, 25-4, 138-73, 147- 53, IJM 75-46 en IJM 283-2; HAP AS: KW 16-42 thuisstomend, 19-15, 47-42, 54-40 140-40, 168-31 en 170-25; RKP: KW 15-17 43-15, 44-8, 85-21, 97-16, 20-14, 40-66, 41- 9, 22-33, 127-24, 175-15 thuisstomend DUPA: KW 48-70 thuisstomend, 67-18, 86- 9, 37-3, 151-1, 163-3 en 130 geen vangst. Gemiddelde vangst van Scheveningen was 16 van Katwijk 23 kantjes. Prijzen van vrijdag Heilbot 2.802.20, gr. tong 4.904.40, grm. tong 3.60—3.30, kim. tong 3.30—2.80. kl. tong I 3.503.20, kl. tong II 3.50—3.10, tarbot I 3.20—2.60 per kg. Tarbot IV 5846, gr. schol 6657, grm. tong 6656, kim. schol 6151. kl. schol I 5645 kl. schol II 4320, schar 2715, bot 1610, v. haring 24 18.80, makreel 32—15.50, gr. schelvis 37—33, grm. schelvis 35 32, kim. schelvis 3735, kl. schelvis I 3735, kl. schelvis II 3218, wijting 26—13, gr. gul 5533, mid. gul 33—26, kl. gul 23 18, kl. leng 18, kl. haai 27, kl. koolvis zw. 3223 per 50 kg. Gr. kabeljauw 172—77, gr. koolvis zw. 9276, gr. leng 70 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 356 kisten tong en tarbot, 5 k. heilbot, 455 k. schol, 45 k. schar, 45 k. bot, 840 k. haring, 165 k. makreel, 320 k. schelvis 305 k. wijting, 120 k. ka beljauw en gul, 4 k. leng, 5 k. haai, 25 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 2710 kisten vis. Volgens mededelingen van de Sterren wacht te Utrecht zal de raket van de derde Russische kunstmaan hedenavond over komen om 21.39 uur in het noordoosten op 40 graden hoogte, gaande van noord naar oost en om 23.24 uur in het zuid westen op een hoogte van 50 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan verschijnt dan om 21.31 uur in het noordoosten op een hoogte van 30 graden, gaande van noord naar oost en om 23.18 uur gaat zij door het zenith in de richting noordwest naar zuidoost. Op zondag komt de raket om 23.16 uur in het zuidwesten over, gaande van west naar zuid, op een hoogte van 50 graden en de kunstmaan om 22.00 uur precies in het noordoosten op 40 graden hoogte gaande van noord naar oost en om 23.48 uur in het zuidwesten op een hoogte van 50 graden, gaande van west naar zuid. Abida, 8 v. Las Palmas n. Punta Cardon. Alcyone, 8 te Rotterdam. Aldabi, 13 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alhena, 11 te Rio de Janeiro, 12 te Santos verw. Alioth, 8 te Montevideo v. Buenos Aires. Alkaid, 8 v. Las Palmas, n. Rio de Janeiro. Almkerk, 8 v. Hamburg n. Antweren. Amerskerk, 8 dw. Kp. Blanco n. Kaapstad. Ampenan, 8 147 m. o.z.o. Mesina n. Iskenderun. Amst'elbrug, 9 te Port Sudan. Amstelkroon, 8 531 m. n. St. Helena n. Durban. Amstelpark, 8 150 m. z. Kp. Finisterre n. Belfast. Angolakust, 8 v. Freetown n. Amsterdam. Annenkerk, 8 te Antwerpen. Appingedijk, 8 v. Westminster te Victoria. Arkeldijk, 8 te Bangkok. Batjan, 10 te Los Angeles verwacht. Baud. 8 te Chittagong v. Bassein. Boschkerk, 8 te Port Okha v. Bombay. Boskoop, pass. 8 Dover n. Trinidad. Bussum, pass. 8 Kp. Bon n. Rotterdam. Caltex Arnhem, 8 25 m. n.n.w. Burlings n. Sidon. Caltex Leiden, 8 v. Bahrein n. Fremantle. Caltex Nederland, 8 v. Port Arthur n. Antwerpen. Caltex Pernis, 8 135 m. n.o. Socotra n. Kaapstad. Camerounkust,, 8 15 m. z.w. Ouessant n. A'dam. Castor, 8 v. Puerto Ordaz n. Rotterdam. Celebes, pass. 8 Str. Banka, 9 te Tandj. Priok. Crania. 9 te Curagao. De Eerens, 8 te Bahrein verwacht v. Abadan. Dongedijk 8 v. Tacoma n. San Francisco. Dordrecht. 9 te Dakar. Doris, 8 405 m. w. .Finisterre n. Amsterdam. Drente, 9 te Djeddah. Eemdijk, 8 te Bremen. Elizabeth B, 8 520 m. w. Honolulu n. Osaka. Ena, 8 140 m. n.w. Landsend n. Stanlow. Eos 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Esso Nederland, 8 60 m. n. Alexandrië n. Mena. Etrema, 8 113 m. n.w. Stromboli n. Berre. Farmsum, pass. 8 Algiers n. Rotterdam. Friesland, pass. 8 Ouessant n. Setubal. Gaasterkerk, 8 te Masbate. Ghanakust, 9 te Port Harcourt. Graveland, 8 580 m. z..w. L. Palmas n. L. Palmas. Groote Beer, pass. 8 Startpoin n. Quebec. Haarlem, 8 v. Kingston n. Puerto Limon. Helena, 14 te Rotterdam. Helicon, 8 te Port Arthur v. Curagao. Hera, 7 20 m. o. Flores n. Guanta. Hersilia, 8 te Rotterdam. Holendrecht, 8 370 m. n.n.o. Flores n. Hamburg. Iberia, 8 v. Zaandam te Amsterdam. Jagersfontein, 11 te Kaapstad verwacht. Japara KRL, 7 500 m. o. Ceylon n. Aden. Java, pass. 8 Kp. St. Vine., 12 te A'dam verw. Joseph Frering. pass. 8 Finisterre n. Monrovia. Kaap Hoorn, 9 te Curagao verwacht v Rotterdam. Kalinga, 8 te Miri verwacht v. Singapore. Kara, 9 te Pernis verwacht. Karimata, 8 te Narrativas v. Singapore. Kellia. 9 te Suez. Khasiella, 9 v. Manilla n. Singaore. Koningswaard, 8 20 m. w. Schev. n. Gothenburg. Koratia, 8 v. Mena Al Ahmadi n. Montreal. Korenia, 9 te Gothenburg. Kota Agoeng. 8 8 m. n. Guardafui n. Singapore. Krebsia, 8 te Curagao. Kreeft, 9 te Wabana. Kylix, 8 v. Curagao n. Buenos Aires. Laurenskerk. 9 te Genua. Le Maire, 8 300 m. z. Ceylon n. Singapore. Lemsterkerk, 8 te Port Said. Leuvekerk 8 70 m. z.w. Ouessant n. Marseille. Loenerkerk, 8 180 m. w.n.w. Kret.a n. Genua. Loosdrecht, 8 v. Basrah n. Khorvamshar. Luna, 9 v. Rotterdam n. Leixous. Maaskerk, 9 te Calcutta. Maaslloyd, 8 te Chittagong. r>i„rH„ Macoma, 8 235 m. o.n.o. Port Darwm n Malea 8 450 m. o.n.o. Chittagong n. Ummsaid. Mapia, 8 90 m. n.w. Algiers n. Aarhus. Maureen. 8 130 m. w. Scilly eil n. Londen. Mentor, 7 v. Willemstad n. Auc Cayes. Merwede, 8 60 m. w. Gibraltar n. DakaI" v<s Merwelloyd, 8 te New York verw. v. Baltimore. Mississippilloyd. 8 v. Rotterdam n. Ifambu 8- Molenkerk, 8 158 m. z.w. Finist n. D"mk®rke!V Moordrecht, 8 v. Little Aden n. Mena Al Ahmaüi. Munttoren, pass. 8 Malta n. Harburg. Musilloyd pass. 8 Kp. St. Vincent n. Port Saiü. Mijdrecht, 8 50 m. o. Ras Al Kalb n. Houston. Mylady, 8 80 m. z.w. Ouessant n. Las Palmas. Naess Commander, 8 120 m. o. Algiers n. Banias. Naess Lion, pass. 8 Aden n. Mena Al Ahmadi. Naess Tiger, 8 80 m. z. Ras Al Had n. Houston. Nieuw Amsterdam 13 v. R'dam te N. York verw. Noordwijk, pass. 8 Kp. Blanco n. Monrovia. Noordzee, 8 te Ryeka v. Napels. Omala, 8 et Pta. Cardon verw. v. Guayaquil. Oranje, 9 te Genua. Oranjefontein, 21 te Las Palmas verw. n. Adam. Oranjestad, 12 v. Georgetown n. Amsterdam. Osiris, 7 780 m. w.z.w. Flores n. San Juan. Ossendrecht, pass. 8 Landsend n. Antwerpen. Overijsel, 8 te Adelaide. Ovula, 8 130 m. o.z.o. zuidp. Timor n. Pladju. Pendrecht, 10 te Teneriffe verwacht. Polydorus, 10 te Melbourne verwacht. Poseidon 8 dw. Lizard n. Cumana. Prins Alexander, 8 te Georgetown v. Charleston. Prins der Nederlanden, 18 te Amsterdam verw. Prins Frederik Hendrik, 8 te Toronto verwacht. Prins Willem George Frederik, 8 te Le Havre. Prins Willem van Oranje, 9 te Rotterdam verw. Ridderkerk 8 v. Calcutta n. Cochin. Riouw, 8 te Bremen. Roebiah, 8 v. Cebu n. Singapore. Roepat, 8 v. Singapore n. Port Swettenham. Ruys 8 v. Mauritius n. Penang. Rijndam, 9 v. Rotterdam n. New York. Sabane, 8 100 m. o. Kp. St. Faques n. Pnompenh. Salatiga, 8 v. Port Said n. Port Sudan. Schiedijk, 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. Senegalkust, 9 teLe Havre. Sibajak 9 te Rotterdam. Siberoet, 8 v. Calcutta n. Rangoon. Sirrah, 8 dw. Rastanura n. Perzische Golf. Sloterdijk, 8 250 m. z. Halifax n. Antwerpen. Soestdijk, 8 te Bremen verwacht. Solon, 7 v. Maracaibo n. Willemstad. Stad Rotterdam 8 100 m. n.o. Lissabon n. R'dam. Stad Vlaardingen, 8 200 m. w.z.w. Landsend naar Hampton Roads. Stanvac Djirak, 8 v. Sungeigerong n. Penang. Statendam, 9 te Rotterdam. Statue of Liberty, 10 te Philadelphia verwacht. Stentor, 9 te Paramribo. Straat Madura 8 te Kaapstad v. Mauritius. Sumatra, 9 rede Penang. Sunetta, 9 te Singapore. Tabinta, 8 32 m. o.z.o. Barcelona n. Marseille. Tankhaven I. 8 v. Sungeigerong n. Saigon. Taria, 9 te Masawa. Tawali, 9 v. Aden n. Colombo. Teiresias, 8 v. Port Said n. Liverpool. Telamon, 8 te Willemstad verw. v. Georgetown. Tero, 8 50 m. n.n.o. Cherbourg n. Rio. Texel, 9 et Ummsaidl. Themis, 8 te Pto. Cabello verwacht v. La Guaira. Theobaldius. pass. 8 Finist. n. Mena Al Ahmadi. Tjikampek, 9 te Tandjong Priok verwacht. Tjitjalengka, 10 te Rio de Janeiro verwacht. Trajanus, 8 720m. w. Ushant n. Le Havre. Van Cloon, 9 te Singapore. Van Neck 8 50 m. z.o. Wellington n. Auckland. Van Waerwijck, 8 v. Pt. Harcourt n. Walvisbaai. Vasum, 8 in monding St. Laurens. Vivipara, 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Vlist, 8 v. Hamburg n. Norfolk. Waal, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. W. Alton Jones, pass. 8 Kp. Bourgaroni n. Mena. Waterman, 14 v. Tandjong Priok n. Rotterdam. Westertoren, 8 te Port Said verwacht. Willem Ruys, 10 te Quebec, 11 te Montreal verw. Wonosobo, 8 te Los Angeles. IJssel, 8 te Antwerpen. Zuiderkerk, 8 720 m. z.w. Minicoy n. Fremantle. SLEPVAART Humber. 7 40 m. o.z.o. St. Paulsrocks n. Hamburg. Noordholland, 7 1680 m. o. Hawaii n. Honolulu. Oostzee, 7 840 m. m. z.w. Madeira n. Pt. Arthur. Thames, 7 100 m. n.o. Trinidad n. Port Said. «ET VOOR JONG EN OUD.. VINDT V B9 zelf - zoek leesbibliotheek MARKTPLEIN 24 en GROENEWEG 51 Betonbouw onderneming Aannemers van alle voorkomende beton werken MERCURIUSSTRAAT 20 Tel. 7508. IJmuiden. DE RUYTERSTRAAT 168 IJmuiden-O. Nieuwbouw van cabines en laadbakken Alle reparaties. Specialiteit in uitdeuken. naar Santpoort, Bloemend.- straatweg 148 en 168, tel. 8550 en 7709. Verkoop uit sluitend met 3 mnd. garantie Momenteel voorr.: Opel Ka- pitan '56, '55 en '54 met radio en verw., Rekord '56 en '55 V. W. '55, '54, en '53, Ford Anglia '54, Austin A 30 '55, Renault 4 '55. Financiering mogelijk. Zondags geopend. TE KOOP: gelegen Tesselschadeplant- soen te Driehuis. Bouwbe drijf P. ZWART, Kennemer- laan 218, IJmuiden, tel. 4814 RIJSCHOOL VELSERBEEK f 5.p. uur. Theorie gratis J. Kostelijklaan 30. Tel. 4935 Gevr.: Ervaren ZOOMSTER. Hoog loon en premie. Rok kenfabriek Windsor c-v., Ko ningstraat 39, Haarlem. Te- lel. 11205. Aanmelden tussen 85.30 uur. ESÏÏLEÜftL.-STRijKSÏÉft voor lingerie-atel. „Nobelt", Parklaan 125 (bij station H'lem) Tel. 17432. Gevr.: Ervaren LOKSTER. Hoog loon en premie. Rok kenfabriek Windsor c-v., Ko ningstraat 39, Haarlem. Te- lef. 11205. Aanmelden tussen 85.30 uur. NET MEISJE b.z.a. voor d en n. voor de huishouding Brieven L 6893. Contantzaak levert Dames-, Heren-, Kinderkleding, Le deren kleding, gratis op zicht. Betaling vanaf f 2.p. w. per giro. Strikte geheimhou ding. Brieven L 8455. Aangeb. LUXE VERHUUR zonder chauffeur. Te bevr. Esdoornstraat 2. Prima KOSTHUIS aangeb. aan beslist net persoon. Adr. te bevr. bur. v. d. blad. Onderwijzeres zoekt ZIT- en/ of SLAAPKAMER met pen sion. Br. aan D. Verwoerd, Nieuweweg 10, Nigtevegt. Te huur PIANO f 15— per maand. Geen onderhouds kosten. Br. L 8514. Beslist NET PENSION gevr per 18 aug. a.s. in IJmuiden of omg. voor één onzer em ployes. Br. aan N-V. Ijsfa briek en koelhuis IJsvries. Kanaalstraat 36, IJmuiden. Te huur te Velsen-IJmuiden TUINHUISJE in mooie om geving, 1 a 2 personen, dich' bij bos, zee en strand. Aug.- sept.. Br. L 6905. 20 KORTING op alle stoomgoederen. mits gebracht en gehaald. Zijden lampe- kappen naar grote. Tevens als extra reclame wollen dekens f 1.25, pantalon f 1.50 rok f 1.50. Chem. Wasserij Keyser, IJmuiden, Tromp straat 27; Beverwijk, Zee straat 68. Spotkoopje. Pracht modern BANKSTEL massief eiken met losse verende kussens, bekl. wol, 15 jaar gar. f 295 Zaanenstraat 63. Haarlem-N ACCU'S. Eerste klas Duitse import. Lage prijzen. Doel- straat 8, Tel. 17828. SPOTKOOPJE! Kofferschr - machine z. g. a. n. f 185. Te vens rekenmachine, gemak kelijker kan het niet ad f 2 50 per week. Brieven L 8456 KREDIETEN t/m. f 4000 zon. der enige renteberekening v. aankoop meubelen en wo ning-textiel rechtstreeks van fabr. Honderden guldens be sparing. Geheimhoud, verze kerd. Postbus 1083, Rotter dam. Ruilen: 4 KAMERFLAT, Pla- netenweg, voor vrij huis. Br L 6900. De GEZINSPORTEFEUILLE inhoud 10 bladen: Panorama, Revue, Post, Wereldkroniek, De Lach, Piccolo, Mimosa, Mafgriet, Donald Duck, Akim. Prijzen v.a. 50 cent. Ab. Wi- nands, Alex. Bellstraat 45, IJmuiden, Tel. 6035. HEEFT U FEEST? Huur een pick-up met gezellige pla ten. Muziekhandel Uniken, Wijk aan Zeeërweg 45, IJm.- Oost, Telefoon 7127. WIJ VERHUREN voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porselein en be stek. Voor verenigingen to neeldecoraties. Eerste IJmui- der Verhuurinrichting. Tel. 4273. Trompstraat 35. WONINGRUIL. Aangeb. 4- kamer flat (nieuw), voor vrij huis in IJmuiden, IJm.-Oost. Brieven L 6903. Te koop: HUIZEN vanaf f 21.700.—; villa f 26.500.— m. premie f 1000vrijst. villa f 30.000.Allen te Santpoort. In Zandvoort: Pracht huis, 475 m3 f 34.500— Inl. W. de Groot, Santpoort. Dir. v. le eig. BORGWARD 1500, in uitst. st., mech. 100 °,o, gerev. motor. 1 13. Kleur zwart. M. instructie-boekje. Orig. gereedschap. Dubb claxons. Rolhoes. Spotlight 2 kachels. Desk. onderzoek toegest. f 1100.Financ. mo gelijk. Tel. 0 2500- 36972. STUDIE-PIANO (goede kl.) f 250, weg. pl.gebr. kinder box f 10. fietsmand f 2.50. Kerkerinklaan 48, Santpoort. Aangeb.: FORD '54, in prima staat. ,T. Kostelijkl. 30. Tele foon 4935. Aangeb.: JAWA 250 cc, 1956; CZ 150 cc, 1951. Willems- beekweg 24. Te koop voor ZELFBEWO- NING: Villa's met garage, vanaf f 26.500.minus plm. f 1000— premie; bestaande villa met gr. tuin, c.v. etc. f 32.000—, Inl. J. Bais, Da Cgstalaan 42, Driehuis. Te lefoon 5686. Te koop: DKW 250 cc, 31.000 km- gel. Nwe accu. De Ruy- terstraat 56, IJmuiden-O. MOET WEG. Mooie goed on derhouden Ariël 1948, 350 cc k.k. ÏJmuiderstr.weg 124. Te koop: DRESSOIR en ron de salontafel, old finish en 2- pits gasstel. Alles in zeer goede staat. Moerbergplant- soen 141, IJmuiden. Te koop agb.: Goede BROM MER, merk HMW. Dalton straat 15. Te koop: KAPTEIN MOB. om op te knappen; tevens een Kapt. Mob. en een RAP, in pr. st. Kortenaerstr. 25. Te koop: JONGENSFIETS en kinderfiets. Rijnstraat 51 ben. Nummerbrieven. die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Nlet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10