Urkers zijn verontrust door saneringsplan Ruiten, ruimte, rokita onze permanent MAISON „ANNY" Toestand in oude dorp" schreeuwt echter om verbetering Uw bril klaar terwijl u wacht f 8.50 van fristeren Kutjfer Z TERDAG 9 AUGUSTUS 1958 13 J. DE BOER - Mr. Opticien Molenstraat afgesloten Nieuwe tuinbouwconsulent in Hoorn Utrechtenaar gaat wegens mishandeling twee maanden de gevangenis in Beloning voor schone melkflessen Castricum Kinderen uit Duitsland gaan weer terug Uitgevaren visserijvaartuigen Nederlands vrachtschip in aanvaring met een Duitse kustvaarder Examens DE BEURS Gemeenschappelijk Deens- Westduits vlootcommando Burgerlijke Stand van Velsen Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 4 tot en met 8 augustus Op Urk zijn de gemoederen de laatste tijd in opschudding gebracht door een sa neringsplan, dat de bevolking is voorge legd. Weliswaar is er nog slechts sprake van een schetsplan, opgesteld door de Pro vinciale Planologische Dienst de ge meenteraad heeft het nog niet vastgesteld maar de Urkers zien wel in, dat het er binnenkort van komen moet. Velen kanten zich daar heftig tegen op voorlichtingsver gaderingen, die door het gemeentebestuur worden gegeven en zelfs door middel van brochures. Hun bezwaren zijn samen te vatten in de algemene vrees, dat de tra ditionele sfeer van het oude dorp verloren gaat en dat vele huisjesbezitters financië le nadelen zullen ondervinden. Ook keuren sommigen uit godsdienstige overwegin gen het plan af. Het saneringsplan betreft hoofdzakelijk het „oude dorp" een gebied van nog geen vierkante kilometer, met 733 huisjes, open bare gebouwen, straten en tuintjes en de begraafplaats. Het is een wirwar van bij na op elkaar gebouwde woninkjes en een labyrinth van smalle straatjes. Elke auto wordt daarom uit Urk geweerd. Buiten het dorp, op een centrale parkeerplaats, moet men zijn wagen stallen en dan te voet Urk betreden. Men kan het de vroegere Urkers niet kwalijk nemen, dat ze hun woningen op een kluitje hebben gebouwd. Het eiland was vroeger slechts voor een klein gedeel te hoog genoeg om niet telkens onder te stromen. Daar concentreerden zich dus de bewoners en zolang dat om enkele hon derden of een paar duizend mensen ging, was er ruimte genoeg. Inmiddels is de Ur- ker bevolking echter uitgedijd tot 5500 mensen en een groot deel ervan woont nog steeds op dezelfde vierkante kilometer, waar dan ook langzamerhand geen stuk je meer onbebouwd is gebleven. In het saneringsplan wordt de uitbrei ding van het dorp gezocht naai het noor den en het oosten, waar na de oorlog trou wens reeds een begin is gemaakt met het scheppen van nieuwe wijken. Het oude zal moeten worden „uitgedund". Er moet lucht komen en licht, alleen al uit hygië nisch oogpunt. Want het zal wel geen toe val zijn dat er in de jaren 1931-1954 twee maal zoveel sterfgevallen aan tuberculo se in Urk voorkwamen als gemiddeld in geheel Nederland. Burgemeester J. Schipper heeft ons het saneringsplan getoond. Er is een maquette van gemaakt, evenals van de oude toe- Advertentie ALLEF.N BIJ Lange Nieuwstraal 789 - Tel. 7119 De Molenstraat te Santpoort zal met in gang van 11 augustus gedurende ongeveer drie weken, in verband met de uitvoering van herstratingswerkzaamheden voor al le verkeer zijn afgesloten. Dr. ir. C. Rietsema is met ingang van 1 september met dankbetuiging voor de bewezen diensten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eer vol ontslag verleend als rijkstuinbouw- consulent in Hoorn en als directeur van de Rijks middelbare tuinbouwschool al daar. Tot zijn opvolger is benoemd dr. ir. J. Sneep, die sedert de oprichting op 3 no vember 1953 directeur is van het proef station voor de groenteteelt in de volle grond in Alkmaar. Hij blijft deze functie behouden. stand. Het gaat niet alleen om de wonin gen, maar ook om de haven, die door vrachtauto's alleen te bereiken is als de chauffeur een kunstenaar in zijn vak is. Op zaterdagavonden, als alle vissers bin nenvallen, is elk kadeplekje bezet en als het dan bovendien nog de tijd is van de suikerbietencampagne in de polder en ook om die reden vele schepen daar ligplaats kiezen, is er bij wijze van spreken nauwe lijks nog qen speld tussen te krijgen. Door verplaatsing van de twee werven aan de haven en door verlenging van de kade- wand met 300 meter kan een oplossing worden gevonden. Bijna alle huizen van de Urkers zijn eigendom van de bewoners. Het is te be grijpen, dat zij financiële consequenties van de sanering vrezen. Maar dit alles is wettelijk geregeld en er worden schade vergoedingen betaald, die redelijk zijn. De vrees, dat het intieme karakter van het dorp verloren gaat, komt uiteraard voort uit het feit dat de Urkers, als gevolg van een eeuwenlang isolement zich sterk gehecht voelt aan tradities. Burgemees ter Schipper kan zich wel in de gemoeds toestand van de bewoners verplaatsen. Hij beseft heel goed dat er geen sprake van kan zijn dat er straks in het oude dorp huizen gebouwd worden, die totaal uit de toon zullen vallen. De zwaarste opgave bij het verwerkelijken van het saneringsplan zal dan ook zijn een architect te vinden, die zijn ontwerpen aanpast aan de sfeer en traditie van Urk. De Haarlemse politierechter, mr. H. G Rambonnet, veroordeelde vrijdagmorgen een 27-jarige los-kermisarbeider uit Utrecht wegens mishandeling tot twee weken onvoorwaardelijke gevangenis straf. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitloo, had zes weken onvoorwaai- delijk geëist. Verdachte had bijna een jaar geleden in een Beverwijks café, na twintig biertjes en vijf cognacjes door zijn keelgat te heb ben gegoten, iemand met een glazen as bak in het gezicht geslagen. De asbak was bij deze manoeuvre gebroken en het slachtoffer had vrij ernstige bloeduitstor tingen opgelopen. Verdachte vertelde dat hij zich bedreigd voelde. „Die man kwam met een opge heven mes op mij toelopen en wilde mij te lijf gaan". De officier van Justitie achtte het ten- laste gelegde bewezen. Bovendien sprak hij er zijn schande over uit, dat de kermis- arbeider zo veel had gedronken. Hij me moreerde dat verdachte reeds enige keren wegens geweldplegingen was veroordeeld De raadsman van verdachte, mr. J. Jansonius, vond de toedracht bijzonder onzeker en vertelde dat zijn cliënt door diens echtgenote al was gereclasseerd. Hij meende dat verdachte uit noodweer had gehandeld en vroeg dan ook de uiterste clementie in acht te willen nemen. Verscheidene Nederlandse huisvrouwen zullen in de periode van 12 tot en met 27 september in het bezit kunnen komen van een drietal melkglazen, wanneer zij hun lege melkflessen schoon inleveren bij de melkslijter. Deze landelijke actie gaat uit van het Nederlands Zuivelbureau om de kosten voor de melkbedrijven van het schoonmaken van de vuil ingeleverde fles sen te doen dalen. Deze actie begint op 12 september in Den Haag. Er komen specia le controleurs, die de flessen controleren, wanneer de huisvrouwen deze inleveren aan de kar van de melkslijters. Schone flessen worden beloond met een bon voor drie melkglazen. Zestig miljoen. Als Zuid-Holland niet op zeer korte termijn meer elektriciteit kan produceren, zal weldra aan de nog al tijd stijgende vraag niet meer voldaan kun nen worden. Daarom stellen B. en W. van Rotterdam voor over te gaan tot de bouw van een derde machine-eenheid van 150 megawatt. Er zal daarvoor een krediet nodig zijn van zestig miljoen gulden. TAFELKEURING VOOR KONIJNEN De Kennemer Pluimveevereniging zal voor haar leden een tafelkeuring voor konijnen houden op zaterdag 16 augustus in het gebouwtje van de „Reisduif", aan de Kerkstraat ite Beverwijk. De keuring begint om twee uur in de middag. Een tafelkeuring is een voorkeuring waar de konijnenfokkers met hun jonge dieren kunnen komen en waar een be voegde keurmeester deze dieren keurt volgens de normen van de Nederlandse Konijnenstandaard. Zodoende worden voor de fokkers de goede dieren aange wezen voor eventuele inzending op ten toonstellingen. Tevens worden aanwijzin gen gegeven hoe het verder fokken het best zou moeten geschieden. Tenslotte kunnen eventuele gebreken met deskundigen ter zake worden be sproken. DIJV VIST IN FORTGATEN Voor zondag 17 augustus heeft de Be- verwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" een wedstrijd uitge schreven, welke gehouden zal worden in de Fortgaten. BLOEMENVEILING Op de bloemenveiling is het deze week nu niet erg vlot gegaan. De bloemen waren duur. Het waren hoofdzakelijk gladiolen die in grote partijen aangevoerd werden; zij brachten het tot 63 cent per bos. Lelies in de soort Rubrum komen in goede kwali teit aan de markt en konden 't tot ongeveer 60 cent per tak brengen. Bij de dahlia's gaat grote belangstelling uit naar Bachus en Glorie van Heemstede waarvoor tot 75 cent per bos werd betaald. Statice kon men ook goed verkopen, voorts zag men Mom- bretia's, Segetum en ook weer de Freesia's. Nog steeds blijft het aanbod van potplan ten klein. De bloemenveiling het Centrum in Be verwijk heeft in het eerste halfjaar van 1958 voor een bedrag van 88.785 meer geveild dan de overeenkomstige periode in 1957. Er werd nu voor 913.199 geveild tegen ƒ842.414 in 1957. GROENTEVEILING Het is ook deze week weer niet best geweest op de Beverwijkse groenteveiling. Er was een behoorlijk aanbod met een grote doordraai van sla, andijvie en was- peen. Nu de aanvoer van de bonen groter gaat worden, gaan de prijzen naar beneden, sperziebonen draaiden rond de 40 cent per kilo en voor de snijbonen werd een dub beltje per kilo meer betaald. Bloemkool varieerde van 23 tot 56 cent per stuk, an dijvie ging van 7 tot 12 cent per kilo. Sla bracht het tot 7 cent per stuk, terwijl de waspeen tot 14 cent per kilo ging. Maar van deze laatste produkten was gauw een teveel; spinazie varieerde van 8 tot 30 cent per kilo, postelein kwam ook tot deze prijs. Tomaten waren deze week duurder en gingen zelfs nog tot 73 cent per kilo, kom kommers varieerden van 8 tot 15 cent per stuk. De aanvoer van zacht fruit is nu weer geheel ten einde; het wachten is op appe len en peren. Noteringen Andijvie 7-12, bloemkool 22-53, sla 3-7, bospeeri 10-18, waspeen 10-14, spinazie 8- 27, postelein 12-29, sperziebonen 33-52, snijbonen 32-56. pronkbonen 22-35, toma ten 32-65, komkomer 8-15, doperwten 28- 85, soepgroenten 6-14. Bijna twee maanden lang is in de ge meente Castricum een veertigtal kinderen uit Duitse vluchtelingenkampen bij pleeg ouders ondergebracht geweest. Zij hebben hier volop van een vakantie kunnen genieten en hebben van de respec tieve pleegouders een liefderijke verzor ging ontvangen. Woensdagmorgen 13 au gustus zal echter de afscheidsbel voor hen gaan luiden. Om kwart voor zes zullen zij namelijk per trein naar Amsterdam gaan om vandaar met de sneltrein, weer naar Duitsland terug te keren. Zij zullen voor zien zijn van diverse geschenken en ver vuld van de wens ook het volgend jaar weer in Holland te mogen komen. KERMIS BEGINT ZONDAG In Castricum staat het kermisgebeuren voor de deur. Op „De Brink" zal zondag, maandag en dinsdag het kermisfeest weer velen trekken. Zoals gewoonlijk verwacht men ook thans weer veel bezoek uit wijde omge ving. De statige linden op het Prinsenhof te Haarlem mochten vrijdag maar kort genieten van het niet alledaagse schouwspel, dames in pyjama's en baby-dolls over de oude straatkeitjes te zien paraderen. Op initiatief van Haarlems Bloei was „eMKa" uit Den Haag uitgenodigd om een van de vakantiemiddagen te vullen met een modeshow. Onder leiding van mevrouw Krispijn werd een collectie modellen getoond, waarvan een gedeelte in eigen atelier vervaardigd was en de rest door bekende Neder landse confectiefabrikanten beschikbaar was gesteld. Brei- modellen, waarvan de patronen gratis verkrijgbaar zijn, ont werpen van Doortje Driesenaar en Jean Louzac droegen een zeer belangrijk deel bij om de show, onder het motto „Wat Nederland maakt mag er zijn" te doen slagen. Alleen het weer wilde niet meewerken en verjoeg ons na een kwartiertje al naar binnen jammer, want het was een evenement de nieuwe mode in deze omgeving te verwelkomen. Na de gebreide jum pers en vesten van dikke wol, waarvan vooral de jasvesten in diepwarme effen tinten het modebeeld van de winter zullen verlevendigen, was de eerste aarzeling overwonnen en ging men met veel elegantie over op de nachtkleding. Pyjama's me! aangebreide manchetten en boorden en in allerlei levendige dessins zullen de winternachten voor ons aangenaam en warm maken, meer dan de luchtige baby-dolls, die nog steeds in trek zijn. Vooral de ruiten bleken bij de permanent-plissé- rokken, die voor 45 percent uit wol en 55 percent uit kunstvezel bestaan, zeer geliefd te zijn, maar ook voor japonnen en pakjes bieden deze steeds weer nieuwe variatiemogelijkheden. Zo was een mooie ruit in blauw met cognac tot een pakje in de nieuwe lijn verwerkt: het korte jasje was achter bijeengenomen en vertoonde de grote platliggende kraag. Een zwakke weergave van de ballonrok maakte er een koket complet van. De mantels zijn opvallend door een brede schouderlijn en wijde rug, met ruimte of een diepe stolpplooi, die door een laag aangebracht ceintuurtje, sierknoop of gespje samengenomen wordt. Naast de diverse soorten fantasie- en visgraattweed zullen de prach tige wollen cromby-stoffen in diepwarme tinten de doorgaans sombere wintermode verlevendigen. De trapeziumlijn werd zo wel in japonnen als pakjes en mantels uitgewerkt. Een gar nering van bont blijft dit seizoen zeer in de mode. Van de talentrijke Doortje Driesenaar zagen we tenslotte enkele zeer geslaagde ontwerpen in rokita, een stevige, bedrukte katoen, die vooral voor rokken gebruikt wordt en in corduroy. Met veel Evenals vorig jaar heeft de stichting Haarlems Bloei ook dit jaar weer een modeshow op het Prinsenhof te Haarlem doen houden. Op de foto ziet men het tonen van heren- en dames- nachtkleding, een pyjama en een zogenaamde „baby-doll". fantasie had ze dit materiaal, dat door zijn veelzijdigheid van tinten en veelheid van fijne motieven allerlei mogelijkheden tot combineren geeft, tot vaak geniale resultaten omgetoverd. Een waardig slot van een verregende show. GROENTEVEILING De laatste veilingdag der week te Cas tricum kenmerkte zich door een grote bo- nenaanvoer. Diverse grote en kleine par tijen kwamen er aan de markt waarvan de prijzen varieerden van 22 cent tot 32 cent per kg. Rode bessen, bramen en kruisbessen zijn de enige fruitsoorten die thans in Castri cum nog aan de veiling komen en zij no teren goede prijzen. Per mand brengen de bessen 3.90-/ 4.50 op, terwijl voor de bramen en kruisbessen respectievelijk ƒ1.80 tot ƒ2 en 2.10-/ 2.20 wordt be taald. De kwaliteit van tomaten moet wel zeer goed zijn wil men hiervoor een hoge prijs geven, in Castricum werd 33-60 cent per kilo betaald. De hoogste noteringen golden voor capu- cijners, die tot 76 cent per kilo opbrachten. Van de aangevoerde 200 kisten sla draai den er bijna 150 door. De noteringen waren verder: snijbonen 49 cent, komkommers 8-13, pijpsjalotten 6-8, waspeen 10-11, bospeen 11, capucij- ners 35-76, uien 17, soepgroenten 5-25 cent per bakje, tuinbonen 27-37 cent, doperw ten 49-52, rabarber 9, peterselie 35 cent per bakje, pronkbonen 24-25, sla 4-6, kro ten 8. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette theater, zaterdag en zondag, 20 uur: „Die dag eindigde mijn leven". Zondagmiddag 14.30 uur: „De koning der cowboys". Advertentie DAMES, PROFITEERT van 'w' met de modernste coupe V ^7 knippen, natuurkrullend en watergolf, voor de prijs van A. en J. WAAL—VAN OPBERGEN LANGE NIEUWSTRAAT 381 - 385, bij het Marktplein - IJMUIDEN - Tel *672 Zaterdag 27 juli: m.t. Wiron II IJM 211, Stadt Enckhuysen KW 82. Maandag 28 juli. m.t. Dirkje RO 53: m.l. Maria Jacoba KW 73, Drie Gebroeders HD 79. Dinsdag 29 juli: m.t. Ariadne IJM 18, Amster dam IJM 28, Beatrice IJM 72, Wiron IV IJM 209. Woensdag 30 juli: m.t. Arie Ouwehand KW 122, m.l. Doggersbank KW 75 Robert William KW 123. Donderdag 31 juli: m.t. Job Gouda IJM 79, Dirk Maria KW 80; m.l. Cornelis KW24, Excel sior III KW 76. Vrijdag 1 augustus: m.t. Curagao IJM 99, Sham rock IJM 129, Petronella VL 131; m.l. De Vier Gezusters KW 162, Onderneming III SCH 117, Willem Robert RO 27. Zaterdag 2 augustus: m.t. Thorina IJM 33, Al batros KW 87, Francina KW 153, Jan Senior VL 84. Maandag 4 augustus: m.t. Maria van Hattem IJM 10. Post Boy IJM 35, Golfstroom KW 4, Cor nelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Kees IJM 43 Verwachting IJM 204, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Henk KW 66. Sa- turnus KW 69, Willempje KW 89, Molva KW 91, Geertje KW 108, Avontuur KW 114 Sursum Cor- da KW 124, Petronella KW 125, Willy KW 141, Willy Alida KW 155, Gijsbert Bastiaan KW 161, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2, Anna Suzanna WR 88; m.k. Dageraad IJM 4, Zui derkruis IJM 7, Maartje IJM 8, Emisel IJM 31 De Hoop I IJM 45, De Hoop II IJM 59, Limanda KW 33, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51, Dinemarie KW 57, Zeearend KW 79, Willem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98, Alida Jacoba KW 165 Pieter Jacob KW 178, Pietertje HD 87, Tiny Dieuw WR 33, Coen Bot UK 3. Dinsdag 5 augustus: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Elie Chenevière IJM 32, Michiel Jan VL 110; m.l. Adeodatus IJM 30, De Arend KW 7; m.k. Poolster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Arend Willem IJM 40, Corrie IJM 78. Wiron V IJM 208, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Leendert Jacoba KW 12 Petronella KW 31, Cornelia Adriana KW 58, Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 68, Koningin Juliana KW 133, Dirk Taat KW 134, De Vrouw Alida KW 160, Jana KW 210, Samenwerking HD 125 Okko Bos- ker WR 25, Internos WR 49, Stella Maris WR 51 Woensdag 6 augustus: m.t. Emma Wilhelmina KW 135; m.l. Annie IJM 14, Henk KW 66, Jacoba KW 107, Cornelia Maria SCH 135, Onderneming IV SCH 153; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, Poolster IJM 11, Bettie IJM 29, Frederika Maria IJM 25, Rein KW 30, Gijsbertha KW 61, Alice KW 62 Marianne KW 71, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126. Donderdag 7 augustus: m.t. Allan Water IJM 34. Haringdrijfnetvisserij Maandag 14 juli: m.t. Toentdering KW 95. Woensdage 16 juli: m.l. Willem Cornelis KW 16, Cornelis Marinus KW 48, Rijnmond V KW 110. Vrijdag 18 juli: m.l. Onderneming KW 175. Maandag 21 juli: m.l. Martenshoek IJM 283, Vertrouwen KW 6, Orion KW 22, Rijnmond II KW 43, Janna KW 163, Eendracht KW 168. Woensdag 23 juli: m.l. Rijnmond IV KW 15, Grietje KW 20 Nederland VI KW 37, Wilhelmina III KW 147, Zeemeeuw KW 170. Vrijdag 25 juli: m.l. Volharding KW 23. Zaterdag 26 juli: m.l. Ella Christina KW 97. Dinsdag 29 juli: m.l. Noordzee KW 47, Noord ster KW 67. Woensdag 30 juli: m.l. Wilhelmina I KW 25, Everard Christina KW 40, Hette Margaretha KW 74, Sumatra KW 86. Vrijdag 1 augustus: m.l. Dirk KW 19. Zaterdag 2 augustus: m.l. Hubertha Gerarda KW 9, Borneo KW 127, Bali KW 129. Maandag 4 augustus: m.l. Gorredijk IJM 75, Rijnmond III KW 44, Annie KW 54, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Nederland VII KW 130, Voor waarts KW 1740. Woensdag 6 augustus: m.l. Fierman Eduard KW 5 Aafke Jacoba KW 41, Wilhelmina II KW 138, Vooruit KW 151. Binnengekomen haringschepen 31 juli: m.t. Michiel HL 108 met 104 kantjes eigen vangst. 1 augustus: m.t. Golfstroom KW 4 met 244 kantjes eigen vangst; m.t.l. Gijsbert Bastiaan KW 161 met 99 kantjes eigen vangst; m.h.l. Gorredijk IJM 75 met 558 kantjes van 8 schepen; m.h.l. Ne derland VII KW 130 met 774 kantjes van 11 sche pen; m.h.l.Annie KW 54 met 635 kantjes van 6 schepen. 2 augustus: m.h.l. Voorwaarts KW 140 met 216 kantjes van 6 schepen. 3 augustus: m.t. Elie Chenevière IJM 32 met 71 kantjes eigen vangst; m.t. Michiel Jan VL 110 met 414 kantjes eigen vangst; s.t. Haarlem IJM 9 met 200 kantjes eigen vangst; m.t.l. De Arend KW 7 met 195 kantjes eigen vangst; m.h.l. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2 met 484 kantjes van 8 schepen; m.h.l. Hollandia KW 18 met 489 kant jes van 8 schepen; m.h.l. Aafke Jacoba KW 41 met 751 kantjes van 11 schepen; m.h.l. Wilhelmi na II KW 138 met 530 kantjes van 6 schepen. 4 augustus: m.t. Medan IJM 57 met 30 kantjes eigen vangst; m.t. Emma Wilhelmina KW 135 met 236 kantjes eigen vangst; m.t. Gerarda SCH 8 met 311 kantjes eigen vangst; m.t.l. Onderneming IV SCH 153 met 202 kantjes eigen vangst; m.t.l. Cornelia Maria SCH 135 met 129 kantjes eigen vangst. 5 augustus: m:t: Allan Water IJM 34 met 153 kantjes eigen vangst; m.t. Maria Theresia KW 99 met 216 kantjes eigen vangst; m.t. Wiron IV IJM 209 met 2 kantjes eigen vangst; m.t.l. Gezina Geertrui KW 176 met 190 kantjes eigen vangst; m.t.l. Onderneming II SCH 27 met 206 kantjes eigen vangst. 6 augustus: m.t. Emma IJM 15 met 17 kantjes eigen vangst; m.t. Sakina Martine KW 32 met 44 kantjes eigen vangst; m.t.l. Nestor KW 101 met 185 kantjes eigen vangst; m.h.l. Nelly Maria KW 70 met 743 kantjes van 6 schepen; m.h.l. Excelsior II KW 78 met 616 kantjes van 8schepen. 7 augustus: s.t. Vios I IJM 24 met 150 kantjes eigen vangst; m.t. Albertha Hendrika KW 81 met 78 kantjes eigen vangst. Omstreeks middernacht is het Neder landse vrachtschip „Prins Willem van Oranje" voor de Engelse kust bij Beachy Head, ter hoogte van Eastbourne, in aan varing geweest met de 498 ton metende Duitse kustvaarder „Tarbek" uit Hamburg. Het Duitse schip werd beschadigd en zette een boot uit. De „Prins Willem van Oranje" zette eveneens een reddingboot uit. Later seinde de „Tarbek" echter dat de toestand niet gevaarlijk was. De gezagvoerder van de Duitse kust vaarder rapporteerde aan een Engels kuststation dat hij zou wachten op de Ne derlandse zeesleper „Loire", die uitgevaren was om hulp te bieden. Op het eerste noodsein waren ook uit Dover, Ports mouth en Boulogne sleepboten uitgevaren. De reddingboot van Eastbourne zette eveneens koers naar de plaats van de aanvaring, dichtbij het lichtschip „Royal Sovereign". De „Prins Willem van Oranje" meet 7328 ton en heeft Rotterdam als thuis haven. Om kwart voor zes hedenmorgen waren de reddingboot uit Eastbourne en de Franse zeesleper „Jean Bart" bij de be schadigde Duitse kustvaarder aangekomen. Hun hulp werd echter door de Duitse ge zagvoerder afgeslagen. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaagden voor de hoofdakte-examens (gehele ak te): J. C. M. Pannekeel, Volendam; J. G. Kim man, Beverwijk: G. de Ruyter. Gedeelte A: mej. Z. G. Klap, Zandvoort. AMSTERDAM Voor de laatste beursdag van deze week lagen de internationale waarden weder om vast in de markt De grote weerstand, die dagenlang in de Philipshoek door be langhebbenden werd geboeden ten aan zien van de pogingen van arbitragezijde om door de barrière van 300 percent voor deze aandelen te breken, werd ten val ge bracht. De strijdbijl was begraven en di rect op de opening volgde een koers van 300V2 percent in een zeer rustige handel. In deze koers kwam in het verdere beurs- verloop niet veel verandering meer en de koerswinst vergeleken bij donderdag be liep één percent. De aanhoudend vaste koers voor aandelen Kon. Olie op de New- yorkse beurs gaf het Damrak een duw in de opwaartse richting. Hiervan profiteer de de arbitrage. De aandelen werden ver handeld rond de 173, tegen 170,80 als vorige slotprijs. Pariteit Amerika bedroeg 172,60. In de openingskoers kwam ook hiet niet veel verandering meer. Het derde fonds van de internationale waar den, de AKU, ontmoette goede vraag ten gevolge van het dividendvoorstel van 10 percent (v.j .nihil) door de Internationale Viscose Compagnie. Het AKU-concern, dat een meerderheidsbelang in de Viscose heeft, begroette deze prettige verrassing en honoreerde het met een koerswinst van 4 punten. K.L.M. kon zich nog niet herstel len en werd onveranderd geadviseerd. Unilever kon bij de gunstige stemming niet achterblijven en werd op 371, plus 2 percent, verhandeld. In verband met het naderende weekeinde droeg de handel een kalm karakter. De scheepvaartsector opende vrijwel op de slotkoersen van de vorige dag, maar bij het sluiten van de beurs kwam er lichte vraag voor K.P.M. en Scheepvaartunie, waardoor deze aandelen ongeveer 3 pun ten hoger noteerden. In de cultures was bijna niets te doen en de veranderingen waren niet om over naar huis te schrijven De verlaging van het daggeld door de banken van 214 percent tot 2 percent, had tot gevolg dat de staatsobligaties over de gehele linie hoger waren bij grote omzet ten. Volgens emittenten kan de inschrij ving op de 100 miljoen 4'% percent obliga tielening 1958 (2e lening) ten laste van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, wel ke gisteren plaatsvond, als geslaagd wor den beschouwd. Prolongatie 3V2 percent. (ANP). NEW YORK Vlak voordat winstnemingen in ver band met het weekeinde de koersen wat deden afbrokkelen, hadden de voornaam ste industriële waarden vliegtuigbouw-, chemie-, olie- en metaalfondsen nieuwe jaarhoogtepunten bereikt. Niettemin sloot het industriegemiddelde 4,03 hoger op 510,13; dat voor openbare nutsbedrijven sloot 0,14 hoger op 79,41 maar dat voor spoorwegen daalde met 0,07 tot 133,61. Het gemiddelde over de 65 fondsen, waaruit bovenstaande gemiddelden worden samen gesteld, sloot 0,87 hoger op 175,73. Van de 1198 verhandelde fondsen sloten er 632 hoger (waarvan 200 op nieuwe hoogtepun ten) en 330 lager (waarvan 10 op nieuwe laagtepunten). De omzet van 3,650,000 aan delen was wel hoger dan die van 3.200.000 op donderdag, maar toch beneden de om zetten van 4.000.000, die deze week voor kwamen. (UPI) Advertentie Marktplein 30 - Telefoon 4273 KOPENHAGEN (Ritzau) In de Deense hoofdstad wordt verwacht, dat er in de herfst een Westduits-Deens vloot commando in het leven zal worden geroe pen, met als hoofdkwartier Holtenau bij Kiel. De plannen moeten nog formeel worden goedgekeurd door de Noordatlantische Verdragsorganisatie en de Westduitse en de Deense regering, maar de plannen zijn in overleg met deze autoriteiten opge steld. Het gemeenschappelijke commando krijgt tot taak de verdediging van de toe gang tot de Oostzee, in het bijzonder de Deense zeestraten. BEVALLEN: H. C. van der Vlies—Hars- veld, z., van Saelenplantsoen 24, Velsen Noord; A. de Jong—Zijl, z„ Saturnusstraat 27, IJmuiden; A. Rasde Jong, d. Regge- straat 44, IJmuiden; C. Dinkla—Brinkman, d., IJmuiderstraatweg 15a, IJmuiden Oost; M. M. de Wit—van Eijk, z„ Tuindershofje 1, IJmuiden Oost; J. 't HartZwanenburg, z„ Poolsterstraat 7, IJmuiden; K. A. Nijde- kenBrits, z„ Stratingsplantsoen 53, Vel sen Noord. OVERLEDEN: J. L. J. Ghijs, 77 j„ we duwnaar van M. H. C. Mulder, Zeeweg 343, IJmuiden Oost; T. Koper, 70 j., weduwe van K. Visser, Pres. Steijnstraat 11 rd„ IJmuiden; J. Pronk, 61 j., echtgenote van J. P. H. de Doodt, Kastanjestraat 35, IJmui den Oost; J. Driessen, 76 j„ echtgenote van J. A. Koningstein, de Genestetlaan 2, Driehuis. ONDERTROUWD: C. J. van Loon, IJmuiderstraatweg 10c, IJmuiden Oost en J. van Raan, Stokmanplantsoen 11, IJmui den Oost, t.a. Stokmanplantsoen 11, IJmui den Oost; M. de Keijzer, Archangelstraat 2c, Zaandam en C. van der Steen, Tromp straat 93, IJmuiden Oost, t.a. Julianastraat 60, Leiden; J. Uijtendaal, Hagelingerweg 97, Santpoort en A. P. Alders, Voorplaats 26, Santpoort; t.a. Hagelingerweg 97, Sant poort; J. A. P. van der Knaap, van Leeuwenstraat 20, IJmuiden en A. M. van der Wal, Wijk aan Zeeërweg 138, IJmui den, t.a. Wijk aan Zeeërweg 100, IJmuiden; J. Verdikt, IJmuiderstraatweg 136, IJmui den en F. Velde, Wijkerstraatweg 47b, Velsen Noord, t.a. IJmuiderstraatweg 136, IJmuiden; A. J. Wolfs, Da Costalaan 30, Driehuis en J. de Waard, Dolfijnstraat 308, IJmuiden; G. C. Klauwers, Trompstraat 185, IJmuiden Oost en M. C. Mol, Tromp straat 185, IJmuiden Oost, t.a. Eendracht- straat 21, Velsen Noord; H. J. van Putten, Nieuw Guineaplein 1, Haarlem en J. F. Dekker, Overbildtweg 5, Santpoort, t.a. Hoofdstraat 192 bv., Santpoort; G. Blok, Wijk aan Zeeërweg 192, IJmuiden en J. Salamanca, Wijk aan Zeeërweg 192, IJmui den; J. van Belzen, de Rijpstraat 11, IJmuiden en T. Bakker, de Rijpstraat 11, IJmuiden; W. C. Aardenburg, Noordwij- kerweg 28, Beverwijk en W. C. C. Blüm, Ruijsdaelstraat 29, IJmuiden Oost, t.a. Wijk aan Duinerweg 79, Beverwijk. GERTROUWD: H. J. Calvelage en C. M. Oudendijk, Concourslaan 47, Hoorddorp; G. A. J. Uijtendaal en C. J. van der Meij, Kerkpad 90, Santpoort; J. Hoogewerf en E. G. G. Langusch, Grahamstraat 122, IJmuiden; Th. A. van Kouteren en C. van Minnen, Pres. Steijnstraat 55, IJmuiden; A. E. Foppen en D. Kooi, van Breestraat 186bov., Amsterdam; P. W. Kessens en A. M. Arisz, Hagelingerweg 140, Santpoort; P. Verduijn en C. W. Tijms, Pegasusstraat 5, IJmuiden; G. S. H. Slotemaker en J. Blom, de Noostraat 80, IJmuiden; J. A. Tel en E. R. van Lis, Rooseveltlaan 216, Am sterdam; C. A. Donker en H. S. Biewinga, Rapenburg 51, Leiden. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Alg Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A Deli Mij 3%% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 196264 6% Nat. Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal) s Deze week (voorl.) Aandelen Vorige week (def.) Aandelen Laagste Hoogste Laatste koers koers tijdvak 185 V2 1941/2 1931/2 196 197 175 179 179 328 330 329 265 268 267 294 301K 299% 363 3721/2 370 182 184 1821/2 166,10 173,10 172,30 1341/z 136 1351/2 139K 140% 13924 120 34 1231/2 123% 230 232 232 69 701/2 70 101% 108 104 110,50 117,50 113,85 91 91A 9125/S2 95 95 A 95'/is 94»/i6 94 H 94% 108% 109% 10814 8.417.668,- 9.968.259,- vrijdag 8 augustus 1958 t.o.v. 1 aug. 6*4 3 0 2 4%? 5 a ƒ5,75 0 2 2 1 1 ƒ3,45 »/32 Vs '/i« VA Obligaties 10.730.310, Obligaties f 11998 192,—

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13