Mfivffir HV Nederlandse zwemkampioenschappen vrijdag in Schiedam begonnen Mevrouw Heemskerk vergroot haar kans op schaaktitel Zondag in Zandvoort de finale van het wegkampioenschap der profs Herb Elliott kan lopen als een struisvogel, zegt zijn trainer nooit zo nieuw als nu Australische zwemsters ondervonden sterke tegenstand op de 400 meter ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 Zwemmen Westduitse Zwembond dreigt Koersen op Mere veld Argentijn Selvetti vijf jaar geschorst „Commissie van vier" werd gerehabiliteerd Schaken Het internationaal schaak toernooi in Bad Portoroz Hockeyclub HBS gaat in Luik spelen VSV ingedeeld in de eerste divisie A HHC tegen OVVO op het Haarlem-terrein Van Hou welingen en Buis in finale in Leipzig Zeilers op het IJselmeer hadden redelijk weer Advertentie literfles f 6.70, V2 literfles f 3.55 (exclusief glas) In de stromende regen is vrijdagavond in het zwembad Groenoord in Schiedam een begin gemaakt met de nationale zwemkampioenschappen. Aan deze wed strijden, die als laatste selecties gelden voor de Europese kampioenschappen in Boedapest, wordt buiten mededinging deelgenomen door de Australische dames- ploeg. De temperatuur van het water be droeg nauwelijks 17 graden Celsius en het stond dus al bij voorbaat vast dat geen tijden van wereldklasse zouden worden gemaakt. De 400 meter vrije slag dames werd in twee series gezwommen. Voor de finale plaatsten zich: 1. Ilsa Konrads (Austr.) 5 min. 1,7 sec.; 2. Dawn Fraser (Austr.) 5 min. 2,5 sec.; 3. Sandra Morgan (Austr.) 5 min. 5,5 sec.; 4. Corrie Schimmel ('t Gooi) 5 min. 6,1 sec.; 5. Jans Koster ('t Gooi) 5 min. 6,3 sec.; 6. Lorraine Crapp (Austr.) 5 min. 6,4 sec.; 7. Judith de Nijs (Robben) 5 min. 6,6 sec.; 8. Mary Kok (Robben) 5 min. 9,2 sec.; 9. Astrid Sanderson (Rob ben) 5 min. 17,1 sec. Lorraine Crapp zal niet in de eindstrijd uitkomen, aangezien van te voren was be paald, dat slechts twee Australische meis jes zich voor de finale konden klasseren. Aangezien een finale uit acht deelneem sters bestaat en er slechts vijf Nederland se meisjes startten, zullen in dit nummer drie Australische zwemsters voor de eind strijd aan de start verschijnen. De Australische meisjes ondervonden in beide series sterke tegenstand van de Nederlandse 400-meter-zwemsters. Dawn Fraser was verreweg de snelste in de eer ste serie, maar Lorraine Crapp werd door Corrie Schimmel verslagen en tot op de laatste meters door Judith de Nijs ernstig bedreigd. Allen bleven echter ruim boven de 5 min. Het zwemmen van de 14-jarige wereld recordhoudster Ilsa Konrads in de tweede serie vormde een klasse apart. Zij trok dadelijk na de start van de andere meisjes weg en alleen de strijd om de tweede plaats tussen Jans Koster en Sandra Mor gan bleef spannend. De Australische was door een betere eindspurt de snelste, Beverley Bainbridge, kampioene van het Britse Gemenebest op de vlinderslag, kon het felle zwemmen van Atie Voorbij en Tineke Lagerberg niet weerstaan. Zij werd derde in de tweede serie van dit nummer. Voor de finale 100 meter vlinderslag klas seerden zich: 1. Atie Voorbij (Robben) 1 min. 14 sec.; 2. Tineke Lagerberg (KNZB) 1 min. 15 sec.; 3. Beverley Bainbridge (Austr.) 1.16.4; 4. Mary Kok (Robben) 1.19; 5. Willy Lamboer (KNZB) 1.19.6; 6. Kitty Wagenaar (HDZ) 1.20.1; 7. Ada den Haan (PSV) 1.20.4. Prachtige stijl Tegen het trieste, grauwe decor van de Hollandse zomer hebben de Australische wereldrecordhoudsters op de 400 meter vrije slag het handjevol publiek er wa ren nauwelijks 300 toeschouwers en vooral de insiders doen smullen van haar prachtige stijl. Ilse Konrads, de veertien jarige wereldrecordhoudster, de sprint specialiste Dawn Fraser en de vroegere wereldrecordhoudster Lorraine Crapp, maar ook Sandra Morgan toonden aan, dat zij volgens geheel andere opvattingen en methodes worden getraind. Zij zwom men een voor een met grotere souplesse en met een veel langere slag dan de Ne derlandse zwemsters. De armen worden geheel doorgehaald, de schouders gaan met de arm mee naar voren om de „haal" zo lang mogelijk te doen zijn. De keerpun ten werden niet met salto's genomen, doch orthodox. „Die kiefer-keerpunten, waar jullie in Nederland zo trots op zijn en die inder daad door de Nederlandse meisjes voor treffelijk worden uitgevoerd, kosten naar wij hebben ervaren, teveel energie. Al leen op de honderd meter, wanneer dus maar eenmaal wordt gekeerd, mogen on ze zwemsters de salto maken", aldus coach Carlile over de keer-techniek. Maar ondanks deze demonstratie van stijl, van souplesse en lichamelijke con ditie, is in Schiedam toch ook gebleken, dat de Australische meisjes geen wonder- zwemsters zijn. Want al nemen wij bij voorbaat aan, dat de pupillen van Carlile en de andere beroepstrainers, het in deze series nog wat kalm aan hebben gedaan en dat zij uiteraard veel meer last van de koude hadden dan onze landgenootjes, van een klasse-verschil was toch geen sprake. Corrie Schimmel, Judith de Nijs en Jans Koster hebben zich voortreffelijk ge weerd en Corrie Schimmel slaagde er in de eerste serie zelfs-in zich Lorraine. Crapp van het lijf te houden. Met belangstelling wordt de finale van zondag tegemoet ge zien. Beverley Bainbridge rechtswenst Atie Voorbij geluk. Dawn Fraser, Lorraine Crapp en Ilse Konrads duiken weg onder een regen jas ter bescherming tegen de Neder landse zomergrillen- Opvallend Beverley Bainbridge kon op de 100 me ter vlinderslag tot het keerpunt het veld aanvoeren. Opvallend was haar techniek waarbij zij, zoals een crawl-zwemmer, op zij ademde. Na het keerpunt kwam Atie Voorbij met haar vinnige korte slag naar voren en ook Tineke Lagerberg ging de Australische voorbij. Bij de heren was Herman Willemse de snelste man op de 400 meter. Maar ook dit maal slaagde hij er niet in onder de voor uitzending naar Boedapest gestelde limiet te blijven. Met zijn 4.48.3 bleef hij er ruim 6 sec. boven. De andere zwem mers kwamen ver boven de 4 min. 50 sec. en het is dus de vraag of Nederland straks in de Hongaarse hoofdstad wel op dit num mer vertegenwoordigd zal worden. Theoretisch is het natuurlijk gewenst dat de KNZB aan het eenmaal aanvaarde systeem van limiettijden en punten vast houdt, doch wanneer de omstandigheden van water en lucht zo zijn als deze eerste dag in het bad Groenoord, dan lijkt het toch wel verantwoord, wanneer bij de se lectie met die omstandigheden enigszins rekening wordt gehouden. De heren In de finale van de 400 meter vrije slag heren plaatsten zich: 1. Herman Willemse (Robben) 4.48.3; 2. Leo Verburgt (PSV) 4.54.4; 3. André Hermsen (Robben) 4.56.5; 4. Henk van der Linden (Zwemlust) 4.59.4 5. Coos de Jong (LZC) 5.02.9; 6. Fred Pie- ters (RZC) 5.04.4. In de finale van het nummer 4 x 100 meter wisselslag estafette heren plaatsten zich: 1. Het IJ (Amsterdam) 4.41.4; 2. LZO (Leeuwarden) 4.48.2; 3. RZC (Rotterdam) 4.54.1; 4. ZIAN (Den Haag) 4.56.2; 5. DJK (Amsterdam) 4.56.3; 6. PSV (Eindhoven) 4.57.6. De Westduitse Zwembond is boos op de FINA. De internationale zwemfederatie heeft de bond namelijk medegedeeld, dat de vrijeslagzwemmer Hans Zierold en de schoonspringer Herbert Bahrendt geen deel kunnen uitmaken van de Duitse zwemploeg voor de Europese kampioen schappen in Boedapest. Beide zwemmers zijn enige tijd gele den uit Oost-Duitsland naar het Westen gevlucht en na protesten van de Oostduit- se Zwembond heeft de FINA erkend, dat Bahrendt en Zierold niet gerechtigd zijn nu al voor West-Duitsland uit te komen. De Westduitse bond heeft zich op het standpunt gesteld, dat van een verande ring van nationaliteit geen sprake is om dat Bahrendt en Zierold „Duitsers waren en Duitsers zijn gebleven." Daarbij is het dreigement uitgesproken, dat, indien de FINA het startverbod hand haaft, West-Duitsland wel eens van deel neming aan de Europese kampioenschap pen zou kunnen afzien. Indien er ooit hoog gespannen verwach tingen zijn geweest in de drafwereld, dan is het nu wel zondagmiddag op het fraaie Mereveld het geval, want op deze baan wordt een programma verreden, dat in alle opzichten klinkt als een klok. Van het drietal hoogtepunten zal ongetwijfeld de meeste belangstelling uitgaan naar de met dikke prijzen begiftigde grote fokkersprijs, waarin de grote cracks Theo Messidor, Tabor, Tommy Mars en Tarantella met eenzelfde handicap van 60 meter van start moeten. Is een keuze uit dit kwartet al moeilijk, nog moeilijker wordt het door de aanwezigheid van Vlieger D, Vainqueur en de beide vertegenwoordigers van stal Sil ver. Daar Theo Messidor in het ruim 2200 meter lange parkoers zijn sterkste afstand vindt, is hij de keuze, maar dat het een overwinning zal worden tegen zijn grote rivaal Tabor is te verwachten. De sterke en internationale klasse heeft zich verzameld in de Merevld's mijlrecord- prijs. Hoewel de Franse hengst Double Six M een handicap heeft van 25 meter, De bekende gewichtheffer Humberto Selvetti is door de Argentijnse Federatie voor vijf jaar geschorst. Hem worden al lerlei inbreuken op de reglementen ten laste gelegd, waarbij het deelnemen aan demonstraties, die geen amateuristisch karakter hadden. Selvetti was bij de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne tweede geworden in de zwaargewicht klasse. Hij had een even groot totaal gehaald als de Ameri kaan Anderson, maar werd op lichaams gewicht (hij woog enkele kilo's meer) achter Anderson geplaatst. Nu Anderson prof is geworden en Sel vetti voor een lange periode is geschorst moet de Rus Medvedev als grote favoriet bij de zwaargewichten worden beschouwd voor de wereldkampioenschappen, die in september in Stockholm worden gehou den. In hét jongste officiële orgaan van de Kon. Ned. Biljartbond komt een ver klaring voor met betrekking tot de onder handelingen van de z.g. commissie van vier met de voormalige NNBB. Het be stuur van de KNBB deelt hierin mede dat de uitlatingen, gedaan in de bondsverga dering van 9 maart 1958 en gepubliceerd in een gedeelte van de pers, als zou de commissie van vier zich bij de onderhan delingen met de NNBB aan misleiding hebben schuldig gemaakt, volkomen on juist zijn bevonden. De belangrijkste partij in de zevende ronde van het toernooi om het open schaakkampioenschap van Nederland was vrjjdag die tussen de titelhouder en deWest- duitser Diemer, de leider in de rangschik king. Het werd een Hollandse partij, die wit rustig en positioneel sterk behandel de. Er ontstond een vier-lopereindspel met voordeel voor de Nederlander. De Ruiter had vrijdagochtend als eer ste zijn winstpunt behaald. Hij versloeg de Alkmaarder Kayser. Het was een oer oude Schotse partij, waarin Kayser zich slecht verweerde. Hij moest spoedig ca pituleren. Een aardige partij (een Konings-Indiër) won Mulder van Boon, die uit vorm schijnt te zijn. De arts bracht een sterk paard op d 5 en voerde, met een bord vol stukken, een fraaie winstcombinatie uit. Dr. Visser kreeg in een Grundeld-In- diër spoedig het betere spel tegen Arons. Een sterke vrije d-pion rukte in het mid denspel op en desorganiseerde de verde diging. De witte stukken drongen vervol gens in de defensie en beslisten. De partij tussen Jansen en Bredewout was tamelijk wisselvallig. In een Konings indiër, met een vroegtijdige dame-ruil, kreeg de Zeeuw voordeel. Hij verspeelde dit echter tegen het verstrijken van de speeltijd. De partij werd afgebroken in een moeilijke positie voor wit. Hoogendoorn en Van Donk vochten een „derby" uit. Zij kozen de gesloten Span jaard, die wit via een kwaliteitsoffer weer levendig maakte. Na een scherpe konings- aanval volgde een totale afwikkeling, waarna wit een gunstig pionnen-eindspel overhield. In de strijd om de damestitel versterk te mevrouw Fenny Heemskerk haar po sitie door een overwinning op mej. De Klerck. De titelhoudster, die zwart had, speelde de Caro-Kann. Fenny jr. steunde haar moeder goed door een remise haar eerste tegen mevrouw Vreeken. Mevrouw Roodzant behield haar kansen op de titel door een overwinning op mej. Stegeman. De laat ste had met wit, de Rouzer-variant van het Siciliaans gekozen, doch verloor toen haar invloed in het centrum. Mevr. Van der Veen en mevr. Van der Klift speelden een Weenink-opening. De Amsterdamse kreeg materieel-voordeel, dat later uit- groeide tot een beslissend eindspelvoor deel. Vlak voor het einde van de speeltijd capituleerde mevrouw Van der Klift. Vrijdagavond zijn enkele afgebroken partijen uitgespeeld. De resultaten waren: Om het open kampioenschap van Neder land (zesde ronde): JansenBredewout re mise; HoogendoornVan Donk 10; Van WeezeiDiemer opnieuw afgebroken. De stand luidt thans: 1. Diemer 4 pnt. plus 1 afgebr. partij; 2. Van Weezei 31/» pnt. plus 1 afgebr. partij; 3. tot en met 8. Visser, Boon, De Ruiter, Bredewout, Jan sen en Mulder allen 31/» pnt.; 9. en 10. Hoogendoorn en Arons beiden 2 pnt.; 11. Van Donk l'/« pnt.; 12. Kayser 1 pnt. Om het kampioenschap van Nederland voor dames (vierde ronde)Mevr. Rood zantmej. De Klerck remise. Na de vijfde ronde luidt de stand: 1. Mevr. Heemskerk 41/» pnt.; 2. en 3. Mevr. Roodzant en mevr. Vreeken beiden 3l/i pnt.; 4. Mej. De Klerck 2Vi pnt.; 5. en 6. Mevr. Van Veen en mej. Stegeman beiden 2 pnt.; 7. Mevr. Van der Klift 1pnt.; 8. Mej. Heemskerk V2 pnt. mag worden verondersteld, dat hij de eer ste heat zal winnen, maar of hij ook de tweede kan winnen met zijn beperkte uit houding is de vraag. Dan kon de sterkere Ria Olivier wel eens domineren, samen met Pretty Boy. Outsider in dit exclusieve gezelschap is de Franse hengst Fan Fan. Van de flyers naar de stayers, die elkaar over 3100 meter zullen bekampen. Ook deze koers is praktisch niet te voorspellen. Indien Nottelman met Tabor in de Grote Fokkers-prijs start, dan ligt de overwin ning binnen het bereik van stal Silver (Typhoon, Roland), voor Sammy Mars en de mogelijke outsider Sirona. In het andere lange afstandsnummer (2600 m) kan Unworthy zijn zegetocht ver volgen, daar in deze klasse nog geen paard tegen hem is opgewassen. Vermoedelijk Visuil S en Valencia, die niet minder dan 60 meter voorgift ontvangen van dit bui tengewoon sterke paard. In het laatste nummer heeft Seigneur Bascom een eer ste kans om Rosa Signal te kloppen. Out siders Rentinus en Sita. In het 21 paarden tellende amateurs nummer heeft Proximity de overwinning voor het grijpen, vóór Quadrupes en O Mc Gregor. Het best bezet is echter het ope ningsnummer met 24 deelnemers. Hierin heeft stal Silver (Wally Parisien, Virgi nia) de beste papieren, vóór William Han- ver K. Bij de 2-jarigen kan Xenia Scott P opnieuw winnen, voor Xera S en tenslotte kan Willy Bond in de Vledder-prijs zijn jaargenoot Wise Guy de baas blijven. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de derde ronde van het interzonale schaaktoernooi in Bad Portoroz luidden: Fischer (V.S.)Rossetto (Arg.) afgebroken; Bronstein (Rusl.)Fuester (Canada) 10; Averbach (Rusl.)Neikirch (Buig.) afge broken; Larsen (Den.)Gligoric (J.slavië) 01; Sanguinetti (Arg.)Cardoso (Phi- lipp.) afgebroken; Panno (Arg.)Filip (Tsj.Sl.) remise; Olafsson (IJsland)Mata- novic (J.slavië) afgebroken; Tal (Rusl.) Pachman (Tsj.sl.) remise; Petrosian (Rusl.) Szabo (Hong.) remise; Sherwin (V.S.) De Greiff (Col.) afgebroken. Vrij was Benkoe (Hong.). De stand na de derde ronde luidt: 1. Bronstein, Tal, Petrosian (allen Rusland) en Gligoric (Joegoslavië) allen 2 pnt.; 5. Fischer (V.S.), Olafsson (IJsland) IV2 pnt. en 1 afgebroken partij; 7. Benkoe (Honga rije) IV2 pnt. uit 2 partijen; 8. Panno (Ar gentinië), Pachman en Filip (beiden Tsjechoslowakije) IV2 pnt.; 11. Averbach (Rusland), Sanguinetti (Argentinië), Mata- novic (Joegoslavië), Cardoso (Philippijnen), Neikirch (Bulgarije) 1 pnt. en 1 afge broken partij; 16. Larsen (Denemarken), Szabo (Hongarije) 1 pnt.; 18. Rosetto (Ar gentinië) V2 pnt. en 1 afgebroken uit 2 partijen; 19. De Greiff (Columbia) V2 pnt. en 1 afgebroken partij; 20. Sherwin (V.S.) 0 pnt. en 1 afgebroken uit 2 partijen; 21. Fuester (Canada) 0 pnt. In het kader van de Wereldtentoonstel ling in Brussel houdt de stad Luik een groot sportweekeinde op 15, 16 en 17 augustus. Gedurende dit weekeinde zal ook een hockeytoernooi worden gehouden, georganiseerd door de Royal Standard Hockey Club Liegeois. Naast de organi serende vereniging zullen ook Lausanne Sports (Zwitserland), Idar '07 (Duitsland) en HBS (Bloemendaal) deelnemen. Het bestuur van de KNVB heeft de semi-profvereniging VSV alsnog inge deeld in de eerste divisie A van het be taalde voetbal. Oorspronkelijk zou VSV een fusie aangaan met Stormvogels en uitkomen in de eerste divisie B, doch de vergadering waarin tot de fusie werd be sloten was volgens de KNVB niet rechts geldig. VSV heeft daarop in een buiten gewone algemene vergadering besloten, niet terug te keren tot het amateurvoet bal, doch lid te blijven van de semi-prof- sectie. De eerste divisie A bestaat nu uit 16 clubs, de eerste divisie B uit 15. De honkbalwedstrijd tussen HHC en OVVO wordt zondagmiddag (aanvang half drie) niet in het Noorder Sportpark in Haarlem gespeeld, maar op het Haarlem terrein. Op het circuit van Zandvoort wordt zon dag 10 augustus de derde en laatste rit verreden van het nationale wegkampioen schap der beroepsrenners. Het aantal kans hebbers voor de titel is na de strijd op de Cauberg en die in Groesbeek, welke ritten respectievelijk gewonnen werden door Jef Lahaye en Gerrit Voorting, geslonken tot elf man. Van deze elf favorieten staan de Utrechter Michel Stolker met 35 punten, de Limburger Jef Lahaye en de Zeeuw Jo de Roo, die beiden 34 punten hebben, er het gunstigste voor. Hun grootste rivaal is de in Roosendaal wonende Haarlemmer Gerrit Voorting. Hij heeft slechts twee punten minder dan Stolker en één minder dan Lahaye en De Roo. Bovendien ligt het Zandvoortse circuit de oudste Voorting bijzonder goed. Hij heeft er al eens meer gewonnen. Maar het strjjdverloop in de slotrit om de nationale titel zal niet alleen afhankelijk zjjn van de capaciteiten van een der betrokken favo rieten, doch evenzeer van zjjn makkers van hetzelfde rijwielmerk of individuele „knechten" van wier verkapte hand- en spandiensten hij zich voor deze finale heeft verzekerd. Ook de onberekenbare Brabander Wout Wagtmans (27 punten), Piet v. d. Brekel uit Echt (26 punten), Jaap Kersten uit Sie- bengewald (24 punten) en Piet Maas uit Pindorp (22 punten) hebben nog redelijke kansen op de titel. Niettemin zullen zij die kansen moeten grijpen in een aanvallende en nimmer aflatende strijd. Maar daar konden zij zelf wel eens het slachtoffer v^n worden. Aanvallen is ook het parool voor Tohny Bergmans uit Aalst (19 punten), de Amsterdammer Peter Post (18 punten) en Bram Kool uit Delft (16 punten), die allen nog een theoretische kans hebben. Prak tisch zijn zij vrijwel uitgeschakeld. Hun achterstand, op Stolker, De Roo, Lahaye en Voorting is daarvoor te groot. Alleen als alle vier de aanvoerders geen enkel punt weten te behalen en zijzelf op de allereer ste plaatsen eindigen is er een kansje voor hen. Voor de overige ongeveer 70 deelnemers, waaronder de Beverwijkers Groot en Gel dermans, de Heemstedenaar Steenvoorden, Van Wetten uit Noordwijkerhout, de in Goes wonende IJmuidenaar Bruggenkamp, de Haarlemmer Adrie Voorting, Van 't Hof uit Sassenheim, de gebr. Van Est uit St. Willibrord, de Amsterdammers De Groot, Donker en Mahn, Wim Snijders uit Half weg, Damen uit Lieshout, De Jongh uit Made, Van der Borgh uit Koningsbosch etc., staan alleen nog maar de eer en de verdiensten op het spel. Vermits zij zich niet in dienst hebben gesteld van een der elf kanshebbers. Voor Van der Brekel, Van der Borgh, Damen, Piet en Wim van Est, De Jongh, Kersten, Lahaye, Peter Post, De Roo, Stol ker en Gerrit Voorting is deze titelstrijd in Zandvoort bovendien belangrijk voor hun eventuele uitzending naar het wereldkam pioenschap op de weg in Reims. Zij zijn nameljjk de voorlopige geselecteerden en vier van hen moeten er nog afvallen. En daarover zal de rit in Zandvoort uitspraak moeten doen. De start van dit kampioenschap is om half twee en de af te leggen afstand be draagt 192 kilometer. Voorafgaande aan dit kampioenschap is er een rit voor aspi ranten over 21 kilometer (vijf ronden) en een wedstrijd voor nieuwelingen over vijf tig kilometer (12 ronden). De respectieve lijke starttijden daarvan zijn elf uur en half twaalf. In Leipzig is vrijdagavond de herkan sing verreden voor het wereldkampioen schap achter grote motoren voor ama teurs. Drie dagen geleden kwam onze landgenoot Henk Buis op de vierde plaats achter de Oostduitser Lothar Meister, de Fransman Tomassi en de Belg Hermand, zodat hij in de repechage een laatste kans kreeg. Henk Buis werd na een zeer span nende race derde met 50 meter achter stand op de winnaar Bricet (Frankrijk) die de 50 km. in 43 min. 17 sec. aflegde. Op de tweede plaats eindigde de Rus Snir- kohn op 20 meter. Arie van Houwelingen, die zich reeds eerder voor de finale plaatste zal dus steun krijgen van zijn landgenoot. Zeilen «-O I A 1 j De eerste dag van de nationale zeil wedstrijden op het IJselmeer had een goed verloop. Het weer werkte aardig mee. Er stond een matige bries en de regen liet nu eens verstek gaan. In de Flying Dutchmanklasse zorgde de deel name van verschillende Engelse, Fran se en Zuidafrikaanse zeilers voor een in ternationaal tintje. Van hen bracht alleen Stauch uit Zuid-Afrika het tot een plaats in de kopgroep. Hij eindigde n.l. als twee de achter de Nederlandse kampioen Jacq. Kraan. In de Drakenklasse nam W. P. van Duyl reeds direct na de start de leiding en stond deze de gehele verdere race niet meer af. Wel werd hij op zeker ogenblik sterk be dreigd door Groot, maar toen deze, over stuurboord liggend, de over bakboord aan komende Van Duyl bij de boei voorrang moest verlenen, was het pleit beslecht. Internationale flying dutchman-klasse: 1. Mustang (Jac. Kraan); 2. Hakahana 2 (H. W. E. Stauch), 3. Firthjofna (C. Th. Gülcher). Internationale 12 m2 klasse a: 1. Aeolus 2 (G. Visser), 2. Donderstien (P. Hansen), 3. Demetrius (J. H. Wuyts jr.). Internationale finnklasse: 1. Fikfak (K. H. Warburg), 2. Zomerweelde (J. de Jong), 3. Firebird (Leo Gerhards). Pampusklasse: 1. Us Heit (N. F. Tjeb- bes), 2. Westeinder (H. J. de Ruijter), 3. Stormvogel (C. Saur). Internationale drakenklasse: 1. Trintel II (W. P. van Duyl), 2. Vagans Semper (C. Groot), 3. Blizzard (F. J. Buys). Het nieuwste „atletiek- wonder" is een 20-jarige Australiër met een haviks neus, die havervlokken en rozijnen eet en die traint voor het lopen van record mijlen door duinen op te sprinten en gewichten te heffen. Het is Herb Elliott, die deze week de fantas tische voorspellingen die voor hem gedaan zijn heeft waar gemaakt door de mijl te lopen in de nieuwe we reldrecordtijd van 3 minu ten 54,5 sec. Daarmee brak hij in Dublin het er kende wereldrecord van zijn landgenoot John Landy met niet minder dan 3V2 sec. Alles bij elkaar, heeft hij acht maal gelopen onder de eens als onbereikbaar be schouwde vier minuten, al le acht maal dit jaar. Twee van die prestaties kwamen in dezelfde week. De jon geman, die de sportwereld in verbazing heeft gebracht, is de rustige zoon van een meubelhandelaar in Perth. Hij is iemand die pas in volle ernst aan een sport- carrière is gaan denken toen hij in 1956 in Melbour ne de Olympische Spelen zag en sommige van de lo pers aan het werk zag die hij thans achter zich laat. Het was op dat moment dat Elliott onder de invloed kwam van een coach met grijze haren, Percy Cerutty die in de jongen reeds een toekomstige ster herkend had. Het verhaal over het nieuwe record, is niet al leen het verhaal van El liott, maar ook het verhaal van Cerutty. Cerutty gaf de jongen een trainingsprogram dat spartaans genoemd mag worden. De hoofdpunten er van bestonden uit veel lo pen, bij voorkeur in zand waarin men tot de enkels wegzakt, en gewichtheffen, om de borstspieren te ont wikkelen. Elliott heeft nu lange, dunne benen, doch boven de gordel is hij ge bouwd als een gewichthef fer. Cerutty zegt dat hij hierdoor kan „lopen als een struisvogel. De oude bovenlichaam dienend voor de voortstuwing". De oude coach zegt dat de benen van Elliott „de wielen" zijn, terwijl het bovenlichaam „de motor" is. Het is Cerutty die het vol gend beeld geeft over de persoonlijkheid van 's we relds snelste man op de mijl. De oude coach, die ook Landy en andere ster ren leiding heeft gegeven, zegt: „Ik heb nog nooit een man gezien die bereid was zoveel van zichzelf te eisen. Om in de atletiek dat te bereiken wat hij zich ten doel heeft gesteld, is hij tot elke zelfontbering be reid. Doch hij beseft ook wanneer hij de remmen moet aanzetten". Zelf heeft Elliott eens de aandacht gevestigd op het feit dat de carrière van Landy verkort is door het combineren van meedogen loze training met een strikt dieet. „Niets voor mij. Ik voel er niets voor over vier of vijf jaar zo te eindigen", zeide hij. Tot dusverre heeft Elliott iedere voorspelling waar gemaakt die Cerutty over hem gedaan heeft. Vaak zijn schouders opgehaald wanneer Cerutty het over de toekomst van Elliott had. Toen Elliott nog niet snel ler ging dan 4 min. 20 sec., verklaarde Cerutty al dat hij beter zou worden dan Landy. Anderhalf jaar ge leden zeide Cerutty dat El liott in 1958 Landy's record van 3 min. 58 sec. zou bre ken. In november van het vorig jaar zeide de coach dat Elliott binnen het jaar 3 min. 54 sec. of 3 min. 55 sec. zou lopen. En kijk nu nog eens naar Elliotts re cente prestatie.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9