Verwaterde Noorse resolutie in de UNO-Assemblee ingediend Geringe meerderheid kan Pyrrhus-zege betekenen HET WEER Vooronderzoek bracht geen licht in oorzaak van vliegramp NEGERKINDEREN TOCH NAAR SCHOOL IN LITTLE ROCK Tienduizend Expo- kaartjes gestolen Haarlems Dagblad Hof van Beroep vernietigt rechterlijk vonnis om apartheid te handhaven Premiers van Pakistan en India bespreken geschillen Enkele buien s&ee MORRIS before t/ortêu/// Speculaties Slachtoffers gedood door een hevige schok Beambte aangehouden na speurtocht in België Het woord is aan 73e JAARGANG No 34 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 303e JAARGANG No 187 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L, Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Washington) NEW YORK De lang verwachte Noorse resolutie is eindelijk ingediend. Een ieder, die dit document een slap produkt noemt, heeft volkomen gelijk, doch men moet dan bedenken, dat de resolutie opzettelijk vaag gehouden is teneinde de grootst mogelijke soepelheid te garanderen en zo veel mogelijk staten tevreden te stellen. De resolutie heeft Engen, de UNO-vertegenwoordiger van Noorwegen, meer moeite gekost dan aanvankelijk viel te voorzien. Tevens lijkt de Noor wat te optimistisch te zijn geweest over de steun, die zijn document zou ontvangen. Zondag was Engen nog van mening, dat India zijn resolutie zou steunen en dat de Verenigde Arabische Republiek zich bij de stemming wel zou onthouden. Berichten uit Cairo wezen maandag echter op vrij sterk verzet van de Verenigde Arabische Republiek tegen de resolutie. Het is bovendien zeer wel mogelijk, dat India zich juist van stemming zal onthouden. Zal de resolutie niettemin de vereiste meerderheid van tweederden halen? De Noren en Amerikanen zijn optimistisch ge stemd, doch zg geven toe dat de overwin ning niet overweldigend zal zijn en dat men slechts met de hakken over de sloot zal komen. Wat zal men dan hebben be reikt? De resolutie verzoekt de secretaris generaal van de UNO dusdanige praktische regelingen te treffen als hij dienstig oor deelt om in Libanon en Jordanië de UNO- beginselen hoog te houden. De bewoordin gen van de resolutie zijn zo vaag als maar mogelijk gehouden. De UNO-Assemblée zou bg aanvaarding van de resolutie geen concrete oplossing aangeven, doch hande len volgens de populaire leus van de laatste jaren: „Laat Hammarskjoeld het maar doen". Dag Hammarskjoeld zou zijn volmacht waarschijnlijk gebruiken om in Jordanië een UNO-groep op te richten en de reeds aanwezige groep in Libanon te versterken. Terwille van de Amerikanen is in de tekst van de resolutie een aantal punten opgeno men, die voorkwamen in de rede van Eisenhower. Men moet echter nauwkeurig lezen, om sommige van deze punten te ontdekken. Het probleem van de „directe agressie" wordt zeer voorzichtig ter sprake gebracht in de resolutie. Niemand wordt beschuldigd en er wordt een citaat gebezigd uit de oude resolutie van 1949. Eisenhowers suggesties voor een vredesmacht en een eco nomisch fonds worden omzichtig genoemd. Hammarskjoeld wordt verzocht deze onder werpen verder te bestuderen. Vele Afro- Aziatische landen hadden gaarne gezien, dat de resolutie iets had gezegd over de terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië waren echter in geen ge val bereid een datum te noemen. Het woord „terugtrekking" komt zelfs in de gehele resolutie niet voor. Wel wordt in de inleiding verwezen naar twee afzonderlijke verklaringen, respectievelijk die van Dulles en Selwyn Lloyd aan de president van de UNO-Assemblée. Deze verklaringen bevat ten een onderdeel, dat nieuw en belangrijk is. Wanneer de Assemblée te eniger tijd van oordeel zal zijn, dat de aanwezigheid van de Amerikaanse en Britse troepen, als gevolg van de UNO-actie of de UNO-bij- stand niet langer nodig is, dan zullen de Amerikanen of Britten deze uitspraak ter KARATSJI (UPI) Premier Malik Firoz Khan Noon van Pakistan zal, ge volg gevend aan een uitnodiging van de premier van India, met Nehroe binnenkort overleg plegen ter oplossing van de pro blemen welke zijn ontstaan aan de grens tussen Pakistan en India. Vermoedelijk zal deze conferentie zaterdag in Karatsji be ginnen. Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden, maar tijdelijk ook enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S. Het lanceren van raketten door grote mensen werkt aanstekelijk op de jeugd. In Purmerend hadden enige knapen de „Eerste Nederlandse Raket Club" opge richt en in hun clublokaal, een oud schuurtje, vervaardigden zij van papier en carton een raket, die volgepropt werd met allerlei brandbare chemica liën. De politie heeft echter een einde gemaakt aan dit gevaarlijke kinder spel, dat voor de jongens noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 NYLON REGENJASSEN ƒ59.50 harte nemen en de troepen terugtrekken. „Wij Amerikanen", zo zei Dulles maandag avond in een rede buiten de UNO, „maken ons oordeel ondergeschikt aan het ge zamenlijk oordeel van de wereldgemeen schap". Een UNO-resolutie heeft, behalve de initiatiefnemer in dit geval Noorwegen meestal een aantal mede-onderteke naars. Engen heeft nogal moeite gehad daarvoor een voldoende aantal staten te winnen. Oorspronkelijk had hij er tien, doch verscheidene vielen af. Thans zijn Canada, Columbia, Denemarken, Liberia, Panama en Paraquay de mede-onderteke naars. Het is geen indrukwekkende groep en bovendien is geen enkel Aziatisch land van de partij. Het is echter algemeen be kend, dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië vóór deze resolutie zijn en Ham marskjoeld heeft Engen zijn zegen gege ven. Op die manier heeft de resolutie toch groot gezag verworven. In de komende dagen zal heel wat ge speculeerd worden over de einduitslag van de stemming, die gehouden zal worden nadat de UNO-leden dagenlang het woord zullen hebben gevoerd. De voorstanders van de resolutie zijn voorzichtig optimis tisch gestemd omtrent het succes. Zulk een resolutie is aangenomen, wanneer het aan tal voorstemmers tweemaal zo groot is als het aantal tegenstemmers. Stemmen 54 leden voor en 27 tegen, dan kan Ham marskjoeld aan het werk gaan. Het eerste rapport aan de Assemblée moet hij volgens de resolutie uitbrengen vóór 1 oktober. Als achttien landen blanco stemmen zou de resolutie 42 stemmen vóór behoeven om het van 21 tegenstemmers te winnen. Een voorzichtige Britse schatting was maandag avond, dat de resolutie kan rekenen op 44 tot 48 voorstemmers. Alleen indien dus voldoende staten blanco stemmen, heeft de resolutie kans het te halen. Er kunnen nog amendementen worden ingediend en zelfs geheel nieuwe resoluties, doch op dit ogenblik houdt men zich in hoofdzaak bezig met speculaties over de levenskansen van Engens bleke baby, die laat en met moeite ter wereld gekomen is. Het belangrijkste uit de redevoeringen van gisteren was wel dat Jordanië wat water in haar wijn heeft gedaan ten aan zien van een eventueel zenden van een UNO-groep naar dat land. De beste rede van de dag was het betoog van India's ver tegenwoordiger Lall. Hij oefende critiek op de acties van Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten, doch schelden is hem vreemd. Hij drong krachtig aan op terug trekking van de troepen. De minister van Buitenlandse Zaken van Irak hield een felle rede in goed Frans. Zeer waarschijn lijk" zal dit land tegenstemmen. Zelfs in dien alle Arabische staten, die tegenwoor dig nauw verbonden zijn met de Verenigde Arabische Republiek, zich tegen de resolu tie uitspreken, is het nog mogelijk dat de resolutie er door komt. Verheugend is dit vooruitzicht allerminst. Men zou van een Pyrrhus-overwinning moeten spreken, omdat de beslissing over het Nabije Oosten doorgezet zou worden tegen de uitdrukke lijke wil van zeer belangrijke staten in dat gebied. Bovendien zouden Nasser en de zijnen hierdoor in één kamp gedreven wor den met de communistische staten, die on getwijfeld zullen tegenstemmen. Dit zou de band tussen Caïro en Moskou slechts kunnen versterken. Men ziet dat zelfs een goede afloop nog niet zo goed behoeft te zijn. Augustus is al flink gevorderd, de zo- niet. Zonneschijn, een blauwe hemel, mer begint al aan de „laatste ronde", we kunnen nog profiteren van zee en maar onvriendelijk betoont ze zich I strand. Zo denken de vakantiegangers op bovenstaand plaatje er ook over. In Galway is gisteren het gerechteiyk vooronderzoek gehouden naar de ramp met het K.L.M-vliegtuig „Hugo de Groot". Na de verhoren heeft de jury als haar oordeel uitgesproken, dat de dood van de slachtoffers is veroorzaakt door „een hevige schok, ondergaan in een vliegtuig boven de Atlantische Oceaan" De jury voegde er aan toe, dat er geen be wijsmateriaal is waardoor de oorzaak van deze schok kan worden vastgesteld. De medische verklaringen werden afge legd door dr. John Kennedy, hoogleraar aan de medische faculteit van Galway. „De verwondingen schijnen er niet op te wijzen, dat een explosie de dood van de slachtoffers heeft veroorzaakt. Er zijn evenmin aanwijzingen voor dood door ver drinking", zei hij. Met deze conclusie ging ook de K.L.M.-arts, dr. Vaandrager, ak koord. Dr. Kennedy verklaarde verdei dat hij feitelijk alleen negatieve bewijzen kon aanvoeren waaruit bleek, dat een explosie weinig waarschijnlijk was. Er waren ech ter wel aanwijzingen, dat de verwondingen in twee fasen werden veroorzaakt, name lijk ten eerste door schokken in de lucht, waarvan enkele vermoedelijk ernstig ge noeg waren om de dood te veroorzaken en ten tweede door de klap waarmede de „Hu- go de Groot" op het wateroppervlak te recht kwam. Enkele lichte brandwonden bij twee slachtoffers werden vermoedelijk veroorzaakt door gloeiende delen van het vliegtuig als gevolg van wrijving. ST. LOUIS (Reuter) Het Amerikaanse Hof van Beroep te St. Louis heeft een vonnis vernietigd en de autoriteiten van de middelbare school van Little Rock in Arkansas gelast de opheffing van de ras senscheiding voort te zetten. Het Hof be sloot met zes stemmen de uitspraak te niet te doen van een rechter in Arkansas, die opschorting van de integratie voor de duur van tweeëneenhalf jaar had be volen. De rechter had na afloop van het eerste „geïntegreerde" schooljaar opschor ting van het integratie-program gelast omdat het lastig vallen van de neger kinderen op de openbare middelbare school van Little Rock toestanden ten ge volge had gehad, die niet getolereerd kon den worden. Tegen deze uitspraak was beroep aangetekend. Het verwerpen van de uitspraak kan een nieuwe crisis bij de aanvang van het nieuwe schooljaar, begin september, tot gevolg hebben. (AFP) Volgens welingelichte kringen is gouverneur Orval Faubus van Arkansas van plan aan het parlement van de staat maatregelen voor te stellen welke de toe lating van negerleerlingen tot de middel bare school te Little Rock dit jaar ver hinderen. (Reuter) Little Rock heeft vorig jaar wekenlang in het middelpunt van de be langstelling gestaan. President Eisenhower zond toen parachutisten naar de stad om de orde te herstellen en te verzekeren dat de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school vreedzaam verliep. (UPI) Volgens de meerderheidsbeslis sing van het hof van beroep waren de onregelmatigheden, die in Little Rock zijn voorgevallen, zeker niet bevorderlijk voor de normale gang van het onderwijs. Zij bieden echter geen wettige basis voor op schorting van de integratieplannen. „Een ander oordeel zou wijken voor de eisen van opstandelingen en bedrijvers van on lusten betekenen", aldus het oordeel. Het Hof verklaart, dat „de tijd nog niet ge komen is, waarin een bevel van een fede rale rechter beknibbeld, verwaterd of smadelijk ingetrokken moet worden ten overstaan van geweld en onwettige daden van individuele burgers en tegenstand tegen het bevel". Het Hof betoogt, dat, zo men het bevel van de districtsrechter niet zou vernietigen, de „onmogelijke situatie" zou ontstaan waarin ieder schooldistrict, waar openlijk verzet tegen bevolen inte gratie heerst, het recht zou hebben op schorting van het integratiebevel te vra gen. Dupe Van de zijde van de Nationale organi satie ter behartiging van de belangen van gekleurde mensen (NAACP) werd ver klaard, dat deze nieuwe uitspraak de weg voor veel meer negerkinderen naar blanke scholen vrijmaakt. „De moeilijkheid is echter, dat wij niet willen, dat iemand de dupe wordt", zo werd gezegd. (UPI) De verzoeken van 151 neger- scholieren in Norfolk (Virginia) om toe lating op scholen van blanken zijn door de stedelijke onderwijscommissie in een ge heime vergadering afgewezen. Als motive ringen voor dit besluit werden gegeven: weigering van 61 kandidaten om het ge wone toelatingsexamen af te leggen, het ontbreken van de minimale vereisten bij anderen, de afwezigheid van de mogelijk heid, dat de kandidaten voordeel op onder wijsgebied zouden hebben van toelating en andere „even dwingende redenen". Te voren had een districtsrechter gewaar schuwd, dat de commissieleden schuldig zouden zijn aan minachting van het ge recht, als zij het gerechtelijke bevel om 8 september een aanvang te maken met het beëindigen der rassenscheiding op de scholen, op flagrante wijze zouden schen den. De chef van de radiodienst op Shannon J. Geogehan, verklaarde, dat het toestel, komende uit Amsterdam, een normale landing had gemaakt. Het enig ongewone was, dat de kortegolfzender van het toe stel zeer vervormd ontvangen werd en nauwelijks hoorbaar was, zei hij. „Ik stel de de piloot van het toestel hiervan op de hoogte kort voordat hij landde. Na de landing deelde de piloot mij mede, dat ook de radioverbindingen van de radar controle zeer vervormd waren. De radar controlepost deelde mede, dat de radiosei- nen van het toestel eveneens zeer onduide lijk waren. De heer Geogehan verklaarde echter, dat de verbinding met de „Hugo de Groot" zeer goed was nadat het toestel vertrokken was. Om 4.16 en 4.40 meldde het toestel zich en kreeg het de opdracht aan een an der toestel m :e te delen, dat dit op zijn juiste koers lag. De „Hugo de Groot" zond deze boodschap uit en deelde de verkeers leiding op Shannon mee, dat 't andere toe stel de ontvangst ervan had bevestigd. „Ik bedankte de 607-E (de „Hugo de Groot") en dat was mijn laatste contac* met hem", aldus de heer Geogehan. „Bij dit laatste contact was de stem van degeen die de ra- diotelefoniezender bediende duidelijk en normaal", verklaarde hij. De heer Geogehan besloot zijn verklaring met de mededeling dat ten tijde van het laatste contact de „Hugo de Groot" ongeveer 120 zeemijlen ten west-noordwesten van Shannon vloog. Majoor Beaufort van de Nederlandse Rijkspolitie verklaarde hierna, dat men er in geslaagd was een aantal lichamen te identificeren aan de hand van paspoorten, gebitten en persoonlijke bescheiden. Drie teruggevonden horloges waren op onge veer tien minuten over halfvijf blijven stil staan, het tijdstip warop de ramp plaats had. Na de uitspraak van de jury achtten men in kringen van luchtvaartdeskundigen de waarschijnlijkste verklaring van de ramp dat plotseling de druk in de cabine van het vliegtuig is weggevallen. Of dit ge beurd is doordat een losgeraakte propeller een gat in de cabine heeft geslagen kan pas worden vastgesteld, als men erin zou slagen de motoren van de zeebodem naai boven te halen. Deze liggen waarschijnlijk op een diepte van ruim 200 meter. Een En gelse fabriek, die elektronische apparaten vervaardigt, heeft reeds aangeboden, hulp te verlenen bij het onderzoek met een speciale onderwater-televisiecamera wel ke tot duizend meter diepte kan wor den gebruikt. Ook de Britse marine heeft assistentie bij eventuele bergingspogingen aangeboden. Berging van het toestel, zou, naar een woordvoerder van de K.L.M. op Shannon zei, niet gemakkelijk zijn, maar niettemin mogelijk. (Van onze correspondent in Brussel) De politie van Brussel heeft de hand gelegd op een employé van de officiële dienst voor de toegangskaarten van de Expo, die in de nacht van 5 op 6 augustus tienduizend kaartjes heeft gestolen. De recherche heeft aan de hand van de num mers een onderzoek ingesteld in bijkans alle Belgische steden. De sporen leidden voornamelijk naar de kantoren van reis agentschappen en autobusondernemingen. In Mecheien werden duizend toegangsbe wijzen teruggevonden. Zij werden tegen vijftien franc (in plaats van dertig) ver kocht. De beambte, die van malversatie wordt verdacht, is door enkele directeuren van reisagentschappen, aan wie hij ge stolen kaartjes had aangeboden, herkend. Jerome K. Jerome: Door het drinken op elkanders gezond heid bederven we die van onszelf. Morgen vertrekt generaal De Gaulle op zijn reis door zogenaamd „Zwart" Afrika door de Fransen aldus aangeduid ter onderscheiding van het minder zwarte noorden van het „zwarte werelddeel". Die reis vormt een zeer belangrijk onderdeel van De Gaulle's politieke plannen en zou wellicht van grote betekenis kunnen wor den voor de toekomstige ontwikkeling van het Franse imperium, en niet minder voor de verdere gang van zaken in Frankrijk zelf en in het kabinet-De Gaulle. Immers, de politieke campagne in het moederland, die voorafgaat aan de volks stemming over de nieuwe grondwet, begint op 7 september dus heel kort na de terugkeer van de premier uit Afrika en zal duren tot aan de vooravond van het referendum, dat op 28 september wordt gehouden. De Gaulle heeft de laatste tijd getoond, politiek slim genoeg te zijn om te weten wat hij riskeert door de Afri kaanse reis vlak vóór de politieke cam pagne te ondernemen, namelijk dat een eventueel minder gunstige ontvangst van het grondwetsontwerp in de Afrikaanse gebieden een funeste invloed zou hebben op die campagne en daarmee op het resul taat van de volksstemming. En daar het huidige kabinet en misschien zelfs al wat er van de Franse democratie nog over is een verwerping van de nieuwe grond wet politiek niet zou overleven, mag men wel aannemen dat de generaal en zijn adviseurs dit risico nauwkeurig hebben gecalculeerd. Zij hebben het de Franse overzeese ge bieden, tenminste die in „zwart" Afrika, danook wel uiterst moeilijk gemaakt, hun steun aan die grondwet te onthouden, of beter gezegd: het is die gebieden bijzonder gemakkelijk gemaakt, ermee in te stem men. Wat De Gaulle hun thans aanbiedt moge minder zijn dan de politieke heet hoofden onder de Afrikanen zij die zich onlangs verenigd hebben in de „Partij voor Afrikaanse Reorganisatie" verlangen, want dat komt neer op onmiddellijke en volledige onafhankelijkheid, op z'n hóógst binnen het kader van een Franse confe deratie. Maar anderzijds is het veel en veel meer dan enige vroegere Franse regering die gebieden ooit heeft aangeboden, of ook maar zou hebben kunnen aanbieden zonder de volgende dag door het parle ment te zijn weggestemd. Als het ware om dit vlak voor De Gaulle's vertrek nog eens duidelijk te onderstrepen, heeft de regering gisteren bekendgemaakt, in be ginsel te hebben besloten dat zij Frans Kameroen thans een trustgebied van de Verenigde Naties, beheerd door Frankrijk hangende de opheffing van dat trust- beheer volledige interne autonomie zal verlenen. Het is merkwaardig (maar, gezien de pro-Gaullistische samenstelling van de Constitutionele Adviescommissie, toch ook weer niet zó merkwaardig als het onder andere omstandigheden zou zijn geweest), dat die commissie geen woord van protest heeft laten horen tegen het plan om de macht van het moederland over de over zeese gebieden op zulk een ingrijpende wijze te beperken. Ze is daarbij onge twijfeld uitgegaan van de overweging, dat de buitenlandse politiek, de defensie, de munt-eenheid. de gemeenschappelijke eco nomische en financiële politiek en de ex ploitatie van de strategisch belangrijke grondstoffen onder de federale instanties (en dus in de praktijk voornamelijk onder Parijs) zullen ressorteren en dat die in stanties bovendien toezicht zullen houden op de rechtspleging en het hoger onder wijs. Hiermee behoudt het moederland zo veel invloed, dat de overzeese gebieden moeilijk kpomme sprongen zullen kunnen maken. Het is in dat verband van weinig belang, of het imperium nu in een „fede ratie" dan wel in een „gemeenschap van volken" wordt omgezet. Men mag uit deze hele ontwikkeling toch wel concluderen, dat de Franse politici iets hebben geleerd van de Algerijnse kwestie: „zwart" Afrika krijgt concessies aange boden vóórdat het die probeert af te dwingen. Voor het eerst in vele jaren houdt Parijs nu gelijke tred met en loopt het misschien zelfs wel vooruit op de politieke ontwikkeling in de eertijds koloniale gebieden. Wellicht hoopt de re gering, dat dit resultaat van de Algerijnse les op zijn beurt weer een lering voor de Algerijnen zal inhouden, namelijk die, dat er langs lijnen van geleidelijkheid bij de huidige machthebbers in Parijs méér te bereiken valt dan bij hun voorgangers, en stellig ook meer dan met gewelddaden. Het is alleen twijfelachtig of enig ge koloniseerd volk, als het eenmaal in de roes van de vrijheidsstrijd is geraakt, nog wel iets wil horen van „geleidelijkheid". Simon Koster

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1