ocU ió Wet zo (JPanda en de protonplopper J Omzetten in duurzame consumptie goederen verder gedaald Wereldnieuws Zonnig, maar ook buien V__ Knaag dieren DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 Midden- en kleinbedrijf in eerste halfjaar Stabiele prijzen nodig om looneisen te bezweren Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Aanzienlijk betere order positie bij Demka Rubbermij. Vico kampt met moeilijkheden „Aviolanda" ontslaat 241 arbeiders Ned. Spaarbanken in juli Lening door Geref. Kerk te Rijswijk a vijf percent Kasreservepercentage per 22 augustus verhoogd Indonesisch begrotings tekort rp. 9,7 miljard Indonesië bestelt schepen Perzisch minister: „Opstand in Irak heeft Bagdadpact verstevigd" Samenwerking tussen Unilever en Emery r~ Amman wil geen luchtlijn die via Israel gaat Massale meeting van rooms- katholieken in Berlijn Toespraak van Paus Pius via een geluidsband Wordt u gekweld d De geldomzetten in de voedingsmidde lenbranche van het midden- en kleinbe drijf in ons land hebben zich in het eerste halfjaar van 1958 over het geheel genomen vrij bevredigend ontwikkeld als men ze vergelijkt met einde 1957. In de sektor van de duurzame consumptiegoederen echter was de ontwikkeling in deze periode aan zienlijk ongunstiger: in vrijwel alle bran ches op dit terrein vertoonden de geldom- zetten een teruggang, welke veelal als een voortzetting kan worden gezien van de tendens, welke reeds in de laatste maan den van 1957 waarneembaar was. In de nabije toekomst wordt door het Econo misch Instituut voor de Middenstand, wel ke in een verslag over de eerste twee kwartalen van 1958 tot bovenstaande ge volgtrekkingen kwam, geen opleving van de geldomzetten voor het middenstandsbe drijfsleven verwacht. Wat de voedingsmiddelenbranche betreft kan nog opgemerkt worden dat voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit de maandelijkse omzetten aan sterke schommelingen onderhevig zijn geweest, hetgeen verband houdt met de belangrij ke prijsfluctuaties, die hebben plaats ge vonden. Het bakkersbedrijf en het kruide- niersbedrijf vertoonden een voortzetting van de stijgende lijn, welke zich reeds in 1957 manifesteerde. In de detailhandel in melk en zuivelprodukten handhaafden de geldomzetten zich ongeveer op het peil van de maanden na de laatste verhoging van de melkprijs (medio 1957). De geldomzet ten van de slagersbedrijven herstelden zich in het tweede kwartaal van dit jaar weer na de daling rond de jaarwisseling, welke het gevolg was van de toen doorge voerde prijsverlagingen. De teruggang in de sektor van de duur zame consumptiegoederen was bij de tex tielbranche onmiskenbaar. Bij de bedrij ven op het gebied van schoeisel, meube len, huishoudelijke artikelen, boeken, kan toorbehoeften en gouden en zilveren wer ken, uurwerken en juwelen, was de da ling daarentegen weer minder sterk of zelfs geheel afwezig. Alleen in de bran ches met luxe karakter blijft de ontwik kelingslijn dalend, zowel wat de verkopen van goud en zilver als die van uurwerken betreft. In de genotmiddelensektor hebben de prijsveranderingen voor alcoholica en tabaksartikelen een rol gespeeld bij de geldomzetten. In de detailhandel in alco holhoudende en alcoholvrije dranken handhaafden de geldomzetten zich op het peil van de laatste maanden van 1957, dat slechts een weinig hoger was dan dat in de periode vóór de accijnsverhoging in ja- Franse regering voor zware opgave (Van onze correspondent in Parijs) In september zal het personeel van de Franse genationaliseerde bedrijven dat aan het begin van de zomer, toen het met eisen voor loonsverhoging kwam, met een kluitje in het riet is gestuurd, opnieuw zijn ver langens kenbaar maken. Het liefst zou de regering dan antwoorden: loonsverhoging is voorlopig niet nodig want het merendeel van de prijzen heeft zich thans gestabili seerd en vele zjjn zelfs verlaagd. Om daar toe te komen wonden er thans bespre kingen gevoerd tussen Antoine Pinay en de directies van de grote warenhuizen, ba zaars en levensmiddelenbedrijven, aan wie hij heeft verzocht zijn actie te onder steunen. Zijn verzoek is niet onwelwillend ont vangen en het is mogelijk dat de waren huizen hun winstmarges zullen verkleinen om zo hun prijzen te verlagen. Daarbij komt nog dat de verkopen van de laatste zomermaanden niet al te best zijn geweest, zodat het voor de warenhuizen ook een middel zou zijn een deel van hun overge bleven voorraden op te ruimen. Bovendien heeft een dergelijke prijspolitiek verleden jaar enige ondernemingen geen windeieren gelegd. Men meent dan ook te kunnen ver wachten dat met ingang van oktober een groot aantal artikelen in de warenhuizen met ongeveer vijf percent in prijs ver laagd zullen worden. Of de regering er daarmee zou komen, blijft een open vraag. Op het ogenblik zijn de prijzen van ver scheidene levensmiddelen als gevolg van de zomer nogal gedaald, maar in de twee de helft van september verwacht men prijsstijgingen voor groente, melk. boter, suiker (als gevolg van de verhoging van de officiële richtprijs van de suikerbieten) en voor de wijn. Daarbij komt dat de vleesprijzen de laatste tijd een record hoogte hebben bereikt en dat als gevolg daarvan de consumptie is teruggelopen, hetgeen weer de slagers er toe heeft ge bracht hulp van de regering te vragen. Het is al met al een kwestie waarvoor zelfs de meerderheid van ja-stemmers voor het referendum geen oplossing kan bren gen en die de regering voor de aanstaande winter nog menigmaal in moeilijkheden zal brengen. Argentijnse oliehulpbronnen Een Franse financiële groep zal het equivalent van 70 miljoen dollar investeren in de ontwiKKe- ling der Argentijnse oliehulpbronnen, zo is te Buenos Aires bekendgemaakt. De helft van de investering is bestemd voor de bouw vaneen raffinaderij en de andere helft zal besteed worden aan het zoeken naar olie, het boren en aan diverse andere werkzaamheden. De Argen tijnse staatsoliemaatschappijde I.P.F. zal het ge- investeerde bedrag terug betalen met geM,dat door de installaties bespaard wordt. Het betreft hier geen concessies. De situatie in de scheepsbouw Een van de directeuren van de scheepswerf Harland and Wolff heeft in Belfast verklaard, dat de goede dagen voor de scheepsbouwers voorbij zijn. In de eerste helft van dit jaar werd drie keer zoveel werk geannuleerd als er aan nieuwe schepen besteld werd, zo zei hij. Hij legde er de nadruk op, dat de Engelse scheepswerven de bouwkosten laag moeten houden. E.G.K.S.-woningbouw De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft be kendgemaakt, dat een nieuwe mijlpaal is be reikt met het woningbouwprogram. Een dezer dagen is de 15.000ste arbeiderswoning die met financiële steun van de E.G.K.S. wordt ge bouwd, gereed gekomen. (ANP). Deens disconto verlaagd Het Deense officiële disconto is verlaagd van 5 tot 4V4 percent. nuari 1957. Uit de ontwikkelingslijn voor tabaksfabrikaten krijgt men de indruk, dat de prijsverhogingen van februari 1958 vrij wel onmiddellijk tot een stijging van het omzetniveau hebben geleid, dat ook na dien kon worden gehandhaafd. Hieruit zou dus kunnen worden geconcludeerd, dat het publiek op de laatste prijsstijging niet of weinig heeft gereageerd, althans dat geen verschuiving van betekenis heeft plaats gevonden naar goedkopere merken. Opmerkelijk is echter wel, dat uit gege vens betreffende het omzetverloop de in druk is verkregen, dat de geldomzetten in sigaren en tabak, welke niet in prijs zijn gestegen, in sterkere mate zijn toegeno men dan die in sigaretten. Dit zou wijzen op enige verschuiving van sigaretten naar sigaren en tabak. Krachtige werving van arbeiders Bij de Koninklijke Demka Staalfabrie ken n.v. te Utrecht is een duidelijke ople ving merkbaar. De orderpositie is aan zienlijk beter geworden. De maatschappij heeft thans een belangrijke Argentijnse order in uitvoering en hoopt in de toe komst nog een aantal buitenlandse orders aan te trekken. Daarnaast valt er een toe nemende stijging van orders voor kleinere bedrijven te constateren. In de afgelopen twee jaar is het verloop onder de arbeidskrachten nogal groot ge weest. Er werden in deze periode ongeveer 700 arbeidskrachten afgevoerd. Eind vo rig jaar werden ongeveer 150 arbeiders ontslagen. Demka ging toen tevens over tot arbeidstijdsverkorting als gevolg van de sterk toegenomen voorraden halffabri katen en gereed produkt. In de walserij werd toen met slechts één ploeg gewerkt. Inmiddels is de orderpositie aanzienlijk verbeterd en kon ook de tweede ploeg weer worden ingeschakeld. Het plan is thans ook de derde ploeg zij het gedeel telijk weer in te zetten. De Demka is met een grote wervingsactie begonnen. Vooral bestaat er van de zijde der Demka belangstelling voor arbeidskrachten uit de provincies Groningen, Friesland en Dren te. Maar ook elders in het land wordt mo menteel geworven. Ook worden jongelui opgewekt toe te treden tot de De Muinck Keizer school, het opleidingsinstituut van de Demka, waar zij opgeleid kunnen wor den tot bankwerker, draaier, elektricien en vormer. Wederom moeten wjj melding maken van grote moeilijkheden ondervonden bij de exploitaie van onze beide, in Atjeh ge legen rubberondernemingen, aldus de raad van beheer van de n.v. Rubber Maatschap pij „Vico" te Rotterdam in haar jaarverslag over 1957.- De produktie heeft 1748 ton -bedragen tegenover een taxatie van 1850 ton. In 1956 waren deze cijfers respectievelijk 1971 en 1740. Het saldo winst na aftrek van onkosten, afschrijvingen enzovoorts be draagt rp. 2.908.656 (v.j. rp. 2.633.008). Het saldo verlies in Nederland bedraagt 4978 (v.j. winst 3962). Over 1955 en 1956 wer den geen transfers ontvangen. De taxatie voor de oogst 1958 bedraagt 1850 ton en tot en met mei heeft de produktie 668 ton bedragen. Wat uiteindelijk het lot van de vennootschap zal zijn, valt nog niet te bezien, aldus de raad van beheer. Aan 241 arbeiders van de n.v. maat schappij „Aviolanda" te Papendrecht is ontslag aangezegd. Dit ontslag houdt ver band met het feit, dat eind november of begin december een eind gekomen zal zijn aan de produktie van „Hunter"-vliegtuigen en er op korte termijn geen nieuwe orders te verwachten zijn. De ontslagperiode is drie maanden en zij zal lopen van begin september tot einde november. Bij „Avio landa" is reeds eerder kantoor- en fabrieks- personeel ontslagen. In 1955 kwam de „Hawker-Hunter"- serieproduktie bij „Aviolanda" op volle gang. De fabriek heeft nu nog onder meer een afdeling in bedrijf, waarin het onbe mande elektronisch bestuurbare vliegtuig van het type AT-21 wordt gebouwd Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, is in juli in gelegd 102.697.914 en terugbetaald 89.650.086, zodat een spaaroverschot ont stond van 13.047.828. De Zuidhollandse Bank meldt, dat de inschrijving op de f 450.000 30-jarige 50/o obligaties in stukken van nominaal f 1000 en f 500 ten laste van de Gereformeerde Kerk van Rijswijk (Z.H.) is opengesteld tot de koers van 100 percent. De storting dient te geschieden op 1 oktober 1958. De opbrengst der lening zal dienen ter gedeel telijke financiering van de bouw ener kerk in het nieuwe gedeelte van Rijswijk. De bouw van de tweede kerk is dringend nood zakelijk in verband met de sterke uitbrei ding van de gemeente Rijswijk. De uit loting zal als volgt plaats hebben: in de jaren 1960/63 f 10.000 per jaar; 1964/68 f 12.000 per jaar; 1969/73 f 14.000 per jaar; 1974/78 f 16.000 per jaar; 1979/83 f 19.000 per jaar; 1984/88 f 21.000 per jaar. In het geval, dat voor de bouw bedragen als subsidie worden ontvangen van de burgerlijke overheid, behoudt de kerk zich het recht voor op de lening vervroegd af te lossen tot een bedrag hetwelk deze subsidie niet te boven zal gaan, welke aflossing een jaar tevoren zal worden aangekondigd. Overigens zal versterkte of algehele af lossing niet kunnen plaats vinden voor 1967. Naar het ANP verneemt is het kasreser vepercentage, dat de banken moeten aan houden bij de Nederiandsche Bank, voor de periode van 22 augustus tot 21 sep tember verhoogd en gebracht van 9 per cent op 10 percent. Hiermee zal voor de banken een bedrag van 500 miljoen gulden gemoeid zijn. De laatste verhoging van dit percentage vond plaats op 19 juli toen het werd gebracht van 8 op 9 percent. De komende verhoging wekt in geld- krinfên geen verbazir en werd reeds eni ge weken verwacht, ten gevolge van de aanhoudend ruime geldmarkt. Vrijdag was de geldmarkt wat krap door storting op schatkistpapier enzovoorts, maar voor vandaag wordt de markt weer ruimer ver wacht in verband met terugvloeiende gel den. De banken die vorige week met een saldo van 480 miljoen 30 miljoen boven het verplichte gemiddelde bleven zullen voldoende reserve moeten hebben ge kweekt om deze week hun verplichte ge middelde van 500 miljoen te kunnen ha len of overschrijden. De Indonesische minister van Financian, Sutikno Slamet, heeft zondag verklaard, dat het begrotingstekort voor het lopende jaar ongeveer 9.7 miljard rupiahs zal be dragen, meer dan het dubbele van de oor spronkelijke raming. Voor het volgend jaar wordt het tekort begroot op 8 miljard. De Indonesische minister van Scheep vaart Nazir, die maandag in Djakarta is teruggekeerd van een reis naar Europa, heeft in Japan en Europa contracten af gesloten voor in totaal 45 schepen, zo meldt-Antara. In Europa sloot £ij con- tracten voor 34 schepen af met een. totale tonnage van 89.750 deadweight ton. (UPI) TEHERAN (Reuter) Perzië zal pre sident Eisenhowers plan van zes punten voor het Nabije-Oosten steunen, aldus heeft de Perzische minister van Buiten landse Zaken, Hekmat, zondag te Tehe ran bekendgemaakt. Het plan van Eisen hower zal bijdragen tot het bewaren van de vrede in het Nabije-Oosten. De opstand en omwenteling in Irak heeft bijgedragen tot consolidering van het Pact van Bagdad en de leden van dat bondge nootschap werken thans nauwer met de Verenigde Staten samen dan tevoren, al dus Hekmat. De minister veroordeelde de moord op koning Feisal, maar hij zei, dat het nieu we regime in Irak, dat gebaseerd is op het positieve nationalisme, dichter bij dat van Perzië staat dan het vorige bewind. Het oude regime was onrechtvaardig je gens Perzië en heeft de regering van vele belangrijke geschillen tussen beide landen in de weg gestaan. Minister Hekmat leg de deze verklaring af op een persconferen tie. De gezaghebbende „Washington Post' meent, dat het voornaamste probleem in het Nabije-Oosten gevormd wordt door Jordanië. Het blad suggereert, dat het niet de slechtste oplossing zou zijn indien de unie tussen Irak en Jordanië zou worden hersteld. TEL AVIV (Reuter) In Israel zijn vijf tien Iraakse joden aangekomen, die in Irak gevangen hebben gezeten. Zij waren door het omvergeworpen bewind tot lang durige gevangenisstraffen veroordeeld op beschuldiging van communistische activi teit. De nieuwe regering stelde hen op vrije voeten. Zij verklaarden na aankomst in Israel dat zij verlof kregen Irak te verlaten mits zij afzagen van de Iraakse nationaliteit. Oude intriges BAGDAD (Reuter) De Iraakse oud vice-premier Achmed Moechtar Baban heeft zondag bij een verhoor in het proces tegen 108 Iraki's, verdacht van verraad en corruptie, verklaard, dat wijlen koning Feisal zich heeft verzet tegen een plan van zijn oom wijlen kroonprins Abdoel Illah Syrië binnen te vallen. Baban is één van de verdachten. Hij werd als getuige gehoord bij de behande ling van de aanklacht tegen generaal-ma< joor Ghazi Daghastani. Volgens het openbaar ministerie wilde wijlen minister-president Noeri es-Said de Syrische regering omverwerpen en kroon prins Abdoel Illah tot koning van Syrië uitroepen. Volgens Baban hadden hij Daghastani en de koning zich in 1956 ver zet tegen het plan tot een inval in Syrië. Na een gezamenlijk uitgevoerd markt onderzoek in West-Europa hebben Unilever en Emery Industries Inc. (Cincinnati, Ohio), onderhandelingen geopend met het oog merk gezamenlijk een maatschappij op te richten voor de fabricage en de verkoop in Europa van bepaalde chemische produk- ien»..uitde grondstoffen der olie- en vet- induStrie. (Voor de beurs zie pagina 6) OP het gebied van happen en kauwen doen zich in de natuur talloze merkwaar digheden voor, waarvan we u reeds vele hebben voorgelegd. Daartoe behoorden de tanden die zich in de maag van de vruch tenduif bevinden, de vlijmscherpe stekels waarmee sommige vissebekken zijn be zaaid, zowel als de dolken die de kaken van verschillende insecten sieren. In deze opsomming doet het gebit van de knaagdieren wat sober aan, hoewel het op zichzelf toch merkwaardig genoeg is. Het gebit van deze dieren draagt in elke kaakhelft één beitel- vormige snijtand, die de bij zondere eigenschap heeft al tijd door te groeien, zodat er geen eigenlijke wortelpunt is. Het voordeel van deze steeds groeiende snijtand is niet, dat het dier in kwestie op een gegeven mo ment zijn bek niet meer zou kunnen slui ten, maar heeft een ander doel. Knaag dieren moeten, zoals de naam reeds aan duidt, veel knagen, welke bezigheid een geweldige slijtage aan de voortanden ver oorzaakt. Bij jonge konijnen wordt deze slijtage wel op 3 cm per week geschat. Door de sterke en voortdurende groei van deze tanden wordt het gebit echter niet korter, zodat de dieren rustig kunnen door knagen, zonder vrees te hebben deze bezig heid vroegtijdig te moeten opgeven we gens het ontbreken van gereedschap. Over konijnen spreken we verder niet, want de groep der knaagdieren is zó rijk aan soor ten en zó over de gehele wereld verspreid, dat we ons werkelijk aan dit ene dier niet behoeven te vergapen. Juist omdat we aandacht vroegen voor het gebit van de knaagdieren, is de pakarana vandaag voor ons van betekenis. Dit is een vrij groot en plomp knaagdier met uitstaande jukbeen deren, een grote dichtbehaarde staart en op hoeven gelijkende nagels. Het zeldzame dier leeft in Peru, Ecuador en Colombia in de bossen van de Andes en lijkt wel wat op de paka's of waterhazen, die echter wat noordelijker leven en de moerassige ge bieden van Brazilië tot Mexico bewonen. De pakarana nu presteert met zijn gebit, wat wij slechts met behulp van J een goede combinatietang of een draadschaar zouden klaarspelen. Het dier ziet namelijk kans met zijn grote gele snijtanden het zwaarste ijzerdraad door te bijten! Zo snijtanden ooit met beitels vergeleken mogen worden, daar is die vergelijking thans op haar plaats. Want wie zijn gebit wel eens op een dun stukje blik mocht hebben be proefd (wat ik overigens ten sterkste zou afraden) kan pas beseffen welke ver mogens in de snijtanden van de pakarana schuilen, die ijzerdraad doorknipt, waar mee zelfs onze nijptang geen raad weet. Laten we thans eens spreken over de oudste taal die aan de wetenschap bekend is en die inderdaad vele primitieve ken merken vertoont. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 17. Kalm en dwingend beduidde agent Bostrapper de hooiwagen te stoppen, waar na hij op doordringende toon gelastte: „Ver klaar mij eens, hoe er dameskleding in uw vracht geraakt is?" „Watte?" vroeg Krijn Sliep; want op deze vraag was hij niet verdacht geweest. De ferme Bostrapper toonde hem de stukken van overtuiging, na deze eerst uit het hooi geplukt te heb ben en toen zat de ruwe Sliep toch wel even met de mond vol tanden en kiezen.' „Nou eh ehstotterde hij ein delijk, „d'r was onderweg wat fratsig stadsvolk en die wouwen te dicht langs me wagen en toen zal dat wel gebeurd zijn!" „Hm dat kon wel eens op een bekeuring uitlopen voor iemand!" merkte Bostrapper voor alle veiligheid op. De trouwe diender had echter de kledingstukken herkend en hij begreep, dat hem nu een nieuwe taak wachtte. „Het is mijn plicht, als bewaker van de orde en de goede zeden, om het lieve oudje deze onmisbare eigendommen terug te brengen", dacht hij, terwijl hij zich naar zijn motorfiets begon te wen den Op een grote afstand daar, waar Panda de wonderlijke wagen tot stil stand had gebracht vielen echter heel wat minder vriendelijke woorden, want Panda had intussen begrepen, hoe hij bijna weer de dupe was geworden van een van Joris' schelmenstreken. „Ik begrijp het best!" riep hij uit. „Jij bent die vreselijke verkeerszondaar.' Het is mijn plicht, als ordelievend staatsburger, om je aan te geven bij de politie!" „Foei! Is dat nu een taal jegens een oudere vriend?" vroeg Jo ris met zacht verwijt. TEL AVIV (Reuter) Maandag is te Tel Aviv van gezaghebbende zijde ver nomen, dat de Jordaanse regering de Britse „Eagle Aviation. Company" geen toestem ming heeft willen verlenen voor het openen van een tweemaal in de week te onder houden luchtverbinding tussen de hoofd steden van Cyprus en Jordanië, Nicosia en Amman. Het was de bedoeling van de maatschap pij geweest de vluchten via de Israëlische luchthaven te Lydda te doen verlopen. Israel had daarvoor toestemming ver leend. Men weet te Tel Aviv dat de weigering der Jordaanse autoriteiten om vergunning voor het openen van de luchtlijn te geven, is ingegeven door vrees voor eventuele be schuldigingen van de zijde der regering van de Egyptisch-Syrische republiek, dat Jordanië in dat geval het eerste land zou zijn, dat een rechtstreekse luchtverbinding tussen Israel en een Arabisch land zou toestaan. Er is echter te Tel Aviv vernomen, dat van Britse zijde wordt gepoogd alsnog van Jordaanse zijde toestemming voor het openen van de voorgenomen luchtverbin ding te verkrijgen. fVan onze correspondent in Bonn) De Duitse rooms-katholiekendag is te Berlijn zondag gesloten met een massale bijeenkomst in het Olympisch stadion, waar een honderdvijftigduizend mensen, onder wie zeventigduizend Oostduitsers en dertig aartsbisschoppen of bisschoppen Paus Pius XII hoorden spreken, wiens stem men in het Duits hoorde via een geluidsband. De Paus zei onder meer: dat de christelijke sfeer, traditie en zedenleer, die eens het hele leven van de gemeenschap doordrong en het het individu gemakkelijker maakte een waarachtig christen te zijn, aan het verdwijnen is en voor een groot gedeelte is vervangen door een manier van leven en denken, die tegengesteld is aan de christe lijke. Waar dit het geval is, verkeren de huidige christenen in dezelfde positie als die uit de vroeg christelijke tijden, die in een heidense omgeving leefden welke hen dreigde op te slokken. Wij aarzelen echter niet hieraan toe te voegen, dat het onder bepaalde omstandigheden op 'net ogenblik zelfs moeilijker kan zijn een christelijk leven te leiden dan in die dagen. Oostduitse critiek Tijdens de rooms-katholiekenweek is van Oostduitse zijde nauwelijks geageerd tegen de kerken. Wel heeft de communistische pers zich geërgerd aan het feit dat een belangrijk deel van de deelnemers uit Oost-Duitsland afkomstig'was. Er werden ook aanvallen gericht tegen de openbare vergaderingen en forum-gesprekken. De aanvallen richtten zich daarbij niet zozeer op de gelovigen zelf, als op de clerus. De Oost.duitse pers maakt het verwijt dat het tenslotte niet ging om een religieuze, maar om een politieke manifestatie. 'f L :J Westduits oordeel Van westelijke zijde is daarentegen ge zegd dat op deze 78ste Duitse rooms-katho liekendag de politieke zaken met grote te rughoudendheid naar voren gebracht om te voorkomen dat de positie van de kerk in Oost-Duitsland niet nog meer in gevaar kwam. Het Hamburgse blad „Die Welt" schrijft, „De bijna tweeduizendjarige er varing van de roooms-katholieke kerk in het omgaan met verscheidene staatsvormen was duidelijk merkbaar. Een kerk, die zich onder Romeinse keizers, Duitse keizers en koningen, rijken van alle kleur, iedere vorm van geweld, Hitier, Franco en het huidige Polen wist te redden, vereenzelvigt zich niet met het politieke ongeduld van de dag." In hoeverre critiek werd geuit op de rooms-katholieke kerk, die bereid tot een compromis neigt teneinde de organi satie van de kerk te redden, is niet duide lijk geworden. De tijd zal leren, aldus Die Welt, of de rooms-katholieke kerk zich tegenover de communistische tegenstander met haar tactiek kan redden. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat. waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Piccadilly. Voor de „Piccadilly Line" van de Londense ondergrondse zijn 532 nieuwe rijtuigen besteld, die zullen wor den uitgevoerd in aluminium. Ook de „Central Line" zal nieuwe rijtuigen krijgen. Met de uitbreiding van de „Piccadilly Line", een van de drukste, is ruim honderd miljoen gulden ge moeid. Diplomatie. In de Sovjet-Unie is een serie documenten gepubliceerd betreffende de diplomatieke betrekkingen tussen heersers in centraal-Azië en Westeuro- pese vorsten in de vijftiende eeuw, zo als correspondentie tussen Timoer Lenk en de koningen van Frankrijk en Enge land. Machtigste. In kringen van het State De partment te Washington gelooft men, dat premier Kroesjtsjev in het Chinees- Russische bondgenootschap nog altijd de machtigste stem heeft. Men ver klaarde geen geloof te hechten aan de berichten, dat Mao Tse Toeng onlangs zijn veto zou hebben uitgesproken over een door de Sovjet-Unie gewenste top conferentie. Sluiting. Tsjechoslowaakse kranten mel den dat het ministerie van gezondheid de sluiting van alle particuliere dok terspraktijken in Tsjechoslowakije heeft bevolen per 1 januari 1959. Voor enkele groepen, zoals professoren, wordt een uitzondering gemaakt, voor opgesteld dat zij ook in de staatsge- zondheidsdienst werken. Protest. Op de vierde wereldconferentie tegen de vervaardiging en het even tueel gebruik van kernwapens te Tokio, is met algemene stemmen een resolu tie aangenomen, waarin wordt gepro testeerd tegen de aankondiging der Brit se regering, dat de proeven met deze wapens op het Christmas-eiland zullen worden hervat. Veertig afgevaardigden uit zeventien landen nemen aan de conferentie deel. Honderd percent. Bij uitgebreide proefne mingen is gebleken, dat de in Australië ontwikkelde antitankraket Malkara een trefkans van bijna honderd percent heeft. Met de aflevering van 150 van deze wapens aan Groot-Brittannië is n begin gemaakt. Het is een gemakkelijk te vervoeren wapen en er is weinig oefening nodig om het te bedienen. Schending. Oost-Duitsland heeft gepro testeerd tegen „nieuwe, veelvuldige schending van het luchtruim der Duit se Democratische Republiek door NAVO-straaljagers. Er worden vier gevallen (op 13 en 15 augustus) ge noemd waarin westelijke straaljagers het luchtverkeer boven Oost-Duitsland ernstig in gevaar hebben gebracht. Terug. Zuid-Afrika zal de vergaderingen van de UNO organen weer bijwonen, doch de Zuidafrikaanse vertegenwoor digers zullen debatten over de Zuidafri kaanse binnenlandse aangelegenheden boycotten, zo is in Kaapstad ver klaard. De Zuidafrikaanse delegatie is in 1956 weggelopen uit de UNO-Assem- blee wegens bespreking van de rassen politiek en de kwestie-Zuidwest-Afrika, een mandaatgebied van de vroegere Volkenbond. Storm. De Amerikaanse maatschappij dié ihet Schotse eilandje Stroma had ge kocht met de bedoeling dit als prijs bij; een televisiewedstrijd weg te geven, heeft haar plan laten vallen, omdat er aan beide zijden van de Atlantische oceaan een storm van protesten is ge rezen. De prijs is nu een auto van 25.000 dollar. Overschot. Een denazificatierechtbank in West-Berlijn heeft inbeslagneming ge last van de resterende eigendommen ter waarde van zevenhonderd Mark van wijlen dr. Otto Dietrich, een vroe gere perschef van Hitler. Dietrich werd na de oorlog tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in het organiseren van nazi-campagnes tegen de Joden. Watersnood. Als gevolg van het wassen van de rivier de Kosi zijn in de Indische staat Bihar driehonderd dorpen over stroomd Honderden woningen zijn in gestort. Veertien personen zijn om het leven gekomen door beten van slangen, die door 't water uit hun holen zijn ver dreven. Door het wegslaan van de spoorwegbrug over de rivier de Kan- kal zijn het noorden van Bengalen en de staat Assam geheel van de rest van India afgesneden. In Bihar kwamen de overvloedige stortregens na een re corddroogte, die vijfhonderd mensen het leven kostte. Uitbarsting. Op de Azoren is de vulkaan Capelinhos tot uitbarsting gekomen. Overal op het eiland Faial is grote scha de toegebracht aan de oqgst. Een dikke aslaag ligt op de grond. Het vee wei gert te eten. Een warmtefront, dat de voorste be grenzing vormt van warme vochtige lucht uit Frankrijk, trok van het zuiden uit over ons land. Dit ging plaatselijk met wat regen en onweer gepaard. De neerslaghoe veelheden liepen sterk uiteen. Boven land bedroeg de grootste hoeveelheid 11 mm in Vlissingen. Het lichtschip Texel rappor teerde echter 25 mm. Vanmorgen vroeg kwam het koufront door, waarna met naar zuidelijke richtingen gedraaide wind iets koelere lucht werd aangevoerd. In deze lucht komen flinke opklaringen voor, maar ook enkele buien. De depressie waar om heen de iets koelere lucht over de Golf van Biscaye wordt aangevoerd, bevindt zich bij de ingang van het Kanaal. Zij verplaatst zich langzaam in noordoostelijke richtting en zal waarschijnlijk iets opvul len. Voor morgen wordt weinig verande ring verwacht in de weerstoestand, waarbij zonnige perioden door enkele buien worden afgewisseld. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. WEERRPPORTEN Woensdag 20 augustus Zon op 5.30 uur, onder 19.55 uur. Maan op 12.29 uur, onder 22.20 uur. Maanstanden 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 augustus Hoog water 7.05 en 19.31 uur. Laag water 2.56 en 15.12 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbuiten 00 1 c land maxima van giste- ren Binnenland heden os 4 el 7 uur. Neerslag Laatste S-o i 24 uur £- u a f* cB Den Helder regenbui Z 18 10 Ypenburg zwaar bew. windst. 17 6 Vlissingen half bew. zzo 17 12 Eelde half bew. O 16 6 Twente half bew. ozo 18 11 De Bilt zwaar bew. z 18 0,2 Eindhoven half bew. zzo 17 5 Vlv. Z.-Limb. licht bew. zo 16 5 Helsinki geheel bew. n i 17 1 Stockholm zwaar bew. n 18 0,1 Oslo onbewolkt windst. 24 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 18 0 Aberdeen regen ono 17 3 Londen mist windst. 19 10 Amsterdam zwaar bew. zzo 24 5 Brussel zwaar bew. zw 24 3 Luxemburg zwaar bew. wzw 25 5 Parijs zwaar bew. zzo 26 19 Bordeaux regenbui w 27 4 Grenoble zwaar bew. windst. 34 0 Nice zwaar bew. n 26 0 Berlijn licht bew. ono 25 0 Frankfort licht bew. nno 27 35 München half bew. z 27 0 Zürich zwaar bew. wnw 27 0 Genève zwaar bew. nno 28 0 Locarno half bew. no 24 14 Wenen half bew. wnw 30 0 Innsbruck licht bew. w 29 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio half bew. nno 30 0 Mallorca licht bew. w 27 0 Madrid zwaar bew. windst. Algiers licht bew. zo 39 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2