Bepalingen verkeerd spoor rijden stringenter redigeren Joegoslavië vraagt kredieten ïftif1 &F bprlpilpn Hiii r Berouw en bekentenis in het proces tegen SS-ers te Ulm Nasser en prins Faisal maken bezwaar tegen vreemde troepen Van dag tot dag Ophef Nasleep spoorwegongeluk bij Woensel ^Praatótcel DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 3 Zeven van de tien verdachten willen boete doen Conclusie Spoorwegongevallenraad Indonesië krijgt nieuwe Russische ambassadeur Onbemand zeiljacht in Kanaal gevonden „Holland"' in actie bij gestrand schip V oor kust bij IJ muiden „Geep" haalt gewonde vrouw van de „Ring" Grotere eenheid van V.A.R. met Saoedi-Arabië? Aardbeving in Perzië Vijfduizendste zeeschip vanmorgen in sluis Zweden willigt verzoek om waarnemers in Aftocht der Amerikanen daardoor mogelijk? Verscheidene westelijke landen worden gepolst Amerikaanse wapens in Djakarta aangekomen A BC'Cabaret wordt een naamloze vennootschap €)p de Nederlandse landbouw op Expo krijgt Grand Prix Herman Kierdorf ontkent Een Russische woordvoerder in Mos kou heeft zich naar aanleiding van de mis lukte lancering van een raket naar de maan afgevraagd, waarom de Amerika nen dergelijke proeven zo luid aankondi gen. Hij kon dit zeggen met de innige ze kerheid, dat er uit Rusland nooit berich ten de wereld in gezonden kunnen worden over mislukte proeven. Alleen de „triom fen van de Sovjet-wetenschap" zijn zaken, waarover geschreven kan worden. Het is inderdaad een der propagandisti sche „ongemakken" der Westerse demo cratie, dat er ook op het gebied der proef- lanceringen niets voor de openbare me ning verborgen blijft. Het kan overigens ook Europeanen wel eens duizelen, als zij telkens weer andere hoge functionarissen die iets met raketten van doen hebben in het nieuws zien opduiken met verklarin gen, die onderling soms moeilijk zijn over een te brengen. Maar al deze functiona rissen worden op hun beurt onvermoeid aan de tand gevoeld door journalisten, die stuk voor stuk de vrijheid hebben derge lijke mededelingen in hun proporties te zien of er een tomeloze ophef van te ma ken. Er is in de V.S. geen overheidspers- bureau zoals Tass, dat de hoofdkraan voor alle nieuws naar het buitenland bedient en op die manier slechts prijsgeeft wat het wil. Vooral toen de eerste pogingen om een kunstmaan van Cape Canaveral in haar baan te brengen mislukten na overvloe dige en gedetailleerde aankondigingen ge durende enige maanden kwam de klap hard aan. Ook de teleurstelling der be trokkenen werd ons nauwkeurig door een der persbureaus overgeseind. Daarbij werd zelfs niet verzwegen, dat de direc teur van het Studiecentrum voor Ruimte projecten, de heer Johnson, in wanhoop zijn gelaat in de handen verborg. Dezelfde heer Johnson heeft zich toen er voor zondag weer een lancering was aangekondigd, waar de wereld op wachtte heel wat voorzichtiger uitgelaten. Hij gaf het project toen maar tien percent kans van slagen. Men zou zich naar aan leiding hiervan kunnen afvragen, waarom het vele miljoenen vergende schot dan toch gelost is en er niet eerst betere waarbor gen voor succes zijn geschapen. Maar ten eerste was het een zaak van nü of pas over een maand, omdat de maan nu een maal niet iedere dag zo dichtbij de aarde staat. En ten tweede hebben de geleerden in het verborgene kennelijk meer van de lancering verwacht dan de heer Johnson publiekelijk deed. Zij waren dan ook zeer teleurgesteld, met name omdat de „Able I" niet eens aan de grote krachtproef op de grens van de op elkaar inwerkende zwaartekrachten van aarde en maan is toegekomen. Want reeds bij de eerste trap, een Thor-raket, die in zijn eentje toch al trajecten van negenduizend kilometer had afgelegd (zelfs met een muis als passa gier), kwam de ontploffing, die aan alle illusies een eind maakte. Ook aan de onze. Immers, door de vele publiciteit over het Amerikaanse ruimteprogramma wor den wij in staat gesteld mee te leven en mee te huiveren is het niet over astro nomische hoogten, dan wel over astrono mische bedragen. In de miljoenen verslin dende schietwedstrijd in de ruimte tussen de V.S. en Rusland is er tenminste één partner, die ons inlicht. Advertentie je hebt er met één de emaak^anjtejpakken!_ JlÉi mef OPtrek-iobt p I y In de toasted Princeton komen de aromavolle Burley-tabakken geheel tot hun recht. Van onze correspondent in Bonn) Vier van de tien S.S.- en S.D.-beulen die in de Zuidduitse stad Ulm terecht staan wegens moord op 5.186 Litouwse Jo den en tegen wie levenslang geëist is, zeiden gisteren voor hun zonden te willen boeten. Kennelijk hopen zij dat hun laat berouw en hun late bekentenissen er toe zullen leiden dat zij slechts tot enige jaren gevangenisstraf worden veroordeeld, als het vonnis op 29 augustus zal worden uit gesproken. De S.S.- en S.D.-ers zijn er van be schuldigd met het „Tilsit-kommando" in de zomer van 1941 meer dan vijfduizend Litouwse Joden te hebben vermoord. De verdedigers van het tiental beriepen zich voor hun cliënten op bevelen van hoger hand en een noodtoestand en vroegen vrij spraak. De vroegere leider van de staats politie te Tilsit, de ex-S.S.-sturmbann- führer dr. Böhme, verklaarde: „Ik sta per plex van mijn verleden. Ik heb destijds niet als een misdadiger gehandeld maar uit verkeerd inzicht irr de verhoudingen. In die dagen geloofde ik in de geldigheid van de nationaal-socialistische spreuk: „Gij zijt niets, uw volk is alles". Een weigering bevelen uit te voeren zou ik destijds als een misdaad hebben beschouwd, zo voeg de hij er aan toe. Böhme zei voorts, nadat hij in de voorgaande zittingen steeds ge poogd had de schuld van zich af te schui ven: „Ik ben bereid voor mijn misdaden te boeten". De ex-S.S.-sturmbannführer Hersmann bekende dat hij in 1941 te laf was ge weest. Hij schaamde zich, naar hij zei, diep eens een werktuig van Hitier te zijn ge weest. Hij verzocht deemoedig om een ge nadig oordeel en wees er op dat hij slechts een radertje was geweest in de grote nazi machine. Zelfs de om zijn wreedheid en brutali teit beruchte Fischer-Schweder, ex-politie- directeur van Memel en ex-S.S.-oberfüh- rer, die in de gevangenis en tijdens het proces blijk gaf van een verschrikkelijke mentaliteit, ging door de knieën. Ook hij zei dat hij zich sedert 1945 steeds met zelfverwijten gekweld had omdat hij had behoord tot een beweging die zich aan De Spoorwegongevallenraad heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat voorge steld dat de bepalingen voor het „verkeerd spoor rijden" bij de Nederlandse Spoor wegen nauwkeuriger en vaster omlijnd ge redigeerd zuilen worden. Dit is de belangrijkste conclusie welke de Spoorwegongevallenraad heeft getrokken uit het op 20 december van het vorige jaar gehouden openbare onderzoek naar de om standigheden waaronder het spoorwegon geluk op 12 augustus 1957 bij Woensel, dat aan zeven reizigers het leven kostte, plaats vond. De raad meent overigens het opstellen van de definitieve tekst van deze bepalin gen aan de spoorwegdirectie te kunnen overlaten. Wel heeft hij aan de minister een voorbeeld gezonden, waarin de bedoe ling der gewenste wijzigingen tot uitdruk king komt. Voorts vestigt de spoorwegongevallen raad de aandacht van de minister op de omstandigheid dat bij het onderzoek is ge bleken dat in de dienstuitvoering seinen worden gebruikt die niet in het dienst reglement zijn vermeld. De raad stelt de minister voor de directie van de Neder landse Spoorwegen te verzoeken er met kracht op toe te zien dat uitsluitend de officiële seinen worden gebruikt. Indien door de directie der N.S. zou worden op gemerkt dat in de praktijk is gebleken dat bij een efficiënte dienstuitvoering behoef te bestaat aan de toepassing van een of meer niet in het seinreglement voorkomen de seinen, zou de minister kunnen voor schrijven een daartoe strekkend voorstel bij hem in te dienen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft deze voorstellen overgenomen. In zijn conclusie deelt de Spoorwegonge vallenraad mede van oordeel te zijn, dat het ernstige ongeluk te wijten is geweest aan een samenloop van omstandigheden, waarvan de belangrijkste was, dat de „lastgeving verkeerd spoor" van Woensel tot Best niet te Woensel. doch te Eind hoven, op last van de treindienstleider al daar, is afgegeven. Naar de mening van de raad was dit een gevolg van het feit dat de bestaande voorschriften ten aanzien van het „verkeerd spoor rijden" niet stringent genoeg zijn geredigeerd en op enkele pun ten aanvulling behoeven. Hierdoor zijn te Eindhoven bij de betrokken ambtenaren misvattingen ontstaan. De raad is verder van oordeel dat enkele ambtenaren in meer of mindere mate in een juiste dienstuitvoering zijn te kort ge schoten. DJAKARTA (ANP) In Djakarta is maandag bekendgemaakt, dat de Indone sische regering agrément heeft verleend op de benoeming van Boris Michailovich Vol- kov tot Russisch ambassadeur in Indone sië, als opvolger van Dmitry Zjoekov. De nieuwe post van Zjoekov werd niet bekendgemaakt. Zjoekov was de eerste Russische ambassadeur in Indonesië, nadat beide landen in 1953 besloten hadden tot de uitwisseling van diplomatieke vertegen woordigingen. BREST (UPI) Een Zweeds meisje en een jonge Fransman zijn, nadat zij zon dag met het zeiljacht „Derby" uit de Bre tonse haven Dinard zijn vertrokken, spoor loos verdwenen. Het jachtje is onbemand teruggevonden en naar Duinkerken ge sleept door het vrachtschip „Hercules", thuishaven Monaco. zulke grote misdaden schuldig had ge maakt. De officier van justitie had tevoren in antwoord op de eisen tot vrijspraak van de verdedigers gezegd: „5.186 doden kla gen aan en achter hen staan de spook achtige schaduwen van de vier of vijf miljoen Joden die door de S.S.- en S.D.- troepen zijn vermoord. Massamoorden zijn niet te verontschuldigen door bevelen van hogerhand. Tegen de zes overige leden van de „einsatzgruppe" eiste hij straffen die variëren van drie tot vijftien jaar ge vangenis. Slechts drie verdachten ontken den, moreel en juridisch, alle schuld. FRANKFORT (UPI) De drogist Her mann Krumey, lid van het streekparle- ment van Korbach is gearresteerd op ver denking als S.S.-officier medeplichtig te zijn aan de moord op 88 kinderen in Ly- dice (Tsjechoslowakije). Op twee mijl uit de kust bij Harlipgen is vannacht het Duitse vrachtschip „Alten- wall" aan de grond gelopen. De kapitein heeft de hulp aanvaard van de 4000 pk. sterke zeesleepboot „Holland". De loodsafhaalboot „Geep" van het loodswezen te IJmuiden is vannacht met een arts en twee leden van de Velsense ongevallendienst aan boord naar zee ge weest om assistentie te verlenen aan een vrouwelijke opvarende van het Zweedse schip „Ring" (1396 ton) van de Svea Line uit Stockholm. De kapitein van de „Ring" had via Sche- veningen Radio gemeld, dat de vrouw was gevallen en een hoofdwond had opgelopen. Ter hoogte van de uiterton zijn de arts en de leden van de ongevallendienst aan boord van de Zweed gegaan. Het bleek volgens de arts gewenst om de vrouw ter observatie over te brengen naar het An- toniusziekenhuis in IJmuiden. De hoofd wond was van tamelijk ernstige aard. Men slaagde erin de gewonde aan boord van de „Geep" te brengen en in IJmuiden aan land te zetten. In de auto van de ongeval lendienst is de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd. Ook de zeesleepboot „Zeeland" van n.v. Bureau Wijsmuller, die in Den Helder op station ligt, is voor het verlenen van me dische hulp aan de gewonde opvarende van de „Ring" naar. zee geweest. De „Zee land" had hiertoe één arts uit Den Hel der aan boord. Dé kapitein van de „Ring" had aanvankelijk een positie opgegeven, die ter hoogte van het lichtschip „Texel" was. Later bleek hij zich echter voor de kust bij IJmuiden te bevinden. CAIRO (Reuter) Kroonprins Faisal, premier van Saoedi-Arabië, heeft maan dag vóór zjjn vertrek naar huis verklaard, dat de besprekingen, die hij het afgelopen weekeinde met president Nasser heeft ge voerd „hun doel bereikt hebben en volle dig geslaagd zijn". Prins Faisal, die vrijdag in Egypte aan kwam, vertrok van het militaire vliegveld Almaza, uitgeleide gedaan door president Nasser van de Verenigde Arabische Re publiek. Desgevraagd zei Faisal, dat de politiek van zijn land ten aanzien van de gebeurte nissen in het Nabije Oosten deel uitmaakt van de politiek van de V.A.R. Saoedi-Arabië is voor neutralisatie van het Nabije Oosten, aldus prins Faisal. De Arabische landen dienden neutraal te blij ven in elk conflict tussen het Oosten en het Westen. „Wat zouden de Arabieren winnen als zij het éne blok tegen het an dere steunen?", aldus Faisal. Radio-Cairo heeft een gemeenschappe lijk Saoedisch-Egyptisch communiqué ge publiceerd, waarin verklaard wordt dat de twee staatslieden de „aanwezigheid van vreemde troepen op het grondgebied van Arabische landen" afkeuren. LONDEN (UPI) De in Londen gesta tioneerde Europese diplomaten wachten met bezorgdheid op de uitslag van de be sprekingen die in Cairo gevoerd zijn door president Nasser en prins Faisal van Sa oedi-Arabië. Men vermoedt, aldus wordt in diplomatieke kringen te Londen verno men, dat Nasser en prins Faisal onder an dere gesproken hebben over aansluiting van Saoedi-Arabië bij de V.A.R. Hoewel van koning Saoed niet verwacht wordt dat hij zijn zelfstandigheid zal prijsgeven aan een bondgenootschap onder Nasset, wordt de veronderstelling uitgesproken dat de V.A.R. en Saoedi-Arabië nauw zullen samenwerken nu de meningsver schillen, die tussen Riyadh en Cairo be stonden, uit de weg zijn geruimd. Er zijn aanwijzingen dat de verwachte samenwerking ver zal gaan en men vreest, dat nieuwe moeilijkheden in het gebied van de Perzische Golf, en isolering van Jordanië, daar de uiteindelijke gevolgen van zullen zijn. AMMAN (UPI) In Amman is maan dag bekendgemaakt, dat twee leiders van de „Mohammedaanse Broederschap", die bekend staat om zijn anti-Westerse ge zindheid, zijn gearresteerd. Het zijn Mo hammed Khalifa, die aan het hoofd staat van de uit vijf leden bestaande parlemen taire fractie van zijn partij, en een ander prominent lid van de broederschap. Zij werden „om veiligheidsredenen" gearres teerd, zo werd bekendgemaakt. De broederschap, die op tien percent van de stemmen in het Jordaanse parle ment kan rekenen, heeft zich voortdurend gekeerd tegen de landingen van Ameri kaanse en Britse troepen in Libanon en Jordanië. Onlangs eiste de beweging, dat de Britse troepen Jordanië zullen ontrui men. Overigens steunde zij gewoonlijk de politiek van koning Hoessein. Intussen is het proces voortgezet tegen vier Jordaniërs en een Libanees, die ervan beschuldigd zijn een organisatie voor hat plegen van bomaanslagen te leiden en ge poogd te hebben de regering van koning Hoessein omver te werpen. Maandag verscheen miss Myrtle Winter, hoofd van de foto-afdeling van de UNRA (United Nations Relief Agency) in Jorda nië, in de getuigenbank. Zij verklaarde niet te kunnen geloven dat de fotograaf Basil Hamati lid zou zijn van de organi satie. Hamati wordt ervan beschuldigd dy namiet voor bommen in Jordanië te hebben gebracht door middel van vliegtuigen van de UNO. TEHERAN (Reuter) Volgens onbe vestigde in. Teheran ontvangen berichten, zijn honderden mensen om het leven ge komen bij aardbevingen in het westen van Perzië. De aardbevingen begonnen in het weekeinde en duurden maandag nog voort. In officiële berichten is maandag gezegd, dat verscheidene steden en dorpen in de gebieden Hamadan, Kermansjah, Asada- bad en Kanbavar zijn beschadigd en dat vele mensen dakloos zijn. Vanmorgen vroeg is het vijfduizendste zeeschip van dit jaar de IJmuidense ha ven binnengelopen. Het was de Neder landse kustvaarder „Vesta", die onderweg was van Antwerpen naar Amsterdam. In 1957 kwam het vijfduizendste zee schip elf dagen vroeger binnen. Ook het drieduizendste en het vierduizendste schip kwamen in 1957 echter elf dagen vroeger binnen dan in dit jaar, zodat de scheep vaart in de afgelopen maanden vrijwel ge lijk is gebleven aan die van vorig jaar. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse regering heeft maandagavond bekendge maakt, dat zjj het verzoek van de secre taris-generaal van de UNO, Dag Ham- marskjocld, om nieuwe waarnemers naar Libanon te sturen, heeft ingewilligd. Binnenkort zullen zeven Zweedse offi cieren naar Libanon vertrekken. In een communiqué van de Zweedse regering wordt gezegd, dat de uitbreiding van de groep waarnemers beschouwd wordt als een middel om de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon moge lijk te maken. BEIROET (UPI) Camille Sjamoen, de demissionaire president van Libanon, heeft maandag in zijn paleis te Beiroet vér klaard, dat hij „vóór 23 september geen terugtrekking van de Amerikaanse troepen voorziet, aangezien de interne situatie in Libanon nog niet gestabiliseerd is". Toen men hem de vraag stelde of na 23 sep tember zijn opvolger (generaal Foead Sje- hab) om terugtrekking van de Amerikanen zou verzoeken, antwoordde Sjamoen: „Ik kan me niet indenken, dat welke autori teit dan ook de terugtrekking van de Amerikanen zal vragen zolang de veilig heid nog in gevaar schijnt te zijn". President Sjamoen zei, naar aanleiding van Sjehabs verklaring, dat de terugtrek king van de buitenlandse troepen een van de voornaamste punten in zijn regerings programma is, dat hij niet geloofde, dat zijn opvolger om terugtrekking zal vragen voordat de veiligheid in Libanon gegaran deerd kan worden door een eigen regering Hij gaf toe, dat hij niet was geraadpleegd over de terugtrekking van een eerste bataljon mariniers, maar zei hiermee ak koord te zijn gegaan. Tenslotte merkte president Sjamoen op dat er tussen hem en generaal Foead Sje- hab geen meningsverschillen bestaan, en dat ook beider mening over de internatio nale toestand eensluidend is. BELGRADO (Reuter) Joegoslavië heeft de Verenigde Staten economische kredieten met een lange looptijd tot een totaalbedrag van 300 tot 350 miljoen dollar gevraagd voor de opbouw van zijn in dustrie, aldus verluidt in de Joegoslavische hoofdstad. De kredieten zouden een deel van de lening vervangen, die in mei door de Sovjet-Unie werd opgeschort, maar zouden ook bestemd zijn voor andere in dustriële projecten, die buiten de oor spronkelijke overeenkomst met de Sovjet- Unie vallen. WASHINGTON .(Reuter en AFP). In kringen van het Amerikaanse departement van BuitenlandseZakenwordt verklaard, dat de Amerikaanse regering het Joegosla vische verzoek in welwillende overweging heeft. BELGRADO In Belgrado verluidt ver der dat Joegoslavië Groot-Brittannië vorige week gepolst heeft aangaande de leveran ties van dringend nodige uitrusting. Ook in andere westelijke landen, waaronder Italië, Frankrijk en West-Duitsland, zou den Joegoslavische diplomaten trachten financiële hulp los te krijgen. De enige hulp van betekenis die Joego slavië nu van het westen ontvangt, is een jaarlijkse lening van landbouwprodukten van de Verenigde Staten, die vorig jaar 62.500.000 dollar beliep. De Amerikaanse militaire hulp werd vorig jaar op verzoek van Tito beëindigd. DJAKARTA (UPI) Uit gezaghebbende bron te Djakarta wordt vernomen, dat de Verenigde Staten besloten hebben Indone sië, ingevolge een reeds lang uitstaand ver zoek, een hoeveelheid lichte wapens te leveren. Een deel van de zending is reeds in Indonesië aangekomen. De officiële Indonesische woordvoerders hebben geweigerd commentaar te geven op deze berichten, maar vernomen wordt dat premier Djuanda dinsdag na afloop van een kabinetsvergadering een verklaring zal afleggen over deze wapenzendingen. Indertijd heeft Indonesië de Verenigde Staten gevraagd om wapenleveranties tot een totale waarde van omstreeks 700 mil joen roepiah. De bestemming van de wa pens is het leger en de politie. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft indertijd toegezegd dat het Indonesisch verzoek opnieuw in over weging zou worden genomen wanneer de Sumatraanse opstand beëindigd was. Toen- dertijd heeft de Indonesische regering en kele militaire missies naar Oost-Europa gezonden, om in verschillende landen wa pens aan te kopen. De eerste zending is in Djakarta aan gekomen en onder de diepste geheimhou ding uitgeladen en vervoerd. „Globemas- ters" van de Amerikaanse luchtmacht zijn gebruikt om de wapens aan te voeren, zo wordt vernomen. DJAKARTA (Reuter) Volgens radio- Makassar hebben 3000 opstandelingen in Noord-Celebes zich bij de Indonesische re geringsstrijdkrachten aangesloten. Dit ge schiedde in de zaterdag door de regerings troepen veroverde stad Tomohon, welke het laatste grote bastion der opstandelin gen in Noord-Celebes is genoemd. Wim Kan en Corry Vonk hebben naar een bericht uit de Staatscourant vermeldt het „ABC-cabaret n.v." in Aalsmeer op gericht. De vennootschap heeft ten doel het be drijfsmatig optreden voor cabaret, toneel, radio, film en televisie mogelijk te maken. En in het bijzonder de voortzetting te ver zekeren van het onlangs opgerichte „ABC- cabaret". Het kapitaal bedraagt vijfentwintigdui zend gulden, verdeeld in vijfentwintig aan delen van duizend gulden. In het kapitaal is door ieder der oprichters voor vijf aan delen deelgenomen. De heer en mevrouw Kan voeren tevens de directie. Onvergetelijke vakantie Toen we dan eindelijk de kinderen met bijbehorende kojfers vol schone kleren bij de twee Oma's, en de kat met jongen bij tante Bep hadden afgeleverd, konden we, weer thuisgekomen, onze eigen koffers eens rustig gaan pakken. Met van moeheid trillende benen streek ik het japonnetje, dat ik altijd zo graag droeg, en m'n blauwe bloesje, en een broek, die Adri beslist mee wou nemen, en ook nog even dat sportieve overhemd, dat zo gemakkelijk zat. De huiskamer zag er uit als een stal - ik had de laatste vijf dagen geen tijd ge had om grote beurten te geven. En daar om deed ik dat nog maar na het strijken, want het is zo akelig, als je straks thuis komt in de rommel. Toen we met alles klaar waren, was het kwart over één 's nachts, en we tuimel den doodmoe in bed. Adri had nog net de te genwoordigheid van geest om de wekker op half zes te zetten, want 's morgens om half zeven zou onze trein naar Italië ver trekken- Die morgen werden we om kwart voor negen wakker. De hadden geen van beiden de wekker gehoord - de trein was vertrokken zonder ons. Er was niets meer aan te doen. We hebben er maar een paar heerlijke rustige weekjes van gemaakt. Lekker ge luierd en zo. De overgordijnen vóór hebben we ge sloten, de bel afgezet, en de telefoon op non-actief laten zetten. Door een kier hebben we Karei en Em ma met hun vijf kinderen op onze stoep zien staan, maar we hoefden gelukkig niet open te doen, want we waren met vakantie. M'n boodschappen haalde ik langs stille achterweggetjes, waar ik niemand tegen kwam. We hebben gegeten wat we zélf graag lustten. We hoefden niemand fooien te geven. We hebben geslapen in de lekkerste bed den, die we kennen: onze eigen bedden. We hoefden niet in de rij te staan voor de enige badkamer van een hotelletje. We hebben ons in alle stilte en onbe spied (want onze buren waren de stad uit) in onze achtertuin heerlijk bruin laten ver branden. Toen we na twee weken weer opdoken, zei onze familie: „Wat zien jullie er prima uit! We kunnen wel zien, dat jullie met vakantie bent geweest. Hoe vonden jullie Italië?" „Heel anders dan hier", zeiden we. „Smalle straatjes, oude huisjes, geraniums, kerken, musea en zakkenrollers". De souvenirs, die we voor de kinderen meebrachten, hadden we bij de bazaar van Pieterse gekocht. Dat merkte niemand, want door heel Europa zijn de souvenirs gelijk. Pieterse had óók bergschoentjes en hertjes en wandelstokken, en zakdoeken met Venetië er op. Daarvoor hoef je niet naar Italië te gaan. Voor tante Bep namen we een fles Chi anti mee- „Geen last gehad met de douane?" gnif felde ze. - Nee, vanzelf niet, want hij was bij de wijnhandel hier op de hoek gekocht - maar dat hoefde niemand te weten. We hebben alleen heel wat verwijten moeten aanhoren omdat we geen enkele kaart van de toren van Pisa of zo hadden gestuurd. Paula Spotter De beoordeling van de nationale inzen dingen op de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel heeft voor de landbouwinzen- ding van de Nederlandse afdeling de hoog ste onderscheiding, de „grand prix", op geleverd. Bovendien zijn drie gouden en twee zilveren medailles toegewezen. De „grand prix" is toegewezen aan het land- bouwpaviljoen als geheel, de gouden en zilveren medailles zijn toegekend voor on derdelen van de inzending, voor het we tenschappelijk onderzoek met betrekking tot de Nederlandse aardappelen en de cul tuurtechniek. Inmiddels heeft de jury voor de afzon derlijke beoordeling van de levende have haar arbeid voltooid. De uitslag hiervan is nog niet bekendgemaakt. PONTIAC (UPI) Herman Kierdorf, een Vroegere functionaris van de Ameri kaanse vrachtrijdersbond, en oom van Frank Kierdorf, die bezweken is aan brandwonden welke volgens de autoritei ten het gevolg waren van een brandstich ting, heeft zich bij de politie gemeld. De 68-jarige Herman Kierdorf, een recidivist, is ingesloten op aanklacht van het onwet tig bezit van een vuurwapen. Herman ontkende iets te weten over de vermeende brandstichting. Hij zei niet te geloven, dat zijn neef Frank, een zakelijk vertegenwoordiger van de vrachtrijders- bond, het slachtoffer was van zijn eigen komplot. Herman verklaarde dat hij in de afgelopen twee weken het verhaal van Frank onderzocht heeft dat hij het slacht offer was van twee terroristen die hem in brand hadden gestoken. FLINT (UPI) Jack Thompson, een zakelijk vertegenwoordiger van de bond van vrachtrijders, die gearresteerd was als verdachte in de brandstichting is vrijgela ten wegens gebrek aan bewijs. Uit de Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant van 17 Augusti 1758 Jan Fritz, Casteleyn in het Guide Vlies of Amsterdam in de Haer- lemmer-Hout, te Haarlem, adverteerd aan alle Heeren en Liefhebbers, dat hij op Saturdag, den 19 Augusti, 1758, present zal geeven een extra fraaye zilvere zweep, wiens paerd het hardste draaft, mits van zessen klaar zijnde; zullende ten dien eynde de ordi naire tafel ten één uur precies gereed zijn. N.B. Hij heeft voor die tijd zijn Buurmans Stal tot zijn dienst, zodat hij overvloedige ruymte voor de Paerden heeft.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3