Communistische landen steunen IJsland in „12-mijlszone" (T~,UïMTÏ7ir7ï7,M W11 IK *L< Jnl 1 lS JtL JLJtb J3I W JLJI JlV Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum NAAIMACHINES Amerika „neutraal" Bescherm Uw haar tegen zon en water met haarcreme Kort en bondig DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 4 Rolhockey Nederlandse dag op Expo in radio en televisie Geen t.v.-uitzendingen uit Stockholm De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Morgen Nederlandse dag op de Expo Drie ministers naar Brussel Standaardisatie van melk kan niet goedkoper Langzaam - aan - stucadoor s kregen ongelijk Kerkelijk nieuws Overheidsstichtingen wèl onder wettelijke regeling Overleg over Nieuw-Guinea met Australië Jeugdwedstrijd in voordrachtkunst Klachten over het filmfestival in Venetië Keramiek-expositie in Y Hertögenbosch geopend DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" De kennismaking met rolhockey zal vele kijkers wei zijn tegengevallen. De spelers beoefenen een nog kennelijk jonge sport en er was - enkele spelers uitgezonderd - nog maar weinig sticktechniek te zien. Blijkbaar worden rolhockeyers meer uit rolschaats- dan hockeykringen gerecru- teerd, want het zich verplaatsen was on vergelijkbaar veel behendiger dan het spel. Vóór deze wedstrijd gaf de Neder landse kampioene Elisabeth Fiolet een kunstrijdemonstratie, de Maranti-sisters dansten en een meisjesgroep demonstreer de ballet. Dick van Bommel loste de moei lijke cameraproblemen bevredigend op. In de rubriek „Attentie" schonk Peter van Campen aandacht aan de vraag of het weer nu echt slechter is dan vroeger - dat blijkt niet zo te zijn - en aan gebedsge nezingen, waarvan een tiental mensen in de studio kwam getuigen. Tot slot van de avond droeg Mieke van Oorschot een ver haal van Jac. van Hattum voor. Gerard Rekers was de regisseur en ook hij bleek niet in staat de éénmansverteliing op het scherm aanvaardbaar te maken, al waren er aardige regievondsten te zien. Het was echter meer vlieg- dan kunstwerk. Beeldschermer Het N.C.R.V.-Vocaal Ensemble is uit genodigd, mede te werken aan de Neder landse dag op de Expo in Brussel op woensdag 20 augustus. Gedurende een uur zullen dirigent Marinus Voorberg en zijn ensemble een groot programma van Pro testantse kerkmuziek vanaf de reformatie tot heden ten gehore brengen. De uitvoe ring heeft plaats in het Protestants Pavil joen. Van dit concert zullen opnamen ge maakt worden en om £1.20 uur 's avonds door Hilversum II worden uitgezonden- Onmiddellijk daarna kan men een ge deelte van het concert beluisteren, dat door het Residentie-orkest onder leiding van Bernard Haitink in het Groot-Auditorium van de Expo wordt gegeven. De verslaggevers Guus Weitzel. Jan de Visser en Henk van Stipriaan zullen voor de beide Nederlandse zenders en de We reldomroep in een gezamenlijk programma regelmatig reportages brengen van de ge beurtenissen op deze Nederlandse dag. In het N.C.R.V.-programma kan men repor tages horen om zeven minuten vóór een en in de de Radiokrant „VANDAAG". De V.A.R.A. zendt over Hilversum I re portages uit om kwart over zeven 's avonds en later nog om kwart over elf. De Nederlandse Televisiestichting zal in samenwerking met het N.I.R. op woensdag 20 augustus van 13-40 tot 14.10 uur een directe uitzending verzorgen van het Expo- terrein te Brussel. Deze uitzending zal ge wijd zijn aan een der hoogtepunten van de Nederlandse nationale dag op de tentoon stelling, namelijk de aanbieding van de Expo-tulp en de roos „Moens de Fernig" aan de directeur-generaal baron Moens de Fernig. De huidestoet, die daarbij zal defileren, wordt gevormd door 27 Neder landse folkloristische groepen, bestaande uit ruim zeshonderd personen en honderd paarden. Blijkens een aankondiging maandag avond op het televisiescherm, zal de Ne derlandse dag op de Expo te Brussel in de middaguren van 20 augustus, woensdag, worden uitgezonden. De Nederlandse Televisie Stichting zal geen aandacht besteden aan de Europese atletiek-kampioenschappen, die deze week in Stockholm worden gehouden. Het Zweedse organisatie-comité heeft name lijk de toestemming voor rechtstreekse televisie-reportages van dit evenement ge weigerd. HIT VERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24330 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 8 18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram VPRO: 10.00 Voor de jeugd. VARA. 10.20 Voorde vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 1200 Or- eei en zang. 12.30 Land- en tumbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram 12^50 Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm. 13.00 13.15 Dansork. 13.45 De vermetele reizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied causerie. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeug^UkOO Volksmuz. 16.15 Voor de zieken. 17.00 VARAs versierde vakantietips. 17.3b Europese atletiek kampioenschappen te Stockholm. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Wat eten wi] op Cma- cao?, door Willy van Elten-Mooyman. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.. Rad1®" activiteit in het menselijk lichaam door dr. L. J. H v d Broek. Tweede lezing. 19.00 Voor de kin deren 19 10 Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm. 19.15 De Nederlandse Dag op de Expo. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Metropole-orkest. 20.45 Dat gelukkige huwelijk, hoorspel. 22.09 Pianorecital. 22.50 Medische kron. 23 00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgel spel. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag.. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek, causerie. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 Vocaal ens. 12.00 Pianorecital. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Orkest- conc. 13.50 Gram. 14.40 Omr.orkest en solist. 15.35 Clavecimbel en viool. 16.00 Voor de Jeug<L 17.20 Volksliedjes. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Le ger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, causr 18.30 Dubbel mannenkwartet. 18.50 Giam. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Vocaal ens 20.45 Residentie-ork. en solist. 21.40 Tot ziens in Jeruzalem, rep. 22.00 Residentie-ork. (vervj. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12 00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Blaas-ens. 15.35 Altviool en piano. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Volksliederen. 17.50 Boekbespr. 18.00 Solistenconc. 18.20 Beiaard- conc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Gram. 20.15. 20.45 en 21.00 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voorde kinderen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.30 Vademecum. 21.00 't Komt door het weer, toneelspel. Radio-Moskou heeft verklaard, dat „een krachtige Britse vlootmacht be staande uit een torpedobootjager en fre gatten, op dit ogenblik gealarmeerd wordt om op te stomen naar IJsland en de Britse trawlervloot te steunen die van plan is in de IJslandse wateren te vissen". Alsof „de voorbeelden van Libanon en Jordanië nog niet genoeg zijn, geeft Engeland nu een prachtig voorbeeld hoe het de rechten van kleine landen eerbiedigt", aldus het commentaar uit Moskou. Volgens regeringskringen in Washing ton neemt Amerika een neutrale houding aan in het geschil tussen IJsland en Enge land, die beiden deelgenoten zijn in de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie Amerika erkent de driemijlszone als territoriale wateren en kan niet inzien, hoe het Britse besluit om in de verboden zone te vissen een inbreuk op IJslands ter ritoriale onschendbaarheid kon vormen. Oost-Duitsland erkent 12-mjjIszone In een eenzijdige verklaring heeft de Oostduitse regering de door IJsland af gekondigde 12-mijls territoriale grens voor de zeevisserij erkend. De Oostduitse verklaring betoogt, dat de Oostduitse regering de stap van IJs land beschouwt als „de wettige handeling van een soevereine regering". De stap is, volgens de regering in Pankow, niet in strijd met internationale overeenkom sten en strookt met het volkerenrecht. De minister-oresident dr. W. Drees, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de minister van Oor log, ir. C. Staf, zullen woensdag de Ne derlandse nationale dag op de wereldten toonstelling te Brussel bijwonen. Nederlandse bloemisten zullen 's mor gens grote bloemenmanden neerzetten in de ontvangsthallen van de paviljoens. Ook de beiaardtoren en het Nederlandse pa viljoen zullen met bloemen worden opge tuigd. Aan de voet van de beiaardtoren zal de bezoeker van het Nederlandse pavil joen het straatorgel van de stad Utrecht aantreffen, de „Lange Gavioli". Om half twaalf biedt de Nederlandse commissaris-generaal, mr. H. W. van Walsem, in het Nederlandse paviljoen een ontvangst aan aan de commissarissen-ge neraal van de andere aan de Expo deel nemende landen en aan het bij het Belgi sche hof geaccrediteerde corps diploma tique. Daarna zal een lange folkloristische stoet op weg gaan naar de Belvedère, de zetel van de Belgische commissaris-gene raal. In de stoet zullen sjezen en tilbu ries van onze voorouders meerijden, ven- delzwaaiers zullen hun eeuwenoude gilde- vlaggen voor zich uit dragen en volksdan sers en leden yan boerenblaaskapellen zullen grote bouquettën bloemen meedra gen, die zij op de trappen van de Belve dère zullen opstapelen tot een veelkleurig bloemen-mozaïek. Bij de Belvedère aangekomen zal aan de Belgische commissaris-generaal Moens de Fernig, een bloembol worden overhandigd, de bol van de tulp „Expo 58". Aan mevrouw Moens de Fernig wordt een bouquet rozen geschonken met zes speciale rozen van een dit jaar nieuw- gewonnen roos, „Rosa Moens de Fernig" De folkloristische deelnemers geven vervolgens demonstraties op het terrein. Boeren en boerinnen trekken naar „Vro lijk België", waar zij op de markt van het stadje bruiloft zullen vieren naar oud-Ne derlandse trant. Des avonds zal in het groot auditorium een concert worden gegeven door het Re sidentie-orkest, onder leiding van de diri gent Bernard Haitink. Na de volksliederen zullen de in 1936 gecomponeerde elegische „Symphonische variaties" van Henk Ba- dings worden uitgevoerd. Herman Kreb- bers zal daarna het vioolconcert van Men delssohn vertolken. Na de pauze zal het Residentie-orkest de 4e symphonie van Brahms uitvoeren. Tot besluit van de viering van deze na tionale Nederlandse dag zullen zes mili taire orkesten een taptoe uitvoeren. De Oostduitse regering verklaart uit te gaan van het beginsel dat de betrekkingen tussen staten beheerst dienen te worden door de beginselen van wederzijdse eer biediging van soevereiniteit, gelijke rech ten, niet-inmenging in andermans binnen landse aangelegenheden en goede nabuur schap. Wie de IJslandse beslissing niet aanvaardt, handelt met die beginselen in strijd, aldus de Oostduitse verklaring. Minister Vondeling: Minister Vondeling gelooft niet, dat het mogelijk is een eenvoudiger systeem voor de standaardisatie van melk in te voeren. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Ruiter (C.H.) zegt de minister, dat het huidige distributie systeem van consumptiemelk nodig is en dat de taak, welke de consumptiemelkfa brieken hierin als aanvoerende en als distribuerende organen vervullen, niet ge mist kan worden. Voorts moet aan de con sument een minimumvetgehalte in de melk gegarandeerd worden. De aanvoer-, verwerkings- en admini stratiekosten blijven bij standaardisering van melk op welk vetgehalte dan ook vrij wel gelijk. Standaardisering van de consumptiemelk op een hoger vetpercentage dan 2,5 zou een verhoging van de uiteindelijke kost prijs betekenen met de waarde van de thans bij standaardisatie vrijkomende boter en karnemelk. Daarom is de minister van oordeel, dat een eenvoudiger en goedkoper systeem, waarmede zowel de producent als de consument gebaat zou zijn, niet mogelijk is. Negen van de elf Leidse stucadoors, die naar het oordeel van hun patroon op een werk te Wassenaar onvoldoende prestatie voor contractloon leverden, zijn door de president van de Haagse rechtbank in kort geding tot een dwangsom van 25 per dag bij wanprestatie veroordeeld. Twee der gedaagde stucadoors werden niet veroordeeld, omdat hun dienstver band bij deze patroon niet vaststond. De patroon stelde de vordering in kort geding in, omdat naar zijn oordeel de elf stucadoors op het werk precies deden, wat zij wilden, urenlang praatten en wandelen, gingên en kwamen wanneer het hun goeó- dacht en dit alles om te protesteren tegen de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven. De eis van de pa troon, dat zij moesten ophouden met de langzaam-aan-actie werd door de presi dent toegewezen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot yicaias, te Soest J. G. Beerthuis, vicaris te Zoelen, die bedankte voor de benoeming tot vica ris te Delft. Beroepen te Woudrichem Jac. de Vries, predikant-voorganger Herv. Evangelisatie te Oostvoorne. Aangenomen naar Perth (West-Australié) (Presb. Church) C. J. P. Mackaay te Rot- terdam-Charlois. Geref. kerken Beroepen te Schagen G. J. van den Burgh, kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Meeden H. Dijkslag, kand. te Epe (Geld.), die bedankte voor Echten (Fr.), Houwerzijl, Niezijl, Oosterend (Fr.) en voor Oudehorne. Beroepen te Nieuwlande (Dr.) D. Bouw- knegt te Wolphaartsdijk te Maassluis (vac.-H. Vollenhoven) L. H. Kwast te Hoo- geveen té Tholen S. van der Linde te Lemele (O.). Bedankt voor Vollenhove-Sint Jans klooster G. de Zeeuw te Schoonoord. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravendeel W. van "t Spijker te Drogeham voor Kornhorn M. Vlietstra te Eemdijk. Tweetal te Nieuw-Amsterdam T. Brie- nen te Mussel en J. J. Rebel te Murmer- woude te Zaandam W. Ruiter te Baarn en J. M. Visser te Dokkum. CommissieVnn der Grinten: In april 1956 stelden de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie een commissie in, die tot taak kreeg te onder zoeken of ten aanzien van overheidsstich tingen een bijzondere wettelijke regeling moet worden getroffen. Voorzitter van de ze commissie werd prof. mr. W. C. L. van der Grinten te Nijmegen De instelling van deze commissie was een gevolg van de behandeling van de Wet op de Stichtingen in de Tweede Kamer. De regering stelde zich destijds op het stand punt. dat de overheidsstichtingen niet on der de Wet op de Stichtingen behoorden te vallen. Vele Kamerleden waren een andere mening toegedaan. Doch de meerderheid van de Kamer verenigde zich met het re geringsvoorstel, nadat de instelling van een commissie tot nadere bestudering van het vraagstuk in het vooruitzicht was ge steld. Het rapport van de commissie-Van der Grinten is onlangs aan de ministers aan geboden. De voornaamste conclusie van de com missie is, dat zij adviseert - overeenkom stig het destijds in de Tweede Kamer ge uite gevoelen en in afwijking van het toen malige regeringsstandpunt - de overheids stichtingen wèl onder de werking van de Wet op de Stichtingen te brengen- Een minderheid van de commissie is echter van oordeel, dat de rechterlijke controle, die volgens deze wet op alle stichtingen kan worden uitgeoefend, voor bepaalde overheidsstichtingen beperkt dient te wor den. Een der hoofdstukken van het rapport is gewijd aan de rechtspositie van het perso neel in dienst van overheidsstichtingen. De commissie geeft hierin als haar oordeel te kennen, dat, mits aan bepaalde voor waarden is voldaan, de mogelijkheid moet bestaan personeelsleden van een over- heidsstichting een ambtelijke status te ver lenen. Als eerste stap tot de uitvoering van de nauwere samenwerking tussen Nederland en Australië op Nieuw-Guinea zal in de tweede helft van oktober in Canberra een conferentie worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door hoofdambte naren van de besturen van beide delen van het gebied en vertegenwoordigers van de Nederlandse en Australische ministeries van Buitenlandse Zaken en van Zaken Overzee. De besprekingen zullen een oriën terend karakter hebben en onder meer het uitwisselen van gegevens tussen beide administraties, de verbetering van de communicatiemiddelen, faciliteiten ter in tensivering van de samenwerking en de taalproblemen betreffen. De delegatie uit Nederlands Nieuw-Gui nea zal bestaan uit de directeur van de Dienst van Binnenlandse Zaken, de heer J C. Baarspul, de directeur Verkeer en Energie, de heer M. W. F. Schregardus, de gouvernementssecretaris, de heer A. A. ^opsjqs, r,e§idept A, Boendermakm^jie .Ifey, derlandse verbindingsofficier in Port Mo resby ,~de heer R. den Haan, en dc Neder landse attaché voor Nieuw-Guinea in Can berra, de heer J. A. van Beuge. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zal wor den vertegenwoordigd door een lid van de Nederlandse ambassade in Canberra. De stichting litteraire kring „Amicitia" in Bilthoven zal evenals in voorgaande ja ren een landelijke jeugdwedstrijd in voordrachtkunst houden en wel in Biltho ven op zaterdag 20 september. Aan deze wedstrijd kunnen kandidaten van zestien tot tweeëntwintig jaar deelnemen. Ja, het lukte. Samen konden ze het bad optillen. „Kom mee", zei Joef. „We zullen het naar de beek daar dragen!" „En dan?" vroeg Brum. „Nou dan gaan we natuurlijk varen!" zei Joef. Met een beetje moeite en hijgen kregen ze de badkuip bij de beek; daar lag een vlonder boven het water en daar zetten ze het bad neer. „En nou moet-ie het water in!" lachte Joef. 1112 Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 VENETIë (UPI) Behalve de Sovjet- Unie en West-Duitsland hebben thans ook Spanje en Polen tegen de gang van zaken op het filmfestival van Venetië geprotes teerd. Spanje protesteerde in krachtige be woordingen tegen het feit dat de film „De bazuinen van de angst" was geweigerd zonder dat de festivalcommissie van deze film een voorvertoning had gezien. In Venetië is medegedeeld dat de film te laat werd ontvangen Speciaal ten be hoeve van de Spaanse cineasten was de uiterste datum van uitzending op 4 augus tus vastgesteld. „De bazuinen van de angst" zou echter na 4 augustus binnenge komen zijn. Polen protesteerde tegen het toelaten van een Pools-Duitse produktie, „Der achte Wochentag", die een verwrongen beeld zou geven van de na-oorlogse Poolse jeugd West-Duitsland heeft protest aangetekend tegen de voorgenomen vertoning van" „Ro- semarie", die schadelijk voor het nationa le prestige van West-Duitsland zou zijn. De Russen dreigden zich geheel uit het festival terug te trekken omdat hun film versie van „De idioot" van Dostojevski om artistieke redenen werd geweigerd. Zij meenden dat politieke motieven aan deze weigei'ing ten grondslag lagen. De Russische en Westduitse protesten zijn door de festivalcommissie verworpen. Men verwacht ook, dat de protesten van Polen en Spanje van de hand zullen wor den gewezen. 1 ito .ahr/ivioovvsri nrl Zaterdagmiddag heeft de wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen van 's-Hertogenbosch, dr. H. van Velthoven in de Koninklijke Academie een tentoonstelling van Nederlandse kera miek geopend, die de grootste overzicht tentoonstelling op dit terrein genoemd wordt, die ooit in Nederland is gehouden Er worden op deze expositie tweehon derd werkstukken van dertig kunstenaars geëxposeerd. De collectie geeft een over zicht van de ontwikkeling van Nederland se keramische kunst van de laatste vijf tig jaren. Daartoe zijn tal van jongere kun stenaars doch ook de oudere vertegen woordigd, zoals Lanooy, Nienhuis en An- drée. Advertentie 15. „Gaat u maar naar huis om te eten. Moeder zit op u te wachten", had Flora tegen de oude man gezegd. Toen Daiko dat hoorde, had zich iets in zijn hart geroerd. Zoiets zou een Chinees meisje ook tegen haar vader hebben gezegd. Onder haar Italiaanse verschij ning was het hem of hij een Chinees meisje zag en het beeld van het Italiaanse gezin was hem blijven boeien. Zo gebeurde het, dat zondagsmiddags tussen een en drie uur Flora op de hoek appelen en pinda's stond te verkopen en Daiko een praatje met haar was komen maken. Dat was drie jaar geleden. De oude Maggio had zich weinig met het huwelijk van zijn dochter be moeid. Flora was twee en twintig toen zij trouwde. De oude Maggio had zoveel jaren tussen de Chinezen gewoond, dat hij ze heel gewoon vond en hij aan vaardde de Chinese gezichten zoals ze nu eenmaal wa ren. Als zijn Flora geen goede man voor zichzelf wist uit te kiezen, dan was dat haar eigen schuld en als zij er een uitkoos, waarom zou hij daar dan iets te gen hebben? Op dit levensniveau was geen plaats voor snobisme. Italianen en Chinezen leken veel op elkaar in hun gemoedelijke, zorgeloze manier van leven. Iets van de oude wereld ontmoette elkaar in Daiko en Flo ra. Bovendien verdienden de Chinezen in de Chinezen- wijk flink geld. Het was Flora's droom, dat Daiko daar nog eens een restaurant zou bezitten. Hij was standvastig en hield van haar. Toen zij getrouwd wa ren, had Flora het niet moeilijk omdat Daiko er trots op was met een blanke vrouw getrouwd te zijn en Flo ra werd aanbeden zoals iedere vrouw graag aanbeden zou willen worden. Haar westerse kleding, waardoor haar slanke, soepele lichaam zichtbaar was, bracht hem in verrukking en telkens als haar haar zijn nek aanraakte, scheen er een elektrische stroom door hem heen te gaan. Dikwijls begroef hij zijn handen in haar haar en streelde haar hals en Flora vond dat heerlijk. Tom Fong Sr. was een zwijgzaam man, Toen Loy trouwde had dat hem een prettig gevoel gegeven. Flora was de eerste belofte van een reeks kleinkinderen Fong De vader voelde zich tegenover haar zoals de oude stam van een boom zich moest voelen tegenover een jonge nieuwe tak, die weldra vruchten zou dragen. Het enige wat hij wenste was een eenvoudige en deugdzame schoondochter; de rest moest hij aan de hemel overlaten. Hij zag met ge noegen dat Flora haar man in vele dingen behulp zaam was; hij wantrouwde de Amerikaanse meisjes maar Flora voldeed aan de normen van de iude wereld. De weinige keren, dat hij haar berispte, wa ren als zij het welzijn van haar man verwaarloosde. Haar hulp in de winkel bij het schrijven van de reke ningen en het inpakken van het wasgoed bleek een voordeel te zijn, dat hij niet van een schoondochter verwacht had. Hij had niets voor zichzelf gevraagd, daar hij zich als een balling beschouwde, die veroor deeld was net zolang te strijken totdat hij naar zijn land terug kon gaan. Maar nu was alles veranderd. Zijn gezin had zich in dit land gevestigd. Hij begon zich thuis te voelen en begon plannen voor zijn kinderen te maken. Ook voor Flora was het een grote verandering. Zij had zich veel zorgen gemaakt. Bij een schoonmoeder inwonen was een algemene Italiaanse gewoonte en zij had vele Italiaanse families gekend waar de ouders met een getrouwde zoon bleven samenwonen, maar zij had niet geweten hoe het met een Chinese schoon moeder zou zijn. Vol goede wil en redelijkheid had zij haar taak aanvaard. En nu bleek het best te gaan. Er was geen gekniel en gebuig geweest. Zij ging nog al tijd naar haar eigen kerk en vervulde haar godsdienst plichten. De familie had zich in geen enkel opzicht met haar geloof bemoeid. De moeder had het koken van haar overgenomen. Eva hielp met vaten wassen en de kinderen waren dol op haar. In zekere zin werd het makkelijker voor haar, toen zij haar plaats in de familie had gevonden en zij sloeg dit drukke gezins leven vol belangstelling gade. „Lou," zei zij op een avond tegen haar man, „wan neer zullen wij geld kunnen sparen om onafhankelijk te worden?" „Wat bedoel je?" „Ik bedoel een eigen zaak en een eigen huis heb ben echt onafhankelijk zijn?" „Onafhankelijk? Geen sprake van." „Loy, lieveling." „Wat mankeert er aan? Moeder houdt erg veel van je en ik geloof jij ook van haar." „Daar gaat het niet om. Ik heb het heel prettig. Je hebt werkelijk een allerliefste familie en ik beklaag mij nergens over. Maar je weet wei hoe ik het be doel. Blijft dit altijd zo?" „Lieveling, begrijp je dat niet? We zijn allemaal één gezin en wij helpen elkaar allemaal. Het geld dat is jouw geld, mijn geld, vaders geld. Het is alle maal één. Wij werken samen, verdienen samen, ge ven samen uit. Tom en Eva moeten nu naar school Maar als zij groot zijn zullen zij ook moeten helpen, misschien zelfs om onze kinderen weer naar school te laten gaan. Wie kan, helpt meer, wie niet kan helpt minder. Als jij een mantel nodig hebt, koop je een mantel; misschien heb ik een paar schoenen nodig, dan koop ik die ook." „Maar blijft het altijd zo?" „Niets is voor altijd. Maar zolang de ouders leven, zijn wij één gezin. Als zij dan te oud zijn om te wer ken moeten wij voor hen zorgen omdat zij voor ons gezorgd hebben toen wij jong waren. Zo zit het in el kaar." In zekere zin was het waar, wat Loy zei. Zij ging over het geld, maar het was haar eigen geld niet, het was het geld van de familie. HOOFDSTUK 5. Het was een drukkend hete avond in juli. De hele dag had de zon op de lage huizen er de straten ge schenen en de trottoirs verhit. De hitte was 'oor de muren heengedrongen, totdat de hele straat een oven leek. De hitte werd in de huizen en binnenplaatsen en portalen gevangen gehouden zonder een uitweg te kunnen vinden. Van de East River kwam een beetje frisse lucht, maar tegen dat deze de Third Avenue bereikte was het niet meer dan een zuchtje. Loy en Flora hadden een deken meegenomen en waren naar het dak gegaan. Tom en Eva moesten gaan slapen maar hadden het te benauwd en bleven wakker. (Wordt vervolgd) Het ongeluk te Mettlach. Van de zeventien inzittenden van de de bus die twee dagen geleden te Mettlach veronge lukte, zijn er nog twee in levensgevaar. Een van die gewonden is de 21-jarige Cor nelia Kamraar uit het Ambonezenkamp te Hooghalen in Drente. De andere gewonde Nederlanders gaan goed vooruit. Griffier. Tot griffier van de recht bank te Zutphen is benoemd mr. A. Holle, laatstelijk hoofdambtenaar bij het mi nisterie van Justitie van de republiek In donesië, wonende te Voorburg. Sociaal pedagogisch onderwijs. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft besloten met ingang van 1 september de onderafdeling sociaal pedagogisch onderwijs van het minister.?, thans ressorterende onder de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling, iot een zelfstandige eenheid te maken. De be moeiingen met de scholen voor maat schappelijk werk, thans berustende bij de afdeling nijverheidsonderwijs, zullen óan aan de nieuwe onderafdeling sociaal ueda- gogisch onderwijs worden overgedragen. President. Tot president van de rechtbank te Rotterdam is als opvolger van mr. J. Ovei-water, benoemd mr. J. G. L. Reuder, sinds 1956 vice-president van deze rechtbank. Lockheed Electra. Het nieuwste ver keersvliegtuig van de Lockheed-vliegtuig- fabrieken, de „Electra", komt in de eerste week van oktober naar Schiphol voor demonstratievluchten. De K.L.M. heeft twaalf toestellen van dit type besteld. De eerste zal in de herfst van 1959 worden af geleverd. Mr. R. H. Pos. Mr. R. H. Pos, gevol machtigde minister van Suriname in Nederland, heeft wegens met de regerings wisseling in Suriname zijn portefeuille ter beschikking vab de Surinaamse regering gestéld: Naar men te Paramaribo ver wacht, zal mr. Pos in zijn ambt worden, herbenoemd. Rectificatie. Wij verontschuldigen ons voor een zetfout in ons blad van gisteren, waardoor de naam van de Franse compo nist Florent Schmitt in Florent Schmidt werd verbasterd. De juiste titel van een zijner rapsodieën luidt „Rhapsodie vien- noise". DINSDAG 19 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelbespeling door Piet Kee, 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Vier meisjes en een miljonair", a.l., 20 uur. Lido Thea ter: „Perri", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het boek der wildernis", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Scampolo", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De prinses van de Canarische eilanden", a.l., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Belhamel", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Thea ter Monopole: „Mijnheer Hulot met va kantie", a.l.. 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 20 AUGUSTUS Openluchttheater: Amateurs uit Amster dam geven kindervoorstelling van „Prinses Eloïse", 14.30 uur. Vleeshal: Poppentheater Jan Nelissen met ,.De verdwenen hals ketting", 14.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, onder anderen: Karei Bous, Joop Seldenthuis, Hans de Vries en Jos. Krak, 1022 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstelling van Tinus van Doorn, 1417 uur. „In 't Goede uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen, 1019 uur.Kunsthandel J. R. Bier: Ex positie van werk van Jan Sluyters. Dage lijks geopend van 1417 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als teke naar", 13—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny", 14 jr., 14, 16.15. 19, 21.15 uur. Frans Halstheater: „Vier meisjes en een miljonair", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Perri", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Do nald Duck en zijn vriendjes", a.l.. 10.30 uur; „Het boek der wildernis", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Kitty in de grote wereld", a.l., 14.30 en 20.15 uur. Rembrandt Theater: ..Scampolo", a.l., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De prinses van de Canarische eilanden", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Belhamel", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Grote Kerk: Avondstilte, spreker ds. W. M. van Asperen: sopraan D. Bijl: organist Hendrik Lasschuit.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4