Jacht „Zeejutter" in IJmuiden aan reis om de wereld begonnen IJmond-agenda B. en W. gaan groot gebrek aan vergaderruimten ondervangen VZV wint in Zutphen wisselbeker THALIA Vrouwelijke commissie zorgt voor huishoudelijke wenken Voetbal in Kennemerland GROENENDAAL'S SUPER SLAGERIJEN 5 EERST NAAR LAS PALMAS Gerard Nagel met vrouw en zoontje Nollie maken tocht, die zes jaar zal duren GEHAKTDAG! E. L. Klokman begraven VVB verloor van DGG (0-2) TYBB sterker dan Kinheim (1-5) PRIMEUR OP B.I.M.JJ. Grootste Noorse scheepshelling DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 EEN KITSGETUIGD JACHT, waarin niemand meer een oude reddingboot van het stoomschip „Volendam" zal herkennen, heeft gistermiddag de haven van IJmuiden verlaten om de ondernemende Gerard Nagel uit Amsterdam, zijn vrouw en hun zoontje Nollie mee te voeren op een reis om de wereld. Deze reis moet het jonge gezin via Las Palmas, het Panamakanaal en Tahiti „Het moet daar zo mooi zijn, dat we het beslist niet willen overslaan" over de Pacific en door de Indische Oceaan in vijf tot zes jaar tijds terug naar Nederland voeren. Vijf jaar geleden begon Gerard Nagel, nu voorzien van forse baard, aan de bouw van zijn 9.60 meter lange zeiljacht, om daarmee in de loop der jaren het hem benauwende Amsterdam en de werkplaatsen van kleine werven en zelfs de N.D.S.M., waar hij als lasser werkzaam was, te ontvluchten. De dag, waarnaar hij en zijn vrouw lang hebben uitgezien brak vorige week vrijdag aan, toen zij met hun verbouwde stalen sloep uit Amsterdam vertrokken en net Noordzee kanaal af koersten naar de IJmuidense Haringhaven, waar hun door de haven dienst het bepaald niet aangename ligplaatsje bij de steiger naast de vismeel- fabriek werd toegewezen. Toen de weersomstandigheden gisteren goed waren, heeft het drietal IJmuiden verlaten; een heel avontuur tegemoet. Want wat Gerard Nagel heeft durven beginnen, is een avontuur. Een enigszins gewaagd avontuur, mogen we het noemen, want Gerard en zijn vrouw zullen slechts met behulp van een kompasje en een flinke stapel zeekaarten de weg over de oceanen moeten vinden. „Een sextant voor nauw keurige plaatsbepaling hebben we niet aan boord", vertelde Gerard Nagel ons. „Ik heb nu vijf jaar aan dit schip, de „Zeejutter" gewerkt en wanneer ik er alle artikelen bij had willen hebben, die men ons aanraadde, dan waren we over vijf jaar nog niet weg en waren we nog bezig met sparen." „Het is niet de boot, maar de bemanning die het meestal opgeeft", zegt Gerard Na gel. „Van navigatie weet ik niets, maar de koers kan ik uitzetten en een gegist be- stekje komt er ook wel." De „Zeejutter" is niet voorzien van een motor, zodat de gehele wereldreis zeilend moet worden afgelegd. Gerard en zijn vrouw toonden ons een stel nieuwe zeilen, maar toen we vroegen of zij de reserve- zeilen in het vooronder hadden opgeslagen, moesten zij ontkennend antwoorden. Die waren er niet. Drinkwater en petroleum De „Zeejutter", die van Gerard Nagel twee masten en een kitstuig kreeg de sloep werd voorzien van drie ton ballast had bij het begin van deze reis zevenhon derd liter drinkwater aan boord en voorts 180 liter petroleum voor de boordverlich- ting en de verlichting aan boord. De maal tijden worden door mevrouw Nagel op een gascomfoor bereid. Het gas wordt, toe gevoerd uit twee flessen. In het voorschip heeft Gerard Nagel het gisteren druk ge had met het wegstouwen van de grote voorraad proviand. Kruidenier G. Bakker en groenteman H. P. Stek uit IJmuiden- Oost hebben de zakken rijst, aardappelen, blikken groente en zakjes snoep maandag morgen aan boord gebracht en over hun medewerking zijn de heer en. mevrouw. Nagel wel -in het bijzonder te spreken geweest. In die vijf jaren hebben ze overigens veel medewerking ondervonden. Van familie en vrienden, van buren en kennissen. En zelfs van een visser in Schellingwoude, die aan Gerard een oude mast van een botter ver kocht. Deze mast, die toen nog eens zo dik was, werd de voormast van de „Zeejutter". Proeftochten In de afgelopen weken hebben Gerard en zijn vrouw al enige proeftochten („Wat waren we zeeziek") gemaakt op het IJsel- meer. Er werden enige wijzigingen in het tuig aangebracht, maar die paar reizen hebben volgens het tweetal bewezen, dat er in de „Zeejutter" een pracht van een zeewaardig jacht schuilt. Het scheepje is zelfs voorzien van twee waterdichte schot ten. Advertentie Morgen weer onze zo bekende RUNDER- en VARKENSLAPPEN gedraaid, per 500 gram1-48 Ons REKLAME-GEHAKT per 500 gram 98 et. 1 kilo voor 1.75 beide inclusief zakje zout en kruiden melange. Zeeweg 229 IJmuiden Da Costalaan 15 Driehuis VELSEN DINSDAG 19 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „De trein van tien over drie". Rex: Geen filmvoorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, open van 9.50 tot 12 en 14 tot 16.30 uur in Cultureel Gebouw. „Felison", zaal Heidestraat, 19 tot 21 uur: tentoonstelling van werken van E. Kretzschmar, K. Allinger en M. L. Mul ler. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af zaal Abelenstraat, spreekuur. WOENSDAG 20 AUGUSTUS Thalia, 14.30 uur: „Lassie's grote avon tuur" 20 uur: „De trein van tien over drie". Rex, 20 uur: „Het Bolsjoi Ballet". Raadhuis, geen spreekuur wethouder van sociale zaken. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. „Felison": Als dinsdag. BEVERWIJK DINSDAG 19 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Havenpiraten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Eiland in de zon". Grote Kerk. 20 uur: Orgelconcert. WOENSDAG 20 AUGUSTUS Bioscopen: Als dinsdag. Maandagmiddag is het echtpaar om streeks drie uur van IJmuiden uit aan de wereldreis begonnen. Op deze eerste etappe willen zij Las Palmas bereiken, waar Wim Goezinnen eveneens uit Amsterdam reeds woont. En deze Wim, over wie we enige jaren geleden schreven als één van de vier krokodillenjagers, die uit IJmuiden vertrokken, heeft al voor enige tijd werk gevonden voor Gerard Nagel. De Goezin- nens zijn indertijd op hun tocht per jacht naar Brazilië niet verder dan dit eiland gekomen. Drie van de vier keerden naar Nederland terug en alleen Wim vestigde zich op Las Palmas om als duiker werk zaam te zijn bij een bergingsbedrijf. Onder water worden door hem op zestig tot zeven tig meter diep de delen van wrakken los gebrand. die vervolgens als schroot wor den verkocht. „De wind brengt ons" Gerard Nagel, zijn vrouw en Nollie hopen echt verder te komen dan Las Pal mas. Welke haven na dit eiland komt, laat Gerard geheel aan de wind over. „Eerst zullen we echter wat moeten verdienen op Las Palmas om de tocht te kunnen voort zetten", meent hij. „Maar Amerika staat zeker op ons programma". In de Verenigde Staten heeft Gerard nog een kennis wonen, een beeldhouwer, die inmiddels al voor werk heeft gezorgd, wanneer de „Zeejutter" daar mocht aan komen. En na Amerika volgen dan het Panamakanaal,Tahiti en Sydney in Austra lië. Maar dat is nog zo ver weg, dat Gerard en zijn vrouw er liever niet over spreken. „Als we eerst Las Palmas maar halen, dat is van hier af het moeilijkste traject", menen zij. „Daarna helpen de wind en de stromingen ons wel." Het witte jacht, dat lange tijd in Durger- dam en het lozingskanaal te Amsterdam heeft gelegen, zal vandaag onder de Engel se oostkust koersen in zuidelijke richting. A^p, en bij.^e zfjtep Gfrartj Nhgel, in de kleine keuken of in het vooronder bij de mondvoorraad zijn even enthousiaste vrouw. En in de kuip bij het roer, waar vader zit, de kleine Nollie. Spelend met de twee kostbare speelgoedbeesten, die de oma's meegaven, omdat zij de blonde kerel zo'n lange tijd zullen moeten missen. Beverwijk Engel Klokman, die vorige week don derdag te St. Oedenrode als dienstplichtig chauffeur om het leven kwam bij een auto-ongeluk is maandagmiddag op de be graafplaats „Duinrust" te Beverwijk met militaire eer begraven. De belangstelling van vrienden en be kenden was heel groot en de wijze waarop de militairen hun gestorven kameraad de laatste eer bewezen, maakte op een ieder een diepe indruk. Toen de kist, die onder een schat van bloemen bedolven was, in de groeve was neergelaten, sprak de kapitein-veldpredi ker J. van Heiten enkele troostwoorden, uitgaande van 'n brief uit Romeinen XIII en eindigende met het bidden van net Onze Vader. De heer F. J. Heykoop sprak als oud leraar van de overledene enkele afscheids woorden en de heer J. Maarten, directeur van de Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem, bij welke maatschappij voorheen de overledene in dienstbetrekking was, noemde Engel een voorbeeld voor ieder een. Een vriend bedankte daarna voor de betoonde belangstelling. TAFELKEURING KONIJNEN WAS SUCCES. De Kennemer Pluimvee Vereniging heeft in het gebouw „De Reisduif" te Beverwijk een tafelkeuring voor konijnen gehouden. Er waren 75 konijnen ingezonden. De keurmeester, de heer B. H. van Kampen, uit Doetinchem, beoordeelde de dieren. De heren B. van Riesen en Joh. Noortman zijn op de goede weg met hun fokkerij. Van eerstgenoemde werden alle zeven Franse exemplaren bekroond en negen van de tien Vlaamse reuzen, ingezonden door de heer Noortman, eveneens. Verder werden bekroond: een Hollander van de heer S. de Vries, van hetzelfde ras een ram en voedster van de heer C. Nederveld, twee Pooltjes van de heer J. C. van Riesen, een Alaska van de heer Joh. Vessies; de neer S. Meijerhof had succes met zijn Black and Tan; de Chinchilla van de heer F. Beets en tenslotte een Lotharinger van de heer J. Veenstra en een Angora van de heer J. C. Suchart kregen onderscheidingen. Na af loop werden in Hotel „Parkzicht" de waar deringen druk besproken. GROENTEVEILING. Beverwijk, 18 augustus: andijvie 710; sla 312; bloemkool 1026; postelein 8 25; spinazie 826; snijbonen 2545; sper ziebonen 2537; pronkbonen 1620; to maten 2248; komkommers 815. B. en W. van Beverwijk hebben zich reeds geruime tijd beziggehouden met de vraag in hoeverre, op welke basis en op welke voorwaarden van gemeentewege geldelijk zou kunnen worden bijgedragen in de kosten van het instandhouden en moderniseren van bestaande en het in het leven roepen van nieuwe vergaderruimten, te meer omdat er aan dergelijke lokaliteiten een groot gebrek is in de aardbeienstad. Thans heeft het college van B. en W. echter een verordening ontworpen, waarin het een en ander wordt geregeld. Omdat de gemeente zich hierdoor gaat begeven op een terrein, dat tot dusver geheel aan het particulier initiatief was overgelaten, zijn B. en W. de mening toegedaan dat een nadere motivering niet kan achterblijven. B. en W. schrijven daarom aan de raadsleden: „Wij menen te mogen opmerken, dat de levensomstandigheden van vele mensen en vooral van de in 'onze gemeente steeds groter wordende industriële bevolking in de laatste decenniën aanzienlijk zijn ge wijzigd. Het gezin, het bedrijf en de kerk waren nog niet lang geleden de kringen waarin het leven van zeer velen vrijwel uitsluitend zijn verloop vond. Vooral door de verkorting van de arbeidstijd echter is voor velen als het ware een stuk van hun leven vrij gekomen, waaraan zij een zin volle inhoud moeten geven. Het is voor in dividu en gemeenschap van het grootste belang, dat dit welbewust geschiedt en op een verantwoorde wijze, zodanig dat het geestelijk peil van de burgerij erdoor omhoog wordt gestuwd. In het vorenstaande ligt, naar ons in zicht, ook een motivering van het feit, dat veel gemeentebesturen het verantwoord achten betrekkelijk grote bedragen be schikbaar te stellen voor de lichamelijke opvoeding en de sport. Wij zullen de waarde daarvan niet betwisten en wij wil len de vraag openlaten, of voor de licha melijke opvoeding en de sport tot dusver voldoende werd gedaan. Maar wij duchten :geen tegenspraak wanneer wij stellen, dat voor. een harmonische ontwikkeling van dé mens lichamelijke opvoeding en sport alleen niet voldoende zijn. Daarnaast moe ten de mogelijkheden voorhanden zijn voor een passende recreatie en voor een samenkomen met anderen teneinde ge meenschappelijk uiting te kunnen geven De dames van VZV boekten reeds zaterdagavond winst door de IJsel 1 uit Deventer in een waterpolowedstrijd te verslaan met 10—2. De doelpunten kwamen van Joan Ligthart (3 x), Jeanette Visman, Nel Toon en Wil Moser (ieder 2 x) en Gerda Drijver. Tegen Neptunus Arnhem 1 speelden de dames met 2—2 gelijk. Later bleek dat hiermee de sterkste tegenstandsters bedwongen waren. Zondagmorgen werd het tweede team van Neptunus Zutphen met 6—8 naar huis gestuurd. De doelpunten kwamen van Nel Toon (4 x), Jeanette Visman en Wil Mossel. Hoe belangrijk het was dat de Velsense dames met grote cijfers wonnen bleek uit de eindstand: gesp. pnt. voor tegen V.Z.V. 1 Nept. Arnhem 1 Nept. Zutphen 2 IJsel 1 18 13 6 3 4 3 11 22 Tot slot moesten de V.Z.V.-dames de strijd aanbinden met de winnaar van de tweede poule, A. Z. C. Apeldoorn 1. Ook hier werd door het prachtige keepwerk van Greet Brüning en een schitterend doel punt van Nel Toon de overwinning in de wacht gesleept. De dames van V.Z.V. speelden in de vol gende opstelling: doel: Greet Brüning; ach ter: Jeannette Visman, Duut Alderlieste en Elly Koster: voor Joan Lighthart, Wil Mos sel en Nel Toon. Wederom ging de Velser Zwemvereniging op het waterpolotoernooi te Zutphen met de eer strijken. Twee eerste prijzen waren het resultaat van de gevoerde strijd en de vele hoera's van de enthousiaste suppor ters, ook al in flinke getale naar Zutphen getrokken, waren dan ook wel verdiend. Het eclatante succes was hoofdzakelijk te danken aan de grote doses techniek, tactiek en aanvalslust van de V.Z.V.-ers. Vorig jaar kwam het eerste herenzeven tal van V. Z. V. definitief in het bezit van de wisselbeker en nu kwamen de nieuwe bekers in IJmuiden terecht. Zondagmorgen bonden de V.Z.V.-heren de strijd aan tegen Neptunus Arnhem 2; het werd een 50 overwinning (doelpun ten van Kobes, Marinus en Schoone). Zij speelden gelijk tegen Neptunus Zutphen. Het tweede team van U.Z.S.C. werd door de Velsenaren volkomen overspeeld; Jan Kobes nam tijdens deze wedstrijd vijf doel punten voor zijn rekening en Hans Marinus en Nico Schoone scoorden eenmaal. 's Middags vond een ontmoeting plaats tussen de beide ongeslagen ploegen V.Z.V. en A.Z.C. Apeldoorn 1. Slechts een overwin- TENTOONSTELLING „STAD EN LANDSCHAP" De tentoonstelling „Stad en Landschap", georganiseerd door de Sociaal Culturele Raad voor Noordholland zal van 24 augus tus tot 6 september ook in Castricum komen. Dan zal men in Castricum ook kunnen genieten van een dertigtal schilde rijen van zeventiende-eeuwse schilders Deze tentoonstelling, die reeds in tal van plaatsen zeer grote belangstelling heeft getrokken, zal ook zeker in deze gemeente niet over belangstelling t- klagen hebben ning zou de Velsenaren nog op de eerste plaats doen belanden; de waterpolospelers uit Apeldoorn waren echter ook zeer ge brand op een overwinning en handelden ernaar. Swier c.s. gaven hun tegenstanders geen gelegenheid tot schieten waardoor de Vel senaren, hoewel zij in snelheid tekort scho ten, toch goed partij konden geven. Voorts wilden de V.Z.V.-ers de A.Z.C.-keeper met verre schoten verrassen en inderdaad trof een keiharde bal van Swier doel. Jan Kobes wist even later, na keurig opzwemmen, wederom de keeper te passeren waardoor de stand op 20 werd gebracht. Verre schoten van Swier, Schoone en Pen hadden na de rust nog eenmaal succes en toen de stand 30 was bereikt konden de V.Z.V.-ers zich nog meer op de verdedi ging concentreren. Het einde kwam met 3—1. Vermeldenswaard is ook het uitstekend keepen van Herman Haagedoorn, hetgeen gedemonstreerd wordt door de cijfers: 16 voor en 3 tegen. De heren speelden in de volgende op stelling: doel: Haagedoorn; achter: Swier, Schoone en Marinus; voor: Bouman, Kobes en Pen. De eindstand in deze poule luidde: gesp. pnt. voor tegen V.Z.V. 4 7 16 3 A.Z.C. Apeldoorn 1 4 6 20 10 Neptunus Zutphen 1 4 5 17 11 Neptunus Arnhem 2 4 2 7 18 U.Z.S.C. 2 4 0 5 19 Advertentie liet theater met de beste films WOENSDAGMIDDAG (MORGEN) a.s. aanvang 2.30 uur speciale vacantie-matinee met LASSIE'S GROTE AVONTUUR in kleuren. LASSIE, de bekende filmhond in zijn spannendste film. ontroerend en boeiend Toegang alle leeftijden. Kaartverkoop morgenochtend van 11.30 tot 12.30 uur en vanaf 's middags 1.30 uur aan het theater. HEDENAVOND en WOENSDAG 8 u. Het filmwerk van adembenemende spanning DE TREIN VAN TIEN OVER DRIE Hj. aan de drang naar culturele verheffing en bezinning op de meest elementaire levens vragen. Vooral uit de verzoeken, welke ons de laatste jaren hebben bereikt om voor dergelijke bijeenkomsten gebruik te mogen maken van schoollokalen is het ons bekend, dat aan lokaliteiten, waarin der gelijke bijeenkomsten kunnen worden ge houden. in onze gemeente een tekort be staat. En nu door toepassing van de on langs vastgestelde subsidieverordeningen de organisaties voor de vrije jeugdvorming en voor ander sociaal-cultureel werk, naar wij hopen, een aanzienlijke stimulans zal worden gegeven, mag, naar het oordeel van ons college, als sluitstuk op genoemde verordeningen een subsidieregeling voor de verenigingsgebouwen niet ontbreken. Met stichting en de exploitatie van derge lijke gebouwen, wanneer daaraan ook maar de meest bescheiden eisen van wel stand worden gesteld, zijn zodanige be dragen gemoeid, dat commerciële exploi tatie daarvan wel tot de uitzonderingen zal blijven behoren". Thans wordt de mogelijkheid geopend dat de gemeente medewerking verleend in drieërlei vorm en wel een bijdrage in de kapitaalsuitgaven of verstrekking van een feldlening of een bijdrage in de jaarlijkse' exploitatielasten. „Voor wat betreft de grootte van de sub sidie in de stichtingskosten zijn wij uit gegaan van de gedachte, dat de instelling in staat moet zijn zelf 25 percent van de kosten te fourneren. De gemeente zorgt voor 75 percent van deze kosten, waarvan 60 percent in de vorm van een geldlening. Indien de aanvraag een betrekkelijk gering bedrag betreft voor een of andere kleinere voorziening, heeft de raad de vrijheid af te zien van het verstrekken van een geld lening. Het percentage van de subsidie in de exploitatiekosten zouden wij willen stellen op vijftig. Naar onze mening zou een hoger percentage niet verantwoord zijn. De ver mindering van het subsidiebedrag in ver band met het totaal-bedrag, ontvangen van commerciële instellingen, is noodzake lijk in verband met het doel van de ver ordening, namelijk het door deze subsidië ring mede mogelijk te maken, dat voor verenigingen vergaderruimte beschikbaar is. Zonder deze bepaling zal verhuur aan commerciële instellingen voor de betrok ken instelling dikwijls financieel aantrek kelijker zijn. Wij achten deze vermindering eveneens noodzakelijk in verband met de belangen van particulieren, die gebouwen exploiteren; ongewenste concurrentie wordt op deze wijze tegengegaan". Op „Watervliet" hebben zaterdagavond VVB en de Amsterdamse amateur eerste klasser DCG het voetbalseizoen geopend met een KNVB-bekerwedstrijd, waarin de bezoekers, hoewel een klasse hoger ge plaatst, toch flinke moeite hadden met de Breesapers. Weliswaar was het veldspel van DCG beter verzorgd, maar voor het VVB-doel ontbrak het vaak aan afwer king van de aanvallen. Bovendien had de VVB-verdediging hierin met spil Both en doelman Jonkman een belangrijk aandeel. DCG begon de strijd meteen flink en nog voordat VVB goed was ingespeeld had het met een aanval over links na vijf minuten succes toen de rechtsbuiten scoorde (nul één). De bezoekers waren sterker, maar niet overwegend, waarbij het slechte af werken van de aanvallen opviel. Jonkman verrichtte menige keurige prestatie onder de VVB-lat en pikte eenmaal de bal van de schoen van de DCG-rechtsbuiten. Toen de Amsterdamse midvoor de bal uit een throughpass oppikte, scoorde hij in duide lijke buitenspelpositie (nul-twee). Vlak daarop kreeg VVB enige kansen met goe de schoten van v. d. Linde en Kooimans, waarbij de laatste de DCG-doelman pas seerde, doch de bal werd van de doellijn weggewerkt. Direct na de hervatting had v. d. Linde bijna succes, maar de bal ging voor de paal langs. Nadat enige aanvallen van DCG waren afgeslagen kreeg Kooy- mans een kans, doch hij schoot in het zij net. De ploegen wogen nu beter tegen el kaar op, met een iets agressiever DCG- voorhoede, maar na twintig minuten had VVB zich meer aangepast, waardoor de DCG-doel meer in actie moest komen. Hij voorkwam een scoringskans van Borm en stopte maar net een vliegend schot van halfspeler Hoogendijk. Vijf minuten voor het einde kopte André uit een hoekschop van v. d. Linde tegen de lat. Toen vlak voor het einde de DCG-midvoor nog een rush ondernam liet doelman Jonkman de stand niet veranderen (nul-twee). De opening van het voetbalseizoen met de bekerwedstrijd Kinheim-TYBB, die zaterdagavond op „Rooswijk" werd ge speeld, heeft de Kinheim-supporters een teleurstellend elftal te aanschouwen ge geven; een elftal, dat wegens onvoldoende training volkomen systeemloos speelde slecht plaatste en daarom niet tot een be hoorlijke aanvalsopbouw kon komen. Hoe wel TYBB derdeklasser is. speelden de Haarlemmers zeker twee klassen beter wat al spoedig viel te constateren. De Kinheim-achterhoede, met spil Mol als de beste Kinheim-speler en doelman Pig- mans. had een moeilijke taak omdat men de TYBB-vleugelspelers alle vrijheid gaf en de jonge frisse ploeg hiervan dankbaar profiteerde met opvallend vlotte combi naties. Enige keren ontsnapte het Velsense do'el aan een doorboring, doch toen na 20 minuten de TYBB-linksbuiten afgemeten voorzette kon doelman Pigmans het vlie gende schot van de midvoor slechts na- Ete intelligentie van de bezoekers intimideer,dé; IJinheim plaatste er niets tegenover. Alleen Sluiter schoot aan de andere kant net over de bovenlat Een fraaie kopbal van de TYBB-midvoor zorgde na een half uur voor nul-twee. Wel iswaar kwam de Kinheim-aanval enkele keren voor het Haarlemse doel, doch de stootkracht ontbrak ten enenmaie. Uit. een hoekschop van de midvoor kopte de TYBB-rechtsbuiten vlak voor de rust fraai in (nul-drie). Ook na de hervatting had TYBB alle initiatief in handen. Na tien minuten scoor de de midvoor opnieuw (nul-vier) en eerst na 20 minuten redde Sluiter de eer uit een doorsnelbal van Van Vuuren (één-vier) De TYBB-rechtsbuiten bracht de eind stand van deze door Kinheim zeer slecht gespeelde wedstrijd op één-vijf. DEMGouda: 4-0 DEM heeft aan de 1ste klasser Gouda niet alleen goed partij gegeven maar men won bovendien met flinke cijfers. Voor de rus' wogen de partijen heel goed tegen elkaar op en daar beide achterhoeden in prima vorm waren kwamen er geen doelpunten In de tweede helft was de thuisclub ster ker en kwamen ook de doelpunten. Kn Bakker nam er drie voor zijn rekening en G. de Vries bracht de stand op 4-0. Hoe wel de Gouda-voorhoede van alles pro- DE COMMISSIE voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, die reeds sinds 1934 bestaat en in de crisisjaren en ook de eerste jaren na de oorlog belangrijk werk heeft verricht op het gebied van huishoudelijke voorlichting, is de laatste jaren enigszins op de achtergrond geraakt. De enkele leden van de commissie die desondanks hun werk bleven voortzetten, meenden echter dat voorlichting voor het gezin en op het gebied van de huishouding nog altijd van belang is. Met behulp van de sociale sectie van de Velser Gemeenschap is echter thans weer een uitgebreide commissie in het leven geroepen. Om meer bekendheid aan het werk te geven, heeft deze commissie besloten op de BIMIJ een stand in te richten, waar een ieder door middel van demonstraties iets naders over haar nuttige werk te weten kan komen. Zo zullen er enige demonstraties van lessen worden gegeven. Onder andere een „demonstratieve" wasles. Daar ,zal men dan het fijne te weten kunnen komen over de behandeling van stoffen, die uit nieuwe vezels zijn vervaardigd (orlon en no-iron) en over het gebruik van enige gloednieuwe wasmiddelen. Tevens kan de schoonheidslievende vrouw (en welke vrouw is dat nu niet) van nabij aanschouwen hoe zij haar huid en haar moet verzorgen, opdat zij er zo charmant mogelijk zal uitzien. .„Ook zal er bij deze demonstratie de nodige aandacht aan de nagels en voeten worden besteed. Dat is van het allergrootste belang'" zo ver zekerde een van de commissieleden ons nadrukkelijk. Bloemenschikken Onder auspiciën van de commissie zal op de stand ook een staaltje bloemenschikken van de eerste orde ten beste worden ge geven. „Dat zal met echte bloemen ge schieden", zo vervolgde onze „zegsvrouwe" haar vrouwelijk relaas. En omdat de meeste huisvrouwen veelal met de handen in het haar zitten als bij voorbeeld de stekker van het stofzuiger- snoer het begeeft, zal de nijvere IJmui dense huismoeders op eenvoudige wijze worden uiteengezet hoe zij kleine techni sche reparaties moeten aanbrengen zonder de hulp van de heer des huizes in te moeten roepen Hetgeen uiteraard een nobel stre ven is, daar de respectieve vaders na een vermoeiende dagtaak eens ongestoord in hun luie stoel kunnen blijven liggen zonder vrees gestoord te worden voor een of ander huiselijk karweitje. Tevens zal een kleine tentoonstelling over kinderverzorging en opvoeding worden ingericht. Daar zal men te weten kunnen komen welk speelgoed voor een peuter van twee nu wel en welk speelgoed nu (om het eens mooi te zeggen) pedagogisch niet ver antwoord is. Wijze lesjes Tevens zal de commissie er voor zorg dragen dat er vouwbladen worden ver kocht. „Hierin kunnen de huisvrouwen heel wat wijze lesjes vinden over het oordeel kundig stoken de meeste vrouwen por ren maar wat in de kachel over moei lijk etende kinderen, over de schoonmaak, alsmede over heren- en dameskleding," vertelde het commissielid ons nog. Het zal dit jaar de eerste keer zijn, dat de commissie op de BIMIJ vertegenwoor digd is. Een primeur voor de huismoeders dus. beerde om de eer te redden gaf de DEM- achterhoede, onder aanvoering van Span jaard en Bakker, geen schijn van kans. W\jk aan ZeeWaterloo: 7-4 Een wedstrijd met „korfbalcijfers" werd de bekerwedstrijd tussen Wijk aan Zee en Waterloo. In het begin leek het er hele maal niet op dat de thuisclub zou gaan winnen, want na goed tien minuten spe len keek Wijk aan Zee tegen een 0-2 ach terstand op. Maar doelpunten van G. Bol en G. de Winter brachten de partijen weer dichter bij elkaar: 2-2. Een strafschop gat Waterloo weer een voorsprong, maar toen er voor de rust werd gefloten was het door Seysner en E. Snijder, 4-3 geworden In de tweede helft was de thuisclub ster ker en door doelpunten van Seysner (2) en G. Bol werd het 7-3. Waterloo kon daarna nog eenmaal het doel van Blok vinden. BeverwijkGeel Wit: 6-2 In deze wedstrijd heeft Kick Minneboo vier prachtige doelpunten gescoord en hiermede de grondslag gelegd voor de overwinning. In de eerste helft was Geel wit zeker niet de mindere. Wel namen de Wijkers een 1-0 voorsprong door een doel punt van Minneboo, maar nog voor de rust kon Van de Bos gelijk maken. In de tweede helft stond het na 15 minuten spe len, door doelpunten van Metselaar en Minneboo, 3-1. Geel-Wit kon bij een snelle uitval door Toeset de stand op 3-2 brengen, maar toen was het met de Haarlemmers gedaan. Doelpunten van Kick Minneboo (2) en Tijs Waanders brachten de eind stand op 6-2. KennemersOnze Gezellen: 1-3 De thuisclub kon het tegen de vierde klasser niet bolwerken; het enthousiasme van de Haarlemmers was een beter wapen dan de matige tactiek van de Kennemers. Voor de rust namen de Haarlemmers het spel geheel in handen en werden er vele harde schoten op het Kennemer doel ge lost. Doelman Groot zwichtte voor een hard schot van Van Wees. Kort hierop was het Van Putten die de stand op 0-2 bracht. Wel kregen de Kennemers enige kansen, maar nu stonden paal en lat in de weg. In de tweede helft konden de Kennemers, na 18 minuten spelen, door S. Kops de stand op 1-2 brengen. Het leek er nog even op dat er een gelijk spel zou komen, maar kort voor het einde was het „Onze Gezel len", die profiteerde van een fout van de Kennemer middenlinie: 1-3. VitesseVole wijekers 02 De vriendschappelijke ontmoeting tegen de Amsterdamse club „de Volewijckers" is voor Vitesse, ondanks haar enthousiasme, in een nederlaag geëindigd. De Amsterdammers, die met een tweetal invallers in het veld waren gekomen, gaven direct de toon aan en lieten de Castricum- mers geen illusie. Het werd 2-0 voor Vole wijckers. VitesseSucces 61 Voor een handjevol publiek heeft zondag Vitesse in de eerste voorronde om de K.N.V.B.-beker geen moeilijke opgave ge had om Succes uit Wieringen te verslaan. Het werd een walk-over voor de Castri- cummers die door doelpunten van Duin, ZotineVeld en Lieftihg voor de rust al een 3-1 voorsprong hadden genomen. Nadien kwamen de tegenstanders er zelfs helemaal niet meer aan te pas, want hun veel te doorzichtig en onverzorgd spel gaf de thuis club alle gelegenheid om in te grijpen en aanvallen op te bouwen, die de Succes doelman voor onoverkomelijke moeilijk heden plaatste. Driemaal dook hij tever geefs naar het leer en zo eindigde deze faire en sportieve ontmoeting in een grote overwinning voor de thuisclub. KennemersLugdunum: 5—0 In het toernooi om de Zilveren Meteoor hebben de Kennemers een goede wedstrijd tegen Lugdunum gespeeld en royaal ge wonnen, hiermede een goede gooi doende naar de zilveren wisselprijs. Reeds voor i'e rust wist men de zege praktisch veilig te stellen; het werd 40. door drie doelpun ten van Kops en één van J. Mosk. In de tweede helft deden de Kennemers het kalmer aan en ondervonden heel wei nig tegenstand. Met een doelpunt van H. van der Plas werd de eindstand op 5—0 gebracht. Helder—ADO: 1—2 ADO heeft verdiend in Den Helder ge wonnen, al heeft men het nu niet bepaald cadeau gekregen. Reeds na 5 minuten spelen kon P. Groot ADO aan de leiding helpen, toen zijn harde schot via de bin nenkant van de paal in het doel verdween: 01. Schoten van N. van Tunen en P. Groot werden met moeite door de Den Heider- doelman weggewerkt. Enkele minuten voor de rust kon de midvoor van Den Helder, De Ruiter, doelman Burger passeren en de stand gelijk maken: 11. In de tweede helft gaf Groot na 4 minuten spelen de bal aan G. van Tunen; deze schoot het leer in, maar de doelman werkte deze weg. evenwel niet voldoende, want G. Beenües kopte in: 12. Ondanks hard werken van Den Helder kwam er geen verandering meer in de stand. THB—DEM: 4-4 Deze bekerwedstrijd werd in Haarlem gespeeld en leverde DEM een nederlaag op. Voor de rust hielp Jansen zijn club aan de leiding: 01, waarmee de rust kwam. In de tweede helft was het THB dat de toon aangaf. Ook het niet op volle toeren werken van de achterhoede van DEM was oorzaak dat de Haarlemmers de stand regelmatig opvoerden tot 41. De Haarlemmers hebben verdiend gewonnen. VelsenHoofddorp Boys: 61 De Velsense ploeg had een verjongde voorhoede in het veld gebracht, terwijl Bakkum als spil stond. Deze combinatie deed het heel goed. Voor de rust nam Vel sen een 30 voorsprong door twee doel punten van Van Schagen en één van Bak kum, uit een vrije trap. In de tweede helft wisten de bezoekers de achterstand te verkleinen en er 31 van te maken. Daarna gooide Velsen er echter een schepje op; weer scoorde Van Schagen tweemaal en kopte Hoogzaad het zesde doelpunt in het Hoofddorpse doel. Bij de Stord-werven te Leirvik is de grootste scheepshelling van Noorwegen in gebruik genomen. De helling is geschikt voor de bouw van schepen tot 65.000 ton en kan uitgebreid worden voor schepen tot 120.000 ton.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5