m Internationaal avontuur in Het oog van Guarena Rotterdammer Koch wierp discus in training reeds 54 meter ver Favorieten konden op de derde dag hun kansen verbeteren Speleologen begonnen in Spanje aan onderaardse tocht van 160 kilometer DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN T raining Onstein topscorer in Free Foresters-KNCB A bsentie Wielrennen Twee overwinningen van Ben van Dijk Motorsport Vanavond speedway in het Olympisch Stadion Internationale motorraces op circuit van Zandvoort Interland tegen Israel gaat niet door SVV te sterk voor militair elftal kmvwd'e ïtwokêindè Indeling Korfbalcompetitie Korfbal Hoogveld - wisselbeker voor Rohda-twaalftal Jeugdkorfbaltoernooi van Sport Vereent DE SNEEKWEEK Zeilen Nederland versloeg België om Europese bridgetitel Grondverschuiving door aanleg van mijngangen? Terrein bü Brunssum thans voor publiek afgesloten A.NW.B.-wegenwacht wordt uitgebreid Koersen In Hilversum Ria Kitty favoriet voor Grote Prijs van Hilversum Bestuurders met luchtje krijgen de motor niet aan Zes Belgradose studenten klommen Karawanken over Zes bergbeklimmers om het leven gekomen in de Alpen Oostenrijkse parachutist viel bijna te pletter In het Olympisch stadion stonden maandagmiddag drie Zweedse militairen op het ereplatform, verlegen naar elkaar lachend en eigenlek ook een beetje gegeneerd onder de blikken van de werklieden, die hun nog steeds niet voltooide arbeid voor een kort ogenblik onderbraken. Van de lege tribunes af schreed een official met bedachtzame passen op hen toe. Toen weerklonk het Zweedse volkslied en brulde iemand bjj de hoofdingang een goedkeuring. Natuurlijk, het was maar spel. Maar een spel, waaraan de organisatoren van deze zesde strjjd om de Europese atletiektitels bijzonder veel waarde hechtten. Want bij deze kampioenschappen wordt niets aan het toeval overgelaten. Er is in deze dagen tot in het oneindige gerepeteerd. En de repetitie zullen met steeds meer ernst worden voortgezet tot dinsdagmiddag 12 uur enkele uren voor Prins Bertil de kampioenschappen officieel voor geopend zal verklaren. Niet alleen bij de organisatoren bereikt de nervositeit langzamerhand een hoogte punt, ook bij de aannemers, die verant woordelijk zijn voor de vernieuwingen in het stadion en uiteraard ook en vooral oij de deelnemers. In de acht scholen waarin zij zijn ondergebracht, liggen enkelen rus teloos op de bedden, zich concentrerend op de dingen, die gaan komen. Anderen heb ben toch nog even de trainingsvelden opge zocht, eenvoudig omdat zij geen rust heb ben, om de spanning wat af te reageren. De enige, die nog met een lachend ge zicht rondloopt is Michael Gialanze die Malta op deze kampioenschappen verte genwoordigt. Hij is de enige representant van dit Britse gebiedsdeel. Maar de orga nisatoren hebben hem desondanks een stu dente als attaché toegevoegd. Wij kwa men beiden tegen in de drukste winkel straat van Stockholm waarin Michael Gia- lanza ijverig inkopen deed, want souve nirs zijn dingen waarvoor de atleet uit Malta toch bij voorbaat kansloos op de 400 meter deze week kennelijk de groot ste aandacht heeft. Het lijkt wel, alsof de Zweedse atletiek- federatie geen raad weet met het geld dat voor deze kampioenschappen is uitgetrok ken. Wij schreven het reeds. Er wordt naar perfectie gestreefd. En daarom be kommert men zich niet over de grootte der uitgaven. Alleen is er enige spijt over de kosten van 200 ton rode gravel, die in Aken werd gekocht en als toplaag van de voortreffelijk verzorgde baan zou worden gebruikt. Toen het materiaal op de zwarte onder laag lag, bleek dat de aanschaffing een complete mislukking was. De gravel werd verwijderd en vervangen door het oude beproefde materiaal. En nu hoopt men slechts dat de baan, waarop sedert 1912 meer den 75 wereld- en Olympische re cords werden verbeterd, haar veerkracht heeft behouden. In het Nederlandse kamp heerste maan dagmiddag een opgewekte stemming. On ze landgenoten zaten na afloop van hun overigens lichte training aan een welvoor ziene tafel. Enige uren tevoren had Kees Koch vier keer de discus geworpen en vier keer kwam hij ver boven de vijftig me ter. Zijn verste worp was zelfs vier en vijftig meter. En dan te weten dat hij Nederlands recordhouder is met 52.125 De prestatie heeft hem natuurlijk moed gegeven voor de grote strijd op vrijdag middag. Koch twijfelt er niet aan dat hij de kwalificatiegrens van 48 meter zal ha len. Hij verwacht zelfs een plaats onder de eerste vier. Het was maandag de laatste dag waar op de ploeg in haar geheel trainde. Dins dag namelijk worden de series 800 meter gelopen en daarin komen onze landgeno ten Henk Haus en Henk Heida uit. Zij de den het maandag dan ook rustig aan, even als Hein Cujé die ons land vertegenwoor digt in de finale van de 10.000 meter en Albert Hofstede, die 7.15 m. zal moeten springen om de eindstrijd te bereiken. En Het Engelse cricketteam de Free Fores ters is zijn tournee door Nederland be gonnen met een draw. In deze eerste ont moeting. die maandag op het terrein van HBS in Den Haag werd gespeeld en waar in een KNCB-elftal tegenstander was van de Engelsen, scoorden de Free Foresters 214 runs voor het verlies van 6 wickets Daarna trokken de Nederlanders naar de wickets. Een uur voordat de reglementaire speeltijd verstreken was moest de strjjd ten gevolge van een wolkbreuk worden gestaakt. Het KNCB-team stond toen op 171 voor 8. Aanvankelijk scoorden de Engelsen zeer traag, doch toen Kirby 150 runs, 7 x 4) en Paul (37, 3 x 6, 3 x 4) op de mat kwamen vloog de score omhoog in nog geen 70 minuten zorgden de batslieden voor 140 punten zodat de Britten na V/2 uur konden sluiten op 214 voor 6. Ook de Nederlanders waren in het be gin van hun innings niet bijster succes rijk. Toen het score-bord 27 runs aangaf waren er al vier wickets neer. Daarna hebben de Rood en Wit-spelers De Ruig en Onstein de wedstrijd gered. Van 27 voor 4 werd het.... 152 voor 5. Onstein werd met 69 runs (9 x 4) topscorer en De Ruig kwam tot. een halve century. Bij 171 voor 8 barstte de onweersbui die al ge ruime tijd boven Den Haag hing eindelijk los en toen moesten de stumps worden getrokken. Deze eerste wedstrijd van de Free Fo resters heeft overigens al aangetoond, dat dit team zeker sterker is dan de ploeg van de MCC, die onlangs een trip door Neder land maakte. Battingcijfers Free Foresters: Willatt 83, Hordern 19, Eede 8, Hoare 2, Irby 50, Paul 37. Bowlingcijfers KNCB-team: Raayen (VRA) 5 voor 55. Onstein (Rood en Wit.) 0 voor 4, Meyers (Sparta) 0 voor 35. C. Burki (Quick, N.) 1 voor 73, Hageman (HBS) 0 voor 1, Stroink (PW) 0 voor 26, Van Arkel (HCC) 0 voor 5. Battingcijfers KNCB-team: De Ruig (Rood en Wit) 50, Van Arkel (HCC) 19. Onstein (Rood en Wit) 69, Klaarenbeek (Union) 2, Van Eek 2, Meyers 2. Bowling cijfers Free Foresters: Paul 3 voor 46, Bromage 2 voor 26, Kirby 0 voor 25. Hoare 0 voor 15, Jackson 0 voor 16, Willatt 3 voor 22. dat kan hii ongetwijfeld. De overige train den werkelijk hard, vooral Meindert Blan- kenstein. die m°i de Oostduitse 1500-meter- lopers Klaus Richtzenhain en Siegfried Hermann oefende. De sprintsters Hannie Bloemhof, Ine Spijk, Joke Bijleveld. Ria van Kuijk en Nannie Haase oefenden de wissels voor de 4x100 meter estafette. De definitieve ploeg zal pas na de series op de 100 en 200 meter worden samengesteld. Voor de Nederland se 800-meterlopers Henk Haus en Henk Heida zal het, zoals verwacht een moei lijke strijd worden. In de eerste serie start Haus met lopers als Szentgali, de Europese kampioen van 1954 en Derek Johnson, (Engeland) de winnaar van de zilveren medaille te Melbourne. Henk Haus moet het in de tweede serie opnemen te gen de uitgesproken favoriet op deze af stand de Pool Makomaski, voorts tegen de Fin Salonen en de Engelsman Rawson. De kansen voor onze landgenoten op een plaats in de halve finales zijn gering, ook al kwalificeren zich in iedere serie vier van de zes atleten. Hein Cujé hoopt met tegenstanders als de Russen Zhoukov en Bolotnikov (bes te prestaties van beiden dit jaar 29 min. 4.4 sec.), de Hongaar Kovacs en de Pool Ozog op de tienduizend meter op een plaats onder de eerste tien en.... een nieuw Nederlands record. En zo beginnen vandaag dan deze kam pioenschappen. Met minder deelnemers overigens dan de organisatoren hadden verwacht. Op de nummers van de eerste dag zouden, zo was aanvankelijk gezegd, 262 atleten starten. Het zijn er echter slechts 188. De grootste absentie is die op de 8000 meter heren, waar er van de 41 atleten slechts 24 zullen deelnemen. Een absentie dus van bijna 40 percent. De organisatoren hebben een troost: de weersvoorspellingen luiden gunstig en de kans dat de nog niet verkochte plaatsbe wijzen een bestemming zullen krijgen, is dus zeer groot. Het afgelopen weekeinde is voor de Haarlemse wielerveteraan Bén van Dijk bijzonder succesvol verlopen. Hij besliste zowel de tweede als de der,Je etapoe van de Driedaagse Tour door Brabant voor veteranen in zijn voordeel. Aan de eerste etappe, die vrijdag reeds werd verreden, had Van Dijk door zakelijke beslommerin gen gebonden niet kunnen deelnemen, zo dat hem de eindoverwinning die hij ze ker behaald zou hebben ontging. In de tweede etappe, een tijdrit op het parcours rond Etten, bleef Van Dijk met 54 seconden verschil de meerdere van de plaatselijke favoriet Van der Beemt, die tweede werd Van Dijk legde de ongeveer vijftig kilometer af in 1 uur 15 min. en 31 sec De derde etappe van deze Tour, welke zondag over een afstand van 110 kilome ter tussen Sprundel en Etten werd verre den, werd gekenmerkt door verschillende uitlooppogingen. Daarbij toonden Van Dongen, Van Dijk, Jolie en vooral de Belg Verbraecken zich actief. Maar pas in het zicht van de finishplaats Etten geluk te het aan Maas, Van Dongen, Van Dijk, De Ridder en de Belgen Liecken en Verbraecken om een beslissende voor sprong te veroveren. In een felle sprint tussen de zes koplopers bleef Van Dijk met banddikte verschil aan de winnende hand. De uitslag luidde: 1. B. van Dijk, Haar lem, de 110 kilometer in 3 uur en 4 minu ten; 2. J. van Dongen, Breda; 3. Lieckens, België; 4. De Ridder, Terheyden, 5 Ver braecken, België, 6. Maas, Roosendaal. Vanavond om acht uur wordt voor de tweede maal in dit seizoen in het Olym pisch stadion in Amsterdam de „Gouden Helm" verreden voor een grote groep inter nationale speedway-rijders. Zondag 31 augustus worden op het cir cuit van Zandvoort internationale solo- en zijspan-motorraces gehouden. De samen stelling van het veld renners, waarvan een groot aantal buitenlanders van naam deel uitmaakt, belooft dat de races uiterst span nend zullen worden. Met de Nederlandse prominenten zullen in de vier soloklassen en de zijspanklasse tenminste tien nationa liteiten vertegenwoordigd zijn. Het verlan gen om in de Zandvoortraces mee te mogen rijden, is bij de buitenlandse renners zo groot, dat de K.N.M.V. een selectie moest toepassen, aangezien het reglement van deze wedstrijd voorschrijft, dat in elke soloklasse maximaal 25 renners mogen starten, terwijl dit voor de zijspannen ge steld is op 15 equipes. Vrijdagmiddag 29 en zaterdag 30 augustus zullen de renners in de gelegenheid gesteld worden op het cir cuit te trainen. PATTERSON. In een wedstrijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht heeft de titelhouder Floyd Patterson gewonnen van zijn uitdager Roy Harris. Aan het einde van de twaalfde ronde staakte Har- ris de strijd. De voetbal-interlandwedstrijd Nederland Israel, welke voor woensdag 17 sep tember op het programma stond, gaat niet door. De KNVB zal trachten voor dezelfde datum een andere tegenstander voor het Nederlands elftal te vinden. Zowel van de zijde van de KNVB als van Israëlische zijnde is alles gedaan om de ontmoeting tussen beide landen moge lijk te maken, doch de moeilijkheden, waarvoor de Israëlische voetbalbond zich zag geplaatst, bleken onoverkomelijk. Tijdens de derde Aziatische spelen, die enige maanden geleden in Tokio zijn ge houden, heeft de Israëlische ploeg zich na een goede start in het voetbaltoernooi zo ernstig misdragen, dat de bond het nodig oordeelde alle spelers voor de tijd van een jaar van internationale wedstrijden uit te sluiten. Het is de Isaelische bond niet gelukt tij. dig een nieuw representatief elftal op de been te brengen. De KNVB heeft het ver zoek ontvangen de invitatie voor 1959 te herhalen. In eèn spannende en dikwijls aantrekke lijke wedstrjjd heeft SVV het militair elftal een 3-2 nederlaag toegebracht. De overwinning van de Schiedammers was verdiend omdat zij doortastender speelden dan de militairen, maar vooral ook omdat de verdediging van de militairen bijzonder tegenviel en fout op fout stanelde, waar door de aanvalslinie van de SVV-ers her haaldelijk in vrije positie verkeerde en de score veel hoger bad kunnen zijn indien de doelman van de militairen Hngerman (Aiax) niet in prima vorm was geweest en midvoor Corbeau niet een tiental kansen voorbij had laten gaan. Midvoor Corbeau scoorde na tien mi nuten spelen op een goed aangegeven bal van Künemann het eerste doelpunt. Ove rigens een met te missen kans en ook de kansen, die Corbeau in de minuten daar na krees waren biizonder mooi doch door slecht schieten gingen deze kansen voorbij Langzaam maar zeker namen de mili tairen het initiatief over De oloeg ging ;ets beter eomhin=ren. raakte beter op e1- '*aar ingesneeld Na 22 minuten forceerde Moulijn een hóeksohoo en nadat de Schie damse defensie de bal uit deze corner had weggewerkt, krees de rechtshalf Renders CPSV) hem te nakken. H" loste een zeer hard schot dat doelman Tap te machtig was (1-1). Ook in de tweede helft soeelde SVV heter en was kennelijk on winst belust. Van P"R nasseerdp na 13 minuten de fa lende Kmiver (PSV). die na de hervatting de linkshalfnlaate i->°zett.e, waardoor TVn Braak (Hei-mes DVS) in de voorhoede snepide en schoot van vrij grote afstan raak. Nog hadden de militairen een ant woord klaar. Tien minuten daarna scoor- 4e aiHwnc Tie Kroek van ^eer nabü. maar foen SVV in de resterende neriode weer 4e toon aangaf en Slavenburg na een ha'f "ur biizonder hard teven d° lat schoot en 4e rpvnvkotsende bal door Corbeaii in JvA 4oel was gewerkt, was He cfriid "gëstre 4en en konden de militairen niet meer d' em'mo onbrengen voor do derde maal dr -chterstand weg te werken. T) p Qp4i/)4m>hm4o hp+ Het nrnvramma voor de semi-profs in do re n v R. voor bet komend weekeinde luidt' Eredivisie; Blauw WitPSV. Ensche de—DOS Feiienoord—NOAD. MVV— Ranid. SHS—NAC. VW—ADO. Ajax— nws Willem II—Sparta, Elinkwijk Fortuna. Op de zaterdag in Amsterdam gehouden districtsvergadering van de K.N.K.B. werd de competitie 1958-'59 als volgt vastgesteld, voor zover het de Haarlemse ploegen be treft. Tweede klasse A: Koog Zaandijk, SVK, DDV, Haarlem, Oosterkwartier, Watervliet, DED, Amsterdam Zuid en ZKC. Tweede klasse B: Samos, DTV, Fortuna, Aurora, Landlust, Olympia, Vogel, Hespa en Animo Ready. Derde klasse A: Excelsior, DVD, BEP, Oosthoek, Biko, KCN, Soesterkwartier, DSV en Oosterpark. Derde klasse B: Wittenburg, KVD, ZKV, Victoria, Altius, Gibraltar, KVH en Zaan dam Zuid. Derde klasse C: Tovers, Meo, Sport Ver eent, Kameo, OBZB, SKV, OKV en Nieuw Flora. Reserve tweede klasse A: AW 3, Rohda 3, DTV 2, Archipel 2, DED 2, Rohda 2, KZ 2, Groen Geel 3 en Haarlem 2. Reserve tweede klasse B: Blauw Wit 3, Samos 3, Westerkwartier 3, Amsterdam- Zuid 2, Rohda 4, Luto 3, Oosterkwartier 2, Olympia 2 en SVK 3. Reserve derde klasse A: Vogel 2, Aurora 2, Samos 4, DTV 3, Archipel 3, DDV 2, Blauw Wit 5 en Huizen. Reserve derde klasse B: ZKV 2, Blauw Wit 4, Swift 3, Watervliet 2, BEP 2, Roda 3, Koog Zaandijk 3 en Oosterkwartier 3. De vergadering herkoos de bestuursleden H. Arends (Haarlem) en G. Steenis (Utrecht) en nam ook een voorstel voor omslag reis kosten aan. Oosterkwartier eist ieder jaar de primeur op het korfbalseizoen in Haarlem te openen met de wedstrijden om de Hooyveld-wissel- beker. In tegenstelling tot andere jaren waren de weersomstandigheden dit jaar zeer fraai, waardoor het toernooi zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Rohda uit Amsterdam, kampioen Noord holland, legde beslag op de beker door al zijn wedstrijden te winnen. Swift werd tweede en Óns Eibernest, winnaar in 1957 en 1956, werd thans derde. De uitslagen waren: RohdaSwift 3-1, OosterkwartierV. Orientis 0-3, Ons Eiber nestSwift 1-2, OosterkwartierRohda 1-4, V. OrientisOns Eibernest 1-4, Swift Oosterkwartier 4-3, V. OrientisRohda 1-2, Ons EibernestOosterkwartier 1-1, SwiftV. Orientis 5-0, RohdaOns Eiber nest 3-1. Na afloop reikte voorzitter A.. Grünwald met enkele toepasselijke woorden de prij zen uit. Oosterkwartier kan met grote vol doening op hit goed georganiseerde toer nooi terugzien. Sport Vereent te Santpoort houdt zondag een jeu.gdkorfbaltoernooi, waarvpor 31 Dloesen hebben ingeschreven. De indeling luidt als volgt: Afd. A; Aurora, Haarlem a, Luto a, Luto b en Sport Vereent a. Afd. B 1: Crescendo a, Luto c, Nieuw Flora a. Oosthoek a en Rohda b. Afd. B 2: Animo Ready a. DDV a, Haar lem b. Luto d en Watervliet a. Afd. C 1; Aurora b. Luto e. Nieuw Flora b en Rohda c. Afd. C 2: DSV a. Groen Geel e. Luto f én Oosthoek b. Afd. C3: Aurora c, Groen Geel f, Haar lem c en Koog Zaandijk. Afd. C 4; Animo Ready b, DDV b. Groen Geel g en Sport Vereent b. In afd A wordt gestreden om de D. Klay- wisselbeker. Het toernooi duurt van 9.45 tot 16 uur. Er begint enige tekening in de strijd te komen. Ook op de derde dag van de Sneek week wederom begunstigd door voor treffelijk zeilweer en een harde wind hebben de favorieten zich over het alge meen kunnen handhaven en veelal zelfs hun kansen kunnen verbeteren. Jager stuurde, evenals zondag, in de Flying Dutchman-klasse „Good Luck" naar de overwinning. Aangezien de man uit Lem- .ï- -. - mer zaterdag derde werd is hij in deze klasse de grote kanshebber voor de hoofd prijs. In de Regenboogklasse is De Jong jr. uit Joure favoriet. Ook hij behaalde zijn tweede overwinning. Zoals gezegd het was opvallend dat de cracks bijna in alle klassen hun posities hebben kunnen verbeteren. Zo behaalde De Rijks uit Rotterdam zijn derde zege bij de Olympiajollen. Hansen deed hetzelf de in de Sharpie-klasse en „Victor Ma- rium" werd evenals zondag, de snelste in de B.M.-klasse. In de Sternklasse werd de derde overwinning voor „Strobby" met als stuurman Verkade uit Zaandam geno teerd. De Haan uit Sneek 16 m2 puntklasse A behaalde zijn tweede zege, evenals Atsma uit Oppenhuizen bij de Schouwen en De Haas jr. uit Breukelen in de Vrij- heidsklasse A. De voornaamste uitslagen luiden: Olympiajollen-klasse. 1. Sleepy, stm. R. Rijks (Rotterdam); 2. Katanga, stm. H. Rijnvis (Mep- pel). m2 Sharpie-klasse. 1. Donderstem, stm. P. Hansen (Enkhuizen); 2. Punch, stm. B. Bink horst (Amsterdam). BM-klasse. 1. Victor Marium, stm. A. H. Rui ter (Groningen); 2. Favoriet, stm. A. van der Klooster (Groningen). 12-voetsjollen-klasse. 1. Kaagbaby, stm. A. W. Rijers (Sasenheim); 2. Huckleberry Finn. stm. J. M. de Jonge (Amersfoort); 3. Fuut, stm. J. Hulsker (Rotterdam). Sternklasse. 1. Strobby, stm. J. A. E. Verkade (Zaandam); 2. Windvlaag, stm. P. Kerdel (Was senaar). 16 m2-puntklasse A. 1. Vrijheid, stm. Th. de Haan (Sneek); 2. Clou, stm. W. K. Veeninga (Groningen); 3. Dirk Tom, stm. B. de Haan (Sneek). Schouwen. 1. Meerkol, stm. F. F. Atsma (Op penhuizen); 2. Foarut. stm. B. van der Veen, (Oppenhuizen); 3. Sans Nom, stm. F. J. Arm- bust (Laren N. H). Pampusklasse. 1. Vlerkje, stm. H. de Jong (Sneek); 2. De Koufurd, stm. K. Jissink (Sneek); 3. Ljip, stm. P. de Jong (Sneek). Vrijheidsklasse A. 1. Speediest, stm. C. de Haas (Breukelen); 2. Yar, stm. S. de Jong (Am sterdam); 3. Jim, stm. L. Amons (Zaandijk). Valkenklasse A. 1. De Polle. stm. A. Brester (Grouw); 2. Soelaas, stm. M. C. Breuning (Leeu warden); 3. Heroique, stm. R. Mulder (Lang weer). 16 m2 streepklasse A. 1. Mustang, stm. J. van der Meulen (Joure); 2. Nonpareil, stm. H. A. Minks (Leeuwarden); 3. 't Poortje, stm. R. Sie- band (Kampen). Regenboogklasse. 1. Tjerk, stm. C. J. de Jong (Joure); 2. Algri, stm. J. Alberda (Sneek); 3. Oranje, stm. J. Zwart (Sneek). Flying Dutchmanklasse. 1. Good Luck, stm. U. Jager (Lemmer); 2. Brave Hendrik II, stm. Heike Blok (Den Haag); 3. Fontesa, stm. G. Bierman (Amsterdam). Groepswedstrijden 16 m2 klasse. 1. Friesland 72,2 punten; 2. Groningen 37 punten. Maandagavond is in Oslo een begin ge maakt met de wedstrijden om de Europese kampioenschappen bridge dames en heren, waaraan ook het herenteam van Nederland deelneemt. Nederland versloeg op «leze eerste dag *t team van België met 53 tegen 34 matchpunten. De uitslagen waren: Heren: Nederland versloeg België 53 tegen 34; Egypte ver sloeg Öostenrijk 63 tegen 51; Frankrijk versloeg Denemarken 61 tegen 41; Zweden versloeg Ierland 49 tegen 32; Spanje ver sloeg Finland 60 tegen 54; Duitsland speel de gelijk tegen IJsland 54 tegen 49. Dames: Ierland versloeg Frankrijk 66 tegen 45; Oostenrijk versloeg Finland 64 tegen 47; Engeland versloeg IJsland 74 tegen 43; Zweden versloeg Duitsland 68 tegen 52. VERENIGDE STATEN—ARGENTINIë. Het tennisteam van de Verenigde Staten heeft ook de laatste twee enkelspelen van de finale Amerikaanse zone van het toer nooi om de Davisbeker gewonnen. De eindstand van de wedstrijd Verenigde Sta tenArgentinië is hierdoor 50 gewor den. De Amerikanen zullen nu in Australië in de interzone-finale uitkomen tegen Italië of de Philippijnen. BURGOS (UPI) Maandag is een in ternationale ploeg grot-onderzoekers (speleologen) op weg gegaan naar een wereld van een half miljoen jaren stilte en duisternis en onbekendheid: op een expeditie, die ,,'s werelds grootste onder grondse avontuur" wordt genoemd. De ontdekkings-reizigers van het ingewand der aarde zullen, hoe dieper zij doordrin gen in de gedeeltelijk geëxploreerde ot- ten van „Het oog van Guarena" die zich onder een groot oppervlak van de noorde lijke Spaanse provincie Burgos uitstrek ken, kennis maken met een onbekende we reld. De ploeg, die vijftien dagen van zonlicht verstoken onder de aarde door zal bren gen, omvat grot-onderzoekers uit Spanje, Zwitserland, Zweden, Marokko, Frank rijk, Italië en Monaco. De ingang van Het oog van Guerena bevindt zich ten noor den van Bilbao bij Sotocuevo. Onder het aardoppervlak bevindt zich een doolhof van spelonken, grotten en tunnels, waar van sommigen bijna zeventig meter hoog en vijfentwintig meter breed zijn. Het hoofddoel van de expeditie is na te gaan of er sporen zijn van pre-historisch leven. Vorige expedities hebben aange toond, dat de speleologen, die moderne avonturiers van de „onderwereld" niet de eersten zijn, die op de hoogte waren van het bestaan van Het oog van Guarena. Er is een ondergronds kerkhof gevonden, dat volgens deskundigen, die de beenderen daarvan bestudeerden, tenminste een half miljoen jaren oud moet zijn. Wie dat kerkhof hebben aangelegd, is niet bekend. Maar, dat zij een culturele ontwikkeling bezaten, is gebleken uit de tekeningen in de rotswanden gekerfd, uit wat er over is gebleven van primitieve schilderingen en uit het pre-historische aardewerk. Een andere aanwijzing van leven wa ren de blindvliegende vleermuizen, die tot een soort behoorden, dat men uitgestorven dacht. Van het terrein bij Brunssum, waar zich een grondverschuiving heeft voorgedaan, is thans een oppervlakte van ongeveer drie hectare voor het publiek afgesloten. De politie houdt er toezicht, totdat vast gesteld zal zijn of er nog verder gevaar dreigt. Daar het hier een gemeentelijk ter rein betreft, zal de gemeente Brunssum deskundigen verzoeken een onderzoek in te stellen naar mogelijke veranderingen in de bodemgesteldheid In hoeverre de ver schuivingen van gisteren en die van vier jaar geleden in deze streek eventueel ver oorzaakt zijn door de-aanleg van mijn gangen zal eveneens onderzocht moeten worden. De A.N.W.B.-wegenwacht zal in het voorjaar twaalf nieuwe „gele rijders" aanstellen, onder meer ter uitbreiding van de avonddiensten. Het zijn monteurs, die kunnen motorrijden en die gedurende en kele maanden een gespecialiseerde oplei ding krijgen. Hun technische kennis wordt uitgebreid en ook op algemene ontwikke ling wordt gelet. Het is noodzakelijk dat de berijders van de gele zijspan-motoren vlot met allerlei mensen kunnen omgaan. Vanavond wordt in het Hilversumse Sportpark een zeer interessant program ma verreden, waarvan de Grote Prijs van Hilversum het middelpunt vormt. Ook dit jaar zal de strijd om de zeer fraaie wissel- prijs van het gemeentebestuur zeer fel zijn en vermoedelijk wel zelfs zo, dat de winnaar van vorig jaar de Zweedse hengst Lord Scotch deze keer de zege praal niet zal kunnen behalen. Vermoede lijk zal dit nu zijn Ria Kitty, die in een ongekende vorm steekt en vanuit haar gunstige startpositie lange tijd het tempo over de 2400 meter lange afstand zal kun nen regelen. Dit zal veel tactisch inzicht vragen van de jonge Wagenaar, die echter met deze goede merrie kan „lezen en schrijven". De keuze Geersen (Emden. Peterhof, Lord Scotch), Ria Olivier, Tabor en de Duitse hengst Xanthos, die hier een poging komt wagen, zijn de concurrenten van groot formaat. De serie-draverij is eveneens door de goede klas bezet en ook hier ziet het er naar uit, dat de plotseling in vorm ge komen merrie Spencer Nora met de volle buit naar de stal zal kunnen terugkeren. Quick Bongershof en Rosamunde zijn over de korte afstand niet veel minder gevaar lijk en zullen in hun series en in de finale het Spencer Nora niet gemakkelijk ma ken. Bram Nottelman, die deze avond met drie paarden aan de start verschijnt speelt met dit drietal in tegenstelling met zijn gewoonte slechts een outsiders- rol. Ook in de serie-draverij is dit het ge val met Seigneur Bascom, maar nog ster ker in de Burgemeesterprijs met Vanadis. De Derby-winnaar start hierin met een handicap van 60 meter voor een zeer moei lijke taak. De verwachting is dan ook, dat Victrix V de zege zal boeken, vóór Ural en Sir Spencer. De enige maanden niet aan de start geweest zijnde Victor Alsvin is een mogelijk outsider. In de Wethoudersprijs spelen de drie jarigen de hoofdrollen, waarvan Wordly Hanover de hoofdrol. Het is echter op passen voor Woudduif S, die haar goede vorm zondag nog demonstreerde door een goede overwinning. Wilschot en Wala zijn de andere kanspaarden. Het openingsnummer brengt weinig grootheden aan de start, zodat de ver moedelijke winnaar gezien mag worden in de opkomende Wento Con Dios, vóór Wendy Hollandia en de zeer snelle, maar onmogelijk wispelturige Uil. De expeditie zal verder nog 'n onderzoek instellen naar de oorsprong en loop van drie ondergrondse rivieren, die door de grotten stromen. Vorige expedities zijn vijftig kilometer ver in de grotten door gedrongen. Binnen die afstand werden er vier meren aangetroffen. Sportief doel De speleologen hebben ook een sportief doel. Zij zullen proberen het wereid- afstands record te verbeteren door hon derdzestig kilometer ondergronds af te leggen in de tunnels en grotten, die zich naar men aanneemt, tenminste zo ver uitstrekken. Op de reeds geëxploreer de vijftig kilometer zijn uitgebreide maat regelen voor de veiligheid van de expedi tie getroffen. Van het oppervlak van de aarde af lopen telefoondraden naar be neden en er zijn afdalingsladders aange bracht. Op bepaalde afstanden zijn kam pementen ingericht. In het nog onbekende gedeelte zullen de onderzoekers aange wezen zijn op zichzelf en hun materiaal. Daar, waar sedert een half miljoen jaren geen mens een voetstap heeft gezet, zullen zij oprukken, stap voor stap, kruipend soms, lopend af en toe, en misschien wel zwemmend. Deense vinding KOPENHAGEN, (Reuter) Een Deen se radiotechnicus zegt een toestel uitge vonden te hebben met behulp waarvan het besturen van auto's onder invloed van alcohol onmogelijk wordt. Het toestel, dat aan het instrumentenbord bevestigd wordt, bestaat uit een infra-rode lamp, een fotocel en een reagens, die gevoelig zijn voor alcoholiucht, verdovende midde len en koolmonoxyde. Het toestel kan volgens de uitvinder zo fijn afgesteld wor den, dat het zelfs reageert als de bestuur der alleen maar de geur van cognac heeft ingeademd. Een beschonkene zou in een auto "or- zien van het apparaat de motor niet op gang kunnen brengen, daar het toestel de ontsteking buiten werking stelt. Bij de aan wezigheid van koolmonoxyde stelt het toe stel bovendien de toeter van de auto in wer king. Hoewel het toestel op verschillende graden van dronkenschap kan worden af gesteld, kan het niet veranderd worden als het eenkeer is bevestigd. De uitvinder, Friborg, is van mening, dat een beschon kene een gasmasker nodig zal hebben om de motor van een auto uitgerust met zijn apparaat aan de gang te krijgen. Hij heeft 13 jaar aan zijn uitvinding gewerkt en wil er patent op hebben. SALZBURG (UPI) Zes Joegoslavi sche studenten, die meer dan een maand geleden hun land zijn ontvlucht na een ge vaarlijke tocht door de besneeuwde toppen van de Karawanken, hebben gevraagd naar Canada te mogen emigreren. De zes studenten, afkomstig uit Belgrado en lid van de Joegoslavische Alpenclub, vlucht ten op 7 juli naar Oostenrijk door beklim ming v^n de steile Peca piek (2140 meter) van de Karawanken keten, die de grens tussen Joegoslavië en Oostenrijk vormt. Het nieuws over bun vlucht werd maan dag door de Dostenrijkse politie bekend gemaakt. De studenten vertelden de politie dat an- dei-e leden van hun club reeds naar En geland, Frankrijk en Oostenrijk zijn ge vlucht. Toen zij de Peca beklommen wer den zij ontdekt door Joegoslavische grens wachten die een achtervolging inzetten. De vluchtelingen lieten hun rugzakken achter en bereikten na een beklimming van drie uur Oostenrijks grondgebied. Drie van hen liepen lichte verwondingen op bij de be klimming van de Peca. In Bleiburg meld den zij zich bij de politie en vroegen poli tiek asiel. Ze zijn overgebracht naar het vluchtelingenkamp Siezenheim bij Salz burg. De plaatselijke reddingsdienst van Lau- terbrunnen meldt, dat twee Duitse toeris ten maandag zijn verongelukt bij de be klimming van de 3.974 meter hoge Eiger. Hiermee is het aantal dodelijke onge lukken in de Zwitserse alpen in het afge lopen weekeinde tot zes gestegen. Zondag waren drie Zwitsers omgeko men op de Piz Rusein en maandag over leed een 21-jarige Duitse aan de verwon dingen die zij op de berg Gantrisch had opgelopen. Dp twee Duitsers wilden de Eiger be klimmen via de zogenaamde „gemakke lijke" -oute aan de westelijke zijde. Men vond hen zondagmiddag 400 meter van de top. Eer van de Duitsers was reeds over leden, terwijl de andere in de loop van de nacht stierf. Er wordt thans een ploeg gevormd om de stoffelijke resten naar het dal terug te brengen. Hiermee is het aantal doden dat de berg sport in het zomerseizoen in Zwitserland geëist heeft tot 45 gestegen. Onder applaus van duizenden toeschou wers is een Oostenrijkse parachutist, Heinz Spitzer, zondag bijna te pletter ge vallen. Gekleed als clown zou hij aan de oever van het meer van Poertschach een de monstratie parachutespringen geven. Hij sprong uit een toestel dat op tweeduizend meter hoogte vloog, doch zijn parachute opende niet. Door te spartelen en zich in allerlei bochten te wringen kon hij de koers van zijn val zodanig veranderen dat hij boven het meer kwam. Door zijn hulppa rachute werd zijn val bovendien nog ge remd. Spitzer werd ongedeerd opgevist. Was hij er niet in geslaagd de koers van zijn val te wijzigen dan zou hij ongetwijfeld te pletter zijn gevallen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7