Amerika sloot geheim verdrag voor wapenhulp met Indonesië Schoolbestuur van Little Rock zal in beroep gaan Den Haag verklaart hierover volledig ingelichtte zijn HET WEER Afro-Aziatische amendementen op Noorse resolutie verwacht Haarlems Dagblad Ook Engelse wapens naar Indonesië? Gouverneur Faubus oefent pressie uit V.S. baseren vertrouwen vooral op Nasution Morgen iets beter Sovjetspion ontsnapt uit Stockholmse gevangenis Spoedige terugtrekking van de troepen verlangd Het woord is aan vragen Duiker ontdekte walvis in ruim van gezonken kustvaarder Aerdenhoutse accountant in Frankrijk verongelukt 73e JAARGANG No 35 Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuidën. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303 e JAARGANG No 188 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, (UPI) De Amerikaanse regering heeft dinsdag bevestigd, dat Amerikaanse wapens per vliegtuig naar Indonesië zijn en worden verzonden krachtens een woensdag gesloten verdrag te Dja karta. Een woordvoerder van het State Departement maakte het sluiten van dit geheime verdrag dinsdag bekend, nadat zoals wij reeds hebben bericht, Globemasters van de Amerikaanse luchtmacht met een zending kleine wapens, bestemd voor het Indonesi sche leger, in Indonesië waren aan gekomen. Indonesië had lang geleden de Verenigde Staten reeds om wapens verzocht ter waarde van ruim zeven honderd miljoen dollars voor hand having van de binnenlandse veilig heid. De Amerikaanse regering had steeds geweigerd het verzoek in be handeling te nemen. De woordvoerder van het State Depart ment deelde thans mede, dat de naar In donesië gezonden wapens, voorkwamen op een nieuwe lijst, die door Indonesië was ingediend. De Indonesische regering ver zocht kleine wapens, vrachtauto's, jeeps, communicatie-middelen en ander mate rieel, nodig voor intern politieel optreden. De woordvoerder weigerde de waarde van de leveranties aan Indonesië bekend te maken. Hij deelde wel mede, dat in de overeenkomst geen bedrag, noch een ter mijn is genoemd. De overeenkomst bevat de gewone voorzieningen, waarbij de In donesische regering belooft de wapens niet te verkopen en deze slechts voor gewettig de zelfverdediging te gebruiken, aldus de woordvoerder. „Indonesië verzocht prioriteitszendingen om een dringend probleem van binnen landse veiligheid het hoofd te biedenzo verklaarde hij, zonder dit probleem nader aan te duiden. De woordvoerder zeide dat het verdrag op verzoek van Indonesië ge heim werd gehouden. (Reuter/AFP) In gezaghebbende krin gen in Washington is vernomen, dat Ne derland op de hoogte is gehouden van do onderhandelingen, die tot de overeenkomst voor de wapenleveranties hebben geleid. De overeenkomst is op 13 augustus ge- Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht hier en daar mist en plaatselijk nog en kele buien. Morgen enkele op klaringen. Op de meeste plaatsen droog weer en iets hogere tem peraturen. Overwegend matige wind, krimpend van zuidwest naar zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. sloten. In deze kringen verwierp men de mogelijkheid, dat de door Amerika ge leverde wapens gebruikt zouden kunnen worden bij een Indonesische poging om Nederlands Nieuw-Guinea te bezetten. DEN HAAG (ANP) Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd verklaard, dat de Nederlandse regering „terzake vol ledig was ingelicht". „Zij heeft van de Amerikaanse regering de verzekering ont vangen, dat uitsluitend wapens zullen worden geleverd voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid van Indonesië en voor legitieme zelfverdediging in het kader van het handvest van de UNO, dus geen wapens, die kunnen worden gebruikt voor agressieve doeleinden", zo luidt de verklaring van deze woordvoerder. WASHINGTON (Reuter) In kringen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt gezegd, dat de V.S ervan overtuigd zijn, dat de Indonesische regering thans volledig doordrongen is van de gevaren die haar door communistiscne ondermijning bedreigen. Men ziet het be sluit om licht militair materieel aan Indo nesië te verkopen als een weerspiegeling van het vertrouwen der Amerikaanse regering in de mogelijkheid der Indone sische regering om weerstand te bieden aan communistische infiltratie. Voorts verklaren functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het vertrouwen der V.S. in de mogelijkheid der Indonesische regering om weerstand te bieden aan communisti sche druk gedeeltelijk gebaseerd is op de mening, dat haar hoge legerleiders 'n sta biele macht vormen. Men zei, dat luite nant-generaal Nasution, de jeugdige staf chef van het Indonesische leger, dcor Washington als een krachtige anti-com munist wordt beschouwd. De Amerikaans-Indonesische betrekkin gen, die vorig jaar gespannen waren, zijn sedert mei van dit jaar aanmerkelijk ver beterd. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en diplomaten verklaren, dat de wapen verkoop geen verandering van de Ameri kaanse politiek tegenover Indonesië be tekent. Maar meer een „natuurlijke ontwikkeling" is in de verbetering van de betrekkingen tussen beide landen in de af gelopen paar maanden. DJAKARTA (UPI) Premier Djuanda heeft dinsdagmiddag een kabinetszitting onderbroken om bekend te maken dat de Amerikaanse regering zich bereid had ver klaard Indonesië wapens te verkopen. Deze toezeging werd gedaan in een op 13 augustus gesloten verdrag met de Ame rikaanse ambassadeur, Howard P. Jones, dat op „commerciële basis" is geschoeid, aldus Djuanda. „Deze gelegenheid is door de Indonesi sche regering aangegrepen om de wapen- voorraden van het leger aan te vullen." voegde Djuanda eraan toe, „de wapens zijn van dezelfde soort als die, welke in de afgelopen maanden in verscheidene landen zijn gekocht." Aangenomen wordt, dat in het verdrag geen bepaalde hoeveelheid is genoemd en dat betaling in rupiahs zal geschieden op een lange termijn. In regeringskringen beschouwt men de Amerikaanse wapenleveranties als een teken van vertrouwen in Indonesië van de kant van de Amerikaanse regering. In totaal zijn dinsdag zes Globemasters met wepenzendingen in Djakarta aangekomen. Er zijn nog twee andere onderweg, die woensdag worden verwacht. Vrijdag zul len er nóg twee arriveren. De aankomst van deze bewapening zou 1 een actie op grote schaal mogelijk maken tegen de Darul Islam op Java en Celebes, zo verklaarden waarnemers in Djakarta tegenover Reuter. CANBERRA (Reuter) Richard Casey, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, heeft woensdag verklaard, dat de Amerikaanse lichte wapens voor Indonesië niet geschikt zijn voor acties als een aan val op Nederlands Nieuw-Guinea. Australië had zijn goedkeuring aan het Amerikaanse besluit gegeven omdat „wij van mening zijn, dat Indonesië moet wor den gesteund om zijn regering te helpen de binnenlandse veiligheid te handhaven, in het bijzonder op Java". LONDEN (Reuter) Reuter verneemt in gewoonlijk betrouwbare kringen in Londen, dat de Britse regering verzoeken van Indonesië overweegt voor de leveran ties van wapens en andere militaire uit rusting. Verwacht wordt, dat binnenkort hier over een mededeling zal worden gedaan. Indonesië zou zijn geïnteresseerd in Brits materiaal voor de Indonesische marine en in stafopleiding voor Indonesische offi cieren. Naar verluidt zouden tot dusverre bezwaren van Nederland een overeen komst tussen Engeland en Indonesië in de weg hebben gestaan. Het is volgens Reu ter in Londen niet bekend, of Nederland thans nog hetzelfde standpunt inneemt. Volgens diplomatieke waarnemers in Lon den zijn de betrekkingen tussen de Indo nesische regering en het Westen geleide lijk verbeterd sinds het in het Westen duidelijk is geworden, dat de Indonesische opstand wordt onderdrukt en mank gaat aan steun door brede lagen van de Indo nesische bevolking. STOCKHOLM (UPI) Gisteravond is de Turk Bedros Zartaryan, die in 1957 we gens spionage voor de Sovjet-Unie tot tien j^ar gevangenisstraf werd veroordeeld, ontsnapt uit de centrale gevangenis te Stockholm. In eerste instantie zal het schoolbestuur het Opperste Gerechtshof vragen of het de integratie in Little Rock in beraad wil nemen. Is het antwoord afwijzend, dan kan er verder niets gebeuren en moet de integratie worden doorgevoerd, tenzij men en het schoolbestuur is bereid daar over met Faubus te overleggen nog an dere manieren vindt om de beslissing te omzeilen. Weigert het Hof echter niet, dan moet het vonnis van het Hof van Appèl, hangende de behandeling, opgeschort worden. Volgens de Democratische senator Russell uit Georgia is de beslissing van het Hof van Appèl „hoogst ongelukkig". Al de wijsheid van alle rechters is onvol doende om te zorgen dat tweeduizend scholieren wat leren op een school die be schermd moet worden met tanks en heli kopters, aldus de senator. De Democrati sche Afgevaardigde van Arkansas, Mc- Clellan, zei dat het Hof geen rekening heeft gehouden met de wil van het volk en het welzijn van beide rassen. Hij is van oor deel, dat het waarschijnlijk geen zin zal hebben een beroep te doen op het Opper ste Gerechtshof, aangezien „het huidige Hof besloten heeft, dat integratie veel be langrijker is dan onderwijs". Een andere Democratische afgevaar digde uit Arkansas, Hays, die als bemid delaar is opgetreden tijdens het geschil in Little Rock, zei het te betreuren, dat het Hof van Beroep een beslissing vernie tigd heeft van een rechter die de situatie het best kan beoordelen, aangezien hij er het dichtst bij staat. De Democraat Roo sevelt uit Californië zei daarentegen een „definitieve" politiek van het Witte Huis noodzakelijk te achten om te verhinderen dat er nog eens situaties ontstaan als in Little Rock. (Van onze correspondent in Washington) NEW YORK De kansen dat de vage Noorse resolutie door de UNO-Assemblee zal worden aangenomen zijn nog steeds redelijk goed. Het zal echter voor secre taris-generaal Hammarskjoeld vrij moei lijk worden zijn taak in het Nabije Oosten te vervullen indien de resolutie, die hem daartoe opdracht geeft, wordt aangeno men tegen de wens van de belangrijke Arabische staten. Onder leiding van India wordt in de Afro-Aziatische groep achter de schermen gewerkt aan amendementen die de Noorse resolutie aannemelijker zouden maken voor Nasser en de zijnen. De Amerikanen, die veel zeggenschap hebben gehad bij de opstelling van de Noorse resolutie, beweren dat zij geen amendementen kunnen aanvaarden. Men moet echter niet vergeten dat dit onder handelingstactiek kan zijn en dat, mede op aandrang van bijvoorbeeld Noorwegen en Canada, de tekst van de resolutie nog wel kan worden gewijzigd indien zulks uitzicht biedt op aanmerkelijk ruimere steun, of althans op onthouding van de Verenigde Arabische Republiek. India beoogt voornamelijk twee wijzi gingen: allereerst wil men in de resolutie aangeven dat Hammarskjoeld's bemoeiin gen ten doel hebben de terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen moge lijk te maken. De Noor Engen had dit in het oorspronkelijke plan voor zijn resolu tie reeds opgenomen, doch op uitdrukke lijk verzoek van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is het woord „terugtrek king" uit de tekst weggelaten. Dit bete kent niet dat beide landen onwillig zijn zo spoedig als toelaatbaar is hun troepen te rug te trekken. Dulles en Lloyd hadden echter het gevoel dat het noemen van het woord „terugtrekking" in de resolutie zou lijken op een afkeuring van de Ameri kaans-Britse actie in Libanon en Jordanië. De tweede verandering die India wenst is schrapping van het onderdeel waarin een studieplan wordt vermeld voor een permanente UNO vredesmacht. Deze wij ziging zou in India's eigen belang zijn met het oog op Kasjmir, waarover India een dispuut heeft met Pakistan. Dinsdag is weer een indrukwekkend aantal redevoeringen afgestoken. De Ca nadese minister van Buitenlandse Zaken Winston Churchill: Niet meer volhouden betekent ver liezen. De Amerikaanse wapens, die Indonesië thans binnenstromen op grond van een geheim verdrag, verleden week tussen de twee landen gesloten, zijn volgens het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Wash ington behalve voor de handhaving van de interne veiligheid bestemd om te dienen „voor wettige nationale zelfverdediging in overeenstemming met de doelstellingen en de principes van het Handvest der Ver enigde Naties". Bij het lezen van deze verklaring kan men zich slechts verbijs terd afvragen, wélke buitenlandse politiek er in Washington eigenlijk wordt gevoerd. Volgens sommige berichten zou generaal Nasution, de Indonesische stafchef, er in zijn geslaagd, de Amerikaanse ambassa deur te overtuigen van zijn „rotsvaste anti-communistische instelling". Sedert wanneer bouwt de Amerikaanse regering op de politieke overtuiging van militairen, in plaats van op die hunner regeringen? En moet men uit genoemd bericht afleiden, dat Nasution de ambassadeur beloofd heeft, de Amerikaanse wapens alléén te gebruiken tegen communisten en dus niet tegen oprechte Indonesische patriotten zo als bijvoorbeeld de leiders van de recente opstand op Sumatra en Celebes? Of moet men aannemen, dat Washington hoopt, met deze wapens de aanhankelijkheid van Su karno te hebben verworven mitsgaders zijn steun als het tot een oorlog om For mosa zou komen? De ene veronderstelling zou al dwazer zijn dan de andere. En dan die „wettige nationale zelfver dediging". Heeft John Foster Dulles dan werkelijk nóóit gelezen, dat Sukarno het Nederlandse bewind over Westelijk Nieuw- Guinea beschouwt als „vijandelijke bezet ting van Indonesisch grondgebied?" En beseft hij dus niet, dat de Indonesische regering een militaire aanval op Nieuw- Guinea zonder enige twijfel zal proberen te rechtvaardigen als een poging tot ver wijdering van die vijandelijke bezetting en dus als„wettige nationale zelfver dediging?" Men heeft zich nu in Washington (en, merkwaardig genoeg, ook in Den Haag) gehaast te verklaren, dat de thans gelever de wapens ongeschikt zijn voor agressieve doeleinden en dus niet gebruikt zouden kunnen worden voor een aanval op Nieuw- Guinea. Inderdaad zouden ze, volgens de beschikbare gegevens, alleen daarvoor niet kunnen worden gebruikt. Maar ze zouden toch wèl van pas kunnen komen ter aanvulling van zwaardere wapens als oorlogsvliegtuigen en tanks, die de Sovjet- Unie altijd wel bereid is aan Sukarno te leveren zoals zij ze ook aan Nasser heeft geleverd; de MIG-straaljagers van de In donesische luchtmacht zijn daar trouwens een tastbaar bewijs van. Maar bovendien heeft een officiële Amerikaanse woordvoerder verklaard, dat de leveranties „niet kunnen worden ge ïnterpreteerd als een wijziging van de Amerikaanse politiek" en in dezelfde adem heeft hij daar bijgevoegd, dat het Indone sische vérzoek om in de Verenigde Staten voor 700 miljoen dollar aan wapens te mogen kopen, „nog steeds bestudeerd" wordt en dus oók nog niet van de baan is. Moeten we hieruit afleiden dat, als de tegenwoordige wapenleveranties géén wijziging van de Amerikaanse politiek be tekenen, inwilliging van dat verzoek even eens in de lijn van die „ongewijzigde" politiek ligt? Inzake de wapenleveringen van thans was de Nederlandse regering, volgens haar eigen woordvoerder, volledig ingelicht. Wannéér dat inlichten heeft plaatsgehad werd daarbij niet vermeld en evenmin hebben wij vernomen of dat inlichten ook heeft geleid tot instemming van de zijde der Nederlandse regering. Vooral een mededeling omtrent dat laatste punt zou hoogst belangrijk zijn geweest. Want wat heeft onze regering aan inlichtingen als daaraan geen verzoek om uiteenzetting van haar standpunt ten deze is verbonden en vooral, als het twijfelachtig is dat met dit standpunt ook inderdaad rekening wordt gehouden? Als het Nederlandse standpunt was, dat met de wapenleveranties niet kon worden ingestemd, heeft het Nederlandse volk er recht op, dit te weten; want dat is oneindig veel belangrijker dan het feit, dat onze regering is „ingelicht". En als Den Haag er wèl mee heeft ingestemd, kan het er toch in het gehéél geen bezwaar tegen hebben, ons te vertellen welke redenen het daarvoor heeft gehad. Simon Koster Advertentie DAMESPANTALONS !N KLEUREN LITTLE ROCK (UPI) Het bestuur van de middelbare school in Little Rock heeft besloten bij het Opperste Gerechts hof een herziening aan te vragen van de beslissing door een Hof van Appèl waar bij uitstel van de integratie in Little Rock verboden werd. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft het schoolbestuur te ver staan gegeven dat het kan kiezen tussen aanblijven en de negers van school we ren, of aftreden. Weliswaar somde hij eerst een aantal maatregelen op ouders van negers vragen hun kinderen van school te houden, de leerlingen zelf de kans geven van school te veranderen als De negeradvocaat Branton uit Arkan sas, die de zaak bij het Hof van Beroep aanhangig maakte, verklaarde zich sfeer ingenomen met de beslissing, die naar zijn oordeel de enige was die het Hof kon ne men als het prijs stelde op zijn eer en onafhankelijkheid. De schoolraad van Warren County in Virginia heeft eenstemmig besloten het namens dertig negerkinderen ingediende verzoek om in september toegelaten te worden tot „blanke scholen" af te wijzen. Een jaarlijks evenement in Ede is de traditionele schapenmarkt, die niet al leen schapen, en -houders, maar ook veel toeristen naar het Gelderse dorp trekt. Tijdens werkzaamheden op de bodem van de Westerschelde heeft duiker Moeye van het bergingsbedrijf Van den Akker in de ruimen van de vlak voor de Vlissingse boulevard gezonken Nederlandse kust vaarder „Corale" een enorme walvis van 8 meter lengte en met een gewicht van drie ton gevangen. Het is een butskop, een wal visachtig zoogdier, dat vrijwel zeldzaam is in onze streken. De duiker kwam oog in oog met de ko los te staan toen hij zich in de ruimen van het wrak begaf, waar de butskop bekneld was geraakt en reeds enigszins was ver suft. Met enkele messteken heeft de dui ker het half bedwelmde dier gedood. Uit de vele verwondingen aan de huid heeft men kunnen afleiden dat het dier klem was geraakt tussen de opengescheurde scheepswand. Waarschijnlijk zal de butskop worden opgehaald door het Rijksmuseum voor Na tuurkundige Historie te» Leiden. Zijn vrouw en zoon ernstig gewond De 50-jarige accountant N. W. Walther uit de Pentislaan 12 te Aerdenhout, is bij een auto-ongeval op de Franse nationale weg nummer 10 bij Rambouillet om het leven gekomen. Zijn vrouw en 15-jarige zoon, die bij hem in de auto zaten, werden ernstig gewond naar het ziekenhuis van Rambouillet gebracht. De auto van de heer W. kwam, met grote snelheid rijdend in de richting Parijs, in botsing met een Franse auto, die door nog onverklaarde oorzaak plotseling naar de linkerkant van de weg uitweek. De drie inzittenden van deze wagen kwamen allen om het leven. Beide auto's werden geheel vernield. De politie acht het niet onmogelijk dat de bestuurder van de Franse auto, die met een snelheid van meer dan honderd kilo meter per uur reed, onwel is geworden en daardoor de macht over het stuur verloor. Hedenavond wordt in Delft de tiende Oude Kunst en Antiekbeurs geopend. Op de expositie is ook een complete achttiende eeuwse Franse salon te zien, welke hierboven is afgebeeld. Voor verdere bijzonderheden verwij zen we de lezers naar pagina 5. Smith deed een dringend beroep op de Sovjet-Unie niet tegen de Noorse resolutie te stemmen. De sfeer in de vergadering is beslist kalm te noemen. De communis ten veroordelen nog iedere dag de landin gen in het Nabije Oosten, doch hun rede voeringen doen denken aan grammofoon platen die al zo vaak gehoord zijn. Het is tot dusverre waarlijk geen Assemblee waarin de vonken er af vliegen. Couvé de Murville, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, is thans ook in New York aanwezig. De ministers der grote vier voeren nu en dan een gesprek onder elkaar, doorgaans echter letterlijk onder vier ogen. Een conferentie onder acht ogen lijkt niet, of nog niet, in de bedoe ling te liggen. Teneinde de lange lijst van sprekers sneller af te werken heeft de voor zitter besloten thans 's ochtends, 's mid dags en 's avonds te vergaderen om het algemene debat vandaag te kunnen afslui ten. Morgen kan dan met de behandeling van de resoluties worden begonnen. NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe heeft in het Indische parlement gezegd, dat India geen resoluties kan aan vaarden, die niet leiden tot het terugtrek ken van de buitenlandse troepen uit het Nabije Oosten. ze tegen integratie zijn maar „als dat niet lukt zou het schoolbestuur kunnen af treden, om het volk in staat te stellen een nieuw bestuur te kiezen dat de moed heeft op te treden zoals het volk dat wenst".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1