IJslands zee-annexatie schiep gevaarlijk conflict in de NAVO KW. 133 ramde met onbemande brug de kustvaarder „Toni" Vanmorgen in de vishal en op zee KOOPJE VAN DE WEEK lederen babyschoentjes lederen babyschoentjes 2.9S Vasthoudende regering krijgt steun van goede vis klant: Rusland WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 7 Zuidwest-Duitsland weer door onweer geteisterd Grote hagelstenen hehhen grote schade aangericht Zes doden in het verkeer Ir. J. J. Lodder overleden VIER MAANDEN ONTZEGGING r Vlamingen bezoeken Velsen londense busstaking heeft een venijnig staartje Vakverbond veroordeelt optreden van Cousins Miskende Rickover nu op ereplaats bij ontvangst van „Nautilus Bazooka-proces in Parijs opnieuw uitgesteld Oogst in Wijkermeerpolder maar matigjes (Van onze correspondent in Londen) Engeland zal nog een laatste poging doen om een openlijke breuk met IJsland over de uitbreiding van de territoriale wateren van dit eiland en dus van de vis gronden te voorkomen. Het stelde gisteren een internationale conferentie voor met andere visserslanden, waaronder Denemarken, Noorwegen en West-Duitsland. Tot veler verrassing ging ook de IJslandse regering hiermee akkoord, hoewel zij ver klaarde alleen te willen luisteren en niet te onderhandelen. De hoop, dat te elfder ure een conflict kan worden vermeden, is hiermede iets gestegen, maar het Britse ministerie gaat niettemin door met het opstellen van plannen van een geconcentreerde visserij aanval op 1 september met 100 Britse vissersschepen, beschermd door vijf marinevaartuigen. De Britse vissers hebben opdracht gekregen in drie groepen de nieuwe twaalf mijlszone te overschrijden en eventueel tot de oude vier mijlsgrens op te rukken. In geen geval mogen de vissers wapens meenemen en als zij worden geën terd door de IJs- landers, mogen zij zich hoogstens verdedigen met de waterslang. Een van de bescher mingsvaartuigen, de Eastbourn, is echter bewapend met twee elf- centimeter en twee luchtdoel kanonnen plus dieptebommen. Niettemin willen de Britten als het maar enigszins kan alle kans op strijd met de IJslanders, welke onvermij delijk ernstige gevolgen voor de NAVO zal hebben, voorkomen. Engeland en de andere Europese visserijlanden zijn niet alleen verontwaardigd over de uitbreiding zelf, maar ook over het feit dat IJsland dit volledig op eigen houtje deed met de kennelijke bedoeling meer vis voor zich zelf te houden, die het tegen zeer aan trekkelijke prijzen aan de Sovjet-Unie kwijt kan. Engeland zal vermoedelijk uiteindelijk wel akkoord willen gaan met een uitbrei ding van IJslands territoriale wateren van vier tot vijf mijl en de bedoeling van de conferentie is de IJslanders ertoe te brén gen hun uitbreiding via een geldig inter nationaal verdrag met andere belangheb bende staten te laten vastleggen. Communiqué LONDEN (UPI) De kwestie van het IJslandse besluit om de territoriale wa teren rondom zijn grondgebied tot twaalf mijl buiten de kust uit te.bx^idenjjs.dins dag op.-een bijeenkomst van een subcom missie van het NAVO-parlement ter spra ke gekomen, zo blijkt uit een communiqué. In het communiqué wordt de urgentie van het probleem erkend en verklaard dat de landen, die geïnteresseerd zijn in de vis serij in de Noordzee, prioriteit moeten ver lenen aan de oplossing van het onder havige probleem. Voorts uitte de subcommissie haar be zorgdheid over het voortdurend gevaar waarin de „harmonieuze betrekkingen tus sen sommige leden van de NAVO" ver keren zolang nog geen voor alle geïnte resseerde landen aanvaardbare oplossing van de kwestie is gevonden. Engeland en andere Europese landen, die geïnteresseerd zijn in de visserij in de Noordzee, beschouwen het besluit van IJs land als „unilateraal" en hebben gewei gerd zich daarbij neer te leggen. (Van onze correspondent in Bonn) Voor de derde keer in drie weken is Zuidwest-Duitsland geteisterd door een waar onweer, waarbij hagelstenen vielen 'er grootte van een vuist. De neerslag in dit gebied was drie tot vier maal zo groot als anders in augustus. Het onweer richtte vooral veel schade aan in Württemberg. Baden en Franken. Er kwamen hier or kaanachtige buien voor, tegelijk met hagel buien, die grote schade aanrichtten. Men schat alleen in Franken de schade op enige miljoenen marken. Langs de Main, in de omgeving van Schweinfurt, zijn vele wijnbergen verwoest en fruitbomen zwaar beschadigd. In het gebied van de Main had de storm een snelheid van meer dan honderd kilometer per uur. Telefoon- en lichtmasten knapten af, daken gingen de lucht in en vensters werden ingedrukt. In een ziekenhuis nabij Stuttgart had een verpleegster, als bescherming tegen het onweer, een gewijde kaars neergezet in een kamertje waarin zuigelingen wer den verpleegd. De kaars zette evenwel de gordijnen en de bedden in vlam, waar door twee babies om het leven kwamen. Op de „Autobahn" bij Göttingen werden twee mensen die hun auto verlieten, die vastgelopen was tijdens de wolkbreuk, door de bliksem getroffen en gedood. (Reuter) Uit Zwitserland wordt ge meld, dat te Cully, nabij Genève, vogels zijrt gedood door grote hagelstenen. Ook in Italië ROME (UPI) Aosta en verscheidene alpendorpen in Noord-Italië zijn door aard verschuivingen en wegbreuken van de buitenwereld afgesneden door overstromin gen die het gevolg waren van mét onweer gepaard gaande zware regenval. Een per soon is gedood en elf onder wie vier toeristen worden vermist in de streek van Domodossola, nabij de Zwitserse grens, waar de rivier Diveria buiten de oevers ft getreden. In St. Vincente, aan de spoor lijn TurijnAosta, hebben honderd reizi gers in een klein hotel overnacht omdat hun trein wegens een aardverschuiving niet verder kon. In Rome heeft vanochtend een wolk breuk wat verfrissing gebracht na de hitte golf van de laatste weken, maar honderden kelders liepen onder. IJsland, dat met zijn unilaterale be sluit zijn territoriale wateren van vier mijl uit de kust op twaalf mijl uit de kust te brengen verscheidene NAVO- bondgenoten tegen zich in het harnas joeg, leeft goeddeels van een floreren de visexport naar RuslandHet tracht die blijkbaar op deze wijze nog verder op -te voeren. De IJslandse (communistische) minister voor de visserij, Ludvic Josepsson, heeft inmiddels verkiaard, dat elke poging om in de twaalf-mijlszone te varen beschouwd zal worden als een aanval op zijn land. Steun LONDEN (UPI) De Sovjet-Unie heeft IJsland een krediet tot 50 miljoen IJs landse kronen toegestaan voor de aankoop van vissersschepen in Oost-Duitsland, al dus heeft radio-Moskou bekendgemaakt. De looptijd van de lening is twaalf jaar, de rente twee en een half percent. Terug betaling zal geschieden in goederen. De krediet overeenkomst is dinsdag in Moskou - - -• r- n getekend. Vuilnisauto reed op kinderen in Een roltrommel-vuilnisauto van de Utrechtse Gemeentelijke Reinigingsdienst is dinsdag in de Spieghelstraat te Utrecht ingereden op een groepje kin deren, dat op het trottoir aan het spelen was. De driejarige Yvonne den Breejen raakte tussen de muur van een woning en de auto bekneld en werd op slag gedood. Het ongeluk ontstond toen de bijrijder de zachtjes voortrijdende vuilniswagen ge vaarlijk dicht een geparkeerde auto zag naderen en met het stuurwiel, dat buiten de cabine is aangebracht, de richting van de wagen wilde wijzigen. Hij geraakte daarbij met zijn mouw achter een hand- gashandle waardoor de wagen plotseling te veel gas kreeg en het trottoir opreed. De kinderen vlogen uiteen, maar de drie jarige Yvonne den Breejen kon niet zo snel wegkomen en werd door de stuurloze auto gedood. Op de Amsterdamsestraatweg te Utrecht is de 32-jarige motorrijder H. v. d. H. uit Utrecht op zijn motor door een personenauto aangereden en gedood. De 44-jarige J. A. S. is te Leeuwar den bij het einde van het tweede perron van het Leeuwarder N.S.-station onder een trein geraakt nadat hij zich op de rails had begeven. Beide benen werden hem boven de enkels afgesneden. Tijdens het vervoer per ambulance is de man overleden. De heer G. Weeghel uit Hattemerbroek is te N o o t d o r p op de spoorlijn Utrecht- 's-Gravenhage door een trein aangereden. De heer W. is naar het ziekenhuis St. An- toniushoeve te Voorburg vervoerd, waar hij korte tijd na aankomst is overleden. Hij behoorde bij een groep arbeiders die bezig waren een gasleiding onder de spoor lijn door te persen. Bij een poging om een auto te passeren is op de Marathonweg te Rotterdam de 25-jarige monteur R. Heidgen uit de Adrien Milderstraat met zijn motorfiets verongelukt. Op de Rijksweg UtrechtAmsterdam ge beurde hedenmorgen onder Breukelen omstreeks zes uur een ongeluk waarbij de bestuurder van een personenauto, de heer W. Verbon uit Utrecht, de dood vond. De heer Verbon is vermoedelijk overmand door slaap, tegen de achterzijde van- een voor hem rijdende vrachtauto gebotst. De auto reed over de middenberm heen en kwam daar in botsing met een andere uit de richting Utrecht komende vrachtauto; de bestuurder van de personenauto vond hierbij de dood. De vrachtauto's kregen slechts lichte schade. In de nacht van zondag op maandag is in Driehuis overleden ir. J. J. Lodder, in leven chef-materiaal en -corrossie-onder- zoek op het laboratorium van de Mekog te IJmuiden. Op 5 juli 1948 kwam ir. Lodder als ingenieur op het laboratorium bij de Hoogovens in dienst. Doordat zijn functie hem met veel mensen bij de Hoogovens in contact bracht, heeft zijn heengaan grote verslagenheid in het bedrijf, dat hij ruim 10 jaar diende, teweeggebracht. Bovendien genoot ir. Lodder grote be kendheid in Velsen omdat hij van de op richting van de Filmliga Velsen af, voor zitter van deze culturele vereniging is geweest. De Raad voor de Scheepvaart heeft van morgen uitspraak gedaan over de aanva ring van de Katwqkse kotter „Koningin Juliana" (KW 133) met de kustvaarder „Toni" op 28 april op de Noordzee. De aan varing is volgens de Raad geheel te wijten aan de schuld van de dienstdoende stuur man van de KW 133 J. v. D. uit Katwijk aan Zee. Hoewel de Raad de hoge leeftijd van v. D. in aanmerking heeft genomen, kon een ernstige correctie niet achterwege blijven. De Raad heeft de stuurman ge straft door zijn diploma als schipper zee visvaart in te trekken voor de tijd van vier maanden. Het oordeel van de Raad is, dat deze aanvaring moet worden geweten aan het in zeer ernstige mate falen van v. D. als dienstdoende stuurman aan boord van de „KW 133", belast met de wacht. Vast is komen te staan, dat, toen om 18.30 uur de matroos Van R., die als twee de man voor de wacht was aangewezen, naar de machinekamer ging om de motor te smeren en de dagtank bij te vullen en Van D. van hem het roer overnam, de „Toni" reeds enige tijd als koerskruiser aan stuurboord was waargenomen, terwql Van R. daar de peiling van de'„Toni" niet veranderde, reeds tegen Van D. had gezegd, dat de „KW 133" voor de „Toni" zou moe ten uitwijken. In plaats van hierop aan de „Toni" zijn volle aandacht te schenken, -heeft Van D. enige minuten later zonder verder aan de „Toni" te denken de brug verlaten om in de kombuis naar het eten te kijken, zoda* de brug geheel onbemand bleef. Onder deze omstandigheden is het niet te verwonderen, dat van de „Toni" af op de gegeven attentieséinen geen enkele reactie van de „KW 113" werd waargeno- BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: C. J. M. Müter-van der Velden, z„ Venusstraat 21, IJmuiden; A. W. Dekker-Entius, z., Kortenaerstraat 28, IJmuiden-Oost; L. Dalman-Keur, d., IJs- selstraat 31, IJmuiden; H. M. Krokkee- Draijer, d., Terburgstraat 26, Santpoort- Station; G. van der Laan-Reitsma, z., Trompstraat 149, IJmuiden; J. Visser- Verswijveren, z., Doodweg 37, Velsen-N.; N. de Vries-Hoogendoorn, 2 z„ Rijnstr. 36, IJmuiden; P. Bakker-Duijn, z., Schelde- straat 152, IJmuiden; J. Böekling-Ophuij- sen, z„ Grote Hout of Koningsweg 80, Vel- sen-Noord; J. M. van Leeuwen-van Lies hout, d„ Dietsveld 11, Haarlem; M. C. Gerrits-Offenberg, d., Woonwagenkamp te Velsen; M. Bangma-Wishart, d„ Wüstelaan 94, Santpoort; M. Stam-Kwant, d., Roemer Visscherstraat 125, Haarlem; L. Boonstra- van der Pijl, d., Lange Nieuwstraat 16, IJmuiden. OVERLEDEN: A. van Kampen, oud 23 jr., Iepenstraat 27, IJmuiden-Oost. men en dat, toen Van D. na enige minuten weer op de brug kwam, de schepen reeds bijna op elkaar zaten en een aanvaring niet meer kon worden voorkomen. Van heeft de motor nog op volle kracht achter uit gezet en ook de „Toni" heeft nog onder het geven van het signaal van 3 korte stoten op de fluit achteruit geslagen. Het mag een gelukkige omstandigheid genoemd worden, dat de schade, welke de schepen daarbij hebben opgelopen, beperkt is gebleven tot schade boven de waterlijn en dat de „Toni" haar reis heeft kunnen vervolgen, terwijl de „KW 133" naar IJmuiden is kunnen terugkeren voor reparatie. De Raad is zich wel bewust, dat het aan boord van kleinere vissersschepen niet te vermijden is, dat wacht wordt gelopen door personen, die aan boord een .taak hebben te vervullen als de machinekamer verzor gen of het eten klaarmaken en daardoor gedwongen kunnen zijn tijdens hun wacht de brug voor slechts korte tijd te verlaten, maar het mag nimmer voorkomen, dat, zoals in dit geval is geschied, beide met de wacht belaste bemanningsleden tegelijker tijd de brug verlaten. Een groep Vlamingen maakt een studie reis, waarbij als object is gekozen „De streekontwikkeling in Nederland". De studiereis geschiedt onder auspiciën van de Volkshogeschool te Bakkeveen. De Vlamingen worden vrijdag 22 dezer te 12 uur verwacht in het gebouw van het Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden. Zij zullen daar worden ontvan gen door de vice-voorzitter van de Velser Gemeenschap, ds. J. A. Tiemens. Na door 't gemeentebestuur van Velsen te zijn be groet, volgt een lunch. Om half een zal de heer J. M. Heere. technisch hoofdambtenaar bij de Dienst Openb. Werken, „spreken over „de Ontwik keling in de IJmond". Tijdens de thee zal er legenheid zijn tot het stellen van vragen. Van 34 uur: rondrit door Velsen en het bezoeken van enige objecten; toelichting door de heer J. H. Wijnberg. Te 5 uur: inleiding in het „Statenhuis" te Beverwijk door de heer H. Voorzanger, bedrijfsarts Hoogovens, over „de plaats van het bedrijf in de samenleving" met ver toning van de Hoogovenfilm „Uit vuur en vlam". Ook hierna zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Het verdere programma luidt: 18.15 uur warme maaltijd; 19.30 uur in de gemeente lijke Vergaderzaal, Smidt van Gelderstraat te Velsen-Noord, inleiding door de heer J. van Os van den Abeelen, voorzitter van de Stichting De Velser Gemeenschap, over „De Velser Gemeenschap en haar plaats in de culturele- en sociale opbouw van de ge meente Velsen"; 20.30 uur: koffie of thee en gelegenheid voor een gesprek over de behandelde onderwerpen; hierbij zullen enige personen uit het organisatiewerk worden uitgenodigd; 22.00 uur: sluiting door de voorzitter van de Velser Gemeen schap. (Van onze correspondent in Londen) De Londense busstaking heeft voor de transportbondleider Frank Cousins het verwachte staartje gekregen. In een bij tend rapport van elf pagina's heeft het Britse vakverbond, T.U.C., zonder enige terughouding onthuld, hoe groot het me ningsverschil tussen Cousins en zijn me de-vakbondsleiders destijds was. De breuk zo blijkt uit het rapport, kwam nadat de staking, die een belangrijk deel van de vakbondsleiders niet welkom was, een maand had geduurd en geen enkel uitzicht bood. Cousins polste de vakbondsleiders over de mogelijkheid ook de tankauto chauffeurs en de elektriciens bij de Lon dense ondergrondse te laten staken. Het antwoord was „dat zou de vakbonden in conflict met de regering brengen en een ramp betekenen voor de gehele vakbewe ging". Cousins had een hard antwoord ge vraagd en kreeg dan ook een hard ant woord. Zijncollega's vertelden hem, dat machtsvertoon geen succes zou opleveren, maar zelfmoord zou betekenen. Verder verklaarden zij, dat de busstaking niet beslissend was voor het gehele loonbeleid, zoals Cousins had beweerd. Eveneens was de T.U.C. het niet eens met Cousins' ver zoek om financiële steun aan de bussta kers, omdat dan iedere stakende bond dergelijke hulp zou kunnen vragen. De T.U.C. gaf echter toch zijn toestemming, zij het met een hard hoofd. De staking kostte Cousins' transport- bond vijftien miljoen gulden. Het bedrag aan geldelijke steun van andere vakbonds leden beliep 406.000.-. Het rapport, waaraan het merendeel van de Britse vakbondsleiders zijn goed keuring gaf, zal Cousins op het T.U.C.- congres, in september te Bournemouth moeilijke ogenblikken bezorgen en ver moedelijk heftige oppositie uitlokken van Cousins' aanhangers. De T.U.C.-leiders, die bepaald niet opgetogen zijn over Cou sins' hard en weinig doeltreffend optre den, verwachten echter dat hun rapport ook de instemming van het congres zal krijgen. WASHINGTON, (UPI) De Ameri kaanse marine heeft vandaag bevestigd dat schout-bij-nacht Hyman Rickover bij de terugkeer van de „Nautilus" in het vaderland namens president Eisenhower de bemanning van het eerste schip, dat onder de Noordpool is doorgevaren zal begroeten. Hij zal dit doen in de functie van persoonlijk vertegenwoordiger van de president. Tevens werd bevestigd, dat Thomas Gates, de étaatssecretaris van de marine, in een onderhoud met „Newsweek" heeft verklaard er zeker van te zijn, dat Rick over nog eens tot vice-admiraal zal wor den benoemd. (Er is in de Verenigde Staten enig ru moer geweest óver hef feit' dat Rickövér, degrote promotor der atoomduikb'oteh. wiens inzichten zegevierden, maar die ge passeerd werd bij bevorderingen, niet was uitgenodigd voor de recente feestelijke plechtigheid, welke in het Witte Huis in verband met het welslagen van de reis van de „Nautilus" is gehouden). PARIJS (Reuter) Het proces tegen zes Algerijnse Fransen, die worden be schuldigd van het organiseren van een aanslag op de opperbevelhebber der Franse troepen in Algerije, generaal Raoul Salan, is voor onbepaalde tijd uit gesteld wegens de gezondheidstoestand van de voornaamste beklaagde, dr. René Kovacs, die een blindedarmoperatie heeft ondergaan. Het proces, dat voor een Pa- rijse krijgsraad zou worden gevoerd, is 24 juli begonnen. Het werd toen, na een dag, verdaagd. Op 10 september zal dr. Kovacs opnieuw medisch worden onderzocht. De aanslag op Salan werd op 16 januari 1957 gepleegd met een zelfvervaardigde .bazooka" (anti-tankgeschutprojectiel) een „pantservuist" die werd afgescho ten vanaf het dak van een gebouw tegen over Salans hoofdkwartier. Hierbij vond een officier van Salans staf de dood. Een andere officier werd gewond. (UPI) In linkse kringen is men ge neigd het uitstel toe te schrijven aan in vloeden van rechtse kringen die direct of indirect bij de aanslag zijn betrokken. Maandag op zee Maandag werd om de noord tussen 57 en 58 noorderbreedte door de trawlers een bries gemeld. De vangsten waren goed met 400 tot 200 manden per dag. Er werd meest haring, makreel en schelvis scheep gehaald. De Medan deed een trek van 60 manden schelvis en makreel, de Amster dam een trek van 100 manden, waarbij 40 schelvis en 40 makreel en 20 haring; de Dirkje een trek van 30 kantjes haring, 20 manden makreel en 40^ manden schel vis en van de Van Hattem een trek van 200 manden makreel. De loggers en kotters op 't Zand vingen per etmaal van 150 tot 120 manden schel vis en gul. Een goede visserij! Voorts wer den van 25 tot 30 stuks kabeljauwen buit gemaakt. Dinsdag op zee Dinsdag stond er om de noord een harde bries. De meeste schepen waren tussen 57 en 58 noorderbreedte en vingen minder dan gisteren: 200 tot 250 manden schelvis, haring en makreel. De Amsterdam deed ondermeer een trek van 2 pakjes, de Dirkje een trek van 2 pakjes en de Van Hattem een trek van 3 pakjes. De loggers en kotters op de kust vingen van 60 tot 40 kg tong en 10 tot 20 manden schol per etmaal. Op 't Zand werd door de schepen van 90 tot 70 manden schelvis, gul en makreel gevangen. Ook bij de boeien P 5 en 6 wordt weer gevist. De tongvangsten waren hier goed: van 300 tot 200 kg en voorts een bijvangst van 5 tot 6 manden schol. Uit IJmuiden gingen gisteren ondermeer de Emma en Haarlem weer naar zee. De Medan kwam thuisstomen. Van de west kustvisserij is er weinig nieuws wegens de slechte ontvangst; de visserij is daar evenwel niet best. Haringvangsten Groep ADECO: KW 2—28. 5—34, 6—24, 138—13, IJM 75—30. IJM 283—11. Groep HAPAS: Kw 16—15, 19—2, 54—14, 70—11, 140—85. Groep RKP: KW 15—1, 43—24, 44—13, 85—60, 110—10, 20—3, 41—10, 78—4, 22—25, 45—20, 127—7, 175—25. Groep DUPA: KW 18—56, 48—6, 86—80, 95—9, 160—18, 151—29, 163—9. De gemiddelde vangsten van Schevenin- gen en Katwijk was 21 kantjes. Besommingen van heden VL 114 11.400, KW 32 17.700, IJM 78 1 690, IJM 19 6050, KW 35 860, „Vios I" lost nog. Ailanwater 16.500, VL 190 5600, KW 124 f 4300, IJM 54 8400, IJM 43 1350, KW 94 760. Officiële prijzen van dinsdag Heilbot f 3,10f 2, gr. tong f 4,50f 3,60, grm. tong f 4f 3,30, kim. tong f 2,70— f 2,40, kl. tong 1 f 2,70—f 2,30, kl. tong 2 f 2,50—f 2,10, tarbot 1 f 2,60—f 2, zalm f 5,10, alles per kg. Tarbot 4 f 37f 34, tongschar f 62, kl. tongschar f 40, kim. schol f 44, kl. schol 1 f 41—f 34, kl. schol 2 f 43—f 12, schar f 27f 10, bot f 12f 9, verse haring f 24 f 17.80. makreel f 17,40—f 9,60, gr. schelvis f 33f 20", grm. schelvis f 32f 19, kim schelvis f 28f 19, kl. schelvis 1 f 26f 15, kl. schelvis 2 f 24f 12, wijting f 16f 8, gr. gul f 30—f 22, mid. gul f 25—f 14, kl. gul f 22—f 20, kl. haai f 19—f 8, poon tjes f 8, kl. koolvis zw. f 21f 18, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw f 200f 67, gr. koolvis zw. f 76f 64, gr. koolvis wit f 80, gr. leng f 65f 60, alles per 125 kg. Officiële aanvoercijfers van dinsdag 85 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 5 k. tongschar en schartong, 110 k. schol, 30 k. schar, 20 k. bot, 1510 k. haring, 1635 k. makreel, 510 k. schelvis, 345 k. wijting, 488 k. kabeljauw en gul, 25 k. leng, 55 k. haai, 10 k. poon, 85 k. koolvis, 24 k. diver sen, totaal 4940 kisten vis. 5650 kisten Er werden vanmorgen 5650 kisten vis aangevoerd, waarvan 845 kleine kisten haring, 450 stijve kabeljauwen, 1000 kilo gram tongen, 150 kisten schol, 1300 schel vis, 450 wijting, 250 gul en kabeljauw, 250 koolvis, 2000 haring, 1100 makreel en 100 varia. De Franse schilder Gustave vraagt een half miljoen voor dit schilderij van prinses Margaret: Dame en violoncel. De prinses viert morgen haar 28ste verjaardag in Londen. Gustave zal dan wel als gewoonlijk in een voetbalshirt anno 1920 met zijn aftandse auto langs de wegen van de Rivièra rijden. De Vios (van de negende) kwam de pie ren binnen met 460 schelvis, 80 haring, 640 makreel, 40 gul en kabeljauw, 230 koolvis, 50 diversen, 400 kleine kisten haring en 10 kantjes. De Ailanwater (van de zevende) loste 80 schelvis, 360 haring, 80 makreel, 120 wijting, 40 gul en kabeljauw, 120 stijve kabeljauwen, 400 kleine kisten haring en 160 kantjes haring. De Sakina Martine KW 32 (van de achtste) meerde in de Vissers haven af met 800 haring, 40 wijting, 30 gul en .kabeljauw, 10 koolvis, 40 diversen, 45 kleine kisten haring en 200 kantjes. De rest van de vis werd aangevoerd door vleetloggers, kotters en kustvissers. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 102-112, kleine rijen kabeljauw 55-56, kisten grote kabeljauw 66-90, kool vis II 16-13, grote schelvis 26-30. middel schelvis 22-27, grootmiddel tongen 4-4.10, kleinmiddel tongen 3.10-3.50, tongen I 2.7Q- 2.80, slips 2.30-2.40, schol I 35-40, zetschol 40-48 en middelschol 48-51. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: kisten kleine kabeljauw 66-80, grote gullen 24-30, middel gullen 21-25, torren 16-19, zwarte koolvis 65-82, koolvis I 29-25, witte koolvis 80-84, lengen 61-62, kleinmiddel schelvis 18-25, pennen 14-20, braad 10-16, wijting 10-13, tongen I 4.10-4.60, schol II 29-34, schol III 11-22, haring 18-25 en makreel 14-18. Voor morgen Morgen worden verwacht de KW 82 met 120 kisten schelvis, 110 haring, 400 makreel, 35 wijting, 85 gul en kabeljauw, 150 stijve kabeljauwen en 110 kantjes haring; IJM 57 met 190 schelvis, 40 haring, 850 makreel, 20 gul en kabeljauw en 250 stijve kabel jauwen. Tevens zijn thuisstomend: de Amsterdam, de Dirkje en de KW 176. Westkust haring taboe De haringtrawlvisserij op de westkust van Engeland is zeer grillig. De trawlers van IJmuiden, Katwijk en Scheveningen hebben deze week niets gevangen. De trawler KW 81 had dinsdag van een gehele dag vissen slechts drie manden haring scheep gehaald. Er is wel haring, aldus schipper P. Plug, maar ze zwemt te hoog voor het trawlnet. Platvisaanvoer Aan de woensdagmarkt was een schrale aanvoer van platvis. De IJM 78 moest de reis afbreken wegens een defecte winch. De kotter loste van twee dagen vissen 10 kisten platvis. De Volendam 9, welke kust- kotter maandag was gaan vissen, loste aan de woensdagmarkt 10 kisten bot en 130 kilo tong en enkele kisten schol. Voorts waren er nog enige andere kustvissers en was er ook wat aanvoer van grove schol uit Den Helder. Advertentie Zij, die een paar echte nu of binnenkort nodig hebben, kunnen van deze speciale aanbie ding profiteren. Want deze schoentjes, gemaakt van het allerbeste materiaal, in laag en hoog model, verkopen wij nu GULDENS GOEDKOPER. Donderdagmorgen om half 9 begint de verkoop van in wit en gekleurd diverse maten van 4.95 voor ALLEEN DONDERDAG Zolang de voorraad strekt lange Nieuwstraat IJmuiden Marktplein In de Wijkermeerpolder kunnen de boeren maar heel slecht op gang komen met de oogst van hun landbouwprodukten. Door het ongunstige weer is de oogst toch al later dan normaal en nu staat men weer voor het feit dat het iedere dag regent. Over het algemeen staan de gewassen er maar matig voor; dit is nog een nasleep van de natte zomer van vorig jaar en het niet voldoende doorvriezen van de grond in de afgelopen winter. Zo ziet men de aardappelen, bieten en de verschillende graansoorten maar heel matigjes staan. Voor het eerst sinds een reeks van jaren zijn er dit jaar in de polder geen erwten geteeld voor de conservenindustrie. Wanneer straks de landbouwers ge schoolde arbeiders nodig hebben kan men een beroep doen op de in Spaarndam ondergebrachte „oogstcolonne", die groten deels uit Friese landbouwarbeiders bestaat. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7