Broederlijk Arabisch akkoord doorbreekt impasse in UNO Amerika voltooit opgeschorte wapenleverantie aan Irak Brits-Amerikaanse reactie is niet onwelwillend Handelsbalans in eerste halfjaar 1958 met meer dan f 1,5 miljard verbeterd HET WEER Haarlems Dagblad Dagen van luchtbasis der V.S. in Saoedi-Arabië geteld? Invoer met 17 percent verminderd Israel bedreigd Spaanse visser zou logboek van de „Hugo de Groot" hebben gevonden Amerikaans congres gereed met Euratoomwet DE NEDERLANDSE IN- EN UITVOER t WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Concessie A?e MORRIS fjeforei/otfóui// Het woord is aan Straaljager neergestort op Terschelling Ook een vliegtuig van de R.A.F. in zee gestort Vorstelijk gezin volgende week naar de Expo Onbestendig 73e JAARGANG No 36 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon lAdm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dulles heeft zich er lang tegen verzet dat de terugtrekking in de tekst zou worden vermeld. Voor de Verenigde Staten was dit detail bijna een zaak van nationaal presti ge gewordenDeze Assemblée was im mers bijeen geroepen om de indirecte agres sie aan de kaak te stellen waaraan Jorda nië en Libanon bloot zouden staan. Com munisten en vele Afro-Aziaten hielden evenwel vol dat het hoofdgevaar kwam van de aanwezigheid van Amerikaanse en Brit se troepen in het Nabije Oosten. Zou de resolutie de terugtrekking van deze troe pen als wenselijk voorstellen dan zo gevoelde Dulles het zou dit de indruk wekken van een veroordeling van de Ame rikaans-Britse actie. In de Noorse resolutie werd gewezen op het belang van een UNO-vredesmacht. Dit onderdeel wordt echter niet meer ge noemd in het Arabische ontwerp. De ont wikkeling, die thans waarschijnlijk lijkt, zal Hammerskjoeld een vrij gunstig kli maat garanderen, wanneer hij, op ver zoek van de Assemblée, zal trachten schik kingen te treffen voor het onrustige Na- bije-Oosten. Bovendien is het belangrijk dat thans bij de stemming de belangrijke Arabische landen niet tezamen met het communistische blok een nederlaag zul len lijden, die hen tot grotere vijanden van het Westen en tot grotere vrienden (of slaven) van de communisten zou hebben gemaakt. Thans is het mogelijk, dat iedere staat voor de resolutie zal stemmen of dat alleen de communistische landen zich van stemming zullen onthouden. Het lijkt dat de wereld staat aan de vooravond van de dag, waarop pais en vree op aarde weerkeren. Zulks temeer, daar de conferentie te Genève over de mogelijkheden tot controle op kernproe ven een bevredigend einde nadert en Washington wellicht een tijdelijke stopzet ting van de proefnemingen zal aankondi gen. Het zou echter slechts een illusie kun nen blijken, want men moet niet verge ten, dat in Libanon het politieke getij reeds ten gunste van Nasser is gekeerd en dat ook Jordanië zij het dan hopelijk zon der revolutie zigh geleidelijk kan aan sluiten bij de eenheidsbeweging in de Ara bische wereld. Een grotere eenheid onder de Arabieren bedreigt de positie van Is rael in toenemende mate. Vandaar dat het in de aanbrekende periode dwingend noodzakelijk zal zijn dat de grote mo gendheden, inclusief de Sovjet-Unie, zich bereid zullen verklaren de grenzen tussen Israel en de Arabische landen te garan deren. Washington is op het ogenblik ech ter nog steeds niet geneigd Moskou zo veel zeggenschap in het Nabij Oosten toe te kennen. Critici van het Amerikaanse be leid komt dit voor als een kortzichtige po litiek. De kapitein van de Spaanse treiler „Joseph Lopez" uit San Sebastian heeft medegedeeld, dat een onbekend vissers vaartuig, thuishorende in Vigo, per radio heeft medegedeeld het logboek van bet K.L.M.-vliegtuig „Hugo de Groot" uit de oceaan te hebben opgevist. Onderzocht wordt, welk vissersvaartuig dit is geweest. De leden van de commissie van onder zoek, die op het ogenblik nog in Shannon vertoeven, bleken van de mededeling op de hoogte te zijn, doch konden het bericht niet bevestigen. De commissie heeft in de loop van woensdag verhoren afgenomen van dege nen, die bij de afhandeling van de „Hugo de Groot" in de nacht van woensdag op donderdag van de vorige week op het vliegveld Shannon betrokken zijn geweest. De Nederlandse deskundigen zijn voorts nog steeds bezig gegevens te verzamelen voor het officiële onderzoek naar de oor zaak van de ramp, dat in Nederland zal geschieden. Elke conclusie omtrent de oor zaak van de ramp wordt in dit stadium van het onderzoek als voorbarig be schouwd. De heer A. W. Fournier, adjunct-inspec teur van de Rijksluchtvaartdienst, en de heer G. van Messel, hoofd Bureau Veilig heid van de K.L.M., keren zaterdag van Shannon naar Schiphol terug. Majoor jhr. De Beaufort van de rijkspolitie blijft voor lopig nog in Ierland. Het Amerikaanse congres is gereedge komen met de behandeling van het wets ontwerp inzake de Amerikaanse hulpver lening aan Euratoom voor de bouw van kernenergiecentrales die tegen 1961 een p'roduktiecapaciteit van 1 miljoen kw per jaar zullen hebben. Het wetsontwerp werd naar president Eisenhower ter onderteke ning gezonden. In het Huis van Afgevaardigden werd geen debat over de wetgevende maatre gelen gevoerd. Goedgekeurd werd door beide huizen de overeenkomst, die in mei te Brussel werd ondertekend, over de sa menwerking van de Verenigde Staten met Euratoom en een voorstel tot beschik baarstelling van 328 miljoen dollar voor de hulpverlening in verschillende vormen aan Euratoom. Enkele weken geleden bestond in poli tieke kringen nog ernstige twijfel, of de wetgevende maatregelen nog wel voor het reces van het congres zouden kunnen wor den goedgekeurd. (Reuter) ALS GEVOLG VAN EEN DALING in de invoer is de totale omvang van de Neder landse buitenlandse handel in het eerste halfjaar 1958, vergeleken met de overeen komstige periode van het vorig jaar met 8 percent verminderd. Deze afneming hing deels samen met een lager prijspeil bij in- en uitvoer, deels met een kleiner volume van de handel (in casu de invoer). De handelsbalans onderging als gevolg van een en ander een opvallende verbetering, namelijk met meer dan 1,5 miljard. Het gunstiger dekkingspercentage van de invoer, dat hieruit voortvloeide, bleef alleen nog achter bij dat in de eerste halve jaren van 1952 en 1953 toen de Nederlandse economie zich in een enigszins vergelijkbare conjunctuurfase bevond als gevolg van de terugslag na de Korea-hausse. invoer uitvoer saldo invoer dekkings fin miljoenen guldens) uitvoer percentage le halfjaar 1956 6800 5350 1450 12.150 79 le halfjaar 1957 8075 5600 —2475 13.675 69 le halfjaar 1958 6725 5825 900 12.550 86V2 Talrijke folkloristische groepen uit verschillende steden en gewesten hebben gisteren de Nederlandse dag op de Expo voor Nederlandse en Belgische autori teiten gedefileerd. De Scheveningse vissersvrouwen in hun fraaie kledij hadden veel bekijks. (Men zie ook pagina 3). Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks BAGDAD, (UPI). Met het Ame rikaanse vrachtschip „Navigator" zijn vandaag de eerste Amerikaanse mili taire voorraden sedert de staatsgreep in Irak aangekomen. Het schip liep de haven van Basrah binnen, enkele uren nadat premier Kassem had ver klaard, dat Amerikaanse militaire uit rusting op weg was naar het land. Een woordvoerder van het State Departe ment, in Washington verklaarde, dat het Amerikaanse opleidingsprogram voor de politie in Irak, overeengeko men met het oude bewind, wordt voortgezet. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat bepaalde bestaande orders, die Irak in Engeland heeft lopen zullen worden uitgevoerd. De woordvoerder kon niet zeggen, wanneer de levering van „de lichte militaire uitrusting" zal geschie den. Er zijn volgens hem „veel formali teiten" nodig om verscheping mogelijk te maken. Op een persconferentie verklaarde pre mier Kassem van Irak woensdag dat de eerste zending Amerikaanse wapens sinds de staatsgreep op weg naar Irak is. Kas sem zei dat Irak met elk land goede be trekkingen wenst. „Er is daarom geen re- Advertentie WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000- I re pagina DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S den waarom we deze militaire hulp niet zouden aanvaarden", aldus de premier. Hij wilde niet zeggen of Groot-Brittannië de basis Habbaniya in de toekomst nog zal mogen gebruiken. Hij ging ook niet in op de vraag, of het bureau van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst weer zal mo gen openen. Toen hem door communistische ver slaggevers werd gevraagd wat hij dacht van de Amerikaanse en Britse „agressie in de Libanon en Jordanië", antwoordde hij: „ik geloof dat deze troepen zich op vriendschappelijke wijze uit deze landen zullen terugtrekken". WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag bekendgemaakt, dat het Amerikaanse militaire hulpprogram aan Irak is opgeschort toen het revolutionaire bewind op 14 juli de macht aan zich trok. De nieuwe regering heeft volgens het Amerikaanse ministerie niet verzocht om hervatting van het program. Enige onderdelen van militaire uitrus tingen, die op weg waren naar Irak toen de revolutie uitbrak, waren afgeleverd. Maar verdere leveranties van dit soort worden thans niet gedaan, aldus het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder van het State Depart ment sprak met nadruk een bericht tegen, dat het Amerikaanse militaire hulppro gram voor Irak wordt voortgezet. Het hoofdkwartier in Bagdad van de Amerikaanse militaire steungroep, die gevormd werd nadat de twee landen in 1954 de steunovereenkomst getekend had den, werd op 14 juli gesloten en staat nog onder Iraakse militaire bewaking. Met be sprekingen over voortgaande militaire hulp, door Washington aangeboden, wenst de Iraakse regering voorlopig nog te wil len wachten. Bagdads proces De eerste van de 108 aanhangers van het oude regime in Irak, die thans in Bag dad terechtstaan, de vroegere wnd. staf chef generaal-majoor Ghazi Daghastani, is er thans van beschuldigd de leiding te hebben gehad van een ondergronds wer kende groep in Syrië, die door de Ameri kanen betaald zou zijn. De naam van een zakenman in Bagdad met een Amerikaans paspoort, werd in verband met deze ondergrondse beweging genoemd. Het is John Halkias een ge naturaliseerde Amerikaan van Griekse af komst, die in Bagdad geboren is. De ge tuige zei, dat hij in de winkel van Halkias betaald werd voor het ondergrondse werk, dat hij deed. Halkias wordt sedert zondag door de po litie vastgehouden, maar er zijn nog geen beschuldigingen tegen hem uitgebracht. Volgens de Amerikaanse ambassade in Bagdad bezit Halkias niet langer de Ame rikaanse nationaliteit. Hij heeft in het be gin van het jaar de Iraakse nationaliteit aangenomen. Belofte aan Nasser? NEW YORK (Reuter) Volgens de correspondent in Cairo van de „American Broadcasting Company" heeft kroonprins Faisal van Saoedi-Arabië deze week bij zijn besprekingen met president Nasser beloofd, dat Saoedi-Arabië het vertrek van de Amerikanen van de luchtbasis (Van onze correspondent in Washington) NEW YORK Het ziet er naar uit dat alle Arabische staten broederlijk een resolutie zullen indienen die in feite een geamendeerde Noorse resolutie zal zijn, doch waarvoor zij eer en voorrang zullen verwerven. De Eritten zouden zich reeds met een schets van de Arabische resolu tie akkoord verklaard hebben, en Dulles heeft woensdagmiddag een onverwacht bezoek aan Washington gebracht om de nieuwe situatie met Eisenhower te be spreken. De verwachting is dat ook de Verenigde Staten bereid zullen zijn de Arabische resolutie te steunen. Dit is waarlijk een opzienbarende wending in deze spoed-Assemblee. Gaat alles zoals thans verwacht wordt, dan zullen de Verenigde Staten een kleine concessie doen teneinde een ordelijke ontwikkeling van het Nabije Oosten te helpen bevor deren en het werk van Hammarskjoeld aldaar te verlichten. De tientallen redevoeringen die gisteren werden afgestoken, waren stellig niet we reldschokkend. In de kamer van Ham merskjoeld en in het zaaltje, waar de Ara bische Liga een besloten vergadering hield, werden evenwel spijkers met kop pen geslagen. Aan het begin van de dag was het reeds duidelijk geworden dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië wel licht akkoord zouden gaan met wijzigingen in de Noorse resolutie, indien de leden van de Arabische Liga daar eensgezind mee naar voren zouden komen. Hoe groot Hammerskjoeld's aandeel is geweest bij het tot stand brengen van deze eventuele overbrugging van de kloof tussen het Wes ten en het Nabije Oosten, wordt nog ge heim gehouden, maar in ieder geval is zijn activiteit in deze dagen zeer groot ge weest. De secretaris-generaal werkte nauw samen met. Engen, die de Noorse re solutie indiende, maar hij moet daarbij tevens beseft hebben dat zijn taak heel moeilijk zou worden indien hij naar het Nabije Oosten zou moeten vertrekken op grond van een resolutie, die aangenomen zou zijn met een minimale meerderheid en tegen de wens van de Arabische staten. Het lag daarom voor de hand dat Ham merskjoeld een bredere steun zou zoeken voor het document dat de Noor had opge steld. Twee uur lang hebben de hoogste ver tegenwoordigers van de tien Arabische staten in het geheim vergaderd. Aan het einde van deze bijeenkomst stond Malik, de minister van Buitenlandse Zaken van Libanon, met een arm om de schouders van de Egyptenaar Hassoena, secretaris generaal van de Arabische Liga. Veel wilden Hassoena en Malik aanvan kelijk niet zeggen over het resultaat van de bijeenkomst der Arabische staten, van wie sommige tot voor zeer kort per radio de meest onvriendelijke dingen over el kaar gezegd hebben en een ondermijnen de actie tegen elkaar hebben gevoerd. Na enig aandringen kwam het „hoge woord" er uit. Zij hadden een ontwerp-resolutie opgesteld en zouden telegrafisch het fiat hunner regeringen vragen. Men hoopt de resolutie vandaag te kunnen indienen. In antwoord op de vraag of dit een geheel nieu we resolutie zou zijn, zeide Malik „neen". Het stuk zou wel verschillende nieuwe ele menten bevatten. Later bleek dat in grote lijnen de Noorse resolutie was gevolgd. De Arabische staten verklaren eikaars on schendbaarheid te zullen respecteren. Voorts spreken zij de wens uit, dat Ham merskjoeld regelingen zal treffen tenein de een vroegtijdige terugtrekking van de vreemde troepen mogelijk te maken. Het is te hopen, dat deze bewoording zo zal blijven gehandhaafd. Het is een geluk kige formulering omdat men er in kan le zen, dat terugtrekking van de troepen op dit ogenblik niet mogelijk is en dat de UNO de toestand eerst moet stabiliseren. Bo vendien kunnen de Amerikanen er uit af leiden, dat de juistheid van hun ingrijpen op die manier indirect erkend wordt. Dit maakt het hun gemakkelijker een zekere concessie te doen. De indruk overheerst dat de Verenigde Staten er thans akkoord mee zouden gaan, dat de terugtrekking van de troepen in de resolutie zelf zou worden vermeld. Dit moet worden beschouwd als „de concessie" van Amerikaanse zijde. Advertentie BARIELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEE. 717162 TWEKA STRAND - BADKLEDING Dahran zal eisen, als de huidige overeen komst over die basis in 1962 afloopt. De correspondent verklaarde, dat hij dit in Egyptische regeringskringen had verno men. De kroonprins zou aansluiting van Saoe di-Arabië bij de Verenigde Arabische Re publiek hebben aangeboden, maar Nasser zou geen federatie willen met een land waar nog buitenlandse militaire bases zijn. Daarop zou Faisal hebben beloofd, dat het contract met de Verenigde Staten niet zal worden verlengd. De vermindering van de invoer in het eerste halfjaar 1958 beliep 17 percent, maar als men rekening houdt met de opge treden prijsdaling, was de teruggang klei ner, namelijk ongeveer 12 percent. Deze toch nog vrij aanzienlijke inkrimping van het invoervolume is toe te schrijven aan de afgenomen bedrijvigheid. Fluctuaties hierin plegen immers via de voorraden sterke invloed op de omvang van onze in voer uit te oefenen. De sterkste percentue le terugslag onderging hierbij de import van de industriële eindprodukten. Deze daling had vooral betrekking op investe ringsgoederen en auto's (inclusief onder delen), maar ook de import van consump tiegoederen, zoals weefsels en kleding, liep duidelijk terug. ge andere produkten vrijwel op het peil van het le semester 1957. Aannemende dat de binnenlandse oogsten niet tegenvallen zal de te verwachten reactie op deze ho gere importen waarschijnlijk in de tweede helft van dit jaar alsnog een duidelijker af neming van de invoer in de landbouwsec tor leiden. De daling van de invoer, die in het twee de kwartaal van het vorige jaar, na een lange periode van vrijwel ononderbroken stijging intrad is blijkbaar in het tweede trimester van 1958 tot stilstand gekomen. De import van industriële consumptiegoe deren, zoals textiel, gaf na de correctie voor seizoeninvloeden, zelfs weer enige toeneming te zien. Indien de invoer zich dit jaar verder op het (gecorrigeerde) niveau van het tweede trimester handhaaft, zal in 1958 een volumedaling ten opzichte van 1957 optreden van ongeveer 10 percent. De uitvoerstijging 303e JAARGANG No 189 Jean-Jacques Rousseau: Het geduld is bitter, maar de vruchten ervan zijn zoet. Piloot redde zich met schietstoel Een straaljager van de vliegbasis Volkel (N.B.) is vanmorgen omstreeks kwart over tien in de bossen van Formerum op Ter schelling neergestort, nadat de piloot, ser geant Nieberg, met een schietstoel het vliegtuig verlaten had. De straaljager behoorde tot een formatie van vier die terugkwam van een vlucht naar Skandinavië. Bij een vlucht op lage hoogte boven de Noord vaar der op Ter schelling kreeg nummer drie moeilijkheden met de motor, zodat de piloot zich genood zaakt zag het vliegtuig te verlaten. Hij kwam vrijwel ongedeerd op de Landerumer Heide neer, maar heeft vermoedelijk wel een shock. Het vliegtuig stortte neer in de bossen ten noorden van Formerum. Na een explosie op de grond brandde het geheel uit. Het Engelse radiokuststation Humber Radio heeft om twaalf uur gemeld, dat aan de Engelse oostkust een vliegtuig van de R.A.F. in zee is gestort. Het wrak moet op ongeveer 110 mijn ten westen van IJmuiden in zee liggen. De scheepvaart is verzocht uit te zien naar overlevenden. Het is nog niet bekend hoeveel personen zich aan boord van het vliegtuig bevonden. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier Prinsessen zullen in de loop van de volgende week voor enkele dagen naar Brussel vertrekken voor een tweede bezoek aan de Expo. Dit bezoek zal de Koninklijke Familie geheel in cognito afleggen. De reis naar de Belgische hoofdstad zal worden gemaakt, zodra Koningin en Prins met hun gezin van de vakantie aan de Middellandse Zee zijn teruggekeerd. Een duiker, die op de bodem van de Westerschelde bij Vlissingen het wrak van de daar onlangs gezonken kust vaarder „Corale" onderzocht, ontdekte tot zijn verbazing in een der ruimen een enorme walvis, een zo genoemde Butskop. Het dier, dat blijkbaar door een scheur in de scheepswand naar binnen was gezwommen, had daarbij nogal wat letsel opgelopen. Het moest worden afgemaakt. Waarschijnlijk zal men nu de dode Butskop binnenkort in het Natuurhistorisch Museum te Leiden kunnen bekijken. den gehouden met de minder gunstige al gemene conjuncturele situatie. Deze laat ste blijkt onder meer uit het geheel achter wege blijven van een stijging in de West- europese uitvoer in de eerste helft van dit jaar. Opgemerkt zij tenslotte, dat bij handha ving van de in het tweede kwartaal bereik te exportomvang over geheel 1958 reeds een hoeveelheidsaccres ten opzichte van 1957 zal worden bereikt van 5 a 6 percent. Gezien het vrij stationaire verloop van de landbouwexport valt het niet te verwonde ren, dat de geconstateerde stijging van de uitvoer vooral betrekking heeft gehad op industriële produkten 9 percent) waar bij nog valt op te merken, dat het nadelig effect van de lagere afzet naar Indonesië met name bij deze-produkten zijn invloed heeft doen gelden. Staalexport De geconstateerde stijging van de indus triële uitvoer had een algemeen karakter. Alleen enkele produkten, waarvan de uit voer naar Indonesië belangrijk was (b.v. katoenen weefsels), bleven hierbij ten achter. Een uitschieter werd gevormd door de ijzer- en staalexport, die naar hoe veelheid met meer dan 30 percent opliep. Deze ontwikkeling heeft echter voor een deel betrekking op de uitbreiding van het veredelingsverkeer met West-Duitsland. De invoer van industriële grondstoffen, halffabrikaten en brandstoffen, die bijna de helft van onze Invoer vormt, nam in de verslagperiode in dezelfde mate af als de totale invoer. Hier verdient vooral de ver minderde invoer van hout, textielgrond- stoffen, garens, tinerts (Indonesië), ijzer, staal en kolen vermelding. Een uit zondering vormde de sterk gestegen in voer van aardolieprodukten, die onder meer valt te verklaren uit een belangrijke toeneming van het industriële verbruik. De invoer van agrarische grondstoffen en voedingsmiddelen was minder gevoelig voor het neergaande Verloop. Dit bleef na melijk zij het mede onder invloed van in cidenteel hoge invoeren van granen en eni- De uitvoer is in het eerste halfjaar 1958 ten opzicht van het eerste halfjaar 1957 naar waarde met 4 percent gestegen. Naar hoeveelheid was het accres echter groter en beliep het ongeveer 7 percent. Deze stijging krijgt nog meer reliëf, indien men rekening houdt met het wegvallen van een groot deel van onze afzet naar Indonesië, gelijk aan ongeveer 2 percent van onze totale uitvoer. De vermindering in het stijgingstempo van onze export, waardoor dit zelfs achter kwam te liggen bij dat van de andere Westeuropese lan den, is in de loop van 1957 en 1958, toen de binnenlandse bestedingen tot een lager niveau terugvielen, weer omgeslagen in een sterker exportaccres. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Weinig verandering in tem- peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1