IJsland ziet twaalfmijlszone als een levenskwestie THALIA Vanmorgen in de en op zee Arend Reym J Blank Esdoorn bankstel Eetkamer Carla f 625.- f 695.- 7ft.6*krvf flugter Lanser verrassend eerste in de onderlinge competitie van „Kijk-Uit" Groep Vlamingen was gast van de Velser Gemeenschap DE BEURS Mogelijkheid van uittreden uit NAVO van gisteren „Streekontwikkeling in Nederland" Verkoop op Schiphol van belastingvrije auto's Kerkelijk nieuws Radio-Mercur zal golflengte wijzigen Burgerlijke Stand van Velsen Kotter UK 22 voerde in IJmuiden grote steur aan De plannen voor een crematorium in Den Haag Nieuwe stap in de school kwestie te Little Rock np auto- en UC motorrijschool Uw kostuum binnen 1 dag gereed OLD CLOTHES NEW Nederlandse referenten op ruimtevaartcongres ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 OP DE LAATSTE DAG VAN EEN VIJFDAAGSE studiereis door Nederland, waarbij vooral de streekontwikkeling voör de tweeëntwintig deelnemers onder leiding van de bestuurssecretaris der Centrale Raad Bedrijfsleven in België, de heer J. Vandewalle, de belangstelling had, heeft de groep Vlamingen een bezoek aan Velsen gebracht. De studiereis werd gehouden onder auspiciën van de Volksschool Allardsoog te Bakke- veen in Friesland en in samenwerking met de Stichting Lodewijk de Raet te Brussel. In het Cultureel Gebouw is het gezelschap omstreeks een uur verwelkomd door de vice-voorzitter van de Stichting De Velser Gemeenschap, ds. J. A. Tiemens. Na de lunch heeft de heer J. M. Heere, technisch hoofdambtenaar bij de dienst openbare werken in Velsen gesproken over de ontwikkeling in de IJmond en heeft de heer J. H. Wijnberg een toelichting gegeven tijdens een rondrit per autobus door de gemeente Velsen. Tegen de avond hield de bedrijfsarts van Hoogovens, dr. H. Voor zanger een voordracht over „De plaats van het bedrijf in de samenleving" en was de voorzitter van de Velser Gemeenschap de heer J. van Os van den Abeelen in de avonduren aan het woord over „De sociaal culturele opbouw in de gemeente Velsen". Er bestond telkens gelegenheid om in discussie te treden, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. In zijn beschouwing is de heer J. M. Heere eerst de ontwikkeling van de IJmond in het verleden nagegaan. Hij heeft verteld hoe in 1876 de eerste sluis openging en zich nadien steeds meer personen hier vestigden om werkzaam te zijn bij de sluizen, bij de douane of in de visserij. Door de bouw van de Noordersluis en het gegraven Noordzee kanaal waren de voorwaarden aanwezig voor een dynamische ontwikkeling van het IJmond-gebied. De papierfabriek werd ge sticht en in 1922 kwamen daar de Hoog ovens bij. Vooral na de laatste wereld oorlog groeide het Hoogovenbedrijf sterk, zodat nieuw personeel moest worden aan getrokken en nieuwe woonkernen moesten gaan ontstaan. Het streekplan kwam tot stand, waarin de toekomstverwachtingen voor de streek van de IJmond staan. In de middaguren heeft het gezelschap een rondreis door de gemeente Velsen ge maakt en daarbij ondermeer een bezoek gebracht aan het bejaardentehuis W. F. Visserhuis, de Ned. Herv. Kerk Bethlehem- kerk en een flatgebouw. Omstreeks vijf uur kwam men bijeen in het Statenhuis te Beverwijk, waar voor de gasten de Hoog ovenfilm „Uit vuur en vlam" werd ge draaid en de heer H. Voorzanger, bedrijfs arts van Hoogovens, sprak over de plaats van het bedrijf in de samenleving. Hij be handelde daarbij vooral het aandeel van de bedrijven in de maatschappelijke op bouw in de IJmond, daar de bedrijven niet alleen een economische taak hebben te ver vullen, maar ook een opbouwende taak in deze streek. De initiatieven uit de samen leving worden gesteund en het bedrijf denkt mee om tot een oplossing te komen voor de problemen, die er bestaan in deze streek. De heer Voorzanger vertelde iets over de redenen, dat het bedrijfsleven steun verleent aan hen, die in de samen leving in de IJmond vorm willen geven aan dit samenleven. De bedrijven nemen zelf geen initiatie ven op dit terrein, daar men van mening is, dat het menswaardig wónen ook moet betekenen, dat men er ook de verantwoor delijkheid voor aanvaardt. De hulp van de bedrijven is ondermeer verleend bij het sociaal wetenschappelijk onderzoek in de IJmond, in het buurthuiswerk en in de recreatie. „Velser Gemeenschap" Des avonds kwam het gezelschap in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Smidt van Gelderstraat in Velsen-Noord bijeen om te luisteren naar een inleiding van de voorzitter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van Os van den Abeelen, over „De Velser Gemeenschap en haar plaats in de Naar het ANP verneemt zal volgende week een begin worden gemaakt met de onmiddellijke aflevering op de luchthaven Schiphol van belastingvrije auto's voor in Europa aankomende K.L.M.-passagiers, aangezien thans voor alle problemen op administratief en fiscaal gebied door het ministerie van Financiën een oplossing is gevonden. De bedoeling is, dat zo spoedig mogelijk in een der garages op Schiphol een toonzaal wordt ingericht, terwijl de mogelijkheid wordt overwogen om in het Atoomgebouw, nog voordat dit verbouwd zal worden, een afgesloten gedeelte be schikbaar te stellen om daar een keur van Europese wagens neer te zetten, waaruit de aanstaande koper dus een keus zal kunnen doen. De toekomstige koper van een nieuwe wagen op Schiphol kan binnen het kwar tier wegrijden om zijn tocht door Europa te beginnen. Op de nieuwe wagen zal een G.N.-plaat (G.N. betekent Geen Neder lander) worden bevestigd, terwijl voorts het kentekenbewijs en het carnet voor elke wagen tevoren in gereedheid worden gebracht. Een vertegenwoordiger van de KNAC zal assistentie op Schiphol verlenen teneinde de buitenlandse toeristen gratis aan documenten te helpen. Speciaal voor de Amerikaanse toerist heeft deze nieuwe faciliteit nog twee be langrijke voordelen. Door de auto op Schiphol te kopen kan hij gebruik maken van de bedragen, welke hem ten dienste staan om tot aan een van te voren vast gesteld maximum het in Europa gekochte produkt vrij van belasting in de Verenigde Staten in te voeren. Voorts bestaat voor hem de mogelijkheid op gemakkelije wijze de auto na afloop van het Europese bezoek als gebruikte wagen naar Amerika te laten verzenden. Chr. Geref. kerk Beroepen te Aldergrove (Brits Colum bia) D. Slagboom te 's-Gravenzande. Geref. gemeenten Tweetal te Zoetermeer JVL Blok te Rijs- sen en P. v. d. Bijl te Rhenen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wirdum J. M. Willemsen te Gieten - te Nijland M. J. J. Bonting, pred. bij de Presb. Church te Perth (West- Australië), voorheen te Rijnsburg, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Veere-Kleverskerke L. Wieringa, kand. te Amersfoort. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar ten Post M. Doornbos, kand. te Wormer. Geref. gemeenten Tweetal te Capelle a. d. IJsel H. v. Gilst te Dirksland en W. C. Lamani te Grand- Rapids (U.S.A.). Geref. kerken Bedankt voor Nieuw-Vennep A. Broek te Groningen-Noord. culturele en sociale opbouw van de ge meente Velsen". Op uitvoerige wijze zette de heer Van Os van den Abeelen de taken van de verschillende secties van de Velser Gemeenschap uiteen en gaf een gedegen overzicht van de problemen, waarmee men in Velsen maar ook in de IJmond te wor stelen heeft. De heer Van Os vertelde dat de Velser Gemeenschap langzaamaan een eigen filo sofie krijgt over de taak en de plaats van het verenigingsleven en de bevolking in het geheel van de ontwikkeling. „Hoewel de V.G. een grote onafhankelijkheid heeft, bestaat er toch een voortdurende samen werking met het gemeentebestuur". Het grote winstpunt van de V. G. was naar de mening van de inleider dat een groep mensen over de religieuze en poli tieke scheidingen heen elkaar heeft leren kennen en waarderen in het belang van de gemeenschap. Advertentie Autor ij school „IJ M U I D E N" Gedipl. instr. FR. ROOTRING Zeeweg 275 Telefoon 5050 TEVENS LUXE VERHUUR Advertentie hel theuler met de beste films vertoont HEDENAVOND en ZONDAG 7 en 9.15 uur en MAANDAG t.m. WOENSDAG 8 uur ROMY SCHNEIDER zoals u haar het liefste ziet in DE LIEFDESROMAN VAN EEN KONINGIN in prachtige kleuren met Magda Schneider en Adrian Hoven Na de grote „SISSY'-successen ver tolkt de bekoorlijke Romy Schneider nu de meisjesjaren van Koningin Victoria van Engeland op betoverende en romantische wijze a.l. KOPENHAGEN (UPI) De radio-om- roep, die van een Panamees schip buiten de Deense wateren uitzendingen naar Denemarken verzorgt, is voornemens haar golflengte te wijzigen om eventuele be schuldigingen van het storen van de offi ciële Deense en Zweedse radioprogramma's te voorkomen. Naar verluidt zal radio- Mercur zijn golflengte veranderen nadat het program met de Deense pianist-komiek Victor Borge op 26 augustus is uitgezon den. Reden van de verandering van golf lengte is een geschil met de Deense PTT. BEVALLEN: M. Geijteman-Zwartveld, d.. Van Poptaplantsoen 13 rd.. IJmuiden; H M. «af makers-De Vlugt, d., Spilbergenstraat 12, IJmui den; M. W. van der Wurff-De Valk, z., Ooster- duinplein 13, IJmuiden-O.; A. M. den Rooijen- Van der Burg, z., Sparrenstraat 36, IJmuiden-O,, A. van Schoor-Visser, d., Popelstraat 14, IJ mui- den-O.; C. Schouten-Bruisschaart, z.. De Lu- meijstraat 5, IJmuiden-O.: W. M. van der Geest- Baak, z., Obistraat 69, Haarlem; E. Wustefela- De Graaf, d., Molenveltlaan 28, Santpoort; S. van Eenennaam-Winzmann, z., Wüstelaan 9, Sant- poort-Station; G. C. Hoogzaad-Van der Vlugt, Hagelingerweg 88, Santpoort. ONDERTROUWD: A. A. Gerritsen, Hoofdstraat 202, Santpoort, en G. M. Prins, Hoofdstraat 202, Santpoort; G. A. Petri, Stokdijkkade 31, Naald wijk, en G. de Boer, Van Nieuwkoopstraat 30, I.Jmuiden-O.; J. van Henten, Tasmanstraat 16, IJmuiden, en J. Kruiswijk, Homburgstraat 16 rd., IJmuiden, t. a. Lange Nieuwstraat 407, IJmui den; J. H. Buis, Daltonstraat 13, IJmuiden, en A. F. van der Grijn, Kennemerlaan 167, IJmui den; W. van der Meulen, Fahrenheitstraat 12, IJmuiden, en R. M. Strobbe, Van Nidekstraat 3, Velsen-N.; H. Leguit, Meerstraat 11. Beverwijk, en L. Oostveen, Duinvlietstraat 120, Velsen-N. GEHUWD. W. C. Aardenburg en W. C. C. Blüm, Wijk aan Duinerweg 79, Beverwijk; G. Keus en R. J. Leijenaar, Meeuwenlaan 51, IJmuiden; R. A. Koone en M. P. A. Mooij, Willebrord- straat 1, IJmuiden; C. J. van Loon en J. van Raan, Stokmansplantsoen 11, IJmuiden; J. Ver dikt en F. Velde, IJmuiderstraatweg 136, IJmui den. OVERLEDEN: M. Gravemaker, 78 jr., echtge note van C. Gouda, Kennemerlaan 21, IJmui den; A. J. W. Nooij, 76 jr., weduwnaar van E. M Bakker, Willemsbeekweg 70, IJmuiden-O.; P. Keur, 58 jr., echtgenoot van C. Barnhoorn. Kon. Wilhelminakade 57 rd, IJmuiden. Zaterdag aan de markt De aanvoer te IJmuiden bestond zater dagmorgen uit ruim 3500 kisten vis, waar bij 250 kisten schelvis, 120 wijting, 100 gul en kabeljauw, 310 verse haring, 920 ma kreel, 300 diversen, 700 schol, 800 tong en 160 stuks stijv kabeljauwen. Van de kust waren 55 kotters binnen met platvis. Voorts verschenen: de KW 80 (van 3 aug.) met 180 kisten schelvis, 60 haring, 840 ma kreel, 100 wijting, 70 kabeljauw en gul, 100 stuks stijve kabeljauwen en 90 kantjes gezouten haring; de VL 199 met 100 kisten haring, 50 makreel, 200 diversen en 385 kantjes gezouten haring en de KW 176 met 100 kisten diversen en 300 kantjes ge zouten haring. Naar het buitenland De export nam vanmorgen de regels en kisten kabeljauw af. De regels grote kabel jauw deden 94, kleine 49 tot 46, kisten gro te kabeljauw 72 tot 75. Grote en middel schol noteerden 56 tot 64, zetschol maakte 44 tot 53, schol I 36 tot 46. De grootmiddel tong ging van de hand voor 3 tot 3,40 per kg, de kleinmiddel en tong I voor 2,50 tot 2,70 en de slips voor 2,30 tot 2,50. De tarbot noteerde per kg 3 tot 3,20. Het binnenland in Er stond vanmorgen een en een kwart kist hake in de hal. Per kist van 125 kg noteerde deze hake 218. De verse haring ging weg voor 18 tot 28 en makreel voor 12 tot 14. De kisten kleine kabeljauw deden 65 tot 73, gullen 26 tot 14, zwarte koolvis 64 tot 69, koolvis I 25 en de 2 19. De grote schelvis leverde op 16 tot 20, grootmiddel 19 tot 20, grote braadschelvis 10 tot 15, kleinmiddel 17 tot 19, pennen 13 tot 17 en de braadschelvis 10 tot 15. De wijting ging van de hand voor 10 tot 14. de grote tong voor 4,70 tot 5 per kg en de schol 2 en 3 voor respectievelijk 25 tot 32 en 14 tot 24. Aan de maandagmarkt Voor de maandagmarkt was de Arie Ouwehand thuisstomend met 300 kisten schelvis, 45 haring, 40 wijting, 750 makreel, 100 stuks stijve kabeljauwen en 90 kantjes gezouten haring. Ook de Ada VL 7 kan aan de maandagmarkt worden verwacht. Oudste boten zijn vervolgens de KW 81 van 9 augustus, de KW 73 van 12 augustus en de Job Gouda, Beatrice, Wiron 2 en KW 123 van 13 augustus. De haringvangsten De Katwijkse en IJmuidense drijfnet- loggers meldden in de nacl._ van vrijdag op zaterdag de volgende vangsten: Groep ADECO: 2 met 6, 5 met 80, 6 met 70. 23 met 50, 25 met 4. 138 met 38, 147 met 12, I.JM 75 met 5 thuisstomend, IJM 283 met 6. Groep HAPAS: 16 met 3, 47 met 5, 54 met 7, 70 met 2, 140 met 60, 168 met 50, 170 met 5. Groep RKP: 15 met 20, 43 met 1, 44 met 7 thuisstomend, 85 met 7, 97 met 2, 110 met 1, 20 met 26, 41 met 29, 78 met 0, 22 met 20, 45 met 60, 175 met 70. Groep DUPA: 18 met 2, 48 met 26, 86 met 0 thuisstomend. 37 met 70, 95 met 58, 130 met 70, 151 met 70, 163 met 24 kantjes. De gemiddelde vangsten van de Scheve- ningse vloot en de Katwijkse schepen wa ren respectievelijk 17 en 27 kantjes. Contract Wij vernemen, dat de Nederlandse Bond van Haringhandelaren deze week tot over eenstemming is gekomen met Oost-Duits- land voor de levering van 70.000 kantjes gezouten haring. Het contract zou waar schijnlijk vandaag worden getekend. Reeds eerder sloot de bond een contract af met Israel voor de levering van 22.000 kantjes haring. De contracten worden later dan in vorige jaren afgesloten, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de koelhuizen van Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen vrijwel vol zijn en men dringend om ruim te verlegen zit. Tot en met 16 augustus heeft de aanvoer van gezouten haring in Nederland uit 233.924 kantjes bestaan tegen 232.907 kantjes in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De export was in die pe riode van 1957 42.308 kantjes groot en thans 56.604 kantjes. Sleepje De kotter KW 35 heeft vrijdagavond in de Vissershaven te IJmuiden binnenge sleept de IJmuidense kotter IJM 44. De IJmuidense kotter had op de visgronden onder de kust motorschade opgelopen. Vrijdag op zee Vrijdag was het om de noord goed weer. De meeste schepen visten tussen 58 en 56 graden noorderbreedte. De vangsten wa ren niet best: 200 tot 175 manden schelvis, makreel en haring per etmaal. De „Post boy" meldde een trekje van twee pakjes, de „Golfstroom" haalde van twee trekken 40 manden haring scheep en de „Deining" van één trek 40 manden haring. De loggers in het Farndeep vingen van 60 tot 40 kantjes haring per etmaal. De loggers en kotters op de kust vingen iets meer dan op voorgaande dagen. De dag vangsten bestonden uit 150 tot 80 kg tong en 15 tot 25 manden schol per etmaal. De loggers en kotters op het Zand hadden vangsten van 60 tot 40 manden schelvis en gul en voorts 60 tot 40 stuks kabeljauwen Een Katwijkse kotter meldde een uitzon derlijke vangst: 250 manden schelvis en gul. De loggers en kotters bij de boei P 5 hadden dagvangsten van 250 tot 200 kilo tong. Hier werd geen schol gevangen. Uit IJmuiden ging vrijdag onder meer de trawler „Allanwater" naar zee. Besommingen van heden KW. 176 f 2410; KW. 80 18.950; KW. 19 3690; VL. 199 4800. Schipper Brands en zijn bemanning van de Urker viskotter UK 22 hebben vanmor gen voor een vis in de IJmuidense visual 636,betaald gekregen van de groot handelaar, de firma P. Jongejan. Het be trof hier een grote steur, die 2,70 meter lang was en 150 kg woog. Het diertje bracht dus 4,per kg op. De steur werd door schipper Brands dinsdag op de vis gronden onder de kust buitgemaakt. Men heeft nog getracht het beest in leven te houden, maar na twee dagen gaf de steur de geest. Het vangen van een steur van deze afmetingen en met dit gewicht komt zelden voor. Een kleiner exemplaar werd ongeveer tien jaar geleden ook door schip per Brands scheep gehaald. Ook de Katwijkse vleetlogger KW 19 zorgde vanmorgen bij de eerste afslag in de vishal voor een bezienswaardigheid. De logger ving tijdens deze reis in de nacnt van donderdag op vrijdag een zeehond, die ongeveer anderhalve meter lang was. Toen de bemanning het dier ontdekte overleed de zeehond bij het scheep komen van de vleet. De zeehond bracht vanmorgen 131 op van de groothandel firma A. van Gel der te IJmuiden. B. en W. van 's-Gravenhage hebben de gemeenteraad mededelingen gedaan naar aanleiding van de bezwaren, die de Ver eniging voor Facultatieve Crematie en de Vereniging voor Crematie A.V.V.L. bij de gemeenteraad hadden ingediend tegen de eenvoudige opzet van het crematorium, dat de Haagse Crematoriumvereniging wil stichten op het terrein van de begraaf plaats Nieuw Eykenduynen. B. en W. ver klaren, dat bij het besluit van de Kroon van 8 oktober 1957 om verlof te verlenen aan de Haagse Crematoriumvereniging tot het oprichten van een crematorium alle bepa lingen van de Wet op de Lijkbezorging in acht zijn genomen. De opzet van het op te richten crematorium voldoet aan de eisen, welke naar de opvatting van de be voegde autoriteiten aan een dergelijke in richting dienen te worden gesteld. Indien de plannen voor de bouw en voor de instal latie voldoen aan de bepalingen van de Woningwet en van de Bouw- en Woonver- ordening van Den Haag en een vergunning op grond van de Hinderwet wordt ver leend, kan de uitvoering van de zijde van de gemeente niet worden verhinderd. Ten aanzien van het oprichten van een geheel nieuw crematorium te 's-Graven hage, zoals de vereniging voor Faculta tieve Crematie en de Vereniging voor Cre matie A.V.V.L. dit wensen, delen B. en W. mede, dat naar hun mening uit planolo gisch oogpunt een aanvaardbare plaats hiervoor aan te wijzen is in het gebied, waarvoor het uitbreidingsplan Ocken- burgh in voorbereiding is. De moeilijkheid hierbij is dat dit uitbreidingsplan als zoge naamd Kroonplan door Gedeputeerde Sta ten dient te worden vastgesteld. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse vereniging ter behartiging van de belangen van kleurlingen (NAACP) heeft het Opperste Gerechtshof verzocht het jongste besluit van het Hof van Beroep van St. Louis nietig te verklaren. Het Hof van Beroep had op verzoek ingestemd met opschorting van zijn arrest, waarbij uit stel van de invoering van onderwijs aan blanken en negers aan de middelbare school te Little Rock niet werd toegestaan. De opschorting geschiedde om de tegen standers van de rassenintegratie de ge legenheid te geven bij het Opperste Ge rechtshof in beroep te gaan. (UPI) De gouverneur heeft in ant woord op een vraag van een Britse journa list of hij van oordeel was dat de kwestie Little Rock bevorderlijk was voor het pres tige van de Verenigde Staten in buiten land, geantwoord: „Wanneer de verslag gevers niet voortdurend de feiten hadden verdraaid zouden wij niet aan critiek heb ben blootgestaan". Advertentie HAGELINGERWEG 134 SANTPOORT Telefoon 02560 8930 Gediplomeerd door ANWB KNAC -FNOP KNMV Advertentie WIT ETALEREN; met „Pullman" kussens in de kleurcombinatie grijs, rood, petrol compleet met tafel - zeer exclusief dressoir, esdoorn - teak 4 stoelen, schuimrubber, Zweedse stof in petrol en grijs bijpassende ronde tafel met tuimelblad MARKTPLEIN LONDEN, (UPI) De IJslandse am bassadeur in Londen, Kristinn Gudmunds- son, hield vrijdag een persconferentie, waarin hem de vraag werd gesteld of IJs land zich uit de NAVO zou terug trekken indien Engeland de kwestie „hard aan pakt". Hij antwoordde met „ja, ik denk, dat IJsland zich dan zal terugtrekken uit de NAVO." Hij verklaarde niet te weten wat er ge beuren zou wanneer de Britse trawlers zich in de 12-mijlszone van IJsland wagen nóch of IJslandse kanonneerboten het vuur op de Britse vaartuigen zullen ope nen. In antwoord op de vraag of IJsland de Verenigde Staten om bescherming zou vragen tegen Britse agressie, antwoord de de ambassadeur „waarom niet" en grinnikte. Intussen verklaarde de IJslandse am bassadeur in Bonn Helgi P. Briem dat hij een compromis inzake de kwestie niet mo gelijk acht. Ambassadeur Helgi P. Briem, zeide dit in een interview met United Press Interna tional. Hij deelde mede, dat IJslandse schepen opdracht hebben gekregen het binnenvaren van de IJslandse territoriale wateren door gewapende Britse schepen téverhinderen. De mogelijkheid dat hier bij wapens worden gebruikt achtte hij niet uitgesloten. Hij wees erop, dat de uitbreiding van de territoriale wateren tot 12 mijl buiten de kust een „bestaanskwestie" is voor IJs land, omdat 95 tot 97 percent van de uit voer uit vis bestaat. Daarom zag hij geen kans op een compromis. Ook was het IJs landse besluit noodzakelijk gemaakt door dat er teveel gevist werd in de IJslandse wateren. De maximum toelaatbare vangst in de IJslandse wateren was ge steld op 600 miljoen ton per jaar. Maar om dat in de laatste tijd zoveel buitenlandse schepen in deze wateren gingen vissen be- De slotpartjjen in de tweede groep van de onderlinge competitie bjj de IJmuider- schaakclub Kjjk-Uit hebben voor een var- rassende ontknoping gezorgd. Noch P. Heidenreich, noch H. v. Nieuwenhuizen of W. Doornenbal is als eerste door de finish gegaan, maar hun concurrent op de ach tergrond, M. Lanser, bleek over de Deste eindspurt te beschikken. Dat hij hierbij een reglementair winstpunt tegen één van zijn naaste concurrenten, H. van Nieuwen huizen, ontving was misschien een mee valler, maar maakte zijn prestatie er niet minder verdienstelijk om. Voordien ver sloeg hij namelijk reeds P. Heidenreich en toen H. van Nieuwenhuizen enkele malen vergeefs op zich liet wachten was er voor de wedstrijdleiding geen reden meer een reglementaire beslissing uit te stellen. Bovendien betrof het hier een reeds afge broken partjj. Toch doet men er goed aan in den ver volge toe te zien dat ook in de tweede groep de competrtie regelmatig en vlot verloopt opdat een vlotte afwikkeling ver zekerd is. De verdere uitslagen in groep twee luidden: W. DoornenbalW. Deelder remise; A. ZeijlmansW. Doornenbal 0—1; H. v. NieuwenhuizenJ. Plugboer remise. De volgende eindstand is nu ontstaan: M. Lanser 21 W. Doornenbal 21 P Heidenreich 21 H. v. Nieuwenhuizen 21 H. Aarts A v. d. Plas J. A. Stals J. Plugboer A. Zeijlmans W. Deelder J. Verlaak J Reinhout 21 21 21 21 21 21 21 11 9 10 9 5 5 8 5 4 4 I 4 9 8 6 8 11 11 5 8 10 8 7 5 3 4 5 4 5 5 8 8 7 9 13 2 13% 13 13 13 10' h 10'/* 10% 9 9 8 4% 6'/s Door een zeer sterke eindspurt is J. Wal erin geslaagd de laatste plaats in groep drie te ontlopen. Deze weinig begeerde plaats wordt in de eindrangschikking door C. Abspoel en C. Gravemaker gedeeld. Beiden kwamen een halve punt tekort op A J. van Niekerken, P. A. Peek en J. V/al. De laatste uitslagen luidden: W. v. d. Berg J. v. d. Doel remise; W. v. d. BergJ. Wal 01; C. GravemakerW. v. d. Berg remise; C. GravemakerJ. Wal 01; C. Advertentie zonder prijsverhoging KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 GravemakerA. J. van Niekerken 10; W. v. d. HoekC. Gravemaker 10 en J. WalC. Gravemaker remise. Deze uit slagen brachten de volgende eindstand tot stand: M. J. Warnez 22 16 2 4 17 E van Egten 22 15 3 4 16% G. Boerrigter 22 14 4 4 16 J v. d. Doel 22 9 4 9 11 W. v. d. Hoek 22 8 6 8 11 S. Kistemaker 22 7 6 9 10 W. v. d. Berg 22 4 U 7 9% A J. van Niekerken 22 6 5 11 8% P. A. Peek 22 7 3 12 8% J. Wal 22 6 5 11 8% C. Abspoel 22 6 4 12 8 C Gravemaker 22 5 6 11 8 De laatste partij in groep vier tussen D. E. Franke en W. Kalis eindigde in een overwinning voor W. Kalis. De uitslag was overigens van geen enkel wezenlijk belang meer. De nieuwe onderlinge competitie zal in september beginnen. Op het negende congres van de Interna tionale Astronautische Federatie, dat van 24 tot en met 30 augustus in Amsterdam wordt gehouden, zullen de volgende Ne derlandse deskundigen op het gebied van de ruimtevaart een voordracht houden: prof. dr. J. Jongbloed (Utrecht) over „me dische overdenkingen over reizen van de ruimtevaart", dr. ir. J. M, J. Kooy (Bre da) over „het vooruit vaststellen van de baan en het besturingsvraagstuk van een meertrapsraket", ir. A. Lopes Cardozo (Den Haag) over „automatisering bij de navigatie van ruimteschepen", ir. J. J. de Kier (Den Haag) over „de graad van nauwkeurigheid van optische navigatie-in- strumenten", dr. A. J. M. Wanders (Ven- lo) over „fysische omstandigheden op de planeet Mars" en ir. J. H Houtman (Dor drecht) over het „toepassen van straalmo toren tijdens het eerste gedeelte van het opstijgen van een raket". Naaf bekend worden vele voordrachten gehouden over voortstuwingssystemen en de daarvoor benodigde brandstof, het hoofdthema van dit congres. De voor dracht van ir. Houtman valt onder deze categorie, Naar de ambassade van de Sovjet-Unie te 's-Gravenhage desgevraagd heeft medege deeld zal een delegatie van acht personen, onder leiding van professor Leonid Se- dov, het te Amsterdam te houden negende internationale ruimtevaartcongres bijwo nen. De delegatie komt zaterdag met een toestel van de „Aeroflot" op Schiphol aan. droeg de vangst verleden jaar in totaal meer dan een miljard ton, waarvan slechts de helft door IJslandse vissers zelf was gevangen. (Reuter) De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Gudmundsson, heeft in antwoord op een vraag van een journa list verklaard, dat de kwestie van uittre ding van IJsland uit de NAVO, als de En gelsen binnen de twaalfmijlszone blijven vissen, in zijn land nog helemaal niet ter sprake is gekomen. Hij zei dit naar aanlei ding van de verklaring van de IJslandse ambassadeur in Londen, dat een dergelij ke stap niet uitgesloten is. In Parijs gaat inmiddels het overleg on der auspiciën van de NAVO voort. Men verwacht dat de partijen tenslotte tot een compromis zulllen komen omdat zij beide bij een conflict teveel te verliezen hebben. NEW YORK Het koersverloop was onregelmatig stij gend. De aandelen sloten beneden de hoogste dagwaarden, die halverwege de beurs in alle grote sectoren winsten te zien hadden gegeven. De staalwaarden waren williger dan de overige groepen in de industriesector. National Steel en Youngstown Street and Tube noteerden bijna 2 dollar hoger. U.S. Steel kwam met een dollar winst op een nieuwe hoogte punt. De koperwaarden moesten grond prijsgeven. De olie-, auto- en chemie- waarden waren onregelmatig. De farma ceutische fondsen avanceerden. De Spoor wegen behielden een deel van de vroeg gemaakte Winsten. De omzet van 2.660.000 overtrof die van donderdag met 160.000 aandelen. Van de 1185 verhandelde fond sen sloten er 534 hoger en 379 lager. Het industriegemiddelde kwam van 507,10 op 508,28; dat voor Spoorwegen van 132,18 op 132,96 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 78,00 op 78,03. (UPI) AMSTERDAM De beurs sloot de week af met een vaste stemming. Hier hebben ongetwijfeld de hogere slotkoersen van Wall Street toe bijgedragen. Door het eenstemmig aan vaarden van de Arabische resolutie over het Nabije Oosten in de algemene verga dering der Verenigde Naties, was men op het Damrak van oordeel dat hierdoor een ontspanning in de wereldpolitieke situatie is ingetreden. Op het scheppen van rust in de olierijke gebieden aldaar en de vaste tendentie voor de oliewaarden in New York, waren aandelen Kon. Olie in Am sterdam aan de vaste kant. Het herstel van de vorige dag voor deze aandelen zette zich verder voort. De prijs schommelde fond de 170.70, hetgeen een winst ten opzichte van de slotkoers van de vorige dag van ongeveer twee gulden betekende. De han del bleef, in verband met het naderende lange weekeinde klein. Aandelen Philips lagen op 323% als een muur in de markt. Aangezien er de laatste tijd op en boven de driehonderd percent vrij veel materiaal werd verkocht, zijn de verkooplimites in grote mate opgedroogd. Hierdoor over heerst de vraag het aanbod en dit werkt begrijpelijkerwijs een koersstijging voor deze aandelen in de hand. De winst be droeg ongeveer twee punten; die voor de converteerbare obligaties Philips één punt. Unilever ontmoette middenkoersvraag en was bij de opening op 383% zes pun ten beter. Introduetiegeruchten van certi ficaten Unilever op de Westduitse beurzen blijven aanhouden. Hieraan wordt nog toe- toegevoegd, dat het officiële introductie tarief van 3 percent verlaagd zal worden. Het Philipsconcern ondervond indertijd bij de introductie van zijn aandelen in West- Duitsland een dergelijke tegemoetkoming. De hoge openingskoers kon echter niet behouden blijven en viel terug tot 381. AKU handhaafde zich op ongeveer 200 en de handel in deze hoek was belangrijk kleiner dan de vorige dag. KLM werd, in gevolge Wall Street, twee gulden hoger getaxeerd. Op de gepubliceerde bonusgeruchten van dé KPM was blijkbaar vraag losgekomen. Deze scheepvaartaandelen verbeterden op nieuw ongeveer drie punten, terwijl ook de overige waarden in deze sector een tot drie punten boven de vorige dag uitkwamen. Van de cultures ontmoetten certificaten Deli wederom vraag; zij waren op onverklaar bare wijze ongeveer vier gulden hoger. HVA verbeterde één punt. De staatsfond sen waren verlaten. Aandelen Heineken werden op 382 (378) vernomen; deze aan delen hebben de laatste veertien dagen een flinke koersstijging ondergaan op her- kapitalisatiegeruchten. Prolongatie 3% percent. (ANP).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13