Russische atleten legden vrijdag beslag op vier Europese titels Resultaten uit Stockholm Holland versloeg Friesland op laatste dag van Sneekweek Om de Europese bridgetitel Sport tijdens het weekeinde DE EUROPESE ATLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN Nederlandse dames allen uitgeschakeld Grote belangstelling voor Italiaanse voetbalpool Solo-ceremonie Petrosian leidt weer in Bad Portoroz Om de Europese roeit it els Mej. Luderus tweede in heat skiff dames Kanaalrace vannacht begonnen Australiërs verbeterden wereldrecord 4 x 100 m. Voetbal Volleybal Handbal Waterpolo Honkbal Cricket Cricket Regen onderbrak de vijfde testmatch t\ D A b 2 a A U G U S 'I US 1 9 S 8 9 De ceremoniën protocolair volgen elkaar in Stock holm tijdens de atletiekkampioenschappen met steeds kleinere tussenpozen op. En bij vrijwel iedere huldiging is nu langzamerhand tenminste één Russische atleet be trokken. De suprematie van de Russische deelnemers en deelneemsters is vrijdag zeer duidelijk geworden: van de acht titels, die betwist werden (vijf bij de heren en drie bij de dames) kwamen er vier in het bezit van Russen. De totale winst werd daardoor na 21 nummers acht gouden medailles, elf zilveren en tien bronzen. Met de Nederlandse ploeg daarentegen wil het maar niet lukkende achterstand op het buitenland is daarvoor eenvoudig te groot geworden. Onze sprinters hand- haafden zich vrijdagmorgen goed in hun series 200 meter, daarna in de halve finales kwamen zij er niet meer aan te pas. De discuswerper Cees Koch was met drie worpen uitgeschakeld, Peter Nederhand was één der eerste geëlimineerden op de 110 meter horden en voor de Hagenaar Meindert Blankenstein eindigde deze kampioenschappen reeds in de series van de 1500 meter. Neen, de oogst was niet groot: alleen onze dappere tien kamper Eef Kamerbeek ea Ab Hofstede doorstonden hun eerste test, respectievelijk op de 110 meter horden en op het nummer hink-stap-sprong. Maar zij zullen voor de komende dagen geen enkele illusie hebben. De nummers, die jarenlang de parade- paardjes van de Nederlandse atletieksport zijn geweest de sprintnummers voor da mes zijn dus op de zesde Europese kam pioenschappen een grote deceptie gewor den. Op de 100 meter waren onze meisjes reeds woensdag of donderdag uitgescha keld. Vrijdag werden zij uit de strijd van de 200 meter geworpen. Kansloos. Hannie Bloemhof eindigde als derde in de eerste halve finale, met een ruime achterstand op het Britse meisje June Paul en de Duitse debutante Hannelore Sadau. Voor Ria van Kuik en Nanni Haase waren er bij de an dere races vijfde plaatsen. Er was ge hoopt op een finaleplaats voor onze natio nale kampioene, maar die zat er toch be slist niet in. De eindstrijd zal gaan tussen twee Russinnen Zabelina en de rossige It- kina, June Paul, de Poolse Barbara Janis- zewska, die een zeer sterke race liep en de Duitse meisjes Sadau en Christa Stub- nick. Wij schreven het reeds na de vijfkamp: Galina Bystrova is een voortreffelijke at lete. De veelzijdige Russin heeft deze uit spraak vrijdag nogmaals nadrukkelijk be vestigd. Want na een enerverende finale won zij het nummer 80 meter horden voor de Duitse favoriete Zenta Koop Gastl en Gisela Birkemeyer. Zo kwam zij dus voor de tweede keer in twee dagen tijd op de hoogste trede van het ere-platform. Onze landgenote Willy Bakker-Cysouw had uiteraard in dit milieu van topatleten geen kans. Reeds bij de eerste horde lag zij dui delijk achter op de overigen en ondanks en thousiast verweer bleef zij dat. De Duitser Manfred Germar liep in de halve finales van de 200 meter heren een uitstekende race. Met de armen ontspan nen langs het lichaam hangend, en zonder Vele kleintjes maken één grote. Dank zij de 100 lires amper 60 cent die 6 miljoen Italiaanse voetballiefhebbers wekeljjks offeren aan de nationale voet balpool maakt deze toto van het Italiaanse Olympische Comité jaarlijks een winst van 9.000 miljoen lire, dat is ruim 54 mil joen gulden. De opbrengsten van 1958 en 1959 maar liefst 108 miljoen gulden zal het Italiaanse Olympische Comité gebrui ken om Rome vóór 1960 te veranderen in de stad met de meest moderne sport accommodaties. Nieuwe sporthallen, een modern voetbalstadion, een wielerbaan en een aantal zwembaden waar 20.000 toe schouwers de wedstrijden kunnen volgen, worden reeds gebouwd. De belangstelling voor de pool is nog steeds groeiende. De organisatoren hopen derhalve dat in het eerste kwartaal van het nieuwe seizoen het record, dat een onbekende wedder in 1954 vestigde door een bedrag van 243.557.331 lire (bijna an derhalf miljoen gulden) belastingvrij te winnen, zal worden verbeterd. In de laatste 12 jaren heeft de toto een bedrag van 137.027.922.402 lire (ruim 822 miljoen gulden) aan prijzen uitgekeerd. De vreemdste ondervinding deden de organisatoren onlangs op, toen op het formulier van de winnaar in plaats van diens naam de code „PS 256" stond Ver meld. Langdurige nasporingen wezen uit dat dit het nummer was van een politie agent, die zijn contrölestrookje had ver loren en niet wist dat hij de pool gewon nen had. De leden van het poolcomité bleven uiterst voorzichtig, pas na een uitgebreid handschrift-onderzoek kon de gelukkige politieman zijn lires in Rome in ontvangst gaan nemen. zich ook maar een moment werkelijk te forceren, maakte hij zijn concurrenten tot figuranten, zelfs Konovalov en de gevaar lijke Noor Nielsen. De Tsjech Mandlik, die fellere tegenstand ondervond, kwam overi gens tot de snelste tijd: 21.0 sec. Het lopen van Germar was echter niet het enige hoogtepunt van deze dag. Ook het niveau van de finale tussen de hordenspecialisten op de 400 meter stak ver boven dat der ove rige duels uit. De strijd ging vooral tussen de slanke Rus Yuri Lituev en de onstui mig toegejuichte Zweed Trollsaas. De Zweed liep in de laatste meters nog sterk op zijn rivaal in, maar werkelijk bedrei gen kon hij hem toch niet meer. Fris Onder de overige nieuwe kampioenen bevond zich Evgeni Maskinsov, de win naar van de 50 km. snelwandelen. Volko men fris, de armen juichend omhoog kwam de Rus het stadion binnen, alsof de moeilijke tocht niets van hem had ge vergd. Toen ging hij rustig op zijn gemak naar de prestaties der vèrspringsters kijken en vervolgens wachtte hij op nummer twee de Italiaan Pamich. De Pool Jerzy Chromik heeft laten zien, dat het wereldrecord op de 3000 meter steeplechase, dat hij enkele weken geleden vestigde slechts aan hem kan toebehoren. Geen ogenblik heeft de 25-jarige atleet in de finale de leiding uit handen gegeven. Voortdurend heeft hij strijd geleverd, die het publiek in extase bracht. Weliswaar ging de Pool de laatste ronde in met een van inspanning verkrampt gezicht, maai de achter hem lopende Rus Semjon Rhis- hin schudde toen ook al moedeloos met het hoofd. Tegen dit geweldige lopen kon hij niet op. Topklasse Meindert Blankenstein dus in zijn serie op de 1500 meter uitgeschakeld voor de fi nale. En dat was geen wonder, wat deze vier series te zien hebben gegeven aan strijd tussen lopers van werkelijke top klasse is eenvoudig prachtig geweest. De 3.40.8 van de Fin Vuorisalo, de 3.47 .van Ron Delany, de 3.42.3 van Waern en de 3.49 voor de Tsjech Jungwirth betekenden, dat het stadion van Stockholm zondag zon der twijfel uitverkocht zal zijn wanneer de finale wordt gelopen. Blankenstein kwam tot de voor Nederlandse begrippen goede tijd van 3.50.2 als vijfde door de finish ach ter de Rus Pipine, die zich met 3.49.3 even min kwalificeerde. En dan te weten, dat de serie, waarin de Hagenaar liep, de lang-r zaamste was. Zelfs de Duitser Clau Richt- zenhain, tweede tijdens de Olympische Spe len van Melbourne, werd onder de voet ge lopen. Kees Koch heeft zich niet onder de eer ste zes kunnen plaatsen. De Rotterdamse De uitslag van de finale van de 400 meter horden luidt: 1. en Europees kampioen: Lituev (Rusl.) 51,1 sec. 2. Trollsuas (Zwe den) 51,6 sec 3. Galliker (Zwits.) 51,8. 4. Farrell (G.B.) 52,0. 5. Yulin (Rusl.) 52,3. De uitslagen van de series van de demi finales van de 200 meter heren luiden: Eerste serie: 1. Delecour (Fr.) 21,3 sec. Tweede serie: 1. Mandlik (Tsj.sl.) 21,0 sec. Derde serie: 1. Germar (Dl.) 21,2 sec. De uitslag van de finale van het polsstok hoogspringen luidt: 1. en Europees kam pioen: Landstroem (Finland) 4,50 meter. 2. Preussger (Duitsl.) 4.50 meter. 3. Butalov (Rusland) 4.50 meter. De uitslag van de finale van de 3000 meter steeple luidt: 1. en Europees kam pioen Chromik (Polen) 8.38.2. 3. Rzhishin (Rusl.) 8.38.8. 3. Hueneker (Duitsl.) 8.43.6. Achttien atleten, onder wie de Nederlan der Hofstede, hebben zich geplaatst in de finale hink-stap-springen. De kwalificatie- eis was 14,60 meter. De Nederlander kwam tot 14,64 meter. De grote verrassing was dat de Rus Vitold Kreer, die in wedstrijden reeds tot 16 meter is gekomen, nu er niet in slaagde zich te kwalificeren voor de eindstrijd en niet verder kwam dan 14,50 meter. De uitslagen van de series 1500 meter luiden: Eerste serie: 1. Vuorisalo (Finl.) 3.40.8. Tweede serie: 1. Delany (Ierl.) 3.47.0. Derde serie: 1. Waern (Zweden) 3.42.3. Vier de serie: 1. Jungwirth (Tsj.sl.) 3.49. Onze landgenoot Blankenstein eindigde op de vijfde plaats met 3.50.2 en is dus uitgeschakeld. De uitslag van de finale 50 km snelwan delen luidt: 1. en Europees kampioen: Mas- kinskov (Rusl.) 4.17.15,4 (nieuw wereld record). 2. Pamich (It.) 4.18. 3. Weber (Did.) 4.19.58,6. De uitslag van de finale discuswerpen heren luidt: 1. en Europees kampioen: Piatkowski (Polen) 53,92 meter. 2. Artarski (Buig.) 53,82 meter. 3. Trusenev (Rusl.) 53,74 meter. Onze landgenoot Koch bezette met een worp van 50,97 meter de tiende plaats. De uitslagen van de halve finales 200 meter dames waren: Eerste halve finale: 1. June Paul (G.B.) 24 sec. 2. Hannelore Sadau (Did.) 24,1 sec. 3. Hannie Bloemhof (Nederland) 24,7 sec. Tweede halve finale: f. Christa Stubnick (Did.) 24,2 sec. 2. Vera Zabelina (Rusl.) 24,4 sec. 5. Ria van Kuik (Ned.) 25,1 sec. Derde halve finale: 1. Bar bara Janiszewska (Polen) 24,1 sec. 2. Maria Itkina (Rusl.) 24,2 sec. 5. Nanni Haase (Nederland) 24,9 sec. De uitslag van de finale 80 meter horden luidt: 1. en Europees kampioene Bystrova (Rusl.) 10,9 sec. 2. Kopp (Did.) 10,9 sec. 3. Birkenmeyer (Did.) 11 sec. 6. Willy Bakker- Cysouw (Ned.) 11,5 sec. De uitslag van de finale vèrspringen dames luidt: 1. en Europees kampioene Jakobi (Did.) 6,14 meter. 2. Litujeva (Rusl.) 6 meter. 3. Protchenko (Rusl.) 5.99 meter. De uitslagen van de series 800 meter dames waren: Eerste series: 1. Elisaveta Ermolaeva (Rusl.) 2.10,1. Tweede serie: 1. Dianne Leather (G.B.) 2.09,8. Derde serie: 1. Betty Loakes (G.B.) 2.10,6. De uitslag van de finale discuswerpen dames luidt: 1. en Europees kampioene Press (Rusl.) 52,32 meter. 2. Mertova (Tsj.sl.) 52,19 meter. 3. Hausmann (Did.) 50,99 meter. De naam Fanny Blankers-Koen is nog steeds een begrip in de atletiek-wereld. Mevrouw Blankers is op het ogenblik de leidster van de Nederlandse dames- ploeg bij de Europese kampioenschap pen in Stockholm. Zij wordt belaagd door autogrammen-jagers. Op de foto wordt mevr. Blankers-Koen geïnter viewd door een verslaggever, terwijl handtekeningenjagers vol ongeduld staan te wachten. reus kwam te laat op dreef. Men een eer ste worp van 48.54 m., een tweede van 49.94 en een derde en laatste van 50.97 m. waren zijn kansen verkeken. Dit num mer werd weer een Poolse overwinning, voor Edmund Piatkowski met 53.92. Het discuswerpen was overigens een ge vaarlijke zaak voor de juryleden bij de vèrspringbak. De Hongaar Szecsenyi lan ceerde het projectiel met een zo grote ac tie-radius, dat van de tribunes steeds weer een angstgehuil opsteeg om de mensen op het veld te waarschuwen. Gelukkig werd niemand geraakt, doch wel kwam de schijf met zo'n kracht tegen het kostbare fotofinish-apparaat aan, dat de camera onklaar raakte. Er moesten extra netten worden aangebracht* en de kooi moest nog meer worden afgeschermd om ongelukken te voorkomen. De Amerikaan Dan Ferris, lit! van de I.A.A.Foverhandigde vrijdagmiddag een gouden medaille aan de Engelsman Mike Rawson, in een solo-ceremonie op het middenveld van het stadion in Stockholm. Rawson kreeg een reserve medaille wegens zijn omstreden over winning van donderdag op de 800 meter. De Noor Boysen, die aanvankelijk tot winnaar was uitgeroepen, is naar Oslo teruggekeerd met de gouden medaille, die hem donderdagavond verleend was. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de elfde ronde van het interzonale schaaktoernooi te Bad Portoroz luidden: Sanguinetti (Arg.)—Averbach (Rusland) 01; Panno (Arg.)Bronstein (Rusland) remise; Olafsson (IJsland)Fischer (USA) afgebroken; Tal (Rusland)Benkoe (Hong.) 10; Petrosian (Rusland)Rosset- to (Arg.) 10; Sherwin (USA)Fuester (Can.) 10; De Greiff (Col.)Neikirch (Buig.) remise; Szabo (Hong.)—Gligoric (Joegosl.) remise; Pachman (Tsj.sl.)Car doso (Phil.) 10; Matanovic (Joegosl.) Philip (Tsj.sl.) remise; Larsen (Den.) was vrij. Na de elfde ronde luidt de stand: 1. Pe trosian 8V2 punt (uit 11 partijen); 2. Tal 8 punten (uit 11 partijen); 3. Averbach 7 pun ten (uit 10 partijen); 4. Olafsson 6 punten en 1 afgebr. partij (uit 11 partijen); 5. Ben koe, Pachman, Matanovic ieder 6 punten (uit 10 partijen). De wedstrijden om de Europese roei- titels zijn vrijdag op het kunstmatige Malta-meer bij Poznan begonnen met de voorwedstrijden van de damesnummers Het aantal inschrijvingen bij de dames is zo gering dat slechts in twee klassen, de skiff en de vier met stuurvrouwe, heats nodig waren. In de overige nummers roeien alle deel neemsters dus rechtstreeks de finales. Aan de dameskampioenschappen nemen twaalf landen deel. De chef d'equipe van de Ne derlandse ploeg, mevrouw R. van Suyle- komVuyk, toonde zich in haar antwoord op de vraag naar de Nederlandse kansen niet erg optimistisch. „In Duisburg eindigden wij op de vierde plaats in het landenklassement. Hier ra Poznan zal het moeilijk zijn deze positie te handhaven". In de tweede heat van de skiff had mejuffrouw Luderus van de Kon. Dor- drechtse Roei- en Zeilvereniging een goede start. Het werd een spannend duel met de sterke Duitse mejuffrouw Vogt, die ten slotte met anderhalve lengte won. De uit slagen waren: Dames skiff, eerste heat: 1. Skika (Oos tenrijk) 4.21.6. Tweede heat: 1. Vogt (Duitsland) 4.17.1; 2. Luderus (Nederland) 4.23.1. Vier met stuurvrouwe, eerste heat: 1. Rusland 4.00.5; 2. Roemenië 4.12.5. Tweede heat: 1. Tsjechoslowakije 4.10.1; 2. Duits land 4.12.4. Op de laatste dag van de Sneekweek zijn de weersomstandigheden verre van gunstig ge weest. Een zwakke oostelijke wind en af en toe een regenbui, hebben het verblijf op het water niet bepaald aangenaam gemaakt. De resultaten waren. Olympiajollenklasse. 1. Sleepy, stm. Rijks, Rotterdam (tevens hoofdprijs). 12 m2 Sharpieklasse. 1. Donderstien, stm. Hansen, Enkhuizen (tevens hoofdprijs); 2. Mokje, stm. Lukkien, Zwolle. BM-klasse. 1. Schelm, stm. Woldman, Meppel; 2. Victor Marium, stm. Ruiter, Groningen (te vens hoofdprijs). 12 voets jollen. 1. Fuut, stm. Hulsker, Rotter dam: 2. Trippelaartje, stvr. mej. Mulder, Lang weer; 3. Mistral, stm. Huisingh, Amstelveen. Hoofdprijs: Kaagbaby, stm. Reyers, Sassenheim. Sternkiasse. 1. Köelekie, stm. Stuurman, Zaan dijk (tevens hoofdprijs); 2. Zuid-West, stm. Lub- sen. Amsterdam. 16 m2 puntklasse A. 1. Clou, stm. Veenings, Groningen; 2. Vrijheid, stm. De Haan, Sneek (tevens hoofdprijs); 3. Tiptoes, stm. Dreesman, Groningen. Schouwen. 1. Pompebled, stm. Lagerwey, Utrecht; 2. Sans Nom. stm. Armbrust, Laren. Hoofdprijs: Meerkol, stm. Atsma, Oppenhuizen, Pampusklasse. 1. Karekiet, stm. Van Dijken, Alkmaar: 2. Vlerkje, stm. H. de Jong, Sneek (tevens hoofdprijs); 3. Ljip, stm. P. de Jong, Vrijheidsklasse A. 1. Yar, stm. S. de Jong, Amsterdam (tevens hoofdprijs); 2. Speediest, stm. De Haas Jr., Breukelen; 3. Jim, stm. Amons, Zaandijk. Yalkenklasse A. 1. Ali, stm. Jansma, Grouw itevens hoofdprijs); 2. De Polle, stm. Wester, Grouw; 3. Soelaas, stm. Breuning, Leeuwarden. In Oslo worden de partijen gespeeld Op de foto: v.l.n.r. Abend (België), R. om het wereldkampioenschap bridge. I Kaiser (Nederland), C. Kaiser (Neder land) en Polak (België)- Nederland heeft in de bridgekampioen- schappen in Oslo tot nu toe een vrjj ge makkelijk programma gehad, eenvoudige wedstrijden en bovendien nog al eens vrijaf. Men kan echter niet zeggen, dat deze betrekkelijke rust onze spelers goed heeft gedaan. Zowel tegen Ierland als tegen Finland kwamen er zeer matige wed strijden uit de bus. De Ieren speelden goed en wonnen verdiend met grote cijfers en tegen Finland werd door de onzen niet meer dan een teleurstellend gelijkspel be reikt. Met uitzondering van de match tegen Ierland, speelden de gebr. Kaiser over het algemeen zeer bevredigend. Terwijl tot nu toe zowel Cats-Goudsmit als Filarski-Ver- boog weinig groots hebben laten zien. Donderdag won Nederland van IJsland, een der allerzwakste landen van het toer nooi en als men dan met 7 matchpunten verschil in 40 spellen wint, geeft dat te denken. Een lichtpunt is, dat het zeker is, dat onze spelers veel beter kunnen en nog meer dan een week de tijd hebben zich te herstellen. Vermoedelijk zijn de hoogge spannen verwachtingen voor onze spelers wat te veel geweest, doch nu men al te veel punten kwijt is om een serieuze kans op de eerste plaats te hebben, zullen zij wat vrijer kunnen spelen. Een grote indruk maakt het Franse team, waarin vooral het paar Jais-Trezel uit blinkt. Deze Fransen spelen zeer geraffi neerd en scherp bridge. Een van hun ge vaarlijkste wapens is hun sans atout openingsbod op 10 tot 12 punten, iets waar over al vele tegenstanders zijn gestruikeld. Ook Italië, dat weliswaar de eerste wed strijd tegen Frankrijk verloor, doet het weer goed en maakt grote overwinningen. Kennelijk zijn de wereldkampioenen nog niet van plan hun titel al in Oslo op te geven. Als men zich eens wil verdiepen in een spelprobleem, dan kan men eens na denken over het volgende: uw rechter buurman opent met 3 sans atout en u hebt in handen aas, heer, vrouw, 4 x van schop pen, harten 10 4 x, aas, heer 3 x in ruiten en 2 kleine klaveren. Als u doubleert loopt de 3 sans-bieder er uit naar 5 klaveren. U doubleert en waarmee komt u uit? Als u schoppen kiest, wordt het spel precies gemaakt. Als u ruiten kiest maakt de tegenpartij overslagen. De 3-sansbieder heeft namelijk 8 klaveren met renonce ruiten, terwijl zijn partner 5 goede harten heeft. Bij de dames belooft de strijd ook span nend te worden. Voorlopig gaat het tussen Noorwegen en Zweden en vooral de Noorse 16 m2 Streepklasse A. 1. Willy, stm. Hoeben Leeuwarden; 2. 't Poortje, stm, Siebrand, Kam pen: 3. Elisabeth, stm. Hommes, Haren. Hoofd prijs: Betty, stm. Van der Steeg, Leeuwarden Regenboogklasse. 1. Ree, stm. Walig, Zaandijk; 2. Toreador, stm. Kist, Rotterdam; 3. De Kaag sim. Tol, Rotterdam. Hoofdprijs: Tjerk, stm. C. de Jong Jr., Joure. Flying Dutchmanklasse. 1. Good Luck, stm Jager, Lemmer (tevens hoofdprijs); 2. Genris, stm. J. Helder. Paterswolde; 3. Zilvermeeuw, stm. De Vries, Grouw. Teamwedstrijden Vrijheidsklasse. 1. Holland 72.2 pt.; 2. Friesland 36 pt. Teamwedstrijd Holland-Friesland in de Regen boogklasse. 1. Holland 35 pt.; 2. Friesland 33,2 pt Dertig zwemsters en zwemmers zijn vannacht om vier minuten over twee bij Calais in zee gedoken voor een tocht van 35 kilometer naar de witte rotsen van Do ver. Het startsein werd gegeven door Bil Iy Putlin, de organisator van deze jaar lijkse gebeurtenis. Het regende, maar de zee was kalm. Volgens de meteorologen zal er van ,aag ook weinig verandering in het weertype komen, zodat de mogelijkheid bestaat, dat er snelle tijden gemaakt worden. Bijna 5.000 mensen trotseerden de regen om de dapperen met applaus uitgeleide te doen, toen zij van start gingen. Van de vier zwemsters zijn de Britse Brenda Fisher, recordhoudster, en de Deense Greta An derson favoriet, bij de heren de Amerikaan Paul Herron en de Peruaan Daniel Carpio Met de dertig dapperen koos ook een vloot van veertig boten zee, met dokters, ver zorgers, journalisten, fotografen en radio telefonisten aan boord. Iedere deelnemer (ster) heeft zijn (haar) eigen verzorgings boot. De Amerikaanse ex-marinier Bert Tho mas (33) heeft vrijdag zijn voornemen om het Kanial zonder pauze in beide rich tingen over te zwemmen, op moeten geven, nadat hij de heenreis met succes had afge legd. Om 2.15 was Thomas uit Cap Gris Nez in Frankrijk vertrokken, om 9.44 in de avond kwam hij in Deal in Engeland aan. Daar poseerde hij voor de fotografen en rookte een sigaret maar na zeven mi nuten dook hij reeds weer in het water, richting Franse kust. Twee uur later dwongen kramo en tegenstromingen hem echter zijn poging op te geven. Een Australische zwemploeg bestaande uit John Monckton, Terry Gathercole, Brian Wilkinson en John Devitt, heeft vrijdag te Osaka (Japan) het wereldre cord op de 4 x 100 meter wisselslag estafet te verbeterd en gebracht op 4 min. 10,4 sec. Het record stond reeds op naam van de Australische ploeg, die op 25 juli in Car diff tot 4 min. 14.2 sec. kwam. Ook het wereldrecord 200 meter vrije slag heren werd verbeterd. De Japanner Yamanaka won dit nummer in 2 min. 3 sec. en bleef dus 0,2 sec. onder het wereld record dat de Australiër Jon Konrads op 5 maart gebracht heeft op 2 min. 3,2 sec. dames verheugen zich in de grote sympa thie ener enthousiaste supportersschare. Zelfs Amerika toont zijn belangstelling voor het toernooi. De zeer bekende expert Charles Goren, vergezeld van nog enige andere vooraanstaande Amerikaanse brid gers, vereert de Noorse organisatie met een bezoek. De uitslagen waren: Heren, vijfde ronde: Groot-BrittanniëDenemarken 57-24. Ne derlandIJsland 48-41. ItaliëOostenrijk 84-34. NoorwegenFinland 42-50. Spanje Egypte 34-82. DuitslandFrankrijk 48-58. Zesde ronde: FrankrijkZweden 50-34. IJslandIerland 64-40. DenemarkenItalië 35-83. FinlandNederland 40-44. Oosten rijkSpanje 57-40. EgypteDuitsland 48- 32. Zevende ronde: ZwedenEgypte 85-32. FrankrijkBelgië 62-43. Denemarken Spanje 66-33. FinlandIerland 62-38. Italië Engeland 64-58. OostenrijkDuitsland 48-43. Na de zevende ronde van de Europese bridgekampioenschappen in Oslo hebben de Franse heren de leiding met 13 punten, gevolgd door Zweden en Italië met 12. De stand is verder: Engeland 11, Nederland 10, België 9, Noorwegen 9, Egypte 8, Duitsland 8, Oostenrijk 7, Ierland 6, IJsland 6, Fin land 6, Spanje 5, Denemarken 4. Op het Haarlem-terrein worden zondag 24 augustus twee wedstrijden gespeeld tus sen elftallen van Haarlem en RCH. De reserve-ploegen spelen om twaalf uur en de eerste elftallen komen om twee uur in het veld. De opstellingen luiden: Haarlem: doel: Keesman; achter: Oepkes en Sibrandy; midden: Kilian, Voogd en Boom; voor: Brokx, Degenaar, Vreeken, De Graaf en Berendregt. RCH: doel: Huyer; achter: Schoonen- berg en Romviel; midden: Krist, Van der Brink en Hoogendoorn; voor: Brouwer, Kruyer, Nanai, Van der Lippe en Henke. TYBB—HBC De wedstrijd TYBBHBC voor, de tweede ronde om de KNVB-beker wordt niet zondag maar dinsdagavond om zeven uur op het nieuwe sportpark van HBC gespeeld, gedeeltelijk bij kunstlicht. De nieuwe lichtinstallatie op het sportpark zal dan voor de eerste maal dienst moeten doen. KNVB-BEKER. Zondag worden in de Haarlemse om geving de volgende wedstrijden gespeeld voor de tweede ronde om de KNVB-beker: ADOAle. Victrix, VitesseKW, Onze Gezellen—THB, TerrasvogelsVelsen, HFC DCG (zaterdag), Wijk aan ZeeDIO, Beverwij kZandvoortmeeuwen. D. C. O.—ARGONAUT Zondag speelt DCO een aantal vriend schappelijke wedstrijden tegen de Amster damse eersteklasser (AVB) Argonaut. De wedstrijden beginnen om 10, 12 en 14 uur. Niet minder dan zesenveertig teams nemen zondag deel aan het volleybaltoer nooi van S.V. De Blinkert op de terreinen van de voetbalvereniging „Bloemendaal" aan de Brederodelaan in Bloemendaal. De wedstrijden beginnen om twaalf uur en zullen tot ongeveer zes uur voortduren. De A-afdeling is als volgt samengesteld: Dames, poule A: HVS, OVRA, Tempo (Amsterdam), Molenwiek (Zaandam) en Albatros (Alkmaar). Poule B: Die Raeckse, Velox, Eclecta en Sportbond (IJmuiden). Poule C: De Blinkert, Vesmia, Onze Ge zellen en De Kennemers (Beverwijk). Heren, poule A: De Blinkert, Die Raeck se, VCIJ (IJmuiden), Albatros en OVRA. Poule B: HVS, SES (Zaandam), Sportbond, De Kennemers en Molenwiek. Zondag neemt het eerste herenteam van Rapiditas met Zandvoortmeeuwen deel aan een toernooi van Lijnden. De heren van De Blinkert oefenen tegen AHC 2 en de dames van de groen-witten spelen in Hillegom tegen Concordia. Zondag wordt in het zwembad „De Hee- renduinen" door de Velsense zwem- en poloclub VZV een waterpolotoernooi ge houden, waaraan wordt deelgenomen door DWT (Haarlem), DAW (Alkmaar), DWR (Haarlem) en de organiserende VZV. Des morgens binden de meisjes- en jongens- ploegen de strijd aan. In de middag komen de dames- en herenteams in het water. Het honkbalprogramma voor vandaag en morgen luidt: Zaterdag 23 augustus Eerste klasse: AjaxWVHEDW, Blauw Wit—ABC, UW—TYBB (16 uur). Overgangsklasse A: RooswijkRFC, De SpartaanTIW 2. Overgangsklasse B: SWNeptunus. Tweede klasse A: ShellTIW 3. Zondag 24 augustus Tweede klasse B: EDO 2SC Haarlem 2, Rood WitBloemendaal. Rayon Haarlem Derde klasse A: HalfwegEHS 2, RCH 2—EDO 3. Promotie naar derde klasse: HCK 4 HCK 5, Schoten 4Vliegende Vogels. De spanning voor het kampioenschap in de H.C.B. is tot het uiterste toegespitst. De verliezer in de belangrijke wedstrijd R. en W. cHaarlem 3 aan de Span jaardslaan zal zich als uitgeschakeld die nen te beschouwen. Een gelijk spel zou het niet spelende R. en W. b aardig in de kaart spelen. Aan de Donkere laan te Bloemendaal ontvangt Haarlem 4 de reserves van C.V.H.W. De gastheren zul len alles in het werk stellen om zich in veiligheid te brengen. De ranglijst luidt thans: gesp. gew. gel. verl. pt. gem. R. en W. b 9 6 1 2 13 1.44 Haarlem 3 8 4 3 1 11 1.38 R. en W. c 9 5 2 2 12 1.33 Haarlem 5 9 3 4 2 10 1.11 R. en W. a 8 2 4 2 8 1. R. en W. d 8 4 0 4 8 1. C.V.H.W. 2 8 3 1 4 7 0.88 Haarlem 4 8 0 4 4 4 0.50 B.M.H.C. 2 9 1 1 7 3 0.33 Op 30 augustus wordt gespeeld: R. en' W. dHaarlem 4; Haarlem 5R. en W. a en Haarlem 3B. H. M. C. 2 (terrein B.H.M.C.). De competitie wordt op 6 sep tember besloten met de wedstrijd R. en W. bR. en W. d. De destijds uitgestelde wedstrijd tussen C.V.H.W. 2 en R. en W. a zal zeer waarschijnlijk niet opnieuw kun nen worden vastgesteld. De voortdurende stortbuien maakten dat er op de tweede dag van de vijfde en laatste testmatch tussen Engeland en Nieuw Zeeland slechts tien minuten kon worden gespeeld. Voor de lunch bowlden de Australische bowlers drie maiden- overs zodat het Engelse totaal 30 voor 0 bleef. Daarna begon het opnieuw hard te regenen waarna de strijd voor vrijdag werd gestaakt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9