Japanse vinding: kunstmaan- raket van papier Hooggerechtshof in speciale zitting NIEUWE PARIJSE COLLECTIES a Q3T.it iif hprlpfuri tiib NAAIMACHINES maten Over enkele jaren in één uur van Europa naar Amerika? C"Praatótoel 3 Koninklijk gezin weer op de Expo Engelse „strategische reserve" in Kenya RUIMTEVAARTCONGRES BEGONNEN verdubbeld Little Rockdonderdag in spoedbehandeling VOOR HERFST EN WINTER 0p de Hammarskjoeld op weg naar Nabije Oosten DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 Het onlangs ook in ons blad vermelde feit, dat in Alabama (V.S.) een 55-jarige neger tot de doodstraf is veroordeeld we gens beroving van een blanke vrouw, die hij één dollar en 95 cents ontstal, was zeer geschikt om een onmiddellijke reactie van verontwaardiging en ontsteltenis te wek ken bij allen, die rassendiscriminatie ver afschuwen. De gouverneur van Alabama heeft in tussen stapels brieven uit alle delen der wereld gekregen, waarin hem verzocht wordt het vonnis te wijzigen, doch in dat gunstigste geval houdt de veroordeelde nog levenslang, waarbij men zich kan af vragen of hij daarmee minder zwaar ge straft zou zijn. De officier van Justitie van het hoogge rechtshof van Alabama heeft verklaard, de doodstraf gerechtvaardigd te vinden omdat de veroordeelde, Jimmy Wilson, „de ergste misdaad beging die men kan bedrijven, namelijk beroving met geweld pleging bij nacht". Eerlijkheidshalve dient men in overwe ging te nemen, dat de grootte van de buit niets afdoet aan de mate van misdadig' heid. Dat de neger slechts een zo gering geldsbedrag stal, was een gevolg van het feit, dat de bestolene niet méér in huis had. Toch is deze overweging niet voldoende om het gevoel van onrecht te verdrijven, dat door dit vonnis is gewekt. Wanneer zou vaststaan dat ook een blanke in Alabama de doodstraf zou krijgen, wanneer hij een soortgelijke misdaad tegen een kleurling beging, zóu men desnoods verbaasd kun nen zijn over de strenge strafmaat die blijkbaar daar ter plaatse geldt, doch men zou dan tenminste de weliswaar straffe doch rechtvaardige justitie van Alabama moeten respecteren. De ervaring heeft echter geleerd, dat in de zuidelijke Amerikaanse staten een mis daad van blanken tegen kleurlingen meest al niet als „de ergste midaad die men kan bedrijven" wordt beschouwd. Zelfs moord op een kind wordt dan, zoals men zich wellicht herinneren zal, nauwelijks als een strafbaar feit gezien en door aller lei vreemde manoeuvres aan berechting en bestraffing onttrokken. Daar ligt het zwaartepunt van de talrij ke protesten, die de gouverneur van Ala bama heeft ontvangen. Zij zijn niet een inmenging in ds justitiële principes van een land, doch een beschaafd bezwaar te gen onrecht en verkrachting van mensen rechten, die geen enkel land zich met een beroep op nationale zeggenschap kan voorbehouden. Hét argument van Alabama's officier van Justitie antwoordt op de vraag of er te streng gestraft is of niet. Doch het zwijgt over de vraag, die werkelijk gesteld is:, na melijk, of er met verschillende maten wordt gemeten en of een misdaad groter wordt naarmate de huid van de bedrijver donkerder van kleur is. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen brachten gisteren een niet- officieel bezoek aan de Expo. De Koningin wandelde met prinses Ma rijke langs de paviljoens. De Prins was alleen en de drie andere prinsessen be zochten de paviljoens tezamen. Om half een verenigde het koninklijk gezin zich in het Nederlandse paviljoen. De koninklij ke bezoekers werden in de salon van het commissariaat-generaal begroet door de commissaris-generaal en de Nederlandse ambassadeur in Brussel, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos. De Koningin en prinses Marijke waren het eerst in de ontvangsthal. Onopgemerkt door het publiek kwam prins Bernhard door een achterdeur binnen. Hij ging ach ter de, wachtenden staan, maar werd spoe dig herkend en door twee politiemannen door de menigte geleid. De Prins scheen veel plezier te hebben over zijn verrassende aankomst. Hij werd hartelijk toegejuicht. Even later wachtte het publiek en de ordedienst een nieuwe verrassing: langs een ingang waar men hen niet verwachtte kwamen de prinses sen Beatrix, Irene en Margriet het pavil joen binnen. In de salon begroetten zij hun ouders en hun jongste zusje. Na een glas champagne gedronken te hebben ging men aan tafel. Na de lunch verliet het koninklijk ge zin in drie groepjes het paviljoen door een achteruitgang. Korte tijd daarna, toen het hard begon te regenen, verlieten de ko ninklijke bezoekers per auto het Expo- terrein. Hedenmorgen hebben de Prins en zijn dochters een bezoek gebracht aan het Ar gentijnse en het Italiaanse paviljoen. NAIROBI (Reuter) De regering van Kenya heeft dinsdag in Nairobi bekendge maakt. dat de Britse strategische reserve in Kenya verdubbeld zal worden. LONDEN (UPI) Engeland treft voorzorgsmaatregelen tegen eventuele po gingen de toegang naar de Perzische Golf af te snijden. Vorige week, zo wordt uit marinekringen vernomen, zijn vier Britse fregatten door het Suezkanaal gevaren ter versterking van de zeestrijdkrachten in het gebied van Aden en de Perzische Golf, die ook na de staatsgreep in Irak reeds aan zienlijk uitgebreid werden. CAIRO (Reuter) De sultan van Lahej, die door de Britten uit zijn sulta naat is verbannen, zal binnenkort naar Jemen gaan om daar met gevluchte sjeiks en sultans uit het Britse protectoraat Aden overleg te plegen, (Van onze correspondent) Japan zal binnen drie jaar een kunst maan lanceren met een raket waarvan de buitenwand gemaakt is van papier Dit ver telde de Japanse professor Hideo Itokawa ons gisteravond in het Rijksmuseum, waar de deelnemers aan het internationale ruim tevaartcongres, dat deze week in Amster dam wordt gehouden, de gasten waren van het Amsterdamse gemeentebestuur. Prof. Itokawa, de enige Japanse geleerde op het congres, heeft èen raket van sa mengeperst papier ontworpen om te voor komen dat de uitgebrande rakettrappen die naar de aarde terugvallen, schade zul len aanrichten. Hij maakt er geen geheim van dat het Japanse leger veel belang stelling voor zijn Kappa-raket toont. De universiteit van Tokio mag niet voor mi- Gisteravond werd de congressisten in het Rijksmuseum een ontvangst door het Amsterdamse gemeentebestuur aangeboden. Zittend voor een der oude meesters bespraken drie deelneemsters van links naar rechts prof. Sdnger- Bredt (Duitsland), m.rs. Talbot (V.S.) en mevrouw dr. Doemes (Duitsland) hun indrukken van de eerste congresdag. litaire doeleinden werken, maar daar was wel een mouw aan te passen. Particuliere bedrijven zouden de raketplannen van hem kunnen kopen, waarna deze hun weg naar het leger kunnen vinden, zei de professoi openhartig. Zijn ideaal is: raketten voor personen- en vrachtvervoer, dié boven de hoogste luchtlagen vliegen en de afstand Europa-Amerika in één uur overbruggen Binnen tien jaar kan het volgens hem zo ver zijn. Weer een heel ander onderdeel van de. ruimtevaart hield de Amerikaan Tiber Hevley bezig. Hij werkt voor de Radiation Incorporated die aan de Vanguard-raket heeft meegewerkt. Hevley vertelde dat zijn firma bezig is in Florida een namaak- maanbasis te bouwen, waarbinnen men nu eens precies wil nagaan hoe de mens zich op de maan zal gedragen. In de na- maakbasis die maar acht bij acht meter groot is, zullen twee mannen en een vrouw worden opgesloten. Zij zullen zich met pillen voeden. De zwaartekracht wordt gereduceerd tot een zesde van die op aarde. Door de ramen van hun verblijf zullen de ruimtevaarders een maanland schap zien. Zij zullen af en toe buiten mo gen rondkijken, maar moeten dan eerst een ruimtepak aandoen. Om het verblijf nog wat aantrekkelijker te maken, zullen de reizigers af en toe langs radiografische weg aan een hersenspoeling worden on derworpen. Men rekent dat de mens een dergeiok verblijf ten hoogste twee weken zal kunnen verdragen. Als de proefkonij nen te kennen geven dat zij „terug willen naar de aarde", zullen zij toch nog twee dagen moeten wachten, de tijd nodig om de afstand maan-aarde af te leggen. Al leen als een geestelijke instorting dreigt, zal men hen eerder verlossen. Fotonenmotor Men kan veilig aannemen, dat de 400 geleerden, die daar gisteravond onder de grote krponlampen hun glaasjes port e i sherry donken, samen bijna alles weten wat de mensheid over de ruimtevaart be kend is. Velen van hen kenden elkaar al van vorige congressen en zij groetten el kaar blij verrast. „De oude garde klit weer samen", merkte dr. J. J. Raimond jr., de vice-voorzitter van de Nederlandse ver eniging voor ruimtevaart, op. Hij was van mening dat het niveau van de lezingen aanzienlijk hoger is dan op vorige congres sen in Barcelona, Rome en Kopenhagen. Hoe hoog dat niveau was, merkten wij gistermiddag, toen de Duitse professor Eugen Sanger sprak over aandrijving door middel van fotonenstralen. Snelheden van miljoenen kilometers per uur zouden op die manier bereikt kunnen worden. Von Braun ziek De Duits-Amerikaanse raket-expert dr Wernher von Braun is maandagochtend niet verschenen op de ontvangst in het Rijks museum. Later werd ons medegedeeld, dat dr. Von Braun. de technische directeur van de afdeling geleide projectielen var. het Amerikaanse leger, zich niet goed voelde en het bed hield. Een geneesheet behandelt hem in zijn hotel. De geleerae klaagde over pi.in in de rug en men neemt aan, dat hij hinder heeft van een oude blessure. „Samenwerken" In de aula van de Amsterdamse gemeen te-universiteit heeft de heer C. Kolff, voorzitter van de Koninklijke Nederlandss Vereniging voor Ruimtevaart, maandag ochtend het ruimtevaart-congres officieel geopend. In zijn openingsrede liet hij uitkomen, dat de ontwikkeling van de ruimtevaart slechts kan slagen, als er op international gebied nauwe samenwerking is. „Miljoenen guldens zijn voor onderzoek en ontwikke ling nodig en geen land kan dit reusach tige gebied alleen bestrijken. Hij hoopte dat er snel een coördinatie tussen de ver schillende landen tot stand zal komen teneinde geen tijd en geld teloor te laten gaan. Voorts pleitte de heer Kolff voor oprichting van een centrum voor de ruim tevaart in UNO-verband. Een overzicht van hel internationale ruimtevaartcongres in Amsterdam tij dens de openingsrede van mr. C. Kolff, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Ruimtevaart. Na dit openingswoord gaf prof. Sedov van de Academie van Moskou een uit eenzetting van de waarnemingen, die de Russen met hun spoetniks hebben verricht. Hij gaf enkele uitkomsten van metingen met betrekking tot de zwaartekracht, de luchtdichtheid en de magnetische sto ringen, die de baan van de spoetniks heb ben beïnvloed. „Niets nieuws" De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Ruimtevaart gaf later als zijn mening te kennen dat de Russen in hun uiteenzetting niets nieuws hebben meegedeeld. „Alles wat zij vertelden war reeds eerder bekend", zei hij. „Ik zou het zelfde verhaal zo kunnen afsteken." Stralingsgordel moet schoongeveegd worden De dodelijke stralingsgordel, die onze aarde omgeeft, hoeft de ruimtevaarders van de toekomst niet af te schrikken. De jeugdige Amerikaanse professor S. F. Singer heeft de deelnemers aan het inter nationale ruimtevaartcongres in Amster dam vanochtend verteld, hoe de straling, die in een dikke laag van 6000 tot 40.000 mijl boven de aarde alle leven binnen enkele seconden doodt, kan worden door broken. Zijn oplossing is simpel: de niimte boven onze atmosfeer moet worden schoongeveegd. Prof. Singer heeft berekend dat twaalf kunstmanen in een maand tijd dit werk kunnen verrichten. Zij zullen, voorzien van een negatieve lading, banen van 300 km vrijmaken van de dodelijke protonen, die van de wereldruimte uit naar onze aarde zijn gekomen. Omdat de toevoer van nieuwe protonen van uit het heelal, volgens prof. Singer gering is, zal deze methode zeer effectief zijn. Zolang de ruimte nog niet is schoongeveegd, kan men het beste: loodrecht boven de polen opstijgen, omdat deze straling daar ont breekt. De radio-actieve straling rondom de aar de is een gevolg van de nabijheid van de zon. Dit betekent dat ook de andere pla neten van het zonnestelsel, indien zij mag netisch zijri, door een dodelijke stralings gordel worden omgeven. Bij landingen op Mars of Venus zal men hiermee dus reke ning moeten houden. De beste oplossing zal zijn, ook de ruimte rond deze planeten eerst schoon te vegen. WASHINGTON (AFP/Reuter) Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof, het hoogste gerechtelijke orgaan in de Ver enigde Staten, heeft besloten zijn vakan tie te onderbreken en donderdag in bui tengewone zitting bijeen te komen om de kritieke kwestie van de integratie op de middelbare school van Little Rock in be handeling te nemen. De nationale vereni ging voor de bevordering van de belan gen van kleurlingen (N.A.A.C.P.) heeft een uitspraak gevraagd naar aanleiding van een beslissing van het hof van beroep van St. Louis waardoor de integratie op de school zou worden uitgesteld. De vereni ging verzet zich tegen uitstel. U.P.I. verneemt dat enkele negerleer lingen vandaag zullen trachten zich op de blanke middelbare school van Little Rock te laten inschrijven. Op verzoek van gouverneur Faubus zal de wetgevende vergadering van Arkansas wellicht morgen bijeenkomen om maat regelen te bespreken ter sluiting van de middelbare school, mocht het Opperste Gerechtshof integratie gelasten. De onderwijsautoriteiten van Little Rock hebben besloten de opening van de twee middelbare scholen, de „Central High School", die vorig jaar het toneel van on geregeldheden was en de „Hall High School", een week (tot 8 september) uit te stellen. Men wil de uitslag van de spe ciale zitting van het Opperste Gerechts hof afwachten. Twee U.P.I.-journalisten, die de Central High school bezochten, werden door de directeur. Blossom, eigenhandig de deur uitgesmeten. (Reuter) In Norfolk (Virginia) gaf een federale rechter schoolbesturen op dracht de aanvragen van 151 negers, die tot scholen voor blanken wilden worden toegelaten, opnieuw in overweging te ne men. Alle negerleerlingen waren om ver schillende redenen afgewezen. Norfolk heeft bevel gekregen, volgende maand met geïntegreerde klassen te beginnen, even als Charlotteville en Arlington. De nieuwe mocle voor de komende herfst en winter 1959 is er weer. Farijs heeft ons laten zien wat we zullen moeten dragen om in de toe komst modern te zijn: korte rokken, hoge taille, stola's, grote kragen en hoge cein tuurs. De grote modekonin gen Yves Saint-Laurent, Mi chel Goma, Lanvin Castillo, Maggy Rou ff en Pier Gard in hebben ze weer voorgeschre ven: „La ligne de la courbe" (de booglijn), de Champig- nonlijn, de Empire Look, Priktollijn en de Lift Lp. De beruchte zaklijn is geheel verdwenen. De mode is dus radicaal veranderd. De zakjurken werden meestal vervangen door ensembles met een klein jasje meer een bolero of wel een 7/8 mantel, ongeveer acht centimeter boven de onderkant van de japon. Dit idee is doorgevoerd tot bij de cocktail- en avondjaponnen. Als het accent op de blouse valt, wordt deze op een strakke rok gedragen. O O blousjes zijn uitgevoerd in kleurig bedrukte stof of in pastelkleurig fluweel en vol gen de lijn van het jasje. Avondjaponnen worden ge kenmerkt door zowel een op bollende als een afgeklede rok. De wijde rok doet den ken aan een Perzische lan taarn. De decolleté's zijn laag uitgesneden. De nieuwe stof fen zien er grof uit, maar zijn uiterst soepel. Langharige mohair en eenvoudige tweed worden veel gebruikt. Wol len en zijden crêpes zijn voor de namiddag. Fluweel, satijn, brokaat, moiré en lamé zijn de uitverkoren stoffen voor de avond. Er is minder bor duurwerk dan vroeger. De meeste avondjurken worden met parels en andere juwelen versierd. De kleuren bevat ten alle purperachtige tinten van diep violet tot hel rood, bruin en groen. Wit en zwart worden alleen bij be paalde gelegenheden gedra- g en. De jurkjes links en rechts boven zijn modellen van Mi chel Goma. Bij het linkse wordt de hoge taille geaccen tueerd door de grote knoop. Het is vervaardigd van een hei-rode soepele wollen stof. Het jurkje rechts is eveneens van een wollen stof, maar rose. De rug is blousend. Beide jurken zijn kort, vijftig centimeter boven de grond. Het cocktail-ensemble (bo ven in het midden) is van Lanvin Castillo. Het bestaat uit glanzende groene taft- zijde. De mantel is 7/8 en wordt bijelkaar gehouden door een ceintuur, die hoog gedragen wordt. Links beneden „Ecole buis- sonnière" is een uiigaans- mantel voor de komende herfst en winter van het huis Dior, ontworpen door Yves St-Laurent. We herkennen er de nieuwe „Ligne de la cour be", de booglijn in. De man tel, die gemaakt is van een zachte beige „duvetyne", doet op de rug sterk aan een cape denken. De voorkant is eenvoudig en reclit gehou den. De afneembare sjaal kraag is van beverbont. De mantel rechts onder van Maggy Rouff, „Motard" is ongeveer hetzelfde idee. Alleen is de kraag hier niet afneembaar en niet van bont vervaardigd. Het is een ge wone sjaal met een iets don kerder stof gevoerd. De avondjurk (beneden in het midden) is eveneens van Yves St-Laurent, die in tegen stelling tot de andere mode koningen de rokken langer hield, namelijk zesendertig centimeter boven de grond. Deze „Fête bleue" is uitge voerd in pastelblauw satijn. Het zeer korte lijfje is gebor duurd met kleine parels. Thuis Terug van de reis merk je met een ze kere verwondering, dat in het vaderland alles nog bij het oude is. In de maand die je van huis bent geweest zou er toch van alles veranderd kunnen zijn, denk je- Maar nee, hoor. Er is net weer gedonder geweest met. de melkslijters, die boos zijn op de melkstandaardisatiebedrijven (wat dat ook mogen zijn). En de kunstschilders zijn weer eens kwaad op een jury, die niet weet wat Kunst is. Een fout overigens die ook regel matig voorkomt bij verzamelaars en kunst critici, zodat de heer H. te S. in de ver leiding kwam 0771 een schilderijtje van 20,door middel van een valse signa tuur om te toveren in een kunstwerk van 9500,—. De enige verrassing is eigenlijk het nieu we bankstel van Gerard en Paula, zo'n hypermoderne houtje-touwtje combinatie waarin je je met grote omzichtigheid neer laat om de vakantiefoto's te bekijken, die Gerard gemaakt heeft van de regen op Terschelling. Oh ja, nie7iw is ook de „sprekershoek" in Zeist. Wellicht herinnert u zich nog hoe ik destijds op deze plaats pleitte voor het i7istellen van een „speaker's corner" in de Haarlemmer HoutEen plaats dus waar, zoals in het Londense Hyde Park, zeep kist-redenaars hun hart kunnen uitstor ten. Jammer, dat Zeist ons vóór is geweest. En het valt nog meer te betreuren dat zij daar in het Walkartpark hun fraaie zeep kist-initiatief feitelijk al om zeep hebben gebracht. Met een maximum-spreektijd van tien minuten, met een „echt podium" en, oh schande, met een microfoon voor de sprekers.' En dan nog een echt-Hollands relletje op de eerste avond omdat een stok oude dame iets lelijks heeft gezegd van een andere dame. Waarop de organisator van het feest verklaarde geen inzage te hebben gevraagd van de teksten, die de redenaars in petto hadden. Kijk, Zeiste- naren, zo moet het beslist niet. In Hyde Park vraagt niemand naar je tekst of naar ie antecedenten als je op de zeepkist klimt. In een onvervalste sprekershoek moet ieder kunnen zeggen waar hij zin in heeft. Met alleen een politieagent in de buurt om op te letten, dat er geen schuine moppen wor den getapt- Enfin, vergeet u 't maar. Laat ik liever vragen hoe u het gehad heeft in uw va kantie. Een radiospreker verklaarde on langs dat, in deze tijd van het jaar, de ene helft van het Nederlandse volk aan de an dere helft de vraag stelt: „Bent u al ge weest, of moet u 7iog?" Zoals je bij een kleuter informeert naar zijn activiteiten op het stilletje: Ben je al geweest, Jantje, of moet je nog?". Daar blijkt wel uit, dat vakantie langzamerhand een plicht is ge worden. Een dure plicht, mag je gerust zeggen. Of hebt u het dit jaar juist lekker goedkoop gedaan? Met de tent, waarin je zo gezellig kunt liggen luisteren naar het vertrouwde klik-klak van de regen? Of met de caravan misschien? Dat is tegen woordig de grote mode en je kunt er reuze veel plezier mee hebben, vooral als je per ongeluk een doodlopend landweggetje bent ingereden en daarna twee kilometer ach teruit moet rijden om weer op de grote weg te komen. Maar wanneer je een spor tieve, oer-Hollandse vakantie wilt hebben moet je gaan zeilen. Een van mijn vrien den heeft het gedaan en niet met zo'n kin derachtig mooi-weer-bootje op de zede loze Kager Plassen maar met een ferm jacht, op het grote water, in storm, en regen terwijl bliksemstralen het inktzwarte zwerk doorkliefden. Gisteren kwam ik hem tege.77. maar hij zag er bepaald pips uit. „Het was wel een mooie sportieve va kantie", zei hij vermoeid, „maar sinds we thuis zijn wordt mijn vrouw elke nacht gillend wakker omdat ze van scheepsram pen droomt". Waaruit blijkt hoe lang het duren kan voordat je je vakantie weer helemaal te boven bent. Am. de Vita Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 BEIROET (AFP) In de landen van het Nabije Oosten heerst een ongekende zware hittegolf met zuidelijke en oostelijke win den, die zeer warme lucht uit de woestijnen aanvoeren. In het dal van de Eufraat is een recordtemperatuur van 52 graden Cel- cius in de schaduw gemeten. In Bagdad, Basrah^ Koeweit en Bahrein is het met 48 graden iets „koeler", 's Nachts daalt het kwik in deze plaatsen niet verder dan 39 graden. In Jeruzalem is het zó warm, dat men maandag niet de kaarsen in de kerk van het heilig graf kon ontsteken. Ze smolten als gevolg van de temperatuur van 40 graden. De Britse troepen op Cyprus en de Ame rikaanse mariniers in Libanon hebben op dracht gekregen hun munitievoorraden in de schaduw te houden om spontane explo sies te voorkomen. Vooral de Amerikanen, die op de schepen voor de Libanese kust in reserve worden gehouden, hebben erg van de hitte te lijden. In Libanon, op Kreta, op Cyprus en in Turkije zijn bos branden ontstaan. Vit de Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant van 26 Augusti 1758 VOLGENS DE RESOLUTIE van de E. A. Heeren van den Gerechte der Stad Haerlem, in dato den 10 Maart 1749, word een yder, die het zoude mogen aangaan, gewaar- schouwd, dat zij zich op de aanstaande Hartjesdag en vervolgens Jaarlyks, zul len hebben te onthouden van op het Ver- wuift, de Botermarkt of op eenige andere publyke Plaatsen waar zulks zoude mogen wezen, met eenige Kraamen, Tafels of anderzins haare waaren en Koopman schappen als op een Markt ten toon te stellen, aan de Huyzen te veylen of te ver- koopen op een Boete van 12 guldens, bo ven de verbeurte van dezelfde Goederen en Koopmanschappen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3