Afwikkeling competitie voor de handballers nog twijfelachtig Russische schakers tonen hun macht in toernooi in BadPortoroz Italiaanse bridgers weer favoriet voor Europees kampioenschap Remus favoriet voor Criterium voor Leerlingen DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 9 Door gebrek aan velden in Haarlem Internationaal concours hippique in RAI-gebouw DWR oppermachtig in „Doortocht van Bredens" Zeilen Zeilwedstrijden op het Alkmaardermeer Cricket Vijfde testmatch nog steeds niet voortgezet Dammen Strijd om wereld-damtitel begint in Den Haag De semi-profs het komende weekeinde DOS tegen Sportclub Lissabon op 24 september De Engelse league Schaken W aterpolocompetitie is geëindigd ÏÊti'éJiwi&ÊiiLÈÉkY'ÉllÉill 1 wielrennen Route voor Ronde van Nederland reeds vastgesteld Wielerwedstrijden op de stadionbaan in Amterdam Rawson won opnieuw van Noor Boysen Tsjechische atlete wil in Zweden blijven Oplichter had „schat in Z.-Frankrijk verborgen" Kerkelijk nieuws Belastinginspecteur voor te lage aanslag aangeklaagd Bijna zesduizend varkens moeten worden afgemaakt Nagy's nabestaanden naar Rusland gedeporteerd? Hoewel de beoefening van handbal in ons land nog steeds toeneemt, de resultaten speltechnisch gezien steeds beter worden en het Nederlands Handbalverbond het eerste seizoen na de fusie met het Katholiek Handbalverbond afsloot met ruim dertigduizend leden, floreert de afdeling Haarlem van het NHV maar zeer matig. De nieuwe indeling van de afdeling Haarlem voor het komend seizoen bevestigt onze mening want hieruit blijkt dat het nog lang niet zeker is dat men bij de heren een tweede klasse kan handhaven. Overigens is dit niet zo verwonderlijk als men weet, dat men het afgelopen seizoen in slechts een van de tien afdelingen (inclusief jeugd) de competitie volledig uitspeelde, slechts een kwart van de deelnemende ploegen een volledig programma afwerkten en het aantal gespeelde wedstrijden van vijf tot maximaal veertien wedstrijden per team varieerden. Als pleister op de wonde hebben de teams aan een zaalhandbalcompetitie kunnen deelnemen, die voor de heren in Alkmaar en voor de dames in Lisse gehouden werd, maar ook de zaal handbalcompetitie was bescheiden en muntte niet uit in regelmaat. Men kan echter voor deze ongewenste toestanden niet alleen het bestuur van c!e afdeling Haarlem verantwoordelijk stellen want vrijwel alle Haarlemse verenigingen maken gebruik van de gemeentelijke sportvelden en deze moeten gewoonlijk voor dat de competitie geëindigd is door de handballers ontruimd worden. Het lijkt ons echter wenselijk dat de afdeling Haar lem maatregelen neemt om een volledige afwerking van de competitie te garan deren. Pas dan mag men verwachten Jat het aantal beoefenaren zich zal gaan uit breiden. Jeugd Men heeft bij het Nederlands handbal verbond terecht en met succes de laatste jaren het jeugdhandbal bevorderd. Ook de afdeling Haarlem is in deze niet achterge bleven. De competitieleider heeft echter bij de samenstelling van de jeugdafdelin gen de fusiebepalingen ten aanzien van het jeugdhandbal zover doorgevoerd dat alle variatie en kleur verloren is gegaan. Zo komt het voor dat drie ploegen van De Blinkert in een juniorenafdeling zijn in gedeeld, evenals dit het geval is bij de adspiranten met drie teams van IJmond en ADO, terwijl hier met dispensatie van Katholieke zijde een voortreffelijke sprei ding mogelijk was geweest. Indeling Kwalitatief heeft het heren handbal met de promotie van IJmond en HOC een be langrijke stap vooruit gedaan, het tegen gestelde is echter met de dames het geval. Het damesteam van HOC degradeerde naar de afdelingsklasse en het team van Concordia devalueerde de laatste jaren van de hoofdklasse naar de tweede klasse en vormt aan de dameszijde nog de enige Haarlemse vertegenwoordiging in iiet district. In de afdeling Haarlem zijn Full Speed en HBC naar de dames eerste klasse ge promoveerd, terwijl Concordia 3 naar de tweede klasse degradeerde. Bij de heren is THB de nieuwe aanwinst in de eerste klasse. Hier behield De Blinkert als laat ste zijn plaats in de eerste klasse. Afhankelijk van de uitslag van de nog te spelen beslissingswedstrijd JHC—Laren voor de promotie naar de districts eerste klasse dames, wordt het gepromoveerde Kruisster ingedeeld in de dames tweede klasse A of B. Zowel in de districts- als in de afdelings-eerste klasse dames wordt versterkte degradatie toegepast, waardoor dus twee teams aan het einde van de com petitie degraderen. Mochten in de afde- lings tweede klasse heren AVA 2 en Zand- voortmeeuwen 2 hun inschrijving niet De Stichting Sportevenementen, die dit jaar voor het eerst de Ronde van Neder land heeft georganiseerd, heeft het plan opgevat op 26, 27 en 28 december van dit jaar in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam een internationaal concours hippique te houden. Het ligt in de bedoeling van de Stichting voor dit concours onder meer militaire equipes uit Ierland, Italië, Duitsland, Bel gië, Frankrijk, Nederland en mogelijk Zweden aan te trekken. Het eigenlijke concours hippique zal in de avonden worden gehouden. De mid dagprogramma's zullen speciaal aan de jeugd gewijd worden met onder meer wedstrijden en demonstraties voor de be reden politie van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Groningen en de Rijks politie. De Stichting heeft voor dit initia tief reeds de principiële medewerking van de Nederlandse Hippische Sportbond ver worven. De arena zal in het voorste gedeelte van de grote zaal van het R.A.I.-gebouw aan gelegd worden. Rondom zullen tribunes voor 5.000 toeschouwers gebouwd worden. De Haarlemse zwem- en poloclub „De Waterratten" heeft zondag in België met succes deelgenomen aan de vier en halve kilometer zwemwedstrijd, de „Doortocht van Bredens". Rob Terpoorten prolongeerde zijn over winning van verleden jaar. Spoedig na de start plaatste hij zich aan de kop en bleef de leiding houden. Hij zegevierde in de mooie tijd van 57 min. 24 sec., gevolgd door zijn clubgenoot Jaap Bood op de tweede plaats (1 uur 30 sec.); derde werd Fred de Bruijn (DWR) in 1 uur 4 min. 12 sec. De zesde plaats werd bezet door Jan Sint (DWR) met 1 uur 10 min. 8 sec.: de achtste plaats was voor Klaas Band (DWR) 1 uur 23 min 31 sec. Ook in de afdeling dames werd door de Haarlemmers beslag op de eerste plaats gelegd. Van begin af aan ging Gerda Drog- trop aan de kop waarvan zij zich niet liet verdringen. Zij zegevierde in de goede tijd van 1 uur 15 sec. Door al deze successen kwam DWR ook in het bezit van de ver- enigingsprijs. handhaven dan komen de overige ploegen bij de eerste klasse. De indeling luidt als volgt: Hoofdklasse: Dames Zeeburg Hellas Athene Zeeland Sport Niloc Hygiea Olympia Niloc Heren PSV PSV Aalsmeer UDI UDI Blauw Wit WLC DES District West A: Dames Eerste klasse: Tweede kl. A: Tweede kl. B: Amstel Attila ADO AO G Blauw Wit Concordia Athleta BSV DWS AVA Niloc 2 De Foresters DSG Spirit Lijnden HHC Tavenu Tonegido Sagitta UD VZV Vriendschap JHC of Laren Heren Eerste klasse: Tweede kl. A: Tweede kl. B: AHC Attilla Aalsmeer 2 BHC HHC Achilles Concordia Lijnden Amersfoort Rapiditas SSVU APGS Sport Vereent Tonido Concordia 2 UD Unitas HOC IJmond Vriendschap Laren WVGV Zandv.meeuw. Niloc 2 Afdeling Haarlem Dames Eerste klasse: De Blinkert. Concord. (Hill.) DSO Full Speed HBC 2 HBC HOC Rapiditas TYBB IJmond Zandv.meeuw. Tweede kl. A: Concordia 3 Van Nispen Rapiditas 2 IJmond 2 TYBB 2 Eerste klasse: AHV AVA De Blinkert Rapiditas 2 THB Tonegido IJmond 2 Heren Tweede kl. B: ADO 2 De Blinkert, 2 Concordia 2 IEV Leonidas IJmond 3 Tweede klasse: AVA 2 De Blinkert 2 Concordia 3 IJmond 3 Zandv.meeuw. 2 Maandag zijn de wedstrijden op het Alkmaar dermeer voortgezet. De uitslagen luiden: 12 m2 klasse A: 1. Meteor, Kraan; 2. Rakker, Van Wijk; 3. Mariandel, Van Staveren. Vrijheidsklasse A: 1. Beata, Kesting; 2. Smitje, Sehmitz jr.; 3. Dauntless, Korswagen. Sternklasse: 1. Noreg, Amons; 2. Peen, Van de Stadt; 3. Barracuda, De Vos. Finnjollenklasse: 1. Finnig, Maarse; 2. Felfinn, Huurman. Olympiajollen A: 1. Glipper, Haakmans; 2. Tai foen. Husslage; 3. Witte Raaf, Willems. Pampusklasse: 1. Westeinder, De Ruiter; 2. Wervelwind, G. Biesot. 12 voets Jollen klasse A: 1. Positron, Van 't Hoo- gerhuys; 2. Spinta, Daniels; 3. Wildzang. Wessels. Drakenklasse: 1. Joy, Bier; 2. Trinkel, Van Duyl; 3. Vagans Semper, Groot. 16 m2 Streepklasse: 1. Tilicum, Bol; 2. Magdrie- ja, Spaargaren: 3. Dak, Van Rietschoten. Flying Dutchmanklasse: 1. Brave Hendrik, Blok: 2. Djinn, Frech; 3. Lichte Angst, Schipper. Regenboogklasse: 1. Ree, Walig; 2. Algri, Al- berda; 3. Duke, Van der Velde. Valkenklasse: 1. Bounty II. Van der Baumen; 2. 't Spul, Kirkenier; 3. Maaike, De Wilde. Ook op de vierde dag van de vijfde test match tussen Engeland en Nieuw Zeeland was het veld door de zware regens onbe speelbaar. Overal stonden grote plassen water. Tot nu toe is in deze wedstrijd slechts gedurende vijf uur en 40 minuten gespeeld. De score is: Nieuw Zeeland eerste innings 161, Engeland 30 voor 0. Het staat nu vast dat de match om de wereldtitel dammen tussen de houder, de Canadees Maurice Deslauriers, en de uit dager, de Rus Isar Koeperman, doorgaat. De match zal uit twintig partijen be staan en op neutraal terrein, te weten in ons land, worden gespeeld. De eerste ontmoeting zal te Den Haag plaatsheb ben. Er zijn' onderhandelingen gaande over de tijd en plaats van de andere negentien partijen. Het KNVB-programma voor de semi- profs voor het komende weekeinde luidt: Eredivisie: DOS-Blauw Wit; NOAD- Enschede; Rapid-Feijenoord; NAC- MVV; ADO-SHS; DWS-VW; Sparta- Ajax; Fortuna-Willem II; PSV-Elink- wijk. Eerste divisie A: VSV-Volendam; DFC-Alkmaar. Eerste divisie B: Volewijckers-HVC. Tweede divisie A: EDO-De Valk. De thuiswedstrijd van DOS tegen Sportclub Lissabon in het toernooi om de Europabeker zal waarschijnlijk op 24 sep tember in het Utrechtse stadion worden gespeeld. De wedstrijd in Lissabon heeft op 1 en 2 oktober plaats. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Aston Villa-Portsmouth 3-2; Blackburn Rovers-Leicester City 5-0; Blackpool-Newcastle United 3-0; West Ham United-Wolverhampton Wanderers 2-0. Opnieuw kan gesproken worden van een Russische supprematie in een belangrijk schaaktoernooi. In het interzonale schaak toernooi te Bad Portoroz voeren namelijk Petrosian, Tal en Averbach de lijst met 21 deelnemers aan. In vergelijking met vele niet-Russische grootmeesters ken merkt hun spel zich door een grote regel matigheid. Petrosian behaalde uit 12 par tijen 9 punten. Hiervan scoorde hij zowel in de eerste zes ontmoetingen als in de tweede serie van zes 4'/i punt. Voor Tal luiden deze cijfers i-iVz. Averbach 4-3'/s waarbij aangetekend moet worden dat hij voor zijn tweede serie een partij minder nodig had. De IJslander Olafsson maakte 41/i-2,/j; de verrassend sterk gestartte Hongaar Benkö 4*/i-2. De Deen Larsen deed het met 4-11/» nog slechter. Een dui delijke teruggang van deze drie spelers dus. Hun kansen zijn dan ook aanzienlijk gedaald en gezien het nog af te werken programma kan men met vrij grote ze kerheid aannemen dat Larsen zich niet zal kwalificeren voor het kandidatentoer nooi. Tegenstanders als Panno, Olafsson, Tal en Petrosian in zijn eerstvolgende partijen geven weinig kans op een algeheel her stel. Voor Benkö, die alle Russen reeds heeft gehad staan de kansen gunstiger. Hij ontmoet de eerstvolgende ronde ach tereenvolgens Sherwin, De Greiff; de toch wel falende Hongaar Szabo en de Tsjech Pachmann. Toch zal hij vooral voor Sher win op zijn hoede moeten zijn. De Ameri kaan heeft eindelijk zijn vorm te pakken (lVs uit 6 3V2 uit 5!) en vormt voor elke tegenstander een waar obstakel. Ook het herstel v .n de Bulgaar Neukirch is één van de meest opvallende gebeurtenissen van de tweede etappe (IV2-4!) In zijn hui dige vorm kan hij nog voor een grote ver rassing zorgen, temeer daar hij de ge vreesde Russen al heeft ontmoet. Van de ze Russen blijkt Bronstein toch wel over zijn hoogtepunt heen. Maar Petrosian vormt hij nog wel de enig ongeslagen spe ler maar hij speelt te dikwijls remise om aansluiting met de top te krijgen. En dit is toch beslist nodig om zich te plaatsen. Kansloos is hij nog niet maar in zijn ont moetingen met Tal en Petrosian in de 13de en 14de ronde zal hij toch minder vrede lievend moeten optreden. Hij plaatst zich namelijk slechts dan voor het kandidaten toernooi wanneer hij èn bij de eerste vijf spelers in de eindrangschikking eindigt én daarbij slechts één van zijn landgenoten Er is in Oslo by de Europese bridge- kampioenschappen wel weer het een en ander gebeurd. In de belangrijkste wed- strqd, die tussen Italië en Engeland, zag het er bij de pauze naar uit, dat Engeland ging winnen. Het stond 7 matchpunten voor en ook in de tweede helft leek in de open kamer het begin van de laatste 20 spellen tussen Grey en Truscott goed. Later zakte echter het Engelse paar af. De Italianen profiteerden er snel van. Met glimmende oogjes legde prof. Chiaradia de ene goede kaart na de andere op tafel en in de gesloten kamer konden de vermaarde Beese-Shapiro dit niet evenaren. De slot- stand was verrassend: 49-36 voor Italië. Zweden houdt de strijd goed vol, maar wat te denken van Frankrijk, dat plotse ling van Noorwegen verloor. Twee ver keerde slembiedingen der Fransen waren daaraan in hoofdzaak schuld. En de Noren speelden voor eigen publiek boven hun normale vorm. Door dit alles is Italië weer bovenaan gekomen en het wachten der concurrenten is nu weer op een misstap van de wereldkampioenen. Deze is nauwe lijks te verwachten. Zondagmiddag nam Zweden echter zijn kansen toch zeer goed waar en het stond met de pauze drie matchpunten tegen Italië voor. Onze Nederlandse bridgers waren vrij dag vrij en kregen zaterdag tegen Frank rijk hun traditionele grote nederlaag te slikken. In de eerste helft (gebr. Kaiser met Filarski-Verboog) ging het nog enigs zins en was de achterstand door twee zeer fortuinlijke Franse slembiedingen 19 mp. Maar in de tweede helft bemerkten Cats- Goudsmit, dat enkele dagen samenspelen tegen deze tegenstanders onvoldoende is. Het einde kwam met 89-34. Zondagmiddag ging het in de eerste helft tegen Oostenrijk weer wat beter. De Kai sers speelden hun normale rustige spel en Filarski-Verboog waren iets over hun de pressie van de laatste dagen heen. De Zweedse dames blijven het maar goed doen en na zes ronden staan zij met 11 punten uit 6 wedstrijden prachtig boven aan. Als de Deense dames hun kampioen schap zullen willen continueren, zullen zij om te beginnen van het Zweedse team moeten winnen. Die match zal ongetwijfeld in het bridge-rama worden gespeeld en de Noorse bridge-bond zal de kas na afloop aanmerkelijk gespekt zien door de bijdra gen van de vele toeschouwers. Ook de Noorse dames maken nog een kans en als zij zouden winnen, zal het Noorse publiek misschien zijn aanzien van koele nuchterheid verliezen. Het programma voor ons herenteam ziet er als volgt uit: Dinsdag is er een vrije dag. Woensdagmiddag mag Nederland tegen Italië in het strijdperk treden. Het Nederlandse herenteam heeft in de tiende ronde van de Europese bridgekam- pioenschappen, die in Oslo worden gehou den, met 45 tegen 39 matchpunten ver loren van Egypte. De uitslagen luiden verder: Heren: tiende ronde: Italië versloeg Duitsland 52 matchpnt tegen 21 machpnt; Groot Brittannië versloeg Zweden 66 mp tegen 56mp. Frankrijk versloeg Ierland 49 mp tegen 37 mp; België versloeg Dene marken 46 mp tegen 37 mp; Egypte ver sloeg Nederland 45 mp tegen 39 mp; Noor wegen versloeg Oostenrijk 51 mp tegen 40 mp. De uitslagen van de elfde ronde van de open Europese bridgekampioenschappen luiden: Duitsland versloeg Spanje 9942; Zweden verloor van Italië 2571; IJsland verloor van Frankrijk 3472; België ver loor van Groot Brittannië 4973; Ierland verloor van Egypte 3051; Noorwegen on beslist tegen Denemarken 4439; Neder land versloeg Oostenrijk 67—44. De uitslagen van de twaalfde ronde van het „open" kampioenschap voor heren luidden: Frankrijk versl. Finland 5034; Italië verslaat België 5946; Egypte ver slaat IJsland 5945; Zweden verslaat Spanje 4841; Groot-Brittannië verslaat Noorwegen 8322; Ierland verslaat Oos tenrijk 5434; Denemarken onbeslist met Nederland 5353. Italië leidt thans met 22 pnt., gevolgd door Frankrijk met 20 en Groot-Brittannië met 20 punten. ELLIOTT. Tijdens internationale atle tiekwedstrijden in Stockholm heeft de Australiër Herb Elliott de 1500 meter in de goede tijd van 3 min. 41,7 sec. gelopen. boven zich geplaatst ziet. Het staat wel vast dat bij de vijf hoogstgeplaatsten in elk geval een Joegoslaaf komt. Gligoric en Matanovic weren zich voor eigen publiek uitstekend. Van Gligoric had men dit zeker verwacht hij behoort reeds vele jaren tot de scha kersélite van zijn land. Zijn programma met als tegenstanders o.a. Pachmann; Fi- lip; Cardozo; Fuester en Rosetto lijkt niet zo lastig meer. In de volgende ronde moet hij eerst nog zijn landgenoot Matanovic bestrijden. De van het Hoogoventoernooi ook hier zeer bekende Matanovic maakt ook een prima kans zich te plaatsen. Slechts een maal werd hij tot nu toe verslagen (door Petrosian). Daartegenover stelde hij reeds vier winstpartijen. Na Gligoric ontmoet hij Neukirch; Fuester en Rosetto. Alle kans dus op meer successen. Het verras send herstel waarvan de jonge Fischer in de achtste en negende ronde blijk gaf heeft zich niet voortgezet. Zijn verlies tegen Olafsson betekende een lelijke streep door zijn rekening. Indien hij nog aspiraties koestert zal hij hiervan tegen achtereen volgens Petrosian; Sherwin; De Greiff en Szabo blijk moeten geven. Er wordt fel gevochten in Bad Portoroz. Tot nu toe werden 120 partijen gespeeld. Slechts 55 maal kwam men remise over een. Het leeuweaandeel hiervan eisten Bronstein en Panno op met elk negen ge lijke spelen. De Columbiaan De Greiff is de enige speler die nog niet het zoet der overwinning mocht smaken. Dr. Filip, Ro setto en Fuester boekten slechts één zege. De Russische kampioen Tal behaalde met Petrosian reeds zes maal de volle buit bin nen. De belangrijkste ontmoetingen voor de komende dagen luiden; dertiende ron de: PetrosianFischer; TalBronstein; OlafssonAverbach en MatanovicGli goric. Veertiende ronde: BronsteinPe trosian; AverbachTal; LarsenOlafs son; NeukirchMatanovic. Vijftiende ron de: PetrosianAverbach; Zestiende ron de: LarsenPetrosian. Woensdagmiddag krijgen op Duindigt zowel de leerlingen van draver-trainers als die van de volbloeds volop gelegenheid hun kunnen te tonen. De jockeys doen dat in hun jaarlijks Criterium voor Leerlingen, dat echter door een vrijwel overeenkom stige uitschrijving vier paarden telt, welke ook voor het amateursnummer staan inge schreven. De keuze valt op de goede Remus, vóór Quadroon en de mogelijke outsider Blue Blazes. Deze hengst staat met niet minder goede papieren in de ama- teursren, vooral nu hij vermoedelijk zal worden toevertrouwd aan de nestor der amateurs Max Lips. Door de overvloedige regenval zal de baan zacht genoeg zijn. Sylvia is de outsider in dit milieu. Bij de tweejarigen wordt een overwinning ver wacht van stal Portocarrero (Golden Ar row, Marialya II), vóór Charger. In het andere leerlingennummer kan de in grote vorm lopende Umber de derde achtereenvolgende zege boeken, echter ernstig belaagd door de niet mindere Sagne d'Or, die in handen van de leerling Bouw huis reeds enige keren tot een zeer goede prestatie kwam. Hoewel Enterprise nu langzamerhand zijn Zweedse verrichtingen in ons land gaat herhalen, staat hij in de internationale handicap op een verloren post, met een achterstand van 100 meter op de goede Rita Belwin, die dan ook de favoriete is. Rosa Dear en Ralph Erebus zijn de andere plaatspaarden. In de O Mc GregOr-prijs zijn vele mogelijkheden, want niet alleen dat Utopie en Vanity Hanover hier met uitstekende winkansen staan, maar ook Regina en Victor Alsvin. Regina N, die te Noordwolde eveneens staat ingeschreven, kan haar successen- reeks voortzetten, maar een gemakkelijke zege wordt het allerminst. De overige drie draf nummers zijn voor de minder grote klasse gereserveerd. Bij de tweejarigen, die dit jaar nog niet heb ben gewonnen, gaat de voorkeur naar Xitty Erebus, die de vertegenwoordigsters van stal Hollandia (X Mieke Hollandia, Xirene Hollandia) achter zich kan laten. Met de vele debutanten zijn verrassingen echter lang niet uitgesloten. Wento Con Dios kan haar eerste overwinning boeken, vóór Wilna van Oranje en de weliswaar snellere, maar zeer onbetrouwbare Wa- lcwska Contessa. Tenslotte kan Very Nice na haar talloze goede verrichtingen nu eens het zoet der overwinning smaken, maar een zekerheid is dat nog allerminst, daar Ultra, Uriël en Un Gamin tot de gevaarlijkste tegenstan ders behoren. De waterpolocompetitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond is ten einde. Wedstrijden die niet gespeeld zijn kunnen niet opnieuw worden vastgesteld, daar de avonden te kort zijn. In de afdeling AM is de halve competitie die gespeeld moest worden voor beslissing op de kam pioenstitel onbeslist geëindigd. DWTa VZVa 5-4; VZVa—Haarlem 3-4 en DWTa— Haarlem 2-2. DWTa en Haarlem moeten nu een beslissingswedstrijd spelen op donder dag 28 augustus om zeven uur in de zwem inrichting aan de Houtvaart in Haarlem. De eindstanden luiden: Afdeling AM I D W T. a8 5 1 2 11 31—23 Haarlem8 5 1 2 11 3027 VZVa8 4 0 4 8 41—25 Hillegom ..6 0 0 6 0 1138 Afdeling AM II HPC 6 4 1 1 9 22—9 HVGBx.. 5 4 0 1 6 24—12 VZVx6 2 1 3 1 10—22 DWTb5 0 0 5 0 3—16 x strafpunten in mindering gebracht. Afdeling AJ I HPCa7 6 1 0 13 38—9 VZVa8 4 2 2 10 32—28 Haarlem 7 3 1 3 7 2325 DWR7 2 0 6 4 20—34 HVGBx.. 5 1 0 4 0 6—23 x strafpunten in mindering gebracht. Afdeling AJ II DWT6 5 0 1 10 23—10 VZVb6 4 1 1 9 22—14 HZV6 1 1 4 3 14—19 HPCb6 1 0 5 2 7—23 In grote trekken is thans reeds het schema voor de Ronde van Nederland 1959 vastgesteld. De Stichting Sport evenementen, die als opvolgster van de N.V. Efor dit jaar voor het eerst de ronde organiseerde, heeft van de K.N.W.U. ook de licentie voor 1959 gekregen. Zeer waarschijnlijk zal de Ronde even als in 1954 in Groningen van start gaan. Dit speciaal omdat het Groningse stu dentencorps in 1959 groots opgezette lustrumfeesten zal vieren. Een en ander hangt natuurlijk af van de data, die de Ronde door het kalender congres van de U.C.I. toegewezen krijgt. Als streefdata heeft de Stichting de periode van 16 tot en met 22 juni 1959 in gedachten. De Ronde zal dan dus zeven in plaats van zes dagen zoals dit jaar duren, Ook het rennersveld, dat in 1958 na veel moeilijkheden uit 56 man bestond (zeven ploegen van acht renners) zal uitgebreid worden. Het ligt namelijk in de bedoeling voor 1959 tien ploegen elk van zeven renners te contracteren, namelijk vijf Nederlandse ploegen, één Belgische, één Italiaanse, één Franse, één Duitse en één Zwitserse. Het voorlopige routeschema ziet er als vólgt uit: Eerste etappe: GroningenEnschede; tweede etappe: EnschedeOss; derde etap pe: OssGeleen of Sittard; vierde etappe: Geleen of SittardHelmond; vijfde etappe: HelmondBreda; zesde etappe: Breda— Gouda; zevende etappe; GoudaAmster dam (Olympisch stadion). Donderdagavond om acht uur komen in het Olympisch stadion in Amsterdam de voornaamste kandidaten voor de we reldkampioenschappen in Parijs aan de start. De nummers 1, 2 en 3 van de Grote Prijs van Amsterdam, de Fransman Gaig- nard, de Belg Debakker en wereldkam pioen Jan Derksen ontmoeten elkaar in de sprintwedstrijd voor profs in drie ritten van twee en een rit van drie. In een kop pelomnium, bestaande uit een klasse mentswedstrijd over 5 km., een tijdrit over 1 km. met staande start en een koppel achtervolging over max. 5 km., komen voor Nederland uit Peter Post en Ad Schot man tegen de Luxemburgs-Duitse forma tie Lucien Gillen-Werner Potzernheim. De sprinters en de omniumrijders rijden na de pauze nog een weinig, maar graag ge zien nummer, een handicapwedstrijd over 550 meter. De stayers rijden twee manches van elk 50 km. Wereldkampioen Depaepe komt in het strijdperk tegen de ex-titelhouder Ti- moner (Spanje), de Italiaanse kampioen en wereldkampioen der amateurs 1957, Pizzali, gegangmaakt door de onverwoest bare veteraan Pasquier, de Fransman Godeau, die door pech dit jaar geen kam pioen van zijn land werd en onze landge noten Wout Wagtmans, Martin Wierstra, Nop Koch en Wil Vreeswijk. Vreeswijk zal nu voor het eerst rijden achter een andere gangmaker en wel de bekende Amsterdammer Van Roei, die zo'n uitstekend figuur sloeg met Van Houwe- lingen in het wereldkampioenschap der amateurs te Leipzig. Het programma wordt omlijst met een wedstrijd voor amateurs en een sprint wedstrijd in 3 ritten tussen Captein, Ger ritsen, De Graaf en Reyngoud, met als gast de Canadese amateur Fred Marcus, die zeker als een kanshebber voor Parijs dient te worden gezien. Tijdens atletiekwedstrijden in Oslo zijn de Europese kampioen 800 meter, de En gelsman Rawson en de nummer twee, de Noor Boysen tegen elkaar uitgekomen. Rawson won andermaal van de Noor, zij het met miniem verschil. Beiden noteer den een tijd van 1 min. 50.1 sec. De Tsjechische vèrspringster Ziata Roz- kosna, die aan de Europese kampioen schappen heeft deelgenomen, is niet met het Tsjechische team naar huis terugge keerd. Zij heeft zich tot de politie in Stockholm gewend met het verzoek om politiek asiel. Op verzoek van de Rijkspolitie te Bois- ward is de 46-jarige J. P. uit Leeuwarden aangehouden in Zwollerkerspel. Enige maanden geleden had J. P. zich als huis vriend weten in te dringen bij de familie De B. te Bolsward. Hier wist hij met fan tastische verhalen de heer De B. over te halen verschillende leningen aan hem te verstrekken. P. liet het namelijk voorkomen, dat hij in Zuid-Frankrijk een schat aan juwelen verborgen had. Deze zouden afkomstig zijn van diverse schenkingen van joden, die hem zogenaamd dankbaar waren voor wat hij in de oorlogsdagen voor hen had gedaan. Het geld had hij nodig om deze ju welenschat naar ons land te kunnen smokkelen, waarna hij het met rente te rug zou geven. De man heeft al verschil lende veroordelingen achter de rug onder andere een van negen jaar wegens chan tage op joodse families; hij wist zich des tijds hierdoor van een bedrag van 70.000 meester te maken. Het bedrag, dat de veehouder De B. te Bolsward aan J. P. is kwijtgeraakt, ligt tussen de f 28.000 en 29.000. Toen de poli tie op het spoor van deze oplichter was gekomen wist P. aanvankelijk te ontko men, rijdende in een opvallende zes-per- soons auto. Toen echter verschillende po litieposten telefonisch waren gewaar schuwd, werd J. P. bij Zwollerkerspel aangehouden. In zijn wagen bevonden zich verschillende soorten visitekaartjes, vol gens welke hij onder andere vliegtuigme canicien en rij-instructeur was. Ook had hij doktersinstrumenten in zijn wagen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Nieuw-Lekkerland (wijk Kinderdijk) W. van Herpen te Me lissant. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Ressen Dr. J. J. Woldendorp, emeritus predikant te Cillaarshoek. Be roepen te Bergum J. den Hartogh te Wommels (Fr.). Geref. Kerken Beroepen te Workum T. de Boer te Driesum; te Nieuwerkerk a/d IJssel G. de Jong, kand. te Nijega (Fr.); te Halle L. Weerman, kand. te Emmen. Aangeno men naar Woerden (vac. P. de Bruijn) A. van der Kooij te Ezinge (Gron.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Garrelsweer R. Hoog- steen, kand. te Drogeham, die bedankte voor Almkerk-Werkendam en voor Blija. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Noordbergum B. Fa- brie te Enschede. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Gouda H. C. Leep te Rot terdam. Een Rotterdammer, die er geen ge noegen mee neemt, dat de inspecteur der belastingen hem een te lage aanslag heeft opgelegd, is van mening dat de inspecteur daardoor de staat der Neder landen voor 42,heeft benadeeld. Hij diende een bezwaarschrift in tegen de te lage aanslag, die echter gehandhaafd bleef- De inspecteur zou zich voorts op het standpunt hebben gesteld dat dit bezwaarschrift geen bezwaarschrift was volgens de wet. De Rotterdammer re clameerde daarop bij de directeur van 's Rijks Belastingen te Rotterdam en kreeg onder meer ten antwoord, dat hij desgewenst gewetensgeld kon betalen. Ook hiermee nam hij geen genoegen want hij wilde niet over één kam ge schoren worden met belastingontdui kers. Daarop wendde hij zich tot de be lastingkamer van het gerechtshof te 's Gravenhage. Daar zou hem zijn me degedeeld dat men de inspecteur in het gelijk stelt indien hij geen hogere aan slag wil op leggen. Ook beroep op de Hoge Raad zou geen succes hebben ge had. Thans heeft de Rotterdammer een aanklacht ingediend bij de officier van Justitie te Rotterdam tegen genoemde inspecteur der Belastingen omdat hij van mening is dat deze inspecteur ge handeld heeft in strijd met de: verde lende rechtvaardigheid, in strijd met zijn ambtsplicht, in strijd met zijn ambtseed en in strijd met betrokkenes aangifte. Besmettelijke ziekte Nadat enige tijd geleden het optre den van de besmettelijke varkensziek te athrophische rhinitis niet te verwar ren met de zogenaamde snuffelziekte in ons land was geconstateerd, bleek de ziekte verspreid te zijn in noord-Limburg en met name te heersen bij de varkens stapel in de gemeenten Horst, Arcen en Velden, Helden-Panningen en omgeving, met uitlopers naar Echt en Vlodrop en en kele Brabantse grensgemeenten. De veeartsenijkundige dienst is inmid dels overgegaan tot krachtige bestrij ding van de ziektej hetgeen mogelijk is, doordat de athrophische rhinitis tijdig on der de werking van de Veewet is gebracht. Het is de bedoeling de besmettingshaard in het betrokken gebied uit te roeien. Op ongeveer honderd bedrijven wordt tegen vergoeding van rijkswege de varkenssta pel afgeslacht, waarmee ongeveer 5.500 tot 6.000 zieke of verdachte dieren zijn ge moeid. WENEN (Reuter) Volgens het Oosten rijkse blad „Neuer Kurier" zouden Nagy's weduwe en twee kleinkinderen naar Rus land zijn gedeporteerd op bevel van Ja nos Kadar, de Hongaarsse premier en par tijsecretaris. Het in Wenen verschijnende Hongaarse vluchtelingenblad „Magyar Hirado" meldt dat de zeventigjarige Ka- laman Gajary, voormalig secretaris van de partij van kleine boeren in Hongarije, evenals Nagy in juni is terechtgesteld!

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9