Problemen THALIA De Prins zal de eerste „Europaprijs Nederland" in Milaan uitreiken Pompovervallers staan terecht voor hof in Amsterdam Havenberichten IJmond-agenda op de honderd velden^; 4 Procureur-generaal eist bevestiging van vonnissen van Haarlemse rechtbank Faillissementen Nieuw Eerste-Kamerlid Druk weekeinde voor IJmond-handbal Rooswijk-honkbal besluit het seizoen Burgerlijke Stand van Velsen Gemeenteraad komt 2 september bijeen Nieuw brandweermaterieel noodzakelijk (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Ernstige botsing Voor leeszalen: 15.000 subsidie gevraagd 4 DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 Precies een Jaar geleden pleegden drie mannen een overval op het benzinepomp station aan het verkeersplein Oude Rijn bij Utrecht. Twee hunner hadden in juli een overval gepleegd op een tankstation aan de rijksweg Amsterdam-Utrecht na bij de hoofdstad, en voorts stond een reeks van inbraken op hun naam. Dins dag stond het drietal alsmede een hulp pompbediende, die inlichtingen had ver strekt, in hoger beroep voor het gerechts hof in Amsterdam terecht. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, eiste tegen een al twaalf keer veroordeelde 48-jarige koopman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, negen jaar gevangenisstraf met aftrek. Tot deze straf had de rechtbank te Haarlem, na een eis van 12 jaar, de man veroordeeld. De koopman had deelgenomen aan de overval op het tankstation bij Utrecht en bekende voorts zijn aandeel in de inbraak in hotel ,,Duin en Kruidberg" te Santpoort, waaruit in april 1957 enige schilderijen en kandelaars waren gestolen. Voorts had hij tezamen met een timmerman uit Ben- nebroek ingebroken in een juwelierszaak in Zeist en in een bontzaak te Bilthoven. Tezamen met een metselaar uit Haarlem had hij bovendien een inbraak gepleegd in een woning te Zeist, waarbij een aantal bontjassen werd ontvreemd. Tegen de 25-jarige metselaar uit Haar lem, die tezamen met de timmerman de overval op het pompstation aan de rijks weg Amsterdam-Utrecht had gepleegd en eveneens had meegedaan aan die op het tankstation te Utrecht, eiste de procureur- generaal bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank: zeven jaar ge vangenisstraf met aftrek. In eerste in stantie was tegen hem acht jaar geëist. Tegen een 30-jarige los werkman uit Hille- gom, die vier weken op het pompstation aan de rijksweg Amsterdam-Utrecht had gewerkt en daarover inlichtingen aan de timmerman had verstrekt, eiste de pro cureur-generaal bevestiging van het von nis van de Haarlemse rechtbank: 3 maan den wegens opzetheling. De man had voor zijn tip 200 ontvangen. De buit van de overval op het tankstation op het verkeers plein Oude Rijn bedroeg slechts f 125 en die van het station nabij Amsterdam onge veer f 9000. Oorspronkelijk was het trio van plan ge weest in de nacht van 25 op 26 augustus vo rig jaar een inbraak te plegen in een ju welierszaak aan het Noordeinde in Den Haag.Men ondervond daar echter moei lijkheden en daarom besloot men „dan maar een benzine-station te pakken". Het drietal ging naar het verkeersplein Oude Rijn. Met feestneuzen op togen de mannen te voet naar het tankstation, waar de met selaar met twee pistolen gewapend naar binnen ging. Hij dreigde daarmee de he vig geschrokken pompbediende en waar schuwde hem geen alarm te slaan en de sleutels af te geven. Alleen de inhoud van het geldkistje namen de mannen mee. De sai,e, waarin ongeveer 11.000 gulden lag, liéten zij ongemoeid. De koopman verklaarde dinsdagmor gen dat hij helemaal geen zin had gehad in Advertentie het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur en ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 u. Karl Heinz Böhm - Anouk Aimée in NINA DE VLUCHTELINGE! Een boeiende film vol spanning! 14 j. MAANDAG en DINSDAG 8 uur Henry Fonda - Anthony Perkins in THE TIN STAR (Bloed in de prairie) Een keiharde Western van groot formaat 14 j. ZONDAGMIDDAG 3 UUR HANNOC, DE INDIAAN DONDERDAG 4 SEPT - 8 UUR speciale voorstelling TUSSEN 14 EN 17 Een Franse film van fascinerende bekoring. 18 j. HEDENAVOND 8 UUR HAVEN DER BEGEERTE met Jean Gabin en Edith Georges. 18 j. VOLGENDE WEEK KOMT: „THE BRIDGE ON THE RIVER KWAI" De film die u gezien moet hebben en waar iedereen over spreekt De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillessement verklaard: R. Woning, groothandelaar in lompen en metalen, Reguliersstraat 61, Beverwijk. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Vondellaan 20. Th. A. Beerepoot, Kleverlaan 14, Haar lem. Rechter-commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advo caat en procureur te Beverwijk. A. H. Zwart, Haven 1, Hillegom, aldaar handelende onder de naam „Scheepswerf Neerlandia". Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. A. M. Schelvis, aannemer, Potgieterstraat 1, Zandvoort. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Haarlem Bij beschikking van de rechtbank is aan Jurjen Maarten Koksma, aannemer en ar chitect. Landzichtlaan 13, Heemstede, voor lopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, advocaat en procureur te Haar lem, Zijlstraat 47rood, tot bewindvoerder, terwijl het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 6 oktober om 3 uur. In de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. H. Willemse (P.v.d.A.) te Rotterdam, is tot lid van de Eerste Ka mer benoemd verklaard d® heer J. P, Ma- zure te 's-Gravenhage. deze overval. „Wij werden voor de recht bank te Haarlem uitgekreten als de grote gangsters, maar er brak een paniek onder ons uit en wij zijn hard weggelopen". Correct en bedachtzaam sprekend, zijn woorden met theatrale gebaren onder strepend, betoogde de koopman nadrukke lijk dat hij niet de leider van de bende was geweest. In maart 1955 was de man, die aan suikerziekte lijdt, uit de gevange nis ontslagen en had gepoogd weer aan de slag te komen. Hij was achtereenvolgens uit drie be trekkingen ontslagen toen men er achter kwam, dat, hij in de gevangenis had geze ten. „Er was voor mij geen plaats meer in de maatschappij", aldus verdachte, later ging hij uit stelen en was met zijn medever dachten in contact gekomen. De procureur-generaal rekende de koop man de overval op het pompstation .waar aan. „Dit zijn delicten, die de meeste schrik in Nederland verwekken. Het is een doelwit voor misdadigers, dat voor de hand ligt. Of men moet de pompstations tot versterkte burchten maken, óf rigou reuze straffen geven", aldus de rocureur- generaal. die uit het oogpunt van algemene preventie de reeds vermelde zware straf eiste. De raadsman verzocht het hof de koopman niet zwaarder te straffen dan zijn medeverdachten. In zijn laatste woorden zei de verdachte: „Ik heb mijn leven vol komen verknoeid. Ik heb niet voor mijn plezier gestolen maar het was voor mij le ven of sterven". Telefoon afgesneden De metselaar reeds twee keer veroor deeld bekende aan de twee overvallen te hebben meegedaan. Bij de overval op het tankstation nabij Amsterdam was hij eveneens met een pistool gewapend naar binnen gegaan, en had daarmede een pompbediende en later ook een bromfiet ser, die kwam tanken, in bedwang gehou den. De mannen hadden de telefoonlijn af gesneden, zodat, toen zij met hun auto verdwenen waren, niet terstond de politie kon worden gealarmeerd. Van de buit had de metselaar 4200 gulden gekregen. „Ik weet niets van wapens af en was er bang voor. Bij verzet van de pompbedien de zou er niets gebeurd zijn", zei verdach te. De procureur-generaal merkte in zijn requisitoir op, dat de metselaar nog een he le serie andere inbraken op zijn naam heeft staan. „Hij is de man, die voortdu rend de agressieve rol op zich nam. de ge weldenaar die het zware werk doet". De raadsman merkte in zijn pleidooi op: „Het was geen gangsterdom, want dan zijn er geen getuigen, die iets na kunnen vertellen. Wat hier gebeurd is was kin derwerk". Hij riep clementie in. Tenslotte eisde de procureur-generaal te gen de 30-jarige timmerman uit Benne- broek, die aan de twee overvallen had deelgenomen en voorts tezamen met an deren een aantal inbraken had gepleegd, eveneens bevestiging van het rechtbank- vonnis: zeven Jaar gevangenisstraf met aftrek. In eerste instantie was tegen hem negen jaar geëist. De timmerman heeft al een avontuur lijk leven achter de rug. In maart 1955 keerde hij terug uit Canada, waarheen hij geëmigreerd was en werkte twee jaar tot volle tevredenheid bii een patroon. In Ca nada was hij twee keer veroordeeld, een- keer wegens het verkopen van jenever aan indianen in het binnenland en daarna om dat hij uit een gevangenis ontsnapt was. In Nederland is hij ook reeds eerder ver oordeeld. Hij had het wat fantastische plan gehad om zich met een valse sleutel toegang te verschaffen tot de kluis in het Bungehuis te Amsterdam, waar toen de belastingdienst was gevestigd. De timmerman deelde mede, dat hij een aanklacht wegens meineed wil indienen tegen de metselaar naar aanleiding van een verklaring, die deze als getuige a dé charge, ter zitting in de zaak tegen de Ben- nebroeker had afgelegd. De raadsman verzocht het hof de straf aanzienlijk te verlagen en in het andere geval een rap port over verdachte te laten uitbrengen. Het hof zal op dinsdag 9 september ar rest wijzen. De handbalvereniging „I.Imond" gaat een druk weekeinde tegemoet hoewel het. competitieseizoen nog niet is geopend. Al le afdelingen komen in het handbalstrijd perk. De IJmonders gaan zondag met het eer ste damesteam en het eerste herenelftal naar het Foresters-toernooi in Heiloo. De dames spelen hier tegen Concordia (Haar lem), Foresters en DVV (Amsterdam) en eventueel tegen de andere poule-winnaar. De heren ontmoeten in Heiloo Olympia (Groningen), Blauw Wit (Amsterdam), Concordia (Haarlem) en DVV( Amster dam). In het Full Speed-toernooi op „Schoo- nenberg" zullen zondag een dames- en een damesjuniorenteam deelnemen en voorts komen op deze eerste zondag van het handbalkampioenschap van Haarlem elf IJmond-heren in het veld tegen Con cordia 3. Het uitgebreide Full Speed-toernöoi zal zondag bovendien twee meisjesaspiranten en twee meisjeswelpenteams van IJmond onder de deelnemers hebben en ten slotte zijn er on ..Watervliet" een groot aantal oefenwedstrijden voor de jeugdafdelingen, waarbij de jeugd van De Blinkert uit Haar lem als tegenstander dienst zal doen. De honkbalclub „Rooswijk" besluit het komende weekeinde het veldseizoen met de laatste wedstrijden van de Rooswijk 1 en 2-herenteams. Rooswijk I ontvangt zaterdagmiddag op „Watervliet" de Rotterdamse overgangs klasse RFC I, welke wedstrijd vorige week gespeeld had moeten worden, maar wegens de interlandwedstrijd Nederland- Du itsland werd uitgesteld. Dé Rooswij- kers maken met de strijd tegen RFC een goede kans om, indien gewonnen wordt, definitief de tweede plaats op de ranglijst van de overgangsklasse te bezetten. Zondagmorgen trekken de Rooswijk 2- heren naar EDO 3 in Haarlem en zij zul len hun uiterste best moeten doen om deze laatste wedstrijd in winst om te zetten. Tenslotte kunnen de dames van het eer ste Rooswijk-team zondag nog eens hun harten ophalen in het sluitingssoftbalt >er- nooi van TYBB in Haarlem, Rooswijk is ingedeeld in poule A met Pinguins, VVGA en TYBB, die een halve competitie spe len. De winnaar komt uit tegen de win naar van poule B met HCK, SC Haarlem, DCY en DSS. De opstelling van Rooswijk I heren is: Werper C. Honig; vanger K. Heinen; le honk C. Klesser;- 2e honk F. Kooimans; 3e honk C. Heemskerk; korte stop K. Kles ser; 1. velder F. André; midvelder K. Schik; r. velder C. Tak. BEVALLEN: P. D. C. Hoogervorst Maas, z., Lange Nieuwstraat. 548. IJmui- den-Óost; E. Rijs—Blom, d., Cederstr. 2, I.Tmuiden-Oost; A. van SonDe Graaff. z., Kon. Wilhelminakade 37 rd., I.Imuidcn; M M. de Rover—Zandbergen, z., Saba- straat 14, Santpoort; H. WijkerGravenma ker, z., Bloemstraat 82, IJmuiden: C. H. GoossenVan den Bos, d., Bornstraat 11, Velsen-Noord; M. SweerisKwast, a„ Westerstraat 6, Velsen-Noord; H. W. Was senaarVan Amerongen, d., Uranusstr. 4, IJmuiden; C. S. NanneMaathuis, z., Bloemstraat 26, IJmuiden; A. J. M. Wijn bergenDen Hartog, z., Van Lennepweg 36 I, Zandvoort; C. ZwartBroek, d., Ra darstraat 30, IJmuiden; A. GerritsenVan der Lee, d., Stratingplantsoen 72, Velien- Noord; G. M. BeekhuisPotze, z., Rijn straat 112, IJmuiden; W. T. Tjaberings Wargerink, z., Schulpweg 17, Velsen- Noord; P. M. van den BergDiemei, d., Broekbergenlaan 39, Santpoort; H. Spaans Van der Harst,, d., IJselstr. 28, IJmuiden. OVERLEDEN: J. H. Meijer, 75 j., echt genoot van H. M. de Vries, Staalhavenweg 1, Velsen-Noord; M. Koole, 68 j., weduwe van P. Keemink, Rijnstraat 21, IJmuiden. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Bloem gracht van Sornaess; Amstelborg, Londen, zout laden IJmuiden; Trajanus, Rotterdam; Lelie gracht. Hamina; Mironych, Archangel, gezaagd hout Zaandam; Oosterdiep, Christinehamn; Karl Grammerstorf, Londen; Cormoran, Kristiansand; Odile, walsmateriaal laden IJmuiden; Hinde, Londen; Mariva, Antwerpen. Donderdag zijn in IJmuiden aangekomen: La Paloma van Londen; Loke, Antwerpen; Atlantic, Zeebrugge; Wilja. Mantyluoto; Leninsk, Tuapsep; Hirondelle, Londen; Cawi, Pitea, provianderen IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Karl naar Odense; Brasil (zandzuiger). Hoek van Holland; Adolf Vinnen, Hamburg, van Hoogovens, erts ge lost; Sveadrott, Narvik; Nautic, Londen, wals materiaal geladen Hoogovens: Olna Firth, Shore- ham, cokesbreeze gelost; Pavo, Kristinahamn; Mimkedal, Constanza; Gania, Hampton Roads; Zuiderkruis, Rotterdam; Wegro., Antwerpen; Al ge. Belfast, van Wormerveer; Schippersgracht. Rotterdam; Lizard, Londen; La Liguria, Pepel; Herman Buisman, Rotterdam; Amstelborg, Ham burg, zout geladen; Nyenstein, Hamburg; Rio, Dagnham, walsmateriaal geladen IJmuiden; Tri- to, Rotterdam; Fennia, Bremen; Ivalo, Rotter- Gaasterland, Buenos Aires; Notos, Hamburg; Vivipara, Mena Al Ahmadi; Anne, Londen: Laag- kerk, Londen: Manto, Oporto; Hathor, Rotter dam; Froste, Hernosand; Adine, Rotterdam; Lim- fjord, Emden, ledig van Haarlem. Donderdag zijn uit IJmuiden vertrokken: Alce- tas naar Rotterdam; Orestes, Ciudad Trujillo; Almkerk, Port Said; Hangrid, Gothenburg; Han- grid, Gothenburg; Adelheid Siebe, Aarhus; Herm Kolding; Vliestroöm, Plymouth; Stubenuck. Ham burg; Roelf de Winter, Tornio. ledig van IJmui den; Hoe Vinces, Liverpool. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Prins Bernhard zal medio december, tijdens het in Milaan te houden congres van de „Fondation européenne de la Cul ture", de Europaprijs Nederland uitrei ken. Deze prijs, die 100.000 bedraagt, zal voor het eerst worden uitgereikt, nadat Prins Bernhard op 23 juni in zijn kwaliteit van voorzitter van het college van gou verneurs van de „Fondation Européenne de la Culture" het comité „Europaprijs Nederland" stichtte. In het geheel van of ficiële, semi-officiële en particuliere orga nisaties, welke zich beijveren het nieuwe, geïntegreerde Europa-van-morgen te ver wezenlijken, werd in Nederland behoefte gevoeld aan een figuur, welke in beginsel te vergelijken zou zijn met de Nobelprijs. De Nobelprijs is een der hoogste onder scheidingen in de vorm van een aanzien lijke som gelds, welke toegekend wordt aan eminente figuren soms ook aan in stellingen werkzaam zijnde op de ter reinen van de geneeskunde, de natuurkun de, de scheikunde, de letterkunde en de be vordering van de vrede. De Europaprijs wil nu op soortgelijke wijze een stimule rende onderscheiding zijn voor personen of instellingen, wiei arbeid van eminente waarde wordt geacht voor de geestelijke en culturele herbeleving van Europa. Het doel van het comité „Europaprijs Neder- land" is zo mogelijk jaarlijks één of meer geldprijzen te verlenen als onderscheiding voor personen of instellingen, werkzaam op cultureel, sociaal of sociaal-weten- schappelijk terrein, die een bijzonder be langrijke bijdrage hebben geleverd tot de geestelijke eenheid of tot de eenwording van Europa, of die door hun werk deze een heid of eenwording hebben gemanifes teerd. Anders dan bij de Nobelprijs het ge val is. dient een nader te bepalen deel van de Europaprijs in overleg met het comité besteed te worden voor culturele, sociale of cultureel-wetenschappelijke projecten, welke een herstel of eenwording van Euro pese geest en cultuur dienen. De financiering van de Europaprijs ge schiedt geheel uit particuliere bron door middel van een enige jaren omvattend bij zonder plan van fondsenverwerving in Ne derland. Dit jaar zijn reeds voldoende middelen verkregen om in december voor de eerste keer de prijs te verlenen. Het ligt in de bedoeling van het Neder landse comité om tijdens het congres in Milaan de andere landen van Europa uit te nodigen mede hun steun te verlenen, zodat Nederland in de toekomst niet de gehele last zal behoeven te dragen voor deze prijs. De robot van de Italiaanse professor Fiorito, die op een voedseltentoonstel- ling in Londen staat opgesteld, kreeg twee revuemeisjes van Windmill in de armen. Volgens deskundige waarne mers sloegen er op hetzelfde moment een paar relais door. De nieuwe gemeenteraad van Heems kerk komt op dinsdag 2 september in openbare zitting bijeen, ter behandeling van een agenda die uit twintig punten bestaat. Na de verkiezing van wethouders vindt de benoeming plaats van leden in diverse commissies. Voorts is er een voorstel tot continuering en wijziging van de regeling voor een samenwerking in onderlinge afspraak tus sen de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk in het belang van een even wichtige ontwikkeling van het IJmond- gebied; vaststelling van twee raadsafde lingen in verband met het bepaalde in artikel 47 van het reglement van orde voor de vergadering van de gemeente raad; een voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge de kleuteronder wijswet in verband met de uitbreiding van de neutrale bijzondere kleuterschool „De kleuterhoek"; een voorstel tot uitbreiding van het materiaal der vrijwillige brand weer; een voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten; een voorstel tot het verlenen van een aanvullend krediet voor het stichten van kantoorruimte ten behoeve van de administratie der ge meente; voorstel tot verkoop van een per ceel grond, gelegen in het plan „De Oos terzij" aan het Provinciaal Elektriciteits bedrijf van Noordholland ten behoeve van een transformatorstation en een voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor subsidie aan plaatselijke biblio theken. Ter vervanging van de bestaande motor brandspuit zal de gemeente Heemskerk waarschijnlijk een lage-drukmotorspuit aanschaffen, alsmede een hoge-druknevel- spuit. Indien de gemeenteraad hiermee ak koord gaat wordt dit de eerste grote uit breiding van het brandblusmaterieel sinds 1950. B. en W. achten het noodzakelijk, dat op korte termijn wordt overgegaan tot aan schaffing van een lage-drukmotorspuit die 8.000 zal kosten en een hoge-druk- nevelspuit met toebehoren, waarvan de kosten 41.000 zullen bedragen. Een der meest voorkomende vragen uit de lezerskring is: hoe moet worden ge handeld als het spel is vastgelopen en er nog een bord vol stukken- is? In artikel 23 van het spelreglement van de Koninklijke Nederlandse Dambond staat dat het spel verloren is voor de speler die aan zet is en niet meer kan spelen: A. doordat het spel vast staat; B. doordat er niet kan worden gespeeld, om dat de stukken van het bord zjjn ver dwenen. Laten wij eens het volgende voorbeeld nemen uit de tweekamp (derde partij) die momenteel tussen Theo Tielrooy (damkam- pioen van Kennemerland 1958) en Varno Morseld (provinciaal jeugdkampioen 1958' wordt gespeeld. Met de 26ste zet van Theo Tielrooy met wit: XXJOOOOOOOCOOOCXXXXX)OOOOOOOCÓOOOOOOOOOÓOOOOOOOCOCÓOOOOOO Zwart: 3, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 23 en 24. Wit: 22, 25, 26, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 36 38, 39, 40, 43, 46 en 48. De J6-jarige Varno Morseld uit Haar lem met zwart aan zet speelde 26) 23-29. Daarmede Yerlokte Varno om w't met 27) 39-34 te vervolgen. Dan zou met de volgende zettenreeks zwart winnen. 27) 39-34? 18-23. 28) 36-31 12-18. 29) 43 39 15-20. 30) 48-42 5-10. 31) 42-37 10-15. 32) 46-41 3-8. 33) 41-36 8-12. Stand na de 33ste zet van zwart: OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOYJC-OOOOOOaOOOOOOOOOOCOOOOOC 0-"Xjr>ÓoOOOOOOOOOÓoCXXXXXXX)OOOOOOOOod^)OOOOOOOOTOOOOOOOO Wit aan zet is verloren omdat er niet verder gespeeld kan worden. En wit heelt evenals zwart nog 16 stukken op het bord Maar de DCIJ'er Tielrooy doorzag met de 26ste zet 23-29 de gehele stelling en meende zich alleen staande te kunnen houden door 27) 28-23 17x37. 28) 26x8 3x12. 29) 23x34 18-23. 30) 38-32 of 37x28. 31) 33x22 en zwart won na 12-17. Nu is de stelling na de 26ste zet van zwart buitengewoon interessant om na te gaan of wit zich nog redden kan. En deze redding is aanwezig. Maar met 39-34 loop? het spel dood en is verloren. Met 27) 28-23 is het spel zoals in de partij werd gespeeld verloren. Maar met 27) 36-31 kan wit zich in alle varianten staande houden. En het is Varno zelf die met een uitvoerige ana lyse ons dit aantoont. 27) 36-31 18-23? en met 40-34 en 22-18 krijgt wit beter spel. Laat na 27) 36-31 slechts drie zetten: a. 15-20; b. 5-10; c. 3-8. a. 15-20. 28) 39-34 5-10. 29) 34x23 18x29 30) 43-39 12-18. 31) 39-34 18-23 en na 3-8 en 10-15 moet 8-12 waarna 22-18 juist redt. b. 5-10, volgt wel 28-23 met steeds gun stige afwikkeling voor wit. Voor alle z°- kerheid nog even de cijfers: Wit: 22, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 32, 33, 35. 38, 39, 40, 43, 46 en 48. Zwart: 3, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 18, 19, 21, 24 en 29. Nu 27) 28-23 17x37 gedwongen. 28) 26x8 37x26 gedwongen (op 19x28 31x42 wint wit steeds). 29) 23x12 13x2. 30) 12-7 en wit heeft de beste kansen. c. 3-8, 39-34 en na 15-20 of 5-10 redt 43-39 12-18 gedwongen. Met 28-23 en re mise eindstand. Wij danken de provinciale jeugdkam pioen voor zijn bijdrage. Oplossing eindspel ir. J. Viergever Het eindspel in de rubriek van 14 augus tus trok ruime belangstelling onder de oplossers. De aanvangstelling van het eind spel was: Wit drie dammen op 16, 35 en 39. Zwart dam op 2 en twee stukken op 3 en 7. De 'winst, die voor partijspelers zeer leerzaam is, wordt als volgt verkregen: 1) 39-11 (op 3-9 winst door 16-38-24) (op 39 11 7-12 11-33 3-8 33-11 12-17 11x22 wint) Dus is na 1) 39-11 3-8 de enige zet. 2) 35- 49 (op 7-12 wint 49-35) op 8-12 wint 49-35 2) 8-13 of 3) 49-21 13-18. 4) 21-17 en de winststelling is bereikt. Immers drie dammen op 11, 16 en 17. Zwart dam op 2 en 2 stukken op 7 en 18 kunnen niet meer spelen. Als zwart met 7-12 offert 17-3. 18-22 11x44. 2-19 3-8 en 44-35. Als zwart, met 2-35 vervolgt 11x2 35-40 volgt 17-22 18x27 enz. Als zwart met 18-22 17x44 (nu volgt op 2-35 11x2 en 2-35) na 17x44 7-12 44-35 en wit wint. De heren Varno Morseld, Leo Binkhorst. J. Goos, W Blok en A. Glas deden ons de goede oplossing toekomen. Omdat de eindspelcomposities bij de op lossers in de smaak vallen plaatsen wij nog een fraai eindspel van de heer Vier gever. m. HH JU wm. Wrn. 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000 Wit drie dammen op 26, 43 en 44. Zwart dam op 3, twee stukken op 2 en 4. Wh speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden Beverwijk Woensdagavond zijn een scooter en een bromfiets op het kruispunt Duinwijklaan- Boogaardlaan op elkaar ingereden. De be stuurder van de bromfiets, de heer J. C. Sch„ kwam met een harde klap op het trottoir terecht en bleef hier zwaar ge wond liggen. Een direct ontboden genees heer constateerde enige zware hoofdwon den en een gebroken linkerbeen. Per zie kenauto werd het slachtoffer naar het Rode Kruisziekenhuis gebracht. De be stuurder van de scooter kwam er met enige ontvellingen van af. Bromfiets en scooter werden zwaar beschadigd. GROENTEVEILING Woensdag waren de noteringen van de groente veiling te Beverwijk: andijvie 710, sla 3—10, bloemkool 22—45. bospeen 12—32. waspeen 10—24, sperziebonen 25—45, snijbonen 2645, pronkbo- nen 15-23, trosbonen45—73, spinazie 8—33, poste lein 8—17, tomaten 2237. De besturen van de openbare en van de r.-k. leeszaal te Heemskerk hebben zich tot B. en W. gewend om voor 1958 een sub- sitie te mogen ontvangen. De instellingen voldoen volledig aan de voorwaarden, wel ke in de verordening zijn gesteld. Voor 1958 zal volgens de ingediende begrotingen een bedrag benodigd zijn van plus minus f 15.000. Dit bedrag is tamelijk hoog te noemen, maar vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de rijkssubsidie eerst over het jaar 1959 zal worden toegekend, zulks overeenkomstig de voorwaarden van het Rijkssubsidievoorwaardenbesluit. In dit besluit is gesteld, dat, wil een instelling rijkssubsidie genieten, een daartoe strek kende aanvrage vóór 15 januari van het jaar voorafgaande aan dat waarvoor het subsidie wordt verlangd, moet zijn inge diend. Dit heeft echter tot gevolg, dat het aanloopjaar dus volledig ten laste van de gemeente komt. In dit verband verzoeken B. en W. voor het jaar 1958 een bedrag van 15.000 beschikbaar te willen stellen. NIEUWE LEDEN VOOR HET I.L.V.T. Rekening houdende met de verwachting dat van de aftredende leden van het Inter communaal Lichaam Vervanging Tuin- bouwgronden de heren H. J. M. Roozen en T. Wentink tot wethouder zullen worden benoemd, doen B. en W. van Heemskerk de gemeenteraad de volgende aanbeveling voor de benoeming van drie leden: R. W. A. Muyen, T. N. Bruin en G. W. J. Vendel. Als plaatsvervangende leden worden aan bevolen de heren: R. Beentjes, S. W. van Tuinen en A. B. J. Kramer. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Geertruida C., d. van J. J. Beentjes en M. C. Mulder; Maria P., d. van J. van Duivenvoorde en W. C. van Eg- mond; Jetske E„ d. van J. de Jong en M. C. J. Jansen te Beverwijk; Anna M. B„ d. van J. Paauw en A. M. Wilms Floet; Ca- tharina M„ d. van' J. M. Visser en G. C. Kraakman; Johannes V. J. M„ z. van M. J. Kuyper en A. M. Maalman; Son ja M„ d. van B. W. Ostermeyer en D. Nix; Geer truida M. Z„ d. van L. W. Duin en G. M. Spanjaardt te Beverwijk. GEHUWD: P. O. Bekker en M. Stengs; H. van Someren en G. A. Dernison; S. Duin te Beverwijk en W. G. Dekker. OVERLEDEN: R. Hoogland, echtgenoot van T. Versendaal te Beverwijk, 44 jaar; Ch. Kloes, echtgenote van T. A. Zuurbier, 78 jaar. VOLKSFEESTEN Op woensdag 3 en donderdag 4 sep tember worden in Heemskerk weer de jaarlijkse volksfeesten gehouden. Georganiseerd door de vereniging „Ko ninginnedag" vindt op de eerste dag' des morgens om acht uur reeds een keuring plats van versierde fietsen, karren en der gelijke. Om kwart voor negen begint een op tocht hiervan, voorafgegaan door het fan farekorps „St. Caecilia". De kinderoptocht met aubade komt deze keer te vervallen, daar die reeds met Koninginnedag werd gehouden. Op de Maerelaan vindt om tien uur ringsteken op de fiets voor dames plaats. Voor de schoolkinderen worden op deze dagen op verschillende plaatsen in het dorp spelen gehouden. Woensdagmiddag is er een veekeuring en donderdagmiddag weer de traditionele kortebaandraverij. Op diverse plaatsen zijn kermisvermake lijkheden opgesteld en bestaat er gelegen heid te over om het inwendige van de mens te versterken. VELSEN DONDERDAG 28 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Haven der begeerte". Rex, 20 uur: „Mr. Cory", Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstraat van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum, open van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur in Cultureel Gebouw; tevens bezichtiging maquette van IJmuiden-West. VRIJDAG 29 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Nina, de vluchtelinge", Rex, 20 uur „Rodan". Pieter Vermeulenmuseum, als donder dag. Raadhuis, 11 tot 12 uur, spreekuur bur gemeester. BEVERWIJK DONDERDAG 28 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrouwengevangenis". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het trottoir". Het Centrum, 20 uur: Ledenvergadering Algemene Bond Van Ambtenaren. (ABVA). VRIJDAG 29 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 en 19.30 uur: „Brug over de Kwai". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Scam- polo". W.B. Theater, 20 uur: „De ijzeren sheriff". Deken Waarestraat 50a, 20 uur „Alco holics Anonymous".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4