TERLENKA- pantalons Praag „Je Maintiendrai" moet kroon worden op tien jaar corso-ervaring Pantalons Pantalons Oerard van Vanmorgen in de vishal en op zee IJmond-agenda DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 17 ELFDE AALSMEERSE BLOEMENCORSO Vijftienhonderd deelnemers aan het stadionspel Trein moest stoppen voor drie kinderen op de rails Alarm aan het strand van Bakkum „De Hoop" terug van zijn derde reis Brandje op m.s. „Maria" Nederlandse coaster ving noodseinen op Wrak van kruiser werd object voor zwendel Scheepvaart VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 (Van een onzer verslaggevers) HET AALSMEERSE BLOEMENCORSO, dat in 1948 tijdens de inhuldigingsfeesten van Koningin Juliana voor het eerst uitreed, verlaat over een week wederom op de traditioneel geworden eerste zaterdag van september voor de elfde maal Nederlands bloemencentrum om de vijfentwintig kilometer naar het Olympisch stadion te Amsterdam af te leggen. Daar zal het stadionspel worden opgevoerd dat als titel heeft „Je maintiendrai", volgens welke dus ook de praalwagens zijn getooid, want sinds 1949 zijn corso en stadionspel één geheel. De geschiedenis van Nederland en de functie van het Huis van Oranje daarin zijn Toon Noyons voor het corso en Marius Kruyne voor het spel leiddraad geweest; een niet geringe opgave, maar zoals namens de stichting op een persconferentie in Aalsmeer werd meegedeeld men heeft het zich niet makkelijk willen maken nu de tweeëenheid corso-stadionspel haar tweede lustrum gaat voltooien. En blijkens de mededelingen op die persconferentie ziet het er naar uit dat nu inderdaad de kroon op het werk en de ervaringen van de vorige jaren zal worden gezet. Dat is overigens elk jaar de opzet, want de reclame, aanvankelijk persoonlijk en sinds vorig jaar onpersoonlijk, die het bloemen- en stadionfeest mogelijk maakt, is voor Aalsmeer en de welvaart van dit bloemendorp een erezaak; de eer en de zaken gaan hier samen als corso en spel. En het feit dat de burgemeester van Amsterdam beschermheer van de stichting is moge in dit ver band verduidelijken, dat de Aalsmeerse activiteiten de hoofdstad zeker niet onwel gevallig zijn. Even als vorig jaar is de reclame dit jaar onpersoonlijk, waardoor de ontwer per vrijer is in bloemenfantasieën. Het maken van een wagen is nu meer het werk van arrangeurs dan van „vakopvullers". Het gaat er niet meer om zoveel mo gelijk bloemen op een wagen te prikken, maar om ze zo fraai mogelijk te doen uit komen in het .wagentafereel. Er zijn dit jaar drieëntwintig wagens, waarbij de mottowagen Je maintiendrai, De ontsnap ping van Hugo de Groot uit Loevestein, Het huishouden van Jan Steen, De Zilver vloot van Piet Hein, Frederik Hendrik, de Stedendwinger, Alkmaars Victorie, De drooglegging van de Haarlemmermeer, Radio Oranje, Koningin Emma, Koningin Wilhelmina. De corsokoorts is op haar hoogst in de nacht van 4 op 5 september als de wagens worden opgebouwd die op 5 september te bewonderen zijn van 2 uur 's middags tot middernacht in de Centrale Aalsmeerse Veiling. Om half tien 's mor gens rijden de wagens dan de route op, waarlangs in de afgelopen tien jaar onge veer 5,5 miljoen mensen de corsostoeten gadesloegen en toejuichten. Het stadionspel Vijtienhonderd mensen nemen dit jaar deel aan het stadionspel van Marinus Kruyne, die voor de balletten de mede werking verkreeg van het Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme, het Scapinoballet onder leiding van Hans Snoek en de Amsterdamse Balletschool onder leiding van Max Dooyes, welke laatste de choreografie der balletscènes en de balletregie verzorgt. Als het corso binnenrijdt begint het spel: een prinsje en een prinsesje krijgen on derricht van hofdignitarissen over de ge schiedenis van Nederland het hét Huis van Oranje. Maar de kinderen leven nog in een sprookje, dat gestalte krijgt met elfen kobolden en heksen. De werkelijkheid wint het echter van het sprookje; de eeuwen verstrijken, de kledij wordt an ders. In balletten wordt arbeid en feest vreugde uit de oude tijd uitgebeeld. In een ballet tussen een Oranjestrijder en De Zwarte Koning wordt de bedreiging van en de overwinning door Nederland en Oranje gedanst. Dan is het spel in de eigen tijd beland: „Het jagende ritme van deze tijd", waarin een balletgroep de idee Advertentie HERFST 1958 Wij ontvingen de eerste zendingen moderne in de nieuwste HERFSTKLEUREN. Alle maten - Alle prijzen Vraagt zichtzending. KENNEMERLAAN 100 De bestuurder van de trein, die gister middag omstreeks vijf uur uit de richting Uitgeest het station van Beverwijk nader de, heeft de schrik van zijn leven gehad, toen hij bij de viaductweg te Beverwijk plotseling drie kinderen over de rails zag lopen. De bestuurder wist de trein snel tot stilstand te brengen, waardoor de drie knapen aan een ernstig gevaar ontsnapten. Zij zijn de broertjes Van S. 11 en 9 jaar oud uit de Meerstraat en de elfjarige B. uit de Graaf Florisstraat. De jongens zijn door de kinderpolitie stevig onder handen genomen en vervolgens naar huis gebracht. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette theater: zaterdag 20 uur, zon dag 15 en 20 uur: „Stan Laurel en Oliver Hardy bij de brandweer". „waarheen gaan we" verbeeldt, terwijl groepen met spandoeken over het veld gaan. Met „Bezinning" en „Het Oranje feest van de jeugd" wordt het slotstuk be reikt, „Je Maintiendrai", waarin groepen die de maatschappij vertegenwoordigen zich rondom de Oranjetroon scharen. Ritmisch proza Wim Povel schreef voor het stuk rit misch proza dat balletkansen biedt en ook een „bewegende mensenwand" moge lijk maakt. Wim Povel en Roosje Dries- sen spreken de tekst. W. Kalee van de Ne derlandse Radio Unie verzorgt de muziek- produktie. Door een lange pergola heeft Marius Kruyne voorkomen, dat het pu bliek de optredenden al lang ziet aanko men voordat zij een functie krijgen. Ook door bloemperken met onder andere 50.000 bolbegonia's heeft hij het speel veld verkleind, zodat het corsospel een compacter presentatie kan krijgen dan in vorige jaren het geval was. Het is onwaarschijnlijk dat de Koningin het spel zal bijwonen, zoals geschiedde in 1953 („Juliana Regina") en 1957 („Bloem en Operette"). Wél hebben de Koningin en de Prins medailles beschikbaar ge steld. Aan het strand te Bakkum heeft het vermoeden dat drie te Bakkum logerende Duitse gasten in levensgevaar verkeerden nogal enige beroering gewekt. Twee van deze Duitsers, die met hun, van bevriende relaties geleende, luchtbed door de landwind zo ver in zee waren af gedreven dat zij, mede door het feit dat zij de zwemkunst niet geheel mach tig waren, niet meer konden terugkeren, werden door de badmeester van het vrije strand uit zee gehaald. Hij had hiervoor de reddingsvlet van de Castricumse Red dingsbrigade in zee gebracht en daarme de de twee waaghalzen weer aan de wal gezet. Op het strand bestond echter het ver moeden dat er zich nog een derde zwem mer of zwemster op een luchtbed in zee zou bevinden. Naar aanleiding hiervan heeft de politie hulp van de marine-vlieg- dienst te Den Helder en de reddingsboot de Neeltje Jacoba te IJmuiden ingeroe pen. Ook de reddingsboot van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade heeft aan het op sporingswerk naar „de derde drenke ling" meegeholpen. Na enkele uren met helicopter en verkenningsvliegtuig bo ven, en met enkele reddingsboten bij de vermoedelijke plaats des onheils te zijn geweest, werd het zoeken gestaakt. Er bleek geen „derde drenkeling" geweest te zijn. Van de inmiddels aan de wal gebrach te Duitsers werden de luchtbedden in be slag genomen: hun is het verblijf aan het strand ontzegd. Het hospitaalkerkschip De Hoop. dat vandaag in Amsterdam arriveerde, heeft op zijn derde reis gedurende de haring teelt 1958, van 4-29 augustus, 175 patiën ten allen Nederlanders behandeld. Achttien patiënten totaal 139 verpleeg- dagen werden opgenomen. Er werden 111 recepten afgegeven en 49 radio-me dische adviezen verstrekt. Negen patiën ten werden aan wal gebracht, waarvan één in de Engelse haven Blyth. De andere acht werden in IJmuiden gedebarkeerd en naar hun woonplaatsen te Scheve- ningen (6) en Katwijk (2) vervoerd. Ds. J. Wolven, gereformeerd predikant te Urk, die deze reis meemaakte, bezocht 53 visserschepen. Vier dagsluitingen wer den op woensdagavonden per scheepsra- dio uitgezonden. De radio-technische dienst voerde 21 reparaties aan boord van de vissersche pen uit en gaf via de radio 22 adviezen. Het machinekamerpersoneel verrichtte vier reparaties aan boord van loggers. De meteorologische dienst seinde 85 weer- rapporten naar het K.N.M.I. te De Bilt over. Van 11 augustus af werden de con centraties van de vissersvloot ten behoe ve van de koopvaardij aan de afdeling hydrografie van de Koninklijke Marine doorgegeven. De Hoop, die op deze reis 1400 zeemijlen heeft afgelegd, vaart op 3 september weer uit. GRIMSBY (Reuter en ANP) Van daag heeft in Grimsby een brandje ge woed aan boord van het Nederlandse m.s. „Maria". Het vuur dat in de verblijven van de bemanning was ontstaan werd ge blust door de brandweer. De reder, de heer Bolhuis uit Rotterdam, maakte de reis van het schip van Rotterdam naar Grimsby mede. Er hebben zich, voor zover bekend, geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Het schip zal de reis vervolgen. ONZE GEZELLEN—VELSEN. Voor de KNVB-beker komt Velsen zon dag tegen OG als volgt uit: Kaasenbrood; Dam en Hijnen; Spanjaard. Bakkum en Reyerse; Wittebrood, Hoogzand Van Scha- gen, Graman en Wilms Floet. ui Donderdagavond om kwart voor zes is de brandweer van Zwanenburg gealar meerd voor een brand in de boerderij van de heer B. Burggraaf aan de Domi neeslaan te Zwanenburg. Hoewel de brandweer uit Hoofddorp eveneens hulp verleende en het vuur met zeven stralen werd bestreden, kon niet voorkomen wor den dat het huis en de schuur een prooi van het vuur werden. De totale hooi- en graan oogst en een auto gingen verloren. Een deel van de inboedel kon in veiligheid wor den gebracht. De boerderij brandde uit. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade wordt door de verzeke ring gedekt. Slechte haringvangsten in de Noordzee Volgens „Die Welt" schijnt de haring in de Noordzee uit te sterven. De Westduitse vissersvloten hebben in juli op de traditio nele visgronden tussen de Faroer en de Doggersbank slechts 2.820 ton haring kun nen vangen. Dit was 37,5 percent minder dan in juli 1957, terwijl 1957 reeds een bij zonder slecht visseizoen was. In de lopen de maand tot dusverre blijft de haring vangst van de Duitse vloten 58 percent onder die van het vorige jaar. De Duitse deskundigen geven.verschil lende verklaringen voor deze slechte vang sten. Sommigen beweren, dat de vis zich naar het noorden verplaatst, maar ervaren vissers geloven, dat de Noordzee wordt overbevist. Niet alleen de Noordzeelanden zenden vissersvloten naar deze gronden, maar de laatste tijd wordt er zelfs door Spaanse, Russische en Poolse boten gevist. Naar de mening van dr. Bueckmann van het Hamburgse visserij-researchinstituut zal de haringstand zich weer herstellen en is het huidige tekort aan vis toe te schrij ven aan biologische veranderingen. Nog drie firma's Niet alleen de vier door ons genoemde firma's, die eigenaar of huurder zijn van de pakhuizen, die gesloopt moeten worden voor de bouw van de nieuwe vishal aan de Halkade, moeten door de sloop van de pakhuizen van deze grond verdwijnen. Ook de firma's B. Polanen, J. Hoeve en de gebr. Den Heijer, die onderhuurders waren, moeten omzien naar andere bedrijfsruim ten. In dit verband schrijft de heer M. den Heijer ons: „Het is geen reclame voor het rijk om voor ongeveer 100 meter vishal voor duizenden guldens schade toe te brengen aan al deze firma's zonder een cent schadevergoeding". In verband met deze laatste opmerking hebben we ons vanmorgen gewend tot de directie van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden, die ons meedeelde, dat de grond, waarop de vier pakhuizen zijn gebouwd, in 1929 en 1930 op een huurcontract voor een jaar in huur zijn gegeven. Deze huurcontracten werden indien mogelijk van jaar tot jaar verlengd, hetgeen bijna twintig jaar kon worden voortgezet. De eigenaren van de pakhuizen liepen evenwel elk jaar het ri sico, dat het contract beëindigd werd ver klaard door het Staatsvissershavenbedrijf en dat omgezien moest worden naar an dere gronden. Geruime tijd geleden heeft de directie van het bedrijf as eigenaren van de plannen tot. uitbreiding van hallen op de hoogte gesteld. Wij vernemen inmiddels, dat ook de fir ma J. Hoeve en de gebr. Den Heijer tot nieuwbouw hebben besloten. Het Staats vissershavenbedrijf heeft de firma's, die nieuwe grond wilden hebben voor de bouw van een pakhuis, zoveel mogelijk aan grond geholpen. Vandaag weinig aanvoer Als enige trawler was vanmorgen te IJmuiden dê IJM 9 Haarlem aan de afslag met 450 kisten verse haring, 160 wijting, 70 kleine haring, 400 kleine kisten haring en 91 kantjes gezouten haring. Met vleet haring kwamen de KW 5 en de KW 85 binnen. De 5 loste 500 kisten verse haring en de 85 eenzelfde aantal kisten. De WR 49 zorgde nog voor wat rondvis, 100 kisten schelvis, 40 wijting, 30 gul en kabeljauw en 10 diversen. Vijfentwintig kotters van de kust waren present met 15.000 kg tong en 500 kisten schol. Voor het buitenland De exoort nam vandaag de regels grote kabeljauw af voor 86 tot 96, de kleine voor 41 tot 54. Grootmiddel tong noteerde 3,20 tot 3,50, kleinmiddel 2,60 tot 3, tong 1 2,70 tot 2,90, slips 2,60 tot 2,90, tarbot 2,70 tot 3. De middelschol uit de Noord maakte voor export 68, zetschol 62 tot 58 en schol 1 57. De zetschol van de kust ging van de hand voor 48 tot 43 en de schol 1 voor 36 tot 40. En het binnenland in De binnenlandse handel en industrie nam vandaag de vleetharing af voor 13 tot 16. de trawlharing voor 18 tot 22 en de pil chards voor 11 tot 13. Kleine kisten kabel- lauw noteerden 108. gullen 40 tot 20. wij ting 13 tot. 20, schol 2 23 tot 38, schol 3 18 tot 32. Grootmiddel schelvis maakte 31, kleinmiddel 31 tot 28. pennen 30 tot 26 en braadschelvis 13 tot 22. De grote tong le verde per kg op 4,60 tot 4,80. Besommingen van heden KW 91 f 6.150, KW 69 5.100, KW 5 5.820, KW 85 7.060, WR 49 6:480, KW 12 f 5.880, KW 94 f 1.380, KW 61 640, IJM 3 1.320, Haarlem 18.800. De haringvangsten De drijfnetloggers meldden vanmorgen de volgende vangsten: Groep ADECO: KW 2 met 12, 6 met 30. 9 met 15, 23 met 35, 25 met 26, 147 met 65, IJM 75 met 50, IJM 283 met 50. Groep HAPAS: KW 16 met 19, 19 met 40, 47 met 30, 168 met 55, 170 met 53. Groep RKP: KW 15 met 75, 43 met 65, 44 met 15, 97 met 12, 110 met 50, 20 met 45, 40 met 14, 41 met 0 en thuisstomend, 78 met 43, 22 met 50, 45 met 40, 127 met 200, 175 met 65. Groep DUPA: KW 18 met 20, 48 met 20, 67 met 84 uit halve vleet, 86 met 32, 37 met 28, 95 met 26, 163 met 28. De gemiddelde vangsten van de Seheve- ningse en Katwijkse vloot waren respec tievelijk 33 en 45 kantjes gezouten haring. Donderdag op zee Het was donderdag slecht weer om de noord. De schepen visten tussen 56 en 58 noorderbreedte. De meeste schepen, die op de Vikingbank waren hebben niet gevist en gingen zuidover stomen, daar op de bank windkracht 7 tot 8 weid gemeld. De haringvisserij bij het Farndeep blijft goed. Er werden gisteren van 250 tot 150 manden haring per etmaal scheep gehaald. Het was daar bij het Deep ook goed weer. De Herman meldde een dagvangst van 60 kantjes, de Allanwater een dagvangst van 200 manden haring en de Sakina Mar- tine eenzelfde resultaat als de Allanwater. De loggers en kotters op de kust vingen gisteren niet veel. De dagvangsten be stonden uit 80 tot 50 kg tong en 25 tot 15 manden schol. De schepen op 't Zand vin gen per etmaal van 70 tot 60 manden schelvis en makreel per etmaal. Uit IJmuiden gingen donderdag onder meer de Curacao en de Postboy naar zee. De trawler SCH 54 Oceaan 9 met schip per J. Hartevelt op de brug maakte gis teren in Scheveningen een mooie besom ming van de laatste reis: 42.000. Inkrimping en uitbreiding De enige vier viskotters, die de Amster damse vissersvloot rijk was, namelijk de AM. 16 Nehim 1, de AM. 17 Nehim 2, de AM. 18 Nehim 3 en de AM. 26 Nehim 4 zijn overgedragen door de afdeling visserij van de Nederlandse Houtimportmaatschap- pij aan de heer K. Rote Pzn. te Warmond, eigenaar van een rederij, die onder de naam Klaas jr. aan de Middenhavenstraat te IJmuiden is gevestigd. De firma heeft de vier kotters naar IJmuiden laten over schrijven. De rederij, die al met de IJM. 22 Klaas jr. voer, heeft de merken van de kotters laten veranderen. De AM. 16 wordt de IJM. 61, de AM. 17 de IJM. 62, de AM. 18 de IJM. 63 en de AM. 26 de IJM. 64. Er bestaaan plannen bij de nieuwe rederij tot de bouw van nog enige kotters. De Am sterdamse vissersvloot bestaat nu nog uit een aantal walvisjagers. Magda terug Na een afwezigheid van ruim drie maan den is deze week in de IJmuidense vissers haven teruggekeerd de geheel gemoderni seerde kotter IJM. 272, de Magda. Het schip heeft een nieuwe, krachtiger motor gekregen. Volgende week gaat de Magda weer ter visserij. Op pils en sardien Verwacht wordt daJ de Urkervloot, die dit weekeinde aan de afslag komt, volgen de week ook de jacht op pilchards en sar dien zal openen onder de Nederlandse kust. De resultaten van de grote en kleine kot ters op deze visserij zijn namelijk goed. Donderdag en vrijdag was het bij de aan voer van platvis al te merken, dat vele kotters op pils en sardijn, zoals de vissers het noemen, vissen. Vele kotters brengen de vangsten ook in Scheveningen aan land. VELSEN VRIJDAG 29 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Nina de vluchtelinge" Rex, 20 uur: „Rodan". Pieter Vermeulenmuseum, open van 9.30 tot. 12 en 14 tot 16.30 uur. Cultureel Ge bouw. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Thalia, 19 en 21.15 uur: Als vrijdag. Rex: Als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. BIMIJ, 14.30 uur opening, daarna ge opend tot 17.30 uur en 's avonds van 19 tot 24 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 29 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 en 19.30 uur: „Brug over de Kwai". Luxor Theater, 20 uur: „Scampolo". W. B. Theater, 20 uur: „De ijzeren she riff". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Gereformeerde kerk, 20 uur: Orgelcon cert. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Bioscopen: Als vrijdag. Park Scheybeeck, 20 uur: Concert door de Beverwijkse Harmoniekapel. LONDEN, (UPI) Een Nederlandse kustvaarder, de 499 ton metende „Sertan" heeft donderdagochtend voor de oostkust van Schotland noodseinen opgevangen van een niet nader geïdentificeerd schip. Ook het Engelse fregat „Watton", dat met de Engelse trawlers onderweg is naar IJsland, heeft noodseinen opgevangen. Het Nederlandse schip peilde de seinen als afkomstig uit een zeegebied, dat blij kens een mededeling van de Engelse ad miraliteit gebruikt wordt als oefenterrein voor onderzeeboten. De „Watton" heeft de richting waaruit de seinen afkomstig wa ren, niet kunnen peilen. Aan boord van de kustvaarder heeft men, terwijl de noodseinen enkele keren achtereen gegeven werden in een taal die op Pools leek, een boei waargenomen met een flikkerlicht erop. Toen de kustvaarder het licht op ongeveer één zeemijl gena derd was, verdween het. De admiraliteit heeft meegedeeld, dat in het betreffende zeegebied geen enkele Britse onderzeeboot op oefening is. De kuststations hebben een waarschuwing aan de scheepvaart uitgezonden, met het verzoek goed uit te zien. AMSTERDAM Het beursbeeld van gisteren vormde een grote tegenstelling met dat van woensdag, toen er van een behoorlijke ac tiviteit sprake was met een stijgend koers verloop. Donderdag was de affaire over vrijwel de gehele linie minimaal en de koersen ondergingen een reactie op de wat geforceerde stijging van de vorige dag. Unilever, die woensdag uitgespro ken willig was op het nieuwe belasting verdrag van Nederland met West-Duits- land, ter vermijding van een dubbele be lastingheffing, moest bij de opening op 389 circa 2 punten prijsgeven. In het ver dere beursverloop kwam in deze koers weinig verandering. In de morgenuren heerste er aanvankelijk een vaste stem ming voor de margarineaandelen, toen deze verhandeld werden op 394. Al spoe dig bleek deze koers te hoog en lokte ver kopen uit, waardoor de koers inzakte tot 389 Het fonds ondervond daarna wat middenkoers aanbod, hetgeen een verkla ring inhoudt voor de koersreactie. Aan delen Philips, waarvan in de namiddag de tweede kwartaalcijfers bekend werden, waren op 318 ook bijna 2 pet. lager. Deze daling is op zichzelf niet verontrustend, aangezien de aandelen de laatste tijd een flinke koersstijging achter de rug heb ben. AKU kon het hoge peil van woens dag ook niet behouden en verloor in een kalme markt circa 2 punten. K.L.M. werd op f 102 onveranderd geadviseerd. Van de internationale waarden verloren aande len Kon. Olie, waarvan de hoek geheel verlaten lag, op een prijs van 168 bijna een gulden en kwamen beneden pariteit New York. De drukte in de scheepvaarthoek van woensdag bleek een ééndagsvlieg te zijn geweest. Er was gisteren bijna niets te doen en ook hier ondergingen de aandelen over vrijwel de gehele linie een reactie van 1 tot 2 punten. Er was wat aanbod van publieke zijde in certificaten Delij doch dit werd vrij behoorlijk opgevangen. Toch kon niet verhinderd worden dat de certificaten circa een halve gulden bene den de vorige slotkoers werden verhan deld. Overigens viel er in deze sector niets te beleven. In de koers van de staats fondsen was geen beweging te krijgen. Deze bleven onveranderd. Het gunstige jaarverslag van Deli-At- jeh zorgde voor een hogere koers van de aandelen, die op 35 (33) werden ge taxeerd. De mededelingen uit de vergade ring van de Ngombezi droegen er toe bij dat de aandelen op 105 bieden ex 6V2 pet. dividend werden vernomen, tegen woens dag IO4V2 cum dividend. Prolongatie 3>/s pet. (ANP). NEW YORK De onzekere toestand in het Verre Oos ten bracht niet-omvangrijke koersdaling teweeg; de dalingen waren over het alge meen niet groter dan een dollar. De omzet nam af van 3.250.000 aandelen tot 2.540.000. De politieke toestand werd naar men ter beurze meent meer aangegrepen als een mogelijkheid om enkele fondsen te verkopen in verband met het aanstaande lange weekeinde, dan dat men zich werke lijk ongerust maakte. De dalingen kwa men in vrijwel alle sectoren voor: staal-, olie-, chemie-, auto-, metaal- en talrijke individuele fondsen. De spoorwegfondsen daalden fractioneel. De openbare nutsbe drijven ondergingen sterk de invloed van een daling met één dollar bij Panhandle Eastern Pipe Line. Het industriegemiddelde kwam van 510,39 op 507,72; dat voor spoorwegen van 133,12 op 132,24 en dat voor openbare nuts bedrijven van 78,17 op 77,79. Van de 1158 verhandelde fondsen sloten er 252 hoger en 603 lager. (UPI) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 Nederl. '47 9P5/l8 3 °/n Nedl. 1962/64 94% A.K.U 202 F» 202 Calvé Delft 316 Van Gelder Zonen 184 K. N. Hoogovens 338 Nederl. Ford 181 N. Kabelfabriek 276 V2 gew.PhilipsGloeil. 318'/s 318 Pref.PhilipsGloeil 161" Unilever 389 387 Wilton Fyenoord 192 Dordtsche Petrol 691V". Kon. Petroleum f 168,10 166,60 Billiton 17114 A'dam Rubber 68 K.L.M f 101,60 Holl. Amer. Lijn 142 K.N.S.M 142 N. Scheepv. Unie 130/4 v. Nievelt Goudr. 12814 Phs. v. Ommeren 233 K H.V.A 10514 Delimaatschappij f 120,20 Amsterd. Bank.. 227 Nat. Handelsbank 87 Ned. Handel Mij 173% Rotterd. Bank 197 Twentsche Bank. 170 Anaconda Copper 50% Bethlehem Steel.. 46)4 U.S. Steel 75% General Motors.. 43% 83% 25 K GENUA (UPI) In Genua zijn twee personen aangehouden, die getracht had den een oude Italiaanse kruiser voor 200.000.000 lire 1.200.000) te verkopen. Volgens het politierapport hadden Gior gio Cassaghi, 38, en Derna Aderta, 38, en kele weken geleden de Milanese zakenman Davide Bertuzzi, de kruiser „Luigi Cador- na" als oud roest te koop aangeboden. Zij maakten hierbij gebruik van vervalste ma rinedocumenten, die hen machtigden tot de verkoop van het oorlogsschip dat op de bodem van de haven Taranto in Zuid- Italië ligt. Bertuzzi ging op het bod in op voor waarde, dat het wrak zou worden gebor gen en naar een noordelijker gelegen ha ven nabij Genua zou worden gesleept. Hij betaalde alvast 240.000 lire, maar hoorde daarna niets meer van de zaak en nam de politie in de arm. Ampenan. 23 v. Bahrein n. Rastanura. Abbekerk, 29 te Takubar verwacht v. Tsingtao. Acila, 28 van en naar Botterdam, proefvaart. Alkes, 28 te Antwerpen. Aagtekerk, 29 te Genua. Alblasserdijk. 30 te Houston verwacht. Aldabi, 28 v. Salvador n. Las Palmas. Algenib, 28 v. Bahia n. Antwerpen. Alphacca, 29 te Bio de Janeiro. Appingedijk, 29 te Balboa. Arendsdijk, 29 te New Orleans. Argos, 30 te Izmir verwacht v. Istanbul. Astrid Naess, 29 te Aruba. Albireo, 28 75 m. z.z.o. Suez n. Suez. Alioth, 28 375 m. z.z.o. Kp. Verdi n. Las Palmas. Amsteldiep. 28 840 m. n.o. Singapore n. Djakarta Amstelkroon, 28 460 m. n.n.o. Mauritius n. S'pore. Artemis, 28 te Georgetown. Adonis, 29 te La Guaira. Alphard, 29 te Las Palmas verwacht. Agamemnon, 28 te Ciudad Trujillo verwacht. Amstelbrug, 28 te Antwerpen v. Duinkerken. Attis, 28 te Mobile v. Caracol. Abida, 31 te Shellhaven verwacht. Boschkerk, pass. 28 Gibraltar n. Botterdam. Banda, 28 te Khorramshar. Barumun, 28 v. Singapore n. Singora. Blitar, 29 te Port Swettenham. Borneo, 28 v. Port Sudan n. Djibouti. Balong, 28 80 m. o. Gr. Natuna eil. n. Sandakan. Batu, 28 te Abuelflusz. Banggai. 28 100 m. w. Luzon n. Manilla. Bengkalis, 28 te Semarang verw. v. Tjilatjap. Boschkerk. pass. 28 Gibraltar n. Botterdam. Bali, 28 te Sabang verwacht. Bennekom, 27 450 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Caltex Botterdam. 28 te Botterdam. Charis, 28 v. Amsterdam n. West-Indië, Celebes, 29 te Surabaja. Carrillo. 28 te Botterdam. Caltex Nederland. 28 te Antwerpen. Castor. 28 te Antwerpen. Coryda, 28 te Geelong. Caltex Arnhem, pass. 28 St. Vincent n. Sidon Caltex Utrecht, 28 8 m. w. Casquets n. Pt. Said Callisto. 27 v. Sorel n. Belfast. Caltex Delft, 28 124 m. n.w. Kaap Leeuwin naar Botanybay. Calt. Leiden, 28 45 m. o. K. Leeuwin n. Adelaide. Camerounkust, 27 v. Bordeaux n. Dakar. Casamance, 28 te Dakar. Cartago, 28 te Cortes verwacht v. New Orleans. Camitia, 1/9 te Shellhaven verwacht. Cèronia, 1/9 te Abadan verwacht. Cinulia, 30 et Curagao verwacht. Cistula, 28 te Miri n. Singapore. Clavella, 28 te Oslo. Cleodora, 28 te Brisbane verwacht. Crania. 29 te Birkenhead verwacht. Dinteldijk, 28 350 m. w. Finisterre n. Panama. Delfland, 28 te Montevideo v. Buenos Aires. Eenhoorn, 29 te Calais. Esso Amsterdam, 29 te Montevideo. Eenhoorn, 29 te Calais v. Syros. Eos, 28 50 m. n.n.w. St. Vincent n. Algiers. Esso Nederland, 31 et Suez verwacht. Etrema, 30 te Berre verwacht. Guineekust, 28 v. Abidjan n. Takoradi. Gaasterkerk, 29 te Suez. Hispania, 29 te Botterdam. Haarlem, 28 v. Tampa n. Rotterdam. Helicon, 28 v. Bridgetown n. Mobile. Hera, 28 te Puerto Cabello. Heemskerk, pass. 28 Gibraltar n. Lissabon. Hestia, 29 te Port of Spain. Holendrecht, 20 te Baltimore verwacht. Hermes. 23 te Acajutla verwacht.. Hersilia, 28 te San .Juan verwacht. Japara KRL, 28 te Marseille v. Genua. Jason, 29 v. Savannah n. Norfolk. Johannes Frans, 29 te Philadelphia. Kelletia, 28 te Rotterdam. Krebsia, 31 te Port Said verw. n. Mena Al Ahm, Kryptos, 1/9 te Buenos Aires verwacht. Kylix, 19 te Curacao verwacht. Kara, 9/9 te Curagao verwacht. Kerkedijk, 28 te Rotterdam verwacht. Koningswaard, pas. 28 Trelleborg n. Stockholm. Kabylia, 29 te River Para. Katelysia, 28 v. Havana n. Curagao. Kerkedijk, 28 te Antwerpen. Kermia, 29 v. Cardon n. Singapore. Karimata. 27 te Port Swettenham. Kenia. 28 te Puerto Miranda verw. v. Curagao. Kalinga. 1/9 te Anacartes verw. verm. Curagao. Kellia, 28 te Curagao. Khasiella, 30 te Aden verwacht. Koratia, 4/9 te Montreal verwacht. Korenia, 30 te Rotterdam verwacht. Kosicia. verm. 28 v. Curagao n. Cardon. Kopionella. 6/9 te Buenos Aires verwacht. Lissekerk, 28 te Khorramshar. Laurenskerk, 28 20ó m. n. Sokot.r^ n. Karachi Laagkerk, 28 te Londen v. Amsterdam. Lutterkerk, 28 100 m. n.o. Pt. Sudan n. Kosseir. Leopoldskerk, 29 te Rastanura. Limburg. 28 te New York v. Philadelphia. Maaslloyd, 29 te Calcutta. Maashaven, 29 te Buenos Aires. Malea, 16/9 te Geelong verwacht. Mitra, 19/9 te Durban verwacht. Mississippilloyd, pass. 28 Dakar n. Port Harcourt. Mentor, 29 v. Willemstad n. Oranjestad. Montferland, 28 te Hamburg v. Bremen. Nanusa, 29 v. Suez n. Aden. Noordwijk, 29 te Port Said. Naess Commander, 28 150 mijl w. Algiers naar Bandarmashur. Naess Tiger, 28 655 m. z.w. Horta n. Houston. Oberon, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Orion, 29 te Beyrouth. Oldekerk, 28 30 m. n. Sokotra n. Penang. Oranjestad, 28 490 m. w.z/w. L'end n. Plymouth. Oranje, 28 v. Lissabon n. Southampton. Prins der Nederlanden, 28 v. A'dam n. W.-Indië- Prins Casimir, 29 te Antwerpen v. Rotterdam. Prins Willem II. 28 te Rotterdam. Prins Willem III, 28 t.e Le Havre. Prins Frederik Hendrik, 29 te Londen. Prins Willem George Frederik, 28 640 m. w. Va- lentia naar Montreal. Rotti. 29 te New Orleans. Radja, 29 te Newport News. Rempang, 28 v. Barcelona n. Antwerpen Ridderkerk, 28 v. Port Sudan n. Suez. Stad Arnhem, 28 v. Rotterdam n. Lulea, Schelpwijk, 28 te Searsport. Straat Johore, 28 te Bombay. Statensingel, 31 te Rotterdam verwacht. Statue of Liberty, 25 v. Suez n. Mena Al Ahmadi Saloum, pas. 28 Ouessant n. Rouen. Slentor, 28 v. Kp. Haitien n. Baltimore. Steven, 28 ten anker Quebec. Stad Rotterd., 28 60 m. n.o. Ouess. n. L. Palmas. Stad Schiedam, 28 70 m. z.z.w. Ouess. n. Melilla. Stanvac Pendopo, pass. 28 Surabaja n. S'gerong. Saroena, 28 v. Pladju n. Singapore. Schie, 28 te Lissabon v. Tanger. Sirrah, 28 900 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Melbourne. Sloterdijk, 28 te Antwerpen. Steenwijk, 28 128 m. z.w. Scillys n. Philadelphia. Sumatra, 28 te Suez verwacht v. Djibouti. Straat Malakka, 28 te Rio Grande verwacht. Sibajak, 27 480 m. w. Finisterre n. Curagao. Tamo, 28 v. Buenos Aires n. Santos. Tegelberg, 30 te Singapore verwacht. Tankhaven II 28 v. Sungeigerong n. Singapore. Tiba, 29 te Santafe. Tjiluwah, 28 v. Makassar n. Buleleng. Theobaldius, 30 te Bandarmashur verwacht. Tibia, 4/9 te Abadan verwacht. Van Cloon, 28 dw, Townsville n. Auckland. Van Noort, 30 te Tsientsin verwacht. Van Neck, 28 270 m. z.o. Mindanao n. Singapore. Van der Hagen, 28 v. Singapore n. Lor. Marques. Vlist, 28 350 m. n. Azoren n. Hamburg. Van Waerwijck, 28 te Port Elisabeth verwacht. Westland. 29 te Santos. Willemstad, 29 te Guadeloupe. Woltersum. pas. 28 Key West n. Savannah. W Alt. Jones, 400 m. o. Zanzibar n. Ph.delphia, Waal, 28 te Alexandrië. Waterman. 28 op Bittermeer n. Port Said. Woensdrecht, 28 40 m. z.w. Wight, n. Br'büttelkg Waterland, pass. 28 Fern. Noronha n. Las Palmas. Zuiderkruis, 28 v. Rotterdam n. New York. Zaanland, 29 te Santos. SLEEPVAART Blankenburg. 29 v. Wight n. Cobh Clyde, 29 te Falmouth. Hudson, 29 920 m. z.z.w. Fayal n. Portsmouth. Humber, 29 v. Finisterre n. Hamburg. Loire, 29 30 m. o. Bizerta n. Rouaan. Maas, 29 v. Hoek v. Holland n. Rotterdam. Noordholl., 29 1000 m. w.z.w. Midway n. Pt Said Noordzee. 29 320 m. z.w. Takoradi n. Burutu Oostzee. 29 620 m. n.n.o. Sombrero n. Houston. Thames, 29 700 m. z.w. Las Palmas n. Port Said. Tyne, 29 v. Rotterdam n. Livorno. Witte Zee, 29 v. Monrovia n. Burutu. Zeeland, 28 te Den Helder.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 17