Kroesjtsjev bereid tot gesprek over staken der kernproeven Kremlin acht zich evenwel van belofte ontslagen V Indonesië heeft vertrouwen in Australië's afzijdigheid HET W Ministers Casey en Luns zijn het eens, maar zeggen niet waarover Haarlems Dagblad PRISMA Loempia's 60 ct DEKKERS Dr. Platteel „had geen instructies" sSiiïf'j jTT* heel goed horloge PACT VOOR NIEUW GUINEA? j&e MORRIS ibeforet/oaêvt// Plaatselijk mist Vingerwijzing van rnr. Luns 't SILVER STOEPKE Jarige Twee honden gezond van 450 km hoogte terug Paratyphus in klooster te Hilversum Roman van Vestdijk wordt verfilmd Het woord is aan 73e JAARGANG No 4 4 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de. Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1931 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 197 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reufer) Premier Kroesj- tsjev vindt 31 oktober een aanvaard bare datum om met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in Genève bespre kingen te beginnen over opschorting van proeven met kernwapens, aldus meldt de Pravda, het orgaan van de Russische communistische partij. Kroesjtsjev acht een akkoord binnen drie weken moge lijk. (Een week geleden hebben de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië voor gesteld hun proeven met ingang van 31 oktober een jaar lang te staken, mits er bevredigende voortgang gemaakt zou worden met de invoering van een stelsel van internationale controle en met de in voering van andere ontwapeningsmaat regelen.) Kroesjtsjev zegt, dat de jongste conferentie te Genève van kerngeleerden „definitief het fabeltje van de onmoge lijkheid van controle op de naleving van een overeenkomst voor het stopzetten van kernwapenproeven heeft gelogen straft". De Russische regering, aldus Kroesjtsjev, is het eens met alle conclusies en aanbe velingen van de Geneefse conferentie. Nu kan er geen uitvlucht of rechtvaardiging meer zijn voor 'n weigering om terstond en overal een eind te maken aan proeven met kernwapens, zo heeft Kroesjtsjev volgens Tass verklaard. Volgens Kroesjtsjev blijkt uit Amerikaanse en Britse verklaringen dat beide regeringen voortgaan met het zoeken naar alle mogelijke uitvluchten om Advertentie CBSRH K?|S J|gg| V- - - uu A de onmiddellijke staking van kernwapen proeven te ontlopen. „Het is duidelijk, dat de regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten gebruik maken van het Russische besluit, om de proefnemingen met kernwapens te staken, om een een zijdig militair voordeel te behalen. De Sovjet-regering kan echter niet toestaan dat aan de veiligheid van haar land door een dergelijk westers optreden afbreuk wordt gedaan. Het optreden der regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten ontheft de Sovjet-Unie van de ver plichting, die zij vrijwillig op zich had genomen in de hoop, dat zij hierdoor de goede wil van de westelijke regeringen zou opwekken en dat dit zou leiden tot een algehele en onverwijlde staking der kern wapenproefnemingen". Kroesjtsjev besloot met de opmerking dat de „UNO-Assemblée op haar komende dertiende zitting haar invloedrijke mening moet geven over het staken der kernwapenproeven door alle staten". WASHINGTON (Reuter) In Ameri kaanse diplomatieke kringen toonde men zich verheugd over Kroesjtsjev's verkla ring dat hij bereid is besprekingen te be ginnen over een overeenkomst inzake een verbod op kernwapenproeven met een daaraan verbonden controlesysteem. Maar gezien Kroesjtsjev's mededeling dat de Sovjet-Unie van zijn verplichting geen kernproeven te doen is ontheven, blijft het een open vraag of de Russen de proeven al dan niet zullen hervatten, z" merkt men op. De Amerikanen hebben verklaard dat zij de kernproeven voor een jaar zullen stopzetten mits de Russen de proeven niet hervatten. Er is maar weinig kans op dat Washing ton Kroesjtsjev's hernieuwde eis, dat men moet komen tot een blijvende stopzetting van de kernproeven, zonder rekening te houden met andere ontwapeningsmaat regelen, zal-aanvaarden, zo werd gezegd. Nog tien proeven De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft bekendgemaakt dat men ai- vorens de kernproeven op 31 oktober te staken nog ongeveer tien proefnemingen zal doen met kernwapens van betrekke lijk geringe kracht in de woestijn van Nevada. Verscheidene kernwapens zullen in de ondergrondse tunnels tot ontploffing wor den gebracht, de overige hetzij vanaf to rens, hetzij onder aan ballonnen. Journa listen en andere voorlichters van de open bare mening zullen worden uitgenodigd de proefnemingen bij te wonen. Een van de praktische doeleinden van het teweeg brengen van ondergrondse kernwapenontploffingen is de doelmatig heid aan te tonen van het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden, zoals de aanleg van nieuwe havens en het uitvoeren van bodemonderzoek bij speur werk naar de aanwezigheid van oliebron nen en delfstoffen. DJAKARTA, (ANP) In Indonesië ziet men met spanning uit naar de resul taten van de besprekingen, welke in den Haag tussen de Nederlandse en Austra lische ministers van Buitenlandse Zaken worden gevoerd. Over het algemeen ver wacht men een bekendmaking over voort gezette samenwerking tussen Australisch Nieuw Guinea en het Nederlandse, Weste lijke deel van dit eiland, dat doo- Indone sië wordt betwist. Er heerste evenwel geen bijzondere be zorgdheid naar aanleiding van de berich ten, dat Nederland zou trachten tot een mi litair bondgenootschap met Australië te komen ten aanzien van Nederlands Nieuw Guinea. Tegenover de correspondent van het ANP motiveerde een woordvoerder van Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 NYLON REGENJASSEN ƒ59.50 Verwachting tot morgenavond: Hier en daar een regen- of on weersbui en in de nacht en och tend plaatselijk mist. In de kust provincies gematigde temperatu ren, elders vrij warm of warm. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit richtingen tussen noord en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ het Indonesische ministerie van buiten landse Zaken dit ontbreken van bezorgd heid als volgt: „Wij hebben bekendge maakt, dat wij het gebied niet zullen aan vallen en Australië heeft verklaard geen militair verdrag met Nederland over West-Irian te zullen sluiten". De woordvoerder, Ganis Harsono, voeg de hier nog aan toe, dat de herhaalde ver zekeringen van Australië en Nederland, dat zij de bevolking van Nieuw Guinea op zelfbestuur voorbereiden, naar de mening van Indonesië louter „politieke bewerin gen" zijn. „Wij geloven niet, dat hetzij door Nederland, dan wel door Australië ernstige pogingen worden gedaan om de bevolking aldaar gereed te maken voor zelfbestuur". „Beide landen hebben toege geven, dat zij in hun pogingen in dit op zicht geen vooruitgang hebben geboekt". De officiële reactie op het bezoek van dé Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, aan Nederland weerspie gelde zich in de commentaren van de pers in Djakarta. De invloedrijke nationalistische „Suluh Indonesia" veronderstelt, dat Nederland de huidige crisis in de straat van Formo sa als argument zou kunnen gebruiken om Australië te overtuigen van de noodzaak van een militair verdrag met Nederland ten aanzien van Westelijk Nieuw Guinea. Het blad voegde er echter aan toe, dat „de houding van de Australische regering blijk geeft van een grotere mate van be grip voor de door Indonesië genomen stap pen". De onafhankelijke „Times of Indone sia" prees de verklaring van de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, dat Indonesië niet passief zal blijven tegen enig tegen Indonesië gericht militair bondgenootschap. Het blad be toogde, dat „zelfs zonder aan gewelddadi ge of zelfs aan vergeldingsmaatregelen te denken, Indonesië slechts zijn tijd behoeft af te wachten en dat de wereldmachten zich tegen Nederland zullen keren. Het duurt niet meer zolang of een overweldi gende meerderheid der volkeren en van het mensdom zal het Nederlandse bewind over West-Irian beschouwen niet alleen als een belediging voor Azië, maar voor de gehele beschaafde wereld, en als een po ging om de loop van de historische vooruit gang tegen te houden". De Australische minister van Buiten landse Zaken Casey sprak vrijdag in Den Haag met zijn ambtgenoot mr. Luns over een nauwere samenwerking tussen Oosten West Nieuw Guinea. De foto toont de Nederlandse bewinds man terwijl hij minister Casey al ver tellend door het oud-Hollandse inte rieur van zijn ministerie rondleidde. (Van een Haagse medewerker Alle aspecten van de Australisch-Neder- landse samenwerking op Nieuw Guinea zijn gistermiddag uitvoerig besproken door de twee ministers van Buitenlandse Zaken, Richard G. Casey en mr. J. M. A. H. Luns.- Na een conferentie van tweeën eenhalf uur op zijn departement aan het Plein te Den Haag verzekerde mr. Luns „heel gelukkig te zijn over de resultaten van het overleg. Wat die resultaten nu in feite waren, werd echter niet onthuld. Er is niets op schrift gesteld. De ministers ga ven te kennen 't eens te zijn over de grote lijnen der in Nieuw Guinea te volgen po litiek. Hun denkbeelden zullen nader wor den bestudeerd en uitgewerkt. Missschien zal na de conferentie tussen de bestuurs ambtenaren van beide delen van Nieuw Guinea, die eind oktober in Australië wordt gehouden, wat naders omtrent de plannen bekend worden gemaakt. Beide ministers herinnerden aan de Ne derlands-Australische verklaring van 11 november 1957 over samenwerking bij het bestuur van Nieuw Guinea. Minister Luns legde daarbij de nadruk op 't begin sel van zelfbeschikking, dat ook in die ver klaring was neergelegd. Nederland en Australië willen zich in dit opzicht echter niet aan een bepaalde termijn binden. ..Het zou niet praktisch zijn om in dit sta dium ook maar te gaan denken over een tijdstip voor zelfbeschikking" zei minister Casey. Het gaat thans in hoofdzaak over de wij ze, waarop de gemeenschappelijke verkla ring van 11 november 1957 in de praktijk moet worden gebracht. Met de bestuur lijke samenwerking is reeds een begin ge maakt door de uitwisseling van liaison ambtenaren en het stationeren van een ambtenaar van het departement van Za ken Overzee als attaché voor Nieuw Gui- nea-zaken bij de Nederlandse ambassa de te Canberra. Wij vroegen minister Luns nog naar zjjn mening over de verklaring van de gou verneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. P. J. Platteel, die volgens Reuter tc Port Moresby zou hebben gezegd, dat de Ne derlandse regering een militair bondge nootschap met Australië ten aanzien van Nieuw Guinea zou toejuichen. „Gouver neur Platteel had geen instructies van de Nederlandse regering zo'n verklaring af te leggen", antwoordde minister Luns. „Dergelijke zaken moeten aan de cen trale regeringen worden overgelaten". Naar aanleiding van berichten uit D.ia- karta, waar men zich bezorgd zou ma ken over een militaire overeenkomst tus sen Nederland en Australië zei minister Casey: „Djakarta behoeft zich nergens be zorgd over te maken", hij herhaalde, wat hij gistermorgen reeds bij aankomst op Schiphol had verklaard: dat de Austra- Advertentie PRISMA-HORLOGES verkrijgbaar bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 Advertentie VAN HEDEN AF VERKRIJGBAAR ORIGINELE CHINESE en LOEMPIA'S SPECIAAL 100 cent. AUTOMATIEKHAL CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Minister Casey vierde gisteren zijn 68ste verjaardag; dat zou onopgemerkt zijn gebleven, als minister Luns niet gistermiddag tijdens de persconferentie had verteld, dat hij zijn Australische gast een „verjaardagsdiner" aanbood. De heer Luns had trouwens alle reden om nog in verjaardagsstemming te zijn want hij is eergisteren 47 geworden. Onze minister van Buitenlandse Zaken werd. geboren in het jaar dat de heer Casey zijn eerste bezoek aan Nederland bracht. Dat was in 1911, toen Casey reeds aan het begin stond van zijn be langrijke carrière, die hem - behalve verscheidene kabinetszetels - onder meer Ifet gouverneurschap van Benga- le.n in het toenmalige Brits-Indië heeft gebracht- - liërs vertrouwen op de Indonesische ver zekeringen, dat er geen geweld zal worden gebruikt met betrekking tot Nederlands Nieuw Guinea. „Het zou beledigend zijn om op de mogelijkheid van zo'n actie in te gaan". Vrijdagavond had minister Ca sey tijdens een diner ten huize van mr. Luns gelegenheid van gedachten te wis selen met minister-president dr. Drees, de ministers Staf en Helders, de staatssecre tarissen Van der Beugel en Noorman, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal Pröpper dc toevallig in Den Haag vertoevende chef van de Nederland se vertegenwoordiging in Djakarta, de heer Hasselman, en andere autoriteiten. Hedenochtend begaf de Australische minister zich naar Soesterberg, waar hij door de Koningin voor het noenmaal zou worden ontvangen. Daarna zou hij de Fok kerfabrieken bezoeken en om omstreeks half zes weer naar Londen vertrekken. MOSKOU (Reuter) De Russen hebben een raket met twee honden aan boord tot een hoogte van 450 km. geschoten. De raket keerde op een vooraf vastgestelde plaats terug. De honden kwamen behouden aan. Dit meldt het persbureau Tass. Dit geschiedde woensdag met een een- trapsraket, die werd gelanceerd in het kader van het Internationale Geofysische Jaar. De twee honden Belyanka en Pestraya, bevonden zich in een hermetisch afgesloten ruimte. Volgens „Tass" waren zij tevoren door dierkundigen zodanig op de raket- vlucht voorbereid en vertrouwd gemaakt met hun verblijfplaats, de instrumenten en de omstandigheden van hun komende raketvaart, dat zij, toen het ogenblik daar was, rustig en vrijwillig plaats namen in de voor hen bestemde ruimte. „De door biologen verkregen gegevens van het gedrag van een levend wezen en de werking van zijn lichamelijke organis me bij een vlucht tot grote hoogte zijn dus vrij van de storende uitwerking, die vrees daarop zou hebben uitgeoefend", aldus het Russische persbureau, dat ook meldt dat gebruik werd gemaakt van katapultwerk tuigen voor de landing van de dieren en de instrumenten. Gemeld wordt, dat de getroffen veiligheidsmaatregelen „zeer af doende" waren. De toestand der honden na de landing was goed. In hun verblijfplaats bevonden zich toestellen voor het vastleggen van hun biologische functies gedurende de vlucht, terwijl er door een opname-apparaat een film werd gemaakt van hun gedrag. Het totale gewicht van de verblijfplaats der honden en de wetenschappelijke in strumenten. dat door de raket werd ver plaatst bedroeg 1.690 kilogram. De wetenschappelijke instrumenten, waaronder toestellen voor de bestudering van de opperste luchtlagen, werkten ge durende de vlucht normaal. Zij hebben ge gevens verschaft, die thans worden be studeerd, aldus „Tass". LONDEN tUPI) De Engelse raket- deskundige H. S. W. Massey heeft ver klaard, dat het verticaal omhoogzenden van honden, of dit nu tot 450 km. of meer geschiedt, het probleem van horizontale terugkeer naar de aarde, na een boog om de aarde te hebben beschreven, niet oplost. In het Augustinessenklooster ,,De Mon nikenberg" te Hilversum, waarvan de zus ters als gezinshulp in huishoudens werken, is paratyfus uitgebroken. Het klooster is thans volkomen geïsoleerd. Het aantal patiënten schat men op ruim dertig. De bron van besmetting, zo vermoedt men, zal gezocht moeten worden bij een der logeer gasten. Er zijn ook rustende moeders in het klooster. Deze zijn echter allen na controle naar huis teruggezonden. De filmproduktiemaatschappij „Neder land" n.v. heeft de rechten verworven van het boek ..De dokter en het lichte meisje" van Simon Vestdijk. Het is de bedoeling om binnenkort met de produktie van deze nieuwe Nederlandse film te beginnen. Be halve een Nederlandse, komt er een Duit se versie van de film, waarvoor de buiten opnamen zullen worden gemaakt in Am sterdam en de binnenopnamen in de Cine- tonestudio's. Als biefstukjes in cellofaan liggen hier plakken gesmokkelde opium op een bed in een appartement in een New- yorks flatgebouw, waar deze drie Chi nese zeelieden werden gearresteerd. Rechercheurs van de afdeling „Ver dovende middelen" in de staat New York hadden de mannen gevolgd sinds zij woensdag in Baltimore aan land waren gegaan. Zij vervoerden 25 pond ruwe opium ter waarde van ongeveer een miljoen dollar. Voltaire: De vaderlandsliefde van sommige lieden bestaat minder daaruit dat zij hun land liefhebben dan dat zij het land van anderen haten. Men moet al over een buitengewoon grote en goede kaart van China beschikken om daarop de kleine eilandjes van de Que- moy- en Matsoe-groepen te kunnen ont dekken; in vergelijking daarmee is het heel wat gemakkelijker, bijvoorbeeld Schiermonnikoog en Rottum op een kaart van geheel Europa te vinden. En toch zijn het die minuscule eilandengroepjes, die in de buurt van de havensteden Amoy en Foetsjau vlak bij de kust van het Chinese vasteland liggen en noch in economisch, noch in strategisch, noch in enig ander opzicht waarde of betekenis hebben, die de aanleiding zouden kunnen worden tot een nieuwe grote oorlog. Tenzij dit tot in het belachelijke opgeblazen probleem dat in wezen helemaal geen probleem is langs diplomatieke weg kan worden op gelost. Maar die diplomatieke weg moet dan tevens de weg van het gezonde verstand zijn en niet de weg van bluf of van chan tage. En helaas is er de laatste jaren ten aanzien van deze eilandjes juist dusdanig met bluf en met chantage gewerkt, dat zij een politieke betekenis hebben gekregen die in geen enkele verhouding meer staat tot hun werkelijke waarde. Het kan immers niet anders dan chantage genoemd worden dat de Chinese nationa listen, toen zij eenmaal de Amerikaanse garantie hadden ontvangen van militaire steun voor „het grondgebied" van de re gering op Formosa, ongeveer een derde deel van hun eigen krijgsmacht uit For mosa naar de Quemoy. en Matsoe-eilanden zijn gaan overbrengen. Daar deze krijgs macht geheel en al dank zij de financiële en technische medewerking van de Ver enigde Staten is opgebouwd, heeft de aan wezigheid van dit militaire apparaat pp Quemoy en Matsoe de Amerikaanse rege ring praktisch geforceerd, haar garantie tot handhaving van Tsjang Kai-Tsjek's regime ook te laten geldaa voor de kusteilandjes. Als Washington zich deze chantage niet had laten welgevallen, maar integendeel zou hebben bewerkstelligd dat de geringe bevolking van de eilandjes, voor zo ver zij uit nationalisten bestaat, geleidelijk en on opvallend naar Formosa werd geëvacueerd, zou de zaak daarmee op de eenvoudigste manier van de wereld zijn afgedaan. Welis waar zou communistisch China er een paar vierkante kilometer groter door zijn ge worden, maar voor een land met een oppervlakte van ongeveer tien miljoen vierkante kilometer zou dat nauwelijks als een „overwinning" hebben kunnen gelden. Het kan dan ook niet anders dan belache lijk worden genoemd, dat Washington het Chinese dreigement van een aanval op Quemoy heeft bestempeld als een nieuw bewijs van de „expansiepolitiek" van Peking! Tsjang Kai-Tsjek vindt er waarschijnlijk voldoening in, dat hij met zijn batterijen op de kusteilandjes het scheepsverkeer van de havensteden Amoy en Foetsjau kan hinderen. In zijn positie is dat volkomen begrijpelijk, zoals het ook begrijpelijk is, dat hij ernaar hunkert, een oorlog tussen de Verenigde Staten en communistisch China te zien ontbranden, omdat hij daarin de enige mogelijkheid ziet (ook al gelooft niemand anders in die mogelijkheid) om de communisten uit continentaal China te ver jagen en de nationalistische regering over het hele land te herstellen. Voor deze dwaze theorie kan hij altijd rekenen op de steun van president Syngman Rhee van Zuid-Korea, die het ondanks zijn hoge leef tijd maar niet laten kan, bij elke gelegen heid propaganda te maken voor een alge mene Aziatische oorlog (die natuurlijk nimmer tot Azië beperkt kan blijven). Rondom deze nationalistische chantage gaan Washington en Peking er mee voort, het pokerspel van bluf en tegenbluf te spelen. Maar het moment schijnt nu toch heel dichtbij te zijn, waarop de kaarten moeten worden opengelegd. En dan zal moeten blijken of John Foster Dulles op nieuw succes heeft gehad met zijn geliefde methode om de wereld tot de rand van oorlog maar niet verder dan die rand te brengen. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit dat Peking zal afzien van zijn plannen om de kusteilandjes te bezet ten; als de Amerikaanse vloot daarbij wer kelijk tussenbeide zal komen, geven wij Dulles weinig kans op zulk een succes. En gesteld, dat hij het pokerspel wèl wint en dat de eilandjes dus in het bezit van de nationalisten blijven? Wat is er dan bereikt? Wat heeft het Westen dan ge wonnen? In welke mate is de Westelijke militaire en strategische positie er dan beter op geworden? En is die „winst" dan het risico van een nieuwe wereldoorlog waard geweest? Het zou prettig zijn, hierover eens de mening van Dulles te mogen horen. En die van het nageslacht. Simon Koster

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1