Uitgaan in Haarlem De Gaulle stuurt protestantse ambassadeur naar Bonn Koedijkse sloper pleegde wel zeer ongewone diefstal Havenberichten Nieuwe DC 7 C voor de K.L.M. komt via de Noordpool naar Schiphol Praktisch christendom Jk kom de oven bij U weghalen ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 5 TONEEL MUZIEK DIVERSEN FILMVOORSTELLINGEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Maandag openluchtconcert Velser Accordeon vereniging Is Seydoux een hele of een halve Europeaan HAARLEMSE POLITIERECHTER Sans rancune Rederij „Klaas jr." bestelt 3 kotters Poging om bouwplan voor Scheveningse pier te realiseren GLAZEN (2) Ronde van Heemskerk met 198 deelnemers KERKELIJK LEVEN Zaterdag 30 augustus. Stadsschouwburg 20 uur: Een Belgische keurgroep van ama teurtoneelspelers geeft een voorstelling van „lek Dien" van Herman Teirlinck. Het stuk wordt geregisseerd door Huib van Hellem, regisseur van de Konink lijke Vlaamse Schouwburg in Brussel. De choreografie is van mevrouw B. Dom- Beterams. De muziek, die deze voorstel ling opluistert, is van de heer V. de Saedelaere. De uitvoering is een onder deel van het culturele uitwisselings programma tussen België en Nederland. Woensdag 3 september, Stadsschouwburg 19.30 uur: Toneelgroep „Puck" uit Am sterdam geeft een voorstelling van „Een glas water" een comedie van Eugène Scribe, onder regie van Walter Kous, in de vertaling Hans Rooduijn. De decors zijn vervaardigd door Noni Lichtveld. De hoofdrollen worden vertolkt door Karin Haage, Diny Sprock, Eric van Ingen en Wim van den Heuvel. Deze voorstelling wordt op 4 september her haald. Zaterdag 30 augustus. Concertgebouw 20 uur: Piano-recital door Berthe Davelaar en Leendert Huges. Werken van Mozart, Schubert, Schumann, Chopin en Debussy staan op het programma. Maandag 1 september, Grote Kerk 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Hij zal een programma van va derlandse liederen ten gehore brengen. Dinsdag 2 september. Grote Kerk 2021 uur: Orgelconcert door Klaas Bolt. Op het programma staan werken van Buxte- hude, Fischer, Walther en Bach. Donderdag 4 september, Grote Kerk 1516 uur: Piet Kee geeft een orgelconcert. Hij speelt werken van Sweelinck, Lü- beck, Dandrieu, Couperin, Bach en van Saint-Saëns. Donderdag 4 september. Grote Kerk 2021 uur: De beiaardier van Mechelen, Gaston van den Bergh, geeft een beiaardconcert. Op het programma staan werken van onder andere Benoit, Denijn, Hulle- broeck, Van den Bergh en Viotta. Donderdag 4 september, Concertgebouw 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest geeft een zomerconcert onder leiding van Henri Arends. Soliste is de sopraan Laura Cormonte. Zij zal enige aria's uit opera's van Wagner en Verdi zingen. Het programma bevat voorts de Vijfde Symfonie van Franco en de ouverture „De macht van het noodlot" van Verdi. Zaterdag 30 augustus, Vleeshal 20.30 uur: Het Pauzetheater opent het nieuwe sei zoen 19581959 met een „zomeravond- feest", waarbij het cabaret 90 10 zijn medewerking zal verlenen. Tot 2 uur ('s nachts) kan er gedanst worden op de muziek van het kwartet van Hans Beths. Zaterdag 30 augustus, Grote kerk 20 uur: Op de vooravond van de verjaardag van Prinses Wilheimina geeft het jeugdkoor „Inter Nos" onder leiding van Jan Boo- da een uitvoering. Zij zullen uit de cantate „In 't Kroningsjaar" van Philip Loots enige liederen zingen. In 't Goede Uur: Van 1 september af iedere avond een grammofoonplatenconcert van klassieke kamermuziek van 2122 uur. ZANDVOORT Zaterdag 30 augustus, Raadhuisplein: Slot- concert van de Zandvoortse muziekkapel en tamboerskorps. Donderdag 4 september, Zuiderkapel 20 uur: Ds. Zijlstra uit Eindhoven spreekt, onder auspiciën van de Stichting tot ver kondiging van het Evangelie en versprei ding van christelijke lectuur, over het onderwerp „De opmars der volkeren naar het Midden-Oosten". Zondag 30 augustus, Lido-theater 11 uur: Een reprise van de film „Zanzabuku". Zondag 30 augustus, Studio-theater 11 uur: De film „Chaplin's kolderparade" wordt herhaald. Zondag 30 augustus, Rembrandt-theater 11 uur: Ook de film „Het grote avon tuur" is geprolongeerd. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur en op zon- en feestdagen van 1417 uur. Tot 7 sep tember: Iedere zaterdag van 20.30 tot 22.30 uur: Avondopenstelling met kaars verlichting. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten. Tot 1 september: Tentoonstel ling van werk van Goltzius. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 16 uur. Kunsthandel J. R. Bier (Groot Heiligland 66): Expositie van werk van Jan Sluy- ters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, tot 7 september. Huis van Looy: Expositie van werk van Tinus van Doorn (1905-1940). Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot Lijst van boeken aangeschaft door de Stads bibliotheek. Romans: Kark, Blinde keuze; Koelewijn, De ene dag en de andere,verhalen; Novellenkwar- tet; Stolk, Het ontslag; Visser, De Oostganger, Wlaser, Ehen in Philipusburg; Durrell, Balthasar; Snow, The conscience of the rich: Denkers van deze tijd, dl. 3; Ruarus, Psychologie voor de praktijk; De Bhagavadgita; Polak, Ieder het zij ne; Pitlo, Het systeem van het Nederlandse pri vaatrecht; Luning Prak, School en universiteit van morgen; Wells, Huxley en Wells, De mens en andere levensvormen, 2e dr. dl. 1; Lijsen, Het ruiterboek; Lantinga, Riet en rotan; Rol en Ro sier, Auto's, 2 dln.; Hendriks, Nederlandse syno niemen (leeszaal); Horst, Die deutsche Literatur der Gegenwart; Voeten, Menselijkerwijs; Bus- sens, Adieu; Castens, Het praktische huis; Herz- feld, Musica nova; Doedens, Napels, Pompei, Ca pri: Suriname in stroomlijnen; Wustmann, Tao- waki, uit het Braziliaanse oerwoud; Riemschnei- der. De wereld der Hethiten; Kazantzakis, Alexis Sorbas, avontuur op Kreta. 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur, tot 7 september. In 't Goede uur: Tentoonstelling van tekeningen en etsen van Harry Prenen. Tot 1 september. Dagelijks geopend van 10 tot 19 uur. Van 1 september tot 1 ok tober: Expositie van tekeningen en schetsen van Lily van Cleeff en tevens tekeningen van leden van het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Dage lijks geopend van 1022 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van acht jongeren, onder anderen van Hans de Vries, Joop Seldenthuis, Karei Bous en Jeroen ten Berge tot 23 augus tus, dagelijks van 10 tot 22 uur geopend, maandagmorgen en zaterdagmiddag ge sloten. Van 24 augustus tot 7 september: Expositie van werk van Han van Mee geren. Er zullen zeventien schilderijen worden tentoongesteld onder andere „Salomé", „De kerseneter" en „De bid dende Christus". Dagelijks geopend van 1023 uur. Woensdag en zaterdagmid dag van 1416 uur gesloten. Een kijkje in het grote Parijse stadion Vel d'Hiver, waar de Franse politie donderdag drieduizend Algerijnen bij eenbracht ter ondervraging met het oog op de aanslagen van maandag. On geveer zeshonderd verdachten wachten op het middenterrein hun beurt af. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 De Velser Accordeonvereniging, dirigent de heer R. Kofman, verzorgt maandag avond van half acht af een openluchtcon cert op de Schapenweide aan de Paulus Potterstraat te IJmuiden-Oost. Het pro gramma van dit concert, dat aanvankelijk op 28 juni zou worden gehouden maar dat toen werd uitgesteld door de slechte weers. omstandigheden, ziet er als volgt uit: D-orkest: 1. Openingsmarsje; 2. Sprook- jestuin (wals) C. van Orsow; 3. Boerendans J. B. Kok; 4. „Jeunesse" (mars) J. B. Kok. C-orkest: 1. Operette-melodieën uit „De Vogelkoopman" C. Zeiler; 2. La Festa splendora, J. B. Kok; 3. Ouverture „Unique" J. P. Tiebos. B-orkest: 1. Les deux amoureux, G. di Marco; 2. „Oreade" (Engelse wals), Biers- ma; 3. Officer of the day (mars), Morgan. A.-Orkest: 1. Sempre Desto (mars), J. B. Kok; 2. Soldatenkoor uit „Faust", Gounod, arr. J. B. Kok; 3. Ouverture „Regina", Ros sini, arr. C. Herold; 4. Alte Kameraden (mars), C. Feike, arr. R. Kofman. (Van onze correspondent in Bonn De nieuwe Franse ambassadeur te Bonn, Frangois Seydoux, die onlangs zijn geloofs brieven aan de Westduitse president Heuss overhandigde, is in de bondsrepubliek aan gekomen op een tijdstip dat er enige twij fel bestaat over de Europese gezindheid van zijn chef, minister-president De Gaulle. Dat heeft zijn weerslag gevonden in de commentaren waarmee Seydoux te Bonn is ontvangen. Seydoux wordt verweten dat hij eigenlijk geen goede Europeaan, geen goede voorstander van de Europese inte gratie zou zijn. Men heeft uitgeplozen dat hij zich indertijd, als directeur van de af deling Europa van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Parijs, tegen het plan tot instelling van een Europese defensie gemeenschap kantte, dat in Frankrijk zijn einde vond Seeydoux is, als zoon van een diplomaat, te Berlijn geboren, spreekt uitstekend Duits en gold te Parijs als een kenner van de Duitse verhoudingen. Hij was van 1933 tot 1936 werkzaam op de Franse ambassade te Berlijn onder leiding van de bekende Frangois Poncet. In 1946 werkte hij op nieuw te Berlijn. Seydoux is echter ook een Gaullist en nog wel een protestantse Gaul- ff- Diefstal van een oven compleet met schoorsteen dit bepaald niet alledaagse delict kreeg de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, gisteren te behan delen tegen een 34-jarige gedetineerde sloper uit Koedijk. De officier, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste vijf maanden gevange nisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met aftrek en een proeftijd van drie jaar. De rechter vonniste conform. In mei van dit jaar was de sloper naar een bakkerswinkel in IJmuiden getogen. Tijdens een gesprek met een vertegen woordiger van een koekfabriek, die de bakkerswinkel regelmatig bezocht, had deze iets verteld over de oven in dit be drijf. Er zaten waardevolle oude tegels op ett met de schoorsteen had deze oven wel een waarde van drie a vierduizend gulden. De sloper verkeerde in moeilijkheden. Hij was in januari door zijn werkgever m Heiloo op staande voet ontslagen, omdat hij zich brutaal gedragen had tegenover een der directeuren van de Hoogovens, toen hij bij dit bedrijf sloopwerkzaam heden verrichtte. Na dertien weken hield de uitkering aan hem op en werk had hij nog niet. Het ge sprek met de vertegenwoordiger bracht hem op een idee. Hij ging naar IJmuiden en vertelde de huurder van de bakkers winkel, dat hij in opdracht van de eige naar de oven en de schoorsteen kwam slopen. De huurder, die hem liet begaan („Jeugdige onervarenheid", luidde de k wa lificatie van de rechter) diende pas na enkele dagen een aanklacht in, toen de rommel van de afbraak niet werd opge ruimd. De officier wees op het strafblad van verdachte vier vonnissen. Hij sprak i an grove misdraging; zó maar de boel te gaan afbreken in het huis van 'n ander. Iemand voor duizenden benadelen om er zelf enkele honderden guldens wijzer van te worden. Het pleidooi van mr. dr. A. F. H Schreurs had, vooral in het begin, veel meer weg van een requisitoir. Ook hij vond het geen Met fiets en al reed een zevenjarige knaap woensdagmiddag bij de onder zeebootsteiger in de oorlogshaven van Den Helder te water. Het was vlak bij de plaats, waar de zeesleepboot „Zee land" van Bureau Wijsmuller nog op station ligt. Van de sleepboot af spron gen de matrozen G. Dubbelaar en J. Spierenburg, die op het werkdek bezig waren, onmiddellijk gekleed te water. Zij slaagden erin de jongen op het droge te brengen. De drenkeling bleek de zoon te zijn van de kapitein-luite nant ter zee S. L. de Jong, eerste offi cier van „Hr. ms. kruiser „De Zeven Provinciën". Aan boord van de „Zee land" heeft hij een goed onthaal ge had. Hij werd van droge kleren voor zien en is daarna naar huis gebracht. beste beurt van zijn cliënt, zelfs een heel brutale streek. Spreker was er ook niet achter gekomen, wat eigenlijk de overwe gingen van de sloper tot het stelen van dit wel zeer speciale object waren geweest. Maar aan de andere kant was de huurder ook wel wat slap opgetreden. Hij had een wildvreemde toegestaan in zijn huis te gaan breken. Verder wees de raadsman op ds omstandigheden waarin de sioper bet misdrijf had gepleegd; hij had een goede betrekking verloren. Maar al met al achtte spreker de eis van de officier zeer clement. In zijn laatste woord merkte verdachte op, dat hij voor zijn bejaarde ouders alleen de kost moest verdienen. De president vroeg zich af, waarom hij nu juist een oven was gaan afbreken met het oogmerk van diefstal. „Een partij oud ijzer kan ik me nog voorstellen", aldus mr Petersen. Bovendien droeg deze zaak ook nog een element van oplichting onder valse voor wendsels in zich. Tenslotte veroordeelde hii verdachte conform de eis Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Tauris van Londen; Myra, Mantulyoto; Nordmeer, Galvestone; Menje, Tynemouth; Werner Meyburg, Swansea; Castor, Antwerpen; Diana, Abo; Dalma, Abo, hout lossen Pa pierfabriek Velsen; Ilias, Hamburg; Tor, London; Fiona, Skoghal; Senator, Hamburg; Lothar, Stettin, hout lossen, Zaandam; Tilly Kristinahamn, hout lossen Zaandam; Le Leonard, Basse Indres, walsmateriaal laden Hoogovens; Stapan, Khal Turin; Stepan Halturin, Leningrad, hout lossen Zaandam. Zaterdag zijn in IJmuiden aangekomen: Marne, van Rotterdam; Mina Schupp, Gent; Olna Firth, Dover, cokebreeze lossen PEN- centrale Velsen; Lijnbaansgracht, Kotka, hout lossen Zaandam; Delphi, Nantes. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Indore naar Lissabon; Polytrader, Tampa; Kroo- man, met onderlosser, Sunderland; Frans W„ Gent; Corona, zout, Karlshamn; Cape tan Carras, Caen; Bloemgracht, Rotterdam; Remscheid, Hamburg; Jeloe, Oslo; Ardeas, Rotterdam; Walcheren, walsmateriaal ge laden Hoogovens, Londen; Goote, Manches ter; Myra, Rotterdam; Fischbek. La Guayr- ra; Borre, Frederikstad; Senegalkust, Bor deaux: Jakob Ekkenga, Vasteras; Atlas, Gothenburg; Java, Antwerpen; Lucas Bols 2, Ventspils. Zaterdag zijn uit IJmuiden vertrokken: Oosterdiep, naar Gefle. De eerste proefvlucht van de K.L.M. over de Noordpool zal in september wor den gemaakt. Op 8 of 9 september zal de elfde DC-7c, de PH-DSM „Koraalzee" door de technici van de Douglasfabrieken in Los Angeles aan een K.L.M.-bemanning onder leiding van gezagvoerder A. K. Bos man, worden overgedragen. De afleve- ringsvlucht van de PH-DSM wjjkt vol komen af van de gebruikelijke Nieuwe toesteilen worden gewoonlijk van Cali- fornië naar New York gevlogen en van daar over de oceaan naar Schiphol. Het is ditmaal de bedoeling de afleverings- vlucht te combineren met een proefvlucht over de Noordpool, in verband met het feit dat de K.L.M. op 1 november de gere gelde dienst tussen Amsterdam en Tokio zal beginnen. Gezagvoerder Bosman zal het nieuwe K.L.M.-toestel eerst naar Coldbay oop de Aleoeten en vandaar naar Tokio brengen, waar de PH-DSM op 12 september wordt verwacht. Bosman vertrekt 65 uur later uit de Japanse hoofdstad voor de volgende etappe, welke naar Fairbanks in Alaska leidt. Het vliegveld van Fairbanks, even als dat van Coldbay, zal als uitwijkhaven dienen op de route over de Noordpool. Na Fairbanks wordt de vlucht voortge zet naar Anchorage en vervolgens zal voor de laatste etappe over de zeer grote af stand naar Schiphol worden gestart, waar de „Koraalzee" 18 september in de middag uren wordt verwacht. Aangezien deze afleveringsvlucht is ge combineerd met een eerste proefvlucht over de Noordpool gaat een aantal des kundigen mee, evenals de directeur Vlucht- produktie van de K-L.M., de heer J. A. 'kundige voor het vliegen in het Noordpool gebied, de Amerikaan Taylor, te Anchorage instappen. Naar wij vernemen heeft de rederij „Klaas jr." te IJmuiden, waarvan de heer K. Rote te Warmond directeur is, bij de scheepswerf van D. en Joh. Boot te Al phen aan de Rijn een order geplaatst voor de bouw van drie nieuwe Noordzeekotters. Het drietal zal in het voorjaar van 1959 worden opgeleverd, waardoor de rederij „Klaas jr." zich de grootste kotterrederij in Nederland zal kunnen noemen, daar thans reeds vijf schepen voor de I.Tmui- dense visserijmaatschappij in de vaart zijn. Zoals gisteren reeds gemeld bestond de rederij „Klaas jr." tot 12 augustus uit één kotter, de „Klaas jr.", IJM. 22. Hier aan werd op die datum toegevoegd de vloot van de NEHIM. Deze vloot bestaat uit vier schepen, de AM. 16, 17, 18 en 26, respectievelijk de NEHIM 1, 2, 3, 4. De „Klaas jr.", IJM. 22 krijgt het visserij- merk IJM. 60, terwijl de andere NEHIM- kotters nieuwe namen en respectievelijk de visseri.jmerken IJM. 61, 62, 63 en 64 zul len krijgen. De drie nieuwe schepen, die elk 22 meter lang worden en die over bakboord dichtge bouwd worden, zodat voor de opvarenden een goede accommodatie in het achter schip ontstaat, krijgen als visserijmerk IJM. 65, 66 en 67. De schepen worden uitge rust met een vijf cylinder-industriemotor Bach. Voor de laatse etappe zal een des- van driehonderd pk. list gelijk zijn voorganger, de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. Het is opvallend dat de trouwe rooms-katholiek De Gaulle op twee sleu telposities van de Quai d'Orsay (het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken) protes tanten plaatste. Met die protestantse gaul listen heeft Bonn in het bijzonder te ma ken. De vraag is nu wat Seydoux, en, op groter afstand, ook Couve de Murville, voor Bonn in het vat heeft. Hun chef De Gaulle en kabinetsleden als Soustelle, die te Bonn bepaald geen goede pers heeft, zijn voorstanders van een overheersende positie van Frankrijk in het Europa der zes. Iedere twijfel daarover is dezer dagen weggeno men door het Franse standpunt jegens het opschorten der kernproeven. Seydoux zou zich tot dusver wat sussend over de Franse houding in Europa hebben geuit en hebben gewezen op de Franse toegevendheid in zake de vrijhandelsmarkt, hetgeen toch niemand had verwacht. Deze speldeprikken, die Séydoux tijdens zijn nog slechts korte verblijf te Bonn ondervond, kregen ook een bestrijder. Graaf Coudenhove-Kalergi, Europeaan van het eerste uur, schreef dezer dagen in de Frankfurter Allgemeine Zeitung een in gezonden stuk waarin hij het opnam voor de ambassadeur. Coudenhove-Kalergi kent Seydoux persoonlijk en is ervan overtuigd dat deze een voortreffelijk Europeaan is. Volgens Coudenhove-Kalergi is de Franse ambassade de „voor het lot van Europa beslissende missie". Hoe het ook zij, Seydoux's grote ervaring zal hem te Bonn wel helpen om de eerste critiek te overwinnen. Daarnaast staat dat hij in verloop van enkele jaren nu reeds de vierde Franse ambassadeur te Bonn is: na Frangois-Poncet, Joxe en Couve de Murville. Men geloooft te Bonn, dat het de Westduitse-Franse verhouding goed zou doen als Seydoux wat langer zou blijven dan zijn voorgangers. De Haagse wethouder van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, stelt momenteel pogingen in het werk om het plan voor de bouw van een nieuwe pier te Scheveningen te reali seren. De tijdsomstandigheden schijnen nu gunstiger te zijn dan in het jongste ver leden, ook wat de financiering van dit Haagse grootse project betreft. Daar het hier deels een waterbouwkundig werk be treft, behoeft er bij de uitvoering van het plan geen vrees te bestaan, dat de woning bouw er door wordt beïnvloed. Zoals be kend, ligt het in de bedoeling de pier niet op haar oude plaats te bouwen, maar te genover de Zwolsestraat, dus iets meer naar het noorden. Advertentie cCtaAgfU ee/t fa/f No. 18 Nu worden de z.g.n. „PUNKTAL" gla zen in de handel gebracht, d.w.z. de doorbuigingen van deze glazen zijn zo wetenschappelijk berekend, dat de randfouten in een gezichtshoek van 30° t.o.v. de optische as opgeheven worden. Het oog beweegt zich zeer levendig achter het vaststaande bril- leglas, het ziet nu eens recht door het midden, dan weer schuin zijwaarts naar boven of beneden door de randen van een brilleglas. Bij gewone „bolle glazen" worden door de randen niet zulke duidelijke beelden gevormd. Het oog wordt be lemmerd. krijgt iets stijfs; het gehele hoofd moet meedraaien bij zijwaarts zien. Bij „PUNKTAL" glazen wordt dit ten volle opgeheven. Het oog ge niet een groot ongehinderd gezichts veld. Carl Zeiss te Jena was de eerste, die de ,.PUNKTAL"-glazen fabri ceerde en staat nog steeds aan de spits. Ieder Zeiss-glas is voorzien van fabrieks- en garantiemerk. (wordt vervolgd) GOUDA ZWUNORECHT IC. Tiendswefl 12 3 IJmuiden - Kennemerlaan 92 Op het twee kilometer lange parcours aan de Marquettelaan houden de renners club „Kennemerland" en de V.V.V. „Heemskerk" op zondag 31 augustus voor de vijfde keer de Ronde van Heemskerk. Een wielerronde voor onafhankelijken en amateurs, nieuwelingen en aspiranten, waarvoor liefst 198 renners hebben inge schreven. Vooral de strijd der amateurs en onaf hankelijken (87 man) belooft door de deel name van de Beverwijkse rivalen Coen Niesten en Ab Geldermans een interes sant karakter te krijgen. Zij blijken elkaar ook in Heemskerk de eer van de overwin ning niet te gunnen. Ab Sluis uit Badhoeve dorp, de Alkmaarder Jan Ottenbros en Dik Enthoven uit Amsterdam zullen evenals zij dat in de jongste Ronde van Be verwijk met zoveel succes deden zonder twijfel weer trachten om van deze rivali teit profijt te trekken. Ook de plaatselij ke favorieten Henk Hendriks en Nico van Keulen, de Haarlemmer Toon Rutte, Coen Visser uit Santpoort, de IJmuidenaar Hans van Duin, Henk Buis uit Vijfhuizen, Mik Snijder uit Halfweg en verschillende an dere renners zullen zich daarbij stellig niet onbetuigd laten. De start van deze wedstrijd is om drie uur en de af te leg gen afstand bedraagt honderd kilometer. De 71 nieuwelingen starten omstreeks kwart voor twee voor een wedstrijd over vijftig kilometer. Onder hen bevinden zich de favorieten Gerard Wesseling uit Half weg, de Haarlemmer Eddy Sminia, Wim Janssen uit Noordwijkerhout en de Kenne- merlanders De Reus, Dullemans, Zonne veld, Van Minnen, Brakenhof etc. De strijd der aspiranten (40 deelnemers) be gint om één uur en gaat over 25 kilome ter. Favoriet voor de overwinning is in de ze categorie de Sassenheimer Bart Zoet. Een jong Nederlands echtpaar, de heer en mevrouw W. van der Linden-Klap, vertrok een dezer dagen naar het Zuid- Italiaanse boerendorp Falerna. Tesamen met een jonge Italiaan vormen zij een team, dat in navolging van een soortgelijk experiment in Griekenland onder auspi ciën van de Wereldraad van Kerken de bevolking in een achterlijk gebied hulp komt bieden. Een comité uit de Italiaanse protestantse kerken (methodisten, wal denzen en baptisten) heeft de verantwoor delijkheid voor dit nieuwe project mede aanvaard, terwijl de financiering door de Wereldraad geschiedt. In een bijeenkomst belegd door de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heb ben de heer en mevrouw Van der Linden het een en ander verteld over hun recente ervaringen in Griekenland en hun toekom stige werkkring in Italië. In 1951 begon een door de Wereldraad uitgezonden team van jonge mensen zijn werkzaamheden in het noodlijdende land bouwdistrict Epirus in Griekenland. De leiding van dit team, dat tot twaalf per sonen uitgroeide, berust bij een echtpaar, dat voorheen in Californië een zuivel bedrijf had. De door oorlog, burgeroorlog en natuurrampen geteisterde streek heeft zijn achterlijkheid mede te wijten aan de volkomen verouderde werkmethoden. Het Griekse proefproject, waarbij dit inter nationale team met hun technische kennis en ervaring het economische leven van een dorp in snel tempo op een hoger plan heeft weten te brengen, is zo goed geslaagd, dat ook van een dorp in de Peloponnesus het verzoek is gekomen om aldaar een lid van het team te stationeren. De teamleden leven en werken onder de dorpelingen en trachten vooral de inwoners zelf tot werk zaamheid te brengen bij de invoering en toepassing van nieuwe methoden. Naast de invoering van nieuwe land bouwmethoden is er op allerlei gebied veel gebeurd. Kleuterklasjes, hygiënische zorg, voorlichting op allerlei gebied, ook met behulp van filmstroken, enz. Het zelfde gaat men nu in het dorpje Falerna, in de zeer armoedige en sedert eeuwen verwaarloosde boerenprovincie Ca- labrië, ondernemen. Hoewel het moeilijk bleek om in het zuiden van Italië een keus te doen, omdat overal in dit gebied een grote achterstand in de ontwikkeling be staat, bleek na zorgvuldig onderzoek Ca- labrië toch het behoeftigst. Falerna, een dorp van 4000 inwoners met een protes tantse kern (80 meelevende leden van de Waldensenkerk) is arm omdat de boeren, kleine grondbezitters met bedrijfjes van gemiddeld anderhalve hektare, geen kans hebben gezien de achterstand, gevolg van hun primitieve landbouwmethoden, in te halen. Dit is een van de dingen waarmee het nieuwe team de bevolking wil helpen. De heer Van der Linden, die reeds enkele weken in Italië heeft gewerkt, consta teerde er een grote openheid voor de ge boden hulp. Geen wonder als men weet, dat het primitieve leven in Falerna zo groot is, dat vele gezinnen in één kamer wonen met een ezel, een varken, een geit en kippen. De heer Van der Linden, in de land bouwkunde opgeleid te Deventer, heeft drie jaar praktische ervaring opgedaan in Nieuw-Guinea, waar hij onderdirecteur was van een landbouwschool. Zijn vrouw, die een vernleegstersopleiding genoot, stond hem in zijn werk ten behoeve van de primitieve volksgemeenschap bij door medisch-hygiënische bijstand aan de ge zinnen. Ook in hun nieuwe werkkring in Falerna gaan de gedachten uit naar een kleine polikliniek. Op het gebied van jeugdwerk en kleuterzorg ligt hier een groot terrein braak. De boerenvrouwen plegen de baby's in een mand op hun hoofd mee te nemen naar het land waar zij hun dagelijkse landbouwwerkzaam- heden vervullen. „Als ze dood gaan, gaan ze dood", is hun fatalistische opvatting, die samenhangt met het algemeen verbreide pessimisme in deze achterlijke streek, die economisch volkomen is geteisterd. Merk waardig en veelzeggend is ook, dat de meeste protestanten hier hun stemmen uit brengen op de communisten. De burgemeester van Falerno is zeer enthousiast over de hulp, die het team van de Wereldraad van Kerken hier de bevol king wil bieden en ook de bevolking zelf heeft zich al erkentelijk getoond voor de komst van het Hollandse echtpaar en hun jonge Italiaanse medewerker, die momen teel nog in Griekenland Is om bij het team aldaar praktische ervaring op te doen. Contact met de r.-k. kerk, die zich voor dit soort werk niet zo zeer lijkt te interes seren, heeft het team nog niet gehad. Het contact met een Deens team, dat op niet al te grote afstand soortgelijk werk verricht met behulp van een soort volkshogeschool, belooft daarentegen door het uitwisselen van wederzijdse ervaringen bijzonder be langrijk te worden. De vooruitzichten zijn dus veelbelovend. De bevolking is gastvrij. Reeds weid de ideële achtergrond van het werk via een tolk aan de bevolking uiteengezet. Het hangt wellicht met hun langzaam gegroei de fatalistische levensaanvaarding samen, dat bij niemand van hen de vraag rees: „Waarom doen jullie dit werk eigenlijk?" Hoe het zij, twee jonge Nederlanders en een Italiaan hebben moedig hun pioniers- taak aanvaard. In een van de achterlijkste gebieden van het oude Europa zullen zij een nieuw begin maken. Ongetwijfeld zul len zij de bevolking helpen zelf de weg te vinden naar betere levensomstandigheden in de ruimste betekenis van het woord. Wanneer het werk zich evenals in Grie kenland zal uitbreiden, is het naar wij vernamen niet te verwachten, dat het team door Nederlanders zal worden versterkt. Aangezien dit werk bij uitstek oecumenisch van opzet is, zullen dan ongetwijfeld jonge mensen van andere nationaliteiten aan bod komen. Een maatschappelijk werkster uit Hil versum zal eveneens vertrekken naar het buitenland als medewerkster in een ander hulp-project van de Wereldraad. Zij zal in oktober voor drie jaar naar West-Pakistan gaan, waar zij verbonden zal zijn aan een borduurschool in Lahore. Aan deze school krijgen vrouwen uit de dorpen in dit ge bied een korte basisopleiding. Vervolgens maken zij thuis werkstukken, waarmee zij op geregelde tijden naar Lahore terugkeren, waar het werk dan weer wordt beoordeeld en gecorrigeerd. Aangezien er voor dit borduurwerk een goede exportmarkt be staat, o.a. Canada, verwacht men van dit werk stijging van de economische welvaart. De Nederlandse is het vierde lid van het team voor dit hulpwerk, dat voorts bestaat uit twee Amerikaansen van Zwitserse origine en een Pakistaanse.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5