Sinds zaterdag heeft IJmuiden weer een BIMIJ tegenover het Marktplein Voetbal in Kennemerland BEURSBABBELS Coen Visser de snelste in sprint van vier man EXTRA Bil/IIJ- ATTRACTIE Havenberichten Prachtige geminderde crêpe WANDEL NYLONS Eerste dag had bevredigend resultaat nu MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 5 Stormvogels verloor van De Graafschap Welpenvoetbal „van klasse" V erkeersongeval RONDE VAN HEEMSKERK 3.9S DE ZESDE BEURS voor Industrie en Middenstand in de IJmond (B.I.M.IJ.) is zaterdagmiddag officieel geopend. Een groot aantal genodigden onder wie de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk en vertegenwoordigers uit de groothandel, de middenstand, de indu strie, de scheepvaart, het bankwezen, cul turele en andere organisaties, alsmede vertegenwoordigers van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit en de ring van doopsgezinde gemeenten in Noordhol land was omstreeks half drie aanwezig in het beursrestaurant, toen de voorzitter van de BIMIJ, de heer P. L. Hubbeling, de gasten van het bestuur van de Stich ting Bouwfonds Doopsgezinde Gemeente IJmuiden (de organisator van de beurs) hartelijk welkom heette. De heer Hubbeling dankte allen die hun medewerking hadden verleend aan de realiastie van de zesde BIMIJ. Spreker wees er op dat op deze beurs enige „oude vrienden", die tot vorig jaar trouwe deel nemers zijn geweest, ontbreken. Beste dingsbeperking en personeelsstop zijn de voornaamste redenen ervan. Het beurs- bestuur is aanvankelijk niet erg gerust ge weest over het aantal te verwachten deel- nemenden, maar gelukkig werd deze on gerustheid spoedig weggenomen: er zijn meer standhouders dan er in elk der voor gaande jaren waren en er is geen reden voor pessimisme over de verdere resul taten van de zesde BIMIJ. De BIMIJ heeft zo langzamerhand als jaarlijks evenement burgerrecht verkregen en men kan zich de beurs eigenlijk moei lijk ergens anders voorstellen dan juist op het terrein, tegenover het Marktplein. Toch is er een mogelijkheid, dat de zeven de BIMIJ niet meer op dit plekje zal staan, omdat het een andere bestemming heeft, waarvoor het misschien volgend jaar reeds bouwrijp moet worden ge maakt. Wel, de BIMIJ vertrouwt op de volle medewerking van het gemeentebestuur voor een ander plekje dat zeker eveneens heel geschikt zal zijn om er de tenten van de beurs op te slaan. Zodat een goede traditie kan worden voortgezet, aldus de voorzitter. De heer Hubbeling nodigde vervolgens mevrouw Betty Kortekaas-Den Haan, presidente van de Nederlandse Huishoud- raad, uit om het podium te betreden voor een korte toespraak, alvorens zij de beurs zou openen. Waarom een vrouw Mevrouw Kortekaas-Den Haan zei de uitnodiging van het bestuur om de zesde BIMIJ officieel te openen gaarne te heb ben aanvaard. Waarom zou niet een vrouw deze sym bolische handeling verrichten? De bedoe ling is dat op deze beurs (of als gevolg van hetgeen men hier ziet en verneemt) de beurzen opengaan en het is toch de huisvrouw die dit meestal doet ofdie de beurs gesloten houdt. Men zegt wel eens: „Wat de man verdient, geeft de vrouw wel uit." Maar, zo vroeg spreek ster zich af: „Wat is er nu eigenlijk moei lijker, verdienen of uitgeven (op de juiste wijze)?" In de praktijk is het meestal zo, dat na betaling der vaste lasten 82%> van het huishoudbudget door handen van de huisvrouw gaat. Na de doelstellingen van de Nederlandse Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Louis Lantz van Monravia, met erts voor de Hoogovens; Bram, Swansea; Vaterland, Stettin; Tiberius, Emden; Josef Frering, Monrovia, met erts voor de Hoogovens; Breda, Antwerpen; A. H. Both, Borga; Tilly Boege, Bizerta; Derwentwater, Lon den; Andulo, Rotterdam; Granada, New Port News; Decibel van Engeland ge sleept door de Cycloop; Thea Adler Svan- koln, Helsinki, props voor Velsen; Niobe, Kotka; Jupiter, Bremen; Lizard, Londen; Ponza, Gefïe; Wappu, Olu. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Hen- nie van Hudiksval; Hontestroom, Leith; Eemshorn, Frederikssund, provianderen IJmuiden; Talisse, Londen; Laud Ladeln, Kotka; Keizersgracht, Pernoviken; Swift, Londen; Luise Emil, van de Noordzee, zout laden zoutbunker; Oranje, Southampton; Amstelstroom, Londen; Darmstad, Port Said; Artura, Archangel; Gisela Russ, Ar changel, hout lossen Zaandam; Graveland, Hamburg; Barken, Seglunt; Oranjestad, Port of Spain; Gerd, Londen; Notos, Bre men; Cyclops, Belawan; Netherlands Coast, Leith; Peperkust, Hamburg; Zephyr, Par; Hado, Rochester; Eemstroom, Poole; Spaarnestroom, Hull; Lemsterkerk, Port of Spain; Bennekom, Puerto Ordaz; Maas- borg, Southampton, zout laden zoutbunker; Philetas, Kopenhagen; Johannes, Gefle; Theano, Dublin; Marth A. Arens, Ham burg; Kanbe, Las Palmas; Zaanstroom, Grangemouth. Maandag zijn in IJmuiden aangekomen: Westerdok van Kopenhagen; Archangelsk Leningrad; Skagerak, Gothenburg; Finn, Sundsval; Bierum, Gdynia. Zaterdag zijn uit IJmuiden vertrokken: Oosterdiep naar Gefle; Le Leonard, Basse Indre, walsmateriaal van Hoogovens; Munsterland, Kolding; Odile, walsmate riaal naar Dagenham; Tagri, Scheve- ningen; Polyxene C., Hampton Roads; Thordis, Mena al Ahmadi; Hydra, Kotka; Jop, Hamburg; Olna, Firth, ledig PEN- centrale, Dover; Nero, Vejle; Nato, Rotter dam; Maasland, Las Palmas; Fountains Abbey, Rotterdam; Corstar, Genua; Nord- mehr, Emden; Congokust, Antwerpen; Karl Grammerstorf, Huil; Phideas, Kopen hagen; Marivia, Bremen; Trajanus, Pont O Pitre; Ootmarsum, Bremen; Tot, Stock holm; Tukker, met zout van IJmuiden naar Bohus; Heriot, Leith; Rijnstroom Londen: Loke, Stockholm; Wexford, Bos ton, stijfsel van Zaandam; Marne, Stock holm; Leliegracht, Antwerpen: Vaterland. Emden; Hinde, Londen; Leninsk, Bremen British Workman, Londen; Jans, Londen Vechtstroom, Hull; Verchojansk, Rotter dam, ledig van Zaandam. Zondag zijn uit IJmuiden vertrokken Ems naar Rendsburg; Menje, walsmate riaal van Hoogovens naar Palermo; Sena tor, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam gegaan). Huishoudraad te hebben uiteengezet, sprak mevrouw Kortekaas-Den Haan de hoop uit dat de BIMIJ niet alleen een week ver maak zal betekenen, maar dat velen er vooral wijzer van zullen worden. Ook vele huisvrouwen, voor wie altijd toch nog wel iets te leren valt. Al leert men dan nog zovele nuttige dingen op de huishoud school. Spreekster bracht hulde aan de organi sator van de zesde BIMIJ, welke beurs er, naar haar smaak, prima verzorgd uit zag. Het zal de gemeente Velsen nóg beter gaan met zovele goed ingelichte huis vrouwen, straks! Mevrouw Kcrtekaas-Den Haan besloot met de hoop uit te spreken dat het geld, uitgegeven op en naar aanleiding van deze beurs tot nut van het gehele gezin zou dienen. Zij bracht dank aan de mid denstand en aan de ambachten voor hun voorlichting en wenste alle deelnemende standhouders goede zaken, het beursbe- stuur veel succes en alle bezoekers veel plezier toe. Opening en rondgang Na een kop thee begaven de genodig den zich naar de feestelijk versierde in gang van de beurs, waar Mevrouw Betty Kortekaas-Den Haan, een lint doorknipte, waarmede de zesde BIMIJ was geopend. Het gezelschap maakte vervolgens een rondgang langs de verschillende stands. Inmiddels waren de loketten geopend en begonnen de tenten zich te vullen met hoe langer hoe meer bezoekers en al spoedig stonden voor alle stands groepjes beangstellendèn. Het was warm onder het tentdoek, maar dit verhinderde sommigen niet demonstraties met verwarmingsappa raten bij te wonen, al spoedde men zich daarna naar de „oase" om wat koelte te vangen aan het fonteintje temidden van een bloemenweelde zoals er in geen echte oase te vinden zal zijn. Om halfzes sloot de beurs, om te zeven uur weer open te gaan. Het avondbezoek was zaterdag belangrijk groter dan het aantal bezoekers in de middag. Zaterdag hebben in totaal een kleine 2500 mensen een bezoek gebracht aan de zesde BIMIJ. Heden is de BIMIJ van twee uur des middags af geopend tot halfzes namid dag daarna gaat de beurs weer open te zeven uur. Zaterdag zal de beurs door lopend geopend zijn. Ondanks de hoge temperatuur hebben De Graafschap en Stormvogels zondag een aardige partij voetbal gespeeld. In de twaalfde minuut nam De Graafschap de leiding, toen Sluiter uit een hoekschop de bal achter De Graaf plaatste. Na een ge slaagde combinatie met Kluin, bracht Van der Schuur de stand op twee-nul. Vijf mi nuten voor rust aarzelde doelman Gerrit sen met ingrijpen op een hoge voorzet, waarop H. Groot zeer beheerst inkopte, (twee-een). Drie minuten na rust kopte Van der Schuur uit een door Smulders genomen hoekschop langs De Graaf, maar vier mi nuten later slaagde C. Groot er in talmen van de Graafschap-defensie af te straf- gen. Weer leverde een combinatie tussen Kluin en Van der Schuur een doelpunt van laatstgenoemde op, doch na een half uur speelde Jochemsen te zacht terug op Ger ritsen, zodat Jansen, die door zijn handig heid de aandacht trok, de stand op vier- drie kon brengen. Een minuut voor het einde maakte Van der Schuur de bal goed vrij voor Sluiter, die daarop De Graaf omspeelde en de eindstand op vijf-drie bracht. Als voorwedstrijd van de ontmoeting tussen de eerste elftalen van VSV en Vo- lendam speelden twee welpenelftallen van deze verenigingen tegen elkaar en dit is een alleraardigste ontmoeting geworden, waarbij de toeschouwers zich best ge amuseerd hebben. Onder de 22 jongens bleken tal van voetballertjes-met-aanleg te schuilen en vaak verraadde de spel opvatting de deskundige leiding, die deze jongens van hun leiders krijgen. De wed strijd eindigde in een gelijkspel (33) Had de wedstrijd even langer geduurd dan hadden de jeugdige VSV-ers ge wonnen, want de bal lag ten vierde male in het Volendamse net enige tienden se conden, nadat de scheidsrechter het einde had aangekondigd. K.W.F.-COLLECTE BRACHT 1200,— OP Het actiecomité Velsen-Noord voor bet Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding heeft zijn medewerking aan de jaarlijkse K.W.F.-collecte uitstekend beloond gezien. Er werd 1200,— of 300 meer dan vorig jaar opgehaald. Mevrouw Betty Kortekaas - den Haan presidente van de Nederlandse Huis houdraad, opende zaterdagmiddag de zesde Beurs voor Industrie en Midden stand in de IJmond. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: L. E. W. Ebbeling—De Jong, d., Lange Nieuwstraat 113, IJmuiden; N. KeeminkSchelling, z.,. Lange Nieuw straat 586, IJmuiden-Oost; H. J. Stil Mönch, z., Lange Nieuwstraat 320, IJmui den; G. van DijkMulder, z., Planeten- weg 9, IJmuiden; M. T. WoordDe Vries, z., Trompstraat 112, IJmuiden-Oost; J. J. de BaareZorgdrager, d., Bloemstraat 67, IJmuiden; H. van VuurenSnijders, z., Crijnssenstraat 14, Santpoort; J. van Stein Bruinsma, d., Zoutmanstraat 2, IJmui- den-Oost; W. M. van der VoortVisser, d., Bloemstraat 65 rood, IJmuiden; G. H. J. KonijnSchoon, d., Radarstr. 156, IJmui den; G. LanserMassier, z., Jupiterstraat 19, IJmuiden. ONDERTROUWD: G. N. Fisher, Ilill Crest road 26, Liverpool, en F. G. de Jager, Driehuizerkerkweg 47, Driehuis; H. Pauw, Anemonenstraat 24, Santpoort, en C. M. A. Knol, Anemonenstraat 24, Santpoort; M. B. Veldhuis, Velserduinweg 217, IJmuiden- Oost, en R. Bruinink, Huijgensstraat 45, IJmuiden, t.a. Grahamstraat 2, IJmuiden; J. Schol, Tulpenstraat 26, Santpoort, en J. Waagmeester, Stratingplantsoen 11, Vel sen-Noord; D. de Feber, IJmuiderstraat- weg 101, IJmuiden-Oost, en A. Maagdelijn, Vleetstraat 38, IJmuiden. GEHUWD: Th. R. W. Provoost en G. Goes, Ladderbeekstraat 19, Velsen-Noord; J. L. Chr. Buizer en N. J. ten Napel, L'n- naeusstraat 79, IJmuiden; G. H. Gosen en M. Timmer, Van Dalenlaan 298, Santpoort; H. J. van Putten en J. F. Dekker, Hoofd straat 192, Santpoort; P. Wijker en J. M. Jonker, Van Dalenlaan 165, Santpoort; G. W A. Toele en H. P. Goed, Westerwijk straat 1, Velsen-Noord; S. A. W. Bol en G. A Timmer, Kievitlaan 10, IJmuiden-Oost; M. de Keijzer en C. van der Steen, Juliana- straat 60, Leiden; J. A. P. van der Knaap en A. M. van der Wal, Wijk aan Zeeërweg 100, IJmuiden; G. Blok en J. Salamanca del Valle, Orionweg 24, IJmuiden; E. J. C. A. Vunderink en L. J. van der Hulst, Ko ningsplein 2, IJmuiden. Ondanks het feit dat de competitie van de lagere afdelingen nog niet is begonnen werd er in het afgelopen weekeinde toch druk gevoetbald, zowel „vriendschappe lijk" als om de KNVB-beker, met wisse lend succes voor de clubs uit Kennemer land. Zo zagen we Velsen de volgende ronde bereiken, terwijl daarentegen Vi tesse uigeschakeld werd voor de beker. Bij de „vriendschappelijke wedstrijden" waren ook enige opmerkelijke resultaten die goede verwachtingen geven voor de komende competitie. Onze GezellenVelsen: 12 In deze spannende wedstrijd heeft Vel sen zich verdiend in de vierde beker ronde geplaatst. Er ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd waarbij al direct kon worden vastgesteld dat de doelpunten duur zouden zijn. Na 15 minuten was het Onze Gezellen dat de leiding veroverde door een doel punt van v .d .Putten (10). Velsen zag het gevaar en trok met goede combinaties op het doel af en nog voor de rust lukte het Van Schagen de stand gelijk te maken met een harde schuiver (11). Ook de tweede helft gaf volop, spanning en het was Velsen dat aan het langste eind trok doordat Graman een goede voorzet van Wippenbrood kon benutten. Wat Onze Gezellen ook probeerde, het mocht niet baten. De Velsense doelman Casembrood stak in een goede vorm en liet zich niet verschalken. BKC—Vitesse: 3—0 Een bekerwedstrijd waarin Vitesse, met 5 invallers, al bij voorbaat kansloos was tegen het fors spelende BKC. Voor de rust wist de Breezander Gauma tweemaal de roos te treffen en na de thee scoorde hij zijn derde doelpunt. Tegen het eind dreigde de wedstrijd een rommelig karakter te krijgen doordat een der sup porters zich met de leiding wilde be moeien. Hij werd echter resoluut van het veld verwijderd. HollandiaDEM: 53 Uit deze vriendschappelijke ontmoeting bleek wel overduidelijk dat de kanthalf- plaatsen van DEM te zwak bezet waren. Herhaaldelijk kwamen de Hoornse spelers vrij voor doelman Aardenburg, die niet kon verhinderen dat Hollandia met de regelmaat van een klok doelpuntte. Toen dstand 50 was kon DEM eindelijk tegenscoren; een doelpunt van Starman. Ruststand 51. Na de thee was het echter gedaan met het overwicht van Hollandia en werd DEM steeds sterker. Maar er moest toch een penalty aan te pas komen voor de achterstand werd verkleind. Zonjee be nutte deze strafschop (52). Vlak voor het einde van de wedstrijd bracht Noordemeer de stand op 53, doch verder kwamen de Beverwijkers niet. CSV—Schoten: 3—4 Al spoedig nam Schoten de leiding in deze vriendschappelijke ontmoeting, doch de voorsprong was echt niet naar de zin van de Castricummers. Nog voor de rust werd de achterstand omgezet in een 31- voorsprong door doelpunten van Van Dig gelen, Stolk en P. de Heer. Ook na de rust was CSV sterker, doch twee snelle uitvallen van de Haarlemmers leverden evenzovele doelpunten op (33). Het enthousiasme van de Castricummers daalde zienderogen en daarvan kon Scho ten profiteren door met een vierde doel punt wederom de leiding' te veroveren en deze niet meer af te staan. Wijk aan ZeeGeel Wit: 54 Een wedstrijd waarbij de liefhebbers van doelpunten volop aan hun trek zijn gekomen. Voor de rust werden er 3 ge maakt door de Wijk aan Zëeërs, resp. door A. Snijders (2) en G. de Winter. De Haar lemmers stelden daar slechts twee doel punten tegenover, zodat de ruststand een 32 voorsprong voor Wijk aan Zee te zien gaf. Na de thee wederom een gelijk opgaan de wedstrijd, waarbij beide partijen nog twee maal scoorden. KennemersADO '20: 21 Een gelijk opgaande wedstrijd in de eerste helft zonder doelpunten, waarbij de Beverwijkse voorhoede op een dikwijls l.evige tegenstand stuitte. Na c.e rust pak ten zij de zaken echter steviger aan en wisten, met zeer goed combinatiespel, vaak gevaarlijk tot in het doelgebied van de Heemskerkers door te dringen. Dit bleef niet zonder resultaat, want twee maal kon Mosk, na fraai voorbereidend werk van Kops, doelman Burger passeren. Kort voor het einde van de wedstrijd heeft midvoor Groot de Heemskerkse eer gered. BeverwijkEland: 91 Het grote krachtsverschil maakte deze wedstrijd het aankijken nauwelijks waard. De Beverwijkers namen voor rust ge noegen met een 30 voorsprong, door doelpunten van Minneboo (2) en Gerrits. Na de rust werd de voorsprong regelmatig opgevoerd. De doelman van Eland verzette bergen werk, maar kon niet verhinderen dat Wolterman 2 goals maakte en Waan- ders en Veldman de stand tot 70 op voerden. Eerst toen kon de Amsterdamse midvoor de eer redden (71). Daarna was het woord weer aan Beverwijk dat nog twee doelpunten (van Waanders en Min neboo) aan de toch al zo hoge stand toe voegde (91). LimmenKinheim: 16 Kinheim heeft zich in deze wedstrijd weer volkomen gerehabiliteerd. Waren de vorige vriendschappelijke ontmoetingen even zovele teleurstellingen, nu tapten de Beverwijkers uit een geheel ander vaatje en versloegen Limmen, dat notabene het Wijkertoren-toernooi heeft gewonnen, met royale cijfers! Al spoedig na het begin moest Kuin een corner nemen en hij deed dit zo fraai, dat de bal ineens in het doel verdween (01). Na 29 minuten kwam de gelijkmaker doordat doelman Pigmans een hard schot niet voldoende onder controle kon krijgen. Uit de hierdoor ontstane scrimmage ont stond de gelijkmaker (11). Kinheim werd steeds sterker en na 40 minuten kon Sluiter via de paal doelpunten (1—2). Even voor rust kopte Sluiter de bal door naar de vrijstaande R. Haan, die de bal maar voor het inschieten had (13). Een kwartier na rust doelpuntte Haan opnieuw (14). Limmen liet de kans om de achterstand te verkleinen voorbijgaan door een toe gekende penalty niet te benutten. Acht minuten \toor tijd verrichtte R. Haan de hattrick en 4 minuten later besloot Sluiter de serie Beverwijkse doelpunten met num mer zes (16). IEV—VVB 2: 4—4 Een sensationele wedstrijd waarbij nog al eens fouten werden gemaakt. Na 7 mi nuten hielp Korver zijn club aan een 10-voorsprong, doch VVB kwam op een goedkope manier aan de gelijkmaker, doordat Berneveld, na een half uur spelen, in eigen doel trapte (11). Dit werd tevens de ruststand. Vijf minuten na rust kwam IEV weer voor door een onhoudbaar doel punt van Buur (21). Wederom kwam VVB op een goedkope manier aan de gelijkmaker, doordat Duin de bal met de hand van richting deed veranderen (22). Buur liet het er niet bij zitten en scoorde met een prachtig doelpunt (32). IEV werd nu iets sterker en slaagde er in de voorsprong te ver hogen met een goedgericht schot van H. de Reus (42). VVB kwam echter terug en Jansen verkleinde de achterstand door een kopbal (43). De gelijkmaker kwam weer door een blunder van Duin, die nu in eigen doel trapte (44). Dit betekende ook het einde van deze wedstrijd. Jong Hercules Broek op Langendjjk: 24 Een vriendschappelijke ontmoeting die zaterdagmiddag in Beverwijk werd ge speeld. Jong Hercules verscheen met enige invallers en kon Broek op Langendijk daardoor niet voldoende partij geven. Al spoedig keken de Herculanen tegen een 0—1-achterstand aan, die echter in een gelijke stand werd veranderd nadat de back van Broek op Langendijk zo vrien delijk was in eigen doel te trappen. Voor de rust aanbrak moest doelman De Geus zich echter toch nog eenmaal laten pas seren (12). In de tweede helft werd de stand weer in evenwicht gebracht door een doelpunt van midvoor Veerbeek (22). Twee foutief teruggespeelde ballen van Jong Hercules gaven de Broek op Langen- dijkers echter de gelegenheid de eind stand op 24 te brengen. Zondagmiddag is door tot dusver onbe kende oorzaak de 59-jarige motorrijder H. O. uit Alkmaar, die zijn echtgenote achter op de motor had, op de Paral lelweg van de rijksweg, ter hoogte van het pompstation Van Bugnum gevallen. Hij werd naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd en na onderzoek aldaar door gestuurd naar een ziekenhuis te Alkmaar, waar hij is opgenomen. Waarschijnlijk heeft hij een hersenschudding opgelopen. Zijn echtgenote bleef ongedeerd. CONCERT BEGON UUR TE LAAT De Beverwijkse Harmonie Kapel heeft zaterdagavond in het park Scheybeeck een concert gegeven waarvoor vrij veel belang stelling bestond. Het concert is bijna een uur te laat begonnen vanwege een defect aan de lichtinstallatie. Door het Drum Corps werd een taptoe gehouden. Daarna werd besloten met het spelen van het Wilhelmus; Hoe groot moeten we nu het „café-restaurant met show- en dansorkest" ma ken? - zo hebben de BIMIJ- heren zich vele malen af gevraagd bij de opzet van de zesde BIMIJ. Een grote ruimte met veel onbezette zitjes is niet bevorderlijk voor de juiste sfeer. Wel, zaterdagavond is in elk geval overduidelijk ge bleken dat het gerust veel groter, met veel meer stoe len en tafeltjes had mogen zijn. Het was in feite zo, dat enkele honderden (ge duldig en ongeduldig) lang hebben staan wachten tot er een stoeltje vrij kwam. Van de serveersters, die haar werk tot het laatste toe correct en opgeruimd deden, is op die eerste avond wel heel veel ge vergd. Alle hulde hiervoor, dames! De Gusonians, de Wico's, Mary Matonel en Willy Alberti hadden een dank baar en dikwijls zeer en thousiast publiek. Vanavond komen de Spel brekers op het podium. Behalve dan bij een patates-frites-tent op zon dagavond, hebben we zel den zo veel mannelijke be langstelling voor de Neder landse aardappel geconsta teerd als op cle BIMIJ, waar een witgemutste heer in een ommezien de knol- Ten omtovert in pommes- frites, pommes-allumettes, pommes chips, pommes pailles, wafelaardappeltjes, pommes parisiennes en wat al niet meer, tot vogelnest jes toe. Gewoonlijk doen we on ze warme maaltijd met ge kookte aardappelen als- hoofdbestanddeel; dat is uitstekend, maar probeer het ook eens anders! zo is de bedoeling van deze demonstraties, waarbij men zo men verkiest ook nog mag proeven. Ook zelden hebben we bij een typisch „huishou delijke stand" mannen zo spontaan zien grijpen naar de instruerende lectuur die er bij hoort. Over die vijftien of zestien pagina's „probeer het eens anders" zal zondag j.l. in menig huisgezin wel van gedach ten zijn gewisseld, zo den ken wij. Zo af en toe komt men in tijdschriften of rubrie ken die „alleen voor man nen" heten te zijn vreemde recepten tegen en sommige van deze handleidingen voor bijzondere gerechten komen in feite neer op: „gooi er maar in, komt al tijd wel goed". Veel fiducie hebben we eerlijk ge zegd nooit gehad (zelfs niet, toen we nog vrijgezel waren) in dergelijke recep ten. Maar op deze zesde BIMIJ zijn we er bepaald anders over gaan denken. Want uit (wat ons leek) de dolste combinaties van restjes fruit en groente, hebben we zeer smakelijke brouw sels geproefd. Waarmee wij maar weer eens bewezen achten dat „wat de boer niet kent en dat men, in deze dure tijden, niet te gauw z'n neus moet optrekken voor rest jes. Maar waarmee we nu ook weer niet willen bewe ren dat: „gooi er maar in, komt altijd wel goed" altijd goed gegokt zal blijken. Snel-tekenaar en -schil der Jan de Jong van Edam moest zaterdagmiddag ken nelijk nog wennen aan zijn ietwat bescheiden „atelier" en de broeihitte onder het tentzeil moet hem wel heb ben doen snakken naar de Dam in Amsterdam, van waar ontelbare Nederlan ders en buitenlanders hem kennen. Maar toen we zaterdag avond opnieuw langs kwa men, bleek Jan de Jong z'n draai gevonden te heb ben; het contact tussen ar tiest en zijn talrijk publiek was er. Jan produceerde het ene na het andere kunststuk; zo nu en dan onderbrak hij zijn vliegens vlug werk voor een korte uiteenzetting of een snelle wandeling tussen het pu bliek, waarbij hij de men sen er aan herinnerde dat het niet helemaal voor niets kon. Aan de wanden van het „atelier" prijken enkele pronkstukken. Sommige zijn naar levende modellen vervaardigd, andere naar een foto. Wijzend naar Mar iene Dietrich, fluisterde Jan de Jong ons (ietwat spijtig) -in het oor: „die heeft niet voor mij geposeerd." Om er, duidend op het konterfeitsel van een clochard, berus tend op te laten volgen: die wél." In een bescheiden stand herinnert het Rode Kruis eraan, dat het op meer dan zestig verschillende manie ren helpt, maar dat vrijwel iedereen zijn Rode Kruis kan helpen helpen. Denkt u bijvoorbeeld ook eens aan die boottochten voor chronische invaliden, aan die 900 hulpposten langs de wegen, aan de bloedtransfusiedienst, aan de moedermelkvoorziening, aan de hulp bij rampen, aan lectuur voor eenzame zieken? Elke gift, hoe klein ook, kan helpen vreugde te brengen in het leven van misdeelden. De Santpoorter Coen Visser heeft in de wielerronde van Heemskerk voor onafhan kelijken en amateurs, welke zondagmiddag voor de vijfde maal door de rennersclub Kennemerland" in samenwerking met de V.V.V. „Heemskerk" op het parcours aan de Marquettelaan werd gehouden, een fraaie en verdiende overwinning behaald. Samen met Mik Snijder uit Halfweg, de strijdvaardige Beverwijker Coen Niesten en Dik Enthoven uit Amsterdam, die hij in de beslissende eindsprint versloeg, had Visser een beslissende voorsprong veroverd op het peloton. En in dat peloton waren de semi- profs Ab Geldermans, die nog een moedige doch vergeefse poging heeft gedaan om de vier koplopers te bereiken, Joop van der Putten en Frits Rabe met de snelle ama teurs Ab Sluis, Hans van Duin, Wim Bo gers en Joop Hopman de grote verslagenen. Zij mochten slechts om de vijfde plaats sprinten en dat pleit won Sluis. De voorwedstrijd voor aspiranten werd gewonnen door de succesvolle Sassenhei- mer Bartje Zoet. Er is voor de andere ren- nertjes geen aardigheid meer aan als Zoet van de partij is, want dan zijn zij er bij voorbaat van verzekerd dat zij voor de tweede plaats moeten fietsen. De 15-jarige Sassenheimer behaalde in Heemskerk zijn zeventiende overwinning. De jeugdige Haarlemmer Bert Bogaard behaalde in de wedstrijd voor nieuwelin gen zijn allereerste overwinning. En een Advertentie normale prijs 5.95 alleen bij Marktplein en Lange Nieuwstraat 791 verdiende. Met nog drie ronden (6 km) te fietsen was Bogaard naar zijn ontsnapte stadgenoot Cees Uttien gesprongen en meteen alleen doorgegaan. Het peloton kreeg hem niet meer te pakken. Bogaard kreeg ook de prestatieprijs toegewezen, terwijl Gerard Wesseling uit Halfweg in het "bezit van de leidersprijs kwam. In de hoofdwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken, welke vanwege tijdnood tot 80 kilometer ingekort moest worden, werd aanvankelijk weinig strijd geleverd. Er werd door een Bogers, Van der Tol, Straver, Henk Buis, Van Stralen, Frits Rabe en Enthoven wel het een en ander ondernomen, doch van beslissende invloed op het wedstrijdverloop waren hun demar rages geenszins. Zij werden er alleen en kele premies rijker door. Ernst werd het pas toen Coen Niesten na 32 km koers een ontsnapping trachtte te forceren. De strijd vlam laaide toen even heel hoog op, want zijn grote rivaal en stadgenoot Ab Geldermans wenste hem niet zo maar zon der slag of stoot te laten gaan. Niesten en zijn rebellerende helpers werden zodoende weer tot de orde geroepen. De strijdlust verflauwde weer. Maar na ongeveer 47 km kwam Niesten nogmaals uit zijn schulp en toen was het meteen raak. Hij kreeg Snijder, Visser, Enthoven en Balk met zich mee. Al de overigen, waaronder overigens heus geen zwakke jongens, waren door deze snelle aanval de vijf vluchters wisten in een ronde van twee kilometer zo'n 200 meter winst te behalen volkomen verrast. Ab Geldermans begon nog aan de achtervol ging en hoewel hij aanvankelijk winst boekte op de vijf ontsnapten, slaagde hij toch niet in zijn opzet om hen nog te be reiken. Voor Balk werd de strijd aan de leiding om de winst zo hoog mogelijk op te voeren teveel van het goede en hij moest zich weer in het peloton terug laten vallen. Een lot dat ook jager Geldermans was beschoren. En vanaf het moment dat Geldermans zich gewonnen gaf, waren Visser, Snijder, Enthoven en Niesten heer en meester. Zij hadden inmiddels een hele Marquettelaan voorsprong veroverd. En hoewel het pelo ton nog niet in de op handen zijnde neder laag berustte, bleek men niet meer bij machte om de vier aan de kop nog te verontrusten. Zij waren en bleven weg. Niesten heeft nog wel geprobeerd om als nog alleen aan de finish te arriveren, doch zijn drie makkers gaven hem geen kans. Een sprint moest de beslissing brengen en daarin toonde Visser zich na een felle strijd de snelste. Enthoven nam hieraan niet deel en nam genoegen met de vierde plaats. Aspiranten: 1. B. Zoet, Sassenheim, de 30 km in 52 min. en 8 sec.; 2. H. v. d. Dus- sen, Den Haag; 3. H. Schouten, Badhoeve dorp; 4. J. van Boxtel, Hank; 5. K. Smit, Wormerveer. Nieuwelingen: 1. B. Bogaard, Haarlem, de 60 km in 1 uur 40 min. en 51 sec.; 2. P. v. d. Touw, Den Haag; 3. G. Wesseling, Halfweg; 4. W. Janssen, Noordwijkerhout; 5. R. van Smirren, Amsterdam: 6. M. Sam son, Uithoorn; 7. J. Boog, Laren; 8. P. v. d. Touw, Rijswijk; 9. F. van Lachterop, Am sterdam; 10. H. den Hartog, Utrecht' (13. J. van Minnen, Beverwijk). Amateurs en onafhankelijken: 1. C. Vis ser, Santpoort, de 80 km in 2 uur 7 min. en 52 sec.: 2. M. Snijder, Halfweg; 3. C. Nies ten, Beverwijk; 4. D. Enthoven, Amster dam; 5. A. Sluis, Badhoevedorp; 6. P. Zantman, Badhoevedorp: 7. L. ten Dam, Rijswijk; 8. J. Mesters, Den Haag; 9. C. Kouwenhoven, Leidsendam; 10. J v. d. Putten, Den Haag. Snijder kwam in het bezit van de leidersprijs. W. KWELDAM OVERLEDEN Op 59-jarige leeftijd is in Middelburg overleden de oud-Beverwijker de heer W. Kweldam, directeur van de Veiling Mid delburg. De heer Kweldam was tot 1940 onder directeur van de veiling „Kennemerland" te Beverwijk.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5