Viering van gouden r.k. kerkfeest Hoe de duiven vlogen Havenberichtën Welpen toernooi in Watervlietpark IJmond-agenda Historische optocht op 7 september Groenendaal's Superslagerijen ^Brieven aan de redactie 7 Vergeet vooral niet Avontuurlijk leven van Eric de Bishop ten einde Om het kampioenschap voor Groot-Velsen „De Blinkert" won wisselbeker Watervlietkorfballers wonnen tweemaal Alkmaarse Boys A en Kennemers B winnaar De BIMIJ Winterprogramma van „Loof den Heer" Beverwijk V ogelten toonstelling Kennemer Pluimvee Vereniging O A l SEPTEMBER 1958 De St. Jozefkerk in Veisen-Noord. De r.k. parochie van St. Jozef in Velsen- Noord, werd in 1905, onder kapelaan F. W. de Rooy, opgericht. Op 7 september 1908 kreeg de parochie haar (nood-) kerk aan de Koningsweg. In 1928 werd het nieu we kerkgebouw voltooid; de toegang is aan de Koningsweg. De eerste industrie in de IJmond, de pa pierfabriek, in 1896 aan het Noordzeeka naal gevestigd, liet vele personeelsleden uit het r.k. Wormer naar Velsen overko men en doordat de katholieken van „Wij- keroog" destijds op de parochiekerk van Driehuis waren aangewezen voor het bij wonen van de godsdienstoefeningen, werd al direct de behoefte aan een eigen kerk gebouw gevoeld. Het werd 1905 voordat pastoor De Rooy het villaatje van de fa- milie Borneman, de ontwerper van het Vondelpauk, kon aankopen om hierin de thans nog bestaande pastorie onder te brengen. In de eens zeer mooie en grote aangelegde tuin, die heel wat veren heeft moeten laten, werd een noodkerkje ge bouwd voor driehonderd personen. De kerk werd 7 september ingewijd door de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. A. J. Callier. Het ligt thans in de bedoeling het aan staande 50-jarige bestaan van de kerk op feestelijke wijze te vieren. In de laatste weken is het plan gerijpt en het comité van voorbereiding heeft in kapelaan P. Meyer de organisator hiervoor gevonden. Naast de kerkelijke viering van het gou den kerkfeest wil men voor de ganse ge meenschap van Velsen-Noord het „jarige kerkgebouw" in de belangstelling plaat sen. Dit zal dan gebeuren in een optocht, Advertentie onze WOENSDAGSE GEHAKTRECLAME U weet: dan kost ons reclame-gehakt van ƒ1.25 p.p. 98 ct. p.p„ p. kilo 1.75 Ons Gehakt van Runder- en Varkens lappen gedraaid van 1.78 kost dan 1.48 p. pond Al het gehakt inclusief zakje zout en kruiden. Zeeweg 229 IJmuiden Da Costalaan 15 Driehuis PARIJS (AFP) De Fransman Eric de Bishop, die met vier anderen een vlot- reis in de Grote Oceaan maakte en daar bij zoals wij reeds hebben bericht is om gekomen toen het vlot op een rif gewor pen werd, is door de vier andere opva renden van het vlot, die er het leven af brachten naar de baggerboot „Lotus" over gebracht en deze liep Papeete, de haven van Tahiti, binnen. (Reuter) De Bishop heeft zijn gehele leven belangstelling gehad voor de getij den en stromingen in en de winden boven de Grote Oceaan. Ook de verplaatsingen der Polynesiërs in deze oceaan hadden zijn onverflauwde interesse. Verleden jaar ondernam hij, met vier metgezellen, een poging om per vlot van Tahiti naar Zuid-Amerika te drijven. Hij slaagde hier bijna in: de vijf mannen wer den, 260 mijl uit de Zuidamerikaanse kust door een fregat aan boord genomen, toen hun vlot in de golven verdween. Zij had den toen een vlotreis van een half jaar ge maakt. Waarbij zij de laatste drie dagen op hun door stormen geteisterde bamboe- vlot tot de knieën in het water hadden ge staan. In 1936-1937 maakte De Bishop, verge zeld door zijn vrouw, een reis per kano van Honoloeloe naar Frankrijk. Aan deze door het Franse aardrijkskundige genoot schap gesteunde vaart kwam een einde, doordat een visserboot met de kano in bot sing kwam. De Bishop diende in de eerste wereld oorlog als adelborst bij de Franse marine. Nadien was hij bevelhebber van een mij nenveger, vlieger, hoofd van de politie en commandant van de Franse strijdkrach ten in Hankow en militair raadgever van het Chinese leger. In deze laatste functie werd hij door de Japanners krijgsgevan gen gemaakt. Op zijn jongste expeditie poogden De Bishop en zijn vier metgezellen de Grote Oceaan op een uit stammen van Balsa hout vervaardigd vlot van twaalf meter 'engte en vijf meter breedte over te ste ken. Zij waren eind maart uit de Peru viaanse haven Callao vertrokken, in een poging om de Polynesische eilanden te be reiken. Een radio-amateur had tien augustus nog contact met „Tahiti Nui 2". Bij die gele genheid deelde De Bishop mee dat de vlot- reis goed verliep en dat hij de Polynesi sche eilanden spoedig hoopte te bereiken waarvan de voorbereidingen in een vèrge- vorderd stadium verkeren en waarin eni ge voor de St. Jozefparochie belangrijke feiten zullen worden uitgebeeld. Er is voor het werken aan en het formeren van de ze optocht een bijzonder grote medewer king. Onder anderen hebben twaalf boeren uit de Wijkermeerpolder hun tractors en wagens beschikbaar gesteld en heeft men de nieuwe garage van de nog te openen nieuwe fabriek van de Melkinrichting „Velsen" ter beschikking gekregen als atelier voor de schilders en knutselaars. De muzikale medewerking wordt ver leend door de r.k. harmonie „St. Caecilia" en het meisjesdrumkorps Vlos uit Castri- cum. De stoet zal openen met een wagen, waarop een sloep en waarin de overtocht van Willibrordus in 690 naar ons land, ver gezeld van een aantal monniken, wordt uitgebeeld, omringd overigens door kinde ren in een wit-gele entourage. Dan volgt een tableau-wagen met het eerste Velsen- se kerkje anno 750 door Engelmundus als eerste kerk in deze contreien gesticht en waarbij oud-Velsen, in beeld is gebracht. De industrialisatie, aanleiding tot stich ting van de eigen parochie, vindt een uit beelding in de Velser spoorbrug, die het industriegebied langs het kanaal tot ont wikkeling brengt en waarbij schooljon gens als arbeiders fungeren. Een volgend tableau herinnert aan de stichting van de parochie in 1905 en vervolgens een uit beelding van het trefpunt van de optocht, het kerkgebouw anno 1908, rijk omgeven met vlaggen en illustrerend tevens de of fervaardigheid van de parochianen. De volgende wagen draagt de figuur van St. Jozef, de patroon der parochie, uitgebeeld als jeugdige man naar de afbeelding in het seminarie Hageveld. Het parochiële en geestelijk leven krijgt daarna in ta bleaus uitbeeldingen van huwelijk en do pen, waarbij over de vijftig jaar de aan tallen worden vermeld om dit deel te be sluiten met het muziekkorps St. Caecilia als schakel naar het tweede deel van de optocht. Herinnerd wordt dan verder aan het eens zo mooie „Huize Meerzicht" (door de be zetter afgebroken), waarin de zusters hun zegenrijke arbeid hebben verricht aan weeskinderen en het laatste tableau zal gewijd zijn aan de in 1928 voltooide kerk met een entourage van de oude, vroegere Koningsweg in landelijke sfeer. Dit deel wordt dan besloten met een missietafereel. Vervolgens komt in deze optocht ook het kerkelijke verenigingsleven aan haar trekken. De jeugdgroep Tunnelboys krijgt voor haar mondorgelclub een wagen, waaromheen de activiteiten worden ge toond, de Bond voor het gezin zal zijn jaar lijkse kindervakantie-uitzending in beeld brengen en ten slotte krijgt ook de K.A.B. met zijn vakbondswerk een aandeel in de ze optocht, die zeker veel belangstelling zal hebben. Bij dit alles zal het gouden kerkgebouw zaterdag en zondag in het licht van schijnwerpers worden gezet. De optocht wordt zondag 7 september op het Stratingplantsoen geformeerd, van waar hij om een uur de rondgang door Velsen-Noord zal beginnen. Tegen half drie wordt, nadat 's morgens een feeste lijke kerkdienst is gehouden, een kort plechtig lof van dankbaarheid in de paro chiekerk gehouden, waarna het feestelijk gebeuren zijn einde vindt. Bridge-toernooi Maandagavond werd in de bovenzaal van hotel „Royal" aan de Kennemerlaan te IJmuiden een begin gemaakt met de strijd om het bridgekampioenschap van „Groot-Velsen". De technische leiding van het toernooi, dat georganiseerd wordt door de bridge club „De Jump" was reeds vroeg in de weer om de vele paren te rangschikken en iedereen van de diverse spelbenodigd- heden te voorzien. Te acht uur werden de kaarten gewassen en weerklonken de eerste biedingen. En hiermee was dan het begin gekomen van een reeks van zes bridgeavonden waaruit ten laatste de kim- pioen naar voren zal komen. Er wordt deelgenomen door vier vereni gingen, te weten: bridgeclub „Santpoort", „U.T.D.", bridgeclub „Driehuis" en de or ganiserende vereniging „De Jump" In totaal schaarden zich zesenzeventig deel nemers en deelneemsters, onderverdeeld in klassen, rond de tafels. De heer J. Kramer, technisch leider, memoreerde vooraf het feit dat deze k unp voor de vijfde maal door bridgeclub „De Jump" wordt georganiseerd waardoor in zekere zin van een lustrum is te spreken. Hij voorspelde voorts veel spanning in de hoofdklasse daar het koppel BornSand- bergen nu definitief in het bezit van de wisselbeker kan komen. De leiding der wedstrijden berust bij de heer C. Spruit. De uitslagen van de eerste avond waren: Hoofdklasse: 1. BornSandbergen 31 p.; 2. MainsWittebrood 27'A p.; 3. Van Arae rongenMaleveld 25% p.; 4. TolWar merdam 25 p.; 5. JonkerPork 21 p.; 6. HandgraafNuman 20 p. Eerste klasse: 1. BaisValk 38% p., 2. OuwerkerkVlotman 38'/2 p.; 3. Westra Hannema 36 p.; 4. ElzermanVisser 34% p 5. NieuwkoopVan der Gaag 34 p. Tweede klasse: 1. Van der SteenVan der Steen 40% p.; 2. KrampOosterling 37'.2 p.; 3. PorkPork 37% p.; 4. Westra Hannema 36% p.; 5. BroerenBroeren 34% p. De - volgende wedstrijd zal gehouden worden op 8 september 1958, wederom in de bovenzaal van hotel „Royal" te IJmui den. Begunstigd door fraaie weersomstandig heden heeft de Velser handbalvereniging „Full Speed" zondag op „Schoonenberg" haar jaarlijkse toernooi gehouden. „De Blinkert" slaagde er voor de derde achter eenvolgende maal in de wisselbeker te veroveren, waardoor deze thans definitief in haar bezit is gekomen- Tweede werd ..Full Speed"; 3. Ado; 4. Blinkert 2; 5. Neerlandia; 6- IJmond. Bij de junioren eindigde IJmond als eerste en ook van de welpen toonde De Blinkert zich de sterkste. De voorzitter van ..Full Speed", de heer J. Kroger, reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. waarbij hij zijn vreugde uitte over de prettige en sportieve wijze waarop dit toernooi is verlopen. HOUT VOOR VAN GELDER Het Deense s.s. „Svanholm" is zondag middag voor de loskade van de papier fabriek Van Gelder Zonen aangekomen met een lading van 1100 vadem papierhout uit de Finse haven Helsinki. De Luchtpost In verband met de mist heeft de bond de wed vlucht vanaf Roosendaal die zondag zou worden gehouden moeten afgelasten. Uit Castricum is toch wel nieuws van „De Luchtpost", die de vol gende ranglijst geeft: 1. en kampioen J. Zentveld 825.1 p.; 2. H. Jaspers 761,8 p.; 3. J. Beentjes 664 p.; 4. A. Metselaar 590,5 p.; 5. R. Bettink 576,7 p.; 6. G. Tromp 394,2 p.; 7. G. Aardenburg 372,6 p.; 8. J. Roskam 366 p.; 9. P. Verdonk 358,8 p.; 10. B. Heistek/J. Lust 326,1 p.; 11. A. Peeters 318,7 p.; 12. N. Kollenberg 310,9 p.; 13. J. Houtenbos 309,4 p.; 14. H. Sanders 261,9 p.; 15. J. Steenman 258,4 p.; 16. G. Klaasse 217 p.; 17. J. Vonk 197.8 p.; 18. P. Kappers 111.7 p.; 19. K. Gort 98,4 p.; 20. kap. P. Heemskerk 60 p.; 21. H. Lustig 18 p. De IJmonden Van de postduivenhoudersvereniging ,,De IJ monden'' (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen in het weekeinde 87 duiven deel aan een wed vlucht van Vilvoorde af over een afstand van 171 km. De lossing van de duiven geschiedde om 11.45 uur. Een duif van Van der Scheer bereikte weer als eerste het hok om 14.51 uur, de laatste prijsduif om 15.08 uur. De uitslag was als volgt: Van der Scheer 12 5; Suurmond 3 4 9 13; Koffe- man 6 7 8; Knapen 10 12; mevr. De Boer 11; Duurtsema 14. De korfbalvereniging „Watervliet", die zondag met vier combinaties heeft deel genomen aan de korfbalseriewedstrijden van Sport Vereent te Santpoort, heeft ondanks de drukkende atmosfeer, maar voor sport uitgesproken mooi zomerweer, keurige prestaties geleverd. Zij behaalde twee eerste prijzen in de poules en een tweede prijs. De tweede combinatie, die in een zware afdeling terecht was gekomen, moest het zonder prijs stellen. Watervliets eerste combinatie, waarin D. van Ladesteijn met zes doelpunten top scorer was, won driemaal verdiend van respectievelijk Amsterdam-Zuid I (0-2), Organon I (0-2), Aurora I (0-4) en speelde gelijk tegen Fortuna I (2-2). Met zeven punten kreeg Watervliet I de eerste prijs en Fortuna I bracht het met vijf punten tot de tweede plaats. De Watervliet 2-combinatie moest het in de zware afdeling opnemen tegen de pas gedegradeerde tweede klasser De Tovers uit Zeist, BEP I uit Purmerend en het thans naar de tweede klasse gepromoveer de Haarlemse Aurora I. De uitslagen wer den: Animo Ready IWatervliet 2 3-2; BEP IWatervliet 2 4-2; De Tovers I Watervliet 2 2-4; BEP IDe Tovers I 2-4; Animo Ready I—De Tovers I 4-6: Animo Ready IBEP I 5-5. De ploeg uit Zeist, De Tovers I won deze poule met 4 punten; Watervliet 2 bracht het tot twee punten. Door de voorwedstrijd tegen De Tovers 3 met 1-0 te winnen, kwam Watervliet 3- combinatie in de winnaarsronde tegen Am sterdam Zuid 2 en Haarlem 4; er werd gewonnen met respectievelijk 0-6 en 1-4. Aangezien Amsterdam 2 van Haarlem 4 met 3-1 won, veroverde Watervliet 3 met vier punten en ongeslagen de eerste prijs en werd de Amsterdamse ploeg tweede. Met de uitslagen De Tovers 4—Water vliet 4 0-1, Nieuw Flora 2Watervliet 4 1-2 en DSV IWatervliet 4 3-1, kon deze Velsense combinatie het tot een tweede prijs brengen. Al met al een mooi resultaat voor de Velsense korfballers. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Vivi van Marcus Hook. Dotterel, Liverpool; Bomma. Hal- den: Maas, Maassluis; Texelstroom, Manchester; St. Joseph Soedertalje: Ali Damhof, Port Talbot,; Eio, Teignemouth: August Thyssen, Lulea; Mosel, Kalmar; Madjoe, Gefle. Dinsdag zijn in IJmuiden aangekomen: Hydra van Rotterdam: Aegis. Antwerpen; Rio, Rotter dam, walsmateriaal laden IJmuiden; Zonnekerk, Antwerpen; Malmland, Narvik, erts lossen IJmui den; Racken, Delfzijl; Mapia. Kopenhagen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Maas naar Rotterdam, van IJmuiden met graanelevator; Eemshorn, Preston, geproviandeerd IJmuiden; Maasborg, Kotka, zout geladen IJmuiden; Josepn Frering, Monrovia, erts gelost IJmuiden; Barken, Antwerpen; Netherlands Coast. Rotterdam: Lem- sterkerk, Rotterdam; Luise Emile, Dosjoe, zout geladen IJmuiden. Dinsdag zijn uit IJmuiden vertrokken: Marie Both naar Stettin: Werner Meyburg. Lidkoeping: Tilly Boege, Hamburg; Louis Lantz, Monrovia, erts gelost IJmuiden; Granada, Puerto Ordaz; Swift, Harlingen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). NIEUWS VAN HET „SUOMI"-KAMP. Na de geslaagde meerkampen voor de Suomi-leden, die vorige week werden ge houden, zal de gebruikelijke contactavond met de prijsuitreiking zondag 7 september in het paviljoen „Watervliet" worden ge houden. Voorts worden nu al voorberei dingen getroffen voor de jaarlijkse Mu- lier-veldlopen en dames-estafettes, die op zondag 5 oktober in het park „Velserbjek" worden gehouden en die gelden als sluit stuk van het atletiekseizoen van dit jaar. Daarnaast zullen verscheidene leden zich nog wel aan diverse wedstrijdlopen en de in Hilversum te houden cross-country wagen. De Suomi-leden, die al sinds enige jaren achtereen buitenlandse sportuitwis- selingsreizen hebben gemaakt, doch dit jaar niet op pad gingen, zullen vermoede lijk het volgend jaar een buitenlandse reis maken. Er is althans door het bestuur in uitzicht gesteld om voor 1959 te proberen hiervoor contact op te nemen met een bui tenlandse vereniging. Het ruime en fraaie sportpark „Watervliet" was de gehele zondag het domein van de welpenafdelingen van niet minder dan tien verenigingen, die elk met twee elftallen in meer dan veertig korte wedstrijden elkaar bekampten om de hoogste prijs in het jaarlijkse VVB-welpentoernooi, dat in vier poules werd gespeeld. De VVB-jeugdcommissie had op de twee grote speelvelden vier wedstrijdterreinen uit doen zetten. De wedstrijden, die zon dagmorgen begonnen, werden omstreeks één uur onderbroken voor een vlaggen- parade. Het, was indrukwekkend alle deelnemer- tjes in hun kleurige kledij te zien mar cheren achter de drumband van de Hoog oven Harmonie, die tenslotte de vaandel mars ten beste gaf, terwijl de verenigings- vlaggen aan de hoge vlaggemasten werden gehesen door de leiders van de welpen elftallen. Drs. A. Demmers hield vervolgens na mens „Kennemer Staten" een toespraak tot de jeugdige voetballers, hun leiders en de vele belangstellenden, die het sportieve gebeuren gadesloegen. De heer Demmers dankte de VVB-jeugdcommissie, die de kleurige manifestatie had voorbereid en herinnerde daarbij aan zijn eigen jeugd toen alles door de jongens zelf moest wor den gedaan. Hij illustreerde voor de jeug dige deelnemers de betekenis van een vlaggenparade. Het voetballen noemde hij een prachtige sport, liefde kweken en on derhouden voor hun vereniging achtte hij voor de jeugdige spelers van groot belang, iets, waarvan in later leven geprofiteerd kan worden. De heer Demmers loofde namens Kenne mer Staten aan de meest sportieve vereni ging in dit toernooi een welpenvoetbal uit, die ten slotte terecht kwam bij CSV, omdat enige spelers van deze club behalve spor tiviteit tevens een grote mate van eerlijk heid hadden gedemonstreerd. Spreker dankte voorts de leiders van de club en hij wees er op dat het werken voor de jeugd grote zin heeft, omdat er dank bare aanhankelijkheid door gekweekt wordt. Daarom is ook de Velser Sport stichting doende om het jeugdleidersvraag- stuk te bezien en cursussen te laten hou den. De dank aan de VVB-jeugdcommissie en de terreinverzorgers, de heren A. Holle man en C. Sluis, onderstreepten de jongens met daverende instemming. Na vaak pittige strijd, vooral in de eind strijden, werden de uitkomsten van Poule A: KW 5 voor, 5 tegen, 3 punten; CSV 3, 4, 4 pnt.; Beverwijk 5, 0, 7 pnt.; Uit geest 0, 9, 0 pnt.; VVB 6, 1, 6 pnt.; 1. Bever- Tof 7 september zal de Noordersluis in JJmuid.en voor alle scheepvaartverkeer gesloten zijn wegens herstelwerkzaamheden. Een drijvende hijskraan brengt een 110 ton wegend gedeelte van de fundering der sluisdeuren op zijn plaats. wijk 7 pnt.; 2. VVB 6 pnt; 3. CSV 4 pnt.; 4. KW 3 pnt.; 5. Uitgeest 0 pnt. Poule B: Alkmaarse Boys 7, 1, 8 pnt.; Kennemers 8, 1, 6 pnt.; Kinheim 4, 6, 2 pnt; SVY 4, 7, 2 pnt..; Terrasvogels 1, 7, 2 pnt.; 1. Alkmaarse Boys 8 pnt.; 2. Kennemers 6 pnt.; 3. Kinheim 2 pnt.; 4. SVY 2 pnt.; 5. Terrasvogels 2 pnt. (minder doelgemid- delde). Poule C: KW 5, 1, 7 pnt.; CSV 3, 3, 3 pnt.; Beverwijk 5, 3, 5 pnt.; Combinatie Beverwijk VVB 2, 7, 1 pnt.; VVB 5, 6, 4 pnt. 1. KW 7 pnt. 2. Beverwijk 5 pnt. 3. VVB 4 pnt. 4. CSV 3 pnt. 5. Combinatie Bever wijk VVB 1 pnt. Poule D: Alkmaarse Boys 6, 3, 5 pnt.; Kinheim 1, 9, 1 pnt.; Terrasvogels 1, 7, 3 pnt.; Kennemers 13, 0, 8 pnt.; SVY 2, 4, 3 pnt. 1. Kennemers 8 pnt. 2. Alkmaarse Boys 5 pnt. 3. SVY 3 pnt. (beter doelge- middelde); 4. Terrasvogels 3 pnt. 5. Kin heim 1 pnt. Enerverende strijd was er tussen de fina listen, waarvan die om de derde en vierde prijs ging tussen Beverwijk AAlkmaarse Boys A (Alkmaarse Boys wint na 0-0 met strafschoppen) en VVB AKennemers A (Kennemers wint na 0-0 met strafschop pen). De eerste en tweede prijs was afhan kelijk van de uitslagen tussen Kennemers BKW B (3-0) en Beverwijk 3Alk maarse Boys B (0-1). De winnaars werden dus in poule A: 1. Alkmaarse Boys A, 2. Beverwijk A, 3. Kennemers A, 4. VVB A. Poule B: 1. Kennemers B, 2. KW B, 3. Alkmaarse Boys B; 4. Beverwijk B. Om vijf uur was dit grote sportieve toer nooi geëindigd. Toen kon de heer A. Zwa german, voorzitter van de VVB-jeugdcom missie, de prijzen, bestaande uit fraaie bekertjes, uitreiken. Maar eerst had hij de gedienstige WB-dames, die de jongens rijkelijk met limonade hadden gelaafd, en vooral de scheidsrechters en leiders voor hun moeizame, maar spontaan gegeven medewerking, heel hartelijk bedankt. De Beurs voor Industrie en Middenstand in de IJmond, tegenover IJmuidens Markt plein, is maandag door een duizendtal per sonen bezocht. De late zomer heeft onge twijfeld velen gemakkelijker naar het strand gelokt. Er zijn op de beurs, zo vernemen wij, door verscheidene standhouders goede za ken gedaan en er zijn vele contacten tot stand gekomen waarvan veel mag worden verwacht. In het restaurant komt hedenavond Gino Manelhop het podium. (Verkort weergegeven) Rassenkwestie. Krijgt Nederland in de toekomst ook een rassenkwestie? In de „IJmuider Courant" heb ik gelezen dat er nu ook in Engeland een rassenkwestie is Niet te verwarren met „Little Rock", want dit is een ander soort rassenkwestie. Wanneer er hoogconjunctuur is, dan worden maar al te gauw goedkope werk krachten van buiten de grenzen aange trokken. onverschillig van welk ras of van welke kleur zij zijn. Als hierdoor vroeg of laat narigheden ontstaan, dan mag de regering ze oplossen voor de werkgevers die profi,jt hebben van die goedkope krach ten. Waarom geen strenge immigratiewet- ten die afdoende zijn? Dan komt er ook geen leed tussen volken onderling. M. J. v. d. HAVE (Alleen bij hoge uitzondering en slechts in noodzakelijke gevallen, ter beoordeling van de regering, krijgen niet-Nederlanders in Nederland een werkvergunning. Ras en huidskleur zijn hierbij natuurlijk geen cri teria. Vreemdelingen die in dit land ver toeven hebben zich, evenals elke Neder lander, aan de wetten des lands te hou den en zij hebben recht op dezelfde be scherming tegen molestatie en aanslagen op hun leven als Nederlandse staatshur- gers in hun eigen land genieten. Red 1JC). De christelijke oratoriumvereniging „Looft den Heer" heeft voor het seizoen 19581959 een zeer belangwekkend pro gramma in voorbereiding. Twee oktober aanstaande zal een programma worden uitgevoerd, dat voor de pauze alleen wer ken van Nederlandse componisten bevat. Het programma wordt geopend met de Kuhnau-variaties voor strijkorkest van Hendrik Andriessen, Roos Boelsma zingt daarna met orkestbegeleiding „Magnificat" van Rudolf Mengelberg en het eerste deel van dit programma wordt besloten met „Aan de Schoonheid" van Bernard Zweers voor koor en orkest. Na de pauze wordt een der belangrijkste composities van de Engelse componist Edward Elgar uitge voerd, namelijk „The Musicmakers" (de muzikanten) voor koor, groot orkest en altsoliste. Dit interessante werk, dat de toehoorders zal b.oeien door de uitzonder lijke fraaie melodische rijkdom, stelt hoge eisen aan de uitvoerenden. Zeventien december zal een bijzonder kerstconcert worden gegeven. Dit concert zal in zoverre „bijzonder" mogen worden genoemd, om dat het zal worden geopend met „commu- nity-singing". Dirigent Willem Wiesehahn heeft namelijk de indruk, dat de sfeer van het naderende kerstfeest voor alle aanwezigen tastbaarder zal worden door het gezamenlijke zingen van enkele be kende kerstliederen. Men is er overigens van overtuigd, dat deze wijze van concer teren een stevige propaganda voor de koorzang kan betekenen. Het programma vermeldt die avond bovendien, naast wer ken van Bruckner en Purcell, een uitvoe ring van de „Kerstcantate" van Willem Wiesehahn voor koor, orgel, altsoliste en spreekstemmen. Vierentwintig december verleent het koor weer zijn traditionele medewerking aan de kerstnachtdienst en dan staan voor 11 en 12 maart 1959 de be kende uitvoeringen van Bach's „Matthaus Passion" weer op het programma. Een keur van vooraanstaande zangers en zan geressen zullen op deze uitvoeringen de solistische partijen vertolken. Wij noemen onder andere Maria Suchel, Roos Boelsma, Arjan Blanken, Han le Fèvre en Peter de Vos. De orkestrale partijen zullen weder om worden verzorgd door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. De voorzitter van de volièrevereniging „Vogelvreugd" te Beverwijk, de heer P. Nan, deelde maandagavond in de verga dering van de vereniging mede, dat voor de met kerstmis in Beverwijk te houden Nationale Vogeltentoonstelling een ge schikt gebouw is gevonden. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, is het gelukt de beschikking te krijgen over de lokalen van de H. Hartschool aan de Galgenweg. De directeur van Openbare Werken heeft toegezegd dat de plantsoe nendienst medewerking zal verlenen bij de inrichting van de lokalen. Dit zal voor Beverwijk dan de eerste tentoonstelling op dit gebied worden. Het bestuur verwacht nu opgave van het inzenden van kanaries, wildzang, par kieten en tropische vogels. Het verdere gedeelte van de avond heeft de heer Spitters een causerie gehouden over de verschillende kleuren van de veren der vogels. In „Bellevue" te Beverwijk waren maan dagavond de leden van de Kennemer Pluimvee Vereniging bijeen voor een na bespreking en het uitreiken van de prijzen van de op 16 augustus gehouden tafel keuring van konijnen. De voorzitter, de heer W. J. Vessies, sprak met waardering over de belangstelling van de bescherm heer, burgemeester J. G. S. Bruinsma, die de keuring aandachtig heeft gevolgd. Ook voor de prijswinnaars had de voor zitter waarderende woorden. Hierna werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter. De heer A. P. H. M. de Rooy bracht een uitvoerig verslag uit van de in Amsterdam gehouden landelijke vergadering van de Raad van Beheer. Algemeen was men daar van oordeel, dat propaganda via de radio of televisie zou kunnen bijdragen tot gro tere bekendheid van hetgeen de pluim veeverenigingen beogen. Besloten werd dat het knippen en tatoueren van konijnen te IJmuiden in het vervolg zal geschieden door de heer Beets, bijgestaan door de heer Noortman. TONEELVOORSTELLING. Op vrijdag 12 september zal de Her vormde Toneelgroep uit IJmuiden in het Beverwij kse Kennemer Theater een op voering geven van het blijspel „In ander mans schoenen". De baten van deze avond komen ten goede aan de vereniging „Draagt elkanders lasten". VELSEN DINSDAG 2 SEPTEMBER Rex: Geen filmvoorstelling. Raadhuis, 19.30 uur: Openbare vergade ring gemeenteraad. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. Thalia, 20 uur: „Bloed in de prairie" BIMIJ: Open van 1417.30 en van 19— 23 uur; optreden van Gino Manelli. Pieter Vermeulenmuseum: Open van 9 30 —12 uur en van 14—16.30 uur, Cultureel Gebouw. WOENSDAG 3 SEPTEMBER Thalia: Geen voorstelling. Rex: „Het rijk van de zon". Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. BIMIJ: Als dinsdag optreden van Chandu 's middags: Brochino. Oranjever. IJmuiden-West, Thalia, iwee filmvoorstellingen. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur wet houder van Sociale Zaken. BEVERWIJK DINSDAG 2 SEPTEMBER Kennemer Theater, 14.30 en 19.30 uur: „Brug over de Kwai". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Scam- polo". Stadhuis Scbeybeeck, 19.30 uur: Open- bare gemeenteraadsvergadering. WOENSDAG 3 SEPTEMBER Bioscopen: Als dinsdag.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7