Ada den Haan Europees kampioene op de 200 m. schoolslag dames Nederlands zevental won in slechte match van Belgen EDO-ploeg honkbalkampioen in Parijs heel slecht begonnen voor Nederlanders Captein verloor nog in een schijnbaar gewonnen positie Nederlandse estafetteploeg nog net in de finale Ongeoefendheid wreekte zich in Oslo bij Cats-Goudsmit 1 Nu in halve finale met Joegoslavië Hongarije en West-Duitsland Team tekort voor toernooi gekozen EHS-OVVO eindigde reglementair in gelijkspelbeslist commissie wm 11 DE EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Zwemmen Voetbal Trainingsschema voor de „voorlopigen" LEN wijst Nederlands protest af Nederlandse volleybalploeg verloor van Roemenië T\ WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 Op de derde dag van de Europese zwemkampioenschappen in Boedapest heeft Nederland op een gouden medaille beslag gelegd. Het was Ada den Haan uit Eind hoven, die op de 200 meter schoolslag dames toonde de sterkste van alle andere Europese zwemsters te zijn. Na een spannende race won zij de finale in de uitstekende tijd van 2 min. 52 sec. Het Engelse meisje Anita Lonsbrough, die In korte tijd de Europese top heeft bereikt, werd tweede met ruim verschil op onze landgenote (2 min. 53.5). De Nederlander Bert Sitters heeft het in de series van de 200 meter vlinderslag voor heren niet kunnen bolwerken. Met 2.44.7 werd hij in de derde serie vijfde en deze tijd bleek niet voldoende voor een plaats in de eindstrijd. Voorts heeft de Nederlandse heren estafetteploeg in de tweede serie 4 x 200 meter vrije slag een vijfde plaats bezet met 9.00.2. Voor het team was wel een plaatsje in de finale weg gelegd. Alleen Polen slaagde er niet in zich voor dc eindstrijd te klasseren. Na een matige wedstrijd kwamen de Nederlandse waterpolospelers met een 94 overwinning op België uit het water. De rust was met gelijke stand (33) ingegaan. Voor de Nederlandse doelpunten zorgden Cees van der Tooren (5x), Van dorp (3x) en Lamme (lx). Nederland klasseerde zich voor de halve-finale-groepen. Na een prachtige race, waarin eigenlijk geen van haar rivalen een ernstige be dreiging konden vormen, tikte Ada den Haan in 2 min. 52 sec. dus slechts 0.7 sec. boven haar wereldrecord aan. Anita Lonsbrough, die op de tweede 100 meter met haar onregelmatige slag naar voren was gekomen, had als tweede an derhalve seconde meer nodig en de Duitse Wiltrud Urselmann, gevreesd om haar sterke start, werd derde in 2.53.8, tijden, die één voor één onder het record van de Europese kampioenschappen lagen. Er was op deze prachtige zomeravond in het met 8000 toeschouwers weer stamp volle bad nog een Nederlands zwemsuc- ces, beter gezegd een bescheiden succesje. Op de 4 x^200 meter vrije slag estafette heren hadonze ploeg het geluk, dat slechts 3 van de 11 deelnemende ploegen moesten afvallen en ondanks het matige zwemmen van Willemse (2.14.2), Jaap de Jong (2.14.6), Theo Hoogveld (2.17.2) en Leo Verburgt (2.14.2) slaagde het viertal erin slechts 9.00.2een halve seconde sneller dan Polen de eindstrijd te be reiken. Valse start De strijd om de dames-schoolslagtitel begon met een ongekende sensatie. Pas toen de acht meisjes na een gelijke start een meter of twintig hadden gezwommen, werden zij door de valse startlijn tegen gehouden omdat het apparaat van de elektrische tijdwaarneming niet bleek te werken. Het aanvankelijk even weigerende startpistool had de klokken doen stoppen en daarom vond een van de kamprechters het nodig om ondanks de aanwezigheid van voldoende handhorloges op zijn fluitje te blazen. Er was enige consternatie op het jury-platform, maat de zwemsters trokken zich er niet zo erg veel van aan en nadat er enkele minuten werd gepauzeerd liet het achttal opnieuw de badmantels van de schouders glijden en weer werd het dood stil op de tribunes. Ada den Haan was iets later los van het betonnen blok dan haar concurrenten om dat zij de gewoonte heeft zich verder dan de anderen te laten vallen. Maar de tiende seconde, die zij daarmee verliest, wordt dubbel en dwars vergoed door de betere sprong, die nu mogelijk is. En zo leverde de start haar al een voorsprong van een 15tal centimeters op. In de ontmoetingen tussen de zwemster van PSV en Wiltrud Urselmann had Ada de ervaring opgedaan, dat de Duitse crack zeer snel begint, maar op de tweede 100 Ada den Haan meter in een lager tempo doorgaat. Deze wetenschap is onze zwemster goed van pas gekomen. Met een half oog op Anita Lonsbrough en Baerbel Walter aan de andere zij van Urselmann bleef zij de Duitse volgen en toen de Duitse op de tweede 50 meter-baan geen centimeter meer uitliep, wist Ada den Haan, dat zij van die zijde geen gevaar meer had te duchten. Neen, niet van Wiltrud Urselmann kwam de dreiging. Na het tweede keer punt, dat in 1 min. 23 werd genomen, kwam de kleine nieuwe Britse ster Anita Lonsbrough op baan zeven naar voren en verdrong eerst de lelijk op en neer dui kende Baerbel Walter van de derde plaats en zette daarna een felle aanval op Ursel mann en Ada den Haan in. Maar Ada, die de stijl van haar topvorm weer had ge vonden, wees deze aanval nog voor hij gevaarlijk werd, hooghartig van de hand. Iets hoger werd het tempo in de krachtige armhaal en de zwiepende beenslag werd nog sterker. Tien meter voor de finish was Het Nederlands waterpolozevental won in Boedapest met 9-4 van de Belgen, maar deze ruime zege was in de allereerste plaats te danken aan het zeer zwakke en vooral na rust weifelende spel van de Belgen. Nederland speelde een van zijn slechtste wedstrijden met slechts een en kele korte periode van werkelijke strijd lust en felheid en verder met talloze fou ten, slordigheden en domheden. Alles wat voor rust door de nog redelijk voor de dag komende verdediging werd opgebouwd, werd in de aanval met onnozele overtre dingen verknoeid. Toen de jongens in de tweede helft voelden, dat zij een klasse sterker waren, kwam even een vlaag van overtuigend spel met snelle combinaties en goede schoten. Toen liep de score snel op en werd de westrijd, waarin de Belgen aanvankelijk een 2-0 voorsprong hadden, met 9-4 gewonnen. Weer had de Italiaan Costa de leiding en weer trad deze arbiter met grote gestreng heid op. Na enkele minuten van Neder lands overwicht begon het er naar uit te zien, dat het Nederlandse zevental een schandelijke nederlaag (en daarmee uit schakeling voor de rest van het toernooi) tegemoet ging. Het was alsof de weten schap. dat tenminste 'n gelijk spel nodig was om zich te plaatsen bij de landen, die het recht krijgen in het volgende Olym pische toernooi te spelen, te zwaar op de spelers drukte. Muller werd uit het water gezonden we gens afzetten en Smit opende voor België de score. Een minuut later kwam de pech- duivel nog meer roet in het eten gooien. Een ongevaarlijk schot van Van der Steen werd door de gelijktijdig omlaag gaande rechterarm van Lamme-zodanig van rich ting veranderd, dat doelman Kniest op de trage boogbal geen schijn van kans had. Nederland stond voor de taak om een 2-0 achterstand weg te werken. Weer gelijk Cees van der Tooren, die op de plaats van Vriend was opgesteld, speelde wat po sitiespel en beweeglijkheid betreft, beslist geen goede wedstrijd, maar de Gouwe naar beschikt over een snel en hard schot en met twee van die onverwachte strakke ballen maakte hij er binnen twee minuten 2-2 van. Van Dorp zorgde voor een 3-2 voorsprong, maar nog was het keerpunt niet gekomen, want dezelfde speler moest even later het droge opzoeken, waarna de Belgen de stand weer op> 3-3 brachten. De ploeg kon ook na rust de zonodige beheersing niet opbrengen, maar de Bel gen maakten van dit paniekpolo geen ge bruik en toen Van Dorp met een ver schot doelman De Graal; had gepasseerd (4-3) was het met de tegenstand gedaan. Van der Tooren (2) en Van Dorp maakten er 7-3 van alvorens Kniest zich kon onder scheiden door een strafworp uit zijn doel te ranselen. De Wilde scoorde nog een vier de Belgisch doelpunt en daarna volgden nog twee treffers van Lamme en Van der Tooren. De halve finalegroepen zijn als volgt sa mengesteld: Groep A: Hongarije, Neder land, Joegoslavië en West-Duitsland. Groep B: Rusland, Oost-Duitsland, Italië en Frankrijk. De eerste wedstrijd voor Nederland in deze halve finales wordt vanavond ge speeld tegen de ploeg van Joegoslavië. De eindstanden werden: Groep A: Hongarije 3 Nederland 3 Groot Britt. 3 België 3 Groep B: Joegoslavië 3 West-Duitsland 3 Polen Bulgarije Groep C: 1. Rusland 2. Oost-Duits! 3. Oostenrijk Groep D: 1Italië 2. Frankrijk 3. Spanje 21- 2 14—11 7—17 8-20 19— 3 15—10 6-11 4—20 10— 3 6— 6 2— 9 15- 5 10—12 7—15 het zeker: de Europese Nederlands bezit.... titel kwam in Uitblinker Eén zwemmer heeft op deze derde dag van de kampioenschappen op uitzonder lijke wijze geschitterd. Nadat de 17-jarige Schot Ian Black op prachtige wijze als snelste uit de series van de 400 meter was gekomen, leverde hij ln de avonduren nog twee indrukwekkende prestaties. In de eerste serie van de 200 meter vlinderslag won hij onder ander tegen de oud-wereld- recordhouder Tumpek. De witharige Hon gaar had 100 meter lang de leiding, maar toen kwam er een fantastische spurt van Black, die bij elke machtige doorhaal van zijn armen wel een meter van zijn achter stand bleek in te halen. In 2.21.8 0.4 sec. boven de Europese recordtijd van de Duit ser Zierold tikte hij ais winnaar aan en later bleek de Brit ook op dit nummer als snelste man naar de eindstrijd te zijn overgegaan. Het ging hard in deze serie, te hard voor de Amsterdammer Bert Sitters, die in de derde serie met 2.44.7 geen schijn van kans had op een plaats bij de laatste acht. De IJ-zwemmer deed het zeker niet slecht, hij wist zelfs in de vierde baan van de laatste plaats achter de Noor Bjarne af te komen, maar tegen de tijden van de andere specia listen, van wie er acht onder de 2 min. en 30 sec. bleven, was geen kruid gewassen. Voor Ian Black was het programma nog niet geheel afgelopen. In de 4 x 200 meter estafette perste hij er nauwelijks een half uur na de vlinderslag als laatste Brit een nieuwe topprestatie uit. Met grote achter stand startte hij achter de laatste zwem mer van Oost-Duitsland. Het was een te grote achterstand om in te halen, maar erg veel scheelde het niet. Zijn tijd bedroeg ongeveer 2 min. en 6 sec. Bij het schoonspringen zorgde Ujvari voor de eerste gouden medaille voor Hon garije. Hij stond na de halve-finale- sprongen als derde geklasseerd achter Pophal (O.-Dld.) en de Rus Brenner. Met drie schitterende sprongen, waaronder een met zeven en achten beloonde auerbach- salto met gelijktijdige hele schroef, ging hij zijn rivalen voorbij. Ria van Velsen en Lenie de Nijs plaat sten zich zonder moeite voor de finale rugslag dames. Ria kwam zelfs tot de snel ste tijd: 1.13.3. De tijd van Lenie de Nijs (1.14.2) was gelijk aan die van de wereld recordhoudster Judy Grinham, die in haar serie overigens tweede werd achter de Russische Viktorova (1.14.1). De enige Nederlandse vertegenwoordiger op de 400 meter vrije slag heren, Leo Ver burgt (Herman Willemse trok zich terug). /erd met de matige tijd van 4.50.5 uitge schakeld voor de finale. Tot de beste pres tatie kwam de Engelsman Black: 4.28JL Bondscoach Elek Schwartz heeft een uitgebreid trainingsschema ontworpen voor de spelers die zijn geselecteerd voor het Nederlands voetbalelftal. Evenals in het voorjaar zal de reeks trainingsbijeen komsten niet na elke interland meer wor den onderbroken. De kandidaten voor de nationale ploeg zullen iedere week in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch sa menkomen. Voor de ontmoeting BelgiëNederland, die voor zondag 28 september op het pro gramma staat, zijn trainingsbijeenkom sten geprojecteerd op 3, 11 en 24 septem ber. Woensdag 17 september speelt het voorlopig Nederlands elftal een oefen wedstrijd in het Olympisch stadion in Am sterdam. De ploeg van Saarland is dan te genstander van het bondsteam. Donderdag 2 oktober begint de oefen campagne voor de wedstrijd Nederland Denemarken, die woensdag 15 oktober in Rotterdam wordt gespeeld. Op 22 en 29 ok tober tenslotte komen de spelers naar Den Bosch als voorbereiding voor de ontmoe ting NederlandZwitserland, die vastge steld is op 2 november. FEYENOORD. De voetbalwedstrijd tussen Feyenoord en de Spaanse club F. C. Barcelona, dinsdagavond voor 45.000 toe schouwers in Rotterdam gespeeld, is ge ëindigd in een gelijk spel: 22. Het einde van het Europees bridgetoer- nooi in Oslo heeft de verwachte Italiaan se overwinning en een achtste plaats voor het Nederlandse bridgeteam gebracht. De beslissing ten gunste van de Italianen kon slechts vallen doordat zij een beter match- puntensaldo hadden dan Engeland, dat ge lijk met Italië eindigde in deze competi tie. Nu was dat verschil echter ruim 150 matchpunten, waaruit de superioriteit der Italianen blijkt op het stuk van grote overwinningen. Min of meer moet men dat ook beschouwen als de straf voor een zekere Engelse zelfvoldaanheid. Stonden de Britten namelijk bij de pauze met hun team vrij veel voor, dan interesseerde de tweede helft enkelen hunner spelers niet zo bijzonder meer. De Italianen echter bleven ondanks grote voorsprong het bridge echt spelen om het plezier van het spel en dat heeft hun tenslotte geen wind eieren gelegd. Vooral Belladonna-Avarelli blonken bij de Italianen uit, terwijl bij Engeland Reese-Shapiro en bij Frankrijk Jais-Tre- zal van uitzonderlijke klasse bleken te zijn. Het winnende Italiaanse team be stond verder uit de spelers die ook reeds EDO is honkbalkampioen van Neder land! De Commissie van Beroep van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond besliste na een opdracht van het Bonds- bestuur om een uitspraak in deze te doen dat de wedstrijd EHSOVVO regle mentair in een gelijkspel is geëindigd. Door deze uitspraak is EDO kampioen ge worden. De beslissing is in hoge mate te betreuren, daar zij het sportieve verloop van de hoofdklasse-competitie in de weg staat. Het kampioenschap zal EDO weinig voldoening schenken, hoewel de ploeg van Van Leuven het verdiende. Het is bijzonder jammer, dat de negen EDO-spelers de dupe zijn geworden van een administra tieve fout van het Bondsbestuur. De Algemene Ledenvergadering van de KNHB besliste in februari, dat een compe titiewedstrijd in de hoofdklasse niet in een gelijkspel zou kunnen eindigen. Bij gelijke stand moest telkens met één innings wor den verlengd, totdat een beslissing was verkregen. Dit naar Amerikaans voorbeeld De reglementswijziging werd niet in he* Officiële Orgaan van de KNHB gepubli ceerd, maar een ieder was ervan op de hoogte. Ook de scheidsrechters, die de wedstrijd EHSOVVO op het EDO-terrein leidden. Zij weigerden echter de wedstrijd te verlengen, toen na negen innings de score gelijk was (3-3). EHS protesteerde hiertegen en het Bondsbestuur besliste, dat de, wedstrijd vanaf de tiende innings moest worden doorgespeeld. Een bijzonder vreemde gang van zaken, omdat de omstandigheden van de betreffende wedstrijd niet konden wor den gerealiseerd. EDO en EHS protesteerden toen bij het Bondsbestuur, maar het protest werd af gewezen en de verlenging werd vastge steld op 6 september. Wederom protes teerden beide Haarlemse clubs, nu bij de Commissie van Beroep. Deze commissie heeft nu beslist, dat een reglementswijzi ging pas van kracht wordt, als deze in het Officiële Orgaan is gepubliceerd. Zij be schouwt de wedstrijd EHSOVVO der halve geëindigd in een gelijkspel. Het is bijzonder jammer voor de EDO- spelers, dat zij op deze manier aan de zo zeer verdiende titel komen. Zij hadden graag gezien, dat de wedstrijd in zijn ge heel was overgespeeld. Ondanks de admi nistratieve fouten zjjn wij er echter van overtuigd, dat zij de titel verdienen. Zij hebben dit seizoen het beste en aantrek kelijkste honkbal laten zien. Overigens, het kampioenschap van EDO staat nog niet helemaal vast: de beslis sing van de Commissie van Beroep zal eerst in het Officieel Orgaan van de KNHB moeten worden gepubliceerd De eerste dag van de baankampioenschappen in Parijs is ruïneus geworden voor de Nederlandse amateurploeg. Zowel de sprinters Captein, Gerritsen en De Graaf als de achtervolgers Moolenijzer en Buis werden uitgeschakeld voor de verdere deel neming aan de titelwedstrjjd. Voor Captein was dit zeker niet nodig geweest, maar hü beging de domheid om in gewonnen positie in de achtste finales bij het uitkomen van de laatste bocht om te kijken naar zijn Engelse tegenstander Barton. Captein, die op dat moment zeker drie lengten voor lag Arie van Vliet was al weggelopen om Mees Gerritsen voor de volgende rit te helpen, want „die Engelsman komt niet meer aan zijn wiel" verspeelde hij zijn plaats bij de laatste acht. Want Barton kwam op het laatste rechte eind nog naast de Amsterdammer, die even uit cadans was geweest en zich nu voor de streep al gewonnen gaf. Dit was de grootste teleurstelling, die het Nederlandse kamp te verwerken kreeg. Dat Aad de Graaf door de Australiër Ploog werd uitgeschakeld en Mees Ger ritsen in diens landgenoot Brown zijn meerdere moest erkennen, had in de lijn der verwachtingen gelegen. Maar die Cap tein men raakte er niet over uitge praat. Later op de dag volgde de tweede teleur stelling, omdat noch Wagtmans, noch Wierstra zich direct in de finale van de stayers konden rijden. Zij krijgen echter nog een kans in de twee repechages, die donderdag op het programma staan. De Nederlanders waren overigens niet de enigen, die in de verwachtingen be schaamd werden. Ook de Fransen kregen een bittere pil te slikken doordat hun kampioen Cruchet verslagen werd door de Rus Leonov, die nota bene de grootste moeite had gehad om zich door de rijste brijberg van eliminatieritten en herkan singen heen te vechten. Toen bovendien ook Claud de man van wie de Fransen nog meer grote dingen verwhehten, dan in het verleden van Rousseau boven dien door de Australiër Coster uit de kwartfinales werd gehouden, was het ple zier voor de tricolores er helemaal af. Drie Italianen Gasparella, Lombardi en Giardoni drie Australiërs Ploog, Brown en Coster de Rus Leonov en de Engelsman Barton zullen nu gaan uit maken wie de „erfenis" van Rousseau mag opeisen. De grootste verrassingen vielen bij de amateurachtervolgers. Niet omdat Moolen ijzer, die geen stimulans kreeg van de Zwitser Schurrenberg (55.23.4) en met een tjjd van 5.14.6 bijna twee seconden te langzaam was om zich bij de laatste acht te scharen, en de teleurstellende Buis (5.19.2) het retourbiljet Parijs-Amsterdam konden gaan halen, maar wel omdat een der grote favorieten, de Italiaanse kam pioen Bono (5.16.8), eveneens de aanslui ting miste. Bono reed als laatste alleen over de baan, nadat hij al tweemaal tevoren we gens een lekke band had moeten afstap pen. Tussen zijn laatste twee ritten echter had hij zeker een uur rust kunnen nemen. Daar lag het dus niet aan. Maarzou hij weer een lekke band krijgen dan zou hij reglementair uitgeschakeld zijn en daarom hadd. i zijn helpers geen risico genomen en niet meer de superlichte, maar o zo kwetsbare tubes gemonteerd, waarop Bono eerder gestrand was. En nu sneuvelde de man, die met een tijd van 5.00.2 enkel' weken geleden Italiaans kampioen wer Verrassing Een van de relevaties was de Rus Mas kine, een man van wie men nog nooit had gehoord. Jan Buis moest tegen hem rijden. De Rus reed met de kin op het stuur en liep steeds meer op de Nederlander in, zag hem tenslotte in de rug en veroverde met een tijd van 5.08.8 de derde plaats achter de Franse troef Gaudretti (5.07.2) en de Italiaan Simonigh (5.08.8). Maar Maskine bleek sneller te zijn geweest dan de En gelse kampioen Simpson (5.09.4), de win naar van de Empire Games, de Engelsman Sheill (5.11.8), de Belg Denoyette en de Nieuw-Zeelander Dalton (beiden 5.12.6) en de Zwitser Ruegg (5.13). Dat Wagtmans en Wierstra zo'n onder geschikte rol in de eerste serie der stayers speelden was een tegenvaller. Pizzali startte van kop gevolgd door Wierstra, De- paepe, Antonio Simoner, Godeau, Wagt mans, Muller, Jakobi en Lavalade. Pizzali zette er dadelijk een zeer hoog tempo in en dubbelde Muller en Lavalade al binnen drie minuten. Intussen hadden Depaepe en Godeau zich op de tweede en derde plaats genesteld, die zij niet meer zouden prijs geven. Van de rol Na acht minuten reeds was de eindstand wat de eerste vijf plaatsen betreft, bereikt, toen Wagtmans zich over Wierstra naar de vierde plaats reed. Behalve Muller en Lavalade waren ook Jakobi en Antonio Timoner figuranten die geen enkele duit in het zakje konden doen. De Nederlanders trouwens ook niet. Want behalve een aan val van Wagtmans na 29 minuten op de positie van Godeau, waarbij de Bredanaar na nauwelijks een ronde vechten het con tact met de rol verloor, konden zij niet dichter dan 50 en 100 meter achter de Fransman komen. In de laatste acht minuten werden bei den nog door Pizzali, die in 1 uur 80.663 m aflegde, gelapt. Met Pizzali bereikten dus Depaepe (op 300 meter) en Godeau (op 400 meter) de finale. Wagtmans en Wierstra (beiden op 1 ron de), Jakobi (op negen ronden), Lavalade (op 10 ronden), Muller (op 14 ronden) en Antonio Timoner (op 18 ronden) krijgen donderdagavond nog een kans. Achtervolging De Engelsen kwamen niet zonder kleer scheuren door de kwartfinales. Simpson Imp tegen de Nieuw-Zeelander Dalton (5.13.2) al spoedig een achterstand op die tot bijna een kwartlengte groeide. De tijd van Simpson (5.22.2) was ver beneden diens kunnen. Op het nippertje kregen de Engelsen toch een vertegen woordiger in de halve finales. Want Sheill, die tegen de Rus Maskine voortdurend achter lag, kon in de laatste ronde dank zij een formidabele spurt de winst nog grijpen (Sheill 5.08.6 Maskine 5.09.0). De andere halve-finalisten werden Simo nigh (5.10.6) en Gaudrillet (5.12.4). Russinnen Hoe de Russen zich dinsdagavond voel den tijdens de finale van de damessprint konden de Nederlanders zich na de eind strijd bij de profs van het vorig jaar tus sen Jan Derksen en Arie van Vliet best indenken. Want Valentina Maximova en Ralina Ermolaeva mochten onder elkaar gaan uitmaken, wie het goud en wie het zilver kreeg. Ermolaeva, die in al haar ritten een grote overmacht had getoond, maakte ook in de twee finaleritten korte metten met haar landgenote. De Engelse Dunn veroverde in twee ritten het brons tegen de Frangaise Guinta. Bij de achtervolging voor dames slaagde Elsv Jacobs er niet in een tweede wereld titel te veroveren. Het optreden van de Amsterdamse Wilma van der Wal was even pover als bij de wegwedstrijd. Zij weid in drie ronden ingelopen en stapte wijselijk af. Het Nederlandse protest tegen de wij ze, waarop de halve finale groepen voor het waterpolotoernooi in Boedapest zullen worden samengesteld, is zonder vorm van proces door het L.E.N.-bestuur afgewe zen. Het bestuur is van mening, recht te hebben het schema vóór de aanvang van de eerste ronde vast te stellen en boven dien acht zij de Nederlandse suggestie om pas na afloop van de voorronden een plaatsing te verrichten geen oplossing voor het probleem van de willekeurige plaatsing. enige malen het wereldkampioenschap wonnen, Chariadia-d'Alelio en Fourquet- Sintscaca. Het Nederlandse team heeft met een score van ruim 46 percent geen bijzondere prestatie verricht. Na het prachtige re sultaat van het vorige jaar in Wenen be haald, is dat natuurlijk een bittere teleur stelling, vooral voor de spelers. De eer lijkheid gebiedt te zeggen dat door de nog al geringe prestaties van het nieuw-gefor- meerde paar Cats-Goudsmit enkele pun ten minder gescoord werden dan moge lijk zou zijn geweest. Weliswaar begon het tegen het einde met deze spelers beter te gaan, doch toen stond Nederland definitief in de middenmoot. De gebroeders Kaiser speelden een re delijk toernooi, zonder echter tot uitblin kende prestaties te komen. Ook speelden zij beter in het begin dan aan het einde. Het spel van Filarski-Verboog was aan vankelijk nogal matigjes, doch toen Ver boog zich eenmaal wat had aangepast, deed dit paar nuttige dingen. Geen jeugdig talent Het is onmogelijk om zonder ingrijpen de wijzigingen bij de aanpak van het Ne derlandse top-bridge, de afzonderlijke klasse van Italië, Engeland en Frankrijk te benaderen. Zolang geen talentrijke jonge krachten naar voren komen, zal Ne derland dan ook wel tevreden moeten blij ven met een plaats zo ongeveer in de Europese middenmoot. Wij kunnen ons ook niet onttrekken aan de gedachte dat het team te kort voor het toernooi gekozen is. Serieuze oefening is er niet geweest. Voor de Kaisers en Fi larski-Verboog moge dat niet zo ernstig geweest zijn, daar zij een langdurige com petitie achter de rug hadden, voor Cats- Goudsmit waren de weinige oefenavonden beslist onvoldoende. Niemand wist feite lijk hoe het zou gaan met dit paar. Ook de spelers zelf niet. Dat 't experiment niet geslaagd genoemd mag worden, is zeker niet de schuld van de bridgers zelf. Zij gingen in vol vertrouwen dat het zou ge lukken en de teleurstelling over het be reikte resultaat is bij hen wellicht het grootst. Doch de grote vraag blijft of men de het vorig jaar gekweekte naam en het moreel met twee andere paren zo op de proef had mogen stellen met dit experi ment, dat geen enkele garantie op succes bood. In een wereldkampioenschap heeft men eens aan Europese zijde een Zwitser en een Oostenrijker, twee van de beste spelers ter wereld, tezamen laten spelen. Het werd een catastrofe en men kan de wedstrijden in Oslo van genoemde Neder landse combinatie ongeveer in hetzelfde vlak brengen. Bij de ctemes won Denemarken weder om. Het speelde bijzonder sterk in de laatste wedstrijden en wist daarin ook de Zweedse dames, die voortdurend hadden geleid, voorbij te streven. Ingewikkelde conventies Tenslotte moet het feit niet onvermeld blijven, dat in dit Europese kampioen schap in het algemeen het gebruik van een eenvoudig biedsysteem tot de hoge uitzon deringen behoorde. De meeste paren hiel den er vrij ingewikkelde conventies op na, vaak niet zo zeer tot eigen nut, als wel met de bedoeling het voor de tegen partij zo gecompliceerd mogelijk te ma ken. Het is een bijzonder grote prestatie van de Engelse spelers, dat zij zich hieraan niet bezondigden en niettemin de zeer eer volle plaats in dit uiterst zware toernooi wisten te veroveren. Italië krijgt nu het recht om in New York, vermoedelijk begin 1959, tegen Noord- en Zuid-Amerika te spelen ten ein de te trachten het wereldkampioenschap te prolongeren. Een spelmoment uit de wedstrijd Hon garijeNederland voor dames, die door Hongarije met 3-0 werd gewonnen. In Praag zijn de volleybalwedstrijdenom de Europese kampioenschappen voortgezet. Dinsdag kwamen alleen de herenteams aan bod. De resultaten waren: Groep b: Roemenië versloeg Nederland 3-0 (15-7, 15-10, 15-8). Hongarije versloeg België 3-0 (15-12, 15-0, 15-6); groep c: Bul garije versloeg Egypte 3-1 (15-8, 15-9, 13- 15, 15-3). Polen versloeg Denemarken 3-0 (15-1, 15-2, 15-2); groep d: Joegoslavië ver sloeg Albanië 3-0 (15-11, 15-10, 15-9): Rus land versloeg Oostenrijk 3-0 (15-1, 15-7, 15-2). MARATHON. De Franse equipe Hebert- Consten heeft, met een Alfa Romeo, de Ma rathon van de weg gewonnen. Voor deze betrouwbaarheidswedstrijd, die meetelt voor het Europese kampioenschap groot- toerisme waren in Spa 98 equipes gestart. Zij moesten in vier dagen een traject van 5000 km afleggen dat voerde door Duitsland, Oostenrijk, Joegoslavië, Italië, Frankrijk en België.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11