V.V.D. weigerde zetel in Amsterdam Washington acht de toestand in Straat Formosa „ernstig" HET WEER Londense politie kon nieuwe rassenrel niet voorkomen Haarlems Dagblad Amerikaans ruimte- voorstel in UNO 303e JAARGANG No 200 Voor het behoud van de laatste stalhouderij in Amsterdam Wetsontwerp weduwen- en wezenvoorziening gereed Dulles gaat morgen met Eisenhower beraadslagen s&ee MORRIS fjeforet/oitêui// Meer bewolking GEMEENTERADEN KOZEN WETHOUDERS In Maastricht bleef P.v.d.A.-zetel behouden door verdeeldheid in de K.V.P.-fractie Twee straaljagers neergestort Eén piloot omgekomen, de andere zwaar gewond Harmonie in het Britse Gemenebest komt in gevaar Het woord is aan Verwoerd laat kabinet van Zuid-Afrika ongewijzigd Nieuwe premier werd in Amsterdam geboren Binnenkort commerciële televisie? Staatssecretaris Höppener als initiatiefnemer genoemd Prijsstabilisatiebeleid Minister Zijlstra ontmoet het bedrijfsleven 73e JAARGANG No 47 •Lange Nietrwstraat 427, ÏJmuiden. Telefoon 1 Adm. 5437, chef bezorging na 5 nur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De laatste stalhouderij van Amster dam van de fa. Van Delden dreigt te ver dwijnen, omdat de gemeente als gevolg Van de bestedingsbeperking de jaarlijkse garantiesubsidie van 10.000 drie jaar geleden op Initiatief van de senaat van het Amsterdams Studenten Corps, ver leend heeft opgezegd. Om te voorko men, dat de paarden en rijtuigen bij trou werijen, huldigingen en andere feestelij ke gebeurtenissen uit het stadsbeeld zul len verdwijnen is de stichting „Het in standhouden van de laatste stalhouderij van Amsterdam" opgericht. Deze wil door propaganda te maken voor het gebruik van trouwkoetsjes en andere rijtuigen en het bijeenbrengen van gelden voor een garantiefonds pogen de stalhouderij ten minste één jaar in stand te houden. Mocht daarna blijken, dat alle activiteit ver geefs is geweest, dan zal het bedrijf op geheven moeten worden. Een ontwerp van wet op de weduwen, en wezenvoorziening is thans door minis ter Suurhoff aan de ministerraad voorge legd. Het zal echter nog wel enkele maan den duren voor dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Het be treft hier een ingewikkelde materie, die behalve door de ministerraad ook nog door de Raad van State moet worden bestu deerd. Intussen is het ministerie van Sociale Zaken nog bezig met het opstellen van de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de algemene kinderbij slagwet. Het voorlopig verslag over dit ontwerp werd vier maanden geleden uit gebracht. In politieke kringen is sedert geruime tijd een discussie gaande over de vraag, welke van deze twee sociale wetten de voorrang moet hebben: algemene kinder bijslag of weduwen- en wezenvoorziening. De socialisten willen de weduwen- en wezenvoorziening prioriteit geven, in K.V.P.-kringen wil een sterke stroming de algemene kinderbijslag eerst invoeren. Ge lijktijdige invoering van beide wetten zal, gezien de economische situatie, wel niet mogelijk zijn. NEW YORK (Reuter) De V.S. hebben voorgesteld op de komende zitting van de Algemene Vergadering van de UNO een program voor internationale samenwer king bij het verkennen en het vreedzaam gebruik van de ruimte te bespreken. De zitting van de Algemene Vergadering be gint op zestien dezer. NEWPORT (Reuter) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dul les, vliegt morgen naar Newport, op Rho de Island, om met president Eisenhower te beraadslagen over de toestand in het Verre Oosten, die tevoren, na een bespre king van Dulles met de Amerikaanse staf chefs, door het departement van Buiten landse Zaken als „ernstig" was beschre ven. Het „State Department" verklaarde dat deze ernstige toestand is ontstaan door het aanhoudend gebruik van geweld door de Chinese communisten in het gebied rond om Straat Formosa. Eisenhower die met vakantie in Newport is, heeft Dulles uitgenodigd. (UPI) Eisenhower heeft gisteren drie maal per telefoon met Dulles in Washing ton overlegd over de situatie in het Verre Oosten. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, weigerde iets meer te zeggen, toen hem gevraagd werd of de conferentie tussen Eisenhower en Dulles een „spoed"-conferentie was. Twintig schepen, waaronder de vlieg dekschepen „Forrestal" en „Randolph" zijn dinsdag uit Norfolk en Newport ver trokken om enkele schepen van de zesde vloot in de Middellandse Zee te vervan gen. Advertentie BARTELJÖRISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717462de 1 SCOOTER - BROMFIET5KLEDING Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig bewolking, later wat meer bewolking en in het zuiden van het land een kans op onweer. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Over wegend matige wind in hoofd zaak tussen oost en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S In het gehele land hebben gisteren de nieuwe gemeenteraden de politieke strijd om de wethouderszetels uitgevochten, welke niet overal vreedzaam is ver lopen. In de hoofdstad werd het aantal wethouderszetels van zeven op zes teruggebracht, waardoor de P. v. d. A. met één wethouder-minder in het college van B. en W. zitting heeft. De fractievoorzitter van de V.V.D.de heer Th. Ie Cavelier, die als wethouder gekozen werd, verklaarde de benoeming niet te aanvaarden. In Maastricht had de K.V.P.-fractie aanvankelijk besloten voor de P.v.d.A.- wethouder een kandidaat uit eigen kring te kiezen. Doordat een deel van de fractie deze afspraak niet is nagekomen, werd de P.v.d.A.-wethouder toch her kozen. In Utrecht waren er nogal wat haken en ogen over de vijfde wethouders zetel, tot dusverre bezet door de A.R. De V.V.D., die van drie op zes raadszetels is gekomen en de derde grote partij is in de raad, kreeg echter geen wethouders zetel. De A.R.-wethouder werd herkozen. Daarentegen kreeg Den Haag twee V.V.D.-wethouders. De K.V.P. moest hier een wethouderszetel aan de V.V.D. afstaan. In Rotterdam bleef de verdeling zoals zij was. In Arnhem, waar de V.V.D. ook de derde partij in de raad is, fcreeg zij echter geen wethouderszetel. V .V .D .'Weigering In Amsterdam zei de heer Le Cavelier (V.V.D.) na zijn weigering, een wethou derszetel te aanvaarden: „Ik wens niet opgesloten te zitten in een college van zes wethouders met ruim drie socialisten", daarmee accentuerende dat ook de burge meester van Amsterdam lid van de P.v.d.A. is. Tegen dit laatste maakte de heer Den Uyl (P.v.d.A.) ernstige bezwaren, omdat van een burgemeester mag worden ver wacht, dat hij boven de partijen staat. Niettemin bleef de heer Le Cavelier bij zijn uitgesproken weigering. Hierdoor be staat het nieuwe college uit dezelfde wet houders als het vorige, behoudens de heer Ram, die tengevolge het besluit om het aantal wethouders te verminderen, niet terugkeert. Vijf in Nijmegen In Nijmegen werd een K.V.P.-vóorstel aangenomen om het aantal wethouders van vier op vijf te brengen. Over de keuze van deze vijfde wethouder, „de grote onbekende", zoals burgemeester Hustinx, hem noemde, ontstond een lang durig debat. De K.V.P.-fractie stelde kan didaat de 37-jarige heer Th. S. Peters, oud-wethouder van Wageningen en K.A.B.-bestuurder. De V.V.D. gaf als kan didaat op de 58-jarige heer D. J. A. van der Vliet, oud-assistent-resident van West- Borneo en oud-resident van Djambi. Het resultaat van de stemming was, dat de heer Peters werd gekozen. Kwaad weglopen In Maastricht werd, door de plotselinge verdeeldheid in de K.V.P.-fractie, niet de K.V.P.-kandidaat voor de vierde wethou derszetel, de heer P. Godfroy, gekozen, maar de aftredende P:v.d.A.-wethouder C. Pieters. Na een verklaring van de K.V.P.-fractie- voorzitter dat hij de verantwoordelijk heden en de plichten van de meerderheids fractie in de Maastrichtse raad ten volle aanvaardde, ook ten aanzien van deze stemming, verklaarde de heer Godfroy, dat hij - gezien de resultaten van de gros lijststemmingen in de K.V.P. en gezien de stemmencijfers op de officiële K.V.P.- lijsten bij de gemeenteraadsverkiezingen - bezwaren had om na deze stemming nog in de gemeenteraad zitting te houden. Hij verliet hierop demonstratief de vergade ring en nam als raadslid ontslag. Democratie In de Utrechtse raad is ook langdurig gediscusseerd over de vijfde wethouders zetel, waarop de V.V.D. aanspraak maakte. Haar fractie-voorzitter zei, dat door de weigering van de partijen de V.V.D. deze zetel te gunnen, de democratie met voeten getreden wordt, „vooral door hen, die het woord democratie steeds in de mond heb ben". De woordvoerder van de P.v.d.A. merkte op, dat de vijfde wethouderszetel tot nu toe steeds voortreffelijk bezet is geweest door dr. De Nooy van de protestants-chris telijke groepering. De K.V.P. toonde zich zich evenmin voorstander van een V.V-D.- wethouder. De C.P.N. woordvoerder trok zijn bezwaren tegen dr. De Nooy in het persoonlijke vlak, door hem de combinatie van directeur van een bankinstelling en wethouder van financiën kwalijk te ne men. Twee V.V.D.-zetels In Den Haag werd voor de zesde zetel, die in de afgelopen drie jaar werd inge nomen door mr. H. Schürmann, gekozen mr. A. J. Dankelman (V.V.D.), waardoor de V.V.D. nu twee wethouderszetels heeft, evenals de P.v.d.A. De K.V.P. en de Pro testants-christelijke fractie hebben ieder één zetel. Beschuldiging In Deventer had de K.V.P.-fractie een andere kandidaat gesteld voor de aftre dende wethouder J. H. von Prickartz. Deze had zich niet aan een tweede stemming over een bindende voordracht in een inter- fractionele vergadering willen onderwer pen en werd daarom door de fractie als „dissident" beschouwd. In een uitvoerige brief aan de voor zitter van de gemeenteraad had de heer Von Pickartz zijn raadszetel ter beschik king gesteld en de fractie, alsmede het plaatselijk K.V.P.-bestuur in staat van beschuldiging gesteld. Hij deelde in zijn brief mede, dat hem door de fractie aan geboden is, medewerking te verlenen tot het verkrijgen van een publiekrechtelijke functie, die zowel in verantwoordelijkheid als in materiële zin die van het wethou derschap zou overtreffen, mits hij zich bij de door anderen geschapen situatie zou neerleggen en zich van elke actie zou ont houden. Dit aanbod achtte de heer Von Pickartz grievend. Hij had het veront waardigd van de hand gewezen. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezin gen verwierf de heer Von Pickartz als nr. 2 van de lijst ruim 450 voorkeur stemmen. In Kennemerland In Kennemerland verliepen de wethou dersverkiezingen over het algemeen zon der grote verrassingen. In Haarlem wordt het college van B. en W. uitgebreid van vier tot vijf wethouders- De V.V.D. krijgt hier een wethouderszetel, die bezet zal worden door mevrouw mr- E, A. J. Schel- tema-Conradi. die daarmee Haarlems eer ste vrouwelijke wethouder wordt. De heer J. A. Schippers (K.V.P.) vervangt de heer A. J. M. Angenent. In Velsen bleef de toe stand bij het oude: de vier wethouders (twee Arb, één K.V.P. en één Prot. chr.) werden allen herkozen. Voor het eerst zul len de communisten hier weer in de raads commissies zijn vertegenwoordigd In Heemstede is het college uitgebreid van drie tot vier wethouders: het bestaan de college is aangevuld met een V.V.D.- wethouder. In Bloemendaal blijven drie wethouders: de heer A. van Geluk is ver vangen door ir. P. C. Tirion. In Beverwijk blijft de verhouding ook dezelfde: twee Arb. en twee K.V.P. Heems kerk krijgt in de komende zittingsperiode drie inplaats van twee wethouders: het college, dat bestond uit twee K.V.P.-wet houders is aangevuld met één van de Prot. chr. groep, de heer T. Wentink. Zandvoort tenslotte behoudt zijn twee wethouders. In plaats van de heer W- v. d. Werff is daar de heer G. Tat.es (V.V.D.) benoemd. (Van onze correspondent in Londen) Voor de vierde maal is het gisteravond in Londen tot gewelddadigheden tegen de gekleurde bevolking gekomen. Er werden 58 personen gearresteerd, totnutoe het grootste aantal. De gebeurtenissen waren even weerzinwekkend als de voorafgaan de dagen, maar het aantal incidenten was kleiner. Talrijke personen hielden zich aan de raad van de autoriteiten en bleven van de straat. Er was een grote politie macht op de been. Tientallen auto's wer den aangehouden en doorzocht. „Teddy boys" werden omsingeld en een aanzien lijk aantal flessen, ijzeren staven en fiets- kettingen werd door de politie verzameld. Tijdens een tocht van de hoofdcommissa ris van de Londense politie kwam het voor het clubgebouw voor kleurlingen tot een veldslag tussen meer dan honderd perso nen, waarbij met melkflessen en benzine bommen werd gegooid. Politie en brand weer grepen in. De minister van Binnenlandse Zaken Butler zal vandaag zijn vakantie onder breken en naar Londen terugkeren met het oog op de onhoudbaar geworden situa tie. Voor Groot-Brittannië staat hier veel op het spel. Het Britse Gemenebest van zeshonderd miljoen mensen, bestaat in meerderheid uit gekleurde rassen, die uiterst gevoelig zijn voor schanddaden zo als deze in Londen worden gepleegd. Er gaan stemmen op kleurlingen uit de landen van het Gemenebest, alleen in Groot-Brittannië toe te laten, indien een betrekking en een woning hen wachten. Groot-Brittannië is het enige lid van het Gemenebest dat onbeperkte en onvoor waardelijke immigratie uit de andere Ge menebest landen toestaat. Deze politiek zou volgens sommigen, gezien de woning nood en de toenemende werkloosheid, heb ben gefaald. Niet vergeten mag worden, dat de meerderheid van de gekleurde im migranten uit fatsoenlijke lieden bestaat, die belangrijk en noodzakelijk werk ver richten bij openbare diensten, waar tot- dusver tekort aan personeel is. Velen ko men echter naar Groot-Brittannië zonder op de hoogte te zijn van de omstandighe den, die zij zich meestal te rooskleurig voorstellen. Voorlichting schiet op dit punt schromelijk tekort. Hierdoor zijn er al jarenlang moeilijkheden. Gezien de vrij heid van vestiging in Groot-Brittannië voor iedere Britse onderdaan is 't onvermijde lijk, dat ongewenste elementen meeko men. De Britse regering heeft geen macht deze uit het land te zetten. Andere leden van het Gemenebest kunnen dat wel doen met Britten, die zich misdragen. Het probleem is niet nieuw, maar de re gering heeft de zaak te lang op haar be loop gelaten. Als zij nu maatregelen neemt, is het beschamend dat dit gebeurt onder druk van het uitvaagsel, dat Groot- Brittannië's goede naam overal ter we reld dreigt te besmeuren. TAIPEH (Reuter/AFP) De Chinese communisten hebben vandaag hun be schieting van Quemoy voortgezet, doch evenals de laatste dagen was het kanon vuur niet zwaar. Quemoy wordt nog steeds over zee en door de lucht bevoorraad. Het vliegveld van de eilandengroep, dat tij dens het bombardement van de vorige week werd gesloten, is weer opengesteld. Van officiële nationalistische zijde is ver klaard, dat de Chinese communisten een invasievloot uitrusten. MANILLA (AFP) President Carlos Garcia van de Philippijnen heeft gezegd, geen enkele mededeling uit Washington of elders ontvangen te hebben volgens welke de Verenigde Staten enig ander eiland voor de Chinese kust zullen verdedigen. De Phi lippijnen lijken er naar te streven niet be trokken te raken in de kwestie-Formosa. De ambassadeur van nationalistisch Chi na in Washington, Hollington Tong gelooft dat Amerikaanse strijdkrachten de natio nalistische eilandjes voor de kust tegen een communistische aanval zullen ver dedigen. Gisteren is boven de vliegbasis Leeu warden, zoals nog in een deel van onze vorige oplaag is bericht, een Hunter- straaljager verongelukt. Het ongeval is vermoedelijk veroorzaakt doordat de piloot zijn toestel te snel liet dalen bij een lan dingsoefening, waardoor schade aan de stuurinrichting ontstond toen het vliegtuig de grond raakte. De piloot trok het toe stel onmiddellijk weer op, maar het bleek niet meer bestuurbaar te zijn. Op onge veer zestig meter hoogte sprong hij er met de schietstoel uit, maar hoewel de parachute zich ondanks de geringe hoog te nog geheel ontplooide, kwam de vlieger zo hard op de grond neer, dat hij levens gevaarlijke kwetsuren opliep. Hij is de 21-jarige sergeant-vlieger E. Sjamaar uit De Bilt. Het toestel vloog nog even door en stort te daarna neer in een weiland bij een boer derij, waarbij het geheel vernield werd. De boerderij kreeg door wegvliegende wrakstukken glasschade. Het tweede ongeluk deed zich gisteravond omstreeks tien uur voor op de vliegbasis Volkel, waar een straaljager van het ty pe F 84-F „Thunderstreak" neerstortte. De vlieger heeft getracht zich met de schietstoel te redden. Wegens de geringe hoogte waarop het vliegtuig zich bevond is hij bij het neerkomen ernstig gewond geraakt. Hij is naar het hospitaal te Oss overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. Het toestel is neergestort tijdens oefe ningen in het nachtvliegen. De oorzaak is vermoedelijk het weigeren van de motor. De piloot was de 22-jarige sergeant D. Koning uit Rotterdam. Met een bijl in de hand staat een neger vrouw aan de deur van haar woning in Notting Hill (West-Londen) verslag gevers te woordIn de nacht van zon dag op maandag hebben jeugdige on verlaten het huis aangevallen en alle ruiten ingegooid, (Reuter) Intussen wint de opvatting veld, dat er fascistische invloed achter de ze rassenkwestie schuilt. De „News Chro nicle", de „Times" en de „Daily Sketch" spreken over deze mogelijkheid. De „Times" zegt dat „de aanhoudende agita tie van „facistische elementen" om „Groot-Brittannië blank te houden" niet miskend kan worden. De federale regering van de Westindi- sche federatie heeft uitdrukking gegeven aan haar „groeiende bezorgdheid" over de incidenten. De vice-premier, dr. La- corbiniere, zou naar Londen vertrekken om met de leden van de Britse regering te spreken. Dit besluit werd genomen op een spoedbijeenkomst van de raad van state welke was belegd met het oog op „de ernstige toestand". Wilhelm von Humboldt: Het geluk komt in dit leven vanzelf, wanneer men slechts aan plichtsbe trachting denkt. KAAPSTAD (Reuter) Dr. Verwoerd, de nieuwe premier van Zuid-Afrika, heeft geen wijzigingen in het kabinet aange bracht. Wel zal hij de omvang van de re gering tijdens de huidige parlementaire zitting van veertien tot zestien leden uit breiden. De regering zal woensdag worden beëdigd door gouverneur-generaal dr. Jansen. Dr. Verwoerd zal de portefeuille, die hij de afgelopen tien jaar heeft be heerd, tot het einde van de huidige parle- mentszitting behouden. Zijn ministerie be moeit zich met de rassenbetrekkingen en de ontwikkeling van de Bantoebevolking. In zijn journalistieke tijd voerde dr. Ver woerd in de oorlog zonder succes een pro ces tegen de Johannesburg Star, die hem van nazi-sympathieën beschuldigde. Voor de verkiezing van de nieuwe pre mier is tweemaal gestemd. De eerste maal werden er tachtig stemmen op dr. Ver- Dr. Hendrik Verwoerd woerd uitgebracht, 52 op dr. Dönges en 41 op Swart. Bij de tweede stemming kreeg dr. Verwoerd 98 en dr. Dönges 75 stemmen. Levensloop (ANP) Hendrik Verwoerd werd op 8 september 1901 te Amsterdam geboren. Toen hij twee jaar oud was emigreerden zijn ouders naar de Oranjevrijstaat. Hij ontving zijn opleiding in Brandfort en in Zuid-Rhodesië. Hij studeerde psychologie aan de universiteit van Stellenbosch en bezocht de universiteiten van Hamburg, Leipzig en Berlijn. Hij heeft voor zijn wetenschappelijke scholing ook in Frank rijk, Nederland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten vertoefd en internatio nale conferenties over psychologie bij gewoond. In 1928 keerde dr. Verwoerd naar Stel lenbosch terug en werd hoofd van de faculteit voor sociologie. Van 1937 tot 1948 was hij hoofdredacteur van „Die Trans valer", het orgaan van de Nationale Par tij. In 1948 werd hij lid van de Senaat en in 1958 lid van de Volksraad. Dr. Verwoerd is gehuwd met Elisabeth Schoombee en heeft zeven kinderen vijf zoons en twee dochters. In kringen van het bedrijfsleven wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat de staatssecretaris van het departement voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen binnen afzienbare tijd stappen zal onder nemen om de commerciële televisie in ons land te realiseren. De rede die de voorzitter van de Raad van Beheer der Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, vorige week over het vraagstuk der commerciële televisie heeft gehouden, is in de genoemde kringen goed ontvangen. De heer Van der Wal deelde desge vraagd nog mede, dat de jaarbeurs zelf niet het initiatief tot oprichting van een commerciële televisie organisatie zal ne men, maar er geen bezwaar tegen heeft indien de jaarbeurs als neutraal bemid delingsinstituut tussen handel en industrie daarbij zou worden ingeschakeld. Namens het ministerie van O., K. en W. is echter verklaard dat de staatssecretaris nog geen standpunt heeft inzake de commerciële televi sie. Zelfs al zou hij een beslissing wensen, dan nog moet dit door de mi nisterraad worden besproken, aange zien het al of niet instellen van com merciële televisie een regeringsaange legenheid is, aldus het ministerie. De minister van Economische Zaken, prof. di. J. Zijlstra, zal op 10 september een onderhoud hebben met vertegenwoor digers van het Nederlandse bedrijfsleven over de prijsstabilisatie-politiek. Aan dit gesprek zullen representanten van de industrie, de groothandel (je middenstand en de vakverenigingen deelnemen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1