Amerikanen zullen niet alle proeven staken Strubbelingen in mist tussen Britse en IJslandse schepen Valse profeten van kwasi-modern ontwerpen bedreigen zuivere doelstellingen r GRATIS Aambeien? HEMOTABS '"Hoe is het ontstaan? Van dag tot dag gezag Fregat Eastbournenam IJslandse enterbemanning van trawler over Handel werkt aan smaakverbetering slechts schoorvoetend mede T^raatatoel WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 3 J Nederland kan met gegevens van Genève op een hogere trap beginnen INDUSTRIËLE VORMGEVING OP DE JAARBEURS Dit woord: VEERTIG De wethoudersverkiezingen, die gisteren overal in ons land hebben plaatsgehad, zijn niet in alle gemeenten even vlot ver lopen. Er bleek hier en daar bijzonder weinig bereidheid te bestaan om de resul taten van de jongste gemeenteraadsver. kiezingen tot uiting te laten komen in een nieuwe politieke verdeling van de wet- houderszetels, in het bijzonder in plaatsen waar de V.V.D. een zo belangrijke sprong vooruit heeft gemaakt dat de onderlinge verhoudingen tussen de raadsfracties in numeriek opzicht ingrijpend zijn gewijzigd. Er werd daarbij op verschillende plaat' sen ook nogal met verschillende maten ge meten. Zo werd in Utrecht de vijfde wet houderszetel niet door de V.V.D. maar door de A.R. verkregen omdat P.v.d.A. en K.V.P. zich op het standpunt stelden, dat de verkiezingen in mei méér stemmen had den opgeleverd voor de twee protestants- christelijke partijen samen dan voor de liberalen, hoewel die twee christelijke partijen bij de verkiezingen in Utrecht niet samen waren gegaan .En in Arnhem, waar zij wél samen waren gegaan maar ge zamenlijk minder stemmen hadden ge kregen dan de V.V.D. alleen, werd de in het geding zijnde wethouderszetel niette min door de twee grootste partijen aan de prot.-christelijke groep toegespeeld Er kunnen zich in het algemeen natuur lijk omstandigheden voordoen, waaronder niet star kan worden vastgehouden aan een verdeling van de wethouderszetels in overeenstemming met de politieke samen stelling van een gemeenteraad. Het zou bijvoorbeeld van slecht beleid en bekrom pen politiek inzicht getuigen als een frac tie, die niet over een onbetwistbaar be kwame kandidaat voor een wethouders zetel zou beschikken, niettemin naar be zetting van die zetel streefde. In een der gelijk geval zal bekwaamheid altijd de doorslag moeten geven. Maar waar zulke en soortgelijke omstandigheden zich niet voordoen, is het ondemocratisch en onder ons politiek bestel dus onverdedigbaar, als bepaalde fracties door middel van hun numeriek overwicht in een gemeenteraad een andere fractie, die op grond van de verkiezingsuitslagen aanspraak op de wet houderszetel kan maken, niettemin buiten het college van B. en W. weten te houden. Voor een dergelijke tactiek past geen an der woord dan machtsmisbruik. We kunnen ons er slechts over ver heugen, dat tenminste in het merendeel der belangrijke gemeenten dit soort van machtsmisbruik niet is voorgekomen. De incidenten onder de IJslandse kust tussen Britse en IJslandse maritieme krachten hebben de atmosfeer ten aanzien van het Brits-IJslandse visserij geschil dusdanig verslechterd, dat het gevaar voor ernstige botsingen niet denkbeeldig is en dus een oplossing op diplomatiek niveau dringend gewenst moet worden geacht. Het is niet onmogelijk dat politieke drijfveren van IJslandse zijde een belang rijke factor in deze wrijving vormen, aan gezien de IJslandse regering enkele zeer linkse figuren bevat, van wie de minister voor de Visserij zelfs als communist te boek staat. IJsland is een belangrijk stra tegisch punt en als NAVO-basis van strin gent belang voor de noordelijke defensie vleugel. Dit behoeft echter niet te beteke nen, dat het eiland consequent zou moe ten toegeven aan de wensen van grote NAVO-partners en zich zonder protest zou moeten schikken in situaties, die het niet welgevallig zijn. In de NAVO-samenwerking zijn (im mers de nationale zelfstandigheid en de vrije wil overheersende factoren voor de goede gang van zaken bij die samen werking. Dat is bij de NAVO namelijk anders dan bij haar oostelijke pendant, het pact van Warschau. Wanneer die vrije wil en die zelfstandigheid in het gedrang komen en het betreffende land probeert zich daartegen te verweren, be hoeft het nog niet naar het vijandelijke kamp over te lopen. Wel doet zich dan natuurlijk gemakkelijk het verschijnsel voor, dat de linkse elementen in eigen land voet aan de grond krijgen en gehoor vinden. Het lijkt voor de NAVO in dergelijke gevallen zaak, de weg te zoeken die leidt tot uitschakeling van de grieven en het moet zeer zeker averechts werken wan neer de NAVO-partner voet bij stuk houdt om gelijk te krijgen. De kwestie van gelijk en ongelijk ligt in het visserij geschil zeer moeilijk. Wie heeft gelijk? Engeland, dat de vrijheid der zeeën verkondigt en de uitbreiding der territoriale zone niet wenst te erkennen, of IJsland, dat zijn visgronden niet wil zien uitgemergeld door vreemde kapers- op-de-kust? Er is geen houvast te vin den in de bestaande internationale over eenkomsten op dit gebied. Evenals vele andere facetten van internationaal samen treffen is de visserij voorwerp van wille keurige regelingen, die door de diverse landen te eigen voordele worden toege past. De lacunes in het internationale recht of liever, het ontbreken van er kend bovennationaal recht doen zich ook op ander terrein telkens weer voe len. Het eveneens ontbreken van een supernationaal gezag staat daarbij voor op en dat gemis manifesteert zich bij conflicten als deze „visserij-oorlog" wel zeer navrant. Straaljagers van het type Seahawk landen tijdens de luchtvaartshow op Farnhorough. Volledig was de groep niet, hetgeen was veroorzaakt door het neerstorten van een der Seahawks bij het stuntvliegen van de groep. De piloot kon zich met zijn schietstoel redden. GENèVE, (UPI) De Amerikaan dr. Libby heeft op de atoomconferentie te Ge nève verklaard, dat de Verenigde Staten zich het recht willen voorbehouden kern proeven te nemen, ook nadat eventueel overeenstemming zal zijn bereikt over een stopzetting van de proeven met kern wapens. „Wij moeten de helpende hand die het atoom ons biedt niet meer losla ten", zo verklaarde Libby, die verder zei dat zijn standpunt de officiële houding van de Amerikaanse regering vertegenwoor digt. Washington heeft zich bij het bepa len van haar standpunt laten leiden door de grote voordelen die thermo-nucleaire ontploffingen in de toekomst voor het mensdom kunnen hebben. Dr. Teller, een der uitvinders van de waterstofbom verklaarde: „Ik geloof niet in overeenkomsten om niets te doen. Ik ge loof dat de toekomst van de wereld af hangt van overeenkomsten om te doen", aldus Teller, die om deze reden sterk ge kant is tegen een verbod van kernproeven. Dr. Libby lid van de Amerikaanse commissie voor kernenergie verklaarde, dat door een ondergrondse thermo-nu cleaire explosie meer isotopen kunnen wor den vervaardigd dan door maandenlang van de bestaande methodes gebruik te maken. „Wij overwegen het gebruik van kernontploffingen voor veel andere (vre delievende) doeleinden. Een van de meest voor de hand liggende is misschien het ge bruik van kernexplosies voor het graven van kanalen en havens", aldus dr. Libby. In het algemeen, zo verklaarde hij, zullen deze ontploffingen van groter afmeting zijn dan die welke door kernwapens tot stand kunnen worden gebracht. Het voornemen van de Verenigde Sta ten om ook na een stopzetting van de proe ven met kernwapens door te gaan met proeven voor vreedzaam gebruik, zal een overeenkomst over'de stopzetting moge lijk bemoeilijken. Men gelooft de moei lijkheden echter te kunnen ondervangen door elke explosie voor vreedzaam ge bruik te voren aan te kondigen. Zodoende zou de vrees dat in het geheim kernwapens worden beproefd, worden ondervangen. (ANP) Kernreactors leveren in het algemeen geen gevaar op voor de gezond heid, noch van de mensen die er mee wer ken, noch van hen die in de omgeving er van wonen. Zelfs bij de weinige ongeluk ken, die tot nu toe met kernreactors zijn voorgekomen, is van benadeling van de ge zondheid van mensen niets gebleken. Dit wordt opgemerkt in rapporten, die op de conferentie zijn uitgebracht over de ge zondheids- en veiligheidsaspecten van kernreactors. (Reuter) De Russische gedelegeerde A. K. Krasin heeft onthuld dat er een lich te ontploffing is geweest in een Russische kernenergiecentrale. De ontploffing had enige radio-actieve besmetting veroor zaakt, maar geen ongewenste uitwer kingen buiten het brandstofkanaal waarin de ontploffing plaats had. (Krasin is een voormalig directeur van de centrale bij Moskou). De ontploffing was ontstaan doordat men te weinig water in het koel systeem had gelaten. De besmetting was binnen de zuil gebleven en niet in de at mosfeer doorgedrongen. Sedert de inge bruikstelling van de zuil in 1954 heeft men drie keer eerder moeilijkheden met de reactor gehad. (UPI) In het Noors-Nederlandse atoomcentrum van Kjeller hebben zich tot nu toe geen ongevallen voorgedaan die een gevolg waren van radio-activiteit. Dit heeft Gudbrand Jenssen, hoofd van de afdeling gezondheid van het atoomcentrum ver klaard. Verrassing (ANP) Voor het kernfusieonderzoek in Nederland is deze tweede conferentie in Genève van zeer grote betekenis. Er is in Nederland al een begin gemaakt met navorsingen inzake de beheerste fusie van waterstofkernen. Wat wij hier gehoord, ge lezen en gezien hebben, heeft ons zeer ver rast. Wij zullen met het kernfusieonder zoek nu een trap hoger kunnen beginnen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Dit verklaarde professor dr. H. Brinkman, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen en een van de Nederlandse gede- REYKJAVIK (UPI) In de wateren rondom IJsland tot 12 mijl buiten de kust zijn strubbelingen gaande tussen IJsland se vaartuigen en Britse fregatten en traw lers. Het meest betekenende incident viel dinsdagmorgen vroeg voor toen een groep van twee IJslandse officieren en zeven manschappen aan boord van de Britse trawler „Northern Foam" gingen, gebruik makend van een dikke mist en toen door militairen van het Britse fregat „East bourne" gedwongen werden het vissers vaartuig weer te verlaten. Later werden door de „Maria Julia" een vaartuig van de IJslandse kustwacht twee pogingen gedaan om de Britse trawler „Life Guard" te enteren. De Britse vis- Advertentie 5000 deskundige woorden en 85 prenten over'Knap het op met kleur' gratis - als u even schrijft aan Flexa, posthus 2, Leiden. de verf voor het schilderfeest met de 67 feestelijke kleuren die jaren feestelijk blijven legeerden op de conferentie. Professor Brinkman is voorzitter van de commissie die in Nederland het kernfusieonderzoek leidt. Een geheel nieuw wetenschappelijk ter rein werd voor het eerst uitvoerig inter nationaal besproken. Er zijn gegevens ge publiceerd over soortgelijke experimen ten als in Nederland worden voorbereid, maar waarvan we niet wisten, dat ze in het buitenland al zo ver gevorderd waren. Wat de Amerikanen vooral, maar ook de Russen, Britten en Fransen blijken te heb ben gepresteerd, is verbluffend. Het ka rakteriseert de betekenis die aan kernfu sie wordt gehecht, dat het onderzoek in de ze landen met zoveel energie en vinding rijkheid is aangepakt, aldus professor Brinkman. Nederland moet meedoen, zo zei profes sor Brinkman, het is dat verplicht, gege ven zijn industriële en economische posi tie in de wereld. Zelfwerkzaamheid is on ontkoombaar om in staat te zijn vorderin gen in andere landen op hun waarde te schatten. „Ik ben er van overtuigd, dat de traditie die Nederland op het gebied van de natuurkunde heeft, een garantie is, dat ons land waardevolle bijdragen zal kun nen leveren op het gebied van de kernfu sie, indien de vereiste financiële middelen tijdig ter beschikking komen". sers sloegen de aanval echter af met boothaken, stukken touw, brandslangen en stokken. Het Britse vaartuig kwam enigs zins gehavend uit de strijd te voorschijn. Het kreeg een lek en moest naar de haven Horsness om onderzocht te worden. Bij het derde incident van dinsdag wa ren de „Thor", het grootste schip van de IJslandse kustwacht, het Britse fregat „Hound" en de trawler „Lord Beatty" be trokken. De bemanning van de „Thor" ontdekte in de dikke mist opeens de omtrekken van een grote trawler. Toen men het vissers vaartuig was genaderd bleken de naam en 't registratienummer van de „Lord Beaty" onder een stuk leer verborgen te zijn. De „Lord Beatty" trachtte te ontkomen, maar tijdens de vlucht gleed het leer weg en onthulde de naam. Op dit moment kwam de „Hound" tus senbeide. Radio-seinen gingen over en weer tussen„Thor" en „Hound". „Thor": De trawler overtreedt de be palingen. „Hound": zij is in open zee. „Thor": verbergen van namen en re gistratie-nummer is een overtreding van de internationale wet. Terwijl beide schepen bezig waren, wist de „Lord Beatty" zich uit de voeten te ma ken en verdween in de mist. De „Northern Foam" Kapitein Jim Crockwell van de Northern Foam heeft het volgende verslag van het incident met zijn schip naar Huil geseind: „Terwijl ik bezig was met het sleepnet op een afstand van acht mijl oost-zuid-oost van Horness, kwamen officieren en man schappen van de twee IJslandse patrouil leboten Thor en Maria Julia bij mij aan boord. Twee officieren en twee man schappen bleven aan weerszijde van mij staan, terwijl ik het net inhaalde en namen vervolgens het gezag over het schip over. Ze gaven mij bevel de geheime orders te overhandigen en aan boord te komen van de Thor. Ik negeerde beide bevelen. Ver volgens hielden ze mij vast en gaven aan de machinekamer door de machines op volle kracht voorwaarts te laten gaan. Ik schreeuwde mijn mannen toe de eerste machinist te zeggen de machines af te zetten tot nader bevel van mij. Toen kwa men oficieren en manschappen van het fregat Eastbourne mij te hulp. Na ver loop van tijd verwijderden zij de IJslan- ders met geweld". Kort daarna telegrafeerde de Northern Foam zijn eigenaars in Huil: „Twee van onze schepen zijn bij ons. We werpen het sleepnet weer uit. Onze kanonneerboot ligt naast ons". De IJslandse radio gaf tezelfdertijd een volledig verslag van het gebeurde en ver zekerde de luisteraars dat de IJslanders die aan boord van de „Eastbourne" wa ren genomen, daar goed behandeld wor den en misschien diezelfde dag nog er gens aan land gezet zullen worden. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse zaken heeft dinsdag meegedeeld, dat Amerika zijn standpunt inzake het visserijgeschil bekend zal maken, als deze kwestie in de NAVO-raad te Parijs komt. De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Gudmundsson heeft dinsdagmid dag de Russische ambassadeur Ermosjin ontvangen. Volgens zegslieden van het mi nisterie was dit slechts een beleefdheids bezoek, dat Ermosjin aflegde bij zijn te rugkeer van vakantie en had het niets uit staande met het visserijgeschil. Verder kwam ook de Deense ambassadeur Knuth op bezoek. (Reuter) Dinsdagavond verzamelden zich meer dan duizend IJslanders voor de Britse ambassade te Reykjavik. Enige (Van een onzer redacteuren) Van de vierendertigduizend vierkante meter vloeroppervlakte waarop de Neder landse handel en nijverheid gedurende de dinsdag geopende Utrechtse najaarsbeurs hun koopwaar tonen zijn er twaalfhonderd gereserveerd voor het Instituut voor In dustriële Vormgeving. Deze door de Haag ss tentoonstellingsarchitect handig inge richte expositie bevindt zich in de Prins Bernhardhal, waar de felle concurrentie tussen een menigte merken uit de kan- toormachinebranche nauwelijks wordt ge maskeerd achter een automatische jaar beurs glimlach. De stand van de Industriële Vormgeving dient niet in de eerste plaats een commer cieel ,maar een idieel doel. Het ongeveer acht jaar geleden op initiatief der werk geversorganisaties opgerichte en door de regering gesubsidieerde Instituut behar tigt overigens niet uitsluitend de esthe tische zijde der produkte; het richt zich op de verhoging van het totale kwaliteits niveau, waarvan het aantrekkelijke uiter lijk een even belangrijk onderdeel is als de praktische bruikbaarheid en de prijs. Daartoe verstrekt het adviezen aan zijn leden, bemiddelt tussen hen en ont werpers en streeft het modellenbescher- ming na. Vooral aan de kleinere bedrij ven, waar een afzonderlijke ontwerpaf deling niet loont, kan het Instituut een waardevolle steun bieden. Men richt zich niet alleen tot de fabri kanten, maar ook tot de handel en tot de consumenten om een zekere smaakver- betering te bereiken. Ten dienste van de laatste groep hoopt men in de toekomst tot de inrichting van een permanente ex positie op een of meer centrale punten te komen in de trant van het Design Cen tre in Londen, de Villa Hügel in Essen of het, overigens veel meer op het ambachte lijke afgestemde, „Den Permanente" in Kopenhagen. Met de stand op de Jaarbeurs, waar zestig van de tweehonderd leden van het Instituut ongeveer achthonderd produk- ten, uiteenlopende van gasmeters tot glas werk, laten zien, wordt uiteraard in hoofd zaak de handel bereikt. Dat is niet on belangrijk, want de handel is tot nu toe voor het streven van het Instituut de zwakste schakel gebleken omdat hij de smaak van het publiek liever volgt dan leidt. Op deze expositie kan men in zijn eenvoud bijzonder fraai aardewerk zien dat de fabrikant enige jaren geleden zelfs aan de straatstenen niet kwijt raakte tot dat enige in moderne woninginrichting ge specialiseerde zaken zich erover ontferm den. Daar werd het een duidelijk verkoop succes en nu wordt er ook door de huis-, tuin- en keukenzaken met aandrang om gevraagd. Nu biedt zelfs het lidmaatschap van het Instituut voor Industriële Vormgeving be paald geen waarborg voor een, wat het uiterlijk betreft, volmaakt produkt. leder een kan lid worden, men is wars van het voeren en verstrekken van een keurmerk of andere dwangmiddelen en ook de op deze tentoonstelling aanwezige exposanten zijn geheel vrij gelaten in de keuze hunner inzendingen. Het opmerkelijke daarbij is, dat de produkten waarbij het functionele element voorop staat, zoals kantoormeube len en elektrische paparaten, esthetisch het best geslaagd zijn. Mode Bij het aanschouwen van de meubelen ervaart men echter hoe op dit gebied het kwasi-moderne ontwerpen tot een zekere mode is geworden, welke veelal voor de leek moeilijk als zodanig te herkennen zal zijn. Opvallend is daarbij een verholen te ruggrijpen op vroegere stijlen als wil men het traditionele interieur in wat lichtere gedaante laten herleven. Nog steeds blijkt de gedachte onuitroeibaar dat het meubi lair min of meer de welstand van de bezitter dient te weerspiegelen en dat dit beter door overdaad dan door beperking kan geschieden. Het door Rudolf Wolf ont worpen bankstel, waarin niet minder dan vier materialen zijn verwerkt metaal, hout, plastic en bekledingsstof vormt daarvan een schoolvoorbeeld. Gelukkig kan men op deze expositie ook het tegen deel van dit soort dwalingen waarnemen. De huiskamerstoel welke Friso Kramer ontwikkelde uit een schoolmeubel illu streert voortreffelijk het beginsel van de overtuigde industriële ontwerper, namelijk het gebruik maken van zoveel mogelijk standaardelementen om daardoor tevens tot een zo laag mogelijke prijs te komen. Helaas laten velen zich van dit zuivere principe afleiden door de verlokkingen van een boudoir- en damesschoentjesstijl.Voor- al bij de ontwerpers van kunst- en sier voorwerpen als klokken en dergelijke blijkt de inventie in dat opzicht ongebreideld. Het nieuwste op dit terrein was een op drie pootjes wankelend klokje, waarvan de wijzerplaat in alle richtingen gedraaid kan worden. Blijkbaar om de naam „Bub ble" te rechtvaardigen wordt deze wijzer plaat afgedekt door een halve glazen bol. Tegenover de uitwassen van de „valse profeten van een kwasimodern stijlbegrip" (het citaat is van een buitenlands ontwer- Drie inzendingen op de afdeling Indus triële vormgeving op de Utrechtse najaarbeurs. In de beide stoelen komt de lijnrechte tegenstelling in de uit gangspunten der ontwerpers tot uit drukking. Friso Kramer ontwikkelde een eenvoudige, maar aan zijn doel beantwoordende huiskamerstoel uit een schoolmeubel, waardoor tevens een lage prijs kon worden bereikt (links); Rudolf Wolf was blijkbaar gebiologeerd door de combinatiemogelijkheid van uiteenlopende materialen. De poten van de stoel rechts zijn metaal, het zitvlak is van hout, de metalen rug heeft een plasticbespanning, waartussen textiel kan worden aangebracht. Het resultaat heeft ons niet overtuigd. Tussen beide stoelen een voorbeeld van evenwichtig geprofileerd en gaaf gebakken porse lein, dat aanvankelijk door de detail handel onaanvaardbaar werd genoemd. per) staan echter ook de uitzonderlijk mooie produkten, met name bij de verlich ting, bij de serviezen en bij het glaswerk. De directie van het Instituut is zelf van de lange weg welke het Instituut nog heeft af te leggen, evenzeer overtuigd als van de uiteenlopende kwaliteit der inzendingen, maar gelooft dat er van onvoldoendes niet kan worden gesproken. We hebben zelf ge aarzeld over dit rapport totdat we de afdeling kleine meubelen in de Merwede- hal hadden gezien. Want daar kwamen we onvoldoendes tekort. Op de Geen nieuws De wereld is mooi genoeg om er iets aardigs van te maken. In een automobieltje heb ik deze zon dagse zondag mij een beetje laten rond toeren. Naar bloeiende tuinen gekeken en het vee langs de Linge zien staan. In een kleine stad aan de Lek koffie gedronken en in de stilte op de hoge dijk langs de Waal in het hoge gras een boterham ge geten. Door stille straten gelopenHet be toverde licht door de Goudse glazen zien vallen in de hoge, koele stilte van de Sint Janskerk. De kastealtjes van Well en Am- merzoden na jaren teruggezien, in een half uur door heel Heusden gewandeld en in het grijzende licht van de vallende avond Willemstad ontdekt. Met de Landpoort en de Waterpoort en het jachthuis van Prins Maurits, het bijna vier eeuwen oude stad huis, een molen op de wallen en het haven tje aan het eind van een lege straat met lindebomen. Ge staat daar aan het Hol lands Diep en er is daar diepe vrede. Zo maar een zondags tochtje door een stuk eigen land. Een tochtje waarvan ge geen vlaggetjes en koffer-etiketten en hoera- plaatjes op de bumper mee naar huis neemt, maar wel een rustig hart. Gouda is geen Madrid en Heusden geen Rome, Vianen geen Florence en Willem,- stad lijkt niet op Ravenna. Het water van de Waal en de Linge en de Lek en het Hol lands Diep is niet zo blauw als de Middel landse Zee en het is anders dan in Bou- louris of San Tropez wanneer ge onder de linden van de Voorstraat achter een koel glas zit te kijken naar een hoge grijze kerk. Maar toch vond ik de bloeiende tuintjes voor de kleine huizen, de koeien en de paarden in het groene gras langs de rivie ren, de stille stadsstraatjes, de poorten, de kerken en de geur van weide en water goed. De wereld is mooi genoeg om gelukkig met haar te zijn en om iets aardigs van het leven te maken. In de brede hoofdstraat van Vianen, in het land van Buurmalsen en Tricht en op het plein bij de kerk van Buren was het zo rustig, dat Cyprus en Nasser en Kara- manlis en Jordanië werden weggewaaid op de zachte zomerwind. Heusden droomt aan de Maas en Willemstad aan het Hollands Diep. De rivieren zijn breed. De linden geuren. Maar dat is allemaal geen nieuws. En de radio's van de wereld zouden er niet aan denken om uit te zenden dat de kasteeltjes van JVeU en Ammerzoden zo mooi zijn en dat de kerk van Wijk bij Duurstede er nog altijd staat. Elias Advertentie neem Hemotabs de nieuwe behande* ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smaakloos tabletje plus een grlas water is alles wat U nodig hebt om pijn en- ongerief-te. verlichten. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen nit, doen Hemotabs de zwellingen slinken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pijn. *n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. ruiten werden door stenen verbrijzeld. De politie verrichtte enkele arrestaties. De IJslands-Engelse vereniging heeft het plan voor het houden van een tentoonstelling van Engelse schilderijen opgegeven, om dat de tijd inopportuun geacht wordt. De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Gudmundur Gudmundsson, heeft dinsdagmiddag de door hem op het mini sterie van Buitenlandse Zaken ontboden Britse ambassadeur een tweede protest nota overhandigd. Hierin wordt in krach tige bewoordingen geprotesteerd tegen het feit, dat Britse marinemannen een IJs landse entergroep hebben verwijderd van de Britse trawler „Northern Foam". REYKJAVIK (UPI) Uit kringen van de IJslandse regering werd hedenmorgen vernomen, dat IJsland bereid is om het visserijgeschil met Engeland opnieuw, en dan weer via de NAVO, te gaan bespre ken, zodra Engeland de legaliteit van de nieuwe territoriale grens heeft erkend. De Engelse vissers, die met een veer tigtal trawlers onder bescherming van vier Engelse oorlogsschèpen op drie plaat sen onder de kust vissen, zijn niet hele maal gelukkig met de maatregelen, wel ke hun opgelegd zijn door de admiraliteit in Londen. Men heeft radiotelefoniege- sprekken opgevangen waarin verschillen de trawlerschippers hun begeleiders toe stemming vroegen voor het opzoeken van beter viswater. Hun vangsten zijn tot nu toe slecht geweest en zij zeiden betere vis gronden te weten. Maar de marine heeft geen toestemming gegeven voor het ver laten van de „konvooien" Het woord veertig vertoont twee eigenaardigheden. In de eerste plaats is het merkwaardig dat men veertig zegt en niet viertig, zoals men ook veer tien zegt en niet viertien. In het Middel nederlands kwamen beide vormen voor maar het onderzoek wordt bemoeilijkt door de middeleeuwse gewoonte getal len door cijfers weer te geven en dus te schrijven: XIV ruiters en niet of zel den: veertien (viertien) ruiters. In de 15e eeuw zijn veertig en veertien al gebruikelijk geworden, in de 16e zijn viertig en viertien vrijwel verdwenen. Men verklaart de ee-vorm door invloed van de volgende medeklinkers. De tweede eigenaardigheid is dat wij veertig uitspreken als feertig, maar veertien als veertien. Ook zeggen wij sestig en seventig, maar zestien en ze ventien. Vroeger schreef en sprak men: tsestich en tseventich en de verscher ping van de z tot S is bewaard. Op voorbeeld daarvan is de y van veertig \^tot f verscherpt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3