Mode NU OOK IN IJMUIDEN Amerika's meest gekochte merkhenzine r Mobil G. Oldenburg Televisie V* A DICTUS 3 Auto- en motorbedrijf Weg voor ruimtevaart moet eerst stralingsvrij worden M.B.A. B. Beckers ZwI/y IETS? DE BEURS Amsterdamse Beurs Kapper Boon f 5.- p. w. van gisteren y Mobil 4 Theorie van prof. dr. F. Singer: Wegbereider: een sterk absorberende bol Minister Witte ontstemd over Monster Laat nu uw LEDEREN KLEDING nazien. Vrachtscheepje strandde na aanvaring l'ZZZ SPECIAL Wam Met Mobilgas meer kilometers uit minder benzine Adverteert in dit blad Tank nog vandaag en U zult het bemerken: „Met de nieuwe benzine van Mobil rijdt U stukken zuiniger Groeneweg 69 - IJMUIDEN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In een zomerse stemming bekeken we maandag de nieuwe najaarscollectie van Irma Spruit, die ze ten hare huize toonde. De winter, die 's middags door de stralen de zon nog zo veraf had geleken werd op de meest aantrekkelijke wijze aan ons voorgesteld. Vóór de pauze waren het de confectie- modellen uit binnen- en buitenland die on ze aandacht vroegen, terwijl na de pauze ontwerpen door Irma Spruit zelf gecre ëerd de revue passeerden. Wat betreft het eerste gedeelte viel ons een uitwerking van speciaal twee lijnen op: de ligne trapéze, die vooral in pakjes een dankbare uitwerking vond, door de smalle schouders, een even afstaand jasje en een naar onder wijd vallende rok en als tweede de verhoogde taille-lijn, die zich de gehele collectie door deed gelden. Het vierkante silhouet bij de mantels wordt geprononceerd door ruimte, die vanaf de schouders naar onder valt, en als materiaal wordt over het algemeen ge bruik gemaakt van ruige stoffen, die ech ter licht in gewicht zijn. Een bijzonder chique mantel blijft steeds de gebreide jas, die in allerlei mooie tinten zeer be- gerenswaard is. Wat de tinten overigens betreft, dat is wel een zeer sterke zijde van Irma Spruit. Kleuren, die menig ander niet gauw in zijn collectie zal opnemen, werden door haar met groot gemak eri gedurfdheid ge- introduceerd. Ook in haar eigen ontwerpen werd deze voorliefde voor mooi genuanceerde kleu ren nog eens extra benadrukt. En dit is juist in de hedendaagse mode een zeer be langrijke factor. Het mode-beeld voor h-t komende seizoen schrijft immers empire japonnen voor, die zeer eenvoudig van lijn zijn en alleen een verhoogde taille- lijn verlangen. De verdere uitwerking moet gevonden worden in het materiaal en de tint.En in de manier waarop die verhoogde taillelij n geaccentueerd moet worden. Met grote fantasie bracht de ont werpster steeds een nieuwe variatie aan; nu eens was het een strikje, een strakke ceintuur of loshangende band, dan weer een antieke zilveren gesp, die de ruiqite boven de taille bijeen ving. Het was voor al de uitwerking van dit thema, dat haar eigen ontwerpen kenmerkte. En de ori ginele manier, waarop dit uitgevoerd was, getuigde van aanleg en veel gevoel voor smaak. Nu het eigenlijk pas goed zomer gaat worden is men in de modewereld al druk doende om een wintergarderobe voor ons samen te stellen, die aan de eisen van ons klimaat zal voldoen. Gisteren zagen we in Haarlem de nieuwe najaars- en winter collectie van Heinemann en Oswald, ge toond door modemagazijn Coster, en we konden met plezier constateren, dat de kleding voor het komende seizoen veel goede zijden heeft. De nieuwe mode-tendenzen, die gede monstreerd werden, getuigden van gevoel voor evenwicht en een goed accent op de juiste plaats. De tailleurs hebben geen in- gepende taille, wat vooral voor haar die geen wespentaille heeft erg prettig is. De jasjes vallen kort en glooiend langs het middel en staan even coquet af. Een klein detail zoals een strikje of knoop boven een verder blinde sluiting zorgt voor de nodige onderbreking en geeft vaak een verrassend effect. Vooral wanneer onder het jasje een japon gedragen wordt, die een kleine voortzetting geeft van dit the ma. De materialen waren van een zachte soepele kwaliteit, en ook hier voerden de tweed, jersey en de combinatie van bei de. jersey tweed de boventoon. In prach tige tinten en soms met een effen biesje, meestal zwart, afgezet beloven ze het mo de-beeld van de komende winter te verrij ken. Ook voor mantels is tweed een bijzon der geliefd materiaal omdat het zich leent voor sportieve en geklede doelein den. Speciaal voor de jongeren was een rode hooggesloten gemêleerde mantel die met rode knopen was gegarneerd en met rood band afgebiesd. En wie zou in een tweed mantel met grote wasbeerkraag de felle winterkou niet graag willen trotseren. Trouwens de mantels zijn bijna alle zeer comfortabel, door de brede schouder lijn en de naar onder aflopende lijn, die op de rug door speelse vondsten wordt on derbroken: zoals plooien die vaak met een strikje of lage ceintuur worden bij eengenomen. De japonnen zijn eenvoudig en jeugdig van lijn en vonden ook hier weer hun kracht in een goed geplaatst de tail of de juiste keuze van materiaal. De blousonjapon met een ruim vallende rug of een overblousend lijfje, dat door een ceintuur op of onder de taille bijeen was geregen, kwam het meeste tot haar recht wanneer ze in uni tinten was uitgevoerd. De overtuiging, dat de komende winter mode jeugdig en voor ieder flatteus zal sijn werd door deze show nog eens versterkt. Katy NEW YORK (UPI) De Amerikaanse professor dr. Fred Singer, een der promi nenten van het de vorige week te Amster dam gehouden ruimtevaartcongres, heeft in wetenschappelijke kringen veel belang stelling gewekt met zijn theorie over de stralingsgordel, die de aarde omgeeft, en met zijn' denkbeeld een „ruimtebezem" te construeren, die in deze gordel een baan zou kunnen schoonvegen voor de ruimte vaarders. Prof. Singer heeft zijn theorie nog eens in het kort voor United Press uit eengezet. Hij stelt zich zo'n ruimte-be zem voor als een grote metalen bol met een huid van ongeveer 2V2 cm. dikte, die de krachtige protonen (die soms een ener gie hebben van 400 miljoen volt) kan ab sorberen. Alle geleerden, die over zijn theorie met hem hebben gesproken op het negende internationale astronautiscne congres in Amsterdam, gaven toe dat zijn theorie althans een van de mogelijke uit leggingen opleverde van de aanwezig heid van zwaargeladen deeltjes, die door de „Explorers" en de „Spoetniks" zijn waargenomen. Ruimtebezem „Volgens mijn theorie —maar ik wil nogmaals uitdrukkelijk verklaren dat zij, als alle theorieën, wacht op gehele of ge deeltelijke bevestiging of verwerping is de stralingsgordel zó sterk dat een mens die er binnendringt binnen drie uur bloot zou staan aan evenveel straling als an ders in een heel mensenleven. Er zou denk ik 10.000 pond lood nodig zijn om een ruimteschip voldoende te be- De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ir. H. B. J. Witte, heeft in een brief aan de Eerste Kamer te kennen gegeven, geen bewondering te hebben voor het beleid van het gemeentebestuur van Monster met betrekking tot een kwestie, die jarenlang gesleept heeft over de bouw van een schuur door een tuinder. Deze tuinder, de heer L. D. te Monster, had in 1955 het gemeentebestuur verzocht, een oude vervallen schuur door een nieuwe te mogen vervangen. Deze vergunning werd geweigerd omdat het bouwplan in strijd zou zijn met de bouwverordening en uit welstandsoogpunt onaanvaardbaar zou zijn. Toen koos de tuinder, die een schuur drin gend nodig had, een andere oplossing: hij liet de achterwand van de oude schuur staan en bouwde er een nieuwe aan. Een ambtenaar van openbare werken zou hem verzekerd hebben dat in zulk geval geen sprake was van nieuwbouw, doch van reparatie. Tegen de tuinder werd daarna wegens vermoedelijke overtreding van de bouwverordening van Monster proces-ver baal opgemaakt. Tevens gelastten B. en W. hem op 7 mei 1956, het gebouwde af te breken. Toch een vergunning In dezelfde maand diende de tuinder op nieuw een verzoek om bouwvergunning in. B. en W. weigerden deze vergunnning aan gezien het hier volgens hen om hetzelfde plan ging als waarvoor eerder vergunning was geweigerd en het bevel tot afbraak bleek gehandhaafd. De heer D. kreeg nog tweemaal uitstel. Hij dagvaardde de gemeente Monster ten slotte in kort geding voor de Haagse recht bank, dat hij echter verloor omdat hij niet aannemelijk had kunnen maken, dat de achterwand van de oude schuur inderdaad was blijven staan. Begin januari 1957 diende de tuinder voor de derde maal een verzoek om bouw vergunning in. Een beslissing van B. en W. van Monster werd hierop niet genomen. Het college meende dat op het verzoek reeds rechtsgeldig was beschikt, omdat het bouwplan hetzelfde was als de vorige keer. Tenslotte is de schuur op 27 april 1957 van gemeentewege, doch op kosten van de tuin der, afgebroken. Op 5 juli van dat jaar beschikten B. en W. op een vierde verzoek gunstig en korte tijd later is een nieuwe schuur opgericht. Departementsambtenaar weggestuurd De minister schrijft aan de Eerste Kamer dat het gemeentebestuur van Monster op het standpunt stond, dat het hier een zuiver gemeentelijke aangelegenheid betrof en daarom weigerde een onderhoud toe te staan aan ambtenaren van zijn departe ment, die met het onderzoek waren belast. De gang van zaken zoals minister Witte die aan de Eerste Kamer beschrijft, is, zegt hij, derhalve uitsluitend ontleend aan mede delingen van de tuinder D., die zich te langen leste met een adres tot de beide Kamers en tot de Koningin had gewend, en aan schriftelijke stukken die het gemeente bestuur, nadat daarop herhaaldelijk was aangedrongen, tenslotte heeft overgelegd. De minister heeft het gemeentebestuur over een en ander zijn ontstemming ken baar gemaakt. CURSUS VOOR BEDRIJFSADMINISTRATIE Opleiding voor Dinsdag 9 september vangen aan: I Repetitiecursus voor examen december 1958 II Nieuwe opleiding voor examen juni 1959 Aanvraag prospectus en inschrijving cursus HAARLEM P. van Waveren Hogervorst, Schotersinge! 63. tel. 15880 W. Hartgring, Planetenlaan 92 1. tel 53553 IJMUIDEN A. den Heijer, Waalstraat 62. tel. 6155 LESGEBOUW: Nassaupiein 8, Haarlem (3 minuten vanaf station) Wegens vakantie van 8 tot 15 sept. GESLOTEN 1 P- Coenstraat 22 Vakkundige reparatie - Verven enz. Ook uw adres voor SCHOENREPARATIE. Wi.i verwerken ook NYLON-HAKJES. Lagersstraat 14 IJmuiden Tel. 5753 Nu is de ttfd vanaf zonder vooruitbetaling, O-a.: PHILIPS, ERRES, GRUNDIG, enz bij: Teleservice Den Haag Schrijf voor inlichtingen Postbus 578, Den Haag. schermen. Zelfs zulk een zwaar schild, dat niet altijd te verwezenlijken is, zou nog geen volledige bescherming bieden. Daar om heb ik gezocht naar andere mogelij ke maatregelen. Een daarvan is de ruim tebezem. Het moet een grote bol. worden, omdat er een zo groot mogelijk oppervlak nodig is om de protonen te absorberen. Ik denk aan een straal van ongeveer 4,5 me ter. De bol, cirkelend op een hoogte van 625 mijl boven de evenaar, zou geloof ik de straling tot dragelijke proporties te rugbrengen in ongeveer één jaar. Als mijn theorie juist is zouden twaalf bezems het zelfde werk in een maand kunnen doen", aldus prof. Singer. Gevangen protonen De oorsprong van de stralingsgordel verklaart professor Singer op de volgende manier: „De kosmische stralen spatten in verscheidene deeltjes uiteen als zij in aan raking komen met de atmosfeer. Som mige deeltjes, de neutronen, stijgen op en bereiken door het magnetische veld van de aarde heen de ruimte. Zij kunnen dat doen, omdat zij geen elektrische lading hebben. Maar andere neutronen verande ren in hun opwaartse beweging in proto nen. En protonen hebben wél een elektri sche lading. Zij worden daardoor onmid dellijk gevangen in het magnetische veld. Men stelle zich een vogelkooi voor, waar vliegen doorheen zwermen. Zij kunnen gemakkelijk tussen de tra lies door. Maar plotseling verandert één van die vliegen midden in de kooi in een vogel. Hij blijft opgesloten. Zoiets gebeurt met een neutron, dat tot proton wordt," aldus prof. Singer. Hij schat dat in iedere kubieke centimeter van de ruimte iedere 30 miljoen jaar een proton wordt gevormd. Doch tijd en ruimte zijn overvloedig en dit proces heeft om onze planeet een gor del van sterke straling gevormd, die be gint op een 250 mijl boven het aardopper vlak. Singers theorie is dat de straling voortdurend in intensiteit toeneemt naar mate men hoger komt, tot op ongeveer 6000 mijl het maximum is bereikt. Dan neemt de intensiteit weer af om op onge veer 40.000 mijl te verdwijnen. Dinsdagmorgen omstreeks drie uur is het Nederlandse vrachtschip „Piet Schip per", met als thuishaven Rotterdam, aan de grond gelopen op het strand van Roversijdemiddelkerke in België. Men dacht aanvankelijk dat het schip gestrand was tengevolge van de dikke mist die over de Noordzee hing. Achteraf bleek dat het schip enkele uren tevoren een aanvaring had gehad met de petroleumtanker „Wieldrecht". De „Piet Schipper", die averij opliep en water maakte, zette niettemin zijn weg voort naar Antwerpen. Ter hoogte van Middelkerke werd de toestand echter kri tiek en zag de schipper zich genoodzaakt zijn schip op het strand te zetten. De „Piet Schipper" meet 120 ton en was met een lading van 50 ton zinkoxyde op weg naar Antwerpen. Bij de aanvaring hadden de schipper en zijn knecht letsel opgelopen. Het scheepje is bij hoog water op eigen kracht vlot- gekomen. Het grote herstel van de vorige dag werd gisteren niet alleen op het Damrak voortgezet, doch gezien de koerswinsten moet beslist van een vaste tendentie ge sproken worden. Nu de storm wat de poli tiek in het verre oosten betreft enigszins is gaan liggen, putten de beurs en het pu bliek hieruit moed en gingen tot aanko pen over. Hierdoor werden de gunstige eerste halfjaarcijfers van het Philips- en het Unileverconcern met hogere koersen gehonoreerd. Bij de opening van de markt was er een behoorlijke activiteit in de Philips- en Unileverhoek. De koers van de gloeilampenaandelen op 321V2 stelde zich ruim 2 punten boven die van de vorige slotprijs. Aanhoudende vr^ag deed de koers oplopen tot 322'/2 op welk peil Lon den, door het afgeven van stukken, een verdere koersstijging tegenhield. Voor de Unilevers bestond goede middenkoers- vraag. Hier was de opening op 391 circa 4 punten boven die van maandag. En ook hier was de aanhoudende vraag zowel van publiek als van de beroepshandel oor zaak, dat de koers steeg tot 393% tegen over een slotkoers van maandag van 386%. K.L.M. werd goed prijshoudend ver nomen. AKU lag eveneens goed in de markt en passeerde ruimschoots de twee maal pari-koers. Op 204 bedroeg de koers winst circa 4 punten. Het kunstzijdecon cern richt met de staatsmijnen een ge meenschappelijk verkoopkantoor op voor de plastic-industrie. Hoewel de belangstelling voor aandelen Koninklijke Olie weer zeer gering was en het fonds nog iets onder pariteit New York bleef, lagen de aandelen ƒ166,20 bij na een gulden hoger in de markt dan maandag. In de scheepvaarten was het rustig. De tendentie vertoonde ook hier een opwaart se richting en het merendeel van de aan delen in deze sector boekte een winst van circa 1 punt. In de cultuursector viel de aanhoudende vaste stemming voor certi ficaten Deli op. Na een opening op 121.20 steeg de koers tot 122 waardoor een koerswinst tegenover maandag van circa 1.30 kon worden geboekt. Amsterdam Rubbers, H.V.A. en Senembah verander den niet veel in koers. Staatsfondsen wa ren eerder iets beter. Metaalbuizenfabriek Excelsior werd een punt hoger op 6IV2 vernomen. Pre mielening Rotterdam circa %pct. lager ingevolge de trekking van maandag. Pro longatie 3L2 pet. (ANP). NEW YORK Bij een stijgende tendens kwamen de industriële fondsen gisteren tot noterin gen die slechts zeer weinig beneden hun hoogste koersen van dit jaar bleven. Er werden netto-winsten geboekt tot drie dollars met de beste resultaten voor die fondsen de niet tot de gebruikelijke grote winstmakers gerekend worden, en met na me door Seagrave Corporation, Phila delphia-Reading en Artioom, in welk laat ste fonds zich de levendigste handel ont wikkelde. Tegen sluitingstijd zakte Art- loom echter weer tot onder haar hoogste dagnotering, nadat vernomen was dat de Securities and Exchange Commission een onderzoek instelt naar de huidige grote activiteit in dit aandeel. Seagrave kon drie dollar oplopen toen bekend werd, dat de maatschappij onder handelt over de verkoop van haar be langen in de brandblusmiddelenfabricage teneinde andere firma's met betere groei mogelijkheden over te nemen. Phila delphia-Reading konden zelfs vier dol lar winst boeken. Een groot aantal fond sen kon zich een tot twee dollar verbete ren, onder anderen American Telephone op het bericht, dat de maatschappij dit jaar geen beroep op de kapitaalmarkt over weegt. Voor Studebaker-Packard en American Motors ontstond pas enige be langstelling in de laatste minuten van de beursmiddag. Het industriegemiddelde steeg van 508.63 tot 511.77, dat voor de spoorwegen van 132.52 tot 133.23 en het gemiddelde voor openbare nutsbedrijven van 77.97 tot 78.26. Van de 1167 verhandelde fondsen eindigden er 606 hoger en 325 lager. De omzet beliep 2,93 miljoen aandelen. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%°/<i Nederl. 47 921/i« 3% Nedl. 1962/64 94% A.K.U 204 205-206 Calvé Delft 313 Van Gelder Zonen 188 K. N. Hoogovens. 334 Nederl. Ford 185% N. Kabelfabriek. 277% gew.PhilipsGloeil. 322% 323—324 Pref.PhilipsGloeil. 167 Unilever 392% 393—394 Wilton Fyenoord. 190V2 Dordtscbe Petrol. 684 Kon. Petroleum 166,40 166,50-167 170 A'dam Rubber. 67% K.L.M 100,80 Holl. Amer. Lijn. 139% K.N.S.M 144 N. Scheepv. Urie 131 v. Nievelt Goudr. 126% Phs. v Ommeren 233% H.V.A 105% Delimaatschappij 122,30 123-124 Amsterd. Bank. 226% Nat. Handelsoink 88 Yed. Handel Mij 173 Rotterd Bank.... 200 Twentsche Bank. 171% \naconda Copper 50% Bethlehem Steel 46% U.S. Steel 74% Genera! Motors. 43Vi6 83% 25% - ligg .V ■i H s. w W' Wobi Igaj StORAG man Nu is het ogenblik daar, dat ook U Mobilgas kunt tanken. Nu verkeert U in dezelfde positie als de millioenen Amerikaanse automobilisten, die al ja renlang op Mobilgas rijden. Ondanks de grote verscheidenheid prefereren zij Mobilgas boven elk ander benzinemerk. Mobilgas is Amerika's meest gekochte merkbenzine. Een sprekend bewijs van haar uitzonderlijke kwaliteiten. De naam Mobil is geen onbekende voor U. Reeds meer dan vijftig jaar ervaren vele Nederlandse automobilisten de kwaliteiten van Mobiloil -'swerelds meest gekochte motorolie. Mobilgas is een Mobil-product. Dit is voor U een garantie, dat U met Mobilgas een ben zine tankt waarop het praedicaat kwa liteitsproduct in zijn volle betekenis van toepassing is. De nieuwe benzine is verkrijgbaar in twee soorten. Mobilgas Special (met hóóg octaangetal) en Mobilgas. Beide soorten bevatten MC4, een nieuwe Amerikaanse vinding. MCi voorkomt voortijdige ontsteking, kortsluiting van de bougies, ijsvorming in de carbura teur en gumvorming in het brandstof systeem. De beide benzinesoorten wor den vervaardigd in moderne Mobil-raf- finaderijen, waar men sedert enkele ja ren het Mobil-former systeem toepast. Bij dit systeem worden platina en cobalt- molybdeen als katalysatoren gebruikt. Mebl! Oil Nederland N.V. Rotterdam Yc

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4