BEURSBABBELS C.P.N.-fractieleden in Velsen terug in commissies van bijstand Havenberichten Liquidatie van Nederlandse belangen wordt voortgezet THALIA Djakarta weigert wederinreisvisa WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 5 VELSENSE RAAD BIJEEN V. V.D. onthoudt stemmen aan wethouder C. Maas Bonn bezorgd over onrust in Oost-Duitsland Matiging verzocht van Oost-Berlijn en Moskou Weer grote vangsten sardien onder kust Zes span, elk met 30 ton, losten vangst in IJmuiden Hoe de duiven vlogen Griekse reder wenst een radiotelexverbinding met IJmuiden-Radio Nieuw station Uitwisseling tussen operetteverenigingen Vides" gaat naar Den Helder Basisopleiding voor amateur-regisseurs Eerste vergadering van nieuwe gemeenteraad H. de Boer A. de Jong C. PJ. Maas R. Verbeek DE COMMUNISTISCHE raadsleden uit de Velsense raad hebben sinds gisteravond weer zitting in de verschillende commissies van bijstand. Na de opstand in Hongarije waren zij door een besluit van de Velsense raad hieruit geweerd. Alvorens de nieuwe raad gedurende ruim twee uur bezig was met de verkiezing van de leden van al deze commissies, zijn ook in Velsen eerst de wethouders gekozen. De heer H. de Boer (P.v.d.A.) behaalde 32 van de 33 stemmen, een stem werd blanco uitgebracht; op de heer R. Verbeek (P.v.d.A.) werden alle 33 stemmen uitgebracht en op de heer A. de Jong (Prot. Chr.) 32 stemmen en 1 blanco. De heer C. P. J. Maas (K.V.P.) behaalde daarentegen slechts 26 stemmen uit de 33 leden tellende gemeenteraad. Vijf stemmen waren namelijk door de gehele V.V.D.-raadsfractie uitgebracht op de heer J. van Leeuwen (K.V.P.), terwijl twee stemmen blanco waren ingeleverd. De burgemeester van Velsen heeft de vier wethouders gelukgewenst met hun herverkiezing en voorts alle raadsleden en in het bijzonder de twaalf nieuwe leden gefeliciteerd met hun installatie, die tot stand kwam na het afleggen van de zuive ringseed en de ambtseed. De raad hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel van het college om de samen werking met de andere IJmondgemeenten voort te zetten in het IJmond-adviescol- lege. De heer J. van Os van de Abeelen merkte daarbij op, dat het moeilijk te voorspellen is hoe de toekomst van de IJmond op bestuurlijk terrein zal zijn. Ook is niet te zeggen of het IJmond- adviescollege in die toekomst een rol, een kleine rol of geen rol zal spelen. De P.v.d.A.-fractie stelt zich echter op het standpunt, dat het adviescollege de enige mogelijkheid openlaat om met elkaar te overleggen. Vandaar, dat de fractie van de P.v.d.A. gaarne haar medewerking aan het voorstel gaf. C.P.N. terug Het terugkeren van de communisten in de verschillende commissies van bijstand bleek al dadelijk uit een opmerking van de heer J. van Os van de Abeelen (P.v.d.A.) toen hij de verkiezing van de commissie van bijstand voor gas en water ter sprake bracht. Voorgesteld werd om zes leden te kiezen, waarbij een communist en een lid uit de K.V.P.-fractie. Daar de K.V.P. ech ter aanspraak maakte op twee plaatsen in deze commissie, stelde de heer Van Os voor om bij verkiezing van een communist in deze commissie, het ledental van de commissie uit te breiden tot zeven en toch een tweede K.V.P.-lid benoemd te ver klaren. Hiertoe werd later besloten, toen de heer Kruisman (C.P.N.) lid werd van de commissie van gas en water. De verschillende commissies werden als volgt samengesteld; Openbare Werken J. van Os van de Abeelen P.v.d.A. 33 stemmen, J. de Groot P.v.d.A. 33 stem men, J. Nuijens K.V.P. 30 stemmen, W. Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister voor Duitse za ken, Lemmer, heeft in een radio-toespraak te West-Berlijn verklaard, dat de Oost duitsers niet onbezonnen moeten vluchten of zich schrik moeten laten inboezemen door de communistische machthebbers. Lemmer toonde zich in het bijzonder on gerust over de vlucht van Oostduitse art sen, waardoor een groot deel van de Oost duitse bevolking zonder voldoende medi sche hulp zal komen en van de onderwij zers en leraren, van wie er tussen 1 janua ri en 1 augustus 1679 politiek asiel in de bondsrepubliek hebben verzocht. Oost- Duitsland, aldus Lemmer, bloedt leeg. Hij gaf de regering te Oost-Berlijn de raad, nu in negen jaren 2.102.105 mensen Oost- Duitsland hebben verlaten, redelijke le vensomstandigheden te scheppen en de slagbomen tussen Oost- en West-Duitsland af te breken. Slechts dan, aldus Lemmer, zal het aantal vluchtelingen afnemen. Lem mer deed een beroep op de Sovjet-Unie, een eind te maken aan het afschuwelijke spel tussen Oder-Neisse en Werra-Elbe (het Oostduitse gebied en de thans onder Pools bestuur staande vroegere Duitse streken). Ondel- de meer dan twee miljoen vluch telingen in de periode 1949-31 juli 1958 wa ren vijftienduizend leden van de volkspo- litie en het nieuwe Oostduitse leger, een gehele divisie. De meeste vluchtelingen (755.000) zijn jonger dan 25 jaar, en 300.000 zijn industriearbeiders. In de periode ja- nuari-augustus van dit jaar vluchtten meer dan 130.000 mensen uit Oost-Duits land. In de afgelopen maand bereikte men het aantal van 15.703, hoger dan ooit sedert 1953. Ook nu waren onder hen weer bijzon der veel onderwijzers, leraren, ingenieurs en artsen en was bijna de helft jongeren. Ook de socialistische oppositie te Bonn heeft gezegd dat de Sovjet-Unie moet optreden tegen het Oostduitse ge weld, temeer na de gevallen van mensen roof, waaraan de laatste weken de West- berlijnse journalist Gandert en de jurist Neumann ten offer vielen. (Reuter) Erich Reitzenstein, die 21 jaar hoogleraar in de klassieke filologie aan de unversiteit van Halle (Oost-Duist land) is geweest, is volgens de commissie van onderzoek van de anti-communisti sche vereniging van vrije juristen naar West-Berlijn uitgeweken. Het anti-com munistische inlichtingenbureau „West" meldt, de vlucht van nog vijf andere pro fessoren en lectoren naar West-Duitsland. DPA meldt, dat de vluchtelingenkampen in West-Berlijn overvol zijn. Koopman K.V.P. 30 stemmen, M van Dongen Prot. Chr. 33 stemmen, N. v. d. Kolk V.V.D. 33 stemmen. Financiën J. van Os van de Abeelen en A. M. Dis selkoter P.v.d.A., J. Nuyens en J. Andries- ma K.V.P., K. Tijssen Prot. Chr., P. Pleyer V.V.D. Gas en water A. M. Disselkoter en K. H. Marks P.v.d.A., J. van Leeuwen en B. van Wely K.V.P., J. Visser Prot. Chr. en A. Schot man V.V.D. en Th. Kruisman C.P.N. Onderwas en Culturele Zaken Mevrouw J. Diemer en L. van Hameien P.v.d.A., J. van Leeuwen en A. Derriks K.V.P., H. Lips Prot. Chr., mevrouw G. Heijkoop V.V.D. en C. Spoor P.S.P. Sociale Zaken H. Andrea en G. Dekker P.v.d.A., J. An- driesma K.V.P., J. Kolkman Prot. Chr., H. la Gro V.V.D. Economische zaken en brandweer K. H. Marks P.v.d.A., B. van Wely K.V.P., M. van Dongen Prot. Chr., N. v. d. Kolk V.V.D. en Th. Kruisman C.P.N. Parken en plantsoenen L. van Hameien P.v.d.A., W. Koopman K.V.P., K. Tijssen Prot. Chr., mevrouw G. Heijkoop V.V.D. en G. Hoorn C.P.N. Volkshuisvesting H. Andrea en L. van Hameien P.v.d.A., Th. Witte K.V.P., J. Kolkman Prot. Chr., H. la Gro V.V.D. en G. Hoqrn C.P.N. Volksgezondheid Mevrouw J. Diemer en A. J. van Leusen P.v.d.A., A. Derriks K.V.P., H. Lips Prot. Chr., P. Pleyler V.V.D. Plaatselijke strafwetgeving G. Dekker P.v.d.A., B. van Wely K.V.P., H. Lips Prot. Chr., P. Pleyler V.V.D., C. Spoor P.S.P. Vergunningsrecht drankwet J. de Groot P.v.d.A., A. Derriks K.V.P., J. Kolkman Prot. Chr. Tot plaatsvervan gers werden gekozen A. Schotman V.V.D. en G. Hoorn C.P.N. Overleg ambtenaren G. Dekker en J. de Groot P.v.d.A., Th. Witte K.V.P. en J. Visser Prot. Chr. Woningstichting Velsen A. M. Disselkoter P.v.d.A. en Th. Witte K.V.P. Vereniging Nijverheidsonderwijs K. H. Marks P.v.d.A. en K. Tijssen Prot. Chr. Velser Sportstichting H. Andrea P.v.d.A. en M. van Dongen Prot. Chr. I.L.V.T. L. van Hameien P.v.d.A., W. N. Koop man K.V.P. en K. Tijssen Prot. Chr. IJmond-adviescolIege Nadat het voorstel van B. en W. tot be noeming van de leden van de huurcom- missie was aanvaard, werden ook de negentien leden van het IJmond-advies- college gekozen. Met de vier wethouders hebben hierin voortaan zitting de heren A. Andrea P.v.d.A., J. Andriesma K.V.P., mevrouw J. Diemer P.v.d.A., de heren A. Disselkoter P.v.d.A., L. van Hameien P.v.d.A., mevrouw G. Heijkoop V.V.D., de heren Th. Kruisman C.P.N., W. Koopman V.V.D., J. van Leeuwen K.V.P., H. Lips Prot. Chr:, J. Nuijens K.V.P., J. van Os van de Abeelen P.v.d.A., P. Pleyler V.V.D., A. Schotman V.V.D. en K. Tijssen Prot. Chr. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Ivan Kondrup van Heplosund; Prinses Irene, Neath; Montferland, Hamburg; Frie- denau, Antwerpen; Roelf, La Palice, Christa Koncke, Norrtaelje; Burgundia. Rotterdam; Vanessa, Londen, zout laden IJmuiden; Walcheren, binnenhaven Hoog ovens walsmateriaal laden. Woensdag zijn in IJmuiden aangekomen: Trinidad van Luanda; Kakhovka, Novo- rossisk; Adolf Vinnen, Rotterdam; Fokke de Jong sr., Kristinahamn; Panamante, Tampico; Gefle, Parijs. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Andulo naar Horbuegen; Minna Schupp Bremen; Kanbe, Rotterdam; Zephyr, Rot terdam; Walma, Ventspils; Vana, Antwer pen, ledig Papierfabriek Velsen; Gerd. Londen; Oranjefontein, Bremen; Derwent- water, Blyth; Bram, Rotterdam; Eein- stroom, Leith; Skagerak, Rotterdam; Am- stelstroom, Londen; Castor, Paramaribo, Hado, Goole, van Wormerveer; Spaarne- stroom, Huil. Woensdag zijn uit IJmuiden vertrokken: Ali Damhof naar Delfzijl; Bina, Kopen- hogen, van de Rijn; Bro, Archangelsk; Til ly, Kristinahamn; Zaanstroom, Shoreham; A. H. Both, Ostende; Muttersegen, Surte, van de Rijn; Eyo, Esbjerg; Malmland, Lu- lea, ledig van de Hoogovens; August Thys- sen, Lulea; Rio, Dagenham, walsmateriaal geladen IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De twaalf Ouddorper en Stellendammer kotters, die ongeveer twee weken geleden op nog geen drie tot vier mijl onder de kust tussen Egmond en IJmuiden een enorme school sardien ontdekten en zich in een dag tijds vol vingen met 500 tot 700 kisten sardien per span, hebben dinsdag middag ter hoogte van Bergen aan Zee op nieuw een grote school sardien ontdekt. De visserij leverde nog grotere vangsten op dan bij de eerste keer. De scheepjes liepen gisteravond IJmuiden binnen met vangsten van 600 tot 700 kisten sardien van slechts een halve dag vissen. De kotters ontdekten de sardien dins dagmorgen omstreeks half twaalf op nog geen mijl uit de kust bij Bergen aan Zee. „We visten bijna op het strand" vertelde een van de schippers ons vannacht, toen men aan de oude Tegeltjesmarkt bij de Vissershaven bezig was de vangsten over te slaan in grote trailers, die voor het vervoer naar de vismeelfabriek te Huizen zouden zorgen. „Het was een aar dig dagje", voegde hij er aan toe. De spannetjes waren dinsdagmiddag in staat vijf trekjes van hoogstens tien mi nuten per trek te doen. En elke trek le verde van 5 tot 6 ton sardien op. De OD.10 en OD.19 deden vijf trekken voor 30 ton sardien of 600 kisten. De vangsten werden scheep gehaald tussen half twaalf in de ochtend en zes uur 's middags. Toen waren de ruimen van de kleine kotters vol en moest worden koersgezet naar IJmuiden. Vanmorgen vroeg zouden de scheepjes weer naar zee gaan om te trach ten de school opnieuw op te sporen. Zoals bekend slaagde men hierin vorige keer niet. De school sardien werd toen op don derdag ontdekt en bevist, maar was vrij dag bij IJmuiden verdwenen. Gedurende het weekeinde werd niet gevist en in de afgelopen week slaagde men er ook niet in de sardien terug te vinden. Wel werden kleine vangsten tussen IJmuiden en Sche- veningen gemeld. Deze vangsten werden in Scheveningen aan land gebracht. Oranje Nassau Met 180 duiven nam „Oranje Nassau" deel aan de eerste navlucht van Essen af, 103 km. Los. 11.10. Als eerste meldde zich een duif van de heer Joh. Broek om 12.37.18 uur. De uitslag luidt als volgt: Joh. Broek 1 2 13 17 19 24 27 28 37; A. de Waard 3 10 25 36; H. Harm 4 8 29; R. Middel koop 5 22; E. Broek 6 7 14 16 J. Verburg 9 21; M. Swiezerijn 11; D. Broek 12; J. Borgart 15 20 23 26 30; Chr. Prins 18; S. v. Leeuwen 31; R. van Wassenaer 32, 35; E. Schreuders 33; Jac. Clot 34. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging „Ons Ge noegen" te Beverwijk namen dit weekeinde 189 duiven deel aan een wedvlucht van Essen af over een afstand van 112 km. De lossing van de duiven geschiedde om 11.10 uur. Een duif van Blommaert-Bosschaert bereikte als eerste het hok om 12.39 uur, de laatste prijsduif om 12.47 uur. De uitslag was als volgt: Blommaert-Bos schaert 1 6 10; W. Rijnders 2 25; B. de Smet 3 11 23; H. Langedijk 4 12 26; D. Stappers 5 7 16 20 33; A. Kuilman 8 19; A. Goderie 9; J. Kramers 13, 22, 30; P. v. Dessel 14 24 34 38; J. Scheffers 15 31 36; P. v. Loon 17; C. Baltus 18 23; W. v. Wijk 21 27; A. v. Son 28; W. de Raadt 29; H. v. Dessel 35; S. Vergonet 37. De Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging „De Reis duif'' te Beverwijk namen dit weekeinde 312 dui ven deel aan een wedvlucht van Essen af over een afstand van 115 km. De lossing van de dui ven geschiedde om 11.10 uur. Een duif van D. Stiemer bereikte als eerste het hok om 12.40 uur, de laatste prijsduif om 12.45 uur. De uitslag was als volgt: D. Stiemer 1 19; C. G. J. Dekker 2 6 11 18 45 55; H. Zillig 3 20 22 32 52; C. Westrate 4 5 10 13 29 36 40; S. v. d. Kolk 7 21 43; G. v. d. Win den 8 12 25 53 58; S. Zoet 9 17 24; P. v. d. Oute- naar 14 56; R. Westrate 15 37 49; J. Penning 16, H. Wachter 23 41; G. Grapendaal 26; E. Verschu ren 27 31; J. Demmers 28; J. Luntz 30 50: P. van Vuuren 33 35 54; H. Beentjes 34 61; L. Kneppers 38 48; A. Six 39 47 57 60: A. Hoogman 42: P. Dek ker 44; P. Luyt 46; T. Loogen 51; M. Koorn 59; M. Riebeek 62. Tot dusver hebben min stens drie persoontjes de BIMIJ beduveld, door er te vertoeven zonder van tevo ren een kaartje te hebben gekocht. Nadat hem maan dag j.l. als eersteling een oud-leerling van BIMIJ- voorzitter Hubbeling in handen was gevallen, vatte gisteravond tussen 9 en half tien controleur Hendrik Bus no. 2 en no. 3 in de kraag. Volgens het relaas van de beer Bus, die zijn arrestan ten voorhield aan de politie officier in de Veilig Ver- keer-stand, hielden de twee onverlaten (respectievelijk 11 en 14 jaar oud) zich op verdachte wijze op bij de noodurinoirs. Op zijn vraag, wat of zij daar uitvoerden, hadden zij een logisch klin kend antwoord gegeven, maar toen hen gevraagd werd naar hun toegangs bewijzen, kwam er geen be vredigende repliek uit de bus. „Weggegooid" hield de oudste, in spijkerbroek en blauwgeruit sporthemd, vol, toen de politie-officier met een heel streng gezicht de interrogatie over dat kaar tje overnam. De jongste, in spijkerbroek en roodgeruit sporthemd, sloot zich geheel bij het woord van zijn vriend aan. „Je gaat beiden naar huis!" besliste de politie. Waarop controleur Bus, met vaste hand de twee (juist iets te keurig gekapte) blon de knapen voor zich uit stu rende naar de in- en uit gang van de BIMIJ koerste. „Je hoeft me niet zo vast te houden," fluisterde de jongste, het sproetengezicht rood van schaamte, tijdens de smadelijke aftocht. Voor de BIMIJ-inlichtin- genstand werd even gestopt. De BIMIJ-functionaris werd snel op de hoogte gebracht. Opnieuw werd gevraagd, waar of de kaartjes geble ven waren en opnieuw klonk 't prompte antwoord: „weggegooid." „Hoe lang geleden was dat dan?" „Een uur geleden!" „Dan hebben jullie ge noeg gezien. Het is trou wens bedtijd." Zonder ook maar één keer achterom te kijken stapten de twee, na het BIMIJ- terrein te hebben verlaten, waardig over Lange Nieuw- straat naar het Lunapark aan de overkant, waar je langs de tentjes kunt slen teren zonder lastig gevallen te worden om een kaartje. Wij zijn, na het incident, snel teruggekeerd naar de Veilig Verkeer-stand van onze Verkeerspolitie, waar de officier nu met een heel vriendelijk gezicht met behulp van een ma quette, waarop speelgoed- auto'tjes, lichtjes etc., een ernstig luisterend publiek op prettige wijze adviseer de hoe zich op straat te gedragen, tenminste als men er prijs op stelt in het leven te blijven en dan buiten het ziekenhuis en zonder inva lidenwagentje. Uit een zevental folders, gratis beschikbaar voor iedereen, valt eveneens al tijd nog wel iets te leren. Automobilisten en motorrij ders, wielrijders, bromfiet sers en voetgangers doen verstandig, dunkt ons, zich eens te verdiepen in de vier tips, die in deze stand, zon der enige verplichting, te krijgen zijn. Ingewikkelde verkeersproblemen worden hier ook aan de hand van een projectie-apparaat, plaatjes en projectiescherm opgelost. Is Nederland vol? Met een bevolking van 11 mil joen op het ogenblik, wél, vinden wij. Als de geleerden gelijk krijgen, zullen we in 1980 hier met z'n veertieneneen- halfmiljoentjes zijn, nog véél voller dus. Daarom is er op de BIMIJ een stand, waar men alle inlichtingen kan krijgen over de mogelijkheden van emigratie naar Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Rhodesia, Bra_ zilië en de Verenigde Staten. Het is ook al is men (nog) helemaal niet van plan om een wijder horizon te gemoet te gaan heel moeilijk deze stand te ver laten anders dan met een armvol prima verzorgde folders en boekwerkjes, waarin bovengenoemde „emigratielanden" u als om strijd toeroepen er zo snel mogelijk ook maar naartoe te komen. Natuurlijk is het niet de bedoeling na het bekijken van al die mooie plaatjes meteen te besluiten om te emigreren. Het besluit te gaan emigreren vereist on der andere verantwoorde lijkheidsgevoel, bewustzijn van eigen kunnen en door zettingsvermogen. Er is bij voorbeeld geen land waar heen mep emigreren kan om er verder maar niets uit te voeren (vooropgesteld dan, dat men daarvoor zelf het geld niet heeft). Zonder hard werken kan nergens succes verwacht worden. Ook als de zesde BIMIJ achter de rug is, kan men bijna overal in Nederland, uitvoerige inlichtingen krij gen over emigratiemogelijk heden. Het is namelijk geen kwestie waarin men in een nacht of binnen een week beslist. Men doet verstandig om op de geëigende plaats daarvoor alles over alles te vragen, alvorens men de .emigratieknoop" doorhakt. De Griekse reder Stavros Niarchos, een zwager van de reder Onassis, wenst zijn luxe kantoorschip in de Middellandse Zee te voorzien van een radio-telexverbinding met Scheveningen-Radio. De radio-telex, een uitvinding van dr. ir. H. C. A. van Duuren, directeur van het P.T.T.-labora- torium te Leidschendam, wordt interna tionaal „TOR", „Telex-over-radio", ge noemd. De apparatuur heeft de eigenschap tijdens het overseinen verminkte tekens in de ontvanger te weigeren, waarop de zender het teken op weigeringssein van de ontvanger herhaalt. De „TOR" wordt ge bruikt op de atlantische verbindingen en ook met Zwitserland. De reder Stavros Niarchos, die thans reeds alle zakelijk telegrafisch verkeer via Scheveningen-Radio laat verrichten, vindt het seinen van zijn schip naar het ont vangstation van Scheveningen-Radio te IJmuiden met morsetekens te omslach tig. Daarom heeft hij aan de Nederlandse P.T.T. verzocht een „TOR"-verbinding te ontwerpen. De technici van het P.T.T.-la- boratorium te Leidschendam zijn thans bezig deze eerste internationale mobiele „Tor"-verbinding te ontwerpen. Gelukt deze proef, dan is het niet uitgesloten, dat Niarchos verder zal gaan en zal trachten al zijn tankers en andere schepen met de ze radio-telexverbinding uit te rusten. Scheveningen-Radio te IJmuiden is van vrijwel alle punten der wereld dagelijks te bereiken. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Bij het gemeentebestuur van Beverwijk is dinsdag een aanvraag van de Neder landse Spoorwegen binnengekomen voor een vergunning tot het bouwen van een nieuw spoorwegstation. De kosten zullen, zonder perron, f 900.000 bedragen. De kinderoperetteverenigingen „Vides" uit IJmuiden en „Lentebloemen" uit Den Helder hebben besloten tot een uitwisse ling in september. De vereniging „Lente bloemen" komt in het weekeinde van 27 en 28 september naar IJmuiden om onder meer een uitvoering te geven in het pa tronaatsgebouw en „Vides" verblijft in het weekeinde van 4 en 5 oktober met 93 leden in Den Helder, waar in de nieuwe zaal van het gemeentelijk lyceum een uitvoe ring wordt gegeven van „Sprookjesmelo die". De kinderen van „Vides", die onder lei ding staan van de heer W. Bijl, vertrek ken zaterdagmiddag 4 oktober uit IJmui den naar Den Helder, waar zij worden on dergebracht bij de ouders van de leden van „Lentebloemen", 's Avonds heeft de uitvoering plaats en zondagmorgen zijn de kinderen vrij om bij de pleegouders te blijven of met hen in Den Helder op stap te gaan. Zondagmiddag komen de kinderen van beide verenigingen bijeen op een con tactmiddag, waarop de kinderen uit IJmui den met eigen stukjes zullen optreden voor die uit Den Helder. De 83 leden van „Lentebloemen" zullen zaterdagavond 27 september in het patro naatsgebouw „De Verdwenen Konings zoon" opvoeren voor de leden en donateurs van „Vides". Ook deze kinderen worden bij leden van „Vides" ondergebracht en komen op zondagmiddag in het cultureel gebouw met de kinderen van „hides'' bij een. De jongens en meisjes van „Lente bloemen" zullen dan op hun beurt in IJmuiden voor de kinderen van „Vides" optreden. Ondanks de hitte heerst er grote activi teit op de Place de la République in Parijs, waar generaal De Gaulle het Franse volk donderdag in een grote rede zijn nieuwe grondwet zal aanbie den. Onder leiding van de Parijse ar chitect Jean de Mailly wordt achter de rug van „Marianne" een hoge stellage als decor opgericht. De vierde septem ber is de stichtingsdatum van de derde republiek en linkse groeperingen, met name de communisten, zijn van plan een tegenbetoging te organiseren. Of dat zal gebeuren als De Gaulle des avonds om half zeven komt spreken staat echter nog te bezien. DJAKARTA (ANP) In Nederlandse zakenkringen in Djakarta is vandaag on gerustheid ontstaan als gevolg van berich ten over nieuwe maatregelen van de Indo nesische regering ten opzichte van de Ne derlanders in Indonesië. Het gaat hier om de afwijzing van verzoeken om inreisvisa, •welke waren ingediend door Nederlanders, die voornemens waren hetzij voor zaken- doeleinden, hetzij voor eèn buitenlands verlof Indonesië binnenkort tijdelijk te verlaten. In Indonesië gevestigde vreemdelingen die dit land willen verlaten, hebben een uitreisvisa nodig en als zij daarna weer naar Indonesië willen terugkeren, moeten zij ook over een wederinreisvisum beschik ken. Na het inzetten van de anti-Neder landse campagne in december jongstleden moesten Nederlanders, die tijdelijk naar het buitenland vertrokken, bovendien nog eeen zogenaamde „toelatingskaart" hebben. De heer H. Scheffer, directeur van Vol kers Aanneming Maatschappij, het groot ste Nederlandse bedrijf op dit gebied in Indonesië, kreeg een paar dagen geleden bericht, d-/c zijn aanvraag voor een weder inreisvisum was afgewezen „als gevolg van de huidige betrekkingen tussen Nederland en Indonesië". Aan de directeur van het automobiel bedrijf Fuchs en Rens, de heer W. Casper, die al een wederinreisvisum en een toe latingskaart had gekregen, werd gisteren medegedeeld, dat beide vergunningen wa ren ingetrokken. Daarvoor werd geen reden opgegeven. Fuchs en Rens werd een paar jaar geleden genationaliseerd en de heer Casper was de laatste Nederlandse direc teur- Naast deze kennelijke nieuwe immigra tiebepalingen noemde men in Nederlandse zakenkringen, waar men geen enkel straal tje hoop voor de toekomst meer koestert, de volgende kortgegleden ingevoerde be lemmeringen. 1.) het ontslaan van het Nederlandse personeel van verschillende Nederlandse bedrijven zonder overleg met de Neder landse aandeelhouders: De Nederlandse Amateur Toneel Unie zal in samenwerking met het Werkver band Katholiek Amateurtoneel in elke pro vincie op één of meer centrale punten een basisopleiding voor amateur-regisseurs in stellen. Deze opleiding duurt drie jaar en omvat 10 cursussen, waarin de grondslag gelegd wordt voor een zelfstandige verde re groei en ontplooiing. De cursussen be staan uit lessen, waarin overwegend prak tisch wordt gewerkt. Tevoren moeten de cursisten drie toneelstukken van uiteenlo pende aard bestuderen, welke het funda ment vormen van de gehele opleiding. Voorts wordt litteratuur opgegeven ter verdere oriëntatie. In het seizoen 1958-1959 wordt de basisopleiding begonnen in de provincies Friesland, Overijssel, Noord- holland en Zuid-Holland. Als docenten zullen optreden: Arend Hauer, Teunke Hauer, Johan Greeter, Ka- rel Poons en Joop Sprock. De opleiding is in principe toegankelijk voor iedere amateurtoneelspeler of -regis seur; al verdient het aanbeveling, dat al leen zij deelnemen, die in eigen vereni ging of elders de gelegenheid denken te krijgen of reeds hebben om als regisseur werkzaam te zijn. Bij voorkeur zullen zij welkom zijn die reeds een algemene oriën terende regiecursus onder leiding van de landelijke toneeladviseur hebben gevolgd. Zij weten immers in welke geest gewerkt wordt en wat er van hen gevraagd wordt. De cursisten binden zich voor de gehele opleiding. De deelnemers, die aan het ein de der opleiding alle cursussen regelma tig gevolgd hebben, ontvangen een getuig schrift. In Noordholland wordt de cursus te Alkmaar gegeven. Ze vangt 29 septem ber aan. 2.) In tenminste één geval is bekend, dat aan het ontslagen personeel de toegang tot het eigen kantoor werd ontzegd; 3.) Het uitstel bij het verlenen van ver gunningen voor het overmaken van spaar gelden naar Nederland; (tot dusver heeft geen enkele Nederlander vergunning ge kregen om een deel van zijn rupiah-inko- raen naar Nederland over te maken). 4.) Hernieuwde pogingen van de Indo nesische regering om Nederlandse bedrij ven van de Indonesische exporthandel uit te sluiten. De Nederlandse bedrijven in Indonesië, waarvan de waarde voor het begin van de anti-Nederlandse campagne op meer dan zes miljard gulden werd geraamd, heb ben in de eerste acht maanden van dit jaar miljoenen verloren. Nederlandse za kenlieden in Djakarta verklaarden tegen over de correspondent van het A.N.P. geen enkele aanleiding te kunnen zien om te geloven, dat aan dit proces een einde zal komen zolang de laatste overblijfselen van de Nederlandse invloed op de Indonesische economie niet zijn geliquideerd. Advertentie het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in een speciale voorstelling Een Franse film van fascinerende bekoring TUSSEN 14 EN 17 -iooqosjsoit uajRAjauo aguol uaroAi Ciz meisjes, toen hun eerste grote reis begonToegang 18 jaar VRIJDAG a.s. beginnen de vertoningen van dé film van het jaar THE BRIDGE ON THE RIVER KWAI Elke avond één voorstelling 8 uur (óók zaterdag en zondag) Voorverkoop v.a. vrijdagmorgen 11.3012.30 aan het theater (Verhoogde toegangsprijzen) De gemeenteraad van Castricum kwam gistermiddag bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. F. Smeets. Na de opening der vergadering werd overgegaan tot de beëdiging en installa tie van de vier nieuwe raadsleden, zijn de de heren G. G. Gerkens en mr. J. Ver kerk, beiden voor de V.V.D., de heer H. Hessing (P.v.d.A.) en de heer J. Kraak man (K.V.P.) De V.V.D., die in de vorige gemeente raad geen zitting heeft gehad, heeft in de huidige raad twee zetels. Beide wethouders uit de oude gemeen teraad zijn teruggekeerd achter de ge meentelijke bestuurstafel; het zijn de he ren N. Veldt (K.V.P.) en G. Meyer (P.v.d.A.). Het nieuwe raadslid de heer Hessing (P.v.d.A.) liet zich al gauw gelden: hij stemde, in principe, tegen het voorstel van B. en W. aan de raad om een bijdra ge aan de Kring Noord-Holland-4 van de Bescherming Bevolking voor de bouw van een bunker. Het voorstel werd aanvaard door de raad. De V.V.D. liet voor het eerst „neen" ho ren tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten, te Den Haag 42.000 te lenen. De V.V.D. had hierbij de stem van de fractie van Castricums Be lang. De meerderheid van de Castri- cumse gemeenteraad besloot dat de ge meente het bedrag bij genoemde Bank wél zal lenen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5