Nieuwe gemeenteraad van Beverwijk Beverwijk besluit tot de bouw van 224 etagewoningen in Meerestein IJmond-agenda Vanmorgen in de vishal en op zee Marionetten uit eigen hand WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 7 Diverse commissies samengesteld „Slappe controle van exportzendingen", zegt officier van Justitie Opdracht aan Woningbouwver. St. Willibrordus Straaljager neergestort bij Leeuwarden Piloot, die eruit sprong, werd zwaar gewond Gemeenteraad Heemskerk vergaderde dinsdag Jongeren uit Rotterdam bezoeken Velsen Russisch „spookschip" bij Kjioesjoe A. J. Hemmes S. Coelingh E. Gerritse W J. Vessies Onder voorzitterschap van burgemees- ster J. G. S. Bruinsma vergaderde dinsdag middag de gemeenteraad van Beverwijk. Tien nieuwe leden van de raad werden beëdigd en geïnstalleerd, namelijk de he ren A. J. Hermes, J. W. G. Reykers, M. M Luypen, M. A. Batenburg, .J. L. Egger- mont en S. P. Bol van de K.V.P.; mevrouw M. E. Schmohl-Heynes en de heer F. R W. Kaebisch (P.v.d.A.), ir. J. Nieuwenweg (V.V.D.) en ir. C. P. Vos (C.H.U.-A.R.)- Herkozen werden de wethouders W. J Vessies (K.V.P.) en E. Gerritse (P.v.d.A.). Als nieuwe wethouders werden gekozen de heren A. J. Hermes (K.V.P.) en S. Coelingh (P.v.d.A.). De protestants-christelijke groepen had den de afgetreden wethouder W. Alberda opnieuw kandidaat gesteld tegenover de kandidaat van de P.v.d.A., de heer Coe lingh. Op de heer Alberda werden zes, op de heer Coelingh vijftien stemmen uit gebracht. Na stemming zijn de verschillende com missies als volgt samengesteld: Commissie bijstand beheer der finan ciën: de heren Batenburg, dr. M. A. de Ruyter, Alberda en J. de Weyer. Commissie beheer gemeentelijke bedrij ven: de heren Batenburg, De Weyer, ir Nieuwenweg en Kaebisch. Commissie beheer openbare werken: de beren G. P. M. Langendijk, W. Niesten, ir. Nieuwenweg en Kaebisch. Commissie voor jeugd en sport: Mevromv Schmohl-Heynes en de heren J. L. Egger- mont, Luypen en D. Koger. Economische politierechter „De controle door de Plantenziektenkun- digre Dienst is hier veel te soepel geweest. Ik zeg niet dat er bij deze zaak geknoeid is, daarvoor kan ik het wettig en over tuigend bewijs niet leveren, maar wel werkt een dergelijke slappe controle knoeierijen gemakkelijk in de hand." Aldus de officier van Justitie bij de economische politierechter, mr. J. Wiarda tijdens de be handeling van de zaak tegen een export firma in bloembollen te Hillegom. Volgens de tenlastelegging zou deze n.v. een aantal kisten met zieke gladiolenbollen ten uit voer hebben aangeboden, hetgeen in strijd is met de voorschriften. De zieke bollen van de variëteit Bloemfontein waren op het station van waaruit ze per trein naar de havenplaats vervoerd zouden worden, in beslag genomen. De vraag waar het in deze zaak om ging, was of de kisten bij dc zending stonden, die door de desbetreffen de controleur van dc Plantenziektenkun- dige Dienst was goedgekeurd of dat de kisten met de ondeugdelijke bollen nader hand aan de zending waren toegevoegd. Het raadsel werd ook op de zitting niet opgelost. Een 53-jarige controleur van de dienst, die als getuige werd gehoord, hield vol dat de zieke bollen zich niet onder de zending bevonden, die hij op de bewuste dag had gekeurd. De gladiolen waren zo ziek, dat een kind dat opgemerkt zou hebben, aldus deze getuige. Hij had elke kist gecontro leerd. De variëteit „Bloemfontein" vereist bijzondere aandacht omdat deze bol bij zonder ziektegevoelig is. Bovendien zou de directeur van de exportfirma op de mede deling dat de zending was aangehouden hebben gezegd: „Waarom zoudt u zich druk maken. Die kisten hebt u niet gezien omdat ze er later bij gezet zijn". Het controleren van de expertzendingen bleek hoofdzakelijk een zaak van vei trou wen te zijn. De kisten worden in de bollen schuur gereed gezet en de controleur gaat zijn gang. Wanneer alle kisten gecontro leerd zijn, hetgeen niet aan de hand van lijsten geschiedt en de kisten worden cok niet gewaarmerkt, worden ze dichtgemaakt en weggebracht. Een 24-jarige Hillegomse landarbeider die ten tijde van de controle in de schuur had gewerkt, verklaarde als getuige dat de kisten met de zieke bloembollen zich wel degelijk bij de zending bevonden. Overigens zei getuige niets bijzonders aan de bollen te hebben gemerkt. Volgens nem verkeerden ze zo op het oog in goede staat. Op aanwijzing van de schuurbaas had hij de kisten dichtgespijkerd. Deze schuurbaas, een 63-jarige Hille- gommer, wond zich tijdens het afleggen van zijn verklaringen zeer op. Met de vuist op het getuigenhekje slaande beweerde hij dat het hier om een prestigekwestie ging. De mededeling van de controleur, dat deze met hem over de bewuste kisten had ge sproken wees hij met de meeste stellig heid van de hand. „Ik heb met deze con troleur nooit over die zieke bollen ge sproken. Dat neem ik niet. Het is hier een prestigekwestie", zo riep hij uit. Ook nc ir de mening van deze getuige hadden de kisten met zieke gladiolen gewoon tussen de andere kisten van de exportzending ge staan. De officier achtte het wettig bewijs voor het aan de firma tenlastegelegde feit niet aanwezig en concludeerde tot ont slag van r chtsvervolging. Mr. Van der Plas, die als raadsman van de exportfirma optrad, wees erop dat zijn cliënte de export van bloembollen naar Cuba gedurende het laatste jaar had ver dubbeld en deze goede „klant" zeker niet op het spel zou zetten door bewust enkele kisten zieke bollen tussen de zending te doen. Hoogstens zou hier van een vergis sing kunnen worden gesproken. De economische politierechter zal op 8 september in deze zaak schriftelijk vonnis wijzen. Commissie volkshuisvesting en stadsuit breiding. Mevrouw Schmohl-Heynes en de heren Eggermont, Luypen en Koger. Commissie voor onderwijszaken: Mevr. Schmohl en de heren T. Ettema, Luypen en ir. Vos. Commissie verkoop en ruil onroerende goederen: Mevrouw P. J. Allan-Schilthuis en de heren Ettema, Reykers, Koger en J. J. Romunde. Commissie bijstand brandaangelegen- heden: de heren Bol, De Weyer, ir. Vos en W. Alberda. Commissie overleg gemeentelijk perso neel. Mevrouw Allan-Schilthuis en de he - ren Langendijk, Reykers, Koger en Kae bisch. De leden voor het Intercommunaal Lichaam vervanging Tuinbouwgronden zijn de heren Alberda, Niesten en De Weyer; de vervangende leden: de heren Romunde, Kaebisch en ir. Vos. Leden voor het IJmond Advies College zijn mevrouw Allan-Schilthuis en de heren Ettema. Luypen, Reykers, De Weyer, Al berda. Koger, Nieuwenweg en J. Muskee De gemeenteraad van Beverwijk heeft gisteravond besloten over te gaan tot het doen bouwen van 224 etagewoningen in het uitbreidingsplan Meerestein. Vooraf hadden burgemeester en wet houders aan de gemeenteraad het volgen de medegedeeld en voorgesteld: Van het voor 1958 aan de gemeente Be verwijk toegewezen contingent woning wetwoningen zijn 135 woningen begrepen in het complex van 239 eengezinswoningen in het uitbreidingsplan Oosterwijk en 116 in het centrale winkelblok aan de Planta ge in het uitbreidingsplan Arendsweg-Zuid terwijl de toezegging is gedaan dat tegen het eind van het jaar machtiging tot gun ning zal worden gegeven voor 106 wonin gen in het plan Oud-Sportpark. Hiermede is het contingent uitgeput. Hoe verheugend het ook is dat de wo ningbouw dank zij een verbetering van de bijdrageregeling Woningbouw 1950 in 1958 weer op gang is gekomen, hebben B. en W. toch gemeend te moeten uitzien naar middelen om het tempo van de woning bouw te kunnen volhouden en zo mogelijk nog op te voeren. De activiteit is in eerste instantie gericht geweest op het stichten van een complex van 294 woningen met winkels in het uit breidingsplan Oosterwijk. Inmiddels is ge bleken dat voor dit plan van particuliere zijde grote belangstelling bestaat en aan genomen mag worden dat zeer binnenkort met deze woningen zal worden begonnen. Aangezien op het Beverwijkse gedeelte van Oosterwijk op het ogenblik geen gro tere complexen voor uitvoering door de gemeente in aanmerking komen, is de aandacht thans gericht op een complex van 224 woningen in het ontwerp-uitbrei- dingsplan Meerestein, welk plan ook reeds in een gevorderd stadium van voorberei ding verkeerde. Zoals bekend, dienen in het algemeen de gemeenten en de woningbouwvereni gingen zich te beperken tot woningwet- bouw en wordt hen geen premie uit 's Rijks kas toegezegd ingevolge de premierege lingen. Echter heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid zich on langs bereid verklaard in bijzondere ge vallen ook aan gemeenten een premie en een toeslag ingevolge de Premiebéschik- king Woningbouw 1958 toe te kennen wan neer de gemeente zelf kan voorzien in de voor de bouw nodige kapitalen. Voorwaarde daartoe is, dat het nodige kapitaal tegen marktrente kan worden op genomen en dat de exploitatie van de wo ningen op dezelfde wijze geschiedt als bij particuliere woningbouw. Dit wil zeggen, dat niet de afschrijvingsmethode op an nuïteitsbasis wordt gebruikt, doch dat in de exploitatieberekening een afschrijving van tenminste lVa percent wordt opgeno men. Voorts zullen de huurprijzen tot een sluitende exploitatie moeten leiden. Ten slotte zal de bouw openbaar moeten wor den aanbesteed. Tijdens zijn aan de gemeente Beverwijk op 11 juni jl. gebracht werkbezoek heeft de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid reeds in principe medewerking toegezegd voor het bouwen van een com plex premie-woningen op grond van de be staande achterstand in de woningbouw voor onze eigen bevolking. Belangrijk is dat voor deze woningen niet de verplich ting zal bestaan een bepaald percentage toe te wijzen aan personeel van de Hoog- VELSEN WOENSDAG 3 SEPTEMBER Thalia, geen voorstelling. Rex, 20 uur: „Het rijk van de zon". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. BIMIJ. open van 1417.30 en 1923 u.. optreden van Chandu en Brochino. Oran.jever. IJmuiden-West, Thalia, twee filmvoorstellingen. DONDERDAG 4 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Tussen 14 en 17". Rex, als woensdag. Pieter Vermeulenmuseum. als woensdag. BIMIJ, als woensdag - optreden van „The Rile Bros". Raadhuis, 9.3012 uur spreekuur wet houder van Openbare Werken. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat, van 20 uur af, spreekuur. BEVERWIJK WOENSDAG 3 SEPTEMBER Kennemer Theater, 14.30 en 19.30: „De brug over de Kwai". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Scam- polo". Statenhuis Velserweg, 20 uur: Jaarver gadering „Pat-Mat". DONDERDAG 4 SEPTEMBER Bioscopen: Als woensdag. ovens, zodat zij kunnen worden gebruikt om te voorzien in de behoefte van de eigen inwoners en de plaatselijke industrieën en andere bedrijven. B. en W. hebben de raad voorts mede gedeeld dat men voor de stichtingskosten het nodige kapitaal ad 3.329.000 tegen aannemelijke voorwaarden kan verkrij gen. Nu aan deze belangrijke voorwaarde kan worden voldaan hebben zij de raad voorgesteld van gemeentewege deze 224 woningen in het uitbreidingsplan van Mee restein te doen bouwen. Het complex is ontworpen door het ar chitectenbureau J. Bleeker en A. Wijtzes, te Beverwijk en bestaat uit 8 bouwblokken, waarvan telkens twee tot een haak zijn verenigd aan het gedeelte van Meerestein dat dicht tegen de Heemskerkerweg is ge legen. De raad der gemeente Beverwijk heeft naar aanleiding van bovenvermeld voor stel besloten aan de stichting „Woning bouw St. Willibrordus", gevestigd te Be verwijk de exploitatie van 224 etagewonm- gen. 4 bedrijfsruimten en 2 garages, ge legen nabij de Heemskerkerweg in het uit breidingsplan Meerestein, op te dragen. Tijdens een vliegoefening boven de vlieg- bas;s Leeuwarden is dinsdag omstreeks halftwaalf een Hunter straaljager neerge stort. De piloot is van een hoogte van 100 meter uit zijn machine gesprongen. Hij werd zwaar gewond toen hij aan de grond kwam op ongeveer 500 meter buiten de landingsbaan. Het vliegtuig is nog een kilo meter doorgevlogen en in een weiland neergestort, waarbij het werd vernield. Heemsk©rk De gemeenteraad van Heemskerk heeft zich dinsdagavond in de nieuwe samen stelling langdurig beziggehouden met een agenda die uit tweeëntwintg punten be stond. Voor de eerste maal deed een vrouw haar intrede in de raad in de persoon van mejuffrouw C. M. Verburg als afgevaar digde voor de K.V.P. Heemskerk heeft nu drie wethouders en als zodanig werden benoemd de heren C. J- A. de Ruyter en H. J. M. Roozen (beiden K.V.P.) en de heer T. Wentink (Prot. Chr.). Na de beëdiging sprak de voorzitter burgemeester H. Nielen over de vele vraag stukken die de gemeenteraad zal moeten oplossen. De financiën vormen het zorgen kind en het moet zo gebeuren dat geen on aanvaardbare tekorten ontstaan betoogde de heer Nielen, die de raad een aan be stuursdaden rijke periode toewenste. Vóór de verkiezing van de wethouders verklaarde de heer M u y e n (P.v.d.A.) dat de K.V.P. naar zijn mening niet democra tisch te werk gaat door de kandidatuur van de heer T. Wentink te steunen- Bij de verkiezingen behaalde de Partij van de Arbeid 617 stemmen tegen de Prot. Christe lijke groeperingen 432. Naar zijn mening zou dus een P.v.d.A. afgevaardigde als wethouder verkozen moeten worden. De heer Beentjes (K.V.P.) antwoord de hieroD dat dit onder meer het gevolg is van de zijns inziens onwaardige wijze waarop de Partij van de Arbeid de ver kiezingspropaganda heeft gevoerd. Aan de vooravond van deze verkiezingen werden de K.V.P.-leden afgeschilderd als kanni balen, betoogde hij. Hij hoopte echter dat de raadsleden hieraan geen deel hadden genomen. De heer Wentink was van mening dat de K.V.P- deze verkiezing als één van de motieven laat gelden, over de andere oor zaken zou hij van die zijde nog gaarne nader ingelicht worden. Hij verklaarde echter dat het ook de protestants-christe lijke partijen leed heeft gedaan dat deze verkiezingsactie zo is gevoerd; hij hoopte dat dit gebeuren geen afbreuk zou doen aan de goede verstandhouding in de ge meenteraad. De heer H. N. van der Kolk die sedert 6 september 1949 wethouder is geweest mocht van burgemeester H. Nielen waar derende woorden horen. Hij had geen ge makkelijke taak maar heeft deze met bij zondere zorg verricht zei de heer Nielen. De gemeenteraad stond een aanvullend krediet toe van 21.000,— voor de bouw van een semi-permanent gebouw waar kantoorruimte in gevestigd wordt ten be hoeve van de administratie der gemeente. Voor de bouw van een nieuw postkan toor voteerde de raad een bedrag van f 115.500,Naar wij vernemen bestaan er plannen om dit gebouw te doen verrij zen aan de Van Coevenhovenstraat, dit staat echter nog niet vast. Met de n.v. Bank voor Nederlandse ge meenten besloot de raad een lening af te sluiten tot een bedrag van 516.000,ter aflossing van kortlopende schuld. DE GROENTEMARKT Nu de bonenaanvoer wat minder begint te worden gaan de prijzen weer iets de hoogte in. Hoewel er een enkel partijtje onder de klok door ging zonder te worden afgedrukt bereikten de meeste aanvoeren toch een goede prijs en wel tot 50 cent per kilo. Ook voor komkommers werd thans Uit 20 cent per stuk betaald, terwijl de bramen zelfs nog duurder waren dan de vorige week, namelijk f 3.30 per mand. De noteringen van maandag waren: Pronkbonen 1517 cent, sla 68 cent. snij bonen 3747 cent, sperziebonen 30—50 cent. bloemkool 2032 ct., bramen f 2.50 f 3.30 per mand, tomaten 20 cent, peterselie 30 cent per bakje, stokprincessebonen 54 cent. Vandaag voor de export De handel nam vandaag voor het bui tenland kabeljauw, grote schelvis ,tong en middel schol af. De regels grote kabel jauw noteerden 96108, kleine 4150, kisten kabeljauw 78102. Grote schelvis leverde op 1825, grootmiddel 1822. De tong II ging van de hand voor 2.70 per kg, tong I voor 2.70. kleinmiddel tong voo:" 3.002.70 en grootmiddel tong voor 3.60 De middelschol noteerde 4650, zetschol 3840 en schol I 3642. Ook de koolvis II was voor de export: 12.50—13.50. En het binnenland in De kisten kleine kabeljauw deden van morgen 6785, gullen 3515, zwarte kool- vis 70—76, koolvis I 31—35. Wijting ging van de hand voor 1013, witte koolvis voor 83 en leng voor 8574. De klein middel schelvis noteerde 17—24. pennen 1223 en braadschelvis 1017. De grot' heek maakte 154, de grote tong per kg 5.00, de schol II 3236 en de schol III 22 Een dertigtal jongeren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar. die werkzaam zijn bij de scheepswerf Wilton Fyenoord te Schiedam, zijn maandag de gast geweest van de Velser Jeugd Centrale. Uitgaande van de stichting Jeugdcentrum voor School en Bedrijf worden op de volkshogeschool De Zandhoeve te Bergen (N.H.) voor jonge mannen, die bij deze scheepswerf werk zaam zijn, een drietal vormingsbijeenkom sten gehouden. In dit verband zullen nog twee groepen een bezoek aan de gemeente Velsen brengen op vrijdag en volgende week maandag. In Velsen, welke plaats als beginpunt werd gekozen voor elke bijeenkomst die drie dagen duurt, werden de jongeren in het Cultureel Gebouw welkom geheten namens het gemeentebestuur van Velsen. door de wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, die daarbij de wens uitsprak, dat het niet bij dit ene contact zou blijven. „Vriendschap is heel veel waard in deze wereld", zei hij. Namens de Velser Jeugd Centrale heeft de heer G. J. Kwakkel de gasten verwei komd en een praatje gehouden over „Met zevenmijlslaarzen door de geschiedenis van Velsen". Hij heeft de jongelui verteld van de historie van Velsen en vooral van de ontwikkeling in de na-oorlogse jaren. Nadat een rondrit per autobus door de gemeente was gemaakt, kwam men 's mid dags omstreeks half een bijeen in het IJmondpaviljoen voor het' gebruiken van de broodmaaltijd. Een bezoek aan een aan tal bedrijven in het industriegebied bij de zuidzij stond in het begin van de middag op het programma. De Rotterdammers wa ren de gasten van de conservenfabriek Vico en de visrokerij van de firma Plug en brachten later nog een bezoek aan de vishallen van het Staatsvissershavenbedrijf. In het huis De Brulboei werden de jonge mannen verwelkomd door de leider, de heer G. in 't Hout, die tevens uiteenzette wat de bedoeling van het clubhuiswerk is. Om de indruk over de industrieën in de IJmond volledig te maken, werd tenslotte de bedrijfsfilm van Hoogovens „Uit Vuur en Vlam" vertoond. Het sluitstuk van de dag in Velsen was een discussie, maar deze leverde helaas niet veel vragen op. Tegen de avond reis den de jongeren naar de volkshogeschool in Bergen, waar zij dinsdag een film over Amerika hebben gezien en een lezing over hetzelfde onderwerp hebben gehoord. Voorts zouden zij vandaag een bezoek brengen aan Amsterdam en aan duin en strand bij Bergen aan Zee. De drie dagen worden vanavond afgesloten met een dis cussie over hetgeen zij in die drie dagen hebben gehoord en gezien. Enige jaren geleden maakte een der leerlingen van een internaat in de omge ving van Soestduinen op verzoek van een jongere studiegenoot een pop. Het was slechts een uiterst primitief geval: samen gesteld uit enkele gewone boomtakjes en met ledematen, die door wat kleurige lapjes met elkaar waren verbonden. Maar het was in ieder geval een aardig knutsel- 'werkje dat kon bewegen en de jeugdige leerling was er gelukkig m.ee Eigenlijk ook een beetje trots, zodat hij zijn nieuwe speelgoed door anderen liet bewonderen, oals door zijn leraren; van wie er een nieuwsgierig en belangstellend informeerde naar de naam van de vervaardiger. „Jack Monshouwer", kreeg hij ten antwoord waarop de leraar deze knaap bij zich ont bood. „Zeg Jack", vroeg de leraar hem, „weet jij wat je daar hebt gemaakt?" „Zeker meneer", antwoordde deze, enigszins verwonderd en niet geheel ge rust, „een pop!" „Nee Jack, dit. is geen pop, maar een marionet. En nog niet eens zo'n slechte, kijk maar". En de leraar liet het buig- ame attribuut allerlei uitzonderlijke be wegingen maken. Zo begon het. In 1955. Want Jack Mons houwer besloot zijn bij toeval ontdekt ta lent voor de marionet aan te vullen met kennis en praktijk, zodat hij ieder boek verslond wat hij over dit onderwerp kon bemachtigen. Ook bezocht hij de voor stellingen van Bert Brugman en het Salz- burger Marionettentheater van professor Aiscber en was daarbij uiteraard een der meest aandachtige toeschouwers- Onder wijl wist hij een groepje andere leerlingen even enthousiast voor de marionet te ma ken als hijzelf reeds was en met vereende krachten werd een miniatuur marionetten theater gebouwd, waarbij décors, belich tingsinstallatie en de poppen - toen nog ongeveer dertig centimeter hoog - in de vrije uurtjes werden vervaardigd. „Jaco- mo"„ heette dit theater, dat in de omtrek al spoedig enige vermaardheid verkreeg en werd geïnviteerd om op ouderavonden en voor andere leerlingen voorstellingen te komen verzorgen. Zij voerden sprookjes op in eigen be werking en stelden een soort variété voorstelling samen, die de weidse naam verkreeg van „Soirée Marionettique" en met de bedongen „uitkoopsom" konden dan de gemaakte onkosten worden bestre den en kon tot uitbreiding van het theater worden overgegaan. Het succes was steeds verheugend groot en het plakboek van de „directie" bevat reeds diverse enthousias te dankbetuigingen voor de amusante voor stellingen. Dat .Jack Monshouwer het internaat in Soestduinen verliet en inmiddels naar Am sterdam vertrok, betekende geenszins het einde van zijn theater. Integendeel, hij wist een groepje actieve medewerkers om zich heen te verzamelen Annelies, Elly, Harry, Ina, Maarten, Wil. en Vicky - die met hem het theater vergrootten en uit bouwden tot de meer gebruikelijke ver houdingen. Het is thans zo geconstrueerd, dat het binnen een half uur kan worden opgebouwd. Ook het tableau de la troupe kreeg geregeld aanvulling, zodat „Jacomo" nu enige tientallen marionetten kan han teren. Zo langzamerhand acht het groepje zich in staat de vleugels wijder uit te slaan en omdat men meer bekendheid aan dit theater zou willen geven werd besloten ook „de krant" voor een voorstelling te in viteren. Met als gevolg dat wij een dezer avon den op de zolder van het woonhuis van Jack Monshouwer aan de Julianalaan te Heemstede onverwacht werden geconfron teerd met een miniatuur theater, waarvan de aankleding stellig van smaak en artis tiek gevoel getuigt- Het interieur met een decoratie van visnetten, zilveren vis jes en de blauwe achtergrond doet het uitstekend en brengt de bezoeker onmid dellijk in de vereiste sfeer. En nu de voor stelling. Deze heeft ons overtuigd van het hier aanwezige talent en van het feit, dat deze marionettenspelers in staat zijn een origi nele vondst ook met een humoristische visie uit te werken. Bijzonder aardig was bijvoorbeeld het tafereeltje in de keuken, met de dans van de bordenkwast en de pollepel, welke door de klepperende pan- nendeksels een begeleiding kreeg met geestige ritmiek. Verder voeren zij een echt rokende clown ten tonele en werd een vrolijke parodie gegeven op Louis Arm strong - hier Lodewijk Armsterk geheten - waarbij de mogelijkheden van de mario net geestig worden benut om zijn extase met de trompet ridicuul te maken. Bij zonder aardig zijn ook de acrobatische ver richtingen van een ezel en twee apen. Maar Jack Monshouwer en zijn jeug dige medewerkers zijn in djt stadium aller minst gebaat met alleen woorden van lof. Daarom willen wij niet verzuimen ook enige zwakke plekken in hun voorstelling aan te wijzen In de eerste plaats moeten wij dan vaststellen, dat zij voor hun pro gramma variéténummers hebben gekozen, die tot de moeilijkste onderdelen van het marionettentheater behoren, omdat de han delingen der poppen niet door een bepaald verhaal of intrige worden ondersteund. Vandaar dat de toeschouwer nu geheel op de bewegingen der marionetten is aange wezen. die in de meeste gevallen toch nog niet virtuoos genoeg zijn om blijvend te boeien. De nummers zullen sneller moeten worden afgewisseld en de duur daarvan bekort, zodat zij als het ware het oog voor bij flitsen. Jack Monshouwer onderkent die tekortkomingen en streeft ernaar ze uit de weg te ruimen. Zijn toekomstplannen? Hij heeft als ideaal een opvoering van Mozarts „Eine kleine Nachtmusik". De hiervoor benodigde marionetten zijn reeds voor een deel gereed. Ook een serie kinder voorstellingen wordt overwogen. En ten slotte hoopt hij dan een onderkomen te be machtigen; hetzij een kelderruimte of een grote zolder, die als een soort marionet tencabaret kan worden ingericht. 27. Haring leverde vandaag 1822 op, makreel 1014. Wat verwacht wordt Voor de donderdagmarkt lag al binnen de HD 79 met 62 kisten vis, meest schelvis en makreel. Oudste boten zijn thans VL 110 van 19 aug., SCH 135 van 21 aug., SCH 27, SCH 153, KW 101 van 23 aug. en Dirkje en KW 80 van 25 aug. Van de zesentwin tigste zijn de trawlers Herman, Van Hat- tem, VL 121 en KW 73. Vandaag ruim 6000 kisten Te IJmuiden werden vannacht in de vis hallen ruim 6000 kisten vis gelost. Hierbij waren 1050 kisten scehlvis, 175 wijting, 245 gul en kabeljauw, 255 koolvis, 1600 verse haring, 2260 makreel, 165 diversen, 465 stuks stijve kabeljauwen, 400 kleine kisten verse haring, 750 kg tong en 100 kisten schol. Van de trawlervloot waren binnen: de Amsterdam, die op 23 augustus naar zee ging, met 1615 kisten vis, waarbij 100 ma kreel en 420 schelvis en voorts 400 kleine kisten verse haring; de VL 153 Liesje en Rutger, die op 14 augustus vertrok, met 435 kisten vis, waarbij 255 haring en 80 wijting en 75 koolvis en voorts 224 kant jes gezouten haring: de trawler Elie, die op 23 augustus vertrok, met 965 kisten vis, waarbij 190 schelvis, 120 koolvis, 400 ma kreel, 130 haring; de KW 135 Emma Wil- helmina (van 22 augustus) met 800 kisten vis, waarbij 330 makreel, 100 schelvis, 240 verse haring en 90 wijting; de KW 141 (van 21 augustus) met 405 kisten vis, waar bij 100 makreel, 280 haring; de WR 24 mot 240 kisten vis. waarbij 130 makreel en 90 schelvis; de HD met 510 kisten vis, waar bij 200 schelvis en 260 makreel en ten slotte de VL 121 met 510 kisten vis, waar bij 200 makreel en 200 verse haring. De haringvangsten De vangsten van de drijfnetloggers van IJmuiden en Katwijk waren in de afge- looen nacht: IJM 75 met 15, 283 met 13, KW 5 met 17, 6 met 17, 9 met 14, 23 met 19, 25 met 15, 338 met 5, 147 met 8, 16 met 50, 19 met 75. 47 met 8, 140 met 60, 15 met 11, 43 met 17, 44 met 50, 85 met 31, 97 met 30, 127 met 18, 48 met 60, 86 met 65, 130 met 12. Uit halve vleet waren de vangsten: KW 54 met 85, 70 met 60, 168 met 70, 170 met 80. 110 met 80, 20 met 50, 40 met 60, 22 met 60. 45 met 60, 67 met 58, 37 met 60, 95 met 46, 151 met 84 en 130 met 65 kantjes. De gemiddelde vangsten waren van morgen voorlopig 40 kantjes voor de Sche- veningse en de Katwijkse vloten. En dinsdag op zee Er stond dinsdag nog een bries met windkracht vijf tot zes om de noord tus sen 58 en 55 graden noorderbreedte. De vangsten waren nogal wisselvallig en be stonden uit 300 tot 120 manden haring, makreel en schelvis per etmaal. De traw ler Deining deed twee trekken voor 130 manden haring, de Dirkje ving van één trek veertig manden haring, de Job Gouda van één trek 100 manden vis, waarbij 70 makreel en 30 haring en de Postboy meld de een trekje van twee pakjes. De loggers en kotters op de kust hadden gisteren dagvangsten van 100 tot 60 kg tong en 10 tot 15 manden schol. De sche pen, die op het Zand visten, hadden geen al te beste dagvangsten: 80 tot 60 manden wijting, schelvis en gullen per etmaal. Uit IJmuiden ging dinsdag onder meer de trawler Vios I naar zee. Besommingen van heden Amsterdam f 21.900, Elie 18.200, VL 153 7.700, VL 131 14.000, KW 135 12.600, KW 141 5.920, HD 87 f 7.880, WR 25 3.740. Officiële prijzen van dinsdag Heilbot 3.60—2.00. grm. tong 3.60—3.40. kim. tong 3.00—2.60. kl. tong I 2.60—2.40, kl. tong II 2.60—2.40. tarbot I 2.30-2.00 per kg. Kl. schol I 36, kl. schol II 37—23, v. haring 18.60 —11.00, makreel 19—7.60, gr. schelvis 32—21, grm. schelvis 30—15, kim. schelvis 24-14, kl. schelvis I 18—12, kl. schelvis II 17—12, wijting 148, gr. gul 3.'—28. mid. gul 35—23, kl. gul 20—13, kl. haai 27, poontjes 8. kl. koolvis zw. 32—13, kl. koolvis wit 30 per 50 kg. Gr. kabeljauw 240—73, gr. koolvis zw. 84—70, gr. koolvis wit 86 per 125 kg. Officiële aanvoercijfers van dinsdag 26 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 40 k. schol, 3819 k. haring, 2841 k. makreel, 1155 k. schelvis, 555 k. wijting, 225 k. kabeljauw en gul, 5 k. haai, 11 k. poon, 170 k. koolvis en 32 k. di versen. Totaal 8880 kisten vis. rr TOKIO (UPI) Een vreemd incident met een Russisch schip, dat noodseinen zond en niet te vinden was, houdt de Ja panse en Amerikaanse marine bezig. Tweemaal in augustus zond in het ooste lijk deel van de Chinese zee een schip noodseinen uit. Het gaf duidelijk te ken nen een Russisch schip te zijn. In beide gevallen zochten Japanse patrouillevaar tuigen en vissersboten en Amerikaanse vliegtuigen de aangegeven streek af, maar zij vonden niets. Het begon op 16 augustus. De Japanse zeeveiligheidsdienst in Amani Oshima (een groep eilandjes ten zuiden van Kjioe sjoe ving een radiosignaal op: „S.O.S. dit is de U.Q.J.Y." De „U" betekent, dat het een Russisch schip is, dat seint. Het sein kwam op de golflengte voor noodseinen. De Japanse radiotelefonisten vroegen het schip om zijn positie. In antwoord werd dezelfde boodschap herhaald. Daar op verdween de zender. Op dat ogenblik meldden zich per radio twee Amerikaan se koopvaardijschepen, die ten zuiden van Kjioesjoe voeren, en vroegen bijzonderhe den over de Rus. Ook zij kregen geen ant woord. Daarop beval de zeeveiligheids dienst alle schepen, die golflengte te ver laten, omdat men hoopte een eventueel verzwakt signaal dan te kunnen horen. Stilte. Daarop kregen de Japanse kustwacht schepen opdracht, een onderzoek in te stellen. De Amerikaanse marine zond zoekvliegtuigen. De Amerikaanse lucht macht eveneens. Men zocht 36 uur. Tever geefs. De Russische ambassade in Tokio zeide, dat zich daar geen Russisch schip bevonden had en dat er geen Russisch schip met de code-naam UQJY was. Men liet de zaak rusten. Op 20 augustus herhaalde het incident zich. Hetzelfde „spookschip" met dezelf de boodschap. Een peilstation der Japan ners op Kjioesjoe werd in werking ge steld en twee Amerikaanse schepen pro beerden het schip met radar te vinden. Het noodsein werd in de loop van de och tend en namiddag herhaald. Weer werden vliegtuigen gezonden. Weer vond men niets. Eén verklaring is, dat een schip zijn automatische noodsein-installatie heeft ge probeerd met ingetrokken antenne en dat de signalen per ongeluk toqh de lucht in gegaan zijn. Hetgeen echter niet verklaart waarom dat kort daarop wéér gebeurd zou zijn.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7