Horen en zien CHINEZENWIJK Congres over taalgebruik in pers, radio en reclame Fineren in bochten?... met SNELFÏX Ceta-Bever Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum Kort en 9 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Instructief De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Herbouw van Hengelo's binnenstad voltooid Texel lag onder „vuur" bij oefening in Den Helder NIEUWE ESSO BENZINE NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Majoor vrijgesproken „Japara" brengt de „Piet Hein" en een privé-dieren- tuin mee Nederlandse soldaten samen met Duitse op manoeuvre? Actie tegen plan voor nieuwe autoweg door het Gooi Rotterdammer stal voor 5100 aan bromfietsen ZONDER PERSEN OF KLEMMEN I Duitse springlading oorzaak van ontploffing in Hoek van Holland Galavoorstelling bij jubileum Nederlandse Bioscoopbond Hillegomse in Rhodesia om het leven gekomen Hagenaar met vuurcomplex Hoog militair gerechtshof sprak vier militairen uit Haarlem vrij Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" WOENSDAG 3 SEPTEMB ER 1958 Men kon er gisteravond weer wat van opsteken, van de televisie. Het journaal leverde de dingen van de dag, altijd aan trekkelijk voor de naar feiten hakende atoommens. In opdracht van de stichting Machinale Landbouw had Peter Creutz- berg een instructief filmpje gemaakt van de ontginning van slibgebieden op Sur,- name, waar de rijst zo goed kan gedijen. Daar viel weer het nodige van te leren, al duurde het ons wel eens te lang. De hoofd film „De blauwe lantaarn" vertelde ons van het Londense politiekorps. Basil Dear- den maakte er een sympathiek en goed ge documenteerd verslag van, een relaas van het wel en wee van de Engelse politie in haar strijd tegen de misdaad en in haar zorg voor een geordende samenleving met de nadruk op het preventieve karakter van haar werk. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24,00 AVRO. AVRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Gram. 9.35 Waters!. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 viool en piano. 14.25 Logboek 1942 16.15 Cabaret. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Amus.muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken- brief uit Londen. 19.00 Gevar. progr. 19.25 Nieuws 19.30 Don Carlos, opera. (In de pauzes: plm. 21.10 —21.15 Wereldkampioensch. wielrennen. Plm. 21.15 —21.22 Gram. Plm. 21.22—21.35 Europese zwem- kampioensch.). 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. 23.26—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.35 Europese zwemkam- pioenschappen. 13.45 Gram. NCRV14.00 Metro- pole-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Clavecimbelrecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Sopraan. 18.05 Lichte muz. 18.30 Verz.progr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muziek. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade-ork. en sol. 21.05 De filosofie en de wijsheid, caus 21.20 Gram. 21.35 Blaaskwintet. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 - 24.00 Gram. BRUSSEL 324 M 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 en 14.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Vrije pol. tribune. 20.10 Gram. 20.15 Kmderweelde, kron. 20.30 Zwitserse muz. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Zwitserse muz. (verv.). 22 55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO. 20.20 Sportpanorama. 21.20 Zang. 21.35 Gevarieerd programma. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, heeft gisteravond in Hengelo een nieuw groot marktplein geopend, waarmee deze stad de bouw van een gehele nieuwe binnen stad afsluit. Dertien jaar is er aan de her bouw van Hengelo gewerkt. Ter gelegen heid van deze gebeurtenis was de gehele stad in feesttooi gestoken en wordt er een week lang feest gevierd. Tijdens de oorlog is Hengelo 17 keer ge bombardeerd, het zwaarst op 6 en 7 ok tober 1944, toen nagenoeg de gehele bin nenstad werd verwoest. Er vielen toen 125 doden aan Nederlandse en ongeveer 500 aan Duitse zijde. Ongeveer 500 winkels en huizen werden geheel vernield, twee fa brieken werden grotendeels verwoest en 3000 winkels en woonhuizen werden ern stig beschadigd. Na de bevrijding heeft men een herbouw plan opgesteld, dat voorzag in een geheel nieuwe stadskern. Vele onbeschadigde panden moesten daarvoor worden afge broken. Er werden nieuwe straten aan gelegd. alsmede het grote marktplein, dat thans door de minister geopend werd. In een toespraak zei de bewindsman, dat het gereedkomen van het nieuwe stadscen trum van Hengelo het resultaat is van een stuk wederopbouw van meer dan plaatse lijke betekenis, omdat het deei uitmaakt van de inspanning van het gehele volk om een door oorlog en bezetting verwoest en uitgeplunderd land weer bewoonbaar te maken. Tezamen met twee kinderen, die op de dag van de bevrijding van Hengelo zijn ge boren, ontstak de minister de feestverlich ting. Burgemeester R. J. J. Lambooy her dacht de vele doden uit de oorlogstijd Des middags had de waarnemend Com missaris der Koningin in de provincie Overijsel, de heer J. Haverkamp, een dragline in werking gesteld om de eerste aarde voor de bouw van een nieuw raad huis te verplaatsen. Met de bouw zal drie jaar gemoeid zijn. Het is ontworpen door prof. ir. J. F. Berghoef te Aalsmeer. De marine heeft gisteren schietproeven genomen met het geschut, van Hr. Ms. „Gelderland", die in de haven van Den Helder ligt. Bij deze oefeningen werden granaten gebruikt, die niet ontploffen. Enkele van die granaten zijn dicht onder de Texelse kust in de Waddenzee neergekomen en een in een vijver bij het watergemaal van de Prins Hendrikpolder op Texel. Bij het Horntje, waar arbeiders bezig waren met het vervaardigen van zink- stukken, kwamen zes granaten neer. De rijkswaterstaat heeft daarop de marine leiding in Den Helder verzocht de oefenin gen te willen staken, welk verzoek inge willigd werd. (Van onze correspondent) DEN HAAG Op zaterdag 4 oktober zal het genootschap „Onze Taal" in het Scheveningse Kurhaus een congres hou den, gewijd aan het taalgebruik in pers, reclame en radio. Na de opening door voorzitter ir. J. T. Duyvis zullen drie spre kers het woord voeren: Jan van Herpen van de AVRO over het taalgebruik in de radio, dr. S. Elzinga, directeur van de stichting Reclame-Onderwijs, over het taalgebruik in advertenties en Godfried Bomans over het taalgebruik in de pers. Na de koffietafel zal er een forumdiscus sie plaats hebben, waaraan alle bezoekers kunnen deelnemen. Van het forum maken Godfried Bomans, mr. Jan Derks, Jan van Herpen, Ary van Nierop en prof. dr. mr. M. Rooy deel uit. Voorzitter is prof. W. F. J. M. Krul. Ook in 1955 heeft het genootschap, dat achtentwintig jaar geleden door de jour nalist C. K. Elout werd opgericht, een congres gehouden, dat een groot succes is geworden. Het juiste gebruik van onze moedertaal is toen het onderwerp geweest van vele discussies. Sindsdien heeft het werk van „Onze Taal" een nog bredere basis gekregen. De eigen taal, zo stelt het genootschap, is een onschatbaar nationaal bezit. In het algemeen, zo zegt men, weet de Nederlander daar veel te weinig van. Bovendien ontbreekt hem de fierheid op dit kostbare bezit, zoals de Fransen dat zo sterk kennen. De Vlamingen hebben volgens het genootschap meer recht op be langstelling dan tot dusver getoond wordt voor hun moeilijke taalstrijd. Overigens wil men geenszins in een „mijne-moeder- taal-romantiek" vervallen. Het taalgebruik in de reclame dient aan trekkingskracht te bezitten, maar toch moet men er zich voor hoeden hier te veel vreemde woorden te gebruiken, alleen om de mensen te overbluffen. Men wil er bij pers en radio op aandringen allerlei vor men van verkeerd taalgebruik tegen te gaan. Aan de pers wil men vragen, van Advertentie HET WAKEND OOG VAN ESSO DULDT IN UW MOTOR Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering Het Hoog Militair Gerechtshof heeft een 36-jarige majoor uit Leeuwarden, die in mei van dit jaar met zijn auto over de kop sloeg, vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hij toen het ongeval gebeurde, onder invloed van alcohol verkeerde. Toen plotseling een wielrijder in het don ker voor hem opdoemde, wist de majoor deze te ontwijken. Hij ging echter zo snel naar rechts terug, dat zijn auto omsloeg. Een arts, die hem na het ongeluk onder zocht, noemde hem „matig onder de invloed". De advocaat-fiscaal had bij zijn eis gezegd, dat een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf zeker op zijn plaats was, maar dat de hoge rang van de offi cier een flinke boete, in plaats van een ge vangenisstraf rechtvaardigde. Hij eiste 400,-- boete en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Het vrijsprekende vonnis werd niet nader gemotiveerd. de vele vreemde woorden, die ons land binnenstromen, slechts die toe te laten welke een verrijking van onze taal bete kenen en de andere, die goede Nederland se woorden verdringen, te weren, alsmede het overnemen van zogenaamd onvertaal bare Engelse woorden, cliché-vormen en on-Nederlandse zinsbouw te vermijden. De radio wil men vragen de spelling-uit spraak, te boekerige taal in hoorspelen enerzijds en onbeschaafd Nederlands an derzijds uit te bannen. Radiosprekers zou den voor hun optreden een degelijke taal kundige instructie moeten ondergaan, meent het genootschap. Het m.s. „Japara" dat, komend uit In donesië, in Marseille het koninklijk jacht „Piet Hein" aan boord nam om het naar Nederland terug te brengen, wordt don derdagmiddag te Rotterdam verwacht. Ook de kapitein, de stuurman en de ma chinist van de „Piet Hein" komen met de „Japara" mee. Een van de repatriërenden uit Indone sië, die met het schip meekomen brengt een aantal huisdieren mee naar Neder land. Dit zijn een buffelstierkalf, een casu- aris, zes kaka's, 27 lorre's, een kooi met grote en een met kleine vogels en drie honden. De staf van de Koninklijke Landmacht overweegt volgend jaar oefeningen te la ten houden in Duitsland met parate on derdelen van de Westduitse landmacht, die in september volgend jaar manoeu vres van enkele weken houden bij Senne- lager. De Westduitse generale staf is in principe bereid de oefeningen te combine ren met die van de Nederlandse onderde len. Samenwerking met de Duitse weer macht wordt noodzakelijk geacht, omdat de Nederlandse legeronderdelen nergens in eigen land oefeningen kunnen houden op grote schaal. De legeronderdelen, die aan de oefenin gen in Duitsland zullen deelnemen, wor den aangewezen zodra de desbetreffende plannen zijn uitgewerkt. Het „Comité tot behoud van rijksweg nr. 1 voor het Gooi" hoopt dat de huidige plannen voor een nieuwe autoweg door het Gooi worden gewijzigd voordat het na tuurschoon van het Gooi op onherstelbare wijze wordt aangetast. Het comité staat op het standpunt dat een grote weg voor het snelverkeer beter niet, door het Gooi kan lopen docb. over de dijk van de aan te leggen polder Zuidelijk Flevoland moet worden gelegd en later door deze polder. Naarden is de enige gemeente, die be sloten heeft het plan van de rijkswater staat voor een autoweg ten noorden van Naarden te steunen. Hiertegenover staan drie gemeenten: Laren, Huizen en Bus- sum, die zich in principe tegen een auto weg door het Gooi hebben uitgesproken en die dit offer alleen gerechtvaardigd achten indien werkelijk een andere oplos sing onmogelijk zou blijken. Het comité meent dat de omlegging van de rijksweg ten noorden van Naarden waarschijnlijk veel meer zal kosten we gens de vele kunstwerken dan een weg over de dijk van Zuidelijk Flevoland. In middels zou de bestaande weg door het Gooi op korte termijn kunnen worden ver beterd. Aanleg van een snelweg „om de noord", zoals de rijkswaterstaat wil, zou vele jaren vergen. Behalve de drie ge noemde gemeenten staan ook de Kamer van Koophandel voor het Gooi, de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland, de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en de Vereniging van Vrienden van het Gooireservaat op hetzelfde standpunt als het comité. De politie te Rotterdam heeft een 24-ja- rige grondwerker aangehouden, die be kend heeft sedert mei tien bromfietsen met een totale waarde van 5100.- te heb ben gestolen en verkocht. Het geld, dat hij daarvoor ontving, maakte hij op met zijn verloofde, een 23-jarig dienstmeisje. De grondwerker nam altijd bromfietsen mee, die niet op slot stonden. Hij verkocht ze dan aan zijn collega's, die hem de brom fietsenleverancier noemden. Als zij infor meerden hoe hij toch aan al die brom fietsen kwam vertelde de grondwerker, dat hij ze verkocht voor een afbetalings zaak, die ze bij wanbetalers had terugge haald. Een der collega's kreeg echter argwaan en waarschuwde de politie. Toen kwam aan het licht dat de brommers ge stolen waren. Ze konden alle in beslag ge nomen worden bij de kopers, die waar schijnlijk nog een proces verbaal krijgen wegens heling, omdat zij de karretjes te gen veel te lage prijzen hebben gekocht. Dat paleis van de kikkerkoning was een stenen gebouw, omgeven door waterplanten. Door eerj sombere poort voerde Brandus hen naar binnen. „Ziezo, hier woon ik!" zei de kikkerkoning. Joef en Brum keken beduusd om zich heen. Ze vonden het daarbinnen maar bar ongezellig; allemaal kale, koude muren, met hier en daar een raam. Versiering was er nergens, alles zag even grauw en kaal3738 Advertentie Bij het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in het Engelse kamp in Hoek van Holland zijn resten van spring stoffen gevonden. Men vermoedt, dat de Duitsers die er in de oorlog neergelegd hebb'en met een ontstekingsinrichting om bij een eventuele aftocht het kamp, dat zij toen in handen hadden, in de lucht te laten vliegen. Er is een stuk van een ontste kingsleiding aangetroffen bij het onder zoek. Waarschijnlijk hebben de beide elektri ciens, die bij de ontploffing om het leven zijn gekomen ,bij het opgraven van een ka bel de draden van de ontsteking geraakt. Donderdagavond 2 oktober wordt in het Amsterdamse Citytheater een galavoor stelling gegeven, waarbij een of meer leden van het koninklijk huis aanwezig zul len zijn. De opbrengst van deze „eerste koninklijke galavoorstelling", die samen valt met de viering van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse bioscoopbond, zal geheel ter beschikking van het Prins Bernhardfonds worden gesteld. Het pro gramma krijgt een feestelijk karakter. Het bevat o.a. een filmpje van V. Speicn, geproduceerd door Martin Toonder n.v., dat op de festivals te Berlijn en Edin burgh veel succes oogstte. Als wereldpre mière wordt vertoond het nieuwste werk van Herman van der Horst, getiteld „Prijs der zee". Als hoofdfilm is uitgekozen „In discrete", een komedie van Stanley Do- nen met in de hoofdrollen Cary Grant en Ingrid Bergmann. In de omgeving van Salisbury, Rhodesia, is donderdag de auto van het Nederland se echtpaar Albert Snater-Elizabeth Sna ter-Kroon op een onbewaakte overweg door een trein aangereden. Mevrouw Snater was direct dood. De heer Snater liep lichte verwondingen op en zal waarschijnlijk binnenkort uit het zie kenhuis worden ontslagen. Beiden waren 22 jaar oud. De heer Snater, afkomstig uit Hillegom, kwam twee jaar geleden naar Rhodesia. Hij was aanvankelijk werkzaam als as sistent op een vee- en tabakbedrijf, later op het instituut voor tabakonderzoek te Trelawney. Zes maanden geleden liet hij Elizabeth Kroon uit Hillegom overkomen. Zij traden in het huwelijk. De teraardebestelling van mevrouw Sna ter werd door de gehele Nederlandse ge meenschap van Salisbury bijgewoond. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft tien maanden gevange nisstraf, een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering en een ver bod tot het bezoeken van café's geëist in de zaak tegen een 33-jarige Hagenaar, die in de nacht van 31 mei brand gesticht zou hebben in een drankwinkel aan de Apel- doornselaan in Den Haag. De brand was veroorzaakt doordat iemand brandende lucifers door de brievenbus had gegooid, waardoor de gordijnen van de winkeldeur vlam gevat hadden. Tegenover de politie en de rechter-commissaris had de ver dachte een volledige bekentenis afgelegd, maar voor de rechtbank beweerde hij zich van de gebeurtenissen van die nacht hele maal niets meer te herinneren. De verdachte had bij het blussen van het brandje staan kijken en een politieman aangesproken. Later zag deze de verdach te in portieken scharrelen. De agent volg de hem, tot hij zag hoe de verdachte in een portiek aan de Zuiderparklaan luci fers afstak. Bij onderzoek bleek dat de man de lucifers in de brievenbus van een woning had gedeponeerd. Na zijn arresta tie gooide de verdachte een doosje luci fers weg, hetgeen echter door de agent werd opgemerkt. De officier van Justitie baseerde zijn bewijsvoering op de beken tenis van verdachte tegenover politie en rechter-commissaris en verder op een stroom van aanwijzingen. Ten eerste wer den dezelfde nacht in dezelfde buurt twee motorfietsen in brand gestoken. Ten twee de was in korte tijd bij twee achtereenvol gende werkgevers van de verdachte brand gesticht. Ten derde waren in de Zuider- parkbuurt, waar de verdachte woont, niet minder dan twintig brandstichtingen voor gekomen, allemaal op tijden, dat de ver dachte vrij had van zijn werk. In het psychiatrisch rapport, dat over de verdachte was uitgebracht, stond dat hij een „vuurcomplex" heeft. Hij heeft vroeger eens een ernstig ongeluk met ëen oven gehad en gedurende de oorlog heeft hij in Duitsland vreselijke ervaringen met vuur opgeda in. Op 16 september zal de rechtbank uitspraak doen. Door het hoog militair gerechtshof te Den Haag zijn dinsdag drie soldaten en een sergeant uit Haarlem vrijgesproken, die op 13 februari van dit jaar in Leiden, toen zij in een colonne reden, een aanrij ding veroorzaakten waarbij een moeder en haar achtjarig zoontje om het leven kwamen. De krijgsraad had de soldaten en de sergeant respectievelijk tot geldboeten en een maand voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld. Zij waren tegen dit vonnis in appel gekomen. Het vonnis was conform de eis van de advocaat-fiscaal, die de vrijspraak van het hoog militair ge rechtshof baseerde op het feit dat vol gens hem de colonne niet met te grote snelheid had gereden. 28. Hij ging naar het Central Park, voornamelijk om in de dierentuin rond te kijken. Hij stond tien minuten lang geboeid stil bij een gibbon of chimpansee en vroeg zich af waar het dier aan dacht en wat er in hem omging. In het circus dacht hij er altijd over wat de leeuwen van het orkest zouden denken en van al dat helle licht. Hij kon zijn ogen niet van de nijlpaarden afhouden. Eens zag hij een groep flamingo's en was zo onder de indruk van de rust en de sierlijkheid en de kleur van deze rose vogels, dat hij verbijsterd thuis kwam. Was zijn leven hetzelfde als dat van de flamin go of was het echter, werkelijker? Hij was er niet zeker van. Zien giraffen op ons neer als vreemde dwer gen? Waarschijnlijk wel, maar het is nog waarschijn lijker, dat zij zich niet om ons bekommeren. Waarom keek de bizon hem aan met een blik, die vol haat scheen? Hoe vindt de spin een chemische kleefstof uit, die nooit opdroogt? Toen hij in de dierentuin was. ging hij naar het tropi sche vogelhuis zag een rose papegaai, die als kuif een extravagante Parijse hoed droeg, waar alle dames ja loers op konden zijn. Wat een heerlijkheid en wat een trots! Maar hij werd het meest getroffen door een klei nigheid. Een leeuwerik had een wenkbrauw, een scherpe fijne zwarte streep boven zijn ogen alsof zij met een schilderspenseel geschilderd was. Plotseling stokten zijn gedachten. Hoe kreeg de vogel die geschilderde wenkbrauw? Hij bekeek haar van nabij. Het zwarte streepje bestond uit een groot aantal fijne veertjes, die het op bepaalde punten kruiste. De veertjes werden zwart waar de streep begon en werden weer wit als zij er omheen waren. En al die veertjes, die in een bepaal de richting liepen waren zo gerangschikt, dat het fijne zwarte streepje werd gevormd. Hij was er zeker van, dat de leeuwerik evenmin wist hoe hij het deed als hij zelf wist hoe zijn nagels groeiden. De vogels en dieren waren te werkelijk, te volmaakt op zichzelf dan dat hij kon geloven, dat de leeuwerik zong en zijn wenkbrauwen schilderde om de mensen plezier te doen. De mannelijke vogel schilder de die onvergelijkelijke wenkbrauw om het vrouwelij ke hart en het vrouwtje te bekoren, ten einde nieuwe jonge vogels voort te brengen. Maar waarom meer jonge vogels? Wie kon het wat schelen? Zij noemen het instinct, maar daarmee is niets opgelost. Tom noemde het 't probleem van de veren. Toen hij het probleem eenmaal had ontdekt, vond hij het overal terug. Het bestond ook bij de gouden kringen op de pauwestaart en de strepen van de zoet- waterbaars. Ontdekte de spin de duurzame kleefstof en de giftige slang zijn noodlottig gif, door talloze „blinde" variaties, totdat hij er toevallig op stootte? En als hij bij toeval dat gif had voortgebracht, bezat hij dan ook bij toeval de gave om zijn geheime formule aan zijn jongen door te geven, zodat zijn jongen een even goed gif als hun vader konden toebereiden, zodat generaties van slangen konden voortbestaan op de bes te manier? Hoe kreeg de kwal haar vermogen om te steken en waarom kon de elektrische aal een stroom van meerdere honderd volt uitzenden en waarom droeg de diepzeevis een elektrische lantaarn voor zijn ogen? Het leven bevatte een groot geheim. Het ant woord was pijnlijk ontoereikend. Toen het Kerstmis werd ging de familie naar een Christelijke kerk. De vader was meer dan dertig jaar in dit land geweest zonder ooit een kerk van binnen te hebben gezien. Eens had hij uit nieuwsgierigheid om een hoekje van de deur gegluurd. Hij wist, dat het een kerk was, maar het ging hem niets aan. Tom en Eva en hun moeder waren dadelijk bereid geweest om met Flora naar de Italiaanse kerk in de Chinezenwijk te gaan. Daar kwamen maar heel weinig Chinezen. Er waren veel arme mensen in de kerk en het waren voor namelijk vrouwen. Moeder Fong had het gevoel, dat zij voor het eerst in de westerse samenleving door drong, alsof zij Amerikanen binnenshuis ontmoette in plaats van ze alleen maar op straat te zien. De arme oude vrouwen met haar lange zwarte rokken, die bijna tot haar enkels reikten, zagen er net uit als Chinese vrouwen. Sommige waren gebrekkig of hadden gezwol len enkels of een beverige loop. Anderen waren jonge huisvrouwen. Er was iets aan armoede, dat alles ver trouwd en makkelijk te begrijpen maakte alsof je hun harten kende, hun strijd en hun geheime trots en het leven was een lang en nooit eindigend proces van vech ten en handhaven van die trots. Er gebeuren dingen met arme mensen: ongelukken, sterfgevallen, tegen spoed, verlies van een betrekking en de armen worste len verder opdat zij drijvend kunnen blijven op de le vensstroom en niet helemaal ten ondergaan en de din gen blijven voortgaan met te gebeuren. En deze wor stelingen geven hun een gemeenschappelijk stempel van menselijkheid maar zij verbergen allen hun per soonlijk verdriet en hun strijd om het geluk. Daarom verloor moeder Fong al haar vrees, zelfs al was het alsof zij voor het eerst in de Amerikaanse sa menleving kwam. En dat was het niet alleen. De kerk was donker en oud en het licht van de glas-in-loodra- men liet vele donkere plekken in verschillende hoeken. Alles was stil, hoewel er hier en daar gefluisterd werd. De mannen en vrouwen zaten met hun hoofden in stilte gebogen. Moeder Fong had het gevoel, dat zij in een Chinese tempel was. Het altaar, de kaarsen, het sche merige licht van een rood glas, dat naast het altaar hing, net als de „eeuwigdurende lamp" voor een Boed dha, de beelden, het gewaad, van de priester herinner den allemaal aan de Boeddhistische symbolen van aanbidding. Tientallen kleine kaarsjes flikkerden in het halve duister voor de altaren aan de zijkanten Het was een heel arme kerk. In de missen en op de voet stukken stonden beschilderde heiligenbeelden. Een oude trap aan de rechterkant, waarschijnlijk te wrak om te gebruiken was met planken afgezet. Flora knielde voor een van de beelden en bad. Moeder Fong was blij, dat zij haar schoondochter als een arme vrouw zag neerknielen en bidden. Tom en Eva waren nu drie jaar in New York. Klan ken en gezichten hadden opgehouden vreemd te zijn. Op school en in de winkels hoorden zij over Kerstmis praten. Zij hadden kerstkaarten gekocht en aan hun vrienden en vriendinnen gestuurd. De kaarten waren mooi, met huisjes in de sneeuw en gouden klokken en rendieren. De dag voor de kerstvakantie hadden zij een kerstman op school; later zagen zij er een in een warenhuis. Flora had voor Eva een vuurrode muts ge kocht en voor Tom drie paar sokken. Zo was Kersmis zelfs tót de Fongs gekomen. En gezamenlijk gingen zij naar een grote kathedraal in de 112e Straat omdat daar zo'n mooie dienst was. ("Wordt vervolgd) Naar New York. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal zaterdag met de „Liberté" uit Le Havre naar New York vertrekken ter bijwoning van de dertiende algemene vergadering van de Verenigde Naties. Minister Luns wordt half oktober in ons land terugver wacht. Burgemeesters. Tot burgemeester van Voerendaal is benoemd de heer G. J. H. Frencken, thans burgemeester van Wes- sem; tot burgemeester van Montfort de heer J. K. E. Abers, thans commies ter gemeentesecretarie van Roermond, en tot burgemeester van Ravenstein mr. H. P. J. van Weegen, thans hoofdcommies ter gemeentesecretarie van Nijmegen. Poes bevrijd. Nadat een groot aantal dierenminnende Amsterdammers vergeefs had getracht een poes te bevrijden, die in een gietijzeren lichtmast, liggende op het terrein van de Nederlandse Spoorwegen aan de Westerdokstraat, was gekropen, maar er niet meer uit kon, riep men de hulp van de politie in. Het gelukte ook de politiemannen niet. De technische dienst van de brandweer verkreeg toestemming van de N.S. de mast doormidden te zagen. Pas toen kon het sterk vermagerde dier uit zijn gevangenschap worden verlost. De poes werd al een week vermist. Schouwburgdirecteur. De raad van bestuur der n.v. Twentse Handelssociëteit heeft met ingang van 1 januari 1959 tot di recteur van het Concertgebouw te Hen gelo mr. J. W. Brouwer te Hilversum aan gesteld. Deze keerde eind 1957 uit Indo nesië naar ons land terug en volgt de heer R. Brongers op, die zijn functie per 31 december zal neerleggen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd- Beveiliging. De spoorwegen hebben op het baanvak SchiedamDen Haag het elektrische beveiligingssysteem in gebruik genomen. De lichtseinen worden bediend uit de centrale post te Delft. De seinpa len met de hefarm behoren nu ook op d't baanvak tot het verleden. De overweg wachters krijgen rechtstreeks van de na derende treinen een signaal dat de bomen gesloten moeten worden. WOENSDAG 3 SEPTEMBER Concertgebouw; „Opera Italiana", 20 u. Minerva Theater: Opvoering ,,'n Fijn span", door toneelgezelschap Johan Kaart, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren, tot 23 uur. „In 't Goede Uur: Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Zeven jaren pech", a.l 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Zo be gint het leven", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De dic tator", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Met de rug tegen de muur", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Auto maniakken", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Hare Hoogheid is ver liefd", a.l., 19 en 21.15 uur. Zandvoort. Theater Monopole: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 20 u. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. DONDERDAG 4 SEPTEMBER Concertgebouw: Zomerconcert Noordh. Philh. Orkest, 20.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert Piet Kee, 15 tot 16 uur. Beiaardconcert Gaston van den Bergh, 20 tot 21 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark". Expositie van werk van Han van Meegeren, 10 tot. 23 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff. 10 tot 22 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van schilderijen van Jan Sluyters, 10 tot 17 u. FILMS Cinema Palace: „Zeven jaren pech", a.l 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halsthe ater: „De Graaf van Monte Cristo", 14 jr., 14 en 19.30 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De dictator", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Bonjour Tristesse", 18 jaar, 20.15 uur, Rembrandt Theater: ..Met de rug tegen de muur". 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy The ater: „Automaniakken". 14 jaar, 14.30, 1!' en 21.15 uur. Studio Theater: „Hare Hoog heid is verliefd", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. Zandvoort. Theater Monopole: „De 41ste", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur". Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9