Twee keer goud en twee keer zilver voor de Nederlandse zwemsters Gasparella was de beste sprinter en Sheil de beste achtervolger in Parijs Vrijwel geen concurrentie op 100 m. vlinderslag en 400 m. vrije slag Moeizame zege van de Nederlandse waterpoloploeg op W.-Duitsland Nederland met drie renners in de stayers-finale Nu nog kans op de vijfde plaats? VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 11 NEDERLANDSE AVONDIN BOEDAPEST zwemmen Y Vanochtend Nieuw Europees record voor C. Gastelaars Oostenrijk wilde zwem ploeg terugtrekken ""Honkbal HCK in het veld tegen Spaanse honkballers Zegetocht van EDO-ers Volewijckers protesteert QuickSparta om titel in I B uitgesteld Tennis Wijziging in Nederlandse tennisploeg Dammen DeslauriersKoeperman van 4 oktober tot 1 november Wel wat laat TWEE BESLISSINGEN BIJ DE AMATEURS Wielrennen Vier Nederlandse driekleuren zijn donderdagavond in Boedapest aan de hoogste eremasten in het zwemstadion omhoog gegaan. Vier verheugde meisjes in oranje trainingspakken hebben binnen 20 minuten na elkaar twee aan twee op het podium naar ons volkslied staan luisteren. Het verhaal van de onvergetelijke avond in het uitverkochte zwembad is een verhaal van tweetallen: van twee gouden en twee zilveren medailles voor de twee Nederlandse zwemsters op de vlinderslag en voor de twee op de 400 meter vrije slag. Na de Britse woensdagavond, was het nu de Neder landse donderdag. Het publiek, dat in grote spanning de beide finales had gevolgd, dat de kleine Tineke Lagerberg na haar fantastische zege op de vlinderslag luide had toegejuicht en dat met een ware ovatie de overwinning van Jans Koster op de 400 meter vrije slag had beloond, voelde dat het voor de tweede maal in twee avonden een bijzonder stuk zwemgeschiedenis beleefde. En toen Tineke Lagerberg en de als tweede geëin digde Atie Voorbjj samen naar de winnaressen van de 400 meter, Jans Koster en haar onafscheidelijke clubgenote Corrie Schimmel, die dezelfde tijd van 5.02,6 hadden gemaakt, toestormden om elkaar nogmaals te omhelzen en eikaars prijzen te bekijken, barstte een stormachtig tumult los. Zonder een spoor van nervositeit waren de kleine Tineke Lagerberg en de niet veel grotere Robben-zwemster Atie Voorbij op de blokken gaan staan en na een goede start Tineke Lagerberg „viel" zelfs in het schot hadden de twee Nederlandse meisjes al na 15 meter zwemmen een kleine voorsprong. Atie had met haar wat krach tiger armslag en de prachtig golvende dol- fijnbeweging in heupen en benen de lei ding. Maar de vinnig zwemmende 17-jarige Tineke bleef haar onmiddellijk volgen, ter wijl op baan drie de Tsjechische Marta Skupilova vrijwel op één lijn lag. Tot het keerpunt, want toen Atie na 34 sec. haar flitsend snelle draai maakte, was Tineke Lagerberg al na 2 slagen los van Skupilova om in hetzelfde tempo als Atie Voorbij aan de laatste baan te beginnen. 20 meter na het keerpunt lagen de Neder landse meisjes gelijk aan kop en zo snel groeide toen de voorsprong, dat het alleen nog maar de vraag was hoe het tweetal het goud en het zilver zou gaan verdelen. Pas op de laatste meters kwam Tineke met haar wat forsere slag een vingerlengte voor Atie, maar toen zij bij de finishwand wa ren, wist niemand met zekerheid te zeggen, wie nu eigenlijk had gewonnen. De hor loges moesten het uitwijzen en het resul taat was, dat de titel met tweetienden van een seconde verschil in 1.11,9 (nieuw record voor de kampioenschappen) aan Tineke Lagerberg werd toegewezen. Vreugde Atie Voorbij stond met een stralend ge zicht haar blonde haardos af te drogen. Op de vraag of zijzelf wist wie als eerste had aangetikt, klonk als antwoord: „Ik weet het niet, maar het kan me ook niet veel schelen, we zijn toch alle twee van Nederland?" Duidelijker had zij de vreug de, die er in de Nederlandse ploeg voor eikaars successen is, niet kunnen demon streren. En terwijl Tineke en Atie onder het sper vuur van blitzlicht het hoogtepunt van haar sportcarrère op het erepodium be leefden, stonden Jans Koster en Corrie WMWMmmb Schimmel achter dezelfde startblokken klaar voor de 400 meter finale. De 20-jarige Jans en de 19-jarige Corrie, beiden lid van Het Gooi,, hebben elkaar ook in deze race niet in de steek gelaten. Er was wel eens een moment, dat men, zoals bij de keerpunten een miniem ver schil van één van beiden kon waarnemen, maar groter dan 3 of 4 centimeters is zo'n voorsprong beslist nooit geweest. Miniem verschil Jans Koster en Corrie Schimmel namen dadelijk na de start een voorsprong en ondanks de aanval van de fraai zwemmen de Zweedse Karin Larsson na de eeiste 100 meter (1.09.5) en ondanks het na 250 meter wat meer naar voren komen van Nancy Rae, bleven onze landgenoten onbe dreigd. En nog geringer dan bij de vlinderfinish was het verschil tussen de twee meisjes bij trainen, samen eten, samen een kamer delen, hadden samen zes geduchte tegen standsters naar het tweede plan verdron gen en hadden samen met flinke voor sprong op de overigens uitstekend zwem mende Nancy Rae haar handen tegen de bassinwand geslagen. Maar een dead heat is in de zwemsport onbestaanbaar, er moet een verschil zjjn Tineke Lagerberg mmm Jans Koster en al waren alle horloges op 5.02.6, 0,6 sec. boven de limiet van het Europese record, blijven stil staan, de kamprechters wezen uit dat Jans Koster voor vier jaar de titel van Europees kampioene op dit zware nummer mag voeren. In de familie Even moest Corrie Schimmel iets weg slikken, want de tengere vechtjas wenst ondanks alles geen fractie van een seconde prijs te geven, aan wie dan ook Maar zij schoof de teleurstelling een tel later zelf met een kwinkslag opzij: „Het blijft in ieder geval in de familie". En toen bekend werd, dat zij toch dezelfde tijd hadden ge maakt, viel het tweetal elkaar in de armen. Dit tafereel, de ontlading van alle m vele weken opgekropte spanning, was een dankbaar object voor alles, wat in het zwemstadion met een camera rondliep. En nogmaals trok een kleine stoet met twee oranje figuurtjes voorop naar de andere zijde van het zwembad, waar de in Hon gaarse klederdrachten gehulde meisjes al met het eremetaal en de grote zilvcen bekers klaar stonden. Met de armen om eikaars schouders stonden Jans en Corrie naar het tweede Wilhelmus van deze avond te luisteren. In de ochtenduren demonstreerde Ian Black, reeds bezitter van twee Europese borstcrawl. het aantikken. De vriendinnen, die samen titels, opnieuw zijn perfecte In het watcrpolotoernooi speelde Neder land de laatste wedstrijd In de halve fi- nalegroep A tegen West-Duitsland. Het werd een moeizaam bevochten 43 over winning op een ploeg, die met te zwaar spel en met een voortdurende vertraging van het tempo veel lastiger te bespelen was dan de weliswaar veel sterkere, maar toch altijd zuiver en los-van-de-man spe lende Joegoslaven. Hoewel de duimbles- sure van Haro Ran na twee dagen rust vrjjwel is genezen, had trainer Frans Kuy- per dezelfde ploeg als woensdag opgesteld. Toen scheidsrechter Brandy de Duitse rechtsachter Ott wegens obstructie uit het water had gezonden, kon de Nederlandse overmacht pas na vele slordige en daarom mislukkende combinaties door Waalewijn in een doelpunt worden omgezet. De Nederlandse ploeg was feller en tech nisch zeker een klasse sterker, maar de tactisch spelende Duitse defensie met Bode aan het hoofd en met de uitstekende doel man Hoffmeister als laatste sluitstuk, bleef de weg naar een verhoging van de score voorlopig afsluiten. Nadat Harry Lamme voor te zwaar hinderen met uit sluiting was bestraft maakte Ott gelijk. Maar nog in dezelfde minuut schoot Van Dorp na snel samenspel en een goede pass van Muller raak. Het aantal overtredingen was legio en wk na rust kregen Waalewijn en Muller herhaaldelijk vrije worpen tegen zich. Waalewijn moest bij een opzichtige over treding het veld uit en weer kregen de Duitsers een fraaie kans gelijk te maken. Toen Kniest echter een schot van Ossel- mann had gestopt en Hans Muller er met een snelle rush tussenuit trok, kreeg de Amsterdammer de bal na een afgemeten pass van Lamme vrij en het was 31 voor Nederland inplaats van 22. Deze voorsprong bracht wat meer rust in de ploeg al werd Hilker zo zwaar door Waalewijn aangevallen, dat hij een straf- worp mocht nemen (32). Even later kreeg Van der Zwan een strafworp na in het viermeter gebied te zijn getorpedeerd. En opnieuw leidde Nederland met twee doel punten verschil: 42. De derde strafworp in deze wat rommelige en met veel arbi traal gefluit begeleide wedstrijd was voor de Duitser Bode, die deze kans niet voorbij liet gaan. Hongaren wonnen Hongarije won in een fel, hard en op windend pologevecht met 53 van Joego slavië en de snelle Italiaanse ploeg zorgde later voor de sensatie van de avond door met 42 van de Russen te winnen. De Joegoslaven konden met hun over rompelende aanvallen niet goed maken wat de Hongaren met hun fijnere positie- spel, hun zuivere plaatsen en hun snellere combinaties opbouwden. Nadat Domoter de stand op 10 voor Hongarije had gebracht konden de Joegoslaven gelijk maken, maar daarna zijn zij er eigenlijk niet meer aan te pas gekomen. Hongarije, Joegoslavië, Rusland en Italië, die alle vier reeds onbereikbaar waren voor de andere landen in de halve finalegroepen, gaan thans over naar de finale-poule, waarin de uitslagen van Hongarije tegen Joegoslavië en Rusland tegen Italië worden verwerkt. Nederland, West-Duitsland, Oost-Duits- land en Frankrijk vormen de groep, waar in om de vjjfde tot en me' de achtste plaats wordt gespeeld. Hierin worden de overwinningen van Nederland op West- Duitsland en van Oost-Duitsland op Frankrjjk dadelijk in de stand opgenomen. In de series van de 1500 meter vrije slag, waarbij Nederland niet was vertegenwoor digd, ging hij met een nieuwe recordtijd voor de Europese kampioenschappen, 18 min. 18.1 sec., als snelste over naar de finale. De Nederlandse dames wisselslag esta fetteploeg kwam in de series, waarin slechts één land moest worden geëlimi neerd, met een voortreffelijke tijd voor de dag. De meisjes hadden de opdracht het wat kalm aan te doen. Met uitzondering, van Cockie Gastelaars, die natuurlijk de gelegenheid aangreep om te tonen wat zij waard was en dat met 1.04.- ook op over tuigende wijze deed, bleven onze zwem sters allen een of twee seconden ender haar mogelijkheden en dat in aanmerking genomen, was de tijd van 4 min. 58.- sec. vier seconden boven het wereldrecord van Groot-Brittannië een fraaie pres tatie. Lenie de Nijs zwom haar rugslagbanen in 1.15.2, Ada den Haan legde de school slag in 1.23.- af Atie Voorbij vlinderde een rustige 1.15.8. Wanneer de ploeg vanavond in de finale in vorm is en met scherpe wissels alles geeft, is een tijd om en nabij het wereldrecord niet denkbeeldig. En het zal nodig zijn alles te geven, want in de andere serie zwom de Oostduitse ploeg verrassend goed. De Britse wereldrecordploeg is vermoeid. Vooral Anita Lonsbrough viel op de schoolslag met haar 1.25.- wat uit de Icon, maar in de finale zal het viertal beslist gneller zijn en eveneens een ernstige mis schien wel te ernstige bedreiging voor de Nederlandse meisjes vormen. De uitslag van de finale 400 meter vrije slag dames luidde: 1. en Europees kam pioene Jans Koster (Ned.) 5.02.6; 2. Corrié Schimmel (Ned.) 5.02.6; 3. Nan Rae (G.B.) 5.07.7; 4. Ulvi Voog (Rusl.) 5.13.8; 5. Karin Larsson (Zweden) 5.16.3; 6. Velleda Veschi (It.) 5.20.5. De uitslag van de finale 100 meter vlin derslag was: 1. en Europees kampioene Tineke Lagerberg (Ned.) 1.11.9; 2. Atie Voorbij (Ned.) 1.12.2; 3. Marti Skupilova (Tsj.sl.) 1.14.3; 4. Christine Gosden (G.B.) 1.14.3; 5. Jutta Langenau (O.-Did.) 1.14.3; 6. Kristina Larsson (Zweden) 1.15.1. Het torenspringen dames is gewonnen door de Russin Aldona Karezkaite. Het eindklassement luidde: 1. en Europees kampioene Aldona Karezkaite (Rusl.) 81.15 pnt.2. Raisa Gorohovskaya (Zwe den) 80.93 pnt.; 3. Birge Hanson (Zweden) 80.34 pnt.; 4. Monika Schoepe (O.-Did.) 76.78 pnt.; 5. Charmian Welsh (G.B.) 76.78 pnt.; 6. Ann Long (G.B.) 76.14 pnt. Cockie Gastelaars heeft vrijdagmorgen in Boedapest, als eerste zwemster van de 4 x 100 meter vrije slag estafette, in de series van dit nummer haar Europese record op de '00 meter vrije slag ver beterd en gebracht op 1 min. 3,6 sec. Het record stond sedert 17 mei 1958 op haar naam, toen zij in Blackpool tot 1 min. 3,9 sec. kwam. De Nederlandse meisjes wonnen de eer ste serie in 4 min. 28,6 sec., wat een ver betering van het record van de kampioen schappen met 2 seconden betekent. De Britse meisjes zegevierden in de tweede serie in 4 min. 28,8 sec. Official sliep niet in zijn hotel en werd daarom over de grens gezet De Oostenrijkse Zwembond heeft ge dreigd zijn ploeg te zullen terugtrekken uit de Europese kampioenschappen, in dien de Hongaarse autoriteiten geen ex cuses zullen aanbieden voor een incident, waarbij een der Oostenrijkse officials was betrokken. De official, een tijdwaarnemer, werd woensdag gearresteerd en over de grens gezet, omdat hij zonder voorkennis aan de politie enkele nachten bij familileden in Boedapest heeft geslapen, in plaats van in zijn hotel. De Oostenrijkse gezant in Boedapest heeft een officieel protest inge diend naar aanleiding van deze kwestie. Het bestuur van de Hongaarse zwem bond heeft daarna tegenover de leider van de Oostenrijkse ploeg in Boedapest zijn leedwezen uitgesproken over het gebeurde met de Oostenrijkse official. De Hongaarse organisatoren hebben toegezegd op hoog niveau een onderzoek te zullen instellen. De Oostenrijkse ploegleiding heeft genoe gen genomen met dit excuus en hebben besloten tot het einde van de kampioen schappen in Boedapest te blijven. In Haarlem wordt zaterdagmiddag slechts één wedstrijd gespeeld. EDO ontmoet voor de beker het Amsterdamse Spartaan, dat vorige week bij verrassing de Amsterdam se hoofdklasser Volewijckers uitschakelde. Aanvang 16 uur. TYBB trekt naar Utrecht voor haar laatste competitiewedstrijd. Zondagmorgen twee wedstrijden. SC Haarlem en Schoten 2 gaan op het Scho- tenveld uitmaken,wie naar de eerste klasse promoveert. Aanvang 10 uur. Om half elf speelt de sterke eersteklasser HCK tegen een Spaanse ploeg. Deze ploeg is op uit nodiging van de coach van het Nederlands B-team, de Ajacied Hordijk, naar Neder land gekomen en speelt zaterdag tegen Ajax. Over de sterkte van Barcelona is weinig bekend. HCK zal een zware tegen stander krijgen. HCK-werper Ringersma liep in de laatste wedstrijd een ernstige knieblessure op,waardoor hij enkele maan den uitgeschakeld is. De HHC-er Meen- horst neemt nu de werperstaak van hem over. De liefhebbers van een frisse partij honkbal kunnen zondag op het Noorder sportpark terecht, waar van 10 uur af de wedstrijden worden gespeeld om het junio ren-kampioenschap van Nederland. Deel nemers zijn: Ajax, Celeritas, DOS, HCK, Neptunus en OSOS. Zaterdag 6 september: eerste klasse: UW —TYBB (16 uur). Bekerwedstrijden: Blauw WitSparta, EDODe Spartaan (16 uur(. Promotie naar overgangsklasse: WGA 2 —HCK (16 uur). Zondag 7 september: Promotie naar eer ste klasse: Schoten 2SC Haarlem (10 uur). Promotie naar tweede klasse: Schoten 3— Storks (terrein Lijnden). Vriendschappelijk: HCKBarcelona (10.30 uur). Kampioenschap van Nederland junioren (Noordersportpark). De honkbalkampioen van Nederland, het Haarlemse EDO, gaat het behaalde kampioenschap met groot vertoon vieren. Zaterdagmiddag, na de bekerwedstrijd tegen de Spartaan, zal de ploeg om kwart over zeven per open auto, voorafgegaan door de Haarlemse Harmonie „Sint Bavo", naar restaurant Brinkmann in Haarlem rijden, alwaar van half negen tot half tien zal worden gerecipieerd. De route, die de ongetwijfeld vrolijke stoet zal volgen, is: Mr. Jan Gerritzlaan, Van Nesstraat, Middenweg, Perseusstraat, Mer- curiusstraat, Marnixstraat, Velserstraat, Ostadestraat, Kenaupark, Nassaulaan. Kruisweg en Smedestraat. De beslissing van de Commissie van Beroep van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond, inzake de wedstrijd EHS OVVO, heeft het Amsterdamse „Vole wijckers" doen overgaan tot een protest. Volewijckers, dat samen met Schoten onderaan de ranglijst van de hoofdklasse staat, meent, dat de wedstrijd Vole wijckersEDO, die in Amsterdam na ne gen innings een 5-5 score bracht, maar na verlenging met groot verschil door EDO werd gewonnen, niet had mogen worden verlengd. Volewijckers zou dan een punt meer hebben gehad en Schoten zou moe ten degraderen. Tot zover het Amsterdam se standpunt. Als wij de gedachtengang van de Com missie van Beroep goed hebben begrepen, dan moest elke hoofdklassewedstrijd, die gespeeld is voor de publicatie van de re glementswijziging in het Officieel Orgaan niet en elke ontmoeting na de publicatie, wel verlengd worden. De wijziging werd gepubliceerd in het Officieel Orgaan van 23 mei 1958 en de wedstrijd Volewijckers EDO werd gespeeld op 26 juli. Onzes in ziens maakt dit protest geen schijn van kans, maar er zijn meer verrassende uit spraken geweest dit seizoen. De cricketwedstrijd om het kampioen schap van de eerste klasse B, die zondag aanstaande in Den Haag tussen Quick (H) en Sparta zou worden gespeeld, is uitge steld tot zaterdag 13 september. Sparta zou zondag aanstaande met zoveel invallers in het veld moeten komen, dat de vereni ging om uitstel heeft verzocht. Na overleg met de Koninklijke Nederlandse Cricket bond is dit toegestaan. In de Nederlandse tennisploeg, die zater dag en zondag in Bielefeld tegen Duits land speelt, zijn door verhindering van Fredy Marinkelle enkele wijzigingen ge komen. In het dames-dubbelspel komen nu uit mevrouw Roos en mej. F. Ferir, in het gemengd dubbelspel mej. Ferir en Kara- moy of Van Gasselt. De tweekamp om het wereldkampioen schap dammen tussen de Canadese titel houder Marcel Deslauriers en diens Rus sische uitdager Iser Koeperman (winnaar van het kandidatentoernooi in Rotterdam) zal van 4 oktober t/m 1 november in Ne derland worden gehouden. De 20 partijen zullen worden gespeeld in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Sche- venihgen, Utrecht, Apeldoorn, Almelo, En schede, Gieten, Schiedam, Goes en nog enkele nader vast te stellen plaatsen. De eerste partij vindt, evenals de officiële ont vangst, op zaterdag 4 oktober plaats in Den Haag. Beide grootmeesters zullen na de offi ciële wedstrijd nog korte tijd in Neder land blijven voor het spelen van enkele korte toernooien en het geven van simul- taan-séances. Vrijwel niemand is te spreken over de organisatie van de wereldkampioen schappen wielrennen. Er zijn door de Franse Wielerbond tal van fouten ge maakt, die de ergernis van de buiten landse delegaties hebben opgewektEen voorbeeld hiervan is wel frappant. Donderdagavond werd bekendge maakt, dat men „toen" reeds de film. van de aankomst van de professional wegwedstrijd van zondag had ontwik keld en bestudeerd. En laten de heren nu tot de ontdekking zijn gekomen, dat zij vier dagen geleden een verkeerde uitslag hadden opgemaakt. Toevallig betreft het de Nederlander Piet Damen, die in Reims zestiende werd geklas seerd. De aankomstrechters hebben naar de volgorde van het groepje, waarin Da- men zich bevond, duidelijk met de pet gegooid, en hebben hun zienswijze nu aan de hand van de film gewijzigd. De eerste vijftien bleken juist te zijn. Piet Damen is zijn zestiende plaats kwijt geraakt aan de Deen Andresen. Na Damen (17) komt op de 18de plaats de Fransman Scodeller, gevolgd door de Belg Plankaert, de Italiaan Coppi en de Belg Adriaenssens. De klassering van de laatste zes is ongewijzigd gebleven. Gelukkig, dat we het nu precies weten. Op de derde dag van de wereldkampioenschappen op de baan vielen twee beslissin gen: het wereldkampioenschap sprint amateurs en dat voor de achtervolging amateurs. De sprintfinale werd een Italiaanse aangelegenheid. Gaiardoni had in de halve finales tegen Ploog een uiterst fraaie tijd gemaakt over de laatste 200 meter, n.l. 12,6 sec. Maar in de beide ritten van de finale moest hij het hoofd buigen voor de tactisch rijdende Gasparella. In de finale van de achtervolging klopte de Brit Norman Sheil met duidelijk verschil de Fransman Gaudrillet. Sheil moest de leiding na anderhalve ronde afstaan aan de Fransman, die, hartstochtelijk aangemoedigd door het publiek, na 2 kilometer 50 meter voor lag. Daarna werkte de soepel rijdende Brit zijn achter stand geleidelijk weg. Een halve ronde voor het einde liep hij iets uit en in de laatste 200 meter wist hij zijn voorsprong nog te vergroten. Met drie man: Wagtmans. Koch en Wierstra in de finale van het stayeren, heeft Nederland geen klagen. Geen enkel ander land is, numeriek, zo sterk vertegenwoor digd. Peter Post werd in zijn rit van de achtervolging profs met vrij groot verschil verslagen door Faggin. Zijn tijd was echter zodanig dat hjj in de kwartfinales kwam. Nielsen werd daar zijn tegenstander en zijn slachtoffer, want Post versloeg hem in 6.16,8 tegen 6.19,2. Donderdag kon de Nederlandse kolonie de eerste finalist begroeten. Martin Wier stra had namelijk de eerste herkansingsrit van de stayers gewonnen en. plaatste zich met de oud-wereldkampioen Verschueren, die als tweede was geëindigd, in finale van dit nummer. Het kostte de Amster dammer weinig moeite om dit resultaat te bereiken. Ook Wagtmans en Koch plaatsten zich na de tweede herkansingsrit, die door het overwicht der Nederlanders-, een aanflui ting werd. Delin had al voor de start ver stek laten gaan. Toen na veertig minuten ook Bouvar en Jakobi de strijd staakten en tien minuten voor tijd Muller afstapte, reden Wagtmans en Koch zielig alleen nog maar rond om het uur vol te maken. De twee Nederlanders, die al eerder blijk hebben gegeven goed met elkaar te kunnen opschieten, hadden het spel tactisch ge speeld. Behalve Wagtmans, Koch en Wierstra rijden in de finale, de Belgen Depaepe en Verschueren, de Spanjaard Guilermo Ti- moner, de Zwitser Bucher, de Italiaan Piz- zali, de Fransman Godeau en de Duitser Marsell. Behalve Verschueren zijn al deze stayers ook gecontracteerd voor de revan ches van de wereldkampioenschappen op 10 september in Amsterdam. T oneeltje Het was een bekend beeld, Simonigh, de laatst overgebleven Italiaanse achtervolger bjj de amateurs, viel wenend in de armen van zjjn verzorgers, zakte toen door de knieën en bleef nog zeker een half uur uitgeput van ellende, op het koele gras van de piste van het Pare des Princes liggen. De wereldkampioen was de weg naar de finale afgesneden door de harde beslissing van de jury van aankomst: Gaudrillet win naar van de halve finale. Het was te veel voor Simonigh, die na een fantastische race in precies dezelfde tijd als de Fransman 5 min. 06,2 sec. was gefinisht. Het riep herinneringen op aan de beruchte avond een jaar geleden toen Simonigh als een wrak ineen stortte omdat men zijn landgenoot Gandini tot wereldkampioen uitriep, terwijl iedereen wist dat Simonigh de titel had veroverd. Een uur later werd die beslissing herzien en kreeg Simonigh ':och de regenboogtrui en de gouden plak waarop hij het volste recht had. Maar nu was er niets meer aan te doen. Het was een slag die de Italiaan niet spoe dig te boven kwam. De andere halve finale was niet minder spannend geweest. Norman Sheil had tot de laatste ronde geen centimeter winst kunnen boeken op de Nieuwzeelander Dal ton. In de laatste ronde besliste de gerou tineerde Sheil de strijd echter met een felle spurt, die hem in de beste tijd van dit kampioenschap: 5 min. 03,8 sec. in de finale bracht. Sheil wereldkampioen Niet minder spannend werd de eindstrijd tussen Gaudrillet en Sheil. De Fransman had een snelle start, lag na de eerste ronde een meter voor en vergrootte de voor sprong na vier ronden tot veertig meter. De Fransen op de tribunes werden haast gek van vreugde. Zij zagen in hun ver beelding de jonge Gaudrillet al op de hoogste plaats bij de cérémonie protocolair. Maar zij hadden te vroeg gejuicht, want Sheil riep na de vierde ronde de Fransman een halt toe. Ook in de vijfde en zesde ronde kon Gaudrillet zijn winst nog be houden, maar toen volgde de ontknoping van het drama. Gaudrillet, die kennelijk veel te veel had gegeven, ging stroever draaien. De grootste klap volgde in de achtste ronde, die fataal werd voor de Fransman. In die ronde bracht Sheil zijn achterstand terug tot ongeveer tien meter en brak het moreel van Gaudrillet. Men wist het reeds toen een halve ronde verder beiden gelijk over de streep gingen. In de laatste halve ronde liep Sheil nog vijftien meter op zijn tegenstander uit. De 26-jarige Norman Sheil was voor de tweede maal in zijn wielerloopbaan wereldkampioen bij de amateurachtervolgers. Gasparella Opnieuw heeft het reservoir der Italiaan se sprintersschool een wereldkampioen naar voren gebracht. In twee ritten beves tigde de 23-jarige Valentino Gasparella de faam, die hem vooruit was gesneld en die hem ook tot de grootste favoriet had be stempeld. Gasparella had de Australiër Coster in de halve finales in twee ritten naar de strijd om de derde plaats verwezen. Gaiar- Peter Post doni had het niet zo gemakkelijk gehad. Ploog was bij het uitkomen van de voor laatste bocht weggesprongen en lag drie lengten voor aleer de Italiaan op snelheid kwam. Maar toen werd het ook een explo sie. waartegen Ploog geen verweer had. En in de tweede rit is het eenvoudiger gegaan. Gaiardoni, uit tweede positie komend, ver sloeg de Australiër gemakkelijk. In de finale was Gasparella heer en meester. De eerste rit won hij uit tweede positie. Gaiardoni drukte in de beslissende rit Gasparella bij het ingaan van de laatste 200 meter omhoog, te ver omhoog, want terwijl Gasperalla omlaag schoot stak hjj een arm omhoog uit protest. Maar deson danks zette hij door en toen hij Gaiardoni voor de tweede achtereenvolgende maal klopte en de titel in zijn bezit had, was hij het protest alweer vergeten. De strijd om de derde plaats werd een formaliteit en werd door Ploog gewonnen, die in twee ritten zijn landgenoot Coster terugwees. Post bij laatste vier Roger Rivière kan de wereldtitel bij de professionals achtervolgers bijna niet meer ontgaan. Als eerste renner ter werelcl reed de titelhouder de 5 km beneden de 6 minu ten. Rivière verrichtte deze verbluffende prestatie in de kwalificatieritten tegen de Italiaan Gandini, die op de eindstreep door de Fransman werd geklopt. Toen de tijd van Rivière bekend werd gemaakt, don derden de toejuichingen door het stadion, 5 min. 59,2 sec., een gemiddelde snelheid van 50 km en 125 meter. Opnieuw boekte Nederland een succesje, want Peter Post slaagde er in zich bij de laatste vier te plaatsen, die zaterdag om de wereldtitel gaan strijden. In de kwalifica tieronden reed Post tegen Faggin, die hij waarschijnlijk ook in de halve finale zal ontmoeten en verloor, maar de 6 min. 21,8 sec. van Post waren ruimschoots voldoende om hem bij de laatste acht te plaatsen. In de kwartfinale versloeg hij de Deen Kay Werner Nielsen. Behalve Post en Rivière, die de Zwitser Werth inliep, be reikten de Italianen Faggin hij versloeg de finalist van het vorige jaar Bouvet en Gandini, die de Zwitser Schweizer uit schakelde, de halve finales.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11