C Wereldnieuws r Nog steeds zomerweer Lichte opleving in de bouw zet zich voort iVIZIER J.G. MARTIN ZONEN Toch Ió Uet zo HERNIA 2 Analyse der werkloosheidcijfers Daling der arbeidsreserve in augustus terug te voeren op oogstzverkzaamheden VIZIER f meubelen uitgebreid fotoboek met aparte eigen modellen.edel van vorm en kwalit eit Wij zenden het U op Liquidatie-uitkering van de Javasche Hout Kousenoverleg" in Bonn voorlopig beëindigd Hervatting der Surinaamse olie-exploraties EGKS-kolenexperts gaan voorraadprobleem bespreken Kaiser-Frazer Rotterdam verkocht aan Chrysler De Britse wapenleveranties aan Indonesië DE KLOMPENCENTRALE 't Dans-seizoen begint 7 oktober..! D A N S - A C A D E M I E KPM opent dienst tussen Basrah en O.-Afrika V.S. gaan kleine auto's maken Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ontslag van 240 man bij Aviolanda uitgesteld Kans op nieuwe orders Engeland leent India veertig miljoen pond Japanse handelsmissie naar Moskou BALLETSCHOEISEL SPORTHUIS SCHOLTE (Panda en de protomplopper Export van Daimler Benz steeg met 30 percent „Wilde jaren" in Europese auto-industrie voorbij? In augustus werd stevig gespaard %s VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een analyse ge maakt van de eerder in deze week gepu bliceerde officiële ci.ifers van de omvang der werkloosheid in augustus, waaruit, zo als men weet een lichte daling van de ge registreerde arbeidsreserve ten opzichte van juli bleek. Deze daling is volgens Sociale Zaken voornamelijk het gevolg van toegenomen werkzaamheden in de landbouw en een verdere opleving in de bouwnijverheid. Het aantal jeugdige werklozen is in augustus vrijwel gelijk gebleven, hoewel dit jaar de bemiddeling voor jeugdigen meer moei lijkheden opleverde dan in de afgelopen jaren. Aan het eind van de verslagmaand waren er rond 6100 jeugdige werklozen te genover 3.400 een jaar geleden. De over eenkomstige cijfers van de openstaande aanvragen waren respectievelijk 8.300 en 21.000. In de landbouw had aan het eind van de maand een opeenhoping van werk zaamheden plaats doordat als gevolg van het natte weer de graanoogst enige we ken moest worden verschoven. Hierdoor was er een sterke daling van de gere gistreerde arbeidsreserve van landarbei ders, losse arbeiders en grondwerkers. Bouwnijverheid beter De lichte opleving, die reeds enige maanden in de bouwnijverheid is gecon stateerd, zette zich voort. Duidelijk blijkt dit uit de daling van de geregistreerde arbeidsreserve in de burgerlijke en utili teitsbouw met 1.600. In de sector water-, spoor- en wegenbouw daalde het cijfer met 600, echter voornamelijk doordat een aantal grondwerkers werk vond in de oogst en doordat de bezetting van de ob jecten van het extra-programma steeg, en wel van 2.175 tot 2.434. Een aantal bouw vakarbeiders vond voorts in Duitsland werk. Op de werkgelegenheid in de bak steen- en cementwarenindustrie had de opleving in de bouwnijverheid als gevolg Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 250 modelkamers Geopend. 8-12.30 en I4-I8u. Dinsdag 8-13 u. Het bestuur der n.v. Vereenigde Java sche Houthandel-maatschappij wil een tus sentijdse liquidatie-uitkering van 15 pet. doen op het resterende bedrag ad 1.068.000 der uitstaande 3'/2 pet. obligatie lening. De middelen zijn hiertoe aanwezig. Een nadeel voor obligatiehouders is, dat afstempeling, ook bij eventuele volgende uitkeringen, gepaard gaat met hoge zegel- kosten. Het bestuur zal de minister van Financiën vragen, hiervan dispensatie te verlenen. Mocht dat worden geweigerd, dan zal uitbetaling door middel van een coupon worden overwogen. Zou ook dit niet mogelijk zijn, dan wordt alleen een eindliquidatie-uitkering gedaan. De verwachting is dat liquidatie van het actief een tweede uitkering van 15 °/o niet onmogelijk zal maken. Het ligt in de bedoeling, aan houders van 4 pet. obligaties in de N.V. Vereenigde Indische Bosch-exploitatie Maatschappijen dezelfde uitkering te doen als bij de Java sche Hout. IT Regeringskringen in Bonn delen mee, dat de Nederlands-Duitse besprekingen, die deze week gevoerd werden over de ex port van Westduitse, uit kunstvezel ver vaardigde dameskousen, voorlopig geëin digd zijn. Zij zullen later worden voortge zet. De Duitse ambtenaren werden van de Nederlandse klachten op de hoogte gesteld en hebben deze aan de vereniging van kou senfabrikanten doorgegeven. Verdere maatregelen zouden niet getroffen zijn. Zegslieden der Duitse industrie verkla ren, dat het werkelijke probleem de te grote produktiecapaciteit van de West duitse kousenindustrie is. Deze heeft de meeste fabrikanten er toe gedwongen, hun prijzen aanzienlijk te verlagen. De Colmar Surinaamse oliemaatschap pij heeft officieel meegedeeld, dat de olie-exploraties deze maand zullen worden hervat. De financiering geschiedt door de Gulf States Lands and Industries Inc., die aandeelhouder is geworden in Colmar. Na het bekend worden van het door Gulf Sta tes in Colmar verworven belang werd op de Amerikaanse beurs een stijging geno teerd voor aandelen van de Gulf States- aandelen. van de grote voorraden nog weinig in vloed. Metaalindustrie slap Ondanks het gestegen aanbod van jeug digen in de metaalindustrie bleef de totale geregistreerde arbeidsreserve in deze be- drijfsklasse vrijwel gelijk. Incidenteel is er wel enige verbetering van de werkge legenheid te bespeuren, o.m. in de staal industrie, de electrotechnische installatie bedrijven en de haarden- en kachelin dustrie, doch van een opleving in de me taalnijverheid als geheel kan niet worden gesproken. De daling van de werkloosheid onder de textielarbeiders is deels het gevolg van de seizoenwerkgelegenheid in de vlasserijen. Ook in de overige textielnijverheid is eni ge verbetering merkbaar, die voorshands overwegend tot uiting komt in verminde ring van het aantal werktijdverkortingen. Tengevolge van inschrijving van jeug digen nam het aanbod van kantoorperso neel toe. De stijging van het aantal werk loze vrouwen kan ook in belangrijke ma te aan deze factor worden toegeschreven. Een analyse van de geregistreerde ar beidsreserve van mannen toont aan, dat de seizoenwerkloosheid, de conjunctuur werkloosheid en de wrijvingswerkloosheid ieder met 2.000 gedaald zijn. De daling van de conjunctuurwerkloos heid van 18.000 tot 16.000 is in hoofdzaak toe te schrijven aan de opleving in de bouwnijverheid. Door plaatsing van jeug digen daalde de wrijvingswerkloosheid. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van de hoge autoriteiten der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft don derdag in Parijs medegedeeld, dat op 9 september kolendeskundigen uit de E.G.K.S.-landen in Luxemburg bijeen zul len komen. Deze bijeenkomst is van bij zonder belang in verband met de maatre gelen die West-Duitsland genomen heeft om zijn kolenoverschot weg te werken. De deskundigen zullen trachten een poli tiek vast te stellen, die verlichting kan brengen voor de Duitse en Belgische ko lenmijnen, waar grote hoeveelheden ko len opgeslagen liggen. De woordvoerder voegde hieraan nog toe, dat het Duitse besluit tot verminde ring van kolen de invoer uit landen buiten de Gemeenschap, en verlaging van de prijzen niet in strijd scheen te zijn met de E.G.K.S.-bepalingen. De activa der Nederlandse Kaiser-Fra zer fabrieken n.v. te Rotterdam zijn on der voorbehoud dat de aandeelhoudersver gadering besluit tot liquidatie der n.v. aan Chryslei4 International verkocht. De prijs, gaat na aftrek van de daarop verschuldig de vennootschapsbelasting de boekwaar de der betreffende activa te boven met een bedrag van ruim 900.000. De ongeveer 350 werknemers zouden in de dienst van Chrysler kunnen overgaan. Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag geweigerd, commentaar te le veren op een bericht, volgens hetwelk Ne derland en Australië hinderpalen in de weg zouden leggen aan de verkoop van En gelse luchtmacht- en legeruitrustingen aan Indonesië. Hij zeide, dat het bij de En gelse regering geen gebruik is, medede lingen te doen over de verkoop van wape nen aan andere landen, alvorens over der gelijke verkopen een overeenkomst is tot stand gekomen. (Reuter). Advertentie Het is heus geen flauwe grap, Maar geef je vrouw een beste trap Alle soorten en maten voorradig Wij hebben nog WECKRINGEN Dr. Lefldsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 Advertentie Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) i elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN Schagchelstr. 29 Telefoon 10806 De Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam zal binnenkort een zes- wekelijkse dienst tussen de Perzische Golf en Oost-Afrika openen. De vaste aanloop havens zijn: in de Perzisch Golf: Basrah, Khorramshahr, Abadan en Bahrein, en in Oost-Afrika: Mombasa. Naar behoefte zou den in de Perzische Golf Muscat, Dubai en Kuweit, en in Oost-Afrika Dar-es-Salaam, Tanga, Zanzibar en Mogadiscio aangelopen kunnen worden. Het m.s. „Waingapoe" (3300 ton), zal ladingen van allerlei aard vervoeren, in clusief vee. Het heeft tevens een salon accommodatie voor twaalf passagiers. Eind september zal de eerste vaart van Mom basa naar de Perzische Golf beginnen. De president der Amerikaanse Chrysler automobielfabrieken, L. L. Colbert, heeft bekendgemaakt dat zijn maatschappij voorbereidingen treft, om voor het eerst kleine personenauto's te gaan produceren. Hij deelde mede, dat er reeds „honder den personen" bezig zijn met het ontwer pen en tot ontwikkeling brengen van een kleine auto. Het besluit houdt verband met de groeiende invoer van kleine Europese auto's in de V.S., welke invoer naar de schatting van Colbert in 1959 ongeveer 400.000 auto's zal omvatten. Er gaan ook geruchten uit Detroit, dat zowel de General Motors als Ford plannen hebben voor kleine automobielen, waar van de produktie mogelijk in het volgen de jaar zou beginnen. (Rtr.). India's export Een Indiase handelsmissie, geleid door de plaats vervangende minister van Handel en Industrie Satish Chandra heeft een reis door de Sovjet- Unie en Oost-Europa gemaakt. Er worden onder handelingen gevoerd over een vergroting van de Indiase export naar de communistische landen van Europa-, die vorig jaar 130 miljoen dollar bedroeg op een totale exportwaarde van 3360 miljoen. Oost-Borneo Mij. De petroleumproduktie der Oost-Borneo Maat schappij bedroeg volgens van de .Koninklijke" ontvangen berichten over juli 1958 6200 kgt. Om trent de steenkolenproduktie werden na mei 1958 nog geen gegevens ontvangen. De petroleumpro duktie van januari tot juli bedroeg 35.000 kgt. (v.j:. 48-.200 kg ton )-. De directie van de n. v. maatschappij tot vliegtuigbouw „Aviolanda" te Papen- drecht zal waarschijnlijk bij het Geweste lijk Arbeidsbureau een verzoek indienen om de lijst der 240 ontslagen werknemers nog niet in behandeling te nemen. De mo gelijkheid bestaat namelijk, dat de werk zaamheden van het bedrijf in de nabije toekomst verruimd zullen worden. Engeland zal voor 31 maart 1958 aan In dia een lening van 40 miljoen pond ver strekken. Engeland heeft zich tevens bereid ver klaard, „voortdurende aandacht te schen ken aan de vraagstukken op lange termijn voor (le ontwikkeling in India tijdens het resterende deel van het tweede vijfjaren plan van dat land, dat in maart 1961 ein digt." Japanse handelshuizen zullen op 23 sep tember een dertig man sterke handels missie naar de Sovjet-Unie zenden, die een verdubbeling van Japans huidige uitvoer naar Rusland moet zien te verkrijgen, te weten van dertig tot zestig miljoen dollar per jaar. De missie wordt gepresideerd door de grootindustrieel Tokutaro Kita- mura. Zij omvat voorts vertegenwoordig gers van dertien Japanse staal-, kunstve zel- en scheepsbouwbedrijven, die reeds handelsrelaties met de Sovjets hebben (UPI). Advertentie van Anello en Davide en Treeds, Londen GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM DE laatste jaren is de diagnose „hernia" zó veelvuldig gesteld, dat leken en buiten staanders soms de neiging in zich voelen opkomen de medische wetenschap van modegrillen te verdenken. Onze mede werking aan deze gril bepaalt zich er meestal toe anderen te vertellen, dat her nia het gangbare woord voor „breuk" is, waarmee onze medische kennis overigens meteen is uitgeput. Wat in de ziektecon versatie onder het modewoord hernia wordt samengevat, draagt de veel duidelijker naam „hernia nuclei pulposi", een afwijking aan de tussenwervelschijven, die niet de artsen maar de pa tiënten tot modeziekte hebben verheven. Blijkens de sta tistieken komen afwijkingen aan de ruggegraat in onze tijd zö vaak voor, dat bij mensen boven 65 jaar een normale ruggegraat uitzondering blijkt te zijn. Maar laten we bij het begin be ginnen. Toen Vesalius, „de dolle anatoom van Padua", in 1555 de tussenwervelschij ven ontdekte, begon in feite de geschiede nis van de hernia. Van de tweede hals- tot aan de eerste heiligbeenwervel bezitten we 23 van die schijven, die als stootplaatjes tussen de wervellichamen tot taak hebben de elasticiteit en beweeglijkheid van de wervelkolom te waarborgen. Een paar eeuwen na de ontdekking van Vesalius heeft men gemeend, dat daarmee de zaak dan ook wel bekeken was, tot de schrik wekkende cijfers van het grote aantal ge breken aan de menselijke ruggegraat de onderzoekers dwongen zich wat ernstiger te gaan bezighouden met de tussenwervel schijven, die tot op dat moment weinig méér belangstelling hadden genoten dan de rubberhakken van een schoen. Nu is de bouw van een tussenwervelschijf misschien wel zeer eenvoudig, maar de constructie is altijd nog wel wat ingewikkelder dan die van een stukje rubber. De schijf be staat uit een ring van bindweefsel, waar binnen zich een weke, geleiachtige kern bevindt. Aan de boven- en onderzijde wordt de bindweefselring afgesloten door een sluitplaat, zodat het hele geval te ver gelijken is met een doosje waarin een ge leiachtige massa is opgesloten. Wanneer nu de wand van dat doosje of de sluitplaten, door ziekte, geweld of onsolide aanleg gaat scheuren, kan de weke inhoud door de zwakke plek gaan uitstulpen. Wanneer de breukplaats zich in een van de sluitplaten bevindt, kan de uitstulping in de boven- of onderliggende wervel plaatsvinden, echter de ring doorbroken, dan kan de geleiachtige massa in het wervel kanaal uitstulpen, waardoor ernstige klachten kunnen worden veroorzaakt, om dat in dit laatste geval druk kan worden uitgeoefend op passerende zenuwwortels. In i: lendestreek, waar de buigzaamheid van de wervelkolom het grootst is in de buurt van de vierde en vijfde lendewervel, is in vele gevallen „hernia" dan ook schuld aan vele klachten. Met welke conclusie we dan eindelijk zijn beland tot ons eigen lijke uitgangspunt, te weten waarom her nia tegenwoordig zo vaak voorkomt, ter wijl in vroeger tijden niemand daar last van had. Stelt u zich gerust, ook vroeger leed men daaronder. Daarover een volgende keer. II. Pétillon (Nadruk verboden). 32. Toen ze eenmaal in het schrikwekken de laboratorium waren aangeland, begon de vreemde geleerde nadenkend om zich heen te kijken, terwijl hij mompelde: „Wel laten we eens zien wat we met u kun nen doen Er liep Panda een rilling langs de ruggegraat, maar Joris gaf nog steeds zijn pogingen niet op om de uit vinder gunstiger te stemmen. „V hebt zonder twijfel héél wat keus!" riep hij op gewekt uit. „Het doet me genoegen, hier een kijkje te kunnen nemen, professor, want het is stellig een laboratorium dat me bijzonder interesseert!" „Doe toch niet zo schijnheilig!" beet Panda hem geërgerd toe. „Kijk nu toch eens, in wat voor een toestand je ons gebracht hebt! Eerst heb je die wagen gestolen en je als de Vrese lijke Verkeerszondaar gedragen en toen heb je je vermomd om die gestolen wagen weer aan mij te verkopen en„Tut tut nu toch makkertje!" riep Joris ge griefd uit. „Gebruik dat lelijke woordje gestolen toch niet zo vaak! Toegegeven ik heb me een ogenblik van het voertuig m.eester gemaakt, maar ochdit mag niemand me euvel duiden! Want nietwaar, professor", zo vervolgde hij, zich tot de merkwaardige uitvinder wendend, „gij zult toch moeten beamen, dat dit voertuig bij iemand met mijn brede algemene ont wikkeling een edele weetgierigheid op moet wekken! Slechts wetenschappelijke belangstelling deed mij in dat voertuig stappen!" „Aha!" knikte de ander. „Als u dan zo'n wetenschappelijke belangstelling hebt, zal het u genoegen doen te vernemen, dat ik u uit de weg ga ruimen óf met mijn Elektrische Ongewenste Personen Kneder, óf met mijn Transcendentale Proton plopper!" Bij het voorstellen van de nieuwe model len auto's voor 1959 heeft de directeur-ge neraal van de Daimler-Benz A. G. te Stutt gart, dr. Fritz Koenecke, in een overzicht over de conjunctuursituatie medegedeeld er op te rekenen, dat de Europese auto-in dustrie thans het stadium van een constan te verdere ontwikkeling is ingetreden, waarbij echter de thans nog relatief snel le conjunctuur-stijging vrijwel zeker reeds de komende jaren zal afnemen. De omzet van Daimler-Benz is in de eer ste helft van 1958 vergeleken met de over eenkomstige periode van 1957 met 12 per cent gestegen. De binnenlandse afzet gaf een toeneming met acht percent en de ex port een stijging van ruim 30 percent te zien. De produktie van personenauto's nam met'17 percent toe en die van vracht auto's met ongeveer 20 percent. Met inbe grip van haar buitenlandse belangen en van de Auto-Union kan voor de Daimler- Benz-groep op een totale omzet van 3 mil jard mark worden gerekend. Van deze totale omzet zullen, naar dr. Koenecke verder uiteenzette, ongeveer 1,2 miljard betrekking hebben op de uit voer. Daarvan zullen wederom 950 mil joen mark op de uitvoer van Daimler- Benz en ongeveer 250 miljoen mark op Auto-Union betrekking hebben. Voor de Auto-Union wordt een totale omzet ver wacht van 500 miljoen mark. De inkom sten hebben zich met dat al tot dusver niet op het niveau van het vorige jaar ge handhaafd en men zal met een lagere winst rekening moeten houden, mede als gevolg van de sedert het begin 1958 inge gane loonsverhogingen en tevens ook als gevolg van verhogingen der materiaal kosten. Dr. Koenecke legde er de nadruk op, dat het samengaan van de Daimler en Auto-Union voor beide ondernemingen van belang is, want met de verwezenlijking van de gemeenschappelijke Europese markt zal de concurrentie zich aanzienlijk verscherpen. In Brazilië rekent de maatschappij dit jaar op een omzet van ongeveer 100 mil joen mark en in India van 70 a 80 miljoen mark. Men kan verwachten, dat in Noord en Centraal-Amerika in dit jaar 11.000 tot 12.000 personenauto's geleverd zullen worden, waarvan 8.000 in de V.S. In augustus 1958 werd bij de Rijkspost spaarbank bijna twintig miljoen gulden gespaard. Vermoedelijk heeft het publiek zijn vakantiegelden reeds in voorgaande maanden opgenomen, terwijl een deel van de bestede vakantiegelden via pensionhou ders en dergelijke terugvloeide naar de spaarbank. In augustus werd ingelegd f 66,8 miljoen en terugbetaald 47,1 miljoen (in augus tus vorig jaar werd 4,7 miljoen ge spaard). In 1958 is tot dusver bij de R.P.S. ge spaard 88,1 miljoen tegen 49,1 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1957. Het saldo-tegoed per ultimo augustus 1958 bedraagt 2044,1 miljoen (vorige maand 2024,4 miljoen en ulto, augustus vorig" jaar f 1962,2 miljoen). (Voor de beurs zie pag. 9) Advertentie Bestrijdt de oorzaak van dor of brok kelig baar en herstelt gespleten haarpunten. Geeft Uw haar snel de natuurlijke glans terug. Tegen haaruitval roos en vroegtijdige vergrijzing. Uitstel. De executie van de 55-jarige ne ger Jimmy Wilson, die vandaag te Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama op de elektrische stoel zou ge schieden, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Wilson was ter dood veroordeeld wegens het beroven van een blanke vrouw van 1 dollar 95 cents. In Alaba ma kan beroving met de dood worden bestraft, ongeacht het gestolen bedrag. Studentikoos. De actie van Mexicaanse studenten tegen de tariefverhogingen bij het openbare vervoer is vrijwel ge ëindigd. Honderdtwintig van de meer dan tweehonderd bussen die de studen ten hadden buitgemaakt en die in de studentenwijk in Mexicostad vijftien dagen lang zijn verborgen, zijn aan de autoriteiten teruggegeven. De rest van de voertuigen wordt vastgehouden daar de studenten schadeloosstelling eisen voor twee collega's die bij incidenten verwondingen opgelopen hebben. Reprodukties. Premier Nehroe van India heeft in het Lagerhuis te Nieuw-Delhi in antwoord op een vraag verklaard, dat India de aandacht van communis tisch China gevestigd heeft op officiële kaarten waarop sommige, tot India be horende gebieden, bij China zijn ge voegd. De Chinese regering heeft ge antwoord, dat de kaarten reprodukties van kaarten" uit de tijd van Tsjang Kai Tsjek waren. Ze zullen gewijzigd wor den. Nehroe zei, dat er geen ernstige grenskwestie bestaat tussen India en China. Aanpakken. Sir John Kotelawala, de vroe gere premier van Ceylon, is van zijn boerderij in Kent (Engeland) naar Cey lon teruggevlogen om weer in de poli tiek te gaan. „Er zijn zoveel commu nisten in mijn vaderland. Wij moeten hen gaan aanpakken," aldus Kotelawa la, wiens verenigde nationale partij bij de verkiezingen van 1956 werd versla gen. Zelfbeklag. Hongarije heeft opnieuw bij de Zwitserse regering geprotesteerd te gen de aanval op de Hongaarse legatie in Bern van enkele weken geleden. In de nota beklaagt de Hongaarse rege ring zich over het uitblijven van een verontschuldiging en van een verzeke ring dat dergelijke incidenten niet weer zullen voorvallen. Slijtage. Een automotor slijt bij een snel heid van 64 km. per uur tweemaal zo snel als bij een snelheid van 48 km. Bij een snelheid van 80 km. per uur is de slijtage driemaal zo groot als bij 48 km. per uur, zo hebben de Britse des kundigen op de atoomconferentie in Ge- nève verklaard. Het onderzoek is ver richt met behulp van isotopen. Kunstmatig. Nabij de nieuwe, vijf kilome ter lange dam over de Wolga, zal vol gens Tass een kunstmatig meer van 340.000 hectare worden gevormd, het geen de overbrenging naar elders van de bewoners van 120 kleine steden en dorpen noodzakelijk maakt. Bij de dam wordt de sterkste waterkrachtcentrale ter wereld gebouwd. Retourtje. Een Deen die in het ziekenhuis te Rudkoebing (Langeland) was geope- .reeds aan galsteen heeft deze bij ver gissing ingeslikt. De galsteen werd na de operatie in een glas op het tafeltje naast zijn bed geplaatst. Toen de man uit zijn narcose bijkwam en de steen in het glas zag, meende hij dat deze een slaappil was, die hij moest innemen. Met enige moeite slikte hij de steen, die de grootte van een hazelnoot had, door, waarna hij zich tevreden te slapen legde. Kolossaal. Het persbureau van de Oost- duitse minister-president maakt bekend dat enkele dagen geleden de Westber- lijnse journalist Kollossa is gearresteerd als „agent" van het „Informationsbue- ro West". Dit bureau wint inlichtingen over Oost-Duitsland in voor de weste lijke pers op particuliere en commercië le basis. Verboden. De Amerikaanse negerpredi kant Luther King is door de politie te Montgomery in Alabama gearresteerd en in een donkere cel opgesloten, om dat hij bij het gerechtsgebouw van de stad zou hebben rondgehangen. Volgens de politie zou King tien minuten zijn vastgehouden, omdat hij geen gehoor zou hebben gegeven aan een verzoek zich van het gerechtsgebouw te verwij deren. King heeft verklaard door de politie te zijn mishandeld alvorens, na borgstelling, op vrije voeten te zijn ge steld. Opkijken. De Londense orde van advo- katen streeft naar vereenvoudiging en verheldering van het taalgebruik in de justisterij. De orde wijst op de klare stijl van een advokaat in India: „Ge achte heer, wanneer u meneer die en die niet binnen zeven dagen na vandaag het verschuldigde betaalt, dan zullen wij maatregelen treffen waarvan u wer kelijk te kijken staat". In de luchtdrukverdeling kwamen slechts langzame veranderingen voor. Een hogedrukgebied boven Scandinavië handhaaft zich nog steeds. Het kreeg in de afgelopen dagen een versterking in de richting van de Balkan. Aan de noordzijde van het maximum bewoog een tamelijk actieve depressie vrij snel naar het oosten maar het lagedrukgebied, dat aan de zuid westelijke flank wordt aangetroffen, ver plaatste zich maar weinig. Over Spanje en Frankrijk trok een gebied met luchtdruk stijgingen, tengevolge waarvan de on- weers-activiteit er tijdelijk vrijwel geheel werd onderdrukt. Het ziet er dan ook naar uit dat het weer onder invloed blijft van het Scandinavische hogedrukgebied, zo dat er morgen een warme en zonnige dag verwacht kan worden. WEERR APPORTEN Zaterdag 6 september Zon op 5.58 uur, onder 19.18 uur. Maan op 23.12 uur, onder 14.17 uur. Maanstanden 6 sept. 11.24 uur 1. k. 13 sept. 13.02 uur n.m. 20 sept. 4.17 uur e.k. 27 sept. 22.43 uur v. m. Hoog en laag water In I.lmuiden Zaterdag 6 september Hoog water 8.26 en 20.50 "'r. Laag water 3.54 en 16.07 uur. Temperaturen buiten land maxima van giste- w 1 r; Jf ren. Binnenland: heden 8 1 7 uur. Neerslag, laatste -£■? S ai c 24 uur. u S Den Helriej onbewolkt ozo 16 0 Ypenburg onbewolkt ozo 13 0 Vlissingen licht bew. O 17 0 Eelde onbewolkt O 11 0 Twente onbewolkt ozo 12 0 De Bilt onbewolkt ozo 14 0 Eindhoven onbewolkt ozo 15 0 Vlv Z.-Limb onbewolkt O 14 0 Helsinki zwaar bew wnw 21 0 Stockholm onbewolkt wnw 26 0 Oslo mist n 25 0 Kopenhagen onbewolkt windst. 18 0 Aberdeen half bew windst. 18 0 Londen regenbui O 24 1 Amsterdam onbewolkt O 24 0* Brussel onbewolkt zzo 25 0 Luxemburg onbewolkt ono 23 0 Parijs half bew windst. 25 4 Bordeaux licht bew windst. 30 0 Grenoble licht bew. windst. 28 0 Nice onbewolkt n 25 0 Berlijn onbewolkt O 22 0 Frankfort licht bew ono 24 0 München onbewolkt windst. 22 0 Ziirich geheel bew nno 21 0 Genève zwaar bew windst- 25 0 Locarno geheel bew windst. 23 0 Wenen onbewolkt wzw 21 0 Rome onbewolkt no 30 0 Innsbruck onbewolkt windst. 26 0 Ajaccio licht bew. nnw 29 0 Madrid licht bew. windst. Mallorca half bew. ono 34 0 Algiers half bew. wzw 42 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2