FRANKRIJKS NIEUWE GRONDWET BREIMACHINES Van dag tot dag MANTELCOSTUUMS Horlogerie „SUISSE" ^Praatótoel JÊ3SSSEËL ÏEif hf bpriFÏirti t>iib HERFST- AANSIIOiNG v.a, f. 89.- Blanken boycotten school te Van Buren (Arkansas) Vierde Republiek Vijfde Republiek 1946 1958 DE PRESIDENT HET PARLEMENT Botersmokkelaars berecht die enorme bedragen verdienden Kerkelijk Nieuws Uit- en inreisvisa voor Indonesië Afweerstof tegen straling in protoplasma gevonden Ambonees jongetje aan dysenterie overleden 0p de KNITTAX Twee doden in het verkeer 50 jaar geleden VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 3 Telkens wanneer de Amerikaanse auto riteiten de laatste weken een verklaring afleggen omtrent de toestand in het Verre Oosten, wordt deze in de kranten betiteld als een ernstige waarschuwing aan com munistisch China. Niettemin vermijdt iedere hooggeplaatste Amerikaan een uit spraak te doen, die eerst werkelijk een ernstige waarschuwing zou zijn. Ook nu hebben Eisenhower en Dulles niet rond uit verklaard, dat de Verenigde Staten zul len vechten, indien Quemoy wordt aange vallen. Hoewel Dulles bij andere gelegenheden herhaaldelijk heeft betoogd, dat het, ter voorkoming van ongelukken, goed is, in dien de tegenstander weet waar hij aan toe is, verkondigt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken inzake Quemoy sinds jaren dat het nuttig is de tegenstan der te laten gissen. De Amerikanen hopen de communisten dermate schrik in te boe zemen, dat zij de kusteilanden niet zullen aanvallen. Een verovering van die eilan den door communistisch China zou immers als een prestigeverlies voor Amerika in Azië kunnen worden uitgelegd, terwijl de communisten er op zouden kunnen pochen. Doch daaruit volgt nog niet onomstotelijk dat Washington om Quemoy een oorlog zal beginnen. Indien Eisenhower gedurende zijn va kantie de kranten leest en naar de radio luistert, moet het hem opvallen dat de Amerikanen er weinig op gebrand zijn betrokken te worden in een strijd om Quemoy. De stelling dat Tsjang Kai Tsjek op een sluwe manier de machtspositie van Formosa heeft verbonden met het betrek kelijk onbelangrijke Quemoy en thans hoopt Washington in de strijd te kunnen betrekken, indien Quemoy wordt aange vallen, wordt verkondigd door verschei dene commentatoren van grote radio netten, die aanzienlijke invloed hebben op het denken der Amerikanen. Dat het Con gres niets meer in de melk heeft te brok ken inzake oorlog of vrede in dit gebied, wil er bij de Amerikanen al slecht in, doch nog meer irriteert hen de gedachte dat de Verenigde Staten in een oorlog zouden kunnen worden gesleept door Tsjang Kai Tsjek, bij de gratie der Amerikanen eilandvoogd van Formosa. De publieke opinie in de Verenigde Sta ten komt dus in toenemende mate in ver zet tegen een eventueel Amerikaans in grijpen ten gunste van Quemoy, doch men mag niet vergeten dat de openbare me ning snel kan omslaan. Zouden de com munisten bijvoorbeeld zo dom zijn een Amerikaans oorlogsschip tot zinken te brengen, dan kan de aandrang op de rege ring krachtig te reageren plotseling heel sterk worden. En een actie tegen Ameri kaanse oorlogsschepen is niet ondenkbaar, nu China zijn territoriale wateren aan zienlijk heeft verbreed, hetgeen de Ver enigde Staten niet wensen te erkennen. Advertentie Witteveen brengt a nu reeds een grote sortering voor 't komende najaar, mét en zonder bont. Kom nu op uw gemak bewonderen en kiezen! Little Hock —Te Van Buren in de Ame rikaanse staat Arkansas, hebben 41 blan ke scholieren de middelbare school ge boycot uit protest tegen de toelating van negers tot de school. In Van Buren, zijn tot dusver weinig moeilijkheden geweest met de integratie. Er werden verleden jaar 24 negerscholieren tot de school toe gelaten. Woensdag werden dertien negers op de school ingeschreven. De negerscholieren werden donderdag bedreigd. Slechts één waagde het naar de school te gaan. Het hoofd van politie in Van Buren, ver klaarde „We doen alles wat we kunnen, maar we hebben een kleine bezetting en moeten ook nog slapen". De rector van het college van de Virgi nia Union-universiteit te Richmond heeft voor een rechtbank te Alexandria (Virgi nia) verklaard, dat van de dertig neger- leerlingen die door de blanke scholen van Arlington-County zijn geweigerd er ten minste 22 voldoen aan de eisen die voor toelating worden gesteld. Advertentie Ik weifel niet wanneer ik sigaretten koop, het is altijd ^taAshmi Silk Filter; hun rol, zacht aroma geeft mij alles wat ik van een sigaret verwacht, Gladstone met of zonder Stik Filter houdt de smaak waarvan U houdt Hieronder volgt een beknopte vergelijking van de voornaamste bepalingen in de Franse grondwetten van de vierde republiek (1946) en die van de vijfde (1958), die onder het kabinet-De Gaulle is samengesteld en op 28 september onderworpen zal worden aan een volkstemming in Frankrijk en al zijn overzeese gebiedsdelen. Het meest opvallend is de versterking van de bevoegdheden van de president en de ver zwakking van de macht van het parlement. Het grondbeginsel van de parlementaire democratie dat de Nationale Vergadering de regering naar huis kan sturen, is gehand haafd, al is het parlement de mogelijkheid ontnomen de regering naar zijn hand te zetten. Aangezien men verwacht dat De Gaulle opvolger van president Coty zal worden onder het nieuwe staatsbestel, is de grondwettelijke positie van de president van bijzonder belang. WIJZE VAN VERKIEZING Door de Nationale Vergadering en de Door een kiescollege van enige tiendui- Raad van de Republiek (tweede en eerste zenden leden: de parlementsleden uit Kamer) in verenigde vergadering met vol- Frankrijk en de overzeese gebieden, de strekte meerderheid van stemmen. leden der provinciale staten, alle burge meesters en een aantal leden der gemeente raden. AMBTSTERMIJN Zeven jaar en daarna eenmaal herkies- Zeven baar. .laar herkiesbaar. en vervolgens onbeperkt internationale ver- BEVOEGDHEDEN Neemt kennis van internationale onder- Onderhandelt over handelingen. dragen. Kondigt wetten binnen acht dagen na Kan bepaalde wetten aan een volks goedkeuring af, of vraagt binnen die ter- stemming onderwerpen alvorens ze af te mijn eèn nieuwe behandeling. Het parle- kondigen, ment kan dit verzoek weigeren. Kan de Nationale Vergadering eigenmachtig ontbinden. niet Kan de Nationale Vergadering in be paalde gevallen ontbinden en kan in geval van een ernstige politieke crisis, of wan neer de onafhankelijkheid van het land in onmiddellijk gevaar verkeert, de maat regelen nemen, die de omstandigheden vereisen. DE REGERING De voorzitter van de ministerraad, d.e door de president is aangewezen, moet eerst de investituur van de Nationale Ver gadering ontvangen, alvorens hij de minis ters kan benoemen. Alleen de Nationale Vergadering kan de regering naar huis zenden. De regering kan het vertrouwen vragen van de Nationale Vergadering, die daartegenover een motie van wantrouwen kan stellen. De voorzitter van de ministerraad wordt aangewezen door de president, die de ministers benoemt, op voordracht van de premier. De leden der regering moeten het lidmaatschap van het parlement en be paalde overheidsfuncties neerleggen. De regering kan de vertrouwenskwestie stel len naar aanleiding van een wetsontwerp, waartegenover binnen drie dagen een motie van wantrouwen kan worden ge steld. Blijft deze uit of wordt deze afge stemd, dan wordt het wetsontwerp geacht te zijn aangenomen. Een motie van wan trouwen moet door tenminste een tiende der leden van de Nationale Vergadering zijn ondertekend. Vergadering en SAMENSTELLING Raad der Nationale Vergadering en Senaat. Nationale Republiek. VERKIEZINGEN Rechtstreekse verkiezing van de Natio- Rechtstreekse verkiezing van de Natio nale Vergadering. Getrapte verkiezing nale Vergadering voor de Raad der Republiek. van de Senaat. ZITTINGEN Zittingsduur van het parlement ten- Twee zittingen per jaar. Getrapte verkiezing minste aeht maanden van het jaar. Een najaars zitting van ten hoogste tweeëneenhalve maand en een voorjaarszitting van maxi maal drie maanden. BEVOEGDHEDEN Leden van het parlement hebben het recht van initiatief voor een wetsontwerp. De Nationale Vergadering kan een wet afwijzen. De Raad der Republiek („Cham- bre de Réflexion") kan alleen een oordeel geven over een ontwerp. Bij een afwijkend oordeel komt het ontwerp opnieuw in de Nationale Vergadering. Alleen leden van de Nationale Vergade ring hebben in bepaalde gevallen het recht van initiatief. Het aantal wetten waarvoor goedkeuring van de Nationale Vergadering vereist is, wordt ingekrompen. Ingeval de Nationale Vergadering binnen een maand niet heeft beslist over een begrotingsontwerp, kan de regering het ontwerp aan de Senaat voor leggen, die binnen veertien dagen een be slissing moet nemen. Is het parlement twee maanden na indienen van een wets ontwerp nog niet tot een beslissing ge komen, dan kan het ontwerp bij decreet worden afgekondigd. Voor de economische politierechter te 's-Hertogenbosch hebben twee botersmok kelaars terechtgestaan, die in de afgelo pen jaren enorme bedragen verdiend zou den hebben, variërend van 150.000 tot 750.000 gulden per jaar. Het waren de winkelier H. C. en de vertegenwoordiger P. S. beiden uit Budel. De eis tegen C. was 6 maanden gevan genisstraf en tienduizend gulden boete. Het vonnis luidde vier maanden gevangenis straf, verbeurdverklaring van de transport auto's en 5.000.- boete. C. moet nu ook nog een boete betalen van f 1.000.- die hem een vorige keer als voorwaardelijke straf was opgelegd. Tegen S. luidde de eis 6 maanden ge vangenisstraf en ƒ5.000.- boete. Hij werd veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf en 5.000.- boete. Ook stond de chauffeur J. van de V. uit Budel terecht, die in opdracht van S. ver scheidene smokkelritten had gemaakt. Hij kreeg vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, en 5.000.- boete. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gasselte J. Luchies, eme ritus predikant te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Langerak W, Balke. kand. te Baarn. Geref. Gemeenten Beroepen te Barneveld P. van der Bijl te Rhenen. Advertentie DOOR EN DOOR VLEKVRI) Cassettes reeds vanaf f 55.80 Alléénverkoop voor Haarlem Barteljorisstraat 1 Haarlem - Telefoon 15131 N.W. NES. M ETA AL WARE NFABRIE K M. GERRITSEN - ZEIST Naar aanleiding van uit Djakarta af komstige berichten als zou de Indonesi sche regering steeds scherper optreden bij de verstrekking van uit- en inreisvisa aan Nederlanders, verklaarde de woord voerder van de Indonesische vertegen woordiging in Den Haag desgevraagd, hierover nog geen instructies te hebben ontvangen. De heer Sudjoko Hudyonoto, die tevens waarnemend zaakgelastigde is, nu de heer M. Maramis voor besprekin gen in Djakarta vertoeft, deelde mede, dat er in Den Haag nog steeds inreisvisa wor den verstrekt aan Nederlanders, die ver zochten om toelating tot Indonesië. De visa zijn uitgereikt op desbetreffen de beslissingen van de immigratie-autori teiten in Djakarta. Voor het overgrote deel zijn de visa uitgereikt aan zakenlie den. Verder bevonden zich onder de aan vragers artsen en geestelijken. De uitreiking van inreisvisa door de In donesische vertegenwoordiging in Den Haag heeft inderdaad enige tijd stil ge staan sinds in Indonesië de anti-Nederland se campagne haar hoogtepunt bereikte en ondermeer resulteerde in de massale re patriëring van Nederlanders. Sedert de eerste maanden van dit jaar zou de ver tegenwoordiging in Den Haag echter weer regelmatig visa hebben verstrekt op in structie van Djakarta. GENèVE (Reuter) Twee Amerikaan se geleerden hebben vrijdag in een op de internationale atoomconferentie uitge bracht rapport te Genève verklaard, dat zij in het protoplasma van levende cellen een nog niet geïdentificeerde stof hebben aangetroffen, die in beperkte mate het vermogen bezit dood door radio-actieve straling tegen te gaan. De geleerden, dr. E. W. Daniels en dr. H. H. Vogel, beiden verbonden aan het Amerikaanse nationa le laboratorium te Argonne, nabij Chica' go, hebben proeven genomen met de een voudigste levensvormen, namelijk de een cellige amoeben. Zij hadden een aantal amoeben aan een normaal dodelijke stralingsdosis blootge steld, om ze vervolgens met de afweerstof te behandelen. Hierdoor kon 96 percent der amoeben worden gered. De geleerden con cluderen dat het „eventueel mogelijk zal zijn een speciaal geneesmiddel tegen stra lingsziekte samen te stellen, dat ook bij de dieren van een hogere orde en de mens zal kunnen worden toegepast." Het is moeilijk om de stof te isoleren, daar zij buiten levende cellen onstabiel van vorm is. Twee Engelse onderzoekers hielden een voordracht over het optreden van kanker verschijnselen na radio-actieve bestraling Zij deelden mee, een methode gevonden te hebben, om een kankerverschijnsel als leukemie vrij snel na het optreden ervan te herkennen. Zij hebben vastgesteld, dat leukemie gepaard gaat met verandering in de kernen van levende cellen, die mi croscopisch kunnen worden waargenomen. In een Amerikaans rapport over de gene tische schade, die door bestraling veroor zaakt kan worden, werden de resultaten van de eerste proef beschreven, die ge' nomen is met muizen. Deze proef, aldus de onderzoekers, heeft aangetoond, dat de kwestie van de genetische schade veel in gewikkelder is dan men aanvankelijk meende. Vrouwelijke muizen kregen aan zienlijk minder genetische schade na be straling dan mannelijke. De rapporteurs menen te mogen verwachten, dat ditzelfde voor mensen geldt. Nieuwe benadering (Reuter) Een vrijdagochtend bij de atoomconferentie te Genève ingediend Russisch rapport over de gevolgen van straling op het zenuwstelsel opent de mo gelijkheid van een geheel nieuwe benade ring van ziekten tengevolge van straling. Men was van oordeel, aldus het rapport, dat het zenuwstelsel bestand was tegen straling, omdat men nooit beschadiging van zenuwen had kunnen constateren. Russische, communistisch-Chinese en Bul gaarse geleerden hebben echter vastge steld, dat zelfs een zeer zwakke straling binnen twintig minuten het zenuwstelsel aantast. Na een aantal proeven met vogels en andere dieren kwamen de geleerden tot de conclusie, dat het zenuwstelsel de zetel kan zijn van een aantal dodelijke stralingsziekten. Tot dusver meende men, dat het zenuw stelsel bezweek tengevolge van een aan tasting elders. In het rapport wordt erop gewezen, dat de dood ook het gevolg kan zijn van schade aan andere organen, die aan straling hebben blootgestaan. Praktijk OAK RIDGE (UPI) In het laborato rium van de Amerikaanse commissie voor kernenergie te Oak Ridge heeft zich op 16 juli een ongeluk voorgedaan, waardoor acht personen aan gevaarlijke radio actieve straling werden blootgesteld. Een commissie, die een onderzoek heeft inge steld naar het ongeval is tot de conclusie gekomen, dat het incident had kunnen worden voorkomen, indien meer voor zorgsmaatregelen waren genomen. Drie van de slachtoffers zijn reeds ge heel hersteld van gevolgen van de radio actieve straling. De toestand van de an dere vijf is eveneens bevredigend. Zij to nen „onmiskenbare tekenen van herstel", zo wordt in een verklaring van de Ameri kaanse commissie voor de kernenergie ge zegd. In het Ambonezenwoonoord „Aimere" in Huizen is dysenterie geconstateerd. Een vijfjarig jongetje is tengevolge van deze ziekte gestorven. Twee andere kin deren zijn in het ziekenhuis te Bussum op genomen. Uit voorzorg zijn alle kinderen uit het woonoord van school thuis gehouden. In de inleiding van de nieuwe constitutie wordt gezegd dat het Franse volk plechtig zijn aanhankelijkheid betuigt aan de rechten van de mens en aan de be ginselen van de nationale soevereiniteit, zoals deze in de verklaring van 1789 werden vastgesteld, bevestigd en aangevuld in de inleiding op de grondwet van 1946. Frank rijk is een ondeelbare leken-, democratische en sociale republiek, zonder onderscheid van geboorte, ras of godsdienst. De wapenspreuk van de republiek is Liberté, Egalité en Fraternité. Zijn grondbeginsel: regering van het volk, door het volk en voor het volk, aldus artikel twee. De nationale soevereiniteit behoort het volk, dat deze uit oefent door zijn vertegenwoordigers en door middel van het referendum. De partijen zijn vrij in haar werkzaamheid, maar moeten de beginselen van de soevereine nationaliteit en van de democratie eerbiedigen, zo wordt in artikel drie en vier gezegd. Verder bevat de grondwet een groot aantal artikelen over de nieuwe ver houding tussen Frankrijk en de overzeese gebiedsdelen. Enkele vragen Graag even enkele vragen. Zij drukken ons reeds lang. Wij zitten dikwijls in de trein. Het komt dan vaak voor dat zich tegenover ons een (meestal reeds ouder) heer neerzet, die een zeer klein koffertje met zich voert. Een koffertje zoals dat waarmee men kleine meisjes wel eens ziet spelen; zo groot als een gebaksdoosje. Soms houden zij het strak en streng op schoot als een schoonmoeder de tas waarin de bewijzen van de slechtheid van de aan staande schoonzoon zitten en soms ook leggen zij het met behoedzame zorg in het net, waarna zij het voortdurend in het oog houden. Zij kijken ogenschijnlijk met knipperloze ogen naar het landschap, maar geen leeuw zou hun het koffertje kunnen ontfutselen. Dientengevolge hebben wij nooit de kans gehad er eens een te openen. Eenmaal al hebben wij het beleefd dat het leek of zo'n heer zo'n koffertje open zou maken; hij morrelde al enigszins aan het piepkleine slotje. Bijna hadden wij het kunnen zien! Een dwerguitzetje? Een voet- baluitrustinkje voor een lilliputter? Rol letjes bankpapier? Boterhammetje? Een klein wollen diertje? Iets engs: een ver droogd apenklauwtje of een mensenoor of een scalpje? Wij keken, onbevangen door al deze verwachtingen, dusdanig fel toe dat de oude heer als gestoken schrok, met een betrapt gebaar het slotje toeschoof en al vóór Leiden opstond. Wij hebben hem zoals hij daar onzeker op het balkon stond, nog geruime tijd gadegeslagen over een tussenschot, soms zelfs gebruik makend van spiegels en glanzenden ruiten maar het maakte ons lelijk duizelig en we ontdek ten niets. Wij vragen nu: wat dragen deze oudere heren toch altijd mee in die koffertjes? Het geheim van de eeuwige jeugd? Nog een vraag. Over de bus of de tram; dat is hetzelfde. Beide reageren op dezelfde manier. Gij kent de eindhalte van lijn Zoveul. Daar bevindt zich het mest- warme hokje waar de tramconducteurs en de bestuurders (die men nimmer mag af leiden) uitrusten en zich voeden bij blik ken flesjesIn de verte zien wij, aanko mend voor lijn Zoveul, dat alles vóór ons liggen. Wij moeten lijn Zoveul halen. Er zijn daartoe twee methoden: hard lopen en de negen minuten die dan altijd nog resten (van de tien) in grote ademnood wachten of, bedaard lopend, verder gaan en hem altijd missen. Wat is dat? Het gaat wellicht zo! Het personeel zit te efen in dat hokje en één heeft de wacht. Die kijkt speciaal naar ons uit zoals wij in de verte naderenLopen wij, op een ner veuze dag, hard, dan roept hij: „Jongens, nog negen minuten wachten. Hij doet van daag goed zijn best!" en wij halen lijn Zoveul. Ziet de wacht ons echter kalm voortschrijden, dan gaat het anders. Dan roept hij: „Jongens! Vertrekken! Hij loopt gewoon!" Dan ontstaat er een ordelijke verwarring zoals die welke in een brand weerkazerne optreedt bij „ferme uitslaan de brand met felle westelijke wind". Zij proppen de boterhammen aapsnel in de mond, slokken de blikken fles leeg en even later springen zij, schei-fluitend en woest afbellend en toeterend, bekruimeld en wel, nog volop kauwend op hun voer tuig en verdwijnen schokkend en bonkend om de bocht. Onze vraag: WAAROM? Wat doen wij deze mensenEen sim pele vraag, dunkt ons. Duif Advertentie KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem Op de weg van Bornerbroek naar Borne is de 69-jarige molenaar G. T. Braakhuis uit Bornerbroek tegen een passerende auto gereden. Hij kwam met een brom fiets uit een zijweg en heeft, aangezien het uitzicht ter plaatse slecht is, de auto blijk baar niet opgemerkt. Hij was vrijwel op slag dood. In Westerlee is, vermoedelijk door een rukwind, de 85-jarige wielrijder H. C. Mul der, voorzitter van het waterschap Con cordia in botsing gekomen met een brom fietser. De bejaarde man werd ernstig ge wond en overleed een half uur later in het ziekenhuis te Winschoten. De bromfiet ser kreeg slechts gering letsel. Advertentie Vit Haarlems Dagblad van 5 september 1908: DE ONTWAKING der Muzelmannen is be gonnen, daar duiden de woelingen op, die overal zijn waar te nemen. In Turkije is de macht, die Europa daar had, in wei nige dagen gedaald tot nul. De Mohammedanen in Egypte zijn ook ontevreden en als zij hunne woorden in daden omzet ten, ziet het er voor Engeland moeilijk uit. In Perzië is het ook min of meer revolutie tegen den invloed der vreemde mogend heden, evenals in Marokko. En in Algiers hebben de inboorlingen den heiligen oor log tegen hun overheerschers de Fran- schen afgekondigd. Men verwacht dat het een geheele beweging zal worden om de vreemdelingen uit gansch Noord-Afrika te verdrijven.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3