Horen en zien u: JE VELPON - TUITJE kerko m Ui Van den Berg Het avontuur van Joef en Brum Het N. Ph. O. met Laura Cormonte VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Zo moet het echt niet Historische uitzending De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma '13?° or Aé/fOH 47 prachtige breimodellen GRATIS in uw 3 Suisses wolwinkel Werken van Van Gogh via de poolroute naar Japan Wethoudersverkiezing in Nigtevegt deugde niet Logboekmysterie Verwondering in Ierland over verklaring van Spaanse schipper Noorderlicht was goed te zien Post voor marinepersoneel GERO Zomerconcert met operazang OH "M" T\T 7 IF? TNT "W T T IK" DOOR LIN YU TANG ijOlrN Ui L Ui IN W IJ JU Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Agenda voor Haarlem .5 -VA J-S- Al met al was het toch eigenlijk maar een bijzonder mager programma, dat de AVRO ons gisteravond op het scherm pre senteerde. Het gaf ons namelijk de indruk van een uitzending door een televisiesec tie, die al jarenlang ons de ene uitsteken de vondst na de andere heeft voorgescho teld en die het nu eindelijk, op een mooie avond, wat kalmer aan wil doen om de medewerkers de gelegenheid te geven even op adem te komen. En dat is toch werkelijk niet zo. De echt goede t.v.-pro gramma's zijn door allerlei redenen nog steeds zeer schaars en naar onze mening kan nog geen enkele van de vijf verenigin gen in Nederland zich veroorloven zich er met een jantje-van-leiden af te maken. En dat gebeurde gisteren wel. Siebe van der Zee slaagde er weliswaar in on danks de zeer matige reportages van de wereldkampioenschappen wielrennen in Parijs de aandacht van de sportliefheb bers onder de kijkers geruime tijd geboeid te houden, maar wij stellen ons zo voor, dat bij het programmaatje „Yoka" velen wat bevreemd naar dat lieve meisje met het expressieve gezicht op het scherm ge keken zullen hebben. Yoka Berretty moest namelijk in een kwartiertje een aantal door Hans Andreus geschreven en bewerk te liedjes voordragen. Ze deed dat op een wijze die geen enkele Nederlandse caba retière haar verbeterd zou hebben. Maar toch bleef het bepaald zwak. Dat kwam door de liedjes en talrijke kijkers zullen zich, lijkt ons, afgevraagd hebben of men dit de arme Yoka Berretty eigenlijk alle maal wel heeft mogen aandoen. Ze was overigens zelf ook zichtbaar blij, dat het afgelopen was. Inmiddels was de omroepster al begon nen te vertellen, dat we daarna aangeslo ten zouden worden met hotel Bouwes in Zandvoort om daar het laatste deel van de avond „Strandsterren" getiteld mee te maken. Er werden in de badplaats enkele uitstekende variéténummers ten beste gegeven, onder meer door de kers verse wereldkampioen goochelen Tonny van Dommelen, maar toch ontspon zich in het gezelschap, waarin wij ons bevon den, een debat over de vraag of het verant woord is in een zo zenduren-arm land als Nederland de televisiecamera plompver loren in een cabaret neer te zetten en de ene artiest na de andere te laten optreden. Men vond van niet. Omdat de toch vrij veel aan kijkgeld betalende t.v.-toestelbe- zitter recht heeft op „echte" televisie of althans op een poging daartoe. Dus mét een zorgvuldig voorbereide regie, mét goede camera-instellingen, mét uitgekien de belichting en liefst zonder zich het voor hoofd afwissende technici, die in het beeld staan. Want dat gebeurde gister avond ook weer eens. Beeldschermer Gisteravond hebben wij de Franse pre mier generaal Charles de Gaulle op de Place de la République in Parijs ten over staan van een tienduizendkoppig publiek de Marseillaise horen aanheffen. Het was een van die zeldzame ogenblikken waarop de radio, haar wezen getrouw, als trans portmiddel van menselijke daden en ge dachten ons een van de grote ogenblikken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym nastiek voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Cabaret. 11.30 Buitenl. weekoverz. 11.45 Klein vrouwenkoor. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.55 Europese zwemkampioensch. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- \aria. 13.20 Amus.muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Koorzang. 15.15Boekbespr. 15.35 Radio-Philh.ork. en soliste. 16.20 Student, politiek, Politeia, caus. 16.35 Orgel spel. 17.00 Gevar. muz. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Ritm. muz. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. muziek. 20.35 Europese zwemkampioensch. 20.50 Gram. 21.10 Strijkork. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Cabaret. 22.35 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.3024.00 Ballroom-orkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansorkest en sol. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Metro- pole-orkest en solist. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Instr. octet. 14.40 Kron. van letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Amateursprogr. 15.50 Boekbespr. 13.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Wereldkampioenschappen wielrennen 1958. 17.30 Amateursprogramma. 17.45 Lichte muz. 18.00 Jouin. weekoverz. 18.10 Gram. 18.25 Strijkorkest. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Kamerork. 20.00 Lichtbaken, caus. 20.15 Ge var. muz. 21.00 De gewone man. 21.05 Act. 21.20 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zon dag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio- Almanak. 14.30, 15.00, 15.15 en 16.00 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Gram. 18.00 Lich te muz. 18.30 Voor de soldaten en reportage. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Gram. 21.10 Idem. 21.15 Amus.orkest. 22.00 Nieuws. 22.13 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazz. 23.3524.00 Gram. VOOR ZATERDAG VARA: 16.00 Voor de kinderen. NTS: 16.30 17.30 Eurovisie: Sportreport. uit Frankrijk. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gevar. progr. 21.00 Lichte muz. 21.15 Inspecteur Lund en het masker, detectivespel. 21.45 Quizprogramma. Advertentie Advertentie h\ eq /oaw/qrif) Voor elke klant heelt Uw 3 Suisses wolwinkel een welverzorgd boek van 48 pagina's met afbeeldingen en be schrijvingen van 47 uitgezochte brei- modellen klaar liggen. U ontvangt het GRATIS bij elke (ook de kleinste) wolaankoop. Nieuwe, verrassende wolsoorten, tien tallen nieuwe kleuren wol en nieuwe soorten sokken en kousen bieden U de ruimst denkbare keus. 3 SUISSES WOLWINKEL: GROTE HOUTSTRAAT 120 HAARLEM uit de wereldgeschiedenis niet alleen liet meebeleven, maar ook meebeseffen. Vous avez rendez-vous avec l'histoire" (U hebt een ontmoeting met de geschie denis) zei de commentator van de Franse omroep, welke deze unieke gebeurtenis over zijn gehele net van radio en televisie uitzond, dan ook kernachtig. De R.T.F. gaf echter geen rechtstreek se uitzending van de verdediging van de voorgestelde grondwet voor de Vijfde Re publiek door generaal De Gaulle, maar een reportage welke tussen half acht en kwart over acht dus ongeveer een half uur na de bijeenkomst op de Place de la Républi que, de ether in ging. De televisieverbin ding uiteraard wel rechtstreeks met de Noordafrikaanse departementen kwam tot stand door middel van een ter hoogte van de Balearen kruisend vliegtuig, waar in 'n ontvanginstallatie en zender de beel den van het zuidelijkste t.v.-station in Frankrijk doorgaven naar de zender van Algiers. De reportage omvatte de uitreiking van het Legioen van Eer door de minister van Onderwijs, de heer Berthoin, aan honderd verdienstelijke arbeiders, de toespraak van André Malraux, die met zijn bewogen stem de rede van de premier inleidde met een toespeling op de aankondiging van de redevoeringen van generaal De Gaulle voor de Vrije Franse omroep in de twee de wereldoorlog, een herinnering welke met bijval werd begroet en tenslotte de rede waarin generaal De Gaulle de begin selen uiteenzette, waarop de grondwet voor de Vijfde Republiek is gebaseerd. Alle elementen welke zo'n uitzending dat authentieke karakter verlenen, waar aan men de mijlpalen der geschiedenis on derkent, waren voorhanden: de toejuichin gen der Parij zenaars, hun geestdriftig Oui" en ook de een enkele keer op de achtergrond doorklinkende meer gemeng de of terughoudende reacties en tenslotte de massale golfbeweging van het Franse volkslied over het plein waar de manifesta tie werd gehouden. Golfbreker Een grote en belangrijke collectie schil derijen en tekeningen van Vincent van Gogh, behorende tot de verzameling van het rijksmuseum Kröller-Müller in het nationale park „De Hoge Veluwe" te Ot- terlo, aangevuld met enkele werken van deze schilder, die in het Gemeentemuseum te Den Haag en het Rijksmuseum te Am sterdam hangen, zal in vier zendingen met DC-7C's van het Scandinavian Airlines System eind september en begin oktober via Kopenhagen en de noordpoolroute naar Tokio worden overgebracht, waar zij van 15 oktober af wordt tentoongesteld in het nationale museum voor moderne kunst. De collectie bestaat uit zestig schilderijen en zeventig tekeningen en heeft een ver zekerde waarde van ruim vijftien miloen gulden. De duur van de tentoonstelling te Tokio is op dertig dagen bepaald. Daarna zal de verzameling in Kyoto te zien zijn. Op 20 september wordt het eerste tran sport op Schiphol ingeladen. Twee dagen later worden op de Amsterdamse lucht haven acht kisten ingeladen, eenzelfde aantal als bij het eerste transport. Op 3 oktober worden dan weer zeven kisten verlaad en tenslotte gaan tien kisten mee met het toestel, dat 5 oktober vertrekt. Alle transporten worden begeleid door of vanwege de directie van het Kröller-Mül- lermuseum. De wethoudersverkiezing in Nigtevecht in het Gooi is gedeeltelijk ongeldig. Twee raadsleden, die dinsdag na de vrije stem ming dezelfde kansen hadden op de twee de wethouderszetel, wisten niet dat zij bij de daarop volgende niet-vrije stemming zelf geen briefje in de bus mochten depo neren. Het waren de heren Petrus en Hen- nipman, die zich daaraan bezondigden, waardoor de stemming, zoals achteraf blijkt, ongeldig is volgens de Gemeente wet. De raad van Nigtevecht zal nu op nieuw bijeenkomen om de tweede wethou der te kiezen. Burgemeester Sprenger had verzuimd de beide kandidaten te wijzen op artikel 52 van de Gemeentewet, dat bepaalt dat belanghebbenden bij niet-vrije stemming zich van stemming dienen te houden. De heren Petrus en Hennipman wisten dat niet. Bij een gelijke uitslag zal wederom het lot beslissen. Er bestaat dus een kans, dat de heer Hennipman zijn wethouders zetel na enkele dagen weer zal verliezen. De schipper van de Spaanse trawler „Perion", die gisteren in La Coruna ar riveerde, heeft ontkend, dat hij het log boek van het verongelukte K.L.M.-vlieg- tuig „Hugo de Groot" en kledingstukken van passagiers aan boord zou hebben ge had. Politie- en scheepvaartautoriteiten in Ierland zijn zeer verwonderd over deze mededeling van de schipper. De politie te Bantry in het graafschap Cork verklaarde, een aantal dagen na de ramp het verzoek te hebben gekregen het logboek over te nemen van de „Perion" en leden van de bemanning te verhoren. De trawler kwam echter niet in Bantry aan. Wel arriveerde daar op 30 augustus een zusterschip, de „Falperra". Op ver zoek van de agent van de Spaanse reder en van de Ierse politie- en douane-autori teiten stelde de schipper van dit schip zich per radio in verbinding met de „Perion". Volgens de Ierse politie bevestigde de schipper van de „Perion" toen, dat hij twee boeken en een kledingstuk aan boord had, die op de plaats van de ramp waren opgevist. Hij verklaarde toen dat hij deze zou overhandigen aan de havenautoritei ten te Vigo. Het was aanvankelijk de be doeling dat de „Perion" in Vigo en niet in La Coruna zou binnenlopen. In vrijwel geheel Nederland was gister avond een zeer helder Noorderlicht te zien. Van negen uur af ontving het K.N.M.I. in De Bilt meldingen van waarnemingen uit tal van plaatsen. Het Noorderlicht dat in de poolstreken het duidelijkst wordt waargenomen, is ge woonlijk in ons land enige dagen per jaar te zien. Gisteravond was het bijzonder hel der. Grote delen van de hemel waren zachtrood. De luchtpostsluitingen voor opvarenden van Hr. Ms. „Karei Doorman" zijn: 6 september (16.00 uur) 8 september (13.00 uur) en 11 september (13.00 uur) (Marine postkantoor Amsterdam C.S.). Kerstpost- paketten, alsmede Kerst- en Nieuwjaars- post bestemd voor militairen die in Neder lands Nieuw Guinea of op schepen in de Nieuwguinese wateren dienst doen, kun nen per zeepost worden verstuurd. Zij moeten uiterlijk op 11 oktober ter post te zijn bezorgd. Zuchtend deden Joef en Brum wat de kikkerkoning hun had opgedragen. Joef pakte de horstel en Brum nam de lange stok met de bezem. Toen gingen ze aan het werk. Nee, leuk vonden ze het niet. De zaal was nogal groot, en overal plakte er klei en modder aan grond en wanden. Ze kregen het er maar met moeite af, als ze heel hard boenden. Maar weigeren durfden ze de opgedragen karwei niet; die Brandus zag er zo streng en bars uit! 4142 Advertentie een fabrikaat van standing de cassette gratis bij aankoop complete inhoud! De naam van Richard Wagner ver schijnt betrekkelijk zelden op de pro gramma's van de hedendaagse orkestcon certen. Na de overweldigende climax van verering van deze negentiende-eeuwse muziekreus is een scherpe waarderings reactie gekomen, vooral na de tweede we reldoorlog. Of hierbij alleen artistieke mo tieven van invloed geweest zijn, mag te recht betwijfeld worden. Hoe dit zij, een volstrekte veronachtzaming verdient het ontzaglijk omvangrijke oeuvre van de hy perromantische en fantasierijke, geniale kunstenaar toch zeker niet. Want menig operafragment van zijn hand vertegen woordigt muziek van een grote innerlijke zuiverheid en is een treffend contrast met die gedeelten, waarvan de waarde bena deeld wordt door het overmatig accentue ren van de psychologisch-typerende ge dachte. Zuiver muzikaal gezien is Wagners voor spel tot de opera „De meesterzangers van Neurenberg" bij voorbeeld een nog steeds genietbare, voortreffelijke compositie. En evenmin verdient het voorspel tot de opera „Lohengrin" dat donderdagavond als inleiding diende voor het onder leiding van de dirigent Henri Arends gegeven zomer concert van het Noordhollands Philharmo- nisch orkest op een soort zwarte lijst geplaatst te worden, noch om de muziek, noch om de prachtige instrumentatie. Het is muziek, die de sfeer heeft van een sprookje, van een wonderbaarlijke le gende. In de uitvoering echter verlegde de dirigent het accent naar een muzikaal rea lisme, dat een verstandelijke, nauwkeuri ge opbouw bewerkte op een dynamisch niveau, dat te hoog lag om het mysterie van deze muziek te doen ondergaan. De uitvoering van de innige „Siegfried Idyll" kenmerkte zich door een zelfde objectief interpretatieprincipe, dat scherp ontle dend en overwogen construerend de vorm onthulde van een van Wagners meest openhartige werken. Voor het randeel van het orkest in de vertolking past grote waardering, in het bijzonder voor het werk van de solo-koornist. Van de in New-York woonachtige Neder landse componist Johan Franco kwam op dit concert de symfonie „The Cosmos" tot uitvoering. Het werk werd door de com ponist opgedragen aan Henri Arends en het Noordhollands Philharmonisch orkest en is ontstaan uit muziek, die Franco schreef voor een symfonisch ballet. Uit Advertentie de beschrijving van het werk in het pro grammaboekje valt te concluderen, dat de componist beeldende muziek beoogde te schrijven, klankentekeningen van abstrac te begrippen als kennis, wilskracht, lief de en intelligentie. Er komen nog merk waardige motieven in de muziek voor, zo als het aardemotief, het natuurkrachten motief en „het thema van de mens". Men kan niet verwachten dat de toehoorder al les wat zich in deze symfonie in klank afspeelt zal kunnen vereenzelvigen met de genoemde begrippen, zoals Johan Fran co dit gedaan moet hebben. Wie donderdagavond naar de symfonie geluisterd heeft als naar zelfstandige mu ziek, zal hebben ontdekt, dat Johan Fran co een componist is met zin voor contra- puntiek, voor soberheid in het gebruik van muzikale middelen, voor eenvoud van bouw van de dynamische schakeringen, met uitzondering van die van het slot. Bij de toegewijde uitvoering bleek de ontwik keling van de muziek soms moeizaam te zijn en te veel gebonden aan het metrum. Toch kon men zich ook verheugen in de lichte tinteling van scherzogedeelten en verder met voldoening luisteren naar frag menten met geslaagde instrumentatie. Het tweede gedeelte van het concert tracht de uitvoering van operamuziek van Verdi en daarmede ook, een musiceer-^ geest, die voor de pauze slechts nu en dan kan doorbreken. Henrj Arends lejdde ge laden vertolkingen van de ouvertures voor „De Siciliaanse Vespers" en voor „De macht van het noodlot". De soliste van de ze avond, de sopraan Laura Cormonte, zong met temperament aria's uit de ope ra's „Ernani" en „Aïda" van Verdi, be nevens uit- diens „La Traviata". Daarbij kon zij de goede kwaliteiten van haar dra matisch ingestelde sopraanstem nog vrijer laten gelden dan bij het zingen van Elsa's droom uit „Lohengrin", De dynamische mógelijkheden van haar stem kunnen nog belangrijk ontwikkeld worden en bijzonde re zorg voor de afronding der hoge tonen en de kleuring van het middenregister zal nog een gewichtige factor bij de techni sche vorming moeten blijven. Behoudens enige overmaat in klankvolume begeleid de Henri Arends en bet orkest de zange res, die hartelijke bijval ontving, met zorgvuldigheid. Van de Vijfde Symfonie van Johan Franco is door het Noordhollands Phi! harmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends vandaag een opname ge maakt voor de Amerikaanse muziekbiblio theken.- De opdracht daartoe is gegeven door het Amerikaanse componistenge nootschap. P. 7Avaanswijk 30. „Ben je niet blij?" Er stonden glanzende tranen in de ogen van de oude man. „Ja, vader. Maar ik kan beter hier blijven". Loy voelde zich eigenlijk erg verlegen. Flora was in haar kamer en moeder Fong was in de keuken. De vader kwam hijgend binnen. Wat is er gebeurd?" zei de moeder, zich omwen dend met haar hand nog aan het strijkijzer. „Is er iets met Eva gebeurd? Of Tom?" „Heeft FloYa het je verteld?" riep de vader. „Nee, wat dan?" Hij kwam dicht bij haar oor, trillend. De moeder hield de adem in en toen kwam er een brede, zalige glimlach op haar lippen die zich over haar hele gezicht uitbreidde. „Hemel!" riep zij ui. „Maar waar is Flora?" De moeder ging met haastige stappen naar Flora's deur, die gesloten was. „Flora, Flora!" „Ik ben hier moeder". Moeder Fong opende de deur en ging naar binnen. Flora lag in tranen op haar bed. De moeder ging op de rand van het bed zitten en zocht Flora's hand en hield die vast. „Mijn dochter!" zei de moeder. „God zegene je!" „Ik zal naar jouw kerk gaan om met jou samen God te danken. Zodra je wilt, dat ik met je mee". Flora stond op met trots op haar gezicht. Zij wilde voor het eten gaan zorgen, maar de moeder stond het niet toe. „Maar ik voel mij best", lachte Flora. „Nee, vandaag niet". Loy kwam boven voor het middagmaal en zij zaten met hun vieren bij elkaar. „Flora, wil jij voor ons bidden", zei de moeder. Flora was gewoon geweest stil voor zichzelf te bid den in een soort gewoontegebaar. „God is genadig", be gon zij en hield stil. De rest was in haar hart. „Het is een goede God, die zij vereert", zei de moe der. Loy was om een of andere reden schuchter en stil. De vader zei: „Loy, je moet goed voor Flora zorgen, Je moet haar niet opwinden. En Flora" zei hij met een ernstig gezicht: „Je moet goed op jezelf passen. Ren niet meer de trap af zoals je altijd doet. Wij zullen alle maal doen wat wij kunnen". Flora vond het overdreven zo'n drukte als iedereen over haar maakte, alsof zij ziek was of iets heel bij zonders was. Maar de ernst, waarmee de Chinezen de toestand opvatten, bleek uit het feit, dat de vader na het eten niet naar beneden naar de winkel ging. Loy vond dat ook overdreven. Hij wilde naar beneden gaan en de was afmaken. „Ga naar beneden, als je wilt", zei de vader. De vader zat in zijn stoel in de woonkamer. Plotse ling bedacht hij iets. Hij stond op en ging naar boven naar het dak. Na een poosje kwam hij beneden met een plankje en zocht naar de hamer en de zaag. „Wat doe je daar?", vroeg zijn vrouw. „Ik ga die kapotte tree van de trap repareren". Hij kloofde. Hij zaagde. Hij nam maten. Hij ging de trap af en kwam weer boven. Hij was er meer dan een uur mee bezig. Tom en Eva kwamen thuis en vonden hun vader over de donkere trap gebogen. „Maar vader, wat voert u daar uit?" „Ik maak die gevaarlijke tree in orde." „Zal ik het doen?" f „Gaan jullie maar naar boven. Moeder zal het jullie vertellen". Tom en Eva liepen door terwijl hun vader een spijker insloeg. „Kom terug!" zei hij en ging rechtop staan. „Tom en Eva ik wil, dat jullie erg lief voor Flora zijn." „Heeft zij iets verkeerds gedaan?" „Nee, nee! Ik wil alleen maar, dat jullie aardig tegen haar zijn. En zijn jullie niet zo wild en bons niet tegen haar aan. Ga maar door. Moeder zal het jullie vertel len". Tom en Eva begrepen er niets van totdat zij het nieuws van moeder hoorde. Tom en Eva jullie worden oom en tante. Ga Daisow maar gelukwensen." „Hoe?" „Ga samen naar haar toe en wens haar geluk. Zeg in het Engels wat jullie willen zeggen." Tom en Eva stonden plechtig voor Flora's deur. „Mogen wij binnenkomen?" Flora zag ze en barstte in lachen uit. „Komen 'jullie maar binnen". Plechtig kwamen Tom en Eva naar haar toe. Eva's ogen waren in stille verwondering op haar gericht. „Gefeliciteerd, Daisow" zeiden zij tegelijk. Flora omhelsde ze. „Dank jullie wel". Plotseling ruk te Tom zich los alsof hij bang was „Ga je nu ziek worden in bed?" vroeg Tom. „Nee, Tom. Ik ben zo gezond als een vis." Toen zij de kamer weer uitkwamen zei moeder: „Gaan jullie nu maar naar beneden om Daiko te feli citeren". Tom en Eva renden naar beneden naar de winkel. Nadat de vader de traptrede gerepareerd had, ging hij uit. Om een uur of zes kwam hij weer thuis en bracht een grote braadkip mee. Hij zei alleen maar, dat hij in de Chinezen wijk was geweest. Hij had ook een nieuwe pijp met een jade mondstuk, die hij zich zelf ter ere van het heuglijk feit cadeau had gegeven. Zijn gelaatstrekken waren bijna onmerkbaar veran derd en hij rook naar drank. Hij had een opgeluchte uitdrukking als die van een leerling, 'die op zestigjarige leeftijd door de keizerlijke examens is gekomen na veertig jaar lang gezakt te zijn. Toen het er naar uit zag dat er geen kinderen zouden komen, had hij geen woord gezegd, maar het had hem gedrukt als een lo den last. Nu had de verrassing hem bijna overstelpt. Toen hij die avond in het lamplicht zijn nieuwe pijp zat te roken, kondigde de vader vastberaden aan: „Ik ga mijn baard laten staan". Eva griezelde bij de gedachte, dat haar vader een baard zou hebben, maar zij waren allemaal diep on der de indruk van zijn toon en niemand durfde iets te zeggen. Een week later ging Flora pastoor Bosco opzoeken. Zij vond hem in de pastorie, die aan de kerk grensde. Hij was een oude man met een vriendelijk, gladgescho ren gezicht. „Ik kwam met u over mijn schoonmoeder spreken" zei zij. „Ik herinner mij, dat ik haar met je in de kerk ge zien heb. Waarom breng je haar niet vaker mee? En je man komt ook niet geregeld?" „Mijnheer de pastoor er moet een baby komen". „Kom, kom, dat is goed nieuws. Daar ben ik blij om. „En toen ik het aan moeder verteld heb heeft zij ge zegd, dat zij in de kerk wil komen om God een dankof fer te brengen". (Wordt vervolgd) Benzine gedronken. Het tweejarig jongetje van de familie Moling uit Elsloo heeft in een onbewaakt ogenblik uit een fles met benzine gedronken, die in de keuken stond. Het jongetje overleed en kele uren later in een ziekenhuis te Sittard. Origineel feestgeschenk. Ongeveer 750 leerlingen van de technische school in Schiedam, die in oktober een halve eeuw bestaat, hebben samen met hun leraren een complete speeltuininventaris gemaaxt, waarbij een stalen carrousel, lopend op kogellagers, drie wippen, twee klimrek- ken en een glijbaan. Dit jubileumgeschenk zal aan de stad worden aangeboden ter plaatsing in het recreatie-oord dat onder Kethel wordt ingericht. De school heeft kortgeleden aan Madurodam een minia tuur hefbrug geschonken. Griekse oud-gezant overleden. In de ouderdom van 71 jaar overleed te Athene de heer Nicolaos G. Lely, die ruim zes jaar gezant in Den Haag is geweest. Behalve diplomaat was de heer Lely ook schilder en dichter. Hij maakte indertijd een ge dicht over Nederland, dat door M. Nijhoff werd vertaald en dat verscheen in De Gids. Dr. Ferrier onderscheiden. De minis ter van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Hel ders, heeft op zijn departement het rid derkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw uitgereikt aan dr. J. H. E. Ferrier, oud-minister-president en minister van Algemene Zaken en Binnenlandse Zaken van Suriname. Hoogleraar. Dr. ir. A. D. de Pater, in genieur bij de Nederlandse Spoorwegen, is benoemd tot hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Hij zal er onderwijs geven in de toegepaste mecha nica bij de afdeling werktuigbouwkunde. Burgemeesters. Tot burgemeester van Gramsbergen is benoemd de heer H. van Hout, secretaris van de gemeente Medem- talikDe heer Van Hout, die tot de Chiste- fifk Historische Unie behoort, is 44 jaar; Tot burgemeester van Baflo is benoemd de heer J. A. Bultena, commies ter ge meentesecretarie van Westdongeradeel. Ook de heer Rultena is Christelijk-histo - risch. Hij is 30 jaar. Advertentie voor Televisie - Radio Tape-recorders en Platenspelers ZIJLSTRAAT 87 TELEFOON 11110 VRIJDAG 5 SEPTEMBER TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren tot 23 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van tekeningen en schetsen van Lily van Cleeff", tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 20 uur. Frans Halstheater: „Het wa pen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mensen zonder moraal", 18 jaar, 19 en 21.15 u. Rembrandt Theater: „Das Herz von St. Pauli", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het groene mas ker", 18 jaar, 19 en 21.15 u. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 20 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Va der heeft het moeilijk", a.L, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. ZATERDAG 6 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het Zuidelijk Toneel ensemble met „Meneer Perrichon gaat op reis", 20 uur. Grote Kerk: Concert door Gretha Krom, sopraan; Arie Butter, hobo; Guus Spaan, fluit, en Hendrik Lasschuit, orgel, 20 uur. Frans Halsmuseum: Avond openstelling met verlicht interieur, 20.30 22.30 uur. Stadhuis: Avondopenstelling met kaarsverlichting, 2022 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie van werk van Tinus van Doorn, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren, 10 tot 14 en 16 tot 23 uur. ,In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, IC tot 22 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van schilderijen van Jan Sluyters, 10 tot 17 u. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen" 18 jaar, 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Het wapen", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.; „Vrouwenwereld", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor Theater: „Mensen met moraal", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Clown Boem", alle leeftijden, 14.30 uur; „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Herz von St. Pauli", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Het groene masker", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeu wen", 18 jaar,- 14 en 20 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Va der heeft het moeilijk", a.l., 20 uur. DIVERSEN ,In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4