RYNBENDE'S A NIEUW ROOD Beverwijkse dievenbende trok met een auto op roof uit Nachtelijke bloemenslag in Aalsmeerse veilinghal 5 De Prins opende brouwerij in Den Bosch Nieuwe commandant op „De Zeven Provinciën" GEERVLIET HOORTOESTELLEN Haarlemmer Marwitz HAARLEMSE RECHTBANK won analyse-prijsvraag Officier van Justitie eist straffen van anderhalf jaar en een jaar Zevenhonderd vrijwilligers bouwden de corso-praalwagens op Station Santpoort-Noord dinsdag in gebruik Amsterdamse wethouders Prinses Wilhelmina zal l.C.L.-congres openen Nieuwe taakverdeling der VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 Advertentie NIEUWE OOG ST 1/1 literfles f 6.70 (excl. glas) zonneschijn met volle teugen Prins Bernhard heeft in 's Hertogen bosch de nieuwe brouwerij der n.v. Heine- ken officieel geopend, waarbij ook aanwe zig waren de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ad interim, ir. C. Staf, de Commissarissen der Koningin in de provincies Noordholland en Noord- Brabant, de voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. L. G. Kortenhorst, en de burge meesters van Rotterdam en 's-Hertogen- bosch. De directeur van de n.v., de heer J. Ho nig, verklaarde dat het industriële kli maat van 's-Hertogenbosch de belang rijkste aanleiding is geweest tot de keuze van deze stad voor de vestiging van het nieuwe bedrijf. Het is niet de bedoeling een aanval op de Zuidnederlandse markt te openen. Hij pleitte voor grote eensge zindheid in het bedrijfsleven, vooral ook met het oog op de komende gemeenschap pelijke Europese markt. Prins Bernhard hield een korte toe spraak, waarin hij eraan herinnerde, dat hij vorige week in een bijeenkomst in Den Haag enige critiek had laten horen over de mate van inspanning, die een deel van het Nederlandse bedrijfsleven zich voor de bevordering van de export getroost. Thans wilde hij zijn grote waardering uit spreken voor een bedrijf, dat op voor beeldige wijze zijn aandeel in die export levert. De Prins drukte op een knop, waardoor hij het brouwerij-en bottelarijbedrijf in werking stelde. Hierna werd het bedrijf bezichtigd. Kapitein ter zee M. A. Vos heeft het commando over de kruiser „De Zeven Provinciën" overgedragen aan de kapi tein ter zee P. Cool. De wisseling van de bevelvoering staat geheel los van het feit, dat „De Zeven Provinciën" de vorige week bij Den Helder aan de grond liep. Kapi tein ter zee P. Cool was voordien hoofd van het ministerie van Marine. Kapitein ter zee Vos blijft tijdelijk belast met het commando over smaldeel I. Voor de duur dat hij ter beschikking staat van het on derzoek dat de marineleiding instelt naar de stranding van „De Zeven Provinciën' wordt deze functie waargenomen door ka pitein ter zee Cool. ternationale conferentie van de „Interna tional Council for Christian Leadership", die van 10 tot 14 september onder voor- zitterschao van Prins Bernhard in Noord- wijk wordt gehouden. Prinses Wilhelmina, erepresidente van de council, zal de pers conferentie openen. Het is de vierde con ferentie die sedert 1952 in ons land wordt gehouden. Het onderwerp van de confe rentie zal zijn: „De internationale toestand eist daden van alle christenen". De I.C.L. is een interkerkelijk genoot schap met afdelingen in alle werelddelen. In Nederland telt het ongeveer 150 leden. Het doel van de beweging is: „het op in formele wijze bevorderen van een echt christelijke vriendschap en gemeenschap tussen personen, die in enige levenskring zijn geroepen tot het geven van leiding, het bewust maken van de verantwoorde lijkheden der aangeslotenen en het bevor deren van het contact tussen politieke christenen in de wereld". Inleiders op de conferentie zijn het Tweede Kamerlid luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer, prof. P. Borst, de Franse minister van staat P. Pflimlin, het Bel gische parlementslid prof. P. Harmei en het Amerikaanse congreslid W. Judd. Tot de deelnemers aan de conferentie be hoort onder anderen de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal L. Norstad. ADVERTENT I U hoort cr weer bij door beter te horen zorgen onopvallend, dat geen woord gag U ontgaat. Ruime keus uit de beste F~] merken: Philips, Audium,Aditone, gggg Multitone. ïl3lS N.V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures- Advertentie Een bijzonder fraaie eindspelstudie van de Haarlemse schaker J. H. Marwitz is door het Roemeense blad „Revista de Sah" bekroond met een eerste prijs. Dit fraaie succes werd behaald in een gezel schap concurrenten waarvan de meesten een wereldfaam genieten op het gebied van eindspelstudies. Voor de heer Mar witz, die zich reeds vele jaren toelegt op het maken van eindspelstudies, is het dan ook een overwinning van grote waarde. Immers, tot de deelnemers behoorden o. a. de Russische componist Koroljkov en de niet minder vermaarde Kasparjan. De op studiegebied zeer beroemde Rus T. B. Gorgiew fungeerde bij deze gele genheid als prijsrechter. In totaal ontving het Roemeense blad 31 inzendingen, waar van er 5 incorrect bleken te zijn. Met de Rus Koroljkov deelde de Haarlemse crack de eerste en de tweede plaats. Als derde in de rangschikking eindigde Kas parjan. De bekroonde stelling luidde als volgt: Wit: koning f7; paarden b8 en d3; pionnen op b4 en b7. Zwart: koning a3; loper d8; paard f5 en pionnen op a7 en b3. Een ma terieel gelijke stelling. Wits belangrijkste materiaal, pion b7, is ten dode opgeschre ven. Zwart is zelfs bereid er zijn beide of ficieren voor te offeren, als hij tevens pion b4 in de wacht kan slepen! (Immers een eindspel met twee paarden alleen is niet meer te winnen). Daarom is b4 voor wit het zorgenkind, waar alles om draait. Na tuurlijk tracht wit eerst pion b7 nog te red den. Schijnbaar gaat dit erg eenvoudig: 1. Kf7-e6, maar zwart is zó gauw niet ver slagen: 1Ld8-c7. Forceert de door tocht voor het paard via d6, al kost het ook een stuk: 2. Pb8-a6. Nu staan er namelijk twee zwarte stukken en-prise. 2Pf5- d6. Als wit nu toehapt loopt alles voor zwart volgens plan. Maar 3. Ke6-d7 zet zwart weer voor problemen. Immers, het zwarte paard raakt op b7 ingesloten. De verovering ervan heeft echter geen haast. (Van een onzer redacteuren) Vannacht heeft Aalsmeer zijn grote strijd weer gestreden, de jaarlijkse bloe menveldslag waarin de lange reeks van praalwagens voor corso en stadionspel op getuigd worden. Traditiegetrouw had elk der 24 „buurtschappen" en kwekersgroe- pen weer één praalwagen geleverd, aan welker onderbouw overal in het bloemen- dorp reeds vele weken in het diepste ge heim gedokterd en getimmerd was. El ke buurtschap probeert natuurlijk met de mooiste wagen voor de dag te komen en om dat te bereiken, worden kosten noch moeiten gespaard. Dat begint al bij de con structie van de onderbouw, waarbij de aanwijzingen van de ontwerper, Toon Noyons, natuurlijk strikt moeten worden opgevolgd. Maar binnen diens richtlijnen valt er nog heel wat te variëren en dus worden de wagens waarvan sommige dit jaar elf tot vijftien meter lang zullen zijn veelal opgesmukt met een over daad aan timmer- en smeedwerk, waar langs straks de kleurige bloemendecora- ties nog eens zo mooi zullen uitkomen. En toen gisteravond tegen zes uur dan ook de eerste wagens, nog volkomen bloem- loos, de Aalsmeerse veilinghal binnenrol den, waren er verscheidene bij, die een ton of meer aan smeedijzeren krullen en guirlandes torsten. Inmiddels hadden vrachtauto's en kwe kersschepen op de loswal en in de hal hon derden kisten met de mooiste snijbloe men gelost: prachtige dahlia's, geurige ro zen en kruidige anjers in de zeldzaamste kleuren en variëteiten. Vroeger werden alle bloemen voor het corso centraal in gekocht, maar tegenwoordig doet iedere buurtschap dat zelf, zoals zij ook de vrij willige werkkrachten levert voor het ar rangeren der bloemen. Aan vele wagens wordt door 10 a 20 man tegelijk gewerkt, uiteraard onder toezicht van een ervaren bloemist-binder, de enige die voor zijn ar beid betaald wordt. Alle helpers echter dat zijn zij die de bloemen „op draad zet ten", van het overtollig blad ontdoen en aangeven werken geheel pro deo, maar krijgen wel gratis koffie, limonade en ge bak, terwijl zij verder voor hun moeite be loond worden met een entree-biljet voor het stadionspel. Dat is een geringe ver goeding voor een hele nacht hard werken, maar desondanks is er nimmer gebrek aan vrijwilligers. Vannacht waren er ruim zevenhonderd en het corso-comité had maar behoeven te kikken om er nog eens 700 bij te krijgen. Maar het welslagen van het jaarlijkse bloemenfeest is dan ook een erezaak voor heel Aalsmeer, waarvoor men niet alleen gaarne zijn nachtrust of fert, maar veelal bovendien nog diep in de beurs tast. Want de financiering van zo'n praalwagen is geen kleinigheid: een duizend of drie, vier, is er gauw mee ge moeid en dat brengen die buurtschap pen allemaal ieder jaar toch maar weer blijmoedig op. „Dit is burgerzin in de bes te betekenis van het woord," zei ons een stralende burgemeester Loggers, die van nacht ook weer geruime tijd van de par tij was en wiens vrouw bovendien uit pu re geestdrift nu en dan ook een handje helpt bij het opsieren van deze of gene praalwagen. Sprookjes van schoonheid Zo tussen de bedrijven door hebben wij in de geurende veilinghal hier en daar eens een praatje gemaakt mét de arran geurs, die veelal reeds sinds jaren voor een „vaste" buurtschap werken. Met de bloemist Weenink bijvoorbeeld, die door de buurtschap „De Oude Spoorbaan" he lemaal uit het kleine Eibergen gehaald is, om de praalwagen van Frederik Hendrik een der pronkstukken van het corso 1958 op te bouwen. Maar zulke arrangeurs zijn dan ook dun gezaaid. Weenink is, een van de beste, zegt men. Dat ziet men trouwens wel aan de vaardigheid waarmee hij met de bloemen goochelt. Onder zijn rappe vingers groeien de 30 vierkante meter grondoppervlak van de praalwagen, die een roemruchte episo de uit de veldtocht van de „Stedendwin ger" zal uitbeelden: het ontzet van Groen- lo, uit tot een gigantisch stilleven van blauwe delphinium, oranjegele duindoorn en rode vuurpijlen, op een ondergrond van 900 kilo IJslands mos. „Die duindoorn zegt hij vol gerechtvaardigde trots, „heb ik zelf gekapt (neen, niet gekaapt) op de oude Frederik Hendrikschans in Groenlo. Vandaar wits derde zet. Maar zwart wil tijd winnen en doet dat op fraaie wijze:3. Lc7-b8! Nu moet wit wel nemen, maar dan laat het witte paard één zet dus de pion op b4 in de steek, 4. Pa6xb8 Pd6xb7. De witte koning zal zijn opmars naar b7 één zet moeten uitstellen aangezien b4 dringend verdediging nodig heeft! 5. Pb8-a6. Dit blokkeert tevens de a-pion. Nu begint de zwarte koning aan een schijnbaar onzinni ge wedloop met zijn tegenstander. 5 Ka3-a4, 6. Kd7-c7, want wit is er al. Hoe kan zwart zijn paard nu nog redden? Nu blijkt de finesse van de zwarte verdedi ging. 6b3-b2ü, 7. Pd3xb2 Ka4-b5 en nu kan wit het zwarte paard niet goed ne men, aangezien dan de zwarte koning PAT staat (remise dan dus!). De rollen schij nen zelfs omgekeerd, want niet zwart, maar wit gaat een paard verliezen. Pa6 mag zijn post niet verlaten (b4!) en geen der witte stukken kan hem te hulp komen! Maar dan is de beurt aan wit om te bewij zen dat de mogelijkheden van het schaak spel verrassend, fraai en onuitputtelijk zijn: 8. Pb2-c4ü Kb5xa6; 9. Pc4-a3 Pb7-a5 (zetdwang!) 10. b4-b5 MAT! Aldus de hoofvariant. In de nevenva riant zitten nog enkele valletjes. Deze zijn echter van ondergeschikt belang en kun nen derhalve in deze analyse achterwege worden gelaten. Op dinsdag 9 september zal het nieuwe station te Santpoort-Noord in dienst wor den genomen. Om tien uur in de morgen zal de inspecteur van het Vervoer van de Inspectie Amsterdam mr. C. A. O. Naudin ten Cate het station met een korte toe spraak aan de stationchef overdragen- Daarna zal er voor een aantal genodig den de gelegenheid bestaan om het station onder leiding van de architect ir. K. van der Gaast te bezichtigen. (Kan het authentieker?). „Er stond trou wens ook nog een oud Spaans kanon en dat kon ik met plezier lenen voor het corso, maar omdat het ding zeven ton woog, hebben we daar maar van afgezien". Zo gaan de verhalen over en weer, terwijl honderden liefdevolle handen met bloe men, gaas en raffia sprookjes van schoon heid scheppen: een moeizaam geduld werkje dat de uiterste zorgvuldigheid vraagt, want de arrangeurs en hun hel pers weten, dat het „af" moet zijn: Aalsmeer's eer als het „bloemendorp van Europa" is er mee gemoeid. Maar toen vanmorgen om acht uur de laatste wagen gereed was, kon iedereen tevreden zijn. „Dit corso", zo zeiden ze voldaan tegen elkaar, „wordt het mooiste dat wij ooit gemaakt hebben". En de duizenden die vandaag de ten toonstelling in de Aalsmeerse veilinghal of morgen de tocht naar Amsterdam of het stadionspel zullen zien, zullen het volmondig beamen. Tegen twee leden van een beruchte die venbende uit Beverwijk heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo donderdag gevan genisstraffen van anderhalf jaar resp. een jaar met aftrek van voorarrest geëist. De „heren" hadden de gewoonte hun roof tocht met een auto te maken. Ze waren zulke goede bekenden van de Beverwijk- se politie, dat wanneer de auto niet bij het huis van een der leden van de bende werd aangetroffen, aangenomen werd dat er wel ergens weer een „kraakje" gepleegd werd. Ook in de nacht van 7 januari van het vorige jaar was dit het geval en prompt werd de volgende dag uit de Zaan de dief stal gemeld van een brandkast uit een loods op het spoorwegemplacement van Assendelft ten nadele van een coöperatie ve vereniging. De daders hadden de 300 kilo zware brandkast, waarin zich een geldkist met ongeveer 500 en verder voor 50 aan post- en spaarzegels en waar debonnen bevonden, in een auto geladen en diezelfde nacht nog werd de stalen kast op een weiland nabij het fort Velsen in Beverwijk opengebroken. De verdenking van deze inbraak viel al direct op een 25-jarige machinist uit Be verwijk die op het ogenblik uit andere hoofde gedetineerd is in de Haarlemse ge vangenis. Verdachte ontkende echter hard nekkig iets met deze diefstal te maken te hebben. Hij was die bewuste nacht bij zijn schoonmoeder op bezoek geweest. De politie had echter nooit dit alibi onderzocht zo beklaagde hij zich tegenover zijn rech ters. Een 40-jarige beambte van de marine bewakingsdienst kwam als getuige vertel len dat hij in de nacht van de inbraak uit de richting van het pontveer een auto had zien naderen. Deze stopte op een doodlo pende weg en er stapten enige mannen uit. Even later hoorde hij een geluid alsof met stangen op ijzeren platen werd gesla gen. Hij had geroepen: „Wordt er tegen woordig overgewerkt?" waarna het ge luid plotseling verstomde. Portieren wer den dichtgeslagen en hij hoorde een auto wegrijden. Later had hij bij het vernemen van de inbraak het een met het ander in verband gebracht en de politie ingelicht. Een 41-jarige rechercheur uit Beverwijk verklaarde dat hij met een collega de naaste omgeving van het fort had onder zocht. Uit de fortgracht waren delen van de brandkast opgehaald. Ook vonden zij stukken plaatijzer afkomstig van de brand kast onder stro verstopt. Op de plek waar de marinewachtsman de mannen had ge hoord troffen zij een hoeveelheid krijt aan zoals dit als vulling van brandkasten wordt gebruikt. Chemisch onderzoek Een chemicus van het ministerie van Justitie verklaarde als getuige-deskundi- ge dat hij de krijtdeeltjes had onderzocht, die op een handschoen, het jasje en een schoen van de verdachte waren aangetrof fen toen hij gearresteerd werd. Hij had deze krijtdeeltjes vergeleken met het krijt dat in het weiland bij het fort Velsen was gevonden. Op een vraag van de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroosker- ken, kon de chemicus echter niet bevesti gen dat de krijtdelen wat soort en samen stelling betreft aan elkaar gelijk waren. Wel nam hij aan dat het op het weiland gevonden krijt afkomstig was van een brandkast. De verdachte wees erop dat hij het krijt op zijn kleding en schoenen bij zijn werk op schepen en op het terrein van de Hoogovens had gekregen. Ook was hij regelmatig bij zijn broer in de schuur ge weest, waarin o.a. kunstmeststoffen op krijt gelijkend lagen opgeslagen. De officier van Justitie herinnerde in zijn requisitoir aan de zeven vonnissen wegens diefstal en inbraak, die de ver dachte reeds op zijn strafblad heeft staan. „We hebben hier te maken met de spil van een beruchte Beverwijkse dievenben de, die helaas tot nu toe wegens gebrek aan bewijs te Jaag is gestraft." Voor mr. Pitlo stond het vast dat verdachte ook in de inbraak in Assendelft de hand heeft ge had. Hij achtte het wettig en overtuigend bewijs hiervoor aanwezig en eiste een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den. Verdachte's raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester zag nergens een bewijs voor de schuld van zijn cliënt. Gelet op het ge wicht van de brandkast had deze de dief stal nooit alleen kunnen plegen. Ook de krijtsporen op de kleding en schoen van zijn cliënt zijn geen wettig bewijs voor de stelling, dat deze og het weiland bij het fort met het slopen van de brandkast be zig is geweest. Aangezien het genus „krijt" ook volgens de getuige-deskundige niet voldoende is te specificeren heeft het krijt dat op de kleding van verdachte werd aan getroffen geen bewijskracht, aldus mr. Pliester, die zich verwonderd afvroeg waarom de politie het door zijn cliënt op gegeven alibi zonder meer naast zich had neergelegd. Vrijspraak Vervolgens verscheen in de beklaagden bank een 28-jarige werktuigkundige, even eens uit Beverwijk. Hem was medeplich tigheid aan de diefstal van de brandkast ten laste gelegd en een tweetal inbraken in Beverwijk in januari 1957. Ten aanzien van het eerste feit deelde de officier van Justitie mede vrijspraak te moeten vragen wegens gebrek aan bewijs. De diefstallen in Beverwijk waren vlak na elkaar in een woning aan de Kanaalweg en in een huis aan de Bankenlaan ge pleegd. Een 29-jarige los-arbeider uit Velsen, die deel uitgemaakt had van meergenoemde dievenbende, vertelde als getuige dat ze met hun vijven vier mannen en een meisje in de auto van verdachte wa ren uitgeweest. Wie het plan om aan de Kanaalweg in te breken had geopperd, wist hij niet. De werktuigkundige was met het meisje in de wagen achtergebleven. Hij getuige was met een 26-jarige stuurman naar binnen geklomen maar ze hadden niets van hun gading kunnen vin den. Daarna waren ze naar de Bankenlaan gereden. Wie deze „tip" had gegeven wist hij ook niet meer. „We stonden op een gegeven moment voor het perceel en be sloten er eens een kijkje te gaan nemen." Opnieuw ging hij er met de stuurman bin nen, terwijl de verdachte in de auto ach terbleef. „Ik weet niet wat we daar weg genomen hebben. Een tientje, geloof ik. Ik was stomdronken, weet u", aldus deze getuige. De Beverwijkse stuurman, die vervol gens als getuige werd gehoord, zei dat het adres van het huis aan de Kanaalweg was opgegeven door de los-arbeider. Wat de buit daar en in de Bankenlaan was ge weest kon hij zich niet herinneren. Geheugen opfrissen De president: „Ik zal jullie geheugen eens opfrissen. De buit bestond uit blikken trommels waarin polissen en andere waar depapieren en een portefeuille met 600." De officier van Justitie achtte het be wezen dat verdachte aan beide diefstallen heeft meegewerkt. „Verdachte houdt zich nu van de domme. Hij is met een schip uitgevaren hoewel hij wist dat hij voor beide diefstallen werd gezocht. Ook heeft hij zich na zijn aanhouding dagenlang voor zijn tweelingbroer uitgegeven. Hij heeft al acht vonnissen wegens diefstal achter de rug. Ik heb de eer tegen deze verdach te te requireren een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest". De raadsman v&n verdachte, mr. B. J. de Boer, zei dat zijn cliënt niet als een volwaardig lid van de onderwereld is te beschouwen. Er is geen enkel bewijs dat het plan voor beide inbraken van hem is uitgegaan. De los-arbeider wilde „kraken" om indruk te maken op het meisje met wie zij uit waren geweest. Mr. De Boer concludeerde tot vrijspraak en wees erop dat zijn cliënt reeds zes maanden in voorarrest zit onder verdenking mede plichtig te zijn aan de diefstallen. Hij ver zocht de rechtbank zijn cliënt onmiddel lijk in vrijheid te stellen, welk verzoek echter werd afgewezen. De rechtbank zal in beide zaken op don derdag 18 september uitspraak doen. B. en W. van Amsterdam hebben de werkzaamheden van het dagelijks stads bestuur als volgt verdeeld: burgemeester mr. G .van Hali: de haven; mr. A. de Roos (P.v.d.A.) Onderwijs en Kunstzaken mr. F. H. C. van Wijck (K.V.P.): Econo mische Zaken, waartoe behoren de ge meentebedrijven; W. Steinmetz (K.V.P.): Sociale Zaken en Arbeidszaken; A. in 't Veld (Prot. Chr.): Volkshuisvesting en Levensmiddelen voorziening; mr. G. van 't Huil (P.v.d.A.): Publieke Werken; mr. R. Th. van den Bergh (P.v.d.A.): Finan ciën en Openbare Gezondheidszorg. Economische Zaken is een nieuwe ge creëerde portefeuille, waarop enkele raadsleden in het verleden bij herhaling hebben aangedrongen. Mr. Van Wijck, die voorheen financiën en gemeentebedrijven beheerde, is thans met deze nieuwe taak belast. De heer Steinmetz heeft goeddeels de taak van de heer B. Ram erbij gekre gen, die geen wethouder meer is omdat de raad besloot het aantal wethouders van zeven tot zes terug te brengen. Mr. Van den Berg kreeg de post financiën en heeft bovendien de portefeuille van Open bare Gezondheidszorg overgenomen van wethouder In 't Veld, die thans Volkshuis vesting gaat beheren. Tweehonderd vijf tig deelnemers uit zes tien landen zullen deelnemen aan de in-

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5