Problemen Taak no 1 van onze vissersschepen is altijd haringvangst geweest SOLEX rijwiel- en bromfietsonderdelen WERF Gegevens over Sovjet atoomijsbreker G. VERHOEF Havenberichten Bestelauto ramde op Schipholweg in de berm geparkeerde auto HPüuppi y van oer LANGS SLUIZEN EN HAVENS voor een geslaagd kapsel Gerard van op de honderd veldeny 7 Auto-rally en feestavond voor „Groot IJmuiden" Wat marineschepen in september doen Watervliet-clubkampioen- schappen IJmond naar Haarlems kampioenschap HAARLEMSE RECHTBANK (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) VRIJDAG S SEPTEMBER 1958 In het kader van de viering van het dertigjarig bestaan van de Handelsver eniging Groot IJmuiden zal een auto rally worden gehouden op dinsdag 16 sep tember. Het parcours zal geheel in de ge meente Velsen worden verreden. De rit, 50 km in totaal, moët worden gereden met. een snelheid van 24 km per uur. De start is om halfdrie in de middag van het Marktplein voor Hotel du Commerce. De hoofdprijs is een grote wisselbeker; voorts zijn beschikbaar gesteld een ver zilverde lauwertak, als tweede prijs, en als derde prijs een verzilverde legpen ning. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op de feestavond in de grote zaal van het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan, tijdens welke een „internationaal cabaretprogramma" ten uitvoer zal worden gebracht. GEDENKSTEEN CALVIJNSCHOOL De gedenksteen voor de nieuwe Gerefor meerde School, de „Calvijnschool" aan de Eenhoorn- hoek Dolfijnstraat zal geplaatst worden op zaterdag 6 september, 's mid dags om 3 uur. Deze plaatsing zal geschie den door de heer P. Verwoerd, oud-voor zitter der Schoolvereniging. De „Celtic" arriveerde 40 jaar geleden in IJmuidens Vissershaven. Het vissen op haring is altijd de belang rijkste bedrijfstak in het visserijbedrijf geweest. Bij de bouw van de eerste traw lers in ons land werd daar al rekening me de gehouden door de schepen van een koproer te voorzien en een reep- en want- ruim aan te brengen zodat zij tevens met dé vleet konden vissen. Nu zijn deze sche pen reeds lang van de vloot afgevoerd maar bij de moderne motortrawlers en motortrawlloggers is alles er op ingericht om de haringvisserij uit te oefenen al is het dan met de trawl. De trawlers, die vijftig jaar geleden nieuw in de vaart kwamen hadden een lang werkdek. Er was dus voldoende ruim te aanwezig om de gevangen haring te kaken, te zouten en in tonnen te pakken. De Fransen hadden ook dergelijke sche pen in gebruik en sommige zijn er zelfs in ons land gebouwd. De Britten hadden die schepen niet nodig. De visgronden liggen vlak bij huis, de haring wordt aan boord niet gekaakt en gezouten zodat zij met een veel kleiner schip kunnen volstaan: de stoomdrifter, een klein handig stoom- scheepje ruim 100 bruto reg. ton groot dat geheel voor de haringdrijfnetvisserij is in gericht. Dit scheepstype is ook in ons land inge voerd en nu zou men verwachten dat deze stoomdrifters in Engeland of in Schotland werden aangekocht, net als de stoomtraw lers, maar niets is minder waar. De Ne derlandse stoomdrifter werd op Neder landse werf gebouwd. Drie werven hebben zich daar speciaal mee beziggehouden en dat waren de scheepswerf Gebr. Boot in Leiden, de Arnhemse Stoomsleephelling Mij. en Burgerhout's Machinefabriek in Rotterdam. Vooral eerstgenoemde werf heeft er tientallen gebouwd en dat is be gonnen in het jaar 1913. In de aanvang be- Advertentie DE IDEALE BROMFIETS ƒ549.50 - ƒ599.50 Fa. 3. HOOIJBIRG Trompstraat 9-11 - IJmuiden-O. - Tel. 4214 Hr. Ms. vliegkampschip „Karêl Door- mah", vlaggeschip van smaldeel V, ver trekt begin september naar het Engelse Kanaal voor „flying trials". Een ander schip van dit smaldeel, Hr Ms. jager „Drenthe", bevindt zich te Am sterdam voor het ondergaan van garantie werkzaamheden bij de werf, terwijl Hr. Ms. onderzeeboot „Walrus", eveneens be horende tot smaldeel V, tesamen met het zusterschip Hr. Ms. „Zeeleeuw" tot 13 sep tember a.s. oefent op de Noordzee. Na terugkeer in Rotterdam zullen beide on derzeeboten van 18 tot 26 september a.s. deelnemen aan internationale oefeningen. Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", het vlaggeschip van smaldeel I, is belast met de varende opleidingen. Het schip vertoeft van 6 tot 10 september a.s. in Am sterdam ter gelegenheid van de daar te houden vlootweek. Daarna verblijft de kruiser van 12 tot 15 september a.s. te Rot terdam. **Ook Hr. Ms. jager „Gelderland" en Hr. Ms. patrouillevaartuigen „Balder" en „Freyr" behoren tot dit smaldeel. Hr. Ms. „Gelderland" vaart op de Noordzee ten behoeve van de vaaropleidingen. Hr. Ms. „Balder" verblijft in haar thuishaven, ter wijl Hr. Ms. „Freyr" zich in de Zeeuwse wateren bevindt in verband met haar vis serij politietaak. Hr. Ms. jager „Utrecht" ligt in Vlissin- gen voor het ondergaan van garantie werkzaamheden bij de werf. Hr. Ms. jager „Amsterdam" houdt haar garantievaartproeven en is op 1 september in Valencia aangekomen. Het schip neemt deel aan de vlootweek te Amsterdam. Hr. Ms. fregat „Piet Hein" vertrekt op 12 september a.s. uit Den Helder naar Nederlands Nieuw-Guinea. Hef schip zal respectievelijk op 16, 19, 22 en 30 septem ber Gibraltar, Palermo, Port Said en Aden aandoen. Hr. Ms. fregat „Van Zijll" bevindt zich voor onderhoud in Den Helder en zal be gin oktober weer zee kiezen. Gedurènde de vlootweek zal het schip in Amsterdam zijn. Hr. Ms. fregat „Jaguar" houdt toezicht op de naleving van de internationale vis serijbepalingen in de Noordzee en zal ter gelegenheid van de vlootweek in Amster dam verblijven. Hr. Ms. fregat „Van Speyk" bevindt zich in de Caraïbische wateren en is ter be schikking van de commandant zeemacht in de Nederlandse Antillen. Een squadron mijnenvegers oefent op de Noordzee, terwijl andere in dienst zijnde squadrons de vlootweek in Amsterdam met hun aanwezigheid zullen opluisteren. stond het voornemen, hiermede de verse- haringvisserij te gaan uitoefenen op de zelfde wijze als de Schotten en Engelsen, maar ten gevolge van het uitbreken van de oorlog heeft men er weinig anders mee kunnen doen, dan de uitoefening van de gewone trawlvisserij. De schepen, die in Nederland zijn ge bouwd, waren iets groter dan hun Britse collega's. In 1913 begonnen, is de aanbouw van dit type doorgegaan tot in 1918. De Maatschappij De Witte Ster, waar van de heer A. G. Meeuwenoord directeur was, kreeg de eerste drifters in 1913 in de vaart: de „Majestic IJM. 46" en de „Olympic IJM. 208". Zij hadden een in houd van 111 reg. ton bruto. De drie die er in 1916 bijgekomen zijn waren groter, namelijk 136 en 140 ton. Zij kregen de na men „Celtic IJM. 238," „Baltic IJM. 255" en „Oceanic IJM. 258." De hierbij afge drukte foto is ruim veertig jaar geleden gemaakt toen de „Celtic" nieuw in de Vissershaven arriveerde. Zo had de Mij. De Witte Ster in de loop van enkele jaren een vloot van vijf nieu we trawlers van het driftertype maar in 1917 moesten er al schepen worden ver kocht. We zagen de „Celtic" overgaan naar de Mij. De Blauwe Ster, welke maat schappij onder directie stond van de Agen tuur en Handel Maatschappij. Enkele andere schepen van dit type zijn zelfs in Duitsland terecht gekomen. Later werd er ook een aangekocht door een re derij in IJsland maar ook België en Frank rijk konden dit type gebruiken. Het won derlijke is dat sommige later weer door IJmuidense rederijen werden gekocht, wel ke schepen dus weer in de oorspronkelijke thuishaven teruggekeerd zijn. De schepen hebben nog enige tijd gevaren als „Patria IJM. 19", „Limburgia IJM. 54" en „Zee- landia IJM. 71." Het wonderlijke is dat de ze schepen in 1930 over zijn gegaan aan een rederij in Engeland, tegelijk met en kele andere van dit type en dat is een ge luk geweest want toen de dertiger jaren eenmaal hun intrede hadden gedaan was er in ons land geen emplooi meer voor de ze schepen. De „Celtic" is lang in IJmuiden geble ven en behoorde tot in 1933 aan de rede rij Jan Schol. Aan het einde van dat jaar werd dit vaartuig echter overvaren tijdens mist door de stoomtrawler „Rotterdam IJM. 112", waarna het is gezonken. STOKK IS NU INTERPAR Nu in samenwerking met de STOKK en volgens plan van de dekenale jeugdraad Instuif r.-k. Jong Velsen-Noord van paro chiële vereniging is geworden tot, erkende Instuif voor de parochies van Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord, is be sloten de officiële naam te veranderen in Interparochiële Instuif Velsen-Noord- Beverwijk. De populaire benaming onder de jongeren is Instuif, terwijl de afkorting Interpar zal worden gebruikt ter onder scheiding van de andere instuiven in het dekenaat. Instuif zal in januari 1959 haar eerste lustrum vieren. Het doel van In stuif is het scheppen van een ontmoetings centrum, door amusement te maken tot een posieve factor in de opgang naar vol wassenheid. Zondag 14 september begint het nieuwe seizoen, 's Morgens om 11 uur start een bromfietsrally vanaf het Instuif- thuis aan de Banjaertstraat te Velsen- Noord. Om halftwaalf start vandaar een fiets-puzzeltocht,. 's Avonds om kwart over acht wordt in het Kennemer Theater te Beverwijk gedanst op muziek van The Harlem Society Quartet. D.K.V.—ONDER ONS II. Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging „D.K.V." te IJmuiden, dat in haar eerste competitiewedstrijd de reserves van het Haarlemse Onder Ons ontvangt, staat al direct voor een zware opgave, want het Haarlemse team wordt als een van de sterkste van de afdeling beschouwd. De IJmuidenaren, die zich op de nieuwe competitie serieus hebben voor bereid, kunnen echter juist in deze ont moeting bewijzen, dat. de verwachtingen omtrent het eerste twaalftal niet te hoog gespannen zijn. Zeker is dat het zaterdag op „Schoonenberg" aan spanning niet zal ontbreken. D.K.V. verschijnt als volgt: dames: M. Zorgdrager, J. Kramer, A. Zwaan, A. Maar- tense, mevrouw Bijl en J. Streefland; heren: A. de Graaff, J. Brink. M. v. Vee- len, L. Voorma, H. de Boer en A. Haasnoot. Advertentie ranoixxxx*cacxxx>oaoocooaoooar- Voor alle naa; Kennemerlaan 19 - Tel. 6317 Arie van der Veer K>OCKKKX)OOCXXXXXXXXXXXXXXXXXa De Sovjet-Unie heeft op de atoomcon ferentie te Genève gegevens gepubliceerd over de ijsbreker „Lenin", die wordt aan gedreven door kernenergie. De „Lenin" vaart op drie reactors, die het schip in staat stellen zich met een snelheid van twee knopen per uur een weg te banen door ijsvelden van twee meter dikte. In ijsvrij water haalt het schip een snelheid van achttien knopen per uur. De„Lenin" heeft een waterverplaatsing van 16.000 ton en de vier hoofdturbines, door de reac tors aangedreven, hebben samen een ver mogen van 44.000 pk. Het schip kan lan ger dan een jaar varen zonder nieuwe brandstof in te nemen. De warmte, die de reactors produceren, wordt opgenomen door water onder hoge druk, dat in een gesloten circuit om de reactors heenstroomt. Het water geeft de ze warmte weer af aan ander water, dat in stoom wordt omgezet. Met de stoom worden de turbines aangedreven. In ge val van nood kan het water in het gesloten circuit, dat radio-actief kan worden, in af geschermde tanks worden gepompt. De tanks met radio-actief water kunnen dan zonder gevaar in zee worden geworpen. De Sovjet-Unie verwacht van deze ijsbre ker veel voor de ontwikkeling van haar noordelijke gebieden. a.s. „Savannah" De Amerikanen verwachten, dat het eerste koopvaardijschip varend op kern energie begin 1960 in de vaart zal kunnen worden gebracht en dat het 300.000 mijl zal kunnen varen op één lading kernbrand stof. De snelheid van het schip, niet het s.s., ook niet het m.s., maar het a.s. „Sa vannah", dat thans in aanbouw is, zal iets meer dan 20 knopen per uur bedragen. De levensduur van de eerste reactorlading Advertentie ONZE MODERNE INZICHTEN, alsmede nationale en internationale oriëntering vormen de garantie Aparte modellen Eigen creaties Nat. en Intern, dameskapper Kennemerlaan 184 - Telefoon 4825 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Hoffnung van Koping. de Rijn op: Vrede, Neath: Rem- pang, Antwerpen; Catharina, Swansea; Wiking. Stettin; Martenshoek. Swansea; Hirondelle, Lon den; Frans. Porsgrunn; Stuttgart. Antwerpen: Towa, Antwerpen; Erkalin. Brugge; Tim, Sor- nas, met hout, voor Leiden; Rane, Waskelet; Rijnstroom, Londen: Toni. Kingslynn, zout laden IJmuiden; Plancius, Londen, ook zout laden IJmuiden; Vechtstroom, Hull; Amstellaan, Stet tin; Whitbey Abbey, Goole; Edison, Londen, zout laden IJmuiden; Pohjanmaa, Dordrecht; Elisa beth, Onega; Jans,. Londen; Teunika. Rotterdam, walsmateriaal in IJmuiden laden; Wulp, Rotter dam. Vrijdag zijn in IJmuiden aangekomen: Aegir van Victoria; Heriot. Grangemouth; Kon. Julia na. Swansea; Croce Marina, Casablanca. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Trinidad naar Nordsjoen; Th. Adler, Svanholm, Kristine- staa, ledig Velsen; Niobe, Rotterdam; Peter, Stockholm; Aegis, Willemstad; Graveland, Recife; Kahavka. Odessa: Makurdi, Lagos, bemanning verwisseld in IJmuiden1, Albert, Goole, ledig Bui tenhuizen; Vanessa, met zout van IJmuiden naar Noordzee; Roelf, Le Havre: Nordina, Bremen; Oranjestad. Hamburg; Deo Gloria, Napoli; Nan cy Lee. Rotterdam; Herman Buisman, Plymouth; Hirondelle. Harlingen; Delphi, Buenos Aires; Ciud de Cucuta, Bremen; Gratia, Rotterdam; Flamingo, met zout naar Skutskar. Vrijdag zijn uit, IJmuiden vertrokken: Diana naar Gdynia; IJstroom, Londen; Marie, Stock holm, van de Rijn; Linga, Curagao; Madjoe. Ant werpen; Lijnbaansgracht. Abö; Texelstroom, Manchester; Hydra, Ciudad Trujillo; Finn, Rot terdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent, dit, dat hét schip van of naar Amsterdam is gegaan). van dit schip zal ongeveer drie jaar zijn. Dit heeft de directeur van de Ameri kaanse maatschappij General Nuclear Engineering Corporation", W. H. Zinn op de tweede kernconferentie in Genève ver klaard. Ook van Franse en Japanse zijde werden mededelingen gedaan over onderzoekin gen naar het gebruik van kernenergie voor de voortstuwing van commerciële schepen. De Japanners verklaarden, dat de vooruitzichten voor de exploitatie van tankers met kernaandrijving op het ogen blik economisch nog niet aantrekkelijk zijn en dat daarom vooral gezocht wordt naar een methode om de bouwkosten te verlagen. SALZBURG (Reuter) De Amerikaan se geleerde R. P. Godwin heeft woensdag op een conferentie van de internationale unie voor zeeverzekering verklaard, dat er geen gevaar bestaat, dat atoomschepen van de koopvaardijvloot de zeeën met ra dioactieve afval zullen besmetten. Hoewel totnutoe geen internationale re geling voor het weggooien van deze afval bestaat, verwachtte Godwin toch dat de internationale praktijk tot een bevredi gende oplossing zal geraken. De korfbalvereniging „Watervliet", die nog even feest heeft voordat de competities beginnen, benut de komende zondag voor het houden van haar jaarlijkse clubkam pioenschappen met een zeskamp voor de seniorenafdelingen dames en heren en de aspirantafdelingen jongens en meisjes. Bij de dames zal mej. S. Spoelstra haar en bij de heren zal de heer S. Hartman zijn titel moeten verdedigen. Inmiddels is ook de indeling van de seniorentwaalftallen voor het nieuwe com petitieseizoen bekend. In de tweede klasse A K.N.K.B. spelen: Koog Zaandijk I, SVK I, DDV I, Haarlem I, Oosterkwartier I, DED 1, Amsterdam Zuid 1, ZKC I en Watervliet I. Voor de afdeling Haarlem eerste klasse spelen: Animo Ready 2, DSV I, Haarlem 3, Nieuw Flora 2, Sport Vereent 2, ZKC I, Aurora 3 en Watervliet 3 en voor de twee de klasse komen uit: Haarlem 4, Nieuw Flora 3, Oosterkwartier 4, Oosthoek 2, ZKC 2, Oosthoek 3, Nieuw Flora 4 ën Water vliet 4. Advertentie (Sanfor) alle maten 1 0.^ De handbalvereniging „IJmond", waar van vorige week een herenelftal in de af delingsklasse door een nederlaag voor het handbalkampioenschap van Haarlem werd uitgeschakeld, zal komende zondag met een tweede herenteam en een dameselftal bij deze wedstrijden uitkomen. Het IJmond-damesteam speelt tegen Concordia; wordt er verloren, dan is het uitgeschakeld. Tndien wordt gewonnen dan volgt nog een wedstrijd tegen de winnaar van de ontmoeting Concordia (Hillegom) TYBB. Voor het herenelftal zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Concordia IJmond, RapiditasIJmond, HOCIJmond en IJmondZandvoortmeeuwen. Dames IJmond I: M. de Vries; T. Groot en L. Blom; H, Venus, R. Wijers en W. Honig; R. Grasman, D. Marckelbach, W. v. d. Kuil, W. Schoorl en G. Slatman. Heren IJmond I: J. Böhm; A. Blok en W. Siebers; W. Beentjes, K. Schik en A. Vis ser; J. Burghoorn, G. Kramer, G. -Noornen, K. Klesser en E. Jonker. Voor IJmond begint de competitie op 14 september met de dameswedstrijd TYBB I IJmond I en de herenwedstrijden IJmond IWVGV; AVA I—IJmond 2 en IJmond 3Zandvoortmeeuwen 2. In de vroege ochtend van 23 oktober van het vorig jaar gebeurde op de Schiphol weg in de Haarlemmermeer nabij het via- dukt een verkeersongeluk dat nog be trekkelijk goed is afgelopen. Een uit de richting Amsterdam naderende bestel- auta schampte een in de berm van de weg geparkeerde vrachtauto. Een naast de chauffeur van de bestelauto gezeten 18- jarige Amsterdamse, kantoorbediende kreeg als gevolg van de aanrijding een van de vrachtauto afgesplinterd stuk hout in de buik, waardoor hjj een darmperfo ratie opliep en maandenlang moest worden verpleegd. De chauffeur van de bestelauto, een 34- jarige monteur uit Amsterdam, moest zich donderdag voor de Haarlemse rechtbank voor dit ongeval verantwoorden. Hem werd verweten dat hij hoogst roekeloos zou hebben gereden en de wegens ben- ziriegebrek in de berm stilstaande vracht wagen tijdig had moeten opmerken. De officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo, eiste een week gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs gedurende zes maanden. Verdachte vertelde dat hij ongeveer met een snelheid van zestig kilometer had ge reden De vrachtauto had hij pas op het allerlaatste moment gezien omdat deze In de maand oktober a.s. zal in Neder land de tweekamp worden gespeeld om het wereldkampioenschap dammen op de honderd ruiten tussen de uitdager, de Rus sische kampioen ir. I. Koeperman en rte Canadees M. Deslauriers, de huidige wereldkampioen. De kamp zal bestaan uit 20 partijen eri zal in verschillende grote steden van ous land worden gespeeld. Opening in Den Haag. Voor het eerst in de geschiedenis zullen een Rus en een Amerikaan om de hoogste damtitel kampen. Nederland en Frankrijk, die gedurende een halve eeuw de enige kandidaten waren voor de titel, zijn door de nieuwe damlanden Rusland en Canada wel leljjk verdrongen. In „Het Damspel' officieel orgaan van de Koninklijke Ne derlandse Dambond geeft grootmeester Herm. de Jongh als oud-kampioen van Frankrijk en Neder land zijn mening over de oorzaken en wat er aan moet worden gedaan om het verloren terrein te herwinnen. Alle aanwezigen - er waren er honder den want het was Herman' Hoogland marktdag voelden dat het een historisch moment was, toen Aris de Heer achter het bord plaats nam en de eerste zet deed. Iedereen kende De Heer, de rijke boei uit de Beemster. Men vertelde van hem dat hij nog nim mer een partij dam had verloren. Maar niemand kende de slanke jongeman die tegenover hem zat. Men had hem zien binnenkomen, hij was plotseling op de grote zwaargebouwde Aris afgestapt. „Aris de Heer?", vroeg hij. „Ja dat ben ik", mompelde deze verbaasd. En toen begon de strijd. Dat gebeurde in het jaar 1850 in een groot café aan de Vijgendam te Am sterdam. De gasten schoolden samen. Zij die helemaal achteraan stonden klommen op stoelen en tafels om niets van de strijd te missen. Met de hoekopening 31-26 open de de sterke Aris de Heer. In die tijd wa ren het de sterke Noordhollandse dammen de boeren die een voorliefde hadden voor deze opening. De jonge tegenstander (17-22) speelde snel en elegant. Aris de Heer langzaam en solide. In het middenspel nam hij zijn tegenstander in de hekstelling. De span ning werd toen voelbaar in de zaal, want het was nog nooit gelukt tegen Aris zon der nadeel zich uit de hekstelling te be vrijden. De ander deed enige onverwachte zetten, kwam los en had toen zelfs enig overwicht op zijn rechtervleugel. Zo duur de de strijd voort, vele uren; het met span ning geladen publiek was doodstil. In het eindspel kreeg de vreemde dam mer enig voordeel, maar Aris de Heer kon nog juist remise maken. Hij sprong op van zijn stoel: „Ik had liever bericht gekregen dat mijn beste os was dood gevallen, dan dat ik deze partij had verloren", zei hij tol slot van deze historische partij. De geheimzinnige dammer kwam uit Frankrijk. Het was het eerste contact wat de Franse en Nederlandse dammers een eeuw geleden met elkaar kregen. In het laatst van de vorige eeuw kwam in 1886 te Amiëns het eerste grote inter nationale toernooi tot stand waaraan voor Nederiand ook een zoon van de oude Ar:? de Heer, Klaa.s de Heer, deelnam. De Ne derlander won de derde prijs achter dc Fransen dr. Dussaut en Barteling. Wereldkampioen Ondertussen was Isodore Weiss de grote man in Frankijk geworden. Hij won alle wedstrijden en Weiss was de eerste Fransman die officieel de titel wereldkam pioen toegewezen kreeg. Toen rond de eeuwwisseling de Konink lijke Nederlandse Dambond werd opgp- richt en jaarlijks de wedstrijd om het na tionaal kampioenschap werd gespeeld voelde men er in Nederland toch veel voor om een gooi te doen naar het wereldkam pioenschap. Tegen een hoge inzet kwam een maten tot stand tussen de toenmalige Nederlandse kampioen J. B. de Haas en Isodore Weiss Dat was in 1904. De Haas verloor en Weiss bleef wereld kampioen. In 1912 slaagde de (in 1955 overleden) Utrechtse grootmeester Herm. Hoogland er in als eerste Nederlander de titel te veroveren. Het was in een rond- toernooi met vijf Nederlandse en vijf Franse meesters. Oorlogsomstandigheden enerzijds en het feit dat Hoogland alleen in een rondtoernooi zijn titel wilde ver dedigen waren oorzaken dat eerst in 1925 te Parijs een groot internationaal toernooi tot stand kwam. Opnieuw 5 Nederlandse en 5 Franse meesters. Hoogland, die sinds jaren geen wedstrijden meer had gespeeld, bracht het niet verder dan een lange serie remise-partijen. De Fransman Stanislas Bizot won de titel. In 1926 verloor Bizot de titel aan zijn landgenoot Fabre. In 1928 won de Neder lander Benedictus Springer in een groot rondtoernooi te Amsterdam als tweede Nederlander de titel. In 1934 won de Fransman Maurice Raichenbach de we reldtitel, nadat Springer vrijwillig aan de pas opgerichte internationale dambond de wereldtitel had beschikbaar gesteld. Maar toen kreeg het spel in België. Zwitserland en Italië sterke beoefenaars en ook deze landen kwamen in de strijd als het om de hoogste titel ging. In 1945 verloor Raichenbach de titel aan zijn landgenoot Chestem. In 1948 was het de derde Nederlander Piet Roozenburg die er in slaagde in een groot rondtoernooi (waarin zeven nationaliteiten vertegen woordigd waren) de wereldtitel te verove ren. In 1952 kon Roozenburg zich ternau wernood de Canadees Dagenais van het lijf houden. In 1956 verloor Roozenburg de titel aan de Canadees en huidige wereld kampioen M. Deslauriers. En nu in de voorwedstrijd de Rus ir. Koeperman als overwinnaar naar voren is gekomen zal de komende match om hei wereldkampioenschap gaan tussen een Rus en een Canadees. Frankrijk. Nederland en de andere dam landen die een eeuw de titel om beurten in bezit hebben gehad staan nu als toe schouwers naar het komende gevecht te kijken. Is het verloren terrein te herwinnen"? Wil Nederland het verloren terrein herwinnen, dan zal er meer moeten wor den gespeeld en getraind. Want nog zijn wij Nederlanders een sterk damland. Maar de Koninklijke Nederlandse Dambond zai een tiental prominente dammers ais oefen- meesters moeten aanstellen om de jeugd op weekends te trainen. Dan kunnen wij in het jaar 1960 met een goede selectie knappe jonge spelers aan het komend wereld-rondtoernooi deelnemen. Wat de komende strijd tussen de Rus en de Canadees betreft, daarover lopen dp meningen ook onder de deskundigen ve" uiteen. Vele dammers houden het op een overwinning van de oersolide Koeperman. Deze laat niets aan het toeval over en speelt alleen wat hij berekenen kan. De aanhangers van de Canadees vertrouwen op de geniale invallen van Deslauriers. Vast staat dat de Nederlandse dammers het voorrecht zullen hebben een damstrijd te volgen die wij een decennium terug niet hadden kunnen voorzien. De damsupre- matie van Nederland en Frankrijk is ver drongen door dammers in Canada (waar als nationaal spel het grote bord met 144 ruiten wordt gebruikt) en door de Russen (die voor het klein spel het schaakbord met 64 ruiten als nationaal spel beoefenen). Nederland zal heel wat te doen hebben om het verloren terrein terug te winnen. Wereldkampioen in grootse vorm Uit het toernooi wereldkampioenschap 1956. lOOOCXXX-TX - ■-^XXjOCOCCCOCOO'yYv-- .'W rvYV-^noOOOOOCOOC j m, Dit was de stelling die de huidige Ca nadese wereldkampioen in de vijfde ronde had tegen de Franse grootmeestér Dionis De witte stukken (14) waren voor de Fransman 22, 27, 29, 33, 35. 36, 37, 38, 39. 42, 43. 45, 47 én 48. Zwart: 1. 2, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 16, 18. 19, 25 en 26. Wit aan zet moest ondervinden hoe de Canadees op sterke en geniale wijze de Fransman tot overgave dwong. 1) 37-32 gedwongen, 26-31. 2) 42-37 of 31x42. 3) 48x37 19-23. Wat nu? 4) 39-34 is wel gedwongen. En nu kan zwart op twee manieren damzet veroveren. De inleiding met 23-28 en 12-17 zou verkeerd zijn door 23x14 37-32 en wit heeft finaal gewonnen eindspel. 4) 13-19. 5) 22x24 25-30. 6) 29x7 30-48 en de Fransman kwam na 32- 28 48x30 een stuk achter en verloor de partij. Oplossingen en correspr- dentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B Dukel, Wijk aan Zeeënreg 125, IJmuiden. geen brandende achterlichten zou hebben gehad. Vlak na de aanrijding had hij tegenover de bestuurder van de vracht auto verklaard dat hij verblind werd door een tegenligger. Ook tegen de politie had hij dit verscheidene keren gezegd. Op de zitting trok verdachte echter deze be wering terug. „Ik weet niet meer wat ik toen gezegd heb. Ik was zo in de war om de jongen uit zijn benarde positie te be vrijden. Het kan best zijn dat ik me in die geest heb uitgelaten maar zeker weet ik het niet meer". Verdachte zei verder dat hij op het moment van de aanrijding niet eens had geweten een auto te hebben geraakt. Pas toen hij uitgestapt was had hij gezien dat het een vrachtauto was. Hij wist zeker dat de lichten van de vracht auto niet brandden. Toen hij deze naderde had hij twee donkere gedaanten gezien die bij de motorkap stonden vermoedelijk om iets te repareren. De uit Haarlem afkomstige chauffeur van de vrachtauto, die als getuige werd gehoord, verklaarde zijn wagen in de berm van de Schipholweg te hebben neergezet omdat hij geen benzine meer had. Hij was uitgestapt om in de buurt nieuwe -brand stof te gaan halen. Volgens hem brandden zowel de voor- als de achterlichten van de vrachtauto. „Anders was er in mijn af wezigheid al veel eerder een auto tegenop gevlogen, want het was goed donker". Deze getuige bevestigde dat verdachte na de aanrijding in opgewonden toestand op hem was tOL elopen en had geschreeuwd „Ik was verblind, ik was verblind!" Volgens hem was de botsing het gevolg van het feit, dat de verdachte op het moment dat hij de vrachtauto wilde passeren van tegenovergestelde richting een grote tank auto zag naderen. Hierdoor was hij te dicht langs de voor driekwart in de berm staande vrachtauto gereden met het be kende gevolg. Een 40-jarige chef van een Amster damse transportonderneming, die kort voor het ongeval de vrachtauto was ge passeerd, deelde als getuige mede lichtjes „gevloekt" te hebben over de wijze waar op de vrachtauto in de berm was neerge zet. Hij meende echter wel aan de achter kant van de wagen een flauwe verlichting te hebben waargenomen. Een 36-jarige chauffeur van een KLM- bus, die vlak achter de bestelauto had gereden, was zeer positief in zijn oordeel, dat hij geen spoor van een verlichting aan de achterzijde van de vrachtauto had gezien. Volgens deze getuige stond deze wagen daar zeer onverantwoord. „Hij had best nog wat meer in de berm kunnen staan. Bovendien mag je daar niet eens stoppen. Ik zei net tegen een passagier „hou-je vast dat wordt een aanrijding" toen de voor mij rijdende bestelauto al tegen de vrachtauto op zat. Nee, die chauf feur van de vrachtauto was goed fout want zijn achterlichten brandden niet", aldus deze getuige. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, herinnerde er aan dat de ver dachte eerst bij herhaling gezegd had verblind te zijn door een tegenligger, waardoor hij de vrachtauto te laat had opgemerkt. Daarna heeft verdachte tegen over de politie staan draaien. Hij reed bovendien in een stevig tempo, te stevig op deze gevaarlijke weg. Verdachte heeft onvoldoende opgelet anders had hij de langs de berm staande vrachtwagen moe ten zien. Verdachte's raadsman, mr. Van Wave- ren, meende dat niet zijn cliënt maar de bestuurder van de vrachtauto roekeloos - heid moet worden verweten. Volgens hem stond het vast dat de vrachtauto niet, 1- thans zeer onvoldoende verlicht was. De uitlating van zijn cliënt vlak na het on geval moest geweten worden aan grote zenuwachtigheid door de toestand van zijn gewonde mede-inzittende. De verdediger achtte de schuld van zijn cliënt niet wet tig en overtuigend bewezen en conclu deerde vrijspraak. De rechtbank zal in deze zaak uitspraak doen op donderdag 18 september om half tien.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7