ONGEKEND HEVIG ONWEER IN ZUIDOOST-ENGELAND De Koningin opende in Dordrecht het nieuwe zeehavencomplex Mendès-France verklaart zich tegen De Gaulle's grondwet HET WEER Pleidooi voor kernenergie in onderontwikkelde landen Haarlems Dagblad Loempia's 60 ct DEKKERS Horizon flikkerde twee uur lang van felle elektrische ontladingen 't SILVER STOEPKE Wie zal de bijna dictatoriale macht van de president na De Gaulle hanteren Mijnindustrieraad contra minister Prauw met Indonesiërs in N. Guinea geland Rangeerder aangereden en gedood j&ee MORRIS (tefomjot/óut// -- V liegtuig-atoomrnotor Sir Hubert Lister Parker de nieuwe opperrechter Toch voorwerpen van de „Hugo de Groot"7 op Spaanse trawler? Het woord is aan Huisbrandolie wordt duurder Ook prijsverhogingen van andere aardolieprodukten In juli ruim 6500 nieuwe woningen Hotel „ROYAL" Kans op onweer 73e JAARGANG No 50 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Twee kikvorsmannen van de genie uit Geertruidenberg doken gistermiddag op uit een van de drie nieuwe industriehavens van Dordrecht om aan de Koningin een in plastic verpakte Dordtse vlag aan te bieden. De Koningin nam de vlag van hen aan en overhandigde het dundoek vervolgens aan een bootsman, die het in een vlaggemast hees. Op het moment, waarop het Dordtse rood-wit-rood op het hoogste punt was gekomen gingen er talloze andere vlaggen omhoog en lieten de in de havens liggende schepen een fluitconcert horen. Daarmee werd uiting gegeven aan de vreugde, die er in Dordrecht heerst over de totstandkoming van de uitbreiding van het zeehavencomplex en over het feit, dat de Koningin de officiële opening verrichtte. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks (Van onze correspondent in Londen) Zuidoost-Engeland is gisteravond door een zeer zwaar noodweer geteisterd. Na een dag van tropische en verstikkende hitte, brak in Londen en omgeving een onweer van ongekende hevigheid uit. De slagregen veroorzaakte alom over stromingen, onder meer in het Charing Cross-station. Te Horsham in Sussex vielen hagelstenen zo groot als cricket ballen tijdens het voorbijtrekken van een kleine wervelwind. Zelden zijn er zoveel bliksemstralen te zien geweest. De me teorologische dienst nam er meer dan tweeduizend waar. Sommige hielden vijf seconden aan. De gehele horizon was twee uur een flikkerende massa elektri citeit. Een van de stralen had meer dan honderd vertakkingen. Het hemelvuur sloeg tenminste honderd maal in de grond. De schade is groot, vooral aan de oogst, die als gevolg van de natte zomer toch al bijzonder slecht is. Slechts een vijfde van hetgeen reeds binnen behoorde te zijn, is ingehaald. Twee brandstoffentanks van een olieraffinaderij in Kent werden door de bliksem getroffen en vlogen in brand. Op de nieuwe luchthaven van Gatwick, ten zuiden van Londen, werd een deel van het dak van een gebouw van een luchtvaart maatschappij weggeblazen, waarbij een Dakota werd beschadigd. Een binnenko mend toestel werd door hagel beschadigd, maar landde veilig. Vele vliegtuigen, die op weg waren naar Engeland, maakten tus senlandingen op het vasteland. Een spoor lijn van Londen naar de zuidkust werd door vallend gesteente gebokkeerd. Het treinverkeer op een andere lijn werd door overstromingen onderbroken. Wegen ver anderden in rivieren en auto's reden diep De Mijnindustrieraad zal maandag te Heerlen in besloten vergadering bijeen komen om een voorstel van het dagelijks bestuur te behandelen tot verlenging van de premieregeling voor de ondergrondse mijnwerkers. Er is over deze regeling ver leden jaar veel te doen geweest, toen de regering de door de Mijnindustrieraad aanvaarde algemene premieregeling voor ondergrondse mijnwerkers en bovengron- ders niet wenste te aanvaarden. Zij was slechts bereid een premieregeling voor de ondergronders goed te keuren en dat is dan ook gebeurd. Minister Zijlstra heeft toen de Mijnindustrieraad laten weten, dat de premieregeling voor de ondergronders slechts voor één jaar mocht gelden. Daarna moest de premie in loon worden omgezet om haar premieplichtig te maken. Thans blijkt dat het bestuur van de Mijnindus trieraad zijn eigen w^g wenst te gaan en de premieregeling verlangt te verlengen. Gezien de verhoudingen in de Mijnindus trieraad mag verwacht worden, dat dit publiekrechtelijke orgaan met de grootst mogelijke meerderheid het voorstel van het dagelijks bestuur zal aannemen, dat na openbare behandeling dan echter nog de goedkeuring van de minister behoeft. (ANP) Volgens informaties van de bevolking is op Nederlands Nieuw-Guinea een prauw geland op het eiland „Amster dam" ten noorden van Vogelkop met plus minus 40 personen afkomstig uit Indonesië aan boord. Bestuur en politie stellen een onderzoek in, terwijl maatregelen tot een eventuele opzending van de opvarenden naar Mano- kwari en verder transport vanuit deze plaats zijn getroffen. In de afgelopen nacht is op het stations emplacement te Hengelo de 60-jarige ran geerder H. Knippenberg door een locomo tief aangereden en op slag gedood. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOISTR. 48 A' DAM IEL, 71716? SUèDE DAMES HERENJASJES dit nummer bestaat uit ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ door het water en het water drong wonin gen, bioscopen en ziekenhuizen binnen. In Oost-Londen waadden dokters en verpleeg sters barrevoets door de zalen van een ziekenhuis, waarin het water een meter hoog stond. In vele delen van Zuidoost- Engeland werden door de windstoten ven sterramen ingeslagen en talrijke bomen ontworteld. Het drukkende, vochtige weer zal nog enkele dagen aanhouden en van daag wordt opnieuw onweer verwacht. (Reuter) Te Chelmsford in Essex moes ten honderden reizigers van treinen met legerauto's verder vervoerd worden. Hon derden auto's op overspoelde wegen wer den door de inzittenden verlaten. (UPI) De storm maakte alle radio verbindingen tussen het Verenigd Konink rijk en IJsland, Noord-Amerika en Austra lië onmogelijk. Er zijn tot dusver geen andere persoonlijke ongevallen gemeld, dan dat van een vrouw die brandwonden opliep toen zij door de bliksem werd getroffen. De Britse spoorwegen hebben het leger gevraagd voor het transport van gestrande passagiers te zorgen. Twee treinen die van Victoria-station in Londen naar Lourdes vertrokken, kwamen niet aan de kust van Kent, ondanks verschillende omleggingen. Zij keerden naar Victoria-station terug, waar de passagiers tijdelijk onderdak kregen. Toen het noodweer uitbrak, zat bloemen verkoper Fred Hogan veilig achter een pint bier in een café. Ineens dacht hij aan zijn paard, dat buiten een waterval had te verduren. Hij ging naar buiten en kwam even later terug met zijn merrie. Niemand zei er wat van. De opening van de nieuwe industrie havens was het hoogtepunt van het ko ninklijk bezoek aan Dordrecht, dat feeste lijk versierd was. De Koningin toefde van 's morgens kwart over tien tot 's middags vijf uur in de Merwedestad. Zij werd 's morgens in het raadhuis ontvangen, waar burgemeester Van der Dussen zei, er trots op te zijn, de Koningin iets te kunnen laten zien van de wijze, waarop Dordrecht leeft en werkt en hoe het bouwt aan zijn toekomst. Dordrecht, aldus de burgemeester, is eeuwenlang de belang rijkste stad van Holland geweest, waar eminente magistraten, grote geleerden en kunstenaars, ondernemende kooplieden en vakbekwame ambachtslieden niet alleen bouwden aan de welvaart van hun eigen stad, maar ook aan die van het land. In de loop der tijden hebben enkele andere steden Dordrecht overtroffen wat betreft grootte en belangrijkheid, maar de oude stad is de opgaande lijn in zijn ontwikke ling weer gaan volgen en is op weg naar nieuwe bloei en welvaart. Het gemeente bestuur gaat er van uit, dat de stad niet op zich zelf staat, maar een onderdeel is van een groot geheel, in het bijzonder van de randstad Holland. Na deze bijeenkomst bezocht de Ko ningin het nieuwe protestants-christelijke ziekenhuis „Refa.ia". Daarna begaf zij zich naar het museum Van Gijn waar in de gobelinzaal de lunch werd gebruikt. Vijf kwartier later begaf zij zich aan boord van een gepavoiseerd vaartuig van het veerbedriif om daarmee naar het zee havencomplex te varen. In de haven lagen honderden versierde pleziervaartuigen, die het vaartuig van de veerdienst volgden. De Koningin werd op de kade van een der drie nieuwe havens welkom geheten door de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera. De Vorstin nam plaats op een tribune, waaron zich zeshonderd gasten uit binnen- en buitenland van het gemeentebestuur en het Dordtse bedrijfsleven bevonden. Onder meer waren aanwezig de burge meesters van Amsterdam en Rotterdam en van Duitse. Belgische en Zwitserse bin- nenvaartsteden. De burgemeester van Dor drecht hield ook hier een redevoering. Hij zei onder meer, dat de ..werking" van het Deltaplan nu reeds in Dordrecht gevoeld wordt en wees od de spectacu laire ontwikkeling van Rotterdam, dat zich met zijn Botlekplan en met de Euro poort de laatste jaren sterk richt op zeer grote bedrijven en zeer grote zeeschepen, hetgeen tot gevolg heeft, dat in de nabij heid behoefte is een outillage voor het middelgrote en kleinere bedrijf. Nadat de Koningin hierna met het reeds vermelde vlagceremonieel het havencom- nlex had geopend, sprak de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Hij prees de ondernemingslust van het ge- Advertentie PRISMA-HORLOGES verkrijgbaar bij De kleine zaak me' de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 meentebestuur en uitte goede wensen ten aanzien van de toekomst van de nieuwe havens van Dordrecht. In het geheel der Deltawerken valt de nadruk op de beveili ging van het land tegen de zee en de waterhuishouding, zei de minister, maar dit betekent niet dat de toekomstige be tekenis van het Deltagebied voor de zee scheepvaart zou mogen worden verwaar- GENèVE (UPI) Dr. Homi Bhabha, ondervoorzitter van de atoomconferentie voor vredelievende doeleinden te Genève heeft vrijdag een pleidooi gehouden voor toepassing van kernenergie in de onder ontwikkelde landen. Hij waarschuwde er voor, dat in de meeste gebieden van de wereld, behalve in Rusland, Europa en Noord-Amerika, de gewone brandstof voorraden „onvoldoende zijn voor een hoogontwikkelde economie over een grote spanne tijds." Bhabha sprak op de eerste avond van een voordrachtenreeks, die van 1 tot 13 september bij gelegenheid van de internationale conferentie wordt gehouden. In een rede zette hij uiteen, dat men mag verwachten, dat in Zuid-Amerika de kern energie op veel grotere schaal dan elders gebruikt zal worden, omdat dit land arm is aan natuurlijke energiebronnen. Bhabha zei, dat West-Europa ongeveer 25 mega-watt uren energie per hoofd per jaar verbruikte in 1954. Hij voegde daar aan toe, dat met een dergelijk produktie- verbrUik de conventionele brandstofbron nen van Latijns Amerika in ongeveer 45 jaren op zouden zijn, die van het Nabije Oosten in ongevee* 68 jaren en die van Afrika in ongeveer 130 jaren. Het is dui delijk, dat bij industrialisatie van gebie den als Zuid-Amerika en andere, er een grote import van gewone brandstof plaats zou móeten vinden of dat men anders zijn toevlucht tot de kernenergie zou moeten nemen. Hij weerlegde de stelling als zou het op richten van dure kernenergie centrales in onderontwikkelde landen oneconomisch zijn en voegde daaraan toe, dat er zelfs „omstandigheden kunnen bestaan," die dit voordelig zouden kunnen maken. Want als men gedurende vijftien laren in een onderontwikkeld land kernenergie zou gebruiken, zou men daardoor veel buitenlands geld besparen, dat voor de in voer van gewone brandstof uitgegeven zou moeten worden. Hij verklaarde, dat een verbetering van GENèVE, (Reuter) De Amerikaanse „General Electric" heeft vandaag op de atoomconferentie te Genève medegedeeld dat deze met succes op de grond een atoommotor voor vliegtuigen heeft be proefd. Het hoofd van de afdeling kernvoortstu wing voor vliegtuigen van „General Elec tric", Shoults, zei, dat in de luchtstroom een kleine hoeveelheid radio-activiteit is geconstateerd. Vrijdag heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan Dordrecht waar zij de nieuwe zeehaven officieel heeft geopend. Twee kikvorsmannen stonden opgesteld om de vorstin vlag en schaar te overhandigen, welke bij de opening een rol speelden. loosd. In dit opzicht speelt ook de positie van Dordrecht een rol. Na de openingsplechtigheid reed de Ko ningin naar de werkplaats van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Werkvoor ziening, waar meer dan 500 mannen en vrouwen uit Dordrecht en wijde om geving, die allen dpor een of ander geeste lijk of lichamelijk gebrek niet in het nor male arbeidsproces kunnen worden opge nomen, passend werk verrichten. Het koninklijk bezoek aan Dordrecht eindigde met een bijeenkomst in de Grote Kerk, waar zang en muziek ten gehore werd gebracht en ds. K. H. L. van Selms een overzicht gaf van de geschiedenis van de kerk en van de restauratie. Om vijf uur verliet de Vorstin de Mer wedestad. 's Avonds was er een taptoe en een groots vuurwerk. Het gemeentebestuur en de Dordtse Werkgeverskring boden hun gasten een operettevoorstelling aan. de levensstandaard van het Verre Oosten, communistisch China daarbij niet inbe grepen, „alléén mogelijk zou zijn op de basis van grote invoer van brandstof of op de basis van de kernenergie". Bhabha zei, dat communistisch China genoeg konven- tionele brandstof had om voor het ogen blik buiten kernenergie te kunnen. Bhabha wees er op, dat bijna 70 percent van de wereldbevolking in gebieden leeft, die beschouwd kunnen worden als „onder ontwikkeld", wat betreft de beschikbare energie. Hij besloot met te zeggen, dat Afrika, zo wel als communistisch China voldoende energiebronnen hadden, „om een vrij ho ge trap van ontwikkeling te bereiken, voor dat 't nodig zou zijn, zijn toevlucht te zoe ken tot de kernenergie". LONDEN (Reuter) Sir Hubert Lister Parker is benoemd tot opperrechter van Groot-Brittannië, als opvolger van Lord Goddard. Parker is 58 jaar. Hij kreeg bij het publiek bekendheid in december van het vorige jaar, toen hij het onderzoek leidde naar het „lek" in de kwestie van het bankdisconto. Volgens een Reuterbericht uit La Coruna heeft de schipper van de Spaanse trawler „Perion" enige van de „Hugo de Groot" afkomstige voorwerpen en documenten aan de Spaanse autoriteiten overhandigd. Zoals bekend is, ontkende de schipper gisteren dat zijn schip voorwerpen van het verongelukte Nederlandse vliegtuig opge pikt had. Vermoed wordt dat bij de stukken, die nu in handen zijn van de Spaanse autori teiten, twee navigatiehandleidingen, twee stel kaarten, twee zwaar beschadigde vlieg- tuigstoelen en enige persoonlijke documen ten van passagiers zijn. Verwacht wordt, dat deze stukken zullen worden overhan digd aan de burgemeester van La Coruna, die tevens vice-consul van Nederland is. Deze zou ze op zijn beurt doorzenden naar de Nederlandse ambassade in Madrid. (Van onze correspondent in Parijs) Het eerste afwijzende antwoord uit niet- communistische mond op de oproep van generaal De Gaulle zijn grondwetsontwerp te aanvaarden, is gisteren op een druk bezochte persconferentie te Parijs uitge sproken door de links-radicale oud-pre mier Pierre Mendès-France. Een gewichtige steun uit deze zelfde vooruitstrevende hoek heeft de generaal gisteren echter tegelijkertijd gekregen van de socialistische oud-minister van Over zeese Gebieden, de burgemeester van Mar seille, Gaston Defferre, die in de liberale tendenzen van De Gaulle's koloniale be leid blijkbaar reden heeft gezien zekere reactionaire trekken van het binnenlandse statuut der vijfde republiek voor lief te nemen. Mendès-France heeft gedurende twee uur het grondwetsontwerp met zijn 92 artikelen aan een klinische operatie onder worpen met als resultaat, gelijk gezegd, zijn advies De Gaulle's voorstel op 28 sep tember af te wijzen. Tal van redenen som de Mendès-France op. De chantage, die sinds 13 mei met de zwijgende goedkeu ring van De Gaulle op parlement en volk is gepleegd door middel van de dreiging van het ingrijpen van Massu's parachu tisten in Frankrijk, noemde de radicale leider onwaardig. Er is maar één ant woord mogelijk en wel onmiddellijk ver zet, anders zal deze zelfde pressie worden uitgeoefend bij iedere volgende verkiezing om Frankrijk steeds verder in de fascis tische richting te drijven. De hoop van velen in Frankrijk en in Algerije dat De Gaulle zijn prestige zal aanwenden om een einde aan de avon- turierspolitiek en de oorlog der Algerijnse kolonels te maken, is volgens Mendès- France in rook vervlogen. Integendeel, het wordt steeds duidelijker dat de Algerijnse kolonels hun invloed iedere dag verder weten uit te breiden, ook over Parijs. De voornaamste grief van Mendès- France is echter wel dat de nieuwe grond wet in feite de democratie de rug toe keert door de invloed van het volk zo ver mogelijk terug te dringen. De democratie heeft tijdens de vierde republiek niet ge faald door innerlijke zwakte, zö riep hij uit, maar omdat men voortdurend de hand heeft gelicht met haar wezenlijke waarden. Zonder en buiten de volkswil kan nooit iets blijvends tot stand worden gebracht en ook de vijfde republiek kan daarom volgens Mendès-France geen lang leven zijn beschoren. Een der hoofdargumenten van de aan hangers van De Gaulle, die de tegen- Ter gelegenheid van de Vlootweek heeft Hr. Ms. kruiser „De Zeven Pro vinciën" ligplaats gekozen op het IJ. Het schip is geïllumineerd en levert des avonds een fraai schouwspel op. Advertentie 303e JAARGANG No 203 Sir Thomas Browne: De mens is een edel dier Als gevolg van recente stijgingen van de wereldmarkt-noteringen, zullen met ingang van maandag de verkoopprijzen van enkele aardolieprodukten worden verhoogd. Deze verhoging bedraagt voor gasolie, autogas- olie, huisbrandolie en dunne stookolie 20 cent per 100 liter. Ook enkele zware stookoliën ondergaan een prijsverhoging, n.l. 1,35 per 1000 liter voor stookolie 300-500 sec. en 0.80 per 1000 kg voor stookolie 800 sec. De verkoopprijzen voor de overige pro- dukten ondergaan geen wijziging. standers verwijten met lege handen te staan, poogde de radicale leider tenslotte te weerleggen door een positief tegen voorstel te doen. De tegenstanders zouden vóór november een nieuwe grondwet gevende vergadering bijeen willen roepen. Daarna zou op een congres, waarvoor ver tegenwoordigers van alle overzeese volken zouden worden uitgenodigd, de toekomst van de Franse Unie worden besproken en geregeld. Het tegenvoorstel of het con tract der neen-stemmers van Mendès- France deed intussen wel wat geïmprovi seerd aan en het is twijfelachtig of dit ge baar van het allerlaatste ogenblik nog veel gewicht in de schaal kan werpen. De ex-premier leek op dit punt zelf ook geen overdreven verwachtingen te koesteren, want hij liet uitkomen dat de belangrijk ste veldslag pas na het referendum, bij de nieuwe Kamerverkiezingen, geleverd moet worden. In Mendès-France heeft De Gaulle on tegenzeglijk een geduchte tegenstander gevonden. Toch kan de oppositie van de scherpzinnige Mendès-France de gunstige uitslag van het referendum niet in gevaar brengen. Doch het ja-woord van de meer derheid zal in het bijzonder voor de per soon van De Gaulle en in veel minderé mate voor zijn ingewikkeld grondwetsont werp worden uitgesproken. De meesterlijke analyse van Mendès-France heeft vele en grote gevaren van de nieuwe grondwet blootgelegd. Met zijn waarschuwingen, vaak als eenling in het verleden, heeft Mendes- France helaas te veelvuldig gelijk ge kregen om ook nu niet met ongerustheid van zijn voorspellingen kennis te nemen. Mendès-France zei dat de nieuwe grond wet de president bijna dictatoriale be voegdheid geeft. „Grondwetten worden niet gemaakt ten behoeve van één man", aldus Mendès-France. Hij zei zich af te vragen wie die vérstrekkende macht na De Gaulle moest hanteren. Mendès-France is van oordeel, dat de grondwet de regering het recht moet geven bij een geschil de Kamer te ontbinden. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in juli 6.557 woningen gebouwd. In juli van het vorig jaar kwamen 6.777 woningen gereed. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn 49.816 woningen opgeleverd, tegen 47.891 in de overeenkomstige periode van 1957. Van de in juli 1958 voltooide woningen werden er 561 als systeemwoning ge bouwd. In de eerste zeven maanden van het lopende jaar kwamen 4.872 systeem woningen gereed. Sedert de bevrijding zijn, gerekend tot en met juli 1958, 646.374 woningen opge leverd. Het aantal woningen, waarvan met de bouw in juli dit jaar werd begonnen be droeg 8.000, tegen 6.068 in juli 1957. In de eerste zeven maanden van 1958 werd met de bouw van 46.625 woningen begonnen, tegen 54.690 in de overeenkomstige periode van 1957. Doordat in juli 1958 met de bouw van meer woningen werd begonnen dan er ge reed kwamen, is het uitvoeringsniveau weer gestegen. Het aantal woningen, dat oo 1 augustus 1958 in aanbouw was, be liep 86.702. Advertentie ORIGINELE CHINESE en LOEMPIA'S SPECIAAL 100 cent. AUTOMATIEKHAL CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Advertentie KENNEMERLAAN 93 Zaterdag (heden) en zondag speelt en zingt voor u Lady-entertainer LENNY HILL Verwachting tot morgenavond: Minder warm en hier en daar een regen- of onweersbui. Over wegend matige wind, draaiend van zuidoost naar zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1