Dulles zinspeelt op Amerika's bereidheid tot concessies Peking moet van geweld Straat Formosa afzien in Amerikaans escorte onvoldoende? HET WEER VOORZORGEN IN LITTLE ROCK Aref niet de Nasser maar wel enfant terrible van Irak? Haarlems Dagblad Controle op proeven met kernwapens 73e JAARGANG No 53 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303© JAARGANG No 206 Marinevliegtuig in Perzië neergestort, 10 doden Toestel was van N. Guinea op weg naar Nederland Droog Droog weer met zonnige perio den, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Weinig verandering in tempera tuur. SCHOONMAKEN OP HOOG NIVEAU Motie van P.v.d.A.-groep: Onderhandel met Djakarta over het afstaan van Nieuw Guinea A?e MO ïjS 'êeforet/oü6ui// Het woord is aan Ernstige aanrijding in het centrum van Haarlem Heemsteeds jongetje in sloot verdronken Rijtoer op Prinsjesdag pa- Lange Nieuwstraat 427, IJ muiden. Telefoon iAdm. 5437, chef bezorging na 5 unr 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem! Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTEHAARLEMSCHECOURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (UPI) - Amerikaanse autoriteiten hebben verklaard dat onder handelingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China uiteindelijk kunnen leiden tot een Amerikaanse aan beveling dat nationalistisch China Que- moy en Matsoe opgeeft. Zij voegden hier echter aan toe dat zulk een aanbeveling nog in het verre verschiet ligt, ondanks toespelingen van minister Dulles dat misschien concessies gedaan kunnen worden, indien de communisten zouden afzien van het gebruik van geweld in de Straat van Formosa. In Amerikaanse militaire kringen is nooit veel militaire waarde toegekend aan de kusteilanden, maar de autoriteiten onderstrepen dat deze eilanden politieke en psychologi sche waarde hebben gekregen, doordat de Chinese nationalisten er sterke gar nizoenen geplaatst hebben. Gisteren is aan Dulles op een perscon ferentie gevraagd of de Verenigde Staten al dan niet bereid zouden zijn aan te bevelen dat nationalistisch China de eilanden opgeeft indien communistisch China zou afzien van het gebruik van geweld in de Straat van Formosa. Dulles antwoordde dat zulk een belofte van Peking de situatie in vele opzichten zou wijzigen en waarschijnlijk consequenties zou hebben. „Ik wil echter niet trachten nauwkeurig te omschrijven welke conse quenties, want de rechten en belangen van een bondgenoot (nationalistisch China) zijn daarbij in het geding", zo zei Dulles. Kennelijk wenste Dulles zich niet bloot te geven over de verwachte onder handelingen in Warschau met commu nistisch China. LONDEN (UPI) De ambassadeur van communistisch China in Polen, Wang Pong-Nan, is vandaag, na een bezoek aan Peking in Warschau teruggekeerd. Volgens het nieuwsagentschap Nieuw-China werd de ambassadeur vijf dagen geleden naar zijn land teruggeroepen voor het in ont vangst nemen van „instructies". Aangeno men wordt, dat communistisch China be reid is in Warschau met de Amerikaanse ambassadeur Beam beprekingen te begin nen. WASHINGTON (UPI) Op het State Department verklaarde men nog niet te weten wanneer de besprekingen zullen beginnen. In de verklaring werden de be richten niet ontkend dat de besprekingen donderdag zullen beginnen. Autoriteiten zeggen dat de Verenigde Staten niet van plan zijn communistisch China enigerlei concessie te doen, zolang Peking niet be looft zich goed te gedragen en zolang de Verenigde Staten niet de indruk krijgen dat communistisch China zijn belofte ge stand doet. Volgens deze bronnen kunnen de volgende Amerikaanse stappen zijn: er bij nationalistisch China op aandringen zijn strijdkrachten op Quemoy en Matsoe in te krimpen; er bij nationalistisch China op aandringen de eilanden op te geven, omdat ze niet langer nodig zouden zijn voor de verdediging van Formosa en uiteindelijk goedkeuring van de toelating van commu nistisch China tot de UNO en zelfs erken ning van het communistisch regime. (Reuter) Dulles gaf op zijn persconfe rentie toe, dat hij de anonieme „hoge func tionaris" was geweest die vorige week op een vertrouwelijke persconferentie had ge zegd, dat de Verenigde Staten zo nodig ge weld zouden gebruiken om te verhinderen TAIPEH (AFP-Reuter) Volgens waarnemers op Formosa is het voor de Amerikaanse zevende vloot een moeilij ke taak de nationalistische transportsche pen doeltreffend te escorteren, aangezien de Amerikaanse oorlogsschepen op bevel van Washington in internationaal vaarwa ter moeten blijven, drie mijl uit de kust van Quemoy. Naar gemeld wordt, is een vierde door de Amerikanen geëscorteerd konvooi van Formosa uitgevaren om voor raden naar de Quemoy-archipel te bren gen. Van het derde, dat maandagavond is vertrokken werd geen melding gemaakt. Een amfibievliegtuig van de Koninklijke Marine is vanmorgen in de nabijheid van het oliecentrum Abadan aan de Perzische Golf neergestort. De tien inzittenden zijn om het leven gekomen. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het toestel was op weg van Nieuw Guinea naar Nederland, waar op het vliegkamp Valkenburg het gebruikelijke onderhoud zou geschieden. Naar wij van de Marine-voorlichtings dienst vernemen, betreft het een „Martin Mariner", een tweemotorige hoogdekker, waarvan er ook enkele in gebruik zijn bij de reddings- en opsporingsdienst op Valkenburg. Het merendeel van dit type vliegtuigen van de marine is op Nieuw Guinea ge stationeerd, waar de toefetellen dienst doen als transportvliegtuigen. Motor defect; tank lek Uit Teheran meldt UPI: Het vliegtuig had te Karatsji in Pakistan een tussen landing uitgevoerd. Vandaag, bij het aan breken van de dag, wilde het landen in Bagdad in Irak. De Iraakse autoriteiten gaven echter geen toestemming tot een landing. Wel kreeg de piloot die toestem ming van de Perzische autoriteiten. Hij voerde te Abadan een landing uit. Eén motor bleek beschadigd te zijn. Uit de hoofdtank lekte benzine. Nadat reparaties waren verricht wilde de piloot weer op stijgen. Opnieuw faalde de motor echter. Het vliegtuig stortte neer en vloog ter stond in brand. De brandweer van de luchthaven poogde de brand te bedwingen en de inzittenden te bevrijden, doch zonder succes. Pas toen het toestel uitgebrand was konden de lichamen van de tien inzittenden worden geborgen. Verwachting tot morgenavond: Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMEB BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. De opperbevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten in de Stille Oceaan, ad miraal Feit, heeft op Goeam verklaard dat de schepen van de zevende vloot zul len terugschieten als zij door de Chinese communisten worden beschoten. Een militaire woordvoerder te Taipeh heeft verklaard dat vervoersvliegtuigen der nationalistische luchtmacht begonnen zijn Quemoy uit de lucht te bevoorraden. In antwoord op de vraag, of deze bevoor- radingswijze voor onbepaalde tijd zou voortduren, antwoordde de woordvoerder: dat weet ik niet". Een woordvoerder van de luchtmacht in Taipeh heeft ontkend, dat er droppings zijn uitgevoerd. Van Amerikaanse zijde wordt vernomen dat er 90.000 nationalistische soldaten op de Quemoy-groep en 97.000 communisten op het vasteland er tegenover zijn. Vol gens nationalistische berichten zouden er 190.000 militairen op het vasteland zijn sa mengetrokken. Het is de Amerikanen niet bekend over hoeveel onderzeeboten de communisten beschikken. De communistische kustbatterijen heb ben in de afgelopen nacht meer dan 4000 salvo's op de Quemoy-eilanden gelost. De communisten hebben sedert 23 augustus 200.000 granaten op de eilanden afgescho ten. Totdusver is pas een stuk geschut van de nationalisten getroffen. (UPI) Bij het bombardement van Quemoy op maandag zijn negen burgers gedood en 31 gewond. Het aantal dode en gewonde militairen bedroeg 91. Er werden 580 huizen vernield of beschadigd. In Amsterdam is men Haarlem voor met het verbeteren van de oude klokkenspelen. Op de foto ziet men een arbeider bezig met het verwijderen van het carillon van de Munttoren, dat te Aarle-Rixel gerestaureerd zal worden. Daarna komen de speel klokken van de Zuiderkerk en de Westertoren aan de beurt. Men hoopt de werkzaamheden te kunnen vol tooien vóór de Hemony-herdenking in het komende voorjaar. dat de Chinese communisten zich met ge weld van Quemoy en Matsoe meester ma ken. De minister zei in te zien dat het niet altijd mogelijk is, een vertrouwelijke pers conferentie te houden overeenkomstig de regel dat de voorlichtingsfunctionaris niet rechtstreeks of indirect te identificeren mag zijn. Stevenson (AFP) De Amerikaanse Democratische leider Stevenson heeft bij zijn terugkeer in New York van een reis door West- en Oost-Europese landen, verklaard dat de verdediging van Formosa een plicht is van de Verenigde Staten. De toestand bij Que moy en Matsoe acht Stevenson gevaarlijk. Hij betwijfelt het of China „dwaas ge noeg" zou zijn te trachten Formosa te ver overen. Formosa zou voortaan „een soort Amerikaans protectoraat" zijn. De aan spraken van China op het eiland zijn even weinig waard als zijn aanspraken op gebie den ten noorden van de rivier de Amoer, die thans deel uitmaken van het gebied van de Sovjet-Unie. Stevenson zei nog, niet te geloven dat erkenning van commu nistisch China door de Verenigde Staten tot een oplossing van de kwestie-Formosa zal bijdragen. Tsjoe En Lai TOKIO (UPI) Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft opnieuw verklaard dat zijn land „alle recht" heeft Formosa te nemen „wanneer en met welke middelen het verkiest". Tsjoe sprak op een receptie in Peking ter viering van het tienjarig bestaan van Noord-Korea. Het Chinese volk zal geen „buitenlandse inter ventie" dulden, wanneer het „zijn eigen gebied" wenst te heroveren, aldus Tsjoe. Hij waarschuwde de Zuidkoreaanse presi dent Syngman Rhee en diens „meesters, de Amerikaanse imperialisten" geen provoca tie te plegen tegenover de „Democratische republiek van (Noord-)Korea". MOSKOU (UPI) Mikhail Soeslov, de belangrijkste Sovjet-leider na Kroesjtsjev, heeft ook gewaarschuwd, dat de veiligheid en de belangen van China onafscheidelijk zijn verbonden met die van de Sovjet- Unie. Premier Kroesjtsjev is dinsdag uit Moskou vertrokken om zijn vakantie op de Krim te hervatten, zo werd vernomen op een receptie in de Bulgaarse ambassade te Moskou, waar Soeslov sprak. In de Sovjetpers wordt er nog eens de nadruk op gelegd, dat de Sovjet-Unie aan de zijde van communistisch China zal staan in een mogelijk conflict. Volgens Tass is de Amerikaanse regering bereid de Verenigde Staten in een oorlog te wikkelen. Dit zou zijn gebleken uit de persconferentie van Dulles. De koepel van de Sint Janskerk in Waalwijk heeft gisteren een grote schoonmaakbeurt gehad met behulp van deze verrijdbare toren van alumi nium, een Engelse vinding waarmee het schilder- en reinigingswerk op grote hoogten als het ware kinderwerk wordt Een Nederlands schoonmaak bedrijf heeft zich voor dit soort moei lijke klusjes zo'n toren aangeschaft. HU bestaat uit vier torens van eenentwin tig meter hoogte, die aan hun boven einde een platform van acht bij acht meter dragen, waarop zo nodig nog een toreneenheid van bijna elf meter kan worden gemonteerdHet gewicht van de hier afgebeelde onderbouw is 2,3 ton. De opbouw vergde ruim vier uur. De schoonmakers, die op dit „hoge niveau" opereren, zijn speciaal voor dit werk getraind. Het schoonmaken van de grote, in Byzantijnse stijl opge trokken Waalwijkse koepelkerk, anders een karwei van drie a vier weken, kan thans in twee dagen voltooid worden. LITTLE ROCK, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Justitie, Rogers, heeft aan de gemeentelijke overheid van Little Rock een plan gestuurd om de orde te handhaven in het geval van nieuwe ras- senonlusten in de stad bij de toepassing van integratie op de scholen. In de brief aan het stadsbestuur bevestigt de procu reur-generaal geruchten dat het depar tement van Justitie besloten heeft tijde lijk de staf van de „Marshall" te Little Rock uit te breiden, (een „Marshall" staat los van de gemeentepolitie en treedt pas op wanneer federale wetten overtre den worden). Donderdag komt het Opperste Gerechts hof bijeen om te beslissen of de middel bare school te Little Rock negerleerlin- gen onmiddellijk moet toelaten, dan wel een uitstel van tweeënhalf jaar krijgt voor de toepassing van rassenintegratie. Het plan is een voorzorgsmaatregel voor het geval men tot onmiddellijke integratie be sluit. De schoolraad te Little Rock heeft het Het hoofdbestuur van het Sociaal Demo cratisch Centrum van leden der P.v.d.A. heeft in een vergadering op 4 september de volgende motie aangenomen: „Overwegende, dat het Nederlandse ge zag over westelijk Nieuw Guinea een vorm van kolonialisme is, die de verhouding tot de Aziatische wereld in ernstige mate ver stoort, ernstig verontrust door de recente berichten aangaande pogingen om het ge bied in te schakelen in de internationale militaire blokvorming, spreekt als zijn me ning uit dat de Nederlandse regering op korte termijn onderhandelingen met de Indonesische regering dient aan te knopen op basis van afstand van de Nederlandse souvereiniteit over dit gebied." Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL: 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN Opperste Gerechtshof in Washington ver zocht geen bevel te geven tot hervatting van de rassenintegratie. Dat zal volgens het verzoekschrift op een chaos uitlopen. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft in een rede op een congres van de Demo cratische partij verklaard dat het Opper ste Gerechtshof zich mede door commu nistisch gezinde deskundigen heeft laten leiden toen het in 1954 besliste dat de inte gratie moet worden voortgezet. Vier des kundigen op het gebied van de sociale we tenschappen die het Hof adviseerden zou den betrekkingen hebben onderhouden met de communistische partij en de N.A.A.C.P. (National Association for the Advancement of Coloured People). Vorige week heeft Faubus in een radio- interview verklaard, dat de stemming te gen de rassenintegratie op de scholen thans veel sterker is dan vorig jaar. De mensen houden zich alleen rustiger, omdat zij bang zijn voor arrestatie en berechting, zelfs voor zijdelings verzet. Faubus gaf opnieuw de verzekering, dat de middelba re school van Little Rock gesloten zal worden, als het Opperste Gerechtshof be slist dat daar de rassenintegratie moet worden ingevoerd. Ernst Hohenemser: Kritiek is eiaen lof lanas een omweg Vanmiddag omstreeks twaalf uur is in de Grote Houtstraat in Haarlem voor perceel nummer 18 een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een motorrijder en een voetgangster werden gewond. De voetgangster, een negentienjarige in woonster van Beverwijk, werd bij het over steken door een motorrijder aangereden. Beiden sloegen tegen de weg. Het meisje liep vermoedelijk een zeer zware hersen schudding op en ook de motorrijder kreeg vermoedelijk een hersenschudding. Beiden werden per ziekenauto naar de Mariastich- ting vervoerd. De politie stelt nog een onderzoek in naar de schuldvraag. Maandag omstreeks het middaguur is de bijna tweejarige Stan Snijders, wonende in de Lorentzlaan 28 te Heemstede in eeu sloot geraakt en verdronken. De jongen was met een driejarig broer tje in de Lorentzlaan aan het spelen en viel daarbij in een met kroos bedekte sloot. Het broertje waarschuwde onmid dellijk zijn moeder, die tezamen met een in de buurt werkende man Stan op hit droge haalde. In allerijl werd een dokter gewaarschuwd, terwijl ook de politie en de g.g.d. spoedig met zuurstofapparaten verschenen. Hoewel het jongetje nog leef de slaagde men er niet in hem met kunst matige ademhaling weer tot bewustzijn ie brengen. Met een g.g.d.-wagen werd hij vervolgens naar de Mariastichting over gebracht waar hij om één uur is overleden. Het stoffelijk overschot is vandaag ter aardebesteld. BEIROET, (UPI) De plaatsvervan gende premier van Irak, Mohammed Aref, is door sommigen de „Nasser van Irak" genoemd en enkele journalisten hebben hem het etiket opgeplakt van de „sterke man" achter de revolutie in het land. Het is echter de vraag of hij dat in derdaad is. Politieke waarnemers in Bagdad zeg gen, dat er geen twijfel over bestaat, dat Aref een sterke positie binnen de regering inneemt door zijn rol van plaatsvervan gend premier en minister van Binnenland se Zaken. Hij staat aan het hoofd van de binnenlandse veiligheidstroepen van de natie en is de grote volkstribuun van de revolutie. De beeltenis van Aref vindt men in alle etalages van Irak, naast die van premier Abdoel Kerim Kassem en de president van de Verenigde Arabische republiek Gamal Abdel Nasser. Het was Aref, die het radio-station van Bagdad op de morgen van de revolutie van de veertiende juli bezette. De voor naamste militaire leider, Kassem, voerde de aanval uit op het koninklijke paleis. Daarbij werden toen koning Feisal en kroonprins Abdoel Illah vermoord. Het was Aref, die voor de microfoon van het radiostation de revolutie aan het volk van Irak bekend maakte. De eerste dagen van de revolutie verscheen Aref vaker dan Kassim voor de juichende en zingende me nigte van betogers, die de revolutie en haar leiders verwelkomden. Hij werkte zo'n zwaar programma van redevoeringen in het hele land af, dat hij dikwijls gebruik moest maken van een he likopter, om op tijd van de ene plaats in de andere te komen. In die toespraken sprak hij herhaaldelijk op felle toon tegen het Westen. Het werd spoedig duidelijk, dat er ver schil van opvatting was ten opzichte van het Westen tussen hem en de gematigder leiders, zoals Kassem zelf. De invloedrijke minister van de voor lichting, Seddik Sjahsjal, sprak redevoe ringen uit, die een pleidooi inhielden voor vriendschap tussen Oost en West, terwijl Aref andere redevoeringen hield, die pre cies de tegenovergestelde richting uitwe zen. Het blijkt thans, dat minstens een paar van de nieuwe leiders van Irak „met de redevoeringen van Aref in hun maag zitten". Het is de Westerse journalisten maar zelden gelukt, Aref te ontmoeten. Zij ko men daarentegen voortdurend in contact met Kassem en andere leiders. Enige tijd lang wilden de censoren niet toestaan, dat Westerse journalisten tele grammen zonden over de bittere anti-Wes terse tirades van Aref. Die werden echter in de Arabische pers gepubliceerd en door radio-Bagdad uitgezonden, welke ook in het buitenland wordt opgevangen. Toen buitenlandse journalisten berichtten, dat er een kloof scheen te bestaan tussen Kas sem en Aref, gehoord van de van elkan der verschillende redevoeringen, beschul digde Aref hen ervan „te liegen alsof het gedrukt stond". Officiële personen ontken den het bestaan van een kloof tussen de beide mannen, maar geen van hen sprak tegen, dat Aref en Kassim het niet met elkander eens waren. De leiders van het nieuwe Irak handha ven de Spartaanse tradities van het leger in hun burgerbestaan. Premier en brigade-generaal Abdel Krim Kassem slaapt op de vloer in zijn werkka mer op het ministerie van Defensie. In een hoek van de kamer staat een divan waar de vicepremier, Abdel Salam Aref slaapt. Drukke werkzaamheden en een af keer van de levenswijze der vroegere machtshebbers, die in weelde baadden, zijn oorzaak dat de nieuwe bewindslieden een uiterst sobere levenswijze hebben. Vrijwel het enige teken van comfort is een luchtververser. Zij ontbijten aan hun bu reau, een krant dient als tafellaken. Na de opening van het nieuwe zittings jaar der Staten-Generaal op dinsdag aan staande zullen de Koningin en de Prins een rijtoer door de binnenstad van Den Haag maken. Het ligt in de bedoeling, dat de vier prinsessen deze rijtoer meemaken. Op deze kaart geven wij een al gemeen overzicht hoe de deskundi gen de wereld denken te beveili gen tegen „achter bakse" kernproe ven, waardoor een internationale overeenkomst be dreigd zou worden. Een stelsel van 170180 controle posten geven de zekerheid dat men elke atoomexplosie van enig belang kan ontdekken. De controleposten, die elk door een vijf tig deskundigen zouden worden be mand, maken ge bruik van de regi stratie van de radio-actieve neerslag uit de lucht, trillingsgolven in de aardkost, ge luidsgolven enzovoort, om te weten te komen waar en wanneer er een verboden atoomexplosie heeft plaatsgevonden. De deskundigen achten het voorts mogelijk met behulp van een kunstmaan kernproe- Z.-AMERIKA16 V5> ZUIDPOOU AUSTRALIË 7 Inde2e zone controleposten op onderlinge afstand van 1000 km(in de andere gebieden Is deze afstand 1600 km) Confroleoost Controleschip „Controlepost op nog fe °len eilanden ffolaarg'~ ven in de kosmische ruimte te controleren. Het gehele controlesysteem moet onder leiding van een internationaal orgaan komen. In verdachte gevallen zal dit lichaam dan internationale „politieploe gen" naar het verdachte gebied zenden om de overtreding ter plaatse te constateren. Ook wil men in twijfelgevallen een vlieg-' tuig over het explosiegebied zenden om controle uit te oefenen. De controleposten zijn over de gehele wereld verdeeld. De meeste posten (37) zijn in Azië gedacht. Buiten de controleposten op het vasteland wil men zestig controle posten op nog nader te bepalen eilanden vestigen. Op deze manier krijgt de aarde dan een net van controlestations dat de veiligheid van de mensheid moet verzeke ren. Daarbij komen nog tien schepen in de drie oceanen, op een onderlinge afstand van 20003200 kilometer. In een bepaalde zone op de aarde komen de controleposten op 1000 kilometer van elkaar, tegen 1600 kilometer in de rest van de wereld (zie kaart). Deze 1000 heeft men ingesteld omdat in deze gebieden vaak aardbevingen voorkomen en deze geven evenals atoomexplosies trillingen in de aardkost. Bij de verdeling van de controle posten is men uitgegaan van de verhoudin gen der landmassa's op de wereld en niet van de politieke verhoudingen. Ter vervolmaking van het controlestelsel wil men ook vliegtuigen regelmatig con- trolevluchten boven de oceanen laten ma ken voor de meting van de radio-activiteit in de lucht. Het controlesysteem is ont worpen en uitgedacht door de deskundigen van Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, Polen, Roemenië, de Sovjet-Unie, Tsjecho- slowakije en de Verenigde Staten.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1