Eisenhower waarschuwt geen „München" zal dat zijn er Omvang van conflict tussen Oost en West in Genève verkleind Amerika zal een aanval op kusteilanden beantwoorden Meer munitie naar de Pacific HET WEER M( )R Rl Sbefore f/ot/tfi/f// Opschudding over artikel van Randolph Churchill R00MB0TERPUNTEN Haarlems Dagblad „Geen grote wapens naar Djakarta" Vliegramp bij Abadan Nationalisten dringen op offensieve actie aan Af en toe zon Morgen uitspraak verwacht in kwestie Little Rock Foreign Office: M Begrafenis slachtoffers Bejaarde voetganger op Schipholweg verongelukt Het woord is aan HAZENBERG'S Macmillan ontkent gezegd te hebben dat Londen in de kwestie-Quemoy achter Washington staat HAMMARSKJOELD IN UNO-J AAR VERSLAG Auto in de sloot PATISSERIE DEKKERS 7 3e JAARGANG No 55 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1S58 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 208 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A D. Huijsman (Van onze correspondent in Washington) De communisten behoeven thans niet langer te gissen omtrent Amerika's actie indien Quemoy en Matsoe worden aangevallen. De Verenigde Staten zullen niet dulden dat een gewapende macht gebruikt wordt voor agressieve doeleinden. De beslissing over oorlog en vrede is daarmede praktisch in handen van de communistische Chinezen gelegd. Dit is de conclusie, die uit Eisenhowers rede voor radio en televisie moet worden getrokken. De Verenigde Staten hebben hiermede aan de regering van Formosa groter garanties gegeven dan ooit tevoren. Dulles en Eisenhower, die zeker geen oorlog wensen, zijn dichter tot aan de rand van de afgrond gegaan, dan tot dusverre. Zij hebben waarschijnlijk uit China's bereidheid tot onderhandelen de conclusie getrokken, dat ook de communisten de zaken niet op de spits willen drijven, doch door de Verenigde Staten onvoor waardelijk te verplichten tot een militaire actie indien Quemoy en Matsoe dreigen te vallen, hebben zij niettemin een aanzienlijk risico genomen. Indien de communisten dit wensen, kunnen zij de Verenigde Staten in een oorlog ver wikkelen, waarvan het einde niet te zien zal zijn en waarin het gebruik van kernwapens zeker niet uitgesloten is. die wellicht „vruchtbaar" zouden kunnen zijn voor het handhaven van de vrede. Het belangrijkste punt van Eisenhowers rede is volgens goedingelichte kringen het stilzwijgende aanbod hierin om te praten over de toekomstige status van de eilan den, mits de communisten eerst verklaren dat zij geen geweld zullen gebruiken om politieke en territoriale verlangens in de Straat van Formosa te verwezenlijken. De president zei, dat „er maatregelen ge nomen kunnen worden om te verzekeren dat deze eilanden voor de kust geen doorn in de zijde van de vrede zullen zijn". Vol gens functionarissen moeten de commu nisten hier evenwel niet uit opmaken dat het een aanbod is om de nationalistische eilandjes af te schrijven. Wel achtten zij neutralisatie van de eilanden of de een of andere vorm van internationale controle erover mogelijk. De president legde er nogmaals de nadruk op, dat geen rege lingen mogelijk zijn die onaanvaardbaar zijn voor Tsjang Kai Tsjek. In de rede overheerste Eisenhowers waarschuwing, dat er geen „München" in het Verre Oosten zal zijn. De president vroeg de wereld begrip voor het Ameri kaanse standpunt, dat de Chinese commu nisten werken volgens een „ambitieus plan voor wereldverovering", dat de gehele po sitie van de vrije wereld in het westen van de Stille Oceaan bedreigt. Hij beloofde dat „er geen terugtrekken in het aange zicht van gewapende agressie" zal zijn. Overigens zei Eisenhower niet te geloven dat de huidige ernstige toestand „wan- De ramp met de Martin Mariner in de woestijn bij Abadan, welke aan de tien inzittenden, allen van de Nederlandse marine, het leven kostteBrandweer lieden en leden van de bergingsploeg van het vliegveld van Abadan bezig met hun hopeloze taak. De oppositie tegen een dergelijk risico was gedurende de afgelopen week in de Verenigde Staten gegroeid. In hoofd artikelen en radiocommentaren werden ernstige bezwaren tegen Dulles' koers naar voren gebracht. Vooraanstaande Demo craten. zoals oud-minister Acheson, ex- ambassadeur Kennan en de senatoren Mansfield en Morse hebben in scherpe be woordingen het beleid inzake Quemoy en Matsoe aangevallen. Thans moet worden afgewacht of de Amerikaanse natie met de rug tegen de muur een grotere eenheid zal vertonen. (Reuter) Eisenhower heeft donderdag avond in Washington, voor een batterij televisiecamera's die zijn beeld en zijn woorden over geheel Amerika uitzonden, communistisch China gewaarschuwd dat het niet hoeft te rekenen op een Ameri kaanse „München"-politiek in het Verre Oosten. Doch gelijk met een ernstige waarschuwing aan de communisten om de nationalistische kusteilanden niet aan te vallen, bood hij onderhandelingen aan NEW YORK (Reu ter) De „New York Times" meldt dat er nieuwe voorraden „gewo- he" munitie, waar. onder bommen, haar de Ameri kaanse strijd, krachten in het gebied van de Stille Oceaan (Pa cific) gezonden zullen worden op verzoek van de opperbevelhebber in dit gebied, ad miraal Feit. Het Pentagon (depar tement van Defen sie) zou hiertoe op dracht hebben gegeven omdat Feit ver klaard had dat zijn voorraden „gewone" munitie niet voldoende waren bij voort gezette vijandelijkheden in het Verre Oos ten en dat zijn strijdkrachten dientenge volge gedwongen zouden zijn om in een vroeg stadium van kernwapens gebruik te maken tegen een eventuele vijand. Volgens de „New York Times" zou ad miraal Feit met het oog hierop bedenkin gen heben geopperd tegen de Amerikaanse politiek inzake Quemoy en Matsoe. De minister van Defensie, McElroy, en de chef van de Amerikaanse generale staf, gene raal Twining, hebben in een gemeenschap pelijke verklaring officieel ontkend dat Feit twijfel had uitgesproken over de juist heid van de Amerikaanse politiek op dit punt. De chef van de nationalistische generale staf, generaal Wang Sjoe-Ming, heeft op een persbijeenkomst verklaard dat de na tionalisten „bepaalde offensieve acties" zullen ondernemen om de veiligheid van Formosa en de nationalistische kusteilan den te verzekeren. Advertentie ZIE PAG. 10 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Weinig wind en iets hogere middagtemperaturen, In de na nacht hier en daar mist. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WASHINGTON (Reuter) De negen rechters van het Opperste Gerechtshof in Washington hebben donderdag in een spe ciale zitting het onderzoek in de inte gratiekwestie bij de middelbare school te Little Rock voortgezet. Vanmiddag komt het Hof opnieuw bijeen. De uitspraak wordt morgen verwacht. Het Hof moet uitmaken of het besluit van een lagere rechtbank om Little Rock tweeëneenhalf jaar uitstel te geven al dan niet wordt gehandhaafd. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft op een persconferentie gezegd te ver wachten, dat het Hof opnieuw integratie zal bevelen. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „ik zal mijn volk niet tegen zijn zin tot integratie dwingen. Ik zal vechten voor de rechten die het volk bij de grondwet zijn gegarandeerd. Daar behoort ook het schoolbeleid toe". Faubus liet doorscheme ren, dat hij zonodig tot sluiting van de school zou overgaan. Een school in het district Warren in de staat Virginia, die op bevel 22 negerleer lingen moest toelaten, zal voor onbepaalde tijd gesloten worden, zo heeft het school bestuur meegedeeld. Virginia heeft een wet, die het sluiten van scholen toestaat als deze opdracht hebben gekregen inte gratie toe te passen. LONDEN (UPI) De Britse regering heeft bekendgemaakt dat „de uitvoer van het Verenigd Koninkrijk naar Indonesië van grote militaire uitrustingstukken voor lopig niet wordt overwogen". In de verklaring, uitgegeven door het Foreign Office, wordt hieraan toegevoegd dat „Harer Majesteits regering bij het ne men van dit besluit rekening heeft gehou den met de standpunten van haar vrien den en partners". hopig of hopeloos" was. Hij gelooft niet dat er oorlog zal komen. De eerste commentaren op de rede van Eisenhower in kringen van het Ameri kaanse Congres zijn gunstig. Senator Wi ley, een Republikeins lid van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen zei, dat Eisenhower een duidelijk over zicht van de toestand had gegeven. Zijn Democratische collega Douglas zei het vol ledig eens te zijn met de algemene poli tiek van Eisenhower, dat de Verenigde Staten niet mogen toegeven aan agressie. TAIPEH (Reuter) In kringen van de nationalistische leiders op Formosa heeft men zich in eerste instantie teleurstellend uitgelaten over Eisenhowers verklaring. Men merkte op dat de president geen duidelijke verklaring heeft afgelegd over de wijze waarop de Verenigde Staten de nationalisten zullen helpen. Ook heeft men er maar weinig hoop, dat de besprekingen tussen de Amerikanen en de Chinese communisten op ambassadeursniveau zullen resulteren in een afdoende wapen stilstand. Kroesjtsjev herhaalt MOSKOU (Reuter) Op een massa bijeenkomst heeft de Russische premier Kroesjtsjev donderdag in Stalingrad ge zegd. dat de vriendschap tussen de Sovjet-Unie en China sterker is dan ooit, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Kroesjtsjev herhaalde, dat een aan val op China beschouwd zal worden als een aanval oo de Sovjet-Unie. (AFP) In Moskou, Leningrad en an dere industriële centra van de Sovjet- Unie zijn woensdag grote protestbijeen komsten gehouden tegen „de Amerikaanse militaire inmenging" in het Verre Oosten. De Sovjet-minister van Defensie heeft bekendgemaakt, dat tussen 20 september en 25 oktober vlootmanoeuvres zullen worden gehouden in de Barentszee. Daar bij zullen de modernste wapens worden beproefd. Vliegtuigen en schepen worden gewaarschuwd het manoeuvregebied te mijden. HONGKONG (Reuter) Communistisch China heeft donderdag voor de vierde maal een „ernstige waarschuwing" tot de Verenigde Staten gericht, omdat deze zich schuldig zouden hebben gemaakt aan een „invasie" van het Chinese lucht- en zee ruim. Volgens het persbureau „Nieuw China" zijn donderdag vier Amerikaanse oorlogsschepen de Chinese territoriale wateren binnengevaren bij het escorteren van nationalistisch-Chinese schepen naar Quemoy. WASHINGTON (Reuter) Het „State Department" verwierp de beschuldiging dat Amerikaanse oorlogsschepen de terri toriale wateren langs het Chinese vaste land zouden hebben geschonden. „Geen Amerikaanse schepen hebben zich buiten de wateren begeven welke wij als inter nationaal beschouwen", aldus de woord voerder. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD; BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ49.50 Op de christelijke begraafplaats van Abadan zijn de stoffelijke resten van de tien marinemannen, die met de ramp van de Martin Mariner woensdagmorgen om het leven zijn gekomen, met militaire eer ter aarde besteld. De stoet, die van het hospitaal te Aba dan vertrok, werd voorafgegaan door de muziekkapel van de Perzische marine. Daarna volgden plaatselijke marine- en civiele autoriteiten en de Nederlandse am bassadeur in Perzië, mr. W. J. G. baron Gevers. Tevens bevonden zich in de stoet een Perzisch marinedetachement en vele leden van de Nederlandse kolonie in Aba dan. Op het kerkhof, waar onder meer aanwezig waren de commandant van de marinebasis te Khorramshahr, de civiele gouverneur van deze plaats en van Aba dan, alsmede de twee Nederlandse ma rineofficieren, die een onderzoek naar het vliegtuigongeluk instellen, kapitein-luite nant ter zee vlieger G. F. Venema en luitenant-ter-zee van technische dienst der eerste klasse J. B. van den Berg. De belangstelling, ook van de zijde van het publiek, was zeer groot. De plechtig heid op het kerkhof werd geleid door een Amerikaanse predikant en een r.k. geeste lijke. Gebeden en teksten werden door een lid van de Nederlandse ambassade uitge sproken. De commandant van de marinebasis en kapitein-luitenant ter zee Vênema hielden toespraken. De tien kisten waren alle be dekt met de Nederlandse vlag. Tot besluit van de plechtigheid speelde de Perzische marinekapel het Perzische en het Neder landse volkslied. Bij de splitsing van de Spaarnwouderweg en de Schipholweg in de Haarlemmermeer is donderdagmiddag omstreeks half vijf een verkeersongeval gebeurd dat de 74- jarige heer C. Verloop uit Vijfhuizen liet leven heeft gekost. Vermoedelijk heeft hij bij het oversteken van de Schipholweg een naderende bestel auto, die bestuurd werd door de heer Th. de H. uit IJmuiden, niet of te laat opge merkt, waardoor een botsing onvermijde lijk was. Zwaar gewond werd het bejaarde slachtoffer naar de Mariastichting in Haar lem vervoerd, waar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. Bret Harte: Eén grote ondeugd kan bij sommige mensen een massa kleine voorkómen. Advertentie Ze is er weer! GEVULDE SPECULAAS en ROOMBOTERSPECULAAS. Denkt u ook nog even aan onze verrukkelijke BOTERKOEK NU tegen de verlaagde prijs van 65 cent. Altijd goed, altijd lekker, want 't Komt van 1e KLAS BANKETBAKKKERKIJ (Van onze correspondent in Londen) De journalist Randolph Churchill (Sir Winston's zoon), die wel eens meer schrijft dan hij verantwoorden kan en als „enfant terrible" in de Britse politiek een zekere waarde heeft, heeft een internationaal- politieke opschudding verwekt. Hij ver kondigde in het Londense blad „Evening Standard" dat hij premier Macmillan had ontmoet en dat hij Randolph - in de ge lukkige omstandigheid verkeerde de we reld te kunnen onthullen dat Groot-Brit- tannië in de kwestie Quemoy achter Was hington staat. De Verenigde Staten lieten ons in Suez in de steek, aldus Randolph, maar wij zullen hen thans niet in de steek laten. Dit is van groot belang, voegde hij er aan toe, met het oog op de positie van de Britse kroonkolonie Hongkong. Downing Street gaf gisteravond, kenne lijk op initiatief van de premier, ter cor rectie van het artikel een verklaring uit waarin wordt gezegd dat Groot-Brittannië in geen enkel opzicht met de Verenigde Staten inzake het Verre Oosten door eni gerlei afspraak is gebonden. Randolph Churchill's artikel geeft diens eigen stand punt weer en is niet geautoriseerd door de premier. De positie van de Britse regering blijft zoals deze is uiteengezet door het departement van Buitenlandse Zaken. In die verklaring werd gezegd dat de Britse regering de bezorgdheid van de Ameri kaanse regering deelt over enigerlei po ging om territoriale veranderingen door middel van geweld af te dwingen. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat het bezoek van Randolph aan Macmillan van zuiver persoonlijke, en niet van poli tieke, aard was. Hij liet de premier het ge schenk zien dat vandaag aan Sir Winston en Lady Churchill zal worden gegeven voor hun gouden huwelijksfeest. Randolph nam een boodschap met gelukwensen voor het gouden paar van Macmillan in ontvangst. Randolph deelde gisteravond na zijn aan komst in Cap d'Ail telefonisch aan de „Times" mede dat hij blijft bij wat hij ge schreven heeft. Hij zette uiteen dat hij Macmillan niet rechtstreeks had geciteerd en dat het artikel uiteraard Randolph's eigen weergave was van het gesprek met Macmillan. Gaitskell eist uitleg Gaitskell, de leider van de oppositie, legde gisteravond eveneens een verklaring af Hij zegt dat de duistere en ontwijkende verklaring van Downing Street het ver haal slechts ten dele desavoueert. Ons wordt verteld, zegt Gaitskell, dat de pre mier Randolph geen bevoegdheid heeft gegeven te schrijven zoals hij deed. Maar de kwestie is, of het waar is wat Randolph geschreven heeft. Is het waar, dat, indien de Amerikaanse strijdkrachten betrokken zijn in de verdediging van Quemoy Groot- Brittannië zal meedoen? Het antwoord van de Labourpartij, aldus Gaitskell, is dui delijk en is onlangs opnieuw uiteengezet. Groot-Brittannië heeft geen verdragsver plichting om deze eilanden te verdedigen. Wij beschouwen ze als deel van het Chi nese vasteland. Wij zijn van mening dat ze reeds lang. geleden behoorden te zijn ont ruimd door Tsjang's troepen. Zij hebben niets te maken met de verdediging van Formosa. Elke militaire strijd om hen is een voortzetting van de Chinese burger oorlog. Wij zien geen enkele rechtvaardi ging dat Groot-Brittannië daarbij betrok ken wordt. DEN HAAG (ANP) Dag Hammars- kjoeld, de secretaris-generaal van de UNO wijst in zijn jaarverslag over het werk van de UNO in de periode van 16 juni 1957 tot 15 juni 1958 in de eerste plaats op het succes van de cpnferentie te Genève, waarop deskundigen de technische wegen hebben aangegeven tot opsporing van kernwapenproeven. De omvang van het conflict tussen Oost en West op dit gebied kon iets verkleind worden omdat men de niet-politieke elementen had gescheiden van de politieke, aldus Hammarskjoeld, die deze methode dan ook aanbeveelt bij toekomstige pogingen om ontwapenings vraagstukken tot oplossing te brengen. In het bijzonder denkt hij hierbij aan technische studies en besprekingen over het voorkomen van onverwachte aanval len en over de rechtsproblemen, die ver bonden zijn aan elk systeem voor ontwa pening onder internationaal toezicht. Over het Nabije Oosten zegt Hammars kjoeld, dat de UNO getoond heeft, dat zij een instrument kan zijn voor de vermin dering van de spanning. Hij verdedigt het werk van de UNO-waarnemers in Libanon met de opmerking, dat de groep waarne mers een activiteit heeft kunnen ontwik kelen, die een kalmerende invloed heeft gehad op de plaatselijke situatie. De secretaris-generaal van de UNO zegt dat elk politieleger van de UNO, tenzij dit wordt opgericht door de Veiligheidsraad krachtens hoofdstuk 7 van het Handvest, een niet-strijdend leger moet zijn, dat al leen mag opereren in bepaalde gebieden met toestemming van de landen, waartoe deze gebieden behoren en dan nog slechts na een besluit van de Veiligheidsraad of de Algemene Vergadering. Hammarskjoeld is van mening, dat de landen nog niet voldoende beseffen welke enorme taak er voor hen ligt met'betrek king tot de verbetering van de levensom standigheden van de bevolking der min- derontwikkelde landen en legt er dan de indruk op dat de gelden, die elk jaar voor militaire doeleinden worden gebruikt het totaal aan hulpbronnen, beschikbaar voor de economische ontwikkeling van alle minder ontwikkelde gebieden, vér over treffen. In dit verband zijn vorderingen op ontwapeningsgebied van primair belang, aldus Hammarskjoeld. Hij wijst er op, dat het vraagstuk van de fluctuerende prijzen van verbruiksartikelen niet alleen acuut is in tijden van economische neergang. Zelfs in perioden van economische wel vaart kunnen betrekkelijk kleine wijzigin gen in de vraag naar goederen in indus triële landen een grote terugslag hebben op de economische toestand in minder ont wikkelde landen, zo zegt Hammarskjoeld. Donderdagmiddag is op de provinciale weg tussen Uitgeest en Krommenie een personenauto bij een inhaalmanoeuvre van de weg geraakt, gekanteld en in een sloot gevallen. De zes inzittenden, twee heren en vier dames die van Gro ningen op weg waren naar Den Haag, wisten door de modder uit de wagen te kruipen. Een van de heren, afkom stig uit Californië, moest naar een zie kenhuis in Zaandam worden gebracht; de anderen kregen nagenoeg geen let sel. Op de foto staat de bestuurder, de heer D. J. uit Groningen, met bemod- derde kleren naar zijn verongelukte auto te kijken. Advertentie Wij blijven onze kwaliteit te allen tijde handhaven en verwerken uitsluitend ROOMBOTER. Heeft u onze al geproefd? Slechts 16 CENT per stuk. CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1