Radio KOOI Wijkeroog-winkeliers vergaderen en bespreken St. Nieolaasactie IJmuider Couranl In de polders rond Velsen kondigt het najaar zich aan Havenberichten Hervormde Toneelgroep opent het amateurtoneelseizoen Landerijen zijn geen oase van rust meer zoals in vroeger dagen Radio - Televisie Groenendaal's SupersSagerijen Aanmeldingsformulier Vergeet vooral niet Begroetingsavond van Mater Amabilisschool Volleybalteam van Santpoort slaafde niet Nationale reclasseringsdag in Velsen Ruime overwinning voor DKv-reserves Jubilerend „ZBVS" viert feest Kapitein van de „Dollard" krijgt een berisping Taakverdeling burge meester en wethouders I.L.VT. vergadert 23 september Arnhemse kok wilde goed koop in Zandvoort een avondje uit DINSDAG 16 SEPTEMBER 195! 6é warme, zonnige dagen, die ons na vele maanden van koud, regen en wind hebben verrast, gaven ons eigenlijk een beetje het idee dat de zomer nu pas komt. Het zijn echter niet alleen de korter wordende dagen en de nu en dan herfst achtige regenvlagen die vertellen dat het tegenovergestelde het geval is. Wie een fietstocht door de polders rond Velsen maakt, zal nog meer bewijzen zien. Want stukje bij beetje hult het landschap zich daar in het najaarskleed. Overal liggen de stoppelakkers in de nazomerzon. Op andere landerijen staan de hokken en tollen van goudgele graanschoven stram in het gelid als vervolmaking van een jaar boerenarbeid. En er zijn zelfs al velden waarop de ploeg de aarde heeft blootgewoeld, als de eerste stap voor de oogst van volgend jaar. In deze weken, nu de late vakantie gangers nog langs de buitenwegen gaan, is de polder echter niet meer de oase van rust, die daar vroeger in deze tijd heette te heersen. Want door de ver doorgevoer de mechanisatie is de oogsttijd een dave rend slot geworden van een jaar land- bouwerswerk. Het geluid van de maaiers en het gezang van de hen op de voet vol gende schovenbindsters, is reeds lang ge leden verstomd. En op vele bedrijven werd het werk van de graanmaaimachine overgenomen door de maaidorser, die als een felgekleurd monster grommend baan na baan in het gouden landschap kaal vreet. Verloren romantiek Veel romantiek ging hierdoor verlorr maar de efficiënte landbouwbedrijfsvo< ring werd erdoor bevorderd. Dit blijkt bij voorbeeld uit cijfers van het „Instituut voor landbouwtechniek en rationalisatie". Toen alles met de hand werd geoogst, duurde het gemiddeld vijftig uur eer een landarbeider een hectare graan had ge maaid. De bindsters, die het losse graan tot schoven bonden, hadden hiervoor twintig uur nodig; het op hopen fin de polder spreken ze, al naar gelang het model van „hokken" of van „tollen") zet ten vroeg nog eens tien uur. Tenslotte volgden het vervoer naar de boerderij en het dorsen. Wanneer de boer nu de korrels van die ene hectare in zakken in zim schuur had liggen, kostte hem dit gemid deld 350. Toen deed de graanmaaier zijn intrede die, getrokken door een paar sterke paarden en later door de tractor, met rikketikkende messen het gewas maaide en het tegelijkertijd tot bossen bond. Dit verlaagde de oogstkosten tot 275 per hectare. Maar de grootste ommekeer geschiedde na de tweede wereldoorlog, toen de „com bines) of (in slecht Nederlands) „maai dorsers" op de Nederlandse akkers ver schenen. Deze maaien het graan, aorsen het en leveren de korrels, desgewenst in verschillende sorteringen, boven op de ma chine in zakken af. Een paar man zijn voldoende om een dergelijke kolos te be dienen. Nu komt het graan van één hec tare op ongeveer 165, inclusief het dro gen hiervan en het ophalen van het stro, dit de maaidorser op het veld achterlaat. In ons land gelden andere maatstaven dan bijvoorbeeld in Amerika. Daar is het Stro vrijwel waardeloos en blijft achter. In ons land is het daarentegen een be langrijk bijprodukt, dat marktwaarde heeft. Zo was in de afgelopen week het combine-stro uit de Noordoostpolder een gevraagd artikel voor de strokartonfa brieken en er werd zelfs stro naar Duits land geëxporteerd. Wanneer het weer hiervoor gunstig is, zullen binnen zeer korte tijd de akkers in de polder leeg zijn. Hieraan wordt met man en macht gewerkt, soms zelfs in de nacht bij het licht van sterke schijn werpers. Het is namelijk voor het oogsten met de maaidorser van belang dat de korrel goed droog is en daarvoor waren de weersomstandigheden verleden week wel bij uitstek geschikt. Het zal daarom niet lang meer duren of de velden met aardappelen, bieten en witlof zullen nog de reserves begroeide percelen zijn In tuin en veld Voor de mussen is de oogsttijd een gou den tijd. Men ziet ze nu alleen bij de hui zen óm daar de nacht door te brengen. In de vroege morgenschemering vieren ze reeds hun eetfestijn in de ruisende hal menzee en pas tegen de schemering komen ze vrolijk sjilpend terug. De overgang van de zomer naar de herfst voltrekt zich trouwens afwisselend Advertentie Advertentie OOSTERDUINPLEIN - TEL. 4264 Aristona - Telefunken Philips - Schaub-Lorenz GROENTEVEILING De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren maandag: andijvie 7-9, sla 3-12, bloemkool 16-38, bospeen 12-24, waspeen 10-22, sperziebonen 25-55, snij bonen 33-77, pronkbonen 16-30, spinazie 17-33, postelein 24-34, tomaten 20-39, kom kommers 10-23, bramen per slof 2.20 3.50. onze WOENSDAGSE GEHAKTRECLAME U weet: dan kost ons reclame-gehakt, van ƒ1.25 p.p. 98 ct. p.p., p. kilo 1.75 Ons Gehakt van Runder- en Varkens lappen gedraaid van 1.78 kost dan 1.48 p. pond Al het gehakt inclusief zakje zout en kruiden Zeeweg 229 IJmuiden Da Costalaan 15 Driehuis Maandag kwamen in IJmuiden aan: Reine Astrid van Gothenburg; Caribia, Abö: Ems. Karls- krona. door naar de Riin: Zuiderkruis, New York; Patria, KotkaDotterel, Manchester; Texelstroom, Liverpool; Borneo, Barrow, blokvormen lossen Hoogovens: Brinda. Colding. bijlegger IJmuiden: Bomma. Drammen; Bierum. Gdynia: Rijsbergen, Swansea: Bab, Hudiksvall, hout lossen Zaandam; Kora. Rotterdam, laden Hoogovens: Herm. Abö. Dinsdag zijn in IJmuiden aangekomen: Hector van Antwerpen; Jozina, Swansea; Oranjefontein, Antwerpen; Schippersgracht, Soernass; Muphrid, Swansea; Prince Reefer, Aalesund, bevroren vis lossen IJmuiden; Norinda, Rotterdam. Maandag vertrekken uit IJmuiden: Kingsgate naar Lonez, ledig P.E.N.-centrale; Tiberius, Ham burg; Hoffnung, Aarhus; Sylvian Arrow, Perzi sche Golf; Zeus, Horsens; Arabert, Nordenham, ledig Hoogovens; Lean, Rotterdam, ledig P.E.N.- centrale: Ghanakust, Antwerpen; Costeiro Ter- seiro, Lissabon; Netherlands Coast. Rotterdam; Clio. Bremen: Peregrine. Harlingen: Ciudad de Popayan, Bremen; Skagern, Hull; Brinda, Ryeka, bijlegger van IJmuiden. Dinsdag is uit IJmuiden vertrokken; Warma naar Gdynia. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). ,i t u:: a,..;;:;:,.; Dezer dagen kon men dit landschap in de Haarlemmermeer bewonderen. Het duurt niet lang meer, of de grootste oogstdrukte is voorbij. Dan zullen de velden kaal onder de donkere najaars wolken liggen. in zeer geleidelijk, alsook in plotselinge banen. In de tuinen krioelt het. nog van de vlinders. De buddleyabloesem, de rose sch.erm.en van de hemelsleutel, de grote gele zonnebloemen en vele andere plan ten die ons met hun veeltintige bloemen pracht begeleiden tot de eerste nachtvorst er een abrupt einde aan maakt, worden bezocht door een schare van bonte vlin ders. Atalanta's, distelvlinders, kleine vossen, dagpauwogen en zandoogjes dar telen van bloem tot bloem of zitten met open-en-dicht-klappende vleugels te zon nen op het warme zand alsof het hartje zomer is. In de vogelwereld heeft echter weer de beweging van elke nazomer plaats, maar daar gaat alles nu nog zwijgend en onop vallend. Men bemerkt ineens, dat de leeuwerikken al een heel tijdje niet meer hebben gezongen en dat de gierzwaluwen, die trouw elke avond luid roepend over de ringvaart scheerden op insectenjacht, verdwenen zijn. De tureluurs en grutto's zijn bijna alle van de weilanden vertrokken. De kieviten, die in de afgelopen maanden in ons land hun broedsels grootbrachten, koersen in kleine groepjes met kalme vleugelslag zuidwaarts, in de richting van hun over- winteringsgebieden. Hun plaats in onze omgeving wordt ingenomen door vogels uit meer oostelijk gelegen landen. Al deze tekenen in het polderlandschap wijzen erop dat de overgang van het zo merse hoogseizoen naar de komende rust van herfs' e-, winter zich aan het vol trekken is. Nadat aalmoezenier J. Th. Hoogervorst, in de Paterskerk de H. Mis had opgedra gen, kwamen de leerlingen van IJmui- dens Mater Amabilisschc ~1 maandagavond bijeen in een zaaltje van het Patronaats gebouw aan de Zeeweg te IJmuiden. De heer J. van der Wurff, lid van het bestuur an de Mater Amabilisschool, sprak hier niet alleen de tweede- en derdejaarsleerlingen toe, doch hij richtte zich vooral tot de „nieuwkomers". Hij knoopte hierbij aan bi.i de preek van de aalmoezenier, die de klemtoon had ge legd op de onderlinge saamhorigheid, die een eigen sfeer schept en waardoor een school karakter krijgt. De heer Van der Wurff hoopte dat de oudere meisjes de nieuwe leerlingen ten voorbeeld zullen zijn en dat zij zich dit komende jaar meer gaan bezinnen op de taken, die hen dit jaar op de schouders gelegd zullen worden. Aalmoezenier Hoogervorst wees er tot slot nog op dat het schooljaar niet loopt van september tot mei, doch dat het schooljaar zich ook over de overblijvende maanden uitstrekt. Voorts noemde hij het teleurstellend voor de leidster, mejuffrouw G. Lam, dat voor het door haar georganiseerde zomer kamp zo weinig animo was dat het moest worden afgelast. Het slot van de avond werd op geanimeerde wijze doorgebracht met een dansje en een praatje, zodat de vele meisjes, die deze avond hebben mee gemaakt., voldaan huiswaarts keerden. Het is het herenvolleybalteam van Sant poort niet gelukt om in de promotiewed strijden een plaats in de overgangsklasse te bemachtigen. Santpoort moest het zon der zijn sterke aanvaller Raap stellen, deelde de punten met de Helderse afge vaardigde, maar verloor van het Zaanse Czaar Peter, dat nu promotie verkreeg. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Velsen heeft op maandag 22 september 1958 geen spreek uur. PASTOOR W. MINNEBOO NAAR ST. PANCRATIUSPAROCHIE Tot pastoor in de St. Pancratiusparochie te Castricum is benoemd pastoor W. Min- neboo uit Andijk. Pastoor Minneboo, die op 3 mei 1901 te Amsterdam werd ge boren, was sinds 18 december 1853 pastoor te Andijk. Tot en met 27 september wordt een col lecte gehouden ten behoeve van de Na tionale Reclasseringsdag. Reclasseringswerk kan geen succes hebben als niet. in brede kring hiervoor belangstelling en sympathie bestaat. Het gaat er immers om dat honderden mensen worden geholpen een plaatsje in de sa menleving terug te verwerven. Een plekje dat zij door hun eigen schuld hebben ver loren. Misschien ook wel eens mede dooi de schuld van anderen en heel misschie i mede door een beetje schuld bij ons. De samenleving kan het reclasserings werk onmogelijk maken, door de reclas sant buiten te sluiten, hem „in de kou" te laten staan. De samenleving kan ook een man of vr.ouw helpen zich te ontplooien en de eigenlijke mógelijkheden te léren kéttrim door zich Voor hem of haar open te stel len én déze medemensen tegemóef te tre den. Moge er uit de collecte-opbrengst, to- gemoettreding blijken. Collectanten kur. nen zich aanmelden bij de heren: B. H. Vink. Corverslaan 105, H. Andrea. Lod derbeekstraat 129. dr. Dlik, Lodderbeek straat 95. H. J. Eiege. Stratingplantsoen 30 rd., Velsen-Noord. Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden moest een prachtige speelmiddag verloren laten gaan, omdat de wedstrijd Krommenie— DKV op verzoek van de Zaanse vereniging naar een latere datum is verschoven. Het. tweede twaalftal behaalde een ver diende 4-1 overwinning op het Amster damse MJK III. Nadat de gasten het eerste succes geboekt hadden (0-1) namen de IJmuidenaren het initiatief over en werd de Amsterdamse verdediging onder druk gezet. Dit leidde al spoedig tot de gelijk maker, door A. de Graaff (1-1). DKV bleef in hoog tempo doorgaan en nog vóór de pauze wist W. v. d. Mabe met twee fraaie doelpunten de stand op 3-1 te brengen. Hoewel de IJmuidenaren ook na de pauze het spel bleven beheersen, duurde het. toch tot vlak voor het einde voordat H. Pul de eindstand op 4-1 bracht. Een verrassende overwinning behaalde het junioren A-team op Rapid junioren A. Ook hier eerst een 1-0 achterstand, maar door doelpunten van K. Jaspers en A. Schuitema werd het 1-2 in het voordeel van IJmuiden Het junioren B-team leed een 2-0 neder laag tegen Rapid junioren B. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE coorvooooocoooooooocooooooooooooooooocoootxxxxxDoooooooo^ De Velsen-noordse winkeliersvereniging „Wijkeroog" kwam maandagavond bijeen in het pas geopende vergaderzaaltje van café „IJmond" aan de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord. De heer E. Sanders, voorzitter der ver eniging, opende de bijeenkomst met een kort begroetingswoord, waarin hij de aan dacht vestigde op het aantrekkelijk geoutil leerde zaaltje, dat naar hij hoopte het ver- gaderingbezoek zou stimuleren. Het be langrijkste agendapunt van de avond was ongetwijfeld de bespreking van de St. St. Nicolaasviering in Velsen-Noord. De heer J. J. Bosman verklaarde hieromtrent dat hij had gespeurd, gewroet, gezocht en gepeurd om ideeën op te doen teneinde tot een attractieve St. Nicolaasviering te komen. Zijn navorsingen leidden tot het voorstel om een reclamebureau in te scha kelen dat een dergelijk gebeuren kracht kan bijzetten door een actie onder het motto „Welk paard wint". Het kopend publiek zal daartoe zaterdag 22 november tot en met zaterdag 6 decem ber bij elke bestede gulden, een zegeltje ontvangen. Tevens zal er huis aan huis een enveloppe worden bezorgd, waarop dertien paardennamen zijn vermeld en het is nu aan de koper om te kiezen welk paard de race zal winnen. De enveloppen met de opgespaarde zegels dienen te worden in geleverd. Het reclamebureau zal na afloop met een „gemiddeldeberekening" uitmaken welk paard heeft gewonnen en degenen die juist heben geraden, krijgen hun onge opende enveloppe terug met een aange hecht schrijven waarin wordt medegedeeld dat men voor elk ingesloten zegeltje vijfen twintig cent bij de winkeliers van „Wijker- In de zaal van Zomerlust" te Santpoort is het vijfjarig bestaan van „Zwem en Bas ketballvereniging Santpoort." met een klinkende feestavond gevierd. Voordat de toneelgroep van Marmag. een der bevriende verenigingen, „De Kat en de Strafschop" ten tonele voerde, overhandig de de heer J. H. van Seggelen, namens de vrienden van „Z.B.V.S.", een clubvaandel aan de voorzitter der jubilerende vereni ging, de heer J. Slot. De heer Van Seggelen vond in dit vijfjarig bestaan een gerede aanleiding om even stil te staan bij wat was, wat is en wat zal komen. Hij dacht met dankbaarheid terug aan het initiatief van de oprichters, die het klaarspeelden om uit niets een groeiende en bloeiende vereniging te voorschijn te roepen. Hij vertrouwde er voorts op dat „Z.B.V.S." het nieuwe vaandel zal verdedigen en hoog houden en alle mogelijke moeite zal doen om de vlag in de hoogste toppen van de langste masten te doen wapperen. De heer Slot, die de vlag in dankbaar heid aanvaardde, gaf de vrienden van de vereniging de verzekering dat allen hun best zullen doen om dit ideaal te verwezen lijken. Na deze overdracht, waarmede alle aan wezigen door een stevig applaus hun in stemming hadden betuigd, werd aan Mar- nrag de kans gegeven om in-de zaal wat vrolijke feestelijkheid te brengen. De dames en heren van Marrriag-liéfèii zich niet onbetuigd in het kluchtige blijspel „De Kat en de Strafschop", het verhaal rond een machinist, die zijn hele gezin aan de sport en de kat van de buurvrouw wil op offeren. Wiebe Bakker, die zich voor deze vaderrol een Amsterdams accent had aan gemeten, trof wel bijzonder raak de juiste kluchttoon en het was dan ook in hoofd zaak zijn werk dat de uitvoering een succes werd. Na afloop konden de danslustigen zich nog tot. twee uur in de nacht op de tonen van het Kennemer Kwintet ver maken. Zaterdagmiddag en zondag werd ook in verband met de viering van het eerste lustrum nabij Velserend een basketballt.oernooi gehouden. Bij de dames won het team van „Z.B. V.S." en bij de héren de „Typhoons" de wisselbeker. De Raad voor de Scheepvaart heeft de 50-jarige kapitein S. D. uit Rotterdam ge straft door het uitspreken van een beris ping. omdat het aan de schuld van de kapitein te wijten is dat het m.s. „Dollard" op 30 november van het vorig jaar bij het loodsstation van Poole aan de grond is ge lopen. De ..Dollard" die eigendom is van de n.v. Vrachtvaartmaat,schappij „Dol lard" te Rotterdam, was op weg van Rot terdam naar Poole. Bij het vastlopen liep het schip ernstige schade aan de bodem op. Enige uren na het aan de grondlopen kwam de „Dollard" weer vlot en kon later de terugweg naar Rotterdam aanvaarden De kapitein had - aldus de raad - niet de vereiste kaart aan boord. Artikel 74 van het Schepenbesluit verplicht, de sche pen de zeekaarten, die nodig zijn voor de te ondernemen reis, aan boord te hebben. De kapitein is daarvoor verantwoordelijk. Hij moet vóór het vertrek de aanwezigheid van de benodigde zeekaarten controleren. Toen het schip Poole naderde bemerkte de kapitein pas dat er aan boord geen detail kaart van de Poolebaai was. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich mét ingang van te abonneren op 5 7.65 per kwartaal/of Ö.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z\i die zich met Ingang van 1 oktober 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 30 september 1958 gratis. Dit géldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. oog" mag besteden. De winnaar wordt be paald door na te gaan welk paard, wat het aantal zegels betreft, het dichtst ligt bij de uitkomst van het totaal aantal uitgebrachte zegels, gedeeld door het aantal paarden (dertien). Tijdens deze vergadering van „Wijker oog" vond het plan van de heer Bosman allerwege instemming, zodat binnenkort de inwoners van Velsen-Noord wel de nodige reclamedrukwerken in hun brievenbus zul len vinden. De deelnemende winkeliers zullen zich kenbaar maken door enkele affiches, zodat ook daaromtrent geen twij fel mogelijk is. De verdere afwikkeling ging weer over in handen van het bestuur, nadat er op de vraag of er nog tegenstanders waren niet werd gereageerd. De „Wijkeroog-zegelaetie" zal in deze weken worden geschorst, omdat het recla mebureau dit eiste. Winkeliers en Hoogovens Tevens kwam tijdens deze vergadering nog de verkoop ter sprake zoals die uitge voerd wordt door de inkoopcommissie van „De Gieteling", de personeelsvereniging van de Hoogovens. Wederom kwamen de winkeliers met het bestuur tot de slotsom dat. een bespreking van deze zaak met de andere winkeliersverenigingen in Kenne- merland noodzakelijk is. De heer Sanders zag echter alleen een afdoende oplossing in een bespreking met de directie „op hoog niveau", en er zijn, volgens hem. reeds tekenen. die er op wijzen dat een dergelijke bespreking in het verschiet ligt. Over de gewone zegelactie, zoals die reeds geruime tijd in Velsen-Noord plaats vindt, merkte de heer A. Langkemper op dat de debacle in IJmuiden wel enige hui ver bij het publiek heeft verwekt, doch dat in de laatste maanden is gebleken dat de winkeliers in Velsen-Noord niet alge heel het vertrouwen hebben verloren. Bij het begin van de vergadering werden enkele ogenblikken gewijd aan de nage dachtenis van de heer J. van Heyst, die onlangs door een ongeval om het leven kwam. De taken voor burgemeester en wet houders in de gemeente Heemskerk zijn als volgt verdeeld: Burgemeester H. Nielen: structuur- en uitbreidingsplannen, personeelszaken, volksgezondheid, politie, brandweer en openbare veiligheid (spreekuur: maandag van 10 tot 11 uur). Wethouder C. J. A. de Ruijter (loco- burgemeester 1 openbare werken, grond en woningbedrijf en woningbouw (spreek uur: donderdag van 14 tot 15 uur in ge bouw Gemeentewerken). Wethouder H. J. M. Roozen: onderwij en financiën, culturele zaken en sportaan gelegenheden (spreekuur: laatste woens dag in de maard van 20 tot 20.30 ten raad- huize). Wethouder T. Wentink: sociale zaken, woonruimteverdeling en agrarische aan gelegenheden (spreekuur: de tweede en vierde woensdag in de maand van 20 tot 21 uur ten raadhuize). De volgende heren zijn aan de beurt van aftreden: H. Nielen. W. J. Vessies, W Alberda (Beverwijk)", R. Verbeek en A. de Jong (Velsen) en H. N. van der Kolk (Heemskerk). GROENTEMARKT De aanvoer van bonen begint ook op de veiling van Ons Belang te Castricum weer iets terug te lopen en daardoor stijgen dé oriizen. Sperziebonen brachten het nu zelfs tot 46 cent per kg en snijbonen kwa men tot 68 cent.; pronkbonen noteerden hogere prijzen. Bospeen kwam boven de 20 cent per bos. Bramen zakten in prijs, als hoogste notering gold nu 2,20 per mand De noteringen waren maandag: sperzie bonen 26 tot 46 cent, snijbonen 3-5 tot 68 cent, spinazie 21 tot 23 cent, komkommers 8V2 tut 25 cent. andijvie 7 tot 9Vc cent, waspeen 14 cent, bospeen 15 tot 30 cent oer kistje, sla 51/? tot 7 cent, stokprincesse- bonen 25 tot 35 cent. pronkbonen 18 tot 24 cent. tomaten 29 cent, bramen 1,40 tot f 2.20 per mand. Dit jaar is het de Hervormde Toneel groep uit IJmuiden-Oost geweest, die het amateurtoneelseizoen in de IJmond open de waarbij voor het opgevoerde stuk de juistheid van het spreekwoord „De 'aat- sten zullen de eersten zijn" gold, want. Dom de Gruijters blijspel „In andersmans schoenen" was oorspronkelijk bestemd om nog in het vorige seizoen te worden opgevoerd. Met drie opvoeringen van liet. genoemde stuk, vrijdag in het Kennemer Theater te Beverwijk voor de vereniging ..Draagt Elkanders Lasten" en twee voor de eigen donateurs op zaterdag en maan dag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, werd een vrij gemakke lijk succes behaald. Het stuk behoort tot de categorie eenvoudige blijspelletjes, die van de regisseur en zijn spelers weinig meer verTabgëri'"8an eëfi" Vlot fëmfSo. Rol len met speciale ejsen vgjrt betreft de .ty pering ofdé karaferterfÊftlning zijn ër rilet. Ook de intrige is met een dergelijk sim pele opzet geheel in overeenstemming. De schoenen uit de titel hebben betrekking op Nelly Dupont, die wegens een niet ver klaarde reden besluit enige tijd de 'ede- rige positie van dienstmeisje in een da mespension te accepteren. De reden bleef voor de toeschouwer geheim, omdat de vertolkster de eerste taferelen onverstaan baar inzette. En wij mogen toch aannemen dat zij juist hierin haar besluit tegenover mevrouw Vermeer motiveerde. Overigens dient hier onmiddellijk aan te worden toe gevoegd, dat mejuffrouw G. Wolthuis zich in het verdere verloop van de handeling volledig wist te rehabiliteren door een vlotte, guitige en later behoorlijk articu lerende Nelly te gaan spelen. Het stuk be vat verder de gebruikelijke sympathieke figuren met als tegenvoeter een hautaine freule en een niet minder arrogante Vera Ophorst, in welk gezelschap zowaar de traditionele fat en de gepensioneerde kolo nel ook ook nog eens hun opwachting maken. Met het bovenstaande meen ik het ka rakter der opvoeringen wel zo ongeveer te hebben aangegeven een blijspelletje van weinig allure, dat als openingsstuk naar een steviger voortzetting van het toneel - menu deed verlangen. Aan regisseur C. de Jong mag een „ruimschoots voldoende" worden toegekend voor het bereikte tem po. Uitblinkers van de spelerslijst waren de reeds genoemde mejuffrouw Wolthuis als Nelly Dupont, mejuffrouw J. de Zeeuw als de ondeugende Truus Mertens én me vrouw G. Kalkhoven, die een waarlijk komisch-levende keukenmeid typeerde. H. Dolfing en H. Jansen speelden de kolonel en de fat even „toneelmatig" als zij door de auteur waren aangegeven. Mevrouw G. Musch moest de rol van de verwaten Het algemeen bestuur van het Intercom munaal Lichaam Vervanging Tuinbouw- gronden, zal dinsdagmiddag 23 septembe. om vijf uur in het stadhuis van Bever wijk vergaderen. De agenda vermeldt onder andere de installatie van de nieuwe leden en de be noeming van een voorzitter, een plaats vervangend voorzitter, twee leden van hut dagelijks bestuur en drie plaatsvervanger! de leden van het dagelijks bestuur. Door de colleges van burgemeester en wethouders zijn tot leden van het alge meen bestuur aangewezen: voor Beve;- wijk de heren W. J. Vessies, E. Gerritse er, A. J. Hermes; als plaatsvervanger de hepr S. Coelingh; voor Heemskerk de heren H. Nielen, H. J. M. Roozen en T. WentinK. als plaatsvervanger de heer C. J. A. Ie Ruijter; voor Velsen de heren mr. M. M. Kwint, R. Verbeek en A. de Jong; geen plaatsvervangers. Door de raden der aangesloten gemeen ten zijn benoemd: voor Beverwijk de heren J. de Weijer, J. J. Romunde en W. Nies ten; als plaatsvervangers de heren F. R. \V. Kaebisch, S. Coelingh en M. A. de Ruiter voor Heemskerk de beren R. W. A. MulJ- en, T. N. Bruin en G. W. J. Vendel; als plaatsvervangers de heren R. Beentjes, S. W. van Tuinen en A. B. J. Kramer; voor Velsen de heren L. van Hameien. W. N Koopman en K. Tijssen; geen plaatsver vangers. freule pas een dag voor de eerste opvoe ring van een plotseling door familieom standigheden verhinderde speelster over nemen. Jan van Dam Haarlemse politierechter „Een mooie kennismaking moet ik zeg gen", zei maandag de Haarlemse politie rechter, mr. J. P. Petersen tegen een 55- jarige kok uit Arnhem Deze moest zich verantwoorden .voor. het feit dat hij zich een portemonnee met inhoud had toege- eigend die aan een Duitse juffrouw met wie hij in een Zandvoortse bar had kennis gemaakt, toebehoorde. Ze waren een avondje uit geweest en onder een gezellig dansje was het gebeurd. De „Fraulein" bevond zich op dat moment in de armen van een andere partner op de dansvloer. Zij liet haar tasje onder bewaking van de kok achter maar deze toonde zich dit vertrouwen allerminst waardig. In iedér geval kwam zijn Duitse kennis spoedig tot de ontdekking dat. haar portemonnee met ongeveer veertig gulden aan Duits en Nederlands geld uit haar tasje verdwenen was. „Het was niet mijn bedoeling om het geld te stelen. Ik wou- haar alleen maar laten schrikken", voerde de kok aan. De politierechter vond dat echter erg onge loofwaardig klinken voor iemand, die reeds 22 veroordelingen op zijn strafblad heeft staan. Verdachte wees er verder op, dat hij die avond te diep in een aantal glaasjes had gekeken Hoe de Duitse mar ken tussen zijn eigen geld terecht waren gekomen wist hij ook niet. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte geen termen aanwezig om de vele psychiatrische rap porten, die er reeds over verdachte waren uitgebracht, met nog een te vermeerderen. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdachte's raadman, mr. G. Couvret, vestigde er de aandacht op dat ook in dit geval verdachte het slachtoffer is gewor den van zijn verslaafdheid aan de drank. Bovendien zou zijn cliënt als gevolg van een onenigheid in de Vereniging van Goede Tempelieren in Arnhem van deze reclasseringsvereniging los zijn geraakt. Hij vroeg zijn cliënt een voorwaardelijke straf op te leggen, in welk verzoek de po litierechter gedeeltelijk tegemoet kwam door de kok te veroordelen tot een gevan genisstraf van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek van voor arrest en een proeftijd van drie jaar. Furie met bezem Pietje uit de Lange Lakenstraat stond vervolgens diep onder de indruk vlak voor de groene tafel. Met zijn zeven jaren ver dween hij helemaal achter het getuigen- hekje zodat hij een stapje dichterbij mocht komen. Schuin achter hem in het beklaag denbankje zat een struise 57-jarige Haar lemse huisvrouw. Pietje voetbalde wel eens met zijn vriendjes op straat voor haar huisdeur. Bons, daar vloog de bal tegen buurvrouws raam. Met verwarde haren en een bezem in de hand was deze toen als een furie naar buiten gerend. „Als jul lie nou niet weggaan, dan sla ik je weg," had ze geroepen. Pietje had daarbij een tik met de bezem op zijn linkerarm moe ten incasseren. Rood en blauw was die arm, kwam zijn stiefvader als getuige ver tellen. „Niks van waar dat ik die jongen geslagen heb, meneer de rechter. Ze lie pen hard voor me weg en toen liep dit jongetje tegen m'n bezem aan." „Je bent nog te jong om de eed af te leggen," zei de politierechter vaderlijk, „maar je moet eerlijk zeggen of je echt geslagen bent met die bezem." Pietje wist het zeer beslist en voelde nog eens aan zijn arm of het nog pijn deed. De officier kon de boosheid van ver dachte wel begrijpen maar eigen rechter- tje spelen mag nu eenmaal niet. Hij vroeg f 25,boete subsidiair zes dagen hechtenis, waarmee de politierechter zich wel kon verenigen. Verdachte ook want ze zag van hoger beroep af.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6