Bemanning van „Nautilus leidt comfortabel bestaan Nieuw type „Aero Commander" voor Malaya op Schiphol Vanmorgen in de vishal en op zee Ook in Zwitserland steeds meer jeugdige verkeersdoden IJmond-agenda „Plantage-piloot" Melius kwam even overwippen Volop verse lucht, zoet water, ijs, muziek in blik en geheimen 7 IK KOM EVEN OP SCHIPHOL Boedapest verwijt Washing ton spionage-activiteiten Zelf gebouwd jachtje ging in vlammen op W: Aktenbeloning bij het kleuteronderwijs Hondeleven op 450 km. hoogte op film te zien Duitse coaster had met machineschade te kampen Atoomonderzeeboot „Swordfish" vaart Betaling abonnementsgeld per giro DINSDAG 16 SEPTEMBER 195S ..BINNENKORT kom ik even over wippen", schreef Wim Melius uit Ma lakka, „om een nieuw vliegtuig op te halen. Zorg maar dat er een borrel klaar staat, want ik breng een beste dorst mee". En vorige week was hij er dan met. zijn jonge Australische vrouw, bruingebrand door de tropenzon en blakend van gezond heid. Het werd een uitbundig weerzien in het ouderlijk huis aan de Zijlweg; met vader en moeder Melius, met de oude vrienden en natuurlijk met Wims acht jarige zoontje Anthony, dat sinds twee jaar bij oma en opa in Haarlem woont. „Dat is eigenlijk het enige nadeel van mijn job in de tropen", vertelt deze 36- jarige oud-Haarlemmer, die piloot is van een cultuurmaatschappij op Malakka. „dat we onze zoon niet bij ons konden houden. Want goede scholen voor Europese kin deren zijn er eigenlijk niet". „Overigens is het in onze standplaats de hoofdstad Kuala Lumpur best uit te houden. Er zijn gezellige clubs, we doen veel aan sport en van politieke onrust, zoals op het naburige Sumatra, hebben wij al jaren geen last meer". HOE HIJ daar in het Verre Oosten ver- '.eild geraakt is? Dat is een lang verhaal. Het begon, toen Wim in 1941 op het 'christelijk lyceum in Haarlem zijn eind examen gedaan had. „Ik wou weg uit Hol land, ik kon niet berusten in de misère van de nazi-overheersing. Ik werd al mis selijk bij de aanblik van die arrogante kerels en hun handlangers van de n.s.b. En dus ben ik gegaan, ondanks de smeek beden van moeder. Twee keer mislukte het trouwens; eenmaal terwijl ik al met een groepje anderen aan de Frans- Spaanse grens stond. Maar we moesten terug, omdat de toenmalige consul in Barcelona volgens de leiders van onze groep niet betrouwbaar was. Maar ten- Slotte wisten we over de Zwitserse grens te komen. Daar hebben we ruim een jaar in werkkampen rondgelummeld voordat er eindelijk een kans was om naar Lissa bon te komen. Vandaar zouden we naar Engeland gevlogen worden. Dat ging ech ter ook niet zo vlot, maar na veel vijven en zessen waren we dan tenslotte geboekt voor een vliegtuig naar Londen. Op het laatste ogenblik moest ik echter mijn plaats afstaan aan een Very Important Person en dat is mijn geluk geweest. Het toestel werd boven de Oceaan door de Luftwaffe neergeschoten, omdat de Duit sers gehoord hadden, dat Churchill aan boord zou zijn. Dat was gelukkig niet het geval, maar de twintig inzittenden, onder wie de filmacteur Leslie Howard, zijn alien omgekomen. Later, in Engeland gaf ik me op voor de Nederlands-Indische lucht macht. Engelandvaax-ders mochten name lijk kiezen, bij welk onderdeel van de strijdkrachten zij geplaatst wilden worden en ik verlangde maar één ding: oorlogs vlieger worden. Maar ook in Londen wer dén we van het kastje naar de muur ge stuurd, zonder dat er iets gebeurde. Nadat wij aan Prins Bernhard onze nóód ge klaagd hadden, veranderde dat echter Een aantal van Ons werd zonder verder uitstel naar de Verenigde Staten gestuurd, waar we een vliegeropleiding zouden krijgen. In Jacksonville was echter geen plaats voor ons en dus verhuisden wê via Suriname naar Australië. Daar werdén we eindelijk in ijltempo klaargestoomd voor oorlogsvlieger, net op tijd om nog een duit in het zakje té kunnen doen. Actie heb ik dan ook plenty meegemaakt, eerst bij het 120ste Fighter Squadron en later ook bij het Achttiende en Negen tiende Squadron bommenwerpers. Vaak was het kiele kiele, want die tragè Mit chells van ons waren natuurlijk geen par tuur voor de watervlugge Jappenjagers. Maar wonderliik genoeg zijn we ër altijd 'onder kleerscheuren doorgerold. Maar loen ons Achttiende Squadron eindelijk aan het einde van de oorlog als eêrsté ge allieerde afdeling Djakarta binnenkwam, hebbên we daar om af te rèagéren de bloemetjes êens duchtig buitengèzét". NA DE OORLOG stond hét voor Wim Melius vast, dat hij de vliegerij trouw zou blijven. In 1946 in Melbourne gêdemo bilisèerd en getrouwd, heeft hij lange tijd allerlei tijdelijke klusjes, zoals oogstbe- sproeiing en luchtkarteringswerk, opge knapt en ook zijn brevetten voor de bur gerluchtvaart gehaald. In 1952 kwam dê grote kans én „Bill" Melius gréëp haar met beide handen: een baan als particu lier piloot in dienst bij de Socfin een Frans-Belgische cultuurmaatschappij met uitgebreide plantages in Malakka, Indo china en Afrika. Wim kwam op Malakka terecht, waar hij sindsdien in een De Ha- villand Beaver personeel en directieleden van zijn maatschappij ^een en weer pen delt tussen de dertien Socfin-„estates": uitgebreide rubber- en koffietuinen met een gezamenlijke oppervlakte van 32.000 hectare. „De goudgegalonneerde piloten van de grote luchtlijnen zullen dat mis schien een saaie job noemen", zegt hij maar ik ben er best tevreden mee, om dat ik vrijwel iedere avond thuis ben. En dat kunnen die jongens van de luchtvaart maatschappijen je dan toch maar niet nazeggen! EN NOG EEN ander voordeel heeft déze vorm van kleine vliegerij: dat je alles zelf moet uitkienen en dus een veel grotere zelfstandigheid hebt. Dat blijkt trouwens wel nu Wims maatschappij op zijn ad viês èen nieuw vliegtuig hèeft aangekocht. Wim vond namelijk dat dé oude„kist" zijn tijd wel ongeveer had uitgediend en dat er nodig een moderner toestel moest ko men. Na verkenning van de markt, die voor dit soort „directievliegtuigen" niet bepaald groot is, viel zijn keus op de tweemotorige Aero Commander G 560 E, die ontworpen en geconstrueerd is door eén kleine particuliere maatschappij in Oklahoma, de Aero Design and Enginee ring Company. Dit toestel, dat vijf tot zeven passagiers kan vervoeren, is een bovenvleugel, die door zijn bijzondere constructie een bijzonder korte landings baan nodig heeft: bij windkracht nul nau welijks vijfhonderd meter. Wel heeft „Bill" heel wat moeten praten voordat hij de bedrijfsleiding overtuigd had van de noodzaak tot, deze nieuwe aanschaffing waarmee dan ook een bedrag van bijna een half miljoen gulden gemoeid was. Maar toen dat eenmaal gevoteerd was, kreeg de heer Melius carte blanche om het vliegtuig van zijn keuze te beproeven en te kopen. VANDAAR dat hij onlangs met vrouw en co-piloot Peter Flannagan naar Hol land is komen overwippen om daar de nieuwe aanwinst over te nemen. Piloten van de Amerikaanse fabriek hadden de Aero Commander in twee etappes via IJsland naar Schiphol gevlogen, waar de zeldzame vogel (nooit eerder in ons land gezien) veel bewondering oogstte, ook van de drie- en vierbanders der Grote Lucht vaart. Bill zelf straalde van voldoening toen hij de eerste motor- en vliegproeven gedaan had. „Ze loopt als een klok", zei hij met een verliefde blik op de twee loeiende motoren, die hem en zijn vrouw weer met een snelheid van ver over de tweehonderd mijl per uur naar Ma lakka terug zullen brengen. ..Maar we doen het kalmaan. Tussenlanding in Pa rijs en dan met kleine sprongetjes naar Turkije, Perzië, Saoedi-Arabië. Karachi, Delhi en Calcutta. Komende zaterdag kun nen we dan in Kuala Lumpur terug zijn. DE ACHTJARIGE Anthony glimlacht met een air van deskundigheid bij al die vertrouwde plaatsnamen. Heeft hij niet voor twee jaar dezelfde route in omge keerde richting gevlogen, helemaal zon der geleide, in een K.L.M.-lijnvliegtuig? „Later", zegt hij, „wordt ik ook vlieger. Het is het mooiste beroep dat er be staat WENEN, (Reuter/UPI) De Hongaarse regering heeft de Verenigde Staten be schuldigd van het in stand houden van spionage-organisaties in Hongarije. De re geringswoordvoerder Gyaros, die deze be schuldiging op een persconferentie uit sprak, verklaarde dat er mensen op de Amerikaanse legatie zijn, die deze dienst organiseren. Vermomd als diplomaten moeten deze mensen gegevens zien te krij gen over het Hongaarse leger en de Hon gaarse economie en in het bijzonder over de Russische strijdkrachten in Hongarije. Gyaros zei voorts dat er een aantal Ameri. kaanse spionnen is gearresteerd. Vijf van hen werden tijdens de persconferentie voorgeleid. Hij beschuldigde de Ameri kaanse militaire attaché in Boedapest er van „zelfs bij nacht militaire objecten met behulp van een telescoop gade te slaan". Ook uitte Gyaros beschuldigingen aan het adres van de Amerikaanse diploma tieke missies in het buitenland, waarbij vooral de missie in Wenen het moest ont gelden. Deze zou volgens hem „Hongaarse vluchtelingen ondervraagd hebben met het doel geheime inlichtingen te krijgen. Hij verklaarde dat de gearresteerde spionnen hun rechtvaardige straf niet zullen ont lopen. Zij, die zich hadden gemeld bij de Hongaarse autoriteiten en schuld hadden bekend, kunnen rekenen op kwijtschel ding van hun straf, aldus Glaros- WARSCHAU. (UPI) Voor een krijgs raad te Warschau zullen drie Polen te recht staan wegens militaire spionage voor de Amerikaanse geheime dienst. De leider van het groepje, zou in West-Berlijn ge ïnstrueerd zijn door Franse en Britse agenten. Bij Dordrecht heeft zich aan boord van het motorjachtje ..Amber", toen men de motor wilde starten, een explosie voorge daan. Na de ontploffing brak onmiddellijk brand uit. De opvarenden wisten zich te redden. Het jachtje brandde volkomen uit. Het scheepje was gebouwd door een in woner van Dordrecht, die er gedurende zes jaar al zijn vrije tijd aan had besteed. Hij had het scheepje niet verzekerd. Wim Melius (met zonnebril) bespreekt met zijn vrouw en co-piloot Flannagan het schema voor de terugreis naar Ma lakka, terwijl, zoon Anthony de nieuwe „kist" aan een critisch onderzoek gnderwerpt. NEW YORK. (Van de UPI-redacteur in Londen, William Sutherland) De „Nau tilus ligt thans aan de marinewerf te Brooklyn gemeerd, met alleen nog een vaste kern van de bemanning aan boord. Terwijl het vaartuig, dat onder de ijskap van de noordpool is doorgevaren, met ge mak het record voor onderzeeboten in het oversteken van de Atlantische Oceaan vestigde, vroeg ik tal van bemannings leden zonder enig resultaat, wat er door hen heen gegaan was toen zij de pool pas seerden. Het gebeuren is de meesten voor bijgegaan, zoals het varen onder water mij ook voorbijging. Dit vindt waarschijn lijk zijn oorzaak in het feit dat de „Nauti lus" hemelsbreed verschilt van de onder zeeboten, die in de Tweede Wereldoorlog gebruikt werden. Het leven aan boord van zulk een conventionele onderzeeboot is doorgaans moeilijk. Het leven aan boord van de „Nautilus", deze snelvarende kolos, moet in de ogen der bemanningen van de oude boten wel paradijselijk zijn. Een bibliotheek met zeshonderd delen, een muziekautomaat met honderd melo dietjes, ijs in overvloed, rijkelijk geva rieerde maaltijden, twee bioscoopvoor stellingen per dag en een tamelijk lichte dienst vier uren wacht en daarna acht uren vrij maken het leven gemakkelijk. Een luchtverversingsinstallatie, die 240 ton weegt filtert de gebruikte lucht en voegt er zuurstof aan toe, afkomstig uit hogedruktanks. De temperatuur blijft con stant aangenaam. Het gehele systeem werkt zo feilloos, dat men de luchtjes uit de kombuis of de bakkerij elders niet ruikt iets dat in tegenstelling staat met de praktijk van het leven in een conven tionele onderzeeboot. Daarvan placht de hele bemanning, zelfs in de verste hoeken in een ommezien te ruiken wat de kok voor haar klaarstoofde. De platenvoorraad van de „jukebox" kan op verschillende plaatsen in de twee dekken hoge „Nautilus" worden aange boord, omdat de kiesknopjes en de titels van de platen in verschillende comparti menten zijn aangebracht. Een automaat draait dag en nacht ijs, en verfrissende dranken zijn er ook. Van zeegang merkt de bemanning al leen iets maar dan ook meer dan in normale onderzeeërs als de „Nautilus" boven water vaart. Het schip slingert sterk en het aantal zeezieken is percenta- gegewijs veel hoger dan op een oude boot. Toch is dat onbelangrijk, want de „Nau tilus" vaart alleen boven water als ze een haven binnenloopt of radioseinen moet wisselen met walstations. Dat kan ze trou wens ook als ze op periscoopdiepte vaart en de antenne bovenop de periscoop uit gestoken wordt. Is het schip onder water, dan ligt het, zoals alle onderzeeboten rus tig. Men merkt niet, dat het 20 knopen (36 km. per uur) en meer vaart, evenmin als men er iets van merkt als het 130 me ter onder de oppervlakte, of dieper, voort snelt. En dan kan de bemanning beschik ken over zoveel zoet water als ze wil. Er is een destilleerafdeling aan boord, zodat men zich niet met zout water hoeft te was sen en een bad kan nemen, wanneer men maar wil. Scheren op kernenergie Het belangrijkste onderdeel van de „Nautilus" is, als men de gevechtscentra le en de commandotoren voorbijziet, het twee dekken hoge „atoomcentrum", waar een reactor, bediend door specialisten, de hitte van het splijtingsproces overgeeft aan water, dat als oververhitte stoom de twee turbines aandrijft. Behalve de beide schroeven drijven de turbines ook dyna mo's aan. Wie zich elektrisch scheert, ge bruikt daarvoor uiteindelijk dus ook kern energie. De reactor is twee dekken hoog. Het on derste wordt alleen betreden als de reac tor buiten werking is gesteld. De ..Nauti lus" beschikt over een dieselmotor en elektromotoren voor het binnenlopen van havens en voor het geval de kerninstalla tie tijdens de vaart mocht uitvallen. In be ginsel vaart het schip alleen op atoom kracht, wanneer het buitengaats is. De „nood-installatie" is iets minder uitge breid dan in een gewone onderzeeboot en levert ook de in dat type schepen gebrui kelijke snelheden. De bewapening bestond, op de record- reis van Portland naar New York, uit 27 torpedo'! van drie typen. De normale stoomtorpedo, voor gebruik dicht onder de oppervlakte en twee typen elektrische tor pedo's. Het eerste van deze twee is even lang en zwaar als de stoomtorpedo's en wordt elektronisch naar het doel geleid, het tweede heeft de helft van die lengte en is speciaal bestemd voor aanvallen op vijandelijke onderzeeboten. De beide mo dellen elektrische torpedo's kunnen afge vuurd worden als de „Nautilus" op maxi male diepgang vaart. Hoe diep? D&t is een van de vele geheimen, die nog in deze boot schuilen. Toegedekte geheimen De meeste geheimen kan men ontdek ken in de commandocentrale, dichtbij de stuurkamer. Tientallen meters en verklik kers moesten daar afgedekt worden als wij onze film- en foto-opnamen wilden ma ken. Van tevoren moest commandant An derson precies weten wat wij wilden fil men. De cameraman moest dan, onder controle van de eerste officier, zijn instel ling kiezen en zijn lens richten. Al wat er aan geheime zaken in het beeld viel moest verborgen worden. Ieder, die aan boord komt krijgt een plaatje aan zijn kleding, waarmee men kan vaststellen of de drager aan straling heeft blootgestaan. Zulke plaatjes gaan voor regelmatige controle naar het labo ratorium, waar ieder uur een luchtmonster genomen wordt m men in het algemeen waakt voor de gezondheid van iedereen aan boord. Het Amerikaanse onderzee bootwapen neemt alleen vrijwilligers aan en de „Nautilus" krijgt de besten van hen. Er zijn dertig funkties die voortdurend bezet moeten zijn. Talrijke bemanningsle den studeren in hun vrije tijd om zich te bekwamen voor „wachtjes" die buiten hun eigen vaksfeei vallen er zijn torpedo makers, die ook bij de reactor kunnen wer ken en kwartiermeesters, die ook bij de vuurleiding kunnen werken. Langs de waterka»! De Arend KW 7, die drie wéken terug moest wórden binnengesleept wegens moeilijkheden met de schroef zal vermoe delijk deze week weer in de vaart komen zo hoopt de rederij Meerburg te Katwijk De Michiel (HD 107), de vroegere Antje. besloot wegens rnotorpech de dichtstbij zijnde Engelse havén aan te doen. Vorige woensdag te Aberdeen aangekomen, loste schipper Slot 700 kisten schelvis en andere rondvissoorten. In verband met de warmte waS de vis spotgoedkoop; toch bleef de voorraad grotendeels onverkocht. De bi- somming bedroeg f 6000. Schipper Slot hééft bijna een wèek op de reparatie moeten wachten. Deze dagen hoopt hij opnieuw naar de visserij te ver trekken. De Amsterdam (IJM 58) die vrijdagavond binnenkwam èn zaterdag kon verkoper, gaf de voorkeur om maandag te lossen. Het warme weer in het afgelopen weekend was oorzaak dat de kwaliteit (vooral van de schelvis) hard achteruit gelopen was. Toch werd alle vis van de Amsterdam nog vei kocht en maakte de trawler nog een rede lijke besomming. Met verse haring aan dek is dé KW 153 (Francina) in IJmuiden aangekomen Maandagmiddag loste schipper Glas uit IJmuiden dè haring. De 86 kisten brachten f 18 per kist op. Dinsdag was er voor hét eerst in dit sei zoen een zeêr grote aanvoer van verse ha ring. De totale aanvoer (buiten 1400 kant jes) was 4000 kisten. Ondanks de harde wind verlieten maan dag de kotters en loggers de visSèrshavên om de week uit te vissen. Alleên dè kuSt- vloot die op pilsharing en sardijn vist is binnen gebleven. Er werden vanmorgen 5350 kisten vis aangevoerd, waarvan 160 schelvis, 100 wijting, 80 gul én-kabeljauw. 160 koolvis. 4150 haring, 675 makreel, 40 varia, 175 stijve kabeljauwen. Er wérd geen platvis aangevoerd. De VL 84 (van 31 aug.) kwam de pieren binnen met 925 kistèn haring, 35 gul, kabeljauw en koolvis, 20 toters, 415 kantjés haring. De Frangina KW 153 (van 2 sept.) voerde aan; 1090 kistèn haring, 30 diversen, 395 kantjes haring, de SCH 171 (van 3 sept.) loste 720 kisten haring. 70 gul, kabeljauw en kool, 50 diversen, 325 kan tjes. De SCH 117 (van 2 sept.) had aan boord: 400 kisten haring, 100 makreel, 50 diversen, 290 kantjes. De Emma Wilhelmi- na (van 4 sept.) meerde in de Vissershaven af mét 30 kisten schelvis, 630 haring, 55 makreel, 15 gul, kabeljauw en koolvis, 35 toters, 400 kantjes; de HD 79 (van 6 sept.) voerde aan: 100 kisten schelvis, 500 ma kreel, 20 gul en kabeljauw, 175 stijve ka beljauwen. De Maria Theresia (van 2 sept.) keerde in IJmuiden terug met 30 kisten schelvis, 100 wijting, 100 koolvis. 400 ha ring, 225 kantjes. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 100114, kleine rijen kabel jauw 57, kisten grote kabeljauw 82120, 'kleine kabeljauw 8090. grootmiddel schel vis 4739. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gul len 3648, middel gullen 3338, torren 31 —32, zwarte koolvis 7280, kleinmiddel schelvis 4145, pennen 3945, braad 32 37, wijting 2532, haring 1922, makreel 20—27. Voor morgen Voor morgen worden de volgende sche pen verwacht: KW 81 met 140 kisten schel vis, 350 haring, 250 makreel, 20 gul en kabeljauw, 60 wijting, 225 kantjes haring. De Herman IJM 2 met 1300 kisten haring, 400 kleine kistjes haring, 120 kantjes haring. Oudste schepen De Oudste schepen zijn thans: KW 123 (van 4 sèpt.), VL 131 (5 sept.), VL 110 (6 sept.), Job Gouda, Dirkje, Deining, VL 121, KW 101 (8 sèpt.), Postboy en de Wiron 2 (9 sept.) De besommingen Dè besommingen waren: VL 84 f 18.800, SCH 171 20.500, SCH 117 12.500, KW 135 15.200, HD 54 24.700, KW 99 13.200 HD 79 14.600. De haringvangsten De haringvangsten in de afgelopen nacht warén: KW 2-30, 5-7, 6-3, 23-6, 138-3, IJM 75-2, KW 16-90, 140-8, 70-17, 44-17, 97-1, 110-3, 41-30, 73-2, 18-3, 38-10. Geen vangst hadden: KW 147, 170, 45, 127, 67, 86, 130, 151, 95. Weinig vangst had de KW 141. Prijzen van maandag Heilbot 3.70—3.20, gr. tong 4.403.50, grm. tong 4.00-3.10, kim. tong 3.50—2.80, kl. tong I 3.40—2.70. kl. tong II 3.20—2.70, tarbot I 2.60—2.00 per kg. Tarbot IV 5746, gr. griet 60, gr. schol 6650, grm. schol 54 45. kim. schol 4637, kl. schol I 4032, kl. schol II 31 17, schar 3221, v. haring 21.4017. makreel 20 9.40, gr. schelvis 4828, grm. schelvis 4726. kim. schelvis 4126, kl. schelvis 1 3821, kl. schelvis II 3220. wijting 36 -18, gr. gul 4332, mid. gul 33—27, kl. gul 3120, kl. haai 27 19, ham 85 48, poontjes 1611, kl. koolvis zw. 3017.50, kl. koolvis wit 35 per 50 kg. Gr. kabeljauw 22484, gr. koolvis zw. 8671, gr. koolvis wit 85—80, gr. leng 92 per 125 kg. Aanvoer van maandag 468 kisten tong en tarbot, 2025 k. schol, 75 k. schar, 3575 k. haring, 1360 k. makreel, 1160 k. schelvis, 430 k. wijting. 495 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng, 5 k. haai, 5 k. ham, 20 k. poon, 175 k. koolvis en 37 k. diversen. Totaal 9840 kisten vis. Besommingen van maandag IJM 28 Amsterdam 25.300, KW 4 Golfstroom 12.100. IJM 72 Beatrice I 17.640, IJM 32 Elie I 19.650. IJM 10 Hattem 12.420, 1 trawler met 20.300. KW 114 4610, KW 87 12.700, KW 74 7070. KW 75 9530, KW 57 2170, KW 125 I 3010, KW 107 f 2840, KW 17 i 2930, KW 26 3330, KW 169 4510, HD 87 l 10.640, HD 125 f 4250, RO 2 i 2180. IJM 7 2920, IJM 29 2850, IJM 208 f 4230, IJM 11 3760. IJM 30 I 2840, IJM 52 f 2630, IJM 61 4300, IJM 64 3550, IJM 62 i 3620, IJM 60 3910, KW 51 2600, KW 89 3360. KW 134 6670, KW 210 3350. KW 63 2940. KW 27 3220, KW 160 i 2580, KW 79 3320. KW 66 I 3100. KW 178 f 3220, KW 36 3150, KW 165 I 4410. WR 34 3700, WR 51 f 3820. WR 88 3670. WR. 33 3360, WR 56 2860, WR 50 f 3980. TX 14 2980. Z 549 i 1670. Gemeenteraden en besturen van bijzon dere kleuterscholen zullen aan leidstérs bij het openbaar en bijzonder kleuteronder wijs een beloning van ten hoogste 120 per jaar kunnen toekennen voor het be zit of het gebruik maken in de school van bevoegdheden, waarvoor al dan niet wette lijke akten van bekwaamheid verleend worden. Dit bedrag geldt Ongeacht het aantal bevoegdheden. In de Kleuteronderwijswet is aan de ge meenteraden en besturen van bijzondere kleuterscholen de bevoegdheid tot toeken ning van de beloning gegeven. MOSKOU (UPI) Radio-Moskou heeft bijzonderheden meegedeeld over de raket- tocht van de twee Russische honden, die tot 450 km hoogte de ruimte ingeschoten zijn en veilig terugkeerden. Tijdens de tocht zijn namelijk filmopnamen van de beide honden, „Witje" en „Tijgertje" ge heten, gemaakt. Op het ogenblik, dat de raketmotoren begonnen, keek „Witje" nerveus achter om en hief de kop op. De aSceleratie drukte echter beide dieren stevig op hun plaatsen. De twee honden bleven toen languit, kop o- de poten, liggen en adem den snel en met moeite. Doch toen er ten gevolge van de hoge snelheid een toestand van gewichtloosheid ontstond, werd de ademhaling rustiger en richtten de twee dieren zich ietwat op. Het moeilijkrte ogenblik kwam toen de raket zijn hoogste punt had bereikt en be gon te vallen. Tevoren had Witje belang stellend door de patrijspoort gekeken als of hij iets interessants zag. Bij het dalen leek het alsof een geweldig gewicht op de dieren drukte. Zij lagen plat en schenen zich niet te kunnen verroeren. Na de landing was er dadelijk een dok ter om hen te onderzoeken. Witje draafde om de dokter heen, Tijgertje rolde zich in het gras. De dieren kregen eten, dat zij met graagte verorberden. Daarop werden ze naar het laboratorium vervoerd voor verder onderzoek. Ze gingen er liggen en sliepen als marmotten. Op het ogenblik, dat is düs drie weken later, verkeren ze volgens radio-Moskou in blakende welstand. De Duitse coaster „Elisabeth Boll" kreeg zondagmiddag met machineschade te kam pen ter hoogte van Hoek van Holland. De sleepboot „Zeeland" van n.v. Bureau Wijs muller in IJmuidesn heeft nog radiogra fisch contact gehad met het Duitse schip, maar is niet ter assistentie uitgevaren. Hetzelfde was het geval met de sleper „Holland" van Doeksen. De zeesleper „Maas" van Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam is wel uitgevaren en is in de nabijheid van het schip voor anker gegaan om eventueel hulp te ver lenen. Aan boord van het Duitse schip was men ondertussen ijverig in de weer om het mankement aan de motor zelf te herstellen. Vanmorgen had de „Maas" nog steeds geen assistentie verleend. Blijkens een mededeling van het Sta tistische Amt te Bern bedraagt het aantal slachtoffers, dat gedurende het eerste half jaar van 1958 bij verkeersongevallen in Zwitserland het leven liet 465 tegen 498 in de corresponderende periode van het vori ge jaar, ofwel 7 pet. minder. Het aantal gewonden daalde van 12.768 tot 12.509, d.i. met 2 pet. Deze ontwikkeling is des te op vallender, waar het aantal verkeersonge vallen toenam van 18.156 tot 18.726, wat o.m. een gevolg is van het steeds in om vang toenemende bezoek van buitenland se toeristen en het groeiende aantal mo torvoertuigen. De vermindering van het aantal dodelijke slachtoffers staat vooral Op naam van de categorie „automobilisten". Hier daalde het aantal slachtoffers van 133 tot 92. Van de motorfiets-berijders lieten in de eerste zes maanden van 1958 118 personen het leven, d.i. 3 minder dan in dezelfde perio de van het vorige jaar. Van de 118 omgeko men motorrijders stierf 75 pet. aan schê- delverwondingen. Het aantal omgekomen voetgangers steeg van 144 tot 159, d.i. met 10 pet. Onrustbarend is de stijging daarbij van het aantal jeugdige slachtoffertjes, n.l. van 38 in 1957 tot 61 in 1958 (waarvan 42 kleuters en 19 schoolgaande kinderen). De meest voorkomende ongevals-öór- zaak was ook hier het onvoorzichtig over steken van of spelen op de rijweg. Ook bij de 98 volwassen slachtoffers onder de voetgangers vond het merendeel bij het oversteken de dood. In bijna 13 pet. van het aantal auto-ongelukken met dodelijke afloop betrof het motorvoertuigbestuurders onder invloed van sterke drank. Het week eind verkeer blijft in Zwitserland steeds meer ongevallen veroorzaken: 42 pet. van alle slachtoffers liet hierbij in dè eerste helft van 1958 het leven (in 1957: 36 pet.). In Europa Blijkens een door de Europese Econo mische Commissie (E.E.C.) opgestelde statistiek blijft het aantal verkeersonge vallen in de meeste landen van Europa absoluut gezien stijgen, maar is er rela tief in verhouding tot het steeds in omvang toenemende motorvoertuigpark een teruggang merkbaar. Uitgaande van het indexcijfer 100 voor 1953 bedraagt dit voor het aantal in 1956 gevallen slachtoffers 120. Tegenover elke 100 auto's in 1953 stonden er echter in 1956 145 en bij de motorrijwielen was dit in dexcijfer in 1956 al gestegen tot 177. Niettemin blijkt uit de E.E.C.-statistiek, dat in 1956 elke minuut 2 Europeanen door verkeersongevallen om het leven kwamen: er vielen dat jaar 40.042 doden in het ver keer. De Italiaanse minister voor openbare werken, Giuseppe Togni, heeft dezer da gen medegedeeld, dat in Italië iedere dag gemiddeld 25 personen het leven laten bij of tengevolge van verkeersongevallen, d.w.z. meer dan één slachtoffer per uur. Frankrijk gaat binnenkort een interes santé proef nemen in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Op de hoofdweg Pa rijs-Fontainebleau zullen bij de gevaar lijkste kruispunten en bochten fototoestel len aan de achterzijde van de verkeers borden worden gemonteerd. Wanneer een auto met bovenmatige snelheid of op de verkeerde rijbaan het gevaarpunt nadert wordt met behulp van foto-elektrische cel len de betreffende camera in werking ge steld. Op deze wijze worden overtredingen van automobilisten geregistreerd en heeft de politie de gelegenheid om vèrkeersóver- treders alsnog te achterhalen. Een proef met dit soort verkeerscontrole in het Bois PORTSMOUTH (V.S.), (Reuter) De vierde Amerikaanse atoomondèrzeebóot de „Swordfish", is maandag in de Ame rikaanse marinehaven Portsmouth in diénst gesteld. De „Swordfish" zal, na een proeftocht, worden toegevoegd aan de Amerikaanse vlooteenheden in de Grote Oceaan. de Vincennes heeft tot uitstekende resul taten geleid, zodat in de maand septem ber tot bovengenoemde proef-op-grote- schaal kan worden overgegaan. Waarschuwingsborden De Veilig Verkeerorganisatie in Frank rijk de „Prévention Routière" heeft van de Overheid toestemming gekregen om op de 50 gevaarlijkste plaatsen van het wegennet waarschuwingsborden te doen plaatsen, waarop in suggestieve letters en cijfers is aangegeven het aantal personen, dat in het afgelopen jaar op die plaatsefï bij verkeersongevallen de dood vond of levensgevaarlijk gewond werd. Uit soort gelijke proefnemingen in andere landen is gebleken dat de automobilisten door dit soort propaganda worden gegrepen en hun tempo matigen. OCOOCOÓOOOóOCOÓOOOOOOOOOÓOOfttfXlxSOÓÓOOOOCÓCÖOCOÖÓÓOÓOÖOOftC U kunt hét uzelf gemakkelijk m.aken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider CourantU bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. 8 Wij behoeven dan geen kwitanties j uit te zenden. Indien u voor èen f ander gireert, wilt u dan het bezorg- adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn form.u- s lieren op aanvraag gaarne ter be- schikking. In dat geval dient men f wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. OOOÓÓÓÓOOÓOOÓÓÓOOÓO<XXDOOC^^ VELSEN DINSDAG 16 SEPTEMBER: Thalia: „Jacht óp Goud ên Ivoor", 20 uur. Rex: „Nederlandse Comêdiê" met „Os car" voor de Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur. Pieter Vermeulen Museum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Heidestraat 40: Tentoonstelling van beeldend wérk uit Kénnemèrlafid vóór „Felison", 1921 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur van 20 uur af in de zaal aan de Abêelên- straat. WOENSDAG 17 SEPTEMBER: Thalia: „Jacht op Göud ên Ivoor", 20 uur. Rex: „Oklahoma", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: als dinsdag. Felison: als dinsdag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken, 1012 uur. De Brulboei: Hemlata Devi spreekt Over „De idee van de Sarvodaya Samai". BEVERWIJK DINSDAG 16 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „Brug over de Kwai". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Geen plaats voor wilde dieren". WOENSDAG 17 SEPTEMBER Bioscopen: Als dinsdag.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7