Voorlopig Nederlands elftal bereikte 3-3 score tegen Saarland na 3-0 achterstand Wedstrijd zonder veel hoogtepunten en als oefening vrij nutteloos Van der Putten won in massasprint de wielerronde van Sassenheim A. Herfst eindigde bovenaan in de hoofdgroep A van Oosten-toernooi Twee goede doelpunten van Piet van der Kuil Leidersprijs was voor de actieve Balvert Verenigingsprijs kwam in bezit van VHS DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 11 Nederlands jeugdelftal versloeg DÓS met 3-2 Arsenal is van de kop verdrongen in league Uitzondering Nieuwe gezichten Toch nog gelijk Om de Euronese voetbal beker Aandeelhoudersvergadering van Olympisch St^jdion Critiek oó regeringsbeleid inzake de sport Gatsonides uitgevallen in Tour de France voor auto's White Stars verrast ZB VS in basketbaltoernooi Herb Elliott toch prof? Concordia gaat spelen in v. d. Aart-Sportpark Geldermans won achtste etappe in Ronde van Polen Tennis Wereldkampioenschappen voor tennisprofs Zaterdag volleybaltoernooi in het Kreiagehuis (Van onze sportredacteur) Wij kunnen ons niet herinneren ooit zo'n nutteloze oefenwedstrijd gezien te hebben als gisteren het voorlopig Nederlands elftal speelde tegen de voetbalploeg van Saarland. Bondscoach Schwartz bracht gedurende de twee keer drie kwartier voetbal niet minder dan zeventien spelers in het veld, maar een formatie die volkomen bevredigde zagen wij niet. Uitgezonderd enkele perioden in de eerste helft, bleef het een matte vertoning en alleen door scoreverloop bleef de wedstrijd de aandacht van de publieke schare van ruim dertigduizend man waard. Want nadat de Saarlanders al vrij spoedig een 3—0 voorsprong hadden genomen, zag men aan Nederlandse zijde in dat het zo niet langer kon en nog voor het rustsignaal was de achterstand tot 23 ingelopen. Maar het duurde tot twee minuten voor het einde vooraleer Lenstra met een uiterst bekeken doelpunt de partijen op gelijke voet kon brengen. Daardoor werd een score verkregen, die enigermate bevrediging kon schenken, maar als oefenwedstrijd bleef de match nutteloos. Waardeloos in de eerste plaats, omdat geen enkele speler blijk gaf in een inter- landvorm te verkeren. Vooral niet in het eerste kwartier toen de achterhoede van de „voorlopigen" in 't geheel geen vat kon krijgen op het goed uitgebalanceerde aan- valsspel van de Saarlanders. Van der Hart bleek een uitblinker in oprukken naar plaatsen waar zijn aanwezigheid in het geheel niet gewenst was en mede daar door stonden de verre van trapvaste backs Kuys en Wiersma voor een schier hopeloze taak. Zo kon in de vijfde minuut Dörren- bacher een doelpunt doen aantekenen, in de tiende minuut Zagel en in de vijftiende minuut wederom Dörrenbacher. Drie goals van klasse, die zelfs Pieters Graaf land in het doel niet kon voorkomen hij stond door het uiterst vreemdé op stellen van- zijn achterspelers en het wel gerichte schot van de Saarlandse aan vallers volslagen machteloos. Een honend gefluit daalde van de tri bunes neer. Voor een „inmaakpartij" was men niet gekomen men wilde ook van Nederlandse zijde redelijk voetbal zien. Dat kwam weldra, maar zoals gezegd bevredigen deed het niet. Van der Linden schoot in de resterende periode tot de rust wel veel, maar richtte slecht, terwijl Krui- ver af en toe wel aardige manoeuvres liet zien, maar zich een slechte afwerker van de aanvallen toonde als midvoor. Datzelfde gold ook voor de voor Mouljjn ingevallen In het Utrechtse stadion is woensdag avond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen DOS en het voorlopig Nederlands jeugd elftal (1820 jaar). De jeugd won de ont moeting, die als een voorbereiding gold op de wedstrijd tegen België in Brugge op 27 september met 32, nadat de rust met gelijke stand 11 was ingegaan. Er waren ongeveer 500 toeschouwers. DOS, dat met vijf invallers uitkwam, gaf de jeugd voor de rust niet de gelegenheid om tot haar normale spel te komen. Na de hervatting ging dat beter en zo werd deze middelmatige wedstrijd met 32 door de jongeren gewonnen. De doelpunten werden gemaakt door: Marcus (HVC) (30e minuut) 10, Van der Heiden (DOS), (42e minuut) 11, rust; Marcus (HVC) (2de minuut) 2—1, Flad (DOS), (12de minuut) 22, Theunissen (Vitesse) (44ste minuut) 32. Luton Town, de club die in de eerste divisie de minste belangstelling trekt, heeft zich door een 51 overwinning op Manchester City op de eerste plaats ge nesteld. Luton heeft samen met Wolver hampton Wanderers, Bolton Wanderers en Chelsea elf punten, maar bezit een beter doelgemiddelde. Arsenal, dat bovenaan stond, zag zich door het viertal gepasseerd door een 21 nederlaag tegen Bolton. Eddie Brown, de middenvoor van Bir mingham, scoorde alle vier de doelpunten in de wedstrijd tegen Leeds United (41). Johnny Haynes presteerde hetzelfde in de 42 zege van Fulham op Lincoln City. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse league luidden: Eerste divisie: Birmingham CityLeeds United 41; Bolton Wanderers—Arsenal 2—1; Everton —Burnley 12; Leicester CityPreston North End 22; Luton TownManchester City 5—1; Manchester United—West Ham United 41; Newcastle UnitedChelsea 1—2; PortsmouthWest Bromwich Albion 2—6; Tottenham HotspurNottingham Forest 10; Wolverhampton Wanderers Aston Villa 40. Tweede divisie: Cardiff City—Bristol Rovers 2—4; Derby County—Ipswich Town 3—2; Fulham— Lincoln City 4—2; Middlesbrough—Rother- ham United 12; Sheffield Wednesday— Sunderland 60. Bouwmeester (NAC), die in handigheid overigens zeker niet onderdeed voor de Fejjenoorder. Een uitzondering was ongetwijfeld Piet van der Kuil. Voornamelijk door zijn enorme sprintsnelheid en zijn grote vaar digheid met de bal zorgde hij voor menige prettige afwisseling benevens voor twee feilloze doelpunten. In de 26ste minuut na melijk profiteerde hij goed van een hem door Lenstra uit een vrije trap toegespeel de bal en zeven minuten voor de rust bracht hij de stand zowaar on 23 na de bal in een haast niet te volgen solorush tot vlak voor doelman Strempel te hebben opgebracht voorwaar een doelpunt van klasse! In de tussen deze twee goals liggende periode hadden de Nederlandse spelers wel een overwicht getoond, maar hadden dat niet in de stand tot uitdrukking kun nen brengen. Hetgeen naar onze mening vooral lag in het feit dat men elkaar in de aanvalslinie niet voldoende aanvoelde en voorts in de omstandigheid dat men zich te veel liet verleiden het speltype van de tegenstander te spelen: kort en veel te ver doorgevoerd aanvalsspel. Dat was bondscoach Schwartz aan de kant ook niet ontgaan. Hij bracht na rust tenminste niet minder dan vijf nieuwe spelers in het veld. De Munck verving Pie ters Graafland dat stond reeds tevoren vast Notermans kwam in de plaats van falende Van Wissen, Kraay kwam op de plaats van Wiersma, Schuurman op die van Kruiver en Rijvers op die van Van der Linden. Maar wie gedacht had dat het nu beter ging kwam bedrogen uit. Ver dedigend klopte het weliswaar iets beter maar daar was niet zo heel veel talent voor nodig maar aanvallend was er nog minder stootkracht dan voorheen. Schuur man liep doelloos rond tussen veel talent voller spelers en toonde geen enkel begrip en Rijvers speelde ook al op geen hoger niveau dan Van der Linden had gedaan. Veel aardigs was er dan ook niet te zien. Men volhardde in breedtespel in plaats van dieptespel en dat was een kolfje naar de hand van de Saarlandse verdedigers, die daartegen wekelijks maatregelen moeten treffen. Ten einde raad stuurde toen Schwartz Angenent maar in het veld, maar ook die bracht er in het toen res terende kwartier niet veel van terecht. Het bleef zodoende een matte vertoning, waarin het Nederlandse team in het al gemeen genomen wel een overwicht had, maar waarin het raffinement ontbrak. Be nevens het schot van richting overigens, wat meer dan eens gefluit van de ietwat teleurgestelde publieke schare tot gevolg had. Toch werd het naar verhouding overigens nog gelijk. Twee minuten voor 't einde zette rechtsback Kraay na een snelle rush de bal voor het doel, waar deze werd weggewerkt. Juist voor de voe ten evenwel van Lenstra, die de bal voor treffelijk stopte, vervolgens keek en de bal toen strak en uiterst zuiver achter de volkomen kansloze doelman plaatste. Dat betekende 33 en daarmee kon men voor zover het de uitslag betrof wel tevreden zijn. Over de uitslag bepaald niet. Over tien dagen speelt het Nederlands elftal in Ant werpen tegen de Belgen en het zal na de wedstrijd van gisteren niet meevallen een elftal in het veld te brengen, waarvan men een hoopgevend resultaat kan verwachten. Althans niet van het elftal in welke op stelling dan ook dat gisteren onder de tot tweehonderdduizend watt aangevulde lichtsterkte van het Olympisch stadion speelde. De taak van Schwartz is wederom niet te benijden De teams speelden in de volgende op stellen: Nederland: doel: Pieters Graafland Van der Kuil (rechts op de voorgrond) scoort het eerste Nederlandse doel punt. Hij heeft de bal aangespeeld ge kregen van Lenstra uit een vrije schop. De Saarlanders hebben vergeefs een „muurtje" gevormd en staan werkeloos toe te zien. (Feijenoord); achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Van Wissen (PSV), Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV)^voor: Van der Kuil (Ajax), Len stra (Enschede), Kruiver (PSV), Van der Linden (DOS) en Bouwmeester (NAC). Na de rust stond De Munck (DOS) in het doel, Kraay (DOS) werd rechtsback, Notermans (Fortuna) rechtshalf, Schuur man (ADO) middenvoor en Rijvers (Feijen oord) linksbinnen. In de tweede helft kwam Angenent (Fortuna) op de plaats van Schuurman. Saarland: doel: Strempel; achter: Frisch en Keek; midden: Leist, Lauck en Harig; voor: Binkert, Martin, Zagel, Dörren bacher en Ringel. Na de rust werd rechtsbuiten Binkert vervangen door Krajewski, en werd Ruhle linksback in plaats van Keck, die een blessure had opgelopen. De eerste wedstrijd tussen Wismut en Petrobiul Ploesti, gespeeld voor de eerste ronde (groep 1) van het toernooi om de Europese voetbalbeker, is geëindigd in een 4-2 zege voor Wismut. De ontmoeting Atletico de Madrid Drumcondra (Du blin), voor groep 3, is door Atletico met 8-0 gewonnen. Bij de rust leidden de Ma- drilenen met 2-0. M.T.K., de Hongaarse kampioen, versloeg Polonia Bytom in een ontmoeting die gold voor groep 3 met 3-2. De tweede wedstrijd tussen Schalke '04 en Boldklub KB, is door Schalke '04 ge wonnen met 5-2. De ruststand was 2-0. De heer Beltman uit Deventer leidde de ont moeting. Aangezien de eerste ontmoeting tussen beide teams geëindigd is in een 3-0 zege voor de Deense club is een derde wedstrijd noodzakelijk om uit te maken welke club overgaat naar de tweede ron de. Voor de eerste ronde van groep drie speelde voorts de Noordierse kampioen Newton Ards in Belfast tegen Stade de Reims. De Fransen wonnen met 4-1. Op de woensdag gehouden aandeelhou dersvergadering van de n.v. het Neder landse Sportpark (Olympisch Stadion) is naar aanleiding van de vraag van een der aandeelhouders, de heer G. E. van der Werff, „waaraan men de terugslag in Ne derlandse sport wijt" ernstige critiek ge uit op het regeringsbeleid inzake de sport. De voorzitter van de vergadering, de heer Hendrik Muller, gaf over deze kwestie het woord aan enkele deskundigen. Jhr. L. J. Quarles van Ufford, secreta ris-penningmeester van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond, zei: „De regering doet niets. In de nieuwgebouwde Moerwijk in Den Haag met 40.000 inwoners even groot als Alkmaar is geen enkel gym nastieklokaal te vinden. Het is dan ook niet te verwachten, dat een goede jeugd op sportgebied hieruit naar voren komt". Over de hockeysport zei jhr. Quarles van Ufford: „In het buitenland gaat men voor uit, omdat men daar de beschikking heeft over geld en goede trainers kan aantrek ken. Die moeten uit het buitenland komen, maar wij hebben er geen geld voor. Een sporttoto is de enige oplossing. Als wij weer een man als Norris zouden krijgen, zou ons hockey weer aan de top komen". Geld nodig Ook Rein de Waal, de oud-coach van de Nederlandse hockeyploeg, weet de terug gang in de Nederlandse sport aan geldge brek. „De sport heeft zich gespecialiseerd. Als er specialisten aan het hoofd komen dan zal dat internationaal vruchten afwer pen. Ik ben er heilig van overtuigd, dat een land met tien miljoen inwoners de top moet kunnen bereiken. Maar daarvoor is geld nodig. Met liefhebberij kom je er niet meer". De Olympische dag Naar aanleiding van het teruglopen van het aantal toeschouwers op de Olympische Dag van 33.400 in 1956 tot 22.700 in 1957 werd eveneens door de heer Van der Werff gevraagd of hier niets aan te doen is. Jhr. Quarles van Ufford lichtte in dit verband toe, dat door het semi-beroepsvoetbal de samenstelling van een attractief Neder lands elftal veel moeilijker is geworden „en het publiek komt voor de voetbalwed strijd". Het wielrennen Het aantal toeschouwers bij wielerwed strijden is ten opzichte van 1956 in het vorige jaar totaal met 6.000 gestegen. Ge middeld waren er bij elke ontmoeting 8.600 kijkers. Meer toeschouwers Het aantal bezoekers van voetbalwed strijden is van 449.704 in 1956 gestegen tot 699.231 in 1957. Een van de redenen was, dat er in 1957 drie interlandwedstrijden in Amsterdam werden gehouden tegen 1 in 1956. Het gemiddeld aantal toeschouwers bij wedstrijden van Blauw Wit steeg van 4.400 tot 10.300. Het bloemencorso trekt ook steeds groter belangstelling: 30.000 kij kers in 1956 38.000 in 1957. De winst van de n.v. bedroeg in het boek jaar 16.573. Baldadige jeugd Naar aanleiding van het optreden van de jeugd —door een der aandeelhouders „meer dan bar" genoemd zei de voor zitter, dat mogelijk nog eens overwogen zou kunnen worden de jeugd beneden een bepaalde leeftijd niet meer toe te laten of alleen onder geleide van ouderen. De heer Bessem zei dat de baldadige jongens uit alle standen komen. „Zij heb ben grote tangen bij zich om het ijzerdraad door te knippen. Het is verschrikkelijk, maar het is overal zo". Na een massasprint, waaraan liefst 36 renners deelnamen, is de Haagse onafhan kelijke Joop van der Putten erin geslaagd om de Ronde van Sassenheim op zijn naam te brengen. Deze wielerronde voor amateurs en onafhankelijken, die woens dagmiddag door de wielervereniging „Sas senheim en omstreken" en de supporters club „De Achtervolger" in het program ma van de zogenaamde Oranjefeesten werd gehouden, droeg aanvankelijk een vlak en eentonig karakter. Dat vond hoofd zakelijk zijn oorzaak in het hoge tempo dat de renners op het snelle parkoers in de Oranjebuurt onderhielden. Alle uit looppogingen waren zodoende bij voor baat tot mislukken gedoemd. Pas in de slotfase, toen bij velen de vermoeidheid zich deed gelden en de demarrages om een voorsprong te veroveren feller wer den, werd de strijd levendiger en aan trekkelijker. Desondanks bleef het gelid gesloten en daarvan profiteerde de snelle Van der Putten, die zich bij de verschil lende schermutselingen niet vermoeid had, uiteindelijk het meeste. Hij hield Swane- veld, die dezelfde tactiek had toegepast, een halve lengte achter zich. In de voorwedstrijd leverden dertien as- pirantjes een felle strijd om de overwin ning en dat pleit won zoals verwacht de plaatselijke renner Bert Zoet op duidelij ke wijze. Hij behaalde er zijn twintigste overwinning mee! In de wedstrijd voor amateurs en onaf hankelijken, waarvoor ongeveef vijftig renners aan de start verschenen, was het hoge tempo er de oorzaak van dat alle uitlooppogingen mislukten. Zantman, De Kinkelder en de Zuidhollandse kampioen Kouwenhoven deden daartoe om de beurt wel hun best, doch Snijder, Van der Lans, Niesten, Van der Bos en anderen gaven deze demarranten geen kans om een be slissende voorsprong te veroveren. Ook Balvert en Jongejan liet men niet ontglip pen. Eindelijk spanning Met nog 32 kilometer te fietsen, toen verscheidene renners er naar verlangden om in een rustiger tempo naar de finish te fietsen, kwam er eindelijk spanning en te kening in de strijd. De actieve Balvert, Van Gent en Van IJzendoorn rukten zich toen los uit het peloton en gaven alles wat zij aan zuivere snelheid op konden bren gen om een afscheiding te verkrijgen. En die afscheiding kwam er. Van IJzendoorn had evenwel teveel van zijn krachten ge vergd en moest de wapens strekken. Van Gent en Balvert gingen samen door en kregen daarbij versterking van Tel en Kouwenhoven. De beslissende slag? Nog geenszins. Van Duin en Cees Lute stormden voorwaarts en ook Jongejan, Snijder, Knoppert, Rabe, Ten Dam en Van der Lans voerden het tempo omhoog. Een algehele hergroepering was er het gevolg van. Er lagen toen nog twintig ronden (16 km) in het verschiet. Wuurman, Van der Putten die zich eindelijk ook eens liet zien en Ten Dam probeerden met solo vluchten om de strijd alsnog in hun voor deel te beslissen. Het was allemaal ver geefse moeite. Ook de kleine IJmuidenaar Hans van Duin, die in de voorlaatste ronde 25 me ter voorsprong op het peloton veroverde, had ditmaal geen geluk. Want in zijn op mars naar de lokkende overwinning reed Van Duin in volle vaart tegen een over stekend jongetje aan en maakte een fikse buiteling. Met schaafwonden, ontvellingen en een gekreukeld voorwiel werd Van Duin noodgedwongen toeschouwer. Baankampioen en buurtfavoriet Van der Lans, die door zijn eigen straat fietste, verging het niet veel beter. Hij werd in de laatste ronde door het gedrang voor de eindsprint gewoonweg ondersteboven ge reden. Van der Putten, die een bekeken koers had gereden, trok in deze felle en massale eindsprint tenslotte aan het lang ste eind. De uitslag luidde: 1. J. v. d. Putten, Den Haag, de 80 kilometer in 2 uur en 38 secon den; 2. W. Swaneveld, Dordrecht; 3. J. Wuurman, Amsterdam; 4. P. Muilwijk, Rotterdam; 5. K. Renes, Nieuwpoort; 6. C. Niesten, Beverwijk; 7. M. Snijder, Halfweg; 8. M. Breure, Rotterdam; 9. G. van Straten, Schiedam; 10. C. Paymans, Tilburg (13. G. Cuvelier, Nieuw Vennep; 15. C. Lute, Castricum). De leidersprijs werd bij de amateurs en onafhankelijken gewonnen door de Am sterdammer Balvert. Hij was tijdens de wedstrijd de meeste keren als eerste over de streep gegaan. De enige Nederlandse deelnemer aan de Tour de France voor auto's, Maus Gatso nides die met de Fransman Raymond Ca- lamy een equipe vormt, heeft woensdag tijdens de tweede etappe, van Le Touques naar Le Mans, de strijd gestaakt. De Ne derlands-Franse combinatie reed met een B.M.W. 600. Van de 112 wagens die zondag te Nice zijn gestart zijn er nog 72 in de wedstrijd, namelijk 31 van de categorie toerisme en 41 van de categorie groottoe- risme. Woensdagavond is het basketbalseizoen 1958'59 officieus geopend. Niet minder dan 24 teams kwamen op de twee velden in het Kreiagehuis in Haarlem tegen elkaar uit in het toernooi, dat wordt gehouden door de HBC „Antilopen". Op deze eerste avond, waarop niet minder dan 18 wed strijden werden gespeeld, werd een der hoofdklasseploegen (heren) verrast door de overgangsklasser White Stars. ZBVS werd voor de finale uitgeschakeld (2519). Antilopen, Flamingo's en Typhoons be reikten zonder moeite de halve finales. Bij de dames plaatsten Antilopen, White Stars, HOC en Typhoons zich zonder moeite. Vrijdagavond worden de verdere poulewedstrijden en finales gespeeld. De uitslagen luidden: Dames: Antilopen HOC II 216; White StarsAntilopen II 2314; HOCAurora 534; Typhoons SC Haarlem 167; AntilopenSchoten Giants 23—11; White Stars—ZBVS 33—12; HOCExercitia 530; TyphoonsIHJ 225; HOC IISchoten Giants 195; Heren: AntilopenHOC 2414; Typhoons —SC Haarlem 39—20; ZBVS—White Stars 1925; Flamingo'sAntilopen II 197; AntilopenExercitia 39—10; Typhoons— IHJ 5—15; ZBVS—HCK 43—7; Flamingo's Aurora 377; HOCExercitia 226. Het programma voor vrijdagavond luidt: Dames: Antilopen IIZBVS; SC Haar lemIHJ; ExercitiaAurora. Halve finales (20 uur): AntilopenWhite Stars; HOCTyphoons. Finale (22.15 uur) Heren: SC Haarlem IHJ; Antilopen IIAurora; HCKWhite Stars. Halve finales (20.45 uur): Antilopen Typhoons; Flamingo'sWhite Stars of ZBVS. Finale (22.15 uur). Herb Elliott, de Australische wereldre cordhouder op de mijl en de 1500 meter, staat op het ogenblik voor een van de ge wichtigste ogenblikken van zijn atletiek- carrière, namelijk of amateur blijven en deel te nemen aan de Olympische Spelen 1960 in Rome, of als het ware een levens verzekering te sluiten door een aanbod van 880.000 gulden van de Amerikaanse promotor Leo Lavitt te accepteren en professional te worden. Hoe moeilijk het hem valt een besluit te nemen blijkt uit het feit dat hij twee vroe gere Australische sportsterren, de test cricketer Donald Bradman en de wielren ner Hubert Opperman wil raadplegen. Opperman, een bekend wielrenner in de dertiger jaren, nu lid van het Australische parlement, heeft Elliott geadviseerd het aanbod te accepteren. Maar de wereldre cordhouder wil eerst nog met Bradman praten. De ouders van Elliott zeiden, dat hun zoon zich een stuk prettiger zou voe len wanneer hij amateur bleef. Handbal Op de gisteravond gehouden bestuursver gadering van de afdeling Haarlem van het Nederlands Handbalverbond is besloten dat de handbalvereniging Concordia met ingang van zondag 28 september haar thuiswedstrijden zal gaan spelen op de terreinen van het Van der Aart-sport park in Haarlem-Noord. De verenigingen HOC en Rapiditas behouden hun domicilie op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem. De damesafdeling van de RKSV Leoni- das is overgegaan naar de RKSV TIJBB. Woensdagavond werden in gebouw „Cultura" in Haarlem de afgebroken en uitgestelde partijen van het „Oosten"- toernooi uitgespeeld. In de ere-groep had den C. Orbaan en Th. v. Scheltinga nog een partij uit te spelen. Deze partij was aanvankelijk afgebroken in een stand waarbij Van Scheltinga in een toreneind spel over een pion meer beschikte. Bij her vatting gaf hij deze al snel prijs in de hoop met een vrijpion de beslissing te kunnen forceren. C. Orbaan bleek echter ander maal een uitstekend verdediger, vond re gelmatig de beste zetten en sleepte derhal ve nog een remise in de wacht. De eindstand in de ere-groep is nu ge worden, H. Bouwmeester 4 pnt., N. Cort- lever 3V2, Th. van Scheltinga 3, C. Orbaan 2. drs. G. Prahl 1V2 en B. J. Withuis 1. Een bijzonder fraaie prestatie ver richtte in de hoofdgroep A. Herfst, lid van de organiserende vereniging. Een uiter mate sterke groep was voor hem geen be letsel om de eerste plaats te veroveren, daarmee andermaal van zijn schaak kracht getuigend. Jammer was hier dat J. H. Wilmink zijn laatste partij tegen G. Kranendonk zonder spelen gewonnen moest geven. Ziekte verhinderde hem aan wezig te zijn waarop de wedstrijdleiding weinig anders kon doen dan de reglemen ten toe te passen. Ook J. Bonkenburg (Heemstede) heeft in deze afdeling uitstekend gespeeld en viel met zijn derde plaats nog juist onder de prijswinnaars. In de hoofdgroep B werd de beslissende partij tussen S. Bonkenburg (Heemstede) en J. H. Addicks nog niet beslist. Vermoe delijk zal de partij echter in remise eindi gen, waarmee J. H. Addicks dan als eerste zal eindigen. Niettemin heeft S. Bonken burg hier een uitstekende prestatie gele verd door ongeslagen te blijven. S. Herfst heeft iets teleurgesteld. Over het alge meen speelt hij wat aan de te optimisti sche kant. J. v. d. Berg had van meet af aan wat tegenslag en kwam deze handicap pas te boven toen hij reeds drie nullen op zijn score-tabel had. De laatste twee par tijen leverden hem toen nog de volle winst op. In hoofdgroep C hebben de Haarlem mers het niet kunnen redden tegen de ster ke Amsterdammer dr. A. L. Bouma. F. van Setten (Halfweg) beantwoordde hier met een goede tweede plaats aan de ver wachtingen. J. Wolff (Het Oosten) bleef wel ongeslagen, maar speelde teveel re mise om verder dan de derde plaats in de eindrangschikking te komen. De enige vrouwelijke deelnemer, mevr. A. v. d. Veen-Baas, heeft zich in dit man- nengezelschap uitstekend gehouden. In de heus niet zwakke groep 1 bleef zij onge slagen en kwam via het Sonneborn-Ber- ger-systeem tot de eerste plaats. Wat het toernooi zelf betreft kan men op een zeer geslaagd schaakevenement terug zien. De organisatie liep tot in de perfec tie onder leiding van de heren C. Rothert, J. v. d. Moot en J. de Mare. Het speello kaal in Cultura leende zich bij uitstek voor deze gelegenheid en voldeed derhal- De Nederlandse wielrenner Ab Gelder mans heeft de achtste etappe van de Ronde van Polen gewonnen. De rit was in twee delen gesplitst. De eerste halve etappe ging van Opole naar Kozle over een afstand van 44 km. en na een uur rust begonnen de renners aan het tweede gedeelte van Kozle naar Bielsko (117 km). De tijd van Geldermans was 4 uur 20 minuten en 32 seconden. Hij had een voorsprong van 1 minuut en 24 seconden op nummer twee, de Belg Goossens. Derde werd de Pool Fornalczyk in 4.22.0,8 en vierde onze landgenoot Ehlen, die drie seconden na de Pool door de finish ging. Na de achtste etappe behoudt Fornalczyk de leiding in het algemene klassement. Na de achtste etappe luidt het algemeen klassement: 1. Fornalczyk (Polen) 40 uur 1 minuut 35 sec.; 2. Everaerts (Belg) 40.04.37; 3. Kaczmarczyk (Polen) 40.05.48; 4. Gazda (Polen) 40.07.01; 5. Goossens (Belg) 40.07.53. 20. Ehlen (Nederland) 40.21.13 ve beter dan de speellokaliteit van verle den jaar. Het enige waar men iets zou kunnen over opmerken betreft het vooruit spelen van een paar partijen in de ere-groep. Eén en ander mag dan geen schaduw over dit ge slaagde toernooi werpen, het doet het toer nooi als zodanig toch wel enige afbreuk. Het vermoeden is gerechtvaardigd dat volgend jaar de mogelijkheid van vooruit spelen uitgesloten zal zijn. De verenigingsprijs (een fraaie beker) werd gewonnen door het Verenigd Haar lems Schaakgenootschap. In feite bleef de prijs dus in handen van de winnaar van verleden jaar toen het nu gefuseerde HaSG met de trofee naar huis ging. De uitslagen van de laatste partijen luidden: Eregroep: Th. v. ScheltingaC. Orbaan remise. Hoofdgroep A: J. H. WilminkG. Kranendonk U1 reglementair; J. BonkenburgA. Herfst 01. Hoofdgroep B: A. C. v. d. Tak—J. H. Addicks 0—1; J. v. d. BergS. Herfst 10; J. H. Addicks P. Bonkenburg afgebroken. Hoofdgroep C: C. KosterC. Hoogland remise. Groep 1P. G. Kloos—J. A. van Emmerik 10; J. A. van EmmerikTj. A. Herfst 10. Groep 2: G. van LangelaarL. Kensen 0—1; W. J. SaeijsJ. Rothert 01. Groep 3: F. P. Wester—G. Oldenbroek 01; D. WielingaF. P. Wester 01. Groep 5: M. P. v. OverbeekeA. de Busser 10. De eindstanden Hoofdgroep A: A. Herfst 3; G. Kranendonk 3; J Bonkenburg 2%; F. Hildama 2(4; T. Slagt 2; J. H. Wilmink 2. Hoofdgroep B: J. H. Addicks 4 en afg. p.; S. Bonkenburg 3(4 en afg. p.; A. C. v. d. Tak 3; J. v. d. Berg 2; S. Herfst 1(4; P. Roubos 0. Hoofdgroep C: dr. A. L. Bouma 4; F. van Set ten 3(4; J. Wolff 3; C. Koster 2%; C. Hoogland 1(4; W. Kievit (4. Groep 1: mevr. A. v. d. Veen-Baas 3(4; P. G. Kloos 31/2; J. A. v. Emmerik 3; H. Bosscher 214; W. de Graaff 1(4; Tj. A. Herfst 1. Groep 2: J. Rothert 4; G. van Langelaar 3%; L. Kensen 2'4drs. R. Bloem 2%; W. J. Saeijs 1(4; J. Jonckbloedt 1. Groep 3: J. Vlug 5; F. P. Wester 3; N. Bottelier 2 en afg. p.; G. Oldebroek 2; W. Wielinga 1%; H. de Jager (4 en afg. p. Groep 4: J. v. d. Steeg 4; R. Drost 3(4; H. C. Honsbeek 314; W. M. Teeuwen 2; F. Adams 1; S. W. v. d. Peijl 1. Groep 5: M. P. v. Overbeeke 3(4; J. M. Post 3; J. C. Andersen 2; C. Rasing 1(4 en afg. p.; G. Slobbé 1(4 en afg. p.; A. de Busser lij. Groep 6: G. Arbeek 4(4; P. v. d. Knijff 4; G. A. v. d. Stoop 3; H. Slenters 2(2; W. Smelter 1; W. P. Lely 0. Groep 1K. Nederkoorn 3; H. C. B. Drontmann 3; H. J. Bertram 2; J. A. de Jong 2; E. Houwe- ling 0. Groep 8; W. Krijnen 4(4; A. Herckenrath 4; J. R. Drost 3; J. Bijvoets 1(4; C. Bergveldt 1; W. A. Arnaut de Callavon 1. In Parijs zijn de tenniswedstrijden om de officiële wereldkampioenschappen voor profs begonnen. De resultaten waren: En kelspel, eerste ronde: Segura (Equador) versl. Cawthorn (Austr6-2, 6-2, 6-2, Kra mer (VS) versl. Worthington (Asutr.) 6-4, 6-4, 5-7, 6-2, Rémy (Fr.) versl. Colin (Fr.) 6-0, 6-2, 6-2, Hoad (Austr.) versl. Iemet- ti (Fr.) 8-6, 7-5, 7-5, Dubbelspel, eerste ronde: Sedgman en Worthington versl. Cawthorn en Rémy 6-3, 6-3, Kramer en Segura versl. Colin en Iemetti 6-0, 6-1. Zaterdag begint in het Kreiagehuis in Haarlem het volleybalseizoen met een af- delingstoernooi, waaraan door veertig ploegen wordt deelgenomen waaronder vrijwel alle eerste klasse teams. De wed strijden die uit twee sets bestaan begin nen om twee uur. Voor HVS, Die Raeckse, MHBS en CIOS vindt de opening van het seizoen plaats in Alkmaar, waar de afdeling Alkmaar ter gelegenheid van de ingebruikneming van de grote nieuwe veilinghal een bijzonder groots opgezet toernooi organiseert. Maandag start om zeven uur in het Kreiagehuis de competitie met het vol gende programma: Heren, eerste klasse: Santpoort—HVS 2 (acht uur), Die Raekse 2—De Blinkert, negen uur. Tweede en derde klasse: PSVH-OVRA 2, HVS 3—De Blinkert 2, CIOS 2—PWN, AW—Rapiditas. Hepol—WIK 2, Gios— HBC 2 en OVRA 3—WIK. Dames, eerste klasse: HVSDe Blinkert (acht uur), Die Raeckse 2—OVRA, negen uur. Tweede en derde klasse: OVRA 2— MHBS 2, Die Raeckse 3HBC 2, AVC 2 Santpoort, Gios 2—HVS 2, DSS 3—WIK, HBC 4—De Blinkert 3, Topscore 2De Blinkert 4, Topscore—Vesmia 3 en OVRA 3—DSS.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11