Sombere vooruitzichten voor de Nederlandse landbouwexport Algerije en Hongarije op de UNO-agenda geplaatst HET WEER Merck Sharp en Dohme investeert drie miljoen gulden in uitbreiding WEEKEND-RECLAME Haarlems Dagblad Washington zou kust eilanden willen demilitariseren Landbouw-Egalisatiefonds heeft meer dan een half miljard tekort Beslissing over de vertegenwoordiging van China tot vandaag aangehouden Afzetmoeilijkheden Oce MUnmO wjorei/wDMt/J Rustig weer Ontwerp-statuut voor de Europese landbouw gereed Het treinongeluk in New Jersey Het woord is aan Regering is bezorgd over de verhoging der Belgische Rijnvaartpremies Radio-Moskou: „Er is een grens aan ons geduld" Verzoek van Tsjang Kai Tsjek om bombardementen op de Chinese kustartillerie afgewezen Twee ambassadeurs De Nieuw Guinea-kwestie „Foreign Affairs" bepleit UNO- of ANZUS-beheer Kroesjtsjevs medewerker Moechitdinov in Cairo UNO-toezicht in Amman, Damascus en Beiroet? ct. malse riblappen KEURSLAGERIJ H. BUTTER 73e JAARGANG No 60 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie- taxieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 213 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Het gaat niet aan" zegt minister Vondeling in de toelichting op de Landbouw begroting 1959, „de moeilijkheden in de zuivelsector in de verdere toekomst geheel voor rekening van de overheid te laten komen. Ook de veehouders beseffen, dat er een ontwikkeling in de zuivelsituatie in de wereld gaande is, die noopt tot aanpassing van de bedrijfsvoering. Aan een beperking van de melkproduktie zal men niet kunnen ontkomen. De minister beseft, dat een aanpassingsproces nodig zal zijn dat geruime tijd zal vergen. Voor de individuele bedrijven zal het probleem ontstaan op welke wijze de bij een vermindering van de melkproduktie vrijkomende produktiemiddelen, waaronder de arbeid, op andere wijze nuttig kunnen worden gebruikt. Met de georganiseerde landbouw is thans overleg over dit vraagstuk gaande. De grootste uitgavenposten van het Landbouw-Egalisatiefonds voor 1959 zijn de toeslag op consumptiemelk ad 110 miljoen en de uitkeringen aan veehouders voor de gegarandeerde basismelkprijs ad 350 miljoen. Het geraamde tekort van het Landbouw-Egalisatiefonds wordt geraamd op ruim 567 miljoen. Minister Vondeling zegt dat zijn beleid, evenals in voorgaande jaren, mede gericht zal zijn op het verzekeren van een redelijke bestaansbasis aan de landbouw. Het ver loop van de export zal de bijzondere aan dacht vragen. Een verbetering in de situa tie in het komende jaar kan echter nauwe lijks worden verwacht. De cijfers over de exportprijzen mogen tot een zekere hoogte als kenmerkend worden beschouwd voor de economische toestand van de Neder landse landbouw. Het beeld wordt echter nog somberder, indien men de prijzen voor landbouwprodukten als bedrijf beziet in verhouding tot de prodpktiekosten. Vooral in het laatste jaar is de situatie aanmerkelijk slechter geworden. In het lopende begrotingsjaar moeten dan ook grote bedragen uit de overheidsmiddelen aan de landbouw worden uitgekeerd. Prijsbeleid Het systeem van garantieprijzen voor landbouwprodukten zal weer de belang rijkste basis vormen voor het inkomens beleid ten behoeve van de landbouw. De vraag is gerezen of het geen aanbeveling verdient het inkomensbeleid meer los te maken van het prijsbeleid met betrekking tot afzonderlijke produkten. Met de georganiseerde landbouw is uit voerig van gedachten gewisseld over de grondslagen voor de kostprijsberekeningen. Dit overleg is nog niet geëindigd. De mi nister zal de garantieprijzen op een vroeger tijdstip vaststellen dan gebruikelijk was. Beperking der voorlichting In nog sterkere mate dan voor 1958 geldt voor het komende begrotingsjaar, dat de financiële situatie nauwelijks uitbreiding toelaat van het landbouwkundig onderzoek, het onderwijs en de voorlichting en dat deze dan veelal nog slechts kan worden Erfhertog Jan van Luxemburg en zijn echtgenote Prinses Josephine van Bel gië, brachten woensdag een bezoek aan de Expo. Het geamuseerd kijkend paar op de tentoonstelling. Advertentie BARTELJÖftlSSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 LAMSWOL TWIN-SETS 39.50 Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht en morgen ochtend hier en daar mist. Ove rigens droog weer met opklarin gen. Weinig wind en gematigde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S gevonden door beperking elders. Niettemin heeft minister Vondeling het vertrouwen, dat met behulp van het apparaat dat in het verleden is opgebouwd en zich in vorige jaren heeft kunnen ontwikkelen, voldoende steun kan worden gegeven aan de geza menlijke inspanning om de Nederlandse landbouw in staat te stellen zich aan te passen aan de zich zo snel wijzigende om standigheden. Ten aanzien van de voorlich ting acht de minister de tijd gekomen dat een beperking van het overheidsapparaat mogelijk is geworden. Hij hoopt, dat er vormen zullen worden gevonden, waarbij het bedrijfsleven een gedeelte van deze taak kan overnemen. Voor cultuurtechnische werken is 83.5 miljoen uitgetrokken tegen ruim 98 mil joen voor 1958. Hinderpaal De minister onderschrijft het belang van de internationale samenwerking op het ge bied van landbouw, visserij en voedsel voorziening. Alleen langs de weg van ge stadige intensivering van het internatio naal overleg en voortdurende verbetering van de vormen van samenwerking is de beteugeling denkbaar van het economische nationalisme. Dit nationalisme vormt de voornaamste hinderpaal voor een rationele arbeidsverdeling zowel gezien in regionaal verband als met betrekking tot de gehele wereld en daarmede derhalve ook voor toenemende welvaart van producenten en verbruikers. Subsidies De akkerbouwsector vraagt 70.600.000. De aan telers van rogge, gerst, haver en gemengd gewas te betalen toeslag voor de oogst 1959 wordt op 50 miljoen geraamd. Het nadelig saldo op de aan. en verkoop van suiker wordt geraamd op 2 miljoen en dat op de aan. en verkoop van fabrieks aardappelen op 18 miljoen. Voor steun op varkensvlees en produkten daarvan is 30 miljoen geraamd. De garantie aan de Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart wordt op 5 miljoen geraamd. Voorts is 1 miljoen voor de tegemoetkoming aan telers van bewaarkool opgenomen. De aangekondigde magna charta van de Europese landbouw is woensdag op het Congres van het verbond van de Europese landbouw te Wenen in ontwerp gereedge komen. Het vormt een uitbreiding van het eerste manifest van Innsbruck en houdt een aanpassing in aan de veranderde land bouwpolitieke en landbouweconomische verhoudingen. De magna charta gaat uit van het boerenfamiliebedrijf als grond slag van de Europese landbouw en stelt de beginselen vast, waarnaar de Europese landbouworganisaties hun agra rische politiek willen richten. De derde commissie van het congres hield zich woensdag bezig met de beteke nis van de landbouwcoöperaties op na tionaal en internationaal niveau. De zesde commissie van het congres stel de overwegingen op in verband met de ge wenste bijzondere behandeling van fruit en groente in het Europese geheel. Vol gens de aanbevelingen van de commissie, die zich bezighield met de liberalisatie voor fruit en groente, moet er in Europees verband gestreefd worden naar een gemeenschappelij ke marktorganisatie, waartoe eventueel de buiten de Europese Economische Gemeenschap staande lan den kunnen toetreden. BAYONNE NEW JERSEY (UPI) Woensdag zijn uit een personenrijtuig van de door een open brug in de baai van Newark gereden trein, dat boven water is gebracht, de stoffelijke resten van zes personen geborgen. Het aantal doden ten gevolge van het ongeluk is daarmee op 27 gekomen. Er worden nog 19 personen vermist. J. G. Holland: Wie weet wat een kind denkt? De Nederlandse regering heeft aan de Belgische regering haar ernstige bezorgd heid kenbaar gemaakt over de Belgische beslissing de hoogte van de bestaande Bel gische Rynvaartpremies opnieuw aan te passen en de huidige tarieven met 40 per cent te verhogen. Er is bij het Nederlandse bedrijfsleven grote verontrusting door deze maatregel ontstaan. Dit deelt de minister van Binnenlandse Zaken a.i., dr. Drees, ook namens de minis ter van Verkeer en Waterstaat mede in antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer prof. Molenaar (V.V.D.). Woensdag is op de „Johan van Olden- barnevelt" een receptie gegeven ter viering van de 100.000ste emigrant naar Australië, mevrouw A. Zevenbergen- Wageveld, die men hier ziet met de ambassadeur van Australië in ons land, de heer H. Mcclure Smith en haar echtgenoot. KERNPROEVEN LONDEN (Reuter) De Sovjet-Unie zal waarschijnlijk zich er toe gedwongen zien om tenslotte haar kernproeven te her vatten indien de Britten en Amerikanen met hun proeven doorgaan, aldus radio- Moskou. De Sovjet-Unie kan niet veel lan ger onverschillig blijven tegenover de voortzetting van de proeven in het Wes ten. Er is een grens aan ons geduld, al dus de Russische zender. Op 23 januari 1957 startte in Haar lem de dochteronderneming van het grote Amerikaanse chemische con cern Merck Sharp en Dohme. De eerste investering vergde een miljoen dollar of 3,8 miljoen gulden. Thans, nog geen twee jaar later, gaat het be drijf reeds aanzienlijk uitbreiden en zal nog eens 800.000 dollar of een kleine drie miljoen gulden in de Ne derlandse tak van het concern wor den geïnvesteerd. In november begint men aan de bouw van de uitbreidin gen, die door de Rotterdamse archi- NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk de toestand in de Straat van Formosa voor de UNO brengen, indien de besprekingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China op ambassadeursniveau die vandaag te Warschau zijn voortgezet mislukken, aidus is van gezaghebbende ziide te New York vernomen. De Amerikaanse regering zou niet van plan zijn de besprekingen te War schau onbepaalde tijd te laten duren. Van dezelfde zijde werd vernomen, dat de Ver enigde Staten misschien bereid zullen zijn te spreken over een verandering in het gebruik van de kusteilanden Quemoy en Matsoe. Dit zou demilitarisering kunnen betekenen. Er is echter geen sprake van, dat de Amerikaanse regering wil spreken over een voorstel Formosa onder UNO- beheer te plaatsen. Men verwacht dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, vandaag in de UNO-Assemblee over het Verre Oosten zal spreken. (De agendacom missie bespreekt vandaag een Indisch voorstel tot plaatsing van de vertegen woordiging van China op de agenda). Mi nister Dulles zou volgens dezelfde bronnen verklaren dat spoedig onderhandelingen kunnen beginnen over de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon en dat hij zal voorstellen een UNO-vredes macht op te richten, geen gevechtseenheid, maar een korps van waarnemers en pa trouilles, gerecruteerd uit landen, die geen permanente zetel in de Veiligheidsraad hebben. Tenslotte zou Dulles verklaren de komende onderhandelingen ter zake van ontwapening, met vertrouwen tegemoet te zien. De Amerikanen hebben Tsjang Kai Tsjek meegedeeld dat de aanvoerweg naar Quemoy kan worden opengehouden zonder luchtaanvallen op het Chinese vasteland, zo is van gezaghebbende zijde te Washing ton meegedeeld. Volgens Tsjang is de enige oplossing de op Quemoy gerichte ka nonnen tot zwijgen te brengen. Wel is men het met Tsjang eens, dat het trotseren van de moeilijke blokkade geen definitieve op lossing is, maar de Amerikanen hopen China tijdens de besprekingen in War schau te bewegen af te zien van het ge bruik van geweld. Het uitvoeren van aan vallen op het vasteland zou afbreuk aan dat streven doen. TAIPEH (UPI) Amerikaanse piloten hebben opdracht communistisch-Chinese jagers die nationalistische transportvlieg tuigen aanvallen neer te schieten, aldus heeft een Amerikaanse legerwoordvoerder in Taipeh bekendgemaakt. Amerikaanse vliegtuigen komen niet boven de Quemoy- eilanden wanneer zij nationalistische transportvliegtuigen begeleiden. Zij blij ven in de omgeving totdat het afwerpen ia afgelopen. TOKIO (Reuter) De Japanse regering kan niet verhinderen, dat de Verenigde Staten bases in Japan gebruiken ter be voorrading van troepen in het gebied van Formosa in geval van vijandelijkheden, zo heeft een woordvoerder van de Japanse regering meegedeeld naar aanleiding van de Russische waarschuwing aan Japan. WARSCHAU (Reuter) Het overleg tussen de ambassadeurs te Warschau heeft vandaag bijna twee uur geduurd. Het zal zondag worden voortgezet. Er zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. tect ir. H. A. Maaskant werden ont worpen. De uitbreiding is noodzake lijk voor de produktie in Nederland van „chlotride" een nieuw genees middel tegen hartziekten, waarover gisteren aan een groot aantal deel nemers van het derde „world congres of cardiology" een en ander uit de doeken werd gedaan. Dit congres, dat tijdens de wereldten toonstelling in Brussel wordt gehouden telt ongeveer vijfduizend artsen, profes soren en chemici uit de gehele wereld. On der hen troffen wij dr. Silirie, die de ge neeskundige leiding heeft van de labora toria van het Amerikaanse concern. Dr Silirie zette ons uiteen, dat gewoonlijk de opstapeling van water en zout in de weefsels, waardoor mensen zich „opge blazen" gaan voelen, een van de gevolgen van hartziekten is. De pomp van de bloed- stuwing, het hart, raakt dan overwerkt Wanneer de hartspier gebrekkig wordt ontsnappen het water en het zout in grote hoeveelheden uit de bloedvaten en neste len zich in de weefsels. Zo ontstaat water zucht. Door alle tijden heen hebben de ge leerden gezocht naar een mogelijkheid om het overtollige water uit het menselijk lichaam te verwijderen. Hoewel men er nog nooit in geslaagd is, aldus dr. Silirie. om het meest ideale geneesmiddel tegen welkt ziekte dan ook te vinden, staat de weten schap toch niet stil en worden steeds wen verrassende uitvindingen gedaan. Zo noemde dr. Silirie „chlotride" het thans ter wereld meest ideale middel tegen a' - lerlei hartstoornissen. Het heeft reeds mil joenen mensen het leven gered. Onder de invloed van dit middel scheiden patiënten die totnutoe „inwendig verdronken" tot 10 kg water af dagelijks. D» Droduktie in Haarlem zal zijn afzet vinden in Noord-Europa, West-Duits- land en Benelux. Hoofdfiguren van de ambassadeurs conferentie te Warschau tussen Ame rika en communistisch China. Links de ambassadeur der V.S. in Warschau, James Beans. Rechts de Chinese am bassadeur Wang Ping Nan. NEW YORK (UPI) De agenda-com missie van de UNO-Assemblee heeft alle belangrijke punten goedgekeurd, die wa ren voorgedragen om op de agenda op genomen te worden, met uitzondering van de kwestie van China's vertegenwoordiging in de UNO. Een beslissing hierover werd tot heden uitgesteld. Voor het derde ach tereenvolgende jaar heeft India voorge steld de kwestie of communistisch China al dan niet het recht heeft op een zetel in de UNO "op de agenda op te nemen. Bij de vorige gelegenheden is dat voorstel afge wezen en ook nu lijkt het kansloos. Met vijftien tegen drie stemmen (Rus land, Roemenië en Tsjechoslowakije) en bij twee onthoudingen (Indonesië en Cey lon) besloot de agendacommissie, waarin 21 landen zitting hebben de kwestie-Hon- garije opnieuw op de agenda te plaatsen. Ook werd besloten de kwestie-Algerije weer te bespreken. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Couve de Murville verklaarde dat Frankrijk dit de bat zou boycotten. Het Griekse voorstel om de kwestie-Cyprus opnieuw te bespre ken werd aangenomen. Groot-Brittannië en Turkije maakten hiertegen geen be zwaar. Voorstellen van de Verenigde Staten en NEW YORK, (UPI) In een artikel, ge publiceerd in het invloedrijke driemaande lijkse blad „Foreign Affairs" wordt een beheerschap der UNO geopperd als moge lijke oplossing voor het geschil om weste lijk Nieuw-Guinea. Het artikel is geschreven door Benjamin Higgins, een econoom die in 1952 en 1953 als adviseur verbonden is geweest aan het nationale planbureau van Indonesië, en Jean Higgins, vroeger employé bij de voor lichtingsdienst van Nederlands Oost-Indië in Australië. De slotsom van de schrijvers is: „De enige volkomen rationele houding in de kwestie is die van Australië geweest- Dat land zou de Nederlanders graag zien blij ven, omdat het niet een practisch onbe schermd gebied bij zijn achterdeur wenst. Verder komt de gehele controverse over Nieuw-Guinea neer op een vertoon van emotioneel nationalisme. Een beheerschap onder de UNO zou de Papoea's een kans op een goede ontwikkeling van hun land geven. Ook zou het tegemoet komen aan de vrees der Australiërs. Het valt moei lijk te zien, hoe Nederland zou verliezen bij zulk een schikking. De grote winst voor dat land zou zijn een verbetering van de positie der Nederlandse onderdanen in Indonesië en van de mo gelijkheid de anderhalf miljard dollar aan investeringen terug te krijgen, die de Ne derlanders daar nog hebben. Doch een op lossing van de kwestie is voor de Indo nesiërs nog belangrijker dan voor de Ne derlanders. Een beheerschap zou voor In donesië de kosten van de eerste ontwikke ling van het gebied vermijden en de deur zou worden opengelaten voor een latere eenwording met Indonesië. Als de Indone siërs weigeren de kwestie opnieuw te la ten overwegen door de UNO. zou een al ternatief, dat het gezicht redt, kunnen zijn: Westelijk Nieuw-Guinea gedurende enkele jaren onder verantwoordelijkheid van de ANZUS. het pact der V.S.. Australië en Nieuw Zeeland te brengen. Dan zou tech nische en kapitaalshulp voor de ontwikke ling van het gebied nog altijd verschaft kunnen worden via de UNO en Ameri kaanse hulpprogramma's. Er is enig be wijs, dat zulk een schikking aanvaardbaar zou kunnen zijn voor de Indonesiërs". CAIRO (Reuter) Noeritdina Moechit dinov, een lid van het presidium van de Russische communistische partij, is voor een bezoek van tien dagen in Cairo aan gekomen als gast van president Nasser. Hij kwam met een TU-104 straalvliegtuig en werd door leden van het Egyptische ka binet welkom geheten. Hij is ook eerste secretaris van de partij in Oezbekistan. Rusland om het probleem van de vrede in het wereldruim te behandelen, werden tot een agenda-punt samengevoegd. Zonder discussie werd het probleem van de alge mene ontwapening op de agenda geplaatst doch een voorstel van het Sovjet-blok om de benoeming van leden van de ontwape ningscommissie tevens onder dat punt te behandelen, werd afgewezen. Zonder stemming werd besloten de Zuid- afrikaanse rassenpolitiek weer op de agen da te plaatsen, nadat de Zuidafrikaanse afgevaardigde bezwaar had aangetekend. Niet op de agenda kwam het door India voorgestelde punt „Zuidpoolgebied", na dat de Indische minister van Defensie Krisj- na Menon verklaard had dat hij beraid was het voorstel in petto te houden tot vol gend jaar, omdat de agenda reeds zo lang is geworden en gezien het feit dat de Ver enigde Staten een conferentie van twaalf landen hebben uitgeschreven over het zuidpoolgebied. Zeerecht Zonder debat sprak de commissie zich uit voor pen voorstel van secretaris-gene raal Hammarskjoeld, de bespreking van een tweede zeerechtconferentie van de UNO op de agenda te plaatsen. De agendacommissie heeft de door de Russen gelanceerde uitdrukking „vreed zame coëxistentie" op Amerikaans ver zoek, vervangen door „vreedzame en goe de buren betamende betrekkingen". De Rus Zorin toonde zich verbaasd over het Amerikaanse voorstel. „Het geeft de indruk dat de Verenigde Staten bang zijn voor de uitdrukking „vreedzame coëxis tentie", zei hij. Rusland, Roemenië, Tsje choslowakije, Ceylon en Indonesië stem den tegen. Nepal onthield zich van stem ming. De aanbevelingen van de agendacommis sie moeten door de Assemblee worden goedgekeurd. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft instemmend antwoord van de Ver enigde Arabische Republiek, Jordanië en Libanon ontvangen om een internationale commissie van toezicht voor dit gebied in te stellen, aldus verluidt in gewoonlijk betrouwbare bron te New York. Dit zou Hammarskjoelds belangrijkste succes van zijn recente reis naar het Nabije Oosten zijn. Leden van de commissie zouden in Damascus, Amman en Beiroet gestatio neerd kunnen worden, maar niet in Cairo. (UPI) Hammarskjoeld is wat de werk zaamheden van de commissie betreft niet in details getreden, toen hij het plan aan de Amerikaanse regering onthulde, maar vol gens een zegsman in Washington zien de autoriteiten de commissie als een middel om de aandacht van de wereld snel en doeltreffend op het Nabije Oosten te vesti gen als daar iets voorvalt. Aangenomen mag worden, dat de commissie plaatsen in het Nabije Oosten zou noemen waar moei lijkheden zouden kunnen ontstaan Van deze publiciteit zou een preventieve wer king kunnen uitgaan. De Verenigde Staten en Engeland hebben aan de UNO verteld, dat zij hun troepen zouden terugtrekken, wanneer dat door de betrokken landen gevraagd zou worden, óf wanneer de UNO de taak zou overnemen de territoriale integriteit en onafhankelijk heid van de Libanon en Jordanië te waar borgen. Volgens de verwachting in rege ringskringen in Washington zullen de V. S. en Engeland met een doeltreffend optre dende commissie van toezicht de voor waarden tot terugtrekking van hun troepen vervuld achten. Advertentie Bij 500 gram een V?. pond allerfijnste MARGARINE voor of een pakje VERSE ROOMBOTER voor.. 9 59 ct. Kennemerlaan 43 - 45 Telefoon 4310

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1